Gemengd Nieuws. ffpTtlZU40110 werd bovendien gemaakt. Men vroeg de rekening, en nu verwonderde men zich, dat voor servies 60 cent per persoon in rekening was gebracht. Men meende, dat men op eene der mooiste plekjes van Nederland, in een eerste rang zaak met 9 personen kon lunchen voor... f 1.60, daarbij tevens een tafellaken, servetten, messen, vorken, een tafel met servies enz. kon gebruiken en een paar uur doorbrengen. Zij weigerdjn te betalen, waarop ik telefonisch werd ontboden. Dadelijk heb ik toen uiteengezet, dat niets te veel in rekening was gebracht, dat het regel was, dat voor servies voor een lunch 50 cent per persoon wordt ge rekend en dat ook zij daaraan hadden te voldoen. Hier op boden zij aan 10 cent per persoon, erbij zeggende, dit ook bij Mansdorff en Craillo te Laren te hebben be taald. Ik bleef bij den eisch en beduidde hun, dat zij had den te betalen. Een hunner maakte aanstalten om mij, ik stond in de deuropening, aan te tasten, waarop ik waarschu wend zeide: „Mijnheer, wees gewaarschuwd, raak me niet aan, want ik ben gewapend en de gevolgen komen voor uw rekening." Van het richten van een vuurwapen, op wien dan ook, was geen sprake, Hierna volgde betaling. Processies. Sinds de laatste twee jaren neemt het bezoek van Katholieken aan den op het grondgebied der gemeente Heiloo gelegen „Runxput" meer en meer toe, nu aan het water dier wel geneeskracht schijnt toegekend te zijn en deze kerkelijk-historische plaats aan de geeste lijkheid aanleiding geeft tot het organiseeren van bedevaarten daarheen. Op het afgezette terrein worden kerkelijke plechtig heden gevierd, waartegen natuurlijk geen bezwaar bestaat, omdat deze plek, overeenkomstig rechterlijke uitspraken van vroeger jaren, kan beschouwd worden als een „besloten plaats", waarvan art. 170 der Grond wet spreekt. In verband daarmede is echter thans aan de „Ver- eeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord- Holland" eene vraag gesteld door den heer S. G. L. F. baron van Fridagh, burgemeester en secretaris der gemeente Limmen. De vraag is deze: Wanneer verliest een optocht van menschen zijn on zijdig karakter en moet deze als een processie worden beschouwd? De heer Van Fridagh doet in een circulaire eenige mededeelingen, welke in hoofdzaak het volgende behelzen: Behalve in sommige gemeenten in Noord-Brabant en Limburg, bestaat alleen in de gemeenten Huisen in Gelderland en Laren in het Gooi de vrijheid om, over eenkomstig de 2e alinea van art. 170 der Grondwet, dergelijke processies te houden. In Kennemerland echter is dit niet toegestaan en is het houden van pro cessies verboden. Verleden jaar ontving de burgemeester van Limmen van een kapelaan uit den omtrek eene aanvrage om „toestemming voor eene processie, gaande door deze gemeente, op kerkelijk plechtige wijze, met vaandel en kruis, zang en priestergewaden". De burgemeester antwoordde dat zoowel art. 170 der Grondwet, als art. 6 der wet op de Kerkgenootschappen zulk een optocht verboden, maar dat een „optocht met ontplooide vaan dels" gaarne werd toegestaan. Toen laatstbedoelde optocht, begeleid door de politie, gehouden werd, zag de burgemeester, dat daaraan ook werd deelgenomen door gekleede koorknapen en door meisjes in het wit; voorts werden verschillende kerke lijke symbolen als: een verguld hart, een doornen kroon, elk op een kussen gedragen medegevoerd, alsook groote kaarsen en houten kruisen; deze laatsten echter niet rechtstandig gehouden. Het geheel verschil de alzoo weinig van een werkelijke processie. Later had de burgemeester ook nog vernomen dat er Protestanten waren, die aanstoot hadden genomen aan sommige vaandels, omdat daarop eene Christus-figuur was afgebeeld. Wijl het te verwachten is, dat deze optochten allengs meer zullen toenemen, ook omdat er plannen beBtaan tot het stichten van eene kapel bij den „Runxput" kan het voor de burgemeesters in Kennemerland van belang zijn, het oordeel der vergadering over deze feiten te vernemen, teneinde voor het vervolg in dezen volgens één gemeenschappelijk beginsel te kunnen han delen. De heer Van Fridagh beseft ten volle, dat het voor de burgemeesters in deze streek eene zeer teedere zaak blijft om in te grijpen, indien dit noodig blijkt te zijn. Hij is eohter evenzeer van meening, dat aan niet- Katholieken evenmin aanstoot op geloofsgebied mag worden gegeven. Hoofddoel moet zijn den godsdienstvrede in ons vader land zoo duidelijk in de Grondwet omschreven ongerept en onverzwakt te handhaven. („N. v. d. D.") Feest. Men meldt uit Alkmaar: Door de feestcommissie der Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaar's ontzet in 1573 en ter bewaring van andere historische herinneringen der stad „Alkmaar" is besloten o.m. op 8 October a.s. een kinderoptocht te organiseeren die moet voorstellen „de stad Alkmaar gehuldigd door 'tvolk". Aan het hoofd van den optocht zal de Stedemaagd gaan, gevolgd door de elf provinciën. Elke provincie wordt aangeduid door haar respectief wapen, dat aan iedere groep kinderen, getooid met vlaggen, banier wimpels en andere versieringen, voorafgaat. De deelneming der kleinen is zeer groot. Consulent voor landbouwzaken. Naar wjj vernemen, is bij de regeering in overweging, na gehouden overleg met Gedeputeerde Staten ven Friesland, den provincialen consulent voor landbouw zaken in Engeland, dr. J. J. L. van Rijn, te Londen, voor die provincie over te nemen, teneinde hem in dezelfde betrekking voor het Rijk aan te stellen. Köpeuick in Amsterdam. De beroemde kapitein van Köpenick, Wilhelm Yoigt, zal, naar men zegt, in Amsterdam komen optreden. De ondernemer van een miniatuur-theater in de War moesstraat. zou hem bij contract hebben geëngageerd. Treurig. Zaterdagochtend heeft bij den slager Houtman, Kruis straat te Haarlem, een treurig ongeluk plaats gehad. Het mes van den knecht Teeuwissen, waarmee hü een been aan het afschrappen was, schoot plotseling uit, en kwam in den onderbuik terecht. Hevig bloedende werd hij naar achteren gedragen, waar hij door dr. Linden van den Heuvell en dr. Westerveld, die spoedig ter plaatse waren, verbonden werd. Hjj werd naar het St. Elizabethsgasthuis overgebracht, waar hij direct ge opereerd is. De toestand is, de omstandigheden in aan merking genomen, gunstig. Ellende. Zaterdag was de werkvrouw Z. uit de Egelantiers- straat te Amsterdam naar haar werkhuis gegaan en had hare drie kinderen, zooals gebruikelijk, alleen moe ten achterlaten, een kindje van zes maanden en twee jongens van 5 en 14 jaar. Den oudste was op het hart gedrukt vooral goed op het kleine zusje te passen. Dat deed hij dan ook gewoonlijk wel, want hy hield veel van de kleine, mollige zus. Zaterdagmiddag was hem echter de lust om op straat te gaan spelen te sterk geworden. Broertje was al op straat en zusje zou wel een tijdje alleen kunnen blijven, dacht hij. Vóór hij wegging sloot hij de deur van de kamer af. Na eenige uren terugkomende, vond hij het kind in een toestand, die hem zeer beangst maakte. Zuqje sliep en was niet wakker te krijgen. Met het wicht in den arm liep de knaap huilende bij een buurvrouw binnen, die om een dokter stuurde, op wiens last bet kind ijlings naar het Gasthuis gebracht werd. Daar bleek, dat het stakkerdje dood was. Wat er met het wichtje gebeurd is, is tot heden niet opgehelderd, want de arme jongen heeft zich het geval zoo aangetrokken, dat hij weggeloopen is en zich tot heden niet in de ouderlijke woning heeft vertoond. Men kan zich den toestand voorstellen van de moeder, een ver laten maar oppassende vrouw, die zoo plotseling haar jongste missen moet en daarbij in groote ongerustheid verkeert over het lot van haar oudste kind. (N. v. d. D.) Papirokralie. De Telegraaf bevat een uitvoerig artikel over „Toestanden bij den dienst der posterijen en telegrafie waarin de weinig aangename verhouding welke tus- schen het Hoofdbestuur der posterijen en het departe ment van Waterstaat bestaat, wordt uitgeplozen en de schuld geheel g6legd wordt op den secretaris-generaal, die verlangt dat alle stukken door zijn handen gaan en dat niet door het Hoofdbestuur direct met den Minister gecorrespondeerd wordt. Wn kunnen de jui3theid van de in het blad gegeven voorstellingen niet beoordeelen, maar bieden geen weerstand aan de verleiding om uit het artikel het i volgende stukje te knippen: In den loop van twee jaren stapelden zich reusachtige dossiers in de archieven op. Als curiosum werd ons o.a. medegedeeld, dat over één besteller-kwltantielooper, zekeren W. te A., die door al zijn chefs als een simulant en onbetrouwbaar was gesignaleerd, een dossier bestaat van pl.m. 900 blz. Alleen aan schrijf- werkloon kostte deze besteller den lande misschien al meer dan diens salaris in één jaar bedroeg, ongeacht al de andere kosten van het „onderzoek." IVoord-Scharwonde. Hadden we verwacht, dat de opvoering van het tooneelstuk „Een Herder". Welke den vorigen winter in het lokaal van den heer C.Nap aan den Langedijk heeft plaats gehad, geheel was vergeten, thans bij gelegen heid van de Noord-Scharwoudsche kermis is het tegen deel gebleken. De pastoor te Noord-Scharwoude had zijn parochianen op 't hart gedrukt, dat men den aan stoot, die men den Katholieken indertijd door de op voering had gegeven, moest vergelden in den vorm van een boycot der genoemde herberg. De schaapkens heb ben, zooals dat in die kringen gewoon is, allen gehoor gegeven aan hun herder. Dit muisje zal nog wel een staartje hebben. Langedijk. De neutrale arbeidersvereniging aan den Langedijk heeft vergaderd met het Bestuur van Groentecultunr te Broek op Langendjjk, ter bespreking van wenschen, welke de eerstgenoemde vereeniging aan laatstgenoemde had gedaan. Groentecultuur heeft als gevolg daarvan besloten in de eerstvolgende vergadering aan de orde te stellenhet beperken van arbeid door de bouwers bij de verzending van groenten. Een socialistische Courant. Thans is men definitief besloten tot de uitgave van een onafhankelijk blad op sociaal-democratischen grond slag voor het Noordelijk gedeelte van Noord-Holland. Met 1 October zal het blad verschijnen, als orgaan van de afdeelingen Den Helder, Alkmaar en Winkel, met medewerking van de afdeeling Langedijk en Omstreken van de. S. D. A. P. Voorloopig zal het verschijnen onder den naam van „De Yonk," het blad dat reeds te Helder verschijnt. Later wordt de naam wellicht ge wijzigd en het blad misschien te Alkmaar uitgegeven. Langedijk. Van den Langedijk en omstreken vertrekken eerst daags enkele huisgezinnen naar Braziliö. Toch zijn de loonen der arbeiders hier zeer goed te noemen. Kegeit in Friesland. Men schrijft uit Friesland Door de aanhoudende regens staat het er met de vruch ten op de lage bouwgronden in Friesland niet best voor. De grond is drassig en de aardappelen moeten uit de modder gerooid worden. Om de qualiteit niet geheel te laten bederven, haasten de verbouwers zish den oogst binnen te krijgen. De natte aardappelen worden dan thuis op den grond uitgespreid om te drogen. In een polder bij Heerenveén konden eigen verbouwers op klompen niet gaan aardappelrooier, zonder natte voeten te krjjgen. Overal is het even drassig en slijkerig. Een inval in speelholen te Den Haag. Justitie en politie hebben Zondagnacht een vooruit lang beraamden en tot op het laatste oogenblik geheim gehouden en gebleven inval gedaan in verse/lillende ge legenheden te Scheveningen, aan den Harstenhoekweg en omgeving, waarvan de ondernemers verdacht werden, gelegenheid tot hazardspel te geven in voor het publiek toegankelijke lokalen. Er werden drie afdeelingen politie en justitie gevormd, die in drie rijtuigen op hetzelfde uur uit Den Haag ver trokken, en te Scheveningen ieder een ander speelhuis binnenvielen. In geen der drie verdachte speelhuizen werd op het oogenblik van den inval gespeeld. Maar in beslag wer den genomen verschillende tot hazardspel dienende voorwerpen; voorts boeken, brieven en bescheiden; een en ander met het doel, een zeer omvangrijk gerechte lijk onderzoek te kunnen instellen. De justitie schijnt eindelijk termen gevonden te heb ben op te treden tegen eenige sociëteiten op de bad plaats Scheveningen, waar naar verluidt voor de rijke vreemdelingen en een deel der uitgaande jongelui uit de residentie gelegenheid bestaat verschillende kaart spelen te beoefenen, die al dan niet onder de hazard spelen kunnen worden gerangschikt, zooals „trente et quarante", „baccarat" en dergelijke. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden althans de „Deli Club" en de „Zuid-Hollandsche Heeren-Sociél eit" met een bezoek van de justitie en een commissaris of inspecteur der Haagsche politie vereerd. Verschillende der aanwezige leden en introducé's had den hun namen en woonplaatsen aan den dienstdoenden politie-ambtenaar op te geven, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat deze te zijner tijd, mocht een rechtsgeding het gevolg van dezen justitieelen inval zijn, als getuigen zullen worden gedagvaard. Het verwekt slechts verwondering, dat de justitiozóó laat in het badseizoen tot dezen maatregel is overgegaan, daar begrijpelijkerwijze reeds het grootste vreemdelin gen-contingent is vertrokken. Met belangstelling wordt het verdere van deze kwestie tegemoet gezien. Leerling klerk H. IJ. 8. M. Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de raad van administratie der H. IJ. S. M. het personeel bij aanschrij ving kennis gegeven, dat voortaan slechts diegenen tot leerling-klerk kunnen worden benoemd, die in het bezit zijn van het einddiploma H. B. S. of Gymnasium. Deze bepaling heeft vooral bij het lagere personeel ontevreden heid verwekt, aangezien vele ouders hierdoor in hun verwachting teleurgesteld zijn, hun kinderen zonder deze schoolopleiding tot ambtenaar te zien opleiden. Hoogwoud. Tot lid van de Floralia-commissie is in plaats van den Heer Ds. H. Visser, die wegens a.s. vertrek bedankt heeft, gekozen de heer A. Hazelhoff, Hoofd der school alhier. Hoogwoud. De bekende Jb. Kelder van Purmerend zal a.s. Don derdag in het lokaal van den heer H. Slotemaker aan de Gouwe alhier, optreden met zijn harmonica. Alkmaar. Op de Maandag gehouden paardenmarkt bedroeg de aanvoer 825 stuks. De handel was over 't geheel geno men stug, doch in jonge paarden goed. Voor deze waren de prijzen hoog. Overigens varieerden de prijzen van f 50 tot f 600. Het verdwenen meisje alt Oud-Beierland. Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Emmetje is te New-York aangekomenze heeft van daar een prentbriefkaart gezonden. Intusschen blijft het vreemd, dat het weesmeisje, des Donderdags naar Rot terdam vertrokken zijnde, 's Vrjdagmiddags met haar Amerikaanschen geleider terugkeerde naar de gemeente Ze stapte toen aan den Achterweg de eerste halte in Oud-Beierland af en begaf zich met haar geleider naar den brigadier-majoor Vonk (thans gepensionneerd), vanwaar zij met de tram van 3.46 weer naar Rotter dam vertrok. Zaterdag d.a.v. vertrok zij per stoomschip „Rijndam" naar Amerika Men vraagt zich hier af, of genoemde majoor onkun dig was van het voorgenomen vertrek van het wees meisje. Dat zij zou heengaan, stond bü haar vast, dit blijkt achteraf uit allerlei omstandigheden. Winkel. 31 Augustus, met al zij herinneringen, herdenkingen en festiviteiten, behoort weer tot het verleden. Uit de stemming en den geest der feestvierenden is op te maken geweest, dat zij met genoegen en tevredenheid hebben genoten van datgene wat de feestcommissie hun toebereid had, en voorwaar, 't is de schoonste vol doening voor de commissie en hare leden, overtuigd te kunnen zyn van de instemming der ingezetenen. Alles is weer voorbij, alleen een aangename herinne ring is achtergebleven. Maar niet voor allen was de zaak beëindigd, en wel het allerminst voor de feestcommissie, op haar rustte nog de verplichting het geheel tot een goed einde te brengen en daarvoor vergaderde zij Maandagavond in het café van den heer C. Kieft. Slechts één onderwerp vermeldt de agenda: n.1. rekening en verantwoording. Alvorens daartoe over te gaan, wordt mededeeling gedaan van de telegrammen van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin Moeder, ontvangen in antwoord op de dezerzijds gezonden gelukwenschen, (applaus); daarna een mededeeling van het bestuurslid den heer A. Sloos Azn., dat hij de eind- vergadering niet kan bijwonen, doch een woord van hulde brengt aan de commissie voor haar met succes bekroonde werkzaamheden in het algemeen, en aan den Eerevoorzitter, Voorzitter en Secretaris in het bijzonder. En nu volgt de rekening Door de ingezetenen der gemeente is bijgedragen een totaal bedrag van f311.06, en door de deelnemers aan de ringrijderij is gestort f 15, zoodat de totale ontvang sten hebben bedragen f326.05. De uitgaven hebben bedragen aan prijzen voor wedstrijd fietsen en groepen, ring rijderij en versierde rijtuigen, dag- en avondversiering en gondelvaart f 141; de overige kosten aan arbeidsloonen, illuminatie en versieringsartikelen, drukwerk- en advertentieKosten, onthaal schoolkinderen, enz., enz. f 207.64; dan is aan den heer B. Butpher door de commissie voor versierde fietsen tijdens den wedstrijd een extra prijs toegekend, wanneer hjj met zijn versierde fiets in den vorm van een luchtschip „Zeppelin" een baan van 400 M. kon rijden. Hieraan is voldaan, doch de prijs nog niet uitgekeerd, hetwelk nu plaats heeft en bepaald wordt op f3.—. Vermoedelijk is nog terug te ontvangen een klein bedrag van de ijsclub, voor overname der ringrijderij- artikelen. De uitgaven hebben de ontvangsten eenigszins over schreden, doch dit bedrag wordt gedekt en de rekening in ontvang en uitgaaf tot een gelijk bedrag vastgesteld, nadat door een commissie alle bescheiden nauwkeurig zijn onderzocht. De Penningmeester wordt gemachtigd alle betalingen te doen en daarmede behoort het bestaan der commissie te worden opgeheven, doch alvorens hiertoe over te gaan wordt nog besloton ons Winkel's Harmonie een geldelijken steun te verleeiion aan de kas, voor de bewezen diensten en toonde bereidwilligheid op 31 Aug. De Voorzitter gaat thans over tot de ontbinding der commissie, maar niet dan na woorden van dank gebracht te hebben aan de commissieleden in het alge meen en aan die leden die zich meer bijzonder op een of ander- gebied verdienstelijk hebben gemaakt, in het bijzonder. Hij herdenkt een oogenblik het verloop der feestelijkheden, waarvoor 3 weken geleden de eerste stappen werden gedaan, en kan niet anders dan met aangename herinnering, zoowel op het verloop der zaken als op de goede en aangename samenwerking der com missie terugzien. De secretaris der commissie brengt namens de com missie den Voorzitter een woord van dank voor het door hem genomen initiatief en na nog zeer vele door verschillende leden uitgesproken woorden ter herden king van bewezen diensten enz. (de heer Kieft heeft inmiddels voor de goede stemming zorg gedragen) is de vergadering geëindigd en behoort de feestcommissie van 31 Augustus 1908 tot het verleden. Winkel. De levering van petroleum voor de a.s. straatver lichting 1908—1909 is gegund aan de laagtste der inschrijvers, mej. de weduwe J. Butter te Winkel. Winkel. Maandag 14 September a.s. des avonds 7} uur, houdt het depart. Winkel der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen 'ten huize van den heer A. Wit zijne eerste najaarsver gadering, o.a. tot regeling der programma's voor de a.s. wintervergaderingen Brand. Maandagavond ontstond een begin van brand bij den heer V. te Burgerbrug, tengevolge van het omvallen van een petroleumtoestel. Door het kloeke optreden van den eigenaar en eenige buren, werd grooter onheil voorkomen. Veeleiscliend De N. Groninger Ct. vertelt het: Hij, de studiosus, was zwaar aan de fuif geweest. Een beetje al te zwaar. Hij was in dien toestand van jeugdigen overmoed gekomen, waarin alles om hem heen hem „irriteerde" zooals hij luidruchtig betoogde. Een lantaarnpaal op zijn kronkelenden weg irriteerde hem, een loopjongentje met een onschuldig blozend gezicht maakte zijn bloed aan het koken en zelfs een vroolijk dienstmeisje met coquet hilderwit mutsje en lachende lonkoogjes vermocht niet hem te verzoenen met de wereld. Doch bij den aanblik van een dienaar der Hei lige Hermandad bereikte zijn zwartgallige stemming j haar hoogtepunt. De schittering van dien helm, het streng-strakke, het autoritaire op het gezicht van dien i vertegenwoordiger van het gezag „irriteerde" hem nog het meest. En hjj begon in minder vloeiende krachtter men uiting te geven aan hetgeen in hem omging. Met dit gevolg, dat het voor de openbare orde wenschelijk werd geacht het heviglijk geïrriteerde jonge mensch te brengen naar de plaats, waar eenzaamheid en rust hun kalmeerenden invloed doen gelden. Daar sliep hjj dan ook weldra den rechtvaardigen slaap van den moege- fuifde. En toen hij des morgens ontwaakte had hij reeds een vroolijker kijk op de dingen en irriteerde de politie agent die hem de vrijheid hergaf hem niet meer zoo bovenmatig. Over zijn nachtverblijf was hü wel tevre den geweest. Maar toch bleef er nog één bittere grief, waaraan hü tegenover den wachthebbenden majoor lucht gaf. Dat men er niet voor gezorgd had zün schoenen netjes te poetsen. Breezand. Bü het hier Zondag ter gelegenheid van het konin- ginnefeest gehouden ringsteken op fietsen, waaraan 28 personen deelnamen, werden de prüzen resp. behaald door de h.h. W. Klein, A. Voorthuü'zen en C. Rol. De prüzen werden uitgereikt door den heer N. Nap, die deze gelegenheid aangreep, de „Harmonie" voor hare gewaardeerde medewerking te bedanken. Des avonds werd een in alle opzichten welgeslaagd vuurwerk afgestoken, dat geleverd was door den heer Kollenberg te Alkmaar, wien men, 't bleek Zondag weer ten duidelükste, ten volle dergelüke zaken kan toever trouwen. Overal malaise. In Oostelük Groningen heerscht tegenwoordig in bü- na alle takken van bedryf groote malaise. Bizonder groot is ze in de bouwvakken. Voor een klein karwei, waar een 15 tal werklieden noodig waren, bedroeg het aanbod over de 160 personen. Op de dorpen vinden de meeste timmerlieden nog werk bü het binnenhalen van het koreii. Tengevolge van de overproductie van het karton, beginnen hier en daar ook de papierfabrie ken met verminderdo kracht te werken. Zoo zal door de kartonfabriek Ceres te Oude-Pekela eene baan wor den stopgezet, waardoor een 50 tal werklieden gedaan krügen. Eeu ongeluk. Tüdons de rogimentsoefeningen, door het regiment grenadiers en jagers in de duinen nabij de vlakte van Waalsdorp gehouden, zatte het paard van den comman dant van het 4e bataljon, majoor J. Burger, bij het be stegen van een duin, met de achterbeenen diep in het zand, tengevolge waarvan het rijdier achteroversloeg en met zyn ruiter de helling afrolde. Majoor Burger hinrama dn®male" «ndJer paard 011 wa8 0U'1 OUgeil blik geheel verdoofd door den val, doch de ijlings toe gesnelde officier van gezondheid kon vaststellen, dat de bataljonscommandant er geen ernstige gevolgen van zou ondervinden, zoodat dan ook van de inmiddels aange komen brancard geen gebruik behoefde te worden ge maakt. De romau van een fabrieksmeisje. Eenige maanden geleden stierf te West-Hoboken de multi millionnair Etienne Givernaud, een uit Frankrijk geëmigreerd fabrikant van züden stoffen. Zyn overlijden, meer nog het wegens de erfenis ontstane proces, wekte opnieuw de herinnering aan een romantische episode, die indertfid den heelen staat New-York vervulde. Het gebeurde een vü'f en-twintig jaar geleden. Ook in dien Ujd bezat Givernaud reeds verscheidene spinnerüen. In één daarvan werkte een beeldschoon 19-jarig meisje, Barbara Hines genaamd. Op een inspectietocht door zün fabrieken viel de Üverige werkster den patroon op, en toen men hem niets dan goeds van haar vertelde, was Barbara's carrière spoedig gemaakt. De New Yorksche bladen brachten weer eens eon sensationeel huwelyksbericht, en bet duurde niet heel lang, of de jonge mrs. Givernaud behoorde tot de toon aangevende personen in New-Yorksche millionnairs- kringen. Niemand, die met het gelukkige paar in aanraking kwam, kon in de verste verte vermoeden, dat hun ver bintenis voor de wet een ongeoorloofde was, daar Etienne Givernaud bü zün vertrek naar de nieuwe wereld, in Frankrük vrouw en dochter had achterge laten. Pas onlangs, bü de opening van het testament, is deze zaak ruchtbaar geworden, daar de overledene Barbara Givernaud, tot zyn universieele erfgename benoemde, zü'n in Frankrük wonende dochter echter een legaat van 2000 dollars naliet. De eerste mevrouw Givernaud heeft tegen dit testa ment protest ingediend, en de New-Yorksche rechters dienen thans uit te maken, wie de millioenen in den schoot zullen vallen. Een antoinobiel-ramp. Een ontzettende tragedie heeft Vrijdagmiddag plaats gevonden te Albenga, een dorpje naby' Genua. Dooreen automobiel, waarin behalve de bestuurder, de beide dochters van markies Revedin gezeten waren, werd by' het in volle sneltreinvaart omrüden van een hoek, het eenig kind overreden van een werktuigkundige uit Genua, die de vacantie te Albenga doorbracht. De on gelukkige vader was uitgeweest en zün zesjarig zoontje liep hem uit zün villa tegemoet, toen de auto om den hoek kwam vliegen. De vader riep het kind een waar schuwing toe, maar 't was reeds te laat Het mon ster had het jongske gegrepen en verpletterd lag het lykje op den grond. De vader krankzinnig van smart en woede, greep naar zün revolver en schoot op den wagen. Het eerste schot miste, maar de tweede kogel doorboorde het lichaam van het jongste der beide meisjes, haar doode- lük verwondend en drong door den schedel van den bestuurder, die onmiddellük dood was. De auto, die nog eenige vaart had toen de vader van het overreden kind zjn schoten loste, liep door zonder bestuurder, terwül het oudste meisje roerloos op haar plaats bleef, verstüfd van ontzetting. Een 350 meter ver liep d« auto door, doch toen werd ze tegen een rotsparty vor- pletterd en het oudste meisje werd zwaar gewond op genomen. De werktuigkundige werd in hechtenis genomen, terwül hy' het ontzielde en zwaar verminkte lichaam van zü'n kind in zün armen knelde. Branden. Rawhide, een mündorp in opkomst in den staat Ne- vada, is door een grooten brand bezocht. 3000 Personen zyn van huisvesting beroofd; en er wordt veel gebrek- geleden. Er schynen geen menschen in de vlammen te zün omgekomen, maar er zyn 20 gekwetsten. De schade wordt geschat op i50000 dollar. Vyfhonderd mynwel kers hebben met groote heldhaftigheid den stryd tegen het vuur volgehouden, maar hun pogingen hebben weinig resultaat gehad. Feitelük de gansche plaats is vernield. Uit naburige plaatsen worden op ruime schaal levensmiddelen, kleeding en tenten gezonden om in den heerschenden nood te voorzien. Een andere, nog ergere brand vernielde de stad Chis- holm in Minnesota. Geraamde schade: twee millioen dollar. Andere steden, als Naskauwk en Henshaw worden bedreigd. In deze laatste drie gevallen zy'n boschbranden de oorzaak. Acht dagen levend begraven. Te Sandusky (Ohio) heeft een Hindoe eens weer zün merkwaardige hypnose toegepast op een jonge dame miss Fiorence Gibson, die acht dagen en nachten lang zonder voedsel, liggend in een kist, twee meter onder den grond vertoefde. De Hindoe, die uit Decan komt, verheugde zich te Ohio in een groot getal aanhangers, wat zyn oc-ultis tische leer betrof. Zyn uitingen over den invloed, dien ^htlr nuo °P geWone stervelingen bezitten, werden heslnnt h^dtt aan*ÖI1°meri, en daarom besloot hy dit feit door daden te bewijzen aihnKnnt9gH?nWOOrdilheid ,van 300 Personen werd miss nina nntJina T baar dlen8ten een schitterende beloo ning ontving, door den Hindoe gehypnotiseerd en daarna gewoonweg begraven. Een smal buisje, waardoor men d^bu^tenwereld" k°D' W&S de 66nige -mmuni^tiemet Na acht dagen werd het graf geopend en onder zochten verschillende medici het koude, stüve lichaam De lippen van het jonge meisje waren kleurloos- haar kleeren door en door vochtig. Een uur lang bewerkte de Hindoe de verstyfde ledematen. Eindelük kwam er beweging; een hevige snik, en mise Gibson sloeg de ting'LnPtó08teren.aanWeZ'8en "n b"k Hoewel in den beginne de ademhaling zeer ongeregeld was, moesten de medici verklaren, dat de jonge dame volkomen normaal was. m Werkloosheid. Te Glasgow is er veel w e r k 1 o o s h e i d en dienten gevolge veel armoede Dat heeft in den laatsten tijdal een paar maal aanleiding gegeven tot oploopjes, maar Zaterdag werd het ernstig. Prins Arthur van Connaught kwam toen m de stad om 10,000 kinderen van de schoolbataljons te schouwen. Voor het raadhuis waai den pnns een noenmaal werd aangeboden school de menigte in vele duizenden samen. Toen de gemeente raadsleden en straks de prins na afloop zich buiten ODr^en0rieD,nw1e V00rtdnnMld kejouw uit de menigte Wat hth^Pi m ZUn algaren r°oken jullie daar en Srder de Red Fla/'hat6n ,en der8elÖ*e- Men zong veraer ae Red Mag, het revolutiebed. Toen een mili- Jf11.muziekkorps het volkslied aanhief bleven alle hoofden gedekt en het volk zong er tegTin Hoog de roode vlagl en de Marseillaise. De prins werd er niet door van de wys gebracht. Hü liet in L7 rijtuig den kap neer doen, en glimlachend en salueerend keek hii rond, terwyl hy wegreed. Op een oogenblik verbrak de menigte de gelederen der politie. Branden. Er komt geen einde aan de berichten over zware ThansanstMnIwedVer8Chillende 8taten van Amerika, in den staa^Min^fa t00n fDtal «roote dennenbosschen de brand zal !i2 brand' Er bö8taal gevaar,dat zün Ss Mn «tin n^Lde stad Duluth; intusschen Do veroorzaakte schade loopt in de millioenen. TU, ,ü"rt,K minuien per zweeftulK. kond van wna11 pl™ fort! Nauwelüks is het bericht linltl Lmi Wright's vliegproef, die büna 20 t^hi L Uo 'a reeds bereikt de mare van een 7 Maandag volbracht werd door den Franscb- Dela«range. en die büna een half uur, precies29 min. 53.4/5 sec. duurde, en waarmede alle records voor zweeftuigen zün geslagen, daar Henri r arman, die tot dusverre het langst vloog, het slechts bracht tot 20 min. 20 sec., op 6 Juli 1.1. yDelagi ange vloog om half zeven 's morgens op het manoeuvre-terrein te Issy-les-Moulineaux op, nagestaard

Schager Courant | 1908 | | pagina 6