Zondag 6 September 1908 52ste Jaargang. No. 4393 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Uitgevers: TRAPMAN St Co. EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Frans Rosier ontsnapt. SCHAB AIiikii Niens- AiïertBiiiB- LanilIionvblaO, Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. In tere. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADYERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit '>ummer beslaat uil arte bladen. De storm en Holland*ehe redders. takfenn I)e Londensche correspondent der „Telegraaf" schrijft1™'"6 taKKen d.d. 1 September. Van Maandag tot gisteravond heeft het rond de En- gelsche kost leelyk gespookt. Het was de ergste storm, bij tijden orkanisch woedende, dien wij bier sedert jaren hebben gekend. Een aantal schepen vergingen in de kanalen van Bristol en Ierland. De waarde van hun verlies wordt op meer dan een kwart millioen portd sterling geschat. En van één schip, de Schotsche vier- j master „Amazon", kwamen aa" de kust, van Zuid-j Wales niet minder dan 20 van de 28 opvarenden voorde oogen van duizenden machtelooze toeschouwers op den wal, in de ziedende golven om. Bij zulk weer is het geen vreugde op een eiland te leven. Maar men verhardt in alles. En ofschoon de zee aan het begin der week al erg onstuimig was, waren er Maandag nog genoeg holidaymakers, die met betrek kelijk lichte plezierbooten een tocht langs de gevaar lijke kust van het Zuiden des lands waagden. Hetgeen een klein honderdtal plezierreizigers dicht bjj Ports- mouth een doodsbenauwden avond en nacht bezorgde. Er valt m9t de onstuimige zie bij Spithead niet te gekscheren. Ik ondervond het einde der vorige wook, met een plezierboot van Shanklin, ten halve rond het eiland Wigbt, naar Southsea en Sonthampton varende. De boot. had op de heenreis Ventnor niet kunnen bereiken, vanwege de gevaarlijke klippen aldaar. En toen we op Portsmouth aanstevenden, tusschen de vier formida- ble woterforten door, die de Solent bewaken, begon zij erger te dansen dan den mees ten passagiers lief Een dier raderbooten van de Royal Mail Steam Pac- ket Company, de „Queen", was Maandagmorgen van Houthampton vertrokken met een honderdtal trippers naar Brighton, en keerde 's namiddags vier uur vandaar in hevige zee terug. Om acht uur had zij te Southsea moeten zijn. Maar pas twee uur later kwam zij bij de reede van Selsey Bill aan en kroeg daar averij aan het stuur, zoodat zü, een speelbal van de golven, op een bank geslagen werd. Alle passagiers hadden het te kwaad en werden be angst door 't rollen der boot van zij tot zij, terwijl de golven op het dek spoelden, de kajuitraampjes verbty- zelden en hevige watervlagen in de salons wierpen. Terwijl de noodvlag werd geheschen, deelde de be manning reddingsgordels uit onder de passagiers, die druipnat, bibberden van kou en angst, maar den moed er in hielden door het zingen van religieuze zangen. Het noodsein word 's avonds laat opgemerkt door een kustbewoner te Selsey, die onmiddellijk do reddings boot waarschuwde. De „Queen" was ongeveer twee mijlen van de kust verwijd' rd. En door de hooge zeeën hadden de stout moedige redders veel moeite naar te genaken. Te middernacht worden 31 vrouwen en 4 kleine kinderen behouden aan wal gebracht door de reddingsboot, die daarna opnieuw uitvoer. De kapitein vair ue „Queen" dacht aanvankelijk zijn boot wel in de macht te kunnen houden en achtte de landing der overige passagiers onnoodig. Maar 's ochtends 7 uur werd andermaal de noodvlag geheschen, en de tweede partij der passagiers uoor de redding afgehaald. Het duurde 2 volle uren, do laatst" 12 vrouwen, 3 knapen en 13 mannen in de reddingsboot te krijgen, die daminoile 13 mijlen ver naar Liitlehampton moest varen. De geredden werden gastvrij door de kustbewoners in hun woningen ojge nomen, en van droge kl6Cding voorzien. Zij hadden tijd doorgestaan. En velen ver moer een zeetochtje te zullen danken wij ons leven. Zelfs "wanneer wij allen den moe 1 opgaven, zong een van hen in gebroken Engelscb „Pull for the shore, sailor, pull for the shore" (ga op den wal af, zeeman, ga op den wal af) Zij deden alles, wat zij maar konden." Londen werd door den storm ook geteisterd. In Oxford street verpletterde hij enkele groote spiegelrui ten van voorname winkels on ontwortelde eld->rs hoo rnen. Hampstead Heath lag bezaaid met afgebroken 38 Jaren voorloopige hechtenis. Op 18 September 1870 vermoordde een elfjarige knaap op straat te Rome zijn negenjarig broertje. Het was een voorbedachte misdaad, om een nietig geschil be raamd. De jonge misdadiger liet zich zonder verzet in hechtenis nemen en legde bjj zijn verhoor een haast ongelooflijk cynisme aan den dag. Maar twee dagen later, op 20 Kept. trokken de Itali- aansche troepen Rome binnen, en onder den indruk der belangrijke gebeurtenissen, die nu volgden, vergat men den kleinen Pietro Pieri in zijn gevangenis. Eerst zes maanden later werd het voor onderzoek her vat. De getuigenverklaringen waren verpletterend voor den jongen moordenaar die bovendien alles met ver bazingwekkende koelbloedigheid bekende. De wapen handelaar die het moordwapen onderzocht had, ver klaarde, dat de haan zoo veerkrachtig was, dat het achot niet zonder inspanning had kunnen afgaan. Een ander deskundige bewees, dat de kogel met de tanden bewerkt was. In 1872 stierven plotseling na elkaar de rechter van instructie, de wapenhandelaar, de gerechtelijke genees heer en twee der voornaamste getuigen; een derde ge tuige werd krankzinnig. De verdedigers, 18 in aantal, eischten eenparig een nieuw onderzoek, hetwelk in Januari 1874 werd toegestaan. Het inmiddels roestig geworden wapen werd aan een nieuwen deskundige ter hand gesteld en het sterk vergane lijk opgegraven. Men ontdekte, dat de moordenaar zijn slachtoffer op de kogels had doen kauwen; de tanden van het vermoorde kind pasten juist in de afdrukken op den kogel. De rechter van instructie vond,- naar nieuwe getuigen zoekende, bloedverwanten der ovei ledenen, die meermalen uit hun mond een beschrijving van de misdaad hadden vernomen. De hoofdgetuige bevond zich echter in Ame rika en moest daar verhoord wordenin 't kort. op 18 September 1882 waren do nieuwe akten eereed en Pietro Pieri, die inmiddels 23 jaar oud geworden was, bekende onveranderlijk hetzelfde wat hij vóór 12 jaar bekend had. Maar het lot wilde, dat de zaak nog langer gerekt werd. Alles was gereed toen men opmerkte, dat de doodstraf inmiddels afgeschaft was, terwijl het voor onderzoek geleid was met het oog op een waarschijn lijke terechtstelling. Nu werd een derde instructie noo- dig geacht. In 1886 werd de beklaagde drie malen aan een geneeskundig onderzoek onderworpen met tegen strijdige uitkomsten andere onderzoekingen volgden en maakten de zaak steeds ingewikkelder. In 1895 zweefde Pieri langen tijd tusschen leven en dood daar hij achter elkaar door typhus, darmontsteking, longontsteking en hersenontsteking werd aangetast. De jaren verliepen, verscheiden verdedigers stierven, die men moest ver- vangen.'^Verscheiden wetten, die inmiddels door par lementen waren aangenomen, maakten veranderingen in de behandeling van het proces noodig. In 't kort, de kleine broedermoordenaar die op den dag der misdaad 11 jaren telde, zal op 18 September van dit jaar 49 jaren oud zijn en 38 jaar in voorarrest hebben doorge bracht boer en Cornelia Stoop Immetje. d. van Ruiger Masten broek en Immetje Koningen. Johaimes, z. van Jan Appelman en Niesje Dekker. Immerentiana Lucia, d. van Petrus Grootjes en Trijntje Waij. Maartje, d. van Pieter Groot en Trijntje Pluister. OverledenDirk. z. van Gerbrand Pauw en wijlen ilhelmina Spaan. 2 maanden. Alida. d. van Jan Du- dink en Trijntje Vlaar. 5 maanden. Levenloos aange geven kind van Bernardus Kok en Cornelia Margaretha Nierop. Levenloos aangegeven kind van Petrus Jonker en Maria Jong. Gemeente CALLANTSOOG. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1908. Geboren: Hendrik, z. van Hendrik Verwer en Maartje Schouten. Jacobus Adrianus, z. van Jacobus Staade- gaard en Clasina Meereboer. Ondertrouwd en Getrouwd: Jacobus Gerardus Leijen, bloemkweeker, oud 28 jaren, te Bergen en Geertruida Vader, zonder beroep, oud 31 jaren, te Callantsoog. Pieter Landman, arbeider, oud 25 jaren en Jannetje Duit, zonder beroep, oud 19 jaren, beiden te Callants- echter een angstigen klaarden, niet gauw maken. De held"iimoed der Gemeente WINKEL. Ingeschreven van 131 Augustus 1908. Bevallen: A. Krapman—Wurkum. d Onderbouwd en GetrouwdGeen. Overleden: Corneiis Portegijs, 61 j», echlg. van A. veddingsbootmannen weid zeer Schaap, geprezen. En men spreekt hier eveneens veel over de Gemeente SINT MAARTEN, dapperheid van twee Hollanósche loodsleerlingen. die Ingeschreven van 1—31 Augustus 1908. met kotter 11 van Rotterdam in de baai vari Durigeness QAorep: Corneiis. z. v. Arie Snijder en Jantje Bruin, lagen en daar de bemanning van de Engclsche sleep \[aartje; d. v. Pieter de Geus en iJda Barsingerhorn. boot „Siuney", to Southend thuis behoorandc, wist- u te v. Dirk de Geus en Teetje v. d. Molen. iedd'-n Onderbouwd: Pieter Kossen. oud 21 j. te Barsinger- De kapitein der sleepboot gal van huu redding het ht>nl eu Dieuwertje Wit, oud 19 j. alhier, volgende verhaalGehuwdDirk Chatiillon en Jaeoba Wil. Pieter Kos- Wy waren op weg naar Londen, toen Maandagavond sen en Dieuwertje Wit. in"het Kanaal, ter hoogte van Dungei.ess Baai, oen lek Overleden: Theodorus Tesselaar. z. v. Pieter Tesse- boot werd geslagen. De storm woedde ontzet-|^ar en Meintje Lindeboom, oud 7 maanden. Gemeente HARENKARSPEL. Ingeschreven van 131 Augustus 1908. erledenGeene. Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven van 1631 Augustus 1908. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. GeborenNicolaas, z. van Corneiis Manshanden en Alida de Boer. Gemeen le OUDKARSPEL. Ingeschreven van 131 Augustus 1908. GeborenTrijntje, d. van Jan Nierop en Bregje Otto. Grietje, d, van Arie Leijen en Grietje Ootjers. Grietje, d. van Dirk Nap en Maartje de Ruiter. Maria Lodewina, d. van Klaas Dikstaal en Aaltje Geertruida Keizer. Gehuwd: Geene. Overleden: Wolmoet, oud 11 jaren, d. van Corneiis Kieft en Grietje Nol Pover. Gemeente NIEUWE Ingeschreven van 1—31 GeborenPieter, z. van Corneiis Bruin en Engeltje Bakker. Gijsbert, z. van Albert Weers Houter en Dieu wertje Smit. Grietje, d. van Elbert Strooker en Fronica Appel. Johannes Jacobus, z. van Jan Ursem en Anna Groen. Jan, z. van Trijntje Zwart. OverledenJan Buter, oud 29 jaren, ongehuwd. Gemeente Broek op Langedijk. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1908. Geboren: Aaltje, d. v. Jacob Smit en Trijntje Kramer. Maartje, d. v. Corneiis Huibers en Neeltje Pluister. An- tje, d. v. Jacob Smit en Antje Speets. Jan z. v. Jan Balder en Antje de Geus. Antje, d. v. Willem Dekker en Harmina Priis. Overleden: Otto Bak Kz., 27 jaren. Antje Stam, echt- genoote v. W. Wieling», 69 jr. Aaltje v. Zujjdam Ld., 6 mnd. Gerritje Kossen Jbd., 8 weken. GehuwdGeene. NIEDORP Augustus 1908. onze tend en de golven waren vervaarlijk. De pompen raak ton verstopt. De machinist verklaarde, dat hy niets meel doen kon, doordien de machinekamer onder water liep Twee uren lang brandden wij noodvurbn, toen een blauw licht m"t een vuurpijl van Dungcness opsteeg. M' t den resteerendon stoom slaagden wij er in, dicht bij de loodsboot no. 11, van Rotterdam te komen. Daarvan werd een boot met lijnen te wat r gelaten, met twee jonge mannen er in. Een van onza beman ning sprong daarin, maar het touw school los. De Hdlanders wisten hem echter veilig 111 hun bootte trekken. Na verloop van "enigen t|d zagen wij hulp voor ons komen. Met veel moeite sprangen wy een voor een m do loodsboot. Maar do wind en de golven waren zoo hevig, dat wy de lijn hraken en in de duisternis van den lóodskorter weg dreven. Onze positie werd wanhopig. Een van onzi twee roeiriemen knapte en de lamp wou! stuk geslagem VVy dreven hopeloos af. De wind gierde, de zee woedde en de duisternis was volslagen. Wy braken een roerplank van ons bootje los, maar rukten daarmede tevens twee houten pennen uit den bodem. Het water spoot uoor de gaten. En ieder oogenblik dachten wy ons einde natin. Enkeion staken hun vingors in de gaten en hiel den daarmede zooveel mogelijk het water togen, dat door anderen met. de pet uit de boot werd geschept Ten slotte vonden we de pennen terug en verminder den daarmede het inloopende water. Met één riem en een plank roeiden wy door de on stuimige zee. Wy konden de lichten van den loods kotter zien, maar waren zelf zonder en konden daar heen niet seinen. De wind en het gety kwamen ons ten slotte te hulp. En na eenigen lyd zagen wy de lichten van Folkestone Pier, waarheen wy koers zetten. Do boot begon nu weer gevaarly'k water in te nemen. Maar om 3 uur in den morgw kwamen wy veilig aan Ur'l>e beide Hollandsche jongens handelden op heldhaf tige manier. Aan hen en aan hun kennis van de kupt GeborenCatharina, d. van Pieter van der Sloop en Antje Roozendaal. Theodorus Johannes, z. van Dirk Doodeman en van Aagje Zuti. Nicolaas. z. van Aris Klok en van Vrouwtje Leeuw. Aaltje, d. van Gerrit Jonker en Vrouwtje Kwant. Nicolaas. z. van Nicolaas Doffer en Neeltje Hessing. Johanna Frederika, d. van Barend Jan van Laar en Johanna Voort man, Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. OverledenEen levenjoos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Pieter Smit en Agatha Mans handen. Simon Johannes Snaekes. oud 1 weken. Aagje Hessing, oud 46 jaren, eehtgonoote van Pieter Roozen- Hoogwoud. Op Maandag 21 September a.s. zal ter gelegenheid van de najaarskermis de gewone jaarlyksche paarden markt worden gehouden. liet slechte weer. Het is aan den Langedijk en Omstreken nu weer een algemeene klacht over den velen regen. Voor de erw ten- en uienteelt is het al heel slecht, er wordt dan ook al hard verlangd naar zonnig, droog weer. Barsingerhorn Bij den Nationalen Kolfwedstryd ten huize van den heer Rempt te Kolhorn, zyn door den heer Jb. Wester- man van Barsingerhorn in de 15 slagen 169 punten gemaakt Anna Paulowna Op de bouwhoeve „Welgelegen", nabij Veerburg, wordt vanwege de vereeniging „Hollands Noorderkwartier", l vereeniging. proef genomen met een stroopers verbonden aan een bolzak overneemt, stoomdorschmachine. De machine is zóó samengesteld, dat het stroo recht- 1 streeks uit do machine in de pers wordt gebracht, ter wijl de machine zelf drijfkracht levert voor de pers. De pakken die gevormd worden, onderscheiden zich in samenstelling van de tot nog toe gekende, door nette ligging van het stroo, terwijl ze worden gebonden met touw. Ze hebben oen gewicht van 20 a 25 K.G. Echter kan men ze kleiner en ook grooter doen samenstellen. Naar we vernemen is men over het resultaat van de proof tevreden. Veefonds X -Niedorp. Op Zaterdag 29 Augustus 1908 werd do rekening over het 64ste maatschappelijk boekjaar van het Veefonds te Nieuwe Niedorp gehouden. De ontvangsten over het boekjaar 1907 bedroegen f1289 30, de uitgaven f 1322.93, nadeeiig saldo alzoo f33.63. In 1907 zyn 8 koeien voor rekening van het fonds onteigend geworden. De omslag per koe over het geheele jaar 1907 is ge weest f 166. In deze vergadering zijn tot commissarissen benoemd de heer K. Wit Cz. in plaats van .den heer Jb. Pluister, (die vertrokken is en bedankt heeft) en de besloten werd als datum voor dien avond te bepalen 2* of 31 October a.s. Als spreker zal worden uitgenoodigd de heer De Jongh van Texel. Oude Niedorp Het op 31 Augustus gesloten inschryvings-register voor de lichting 1909 der nationale militie bevat 10 Ingeschrevenen. Een rare geschiedenis. Een advocaat en procureur te Amsterdam, mr. H., eenige Amsterdamsche heeren, een leeraar aan de H. B. S. te 's-Hertogenbosch, de heer V. met damesgezel schap, maakten Maandag j.1. een uitstapje naar liet. Gooi, waar ze te Blaricum in het café Verver eenige vertering, fl.60, maakten. Tevens verzochten ze den kellner de tafel te dekken, waarvoor, volgens ingedien de nota, f 5, zegge vjjf gulden, werd berekend, welke prijs later werd verminderd tot f4 50. Het gezelschap was niet van zins dit bedrag te betalen en deponeerde op tafel f2.60, opmerkend, dat, indien de waard vond, meer van ze te mogen vorderen, deze de dames en heeren gerechtelijk voor de dan nog verschuldigde som zou kunnen aanspreken. Hierop posteerden de eigenaar van het café en de kellner zich voor de deur; ze wei gerden het gezelschap te doen vertrekken vóór en aleer het volgens hen verschuldigde bedrag, f 6.60, was betaald. Toen een der heeren toch zich naar de deur begaf, om uit het café te gaan, haalde de heusche waard een revolver voor den dag, richtte het op den heer, en zeide dreigend: „Ik doe het." Na eenige beraad besloten vervolgens de heeren de som te betalen, waarna de eigenaar ze „vrijliet". Wegens de vryheidsberooving en bedreiging is door het gezelschap een klacht ingediend by den officier van justitie. Warmenhuizen. Woensdag j.1. werd het bouwland onder deze ge meente, groot 26 Aren, eigendom van den heer S. Bar singerhorn, gekocht door den heer G. Kroon alhier voor f539, en een perceel bouwland van denzelfde, groot 64 Aren, door den heer G. de Geus Az. voor f945. De veiling geschiedde ten overstaan van Notaris Vrijburg te Schagerbrug. Verdwenen. Omtrent de geheimzinnige verdwijning van een 20- jarig meisje te Haarlem deelt de Haan. CL het vol gende mede Dinsdagmiddag 3 uur zou de 20-jarige dochter van den heer v. Z., Doelstraat te Haarlem, even een bood schapje bij een goudsmid hier ter stede doen, doch zij; is sedert niet teruggekeerd. Op den dag der verdwij ning was de moeder jarig en toen ook de beminde van het meisie kwam felieiteeren, verwonderde men zich dat de dochter niet bij hem was. Op de vraag, waarom hij alleen kwam, wist de be minde niet anders te antwoorden, dan dat hij zijn meisje niet gezien had en niet beter wist dan dat ze thuis zou zijn. Men toog onmiddellijk op onderzoek uit, doch zon der eenig resultaat. Er werd den geheelen avond en nacht gezocht, en ook Woensdag, doch geen spoor werd gevonden. Men verdiept zich in gissingen maar wat ae oorzaak is, weet niemand met zekerheid te zeggen. Het verdwenen meisje was naaister en oefende met haar zuster dit beroep thuis uit In de buurt waar allen heel goed bekend staan en het geval druk be sproken wordt, is men algemeen diep onder den in druk van het geval, en toont men algemeene belang stelling. Tot Woensdagavond 9 uur was ze nog niet teruggekeerd. Alkmaar. Donderdagavond werd door de antirevolutionnaire kies- vereeniging vergaderd tot het stellen van candidaten voor den Gemeenteraad. Besloten werd tot candidaat te stellen den heer W. Wolzak Gz, zullende nader worden uitgemaakt in welk distriet, en den candidaat der katholieken te steunen, wanneer de katholieke kies- die hedenavond vergadert, de candidatuur- daai. Een levenloos aangegeven kind kan»het mannelijk i jjber p Appel in' plaats van wylen den heer J. Zeeman geslacht van Gerrit Entes en Hilletje vlaai. W leringen De storm van j.1. Dinsdag heeft ook alhier veel schade Hilletje Gemeente NOORD-SCHARW OU DE Ingeschreven van 131 Augustus 1908. GeborenAgatha Anna, d. van Casparus Kardinaal en .Aaltje van Stralen. Jan, z. van Anthonie Peijs en Arientje Schouten. Nicolaas Pieter. z. van Jan Dirk- maat en Grietje Govers. Adrianus, z. van Theodorus Bijper en Catharina Jonker. Ondertrouwd en GetrouwdGeene. Overleden: Grietje Hopman, oud 37 jaren. Abram Dekker, oud 9 maanden. Gemeente OUDE NIEDORP. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1908. Geboren 28 Aug. Pieter. z. van Simon Roozendaal en Adina Broersen 30 Aug. Mai;Unus Corneiis. z. van Wilhelmus Adrianus Scholten ert Johanna Spruijt. 30 Aug. Mietje, d. van Jan Moras en Manjtje Bleeker. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Gemeente HEER Hl'GOWAARD. Ingeschreven van 1—31 Augustus 1908. Ondertrouwd en GetrouwdJan Baart en Geertje Tauber Geboren: Catharina. d. van Pieter Schilder en Mar garetha Kuiper. Petrus Gerardus, z. van Pieter Meere- aau buizen, hoornen, veldgewassen enz., aai gericht. Vooral de zeegraskappen hebben groote schade geleden. Ook hebben enkele schepen op zee en in de haven averij bokomeu. - Anna Paulowna. De Heer Dr. Toxopeüs, predikant alhier, is beroepen naar de hervormde gemeente te Assendelft. W leringen In de J.1. Woensdag gehouden vergadering van de vereeniging „Flcralia" werd besloten dit jaar de ten toonstelling te houden op Zondag 20 September a.s. in bet lokaal van den heer D. Lont Sr. Wegens vertrek van den Heer pastoor De Groot, werd tot jurylid be- noemd de heer C. M. Koorn die deze benoeming aan- nam. Mede werd besloten op den tentoonstellingsdag te houden een ringi yjdery met paard en tilbury voor dames en heeren, om pryzen bestaande uit luxe voorwerpen. Het inleggeld der deelnemers werd bepaald op f 0.50 per paar. Aan de tentoonstelling is in den regel een feestavond verbonden, welke nu ook weder plaats zal hebben en lieer Hugowaard Voor de vacante betrekking van onderwijzer aan School no. 2 hebben zich aangemeld acht sollicitanten, waarvan op de voordracht zijn geplaatst: F. A. Hennes te Hilversum; J. Host te Hoorn en D. Rijkersma te Marssum. Anna Paulowna. In den Anna-Paulownapolder werd bij den storm van Dinsdag jl. door den sterken wind waarschijn lijk een hooswind een veulen opgelicht en ettelijke meters door de lucht voortgedragen. Een jongen, die het dier zoo zag zeilen, schreeuwde van verbazing zoo luid hij kon naar zijn vader, die spoedig op het veulen toeliep en het onderzocht, maar gelukkig geen licha melijk letsel kon ontdekken. Frans Rosier is Donderdagavond omstreeks half elf opnieuw uit het krankzinnigengesticht te Medemhlik ontsnapt. Hem was toegestaan het Koninginnefeest mede te vieren en van deze gelegenheid maakte hij gebruik om te ontkomen. Rosier werd na afloop van het feest naar zijn cel gebracht. Plotseling sprong hij door een raam. Een verpleger, die hem vastgreep, werd door een patiënt neergeslagen. Rosier is over de haven gezwommen. Zijn kleederen werden aan den wal gevonden. Op een erf nabij het gesticht worden kleedingstukken vermist. De politie zoekt hem overal. Frans Rosier heeft naar men nader meent reeds lang zijn vlucht voorbereid. Vermoedelijk heeft hij verschei dene van zijn medeveipleegden in den arm geno men, om zijn plan ten uitvoer te brengen. Het schijnt althans dat zijn ontvluchting met voorbedachten rade geschiedde. Dien avond was het feest op het gesticht te Medemhlik. Bij het wegbrengen der verpleegden maakten velen twist met de verplegers, blijkbaar met het doel om de aandacht van de verplegers af te lei den en Rosier de vlucht mogelijk te maken. Hij zag dan ook de kans sahoon en verbrak een ruit. Een verpleger greep hem nog bij zijn jas. Maar Rosier trok snel zijn jas uit en verdween in de duisternis. Hedenmorgen moet hij nog even in den omtrek zien zijn. Voor het gesticht Medemhlik ligt een kleine haven. Rosier is die haven overgezwommen, heeft eerst zijn kieeren uitgetrokken, welke men dan ook vond aan aan den rand van de haven. Hierna is hij gedeeltelijk ge-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1