Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Binnenlandsch Nieuws. Ze zullen die begrooting nog eens ,.bestudeeren". Waarachtig, dat woord gebruikte een oolijke journalist in zijn blad. Versta je wel? ..BestudeerenNiet ..na kijken". „nazien" oi zoo iets gewoons, maar ..bestu deeren". Ik zeg u, dat hier de handeling gepleegd wordt van dien meneer, die in de Kroon ging ..dineeren en met wat zwaarwichtig gedoe dien armen Nico tien gulden afhandig maakte. Want 't zal wel weer uitloopen op belasting-verhoo ging: we zijn nog niet aan de 86 »o. Zoolang touw en krammen nog geld kosten, hangen we onszelven toch niet op, kunnen we onszelven niet ophangen, omdat we geen aankomen weten aan touw noch kram men. Is er geen Nico in de buurt, om ons allemaal eens te helpen, en dan tegelijk ook Amsterdam eens uit de misère je verlossen? Amsterdam had al haar hoop gevestigd op n Theo, die nu in den Haag is gaan wonen, maar Theo, ooiijker dan Nico uit de Kroon, doet net of hij van niets weet En of ze m al aan- I stooten, 'n peut in zijn heupen geven of 'm op zijn voeten trappen, 't geeft allemaal geen steek. Hij merkt niks, hij voelt niks en hij ziet niks. Hij is poes-vrin- delijk, zooals 'n eerste Minister betaamt te wezen, maal ais hij bemerkt, dat de visite zijn zakken na zou voe- len. don geeft hij niet ihuis en laat ze kalm op de sloep staan. O zoo! En toch is er geen tweede in 't land, die zoo goed j weet, hoe beroerd we er hier voor zitten, als juist i hij En ook is er geen tweede in 't land. die er zoo goed n raad en n middel tegen zou weten, als hij Maar hij doet 't niet. Hij denkt er met aan. Je zoudtwir„ I Puzzles mcneerenPuzzlcsWaar Ifllcn zc t Waai j halen ze 'I van daan"1 Waar zijn onze centen geble- ven en waar eten wij van? ik kan 't niet oplossen, en wou nu maar dat er 'n eind aan kwam. Kijk eens, als Amsterdam nu 't voorbeeld gaf en failliet ging. dan waren we vrijer in ons handelen, dan konden we ook in die richting werken. 't Zou 'n gemoedelijke oplossing wezen, en aan dal bekritikasteren van elkander zou ook 'n einde komen. Als '1 slot toch 'n eind touw met 'n lus is, waar wachten we dan nog op H d. H j Correspondentie. M. v. B. Ik heb 't niet kunnen vinden, maar raad u aan dezelfde vraag te doen aan een predikant. Hij zal allicht ook dat boek gelezen hebben, en er dan ongetwijfeld graag me'l n belangstellende over spre ken. V. G. In den Haag. verschoven, weggedrongen m 'n hoek. aan 't eind van 'n zijstraat van de Wagen- straal. Zeer zeker, een der mooiste, die We hier te lande bezitten. M. I>. Zeer waarschijnlijk wel. Ik had nog geen gelegenheid hem te ontmoeten en zal hem nu van buiten ik moet de stad uit mijn bewijs wan atten tie zenden. Dat portret is heel mooi en geschilderd door Jan Veth. Eenige vrienden waaronder ook de ondergeteekende ontvingen er een prachtige pho- logravure van. J. K. Dat weet ik niet; dat zoudt ge aan de Redae- tie moeten vragen; maar ik twijfel er aan of zij t zeggen zal. H. d. H. Zitting van Dinsdag 8 September 1908. Een heeTe eendenhistorie. De verschijning van een advocaat, (Mr. Prins), wekte bij ons at direct het idéé, dat er wat bijzonders aan de hand was met het eerste strafzaakje. En jawel hoor, dat vermoeden was juist. Er was héél wat eten aan het ei Eenden en nog eens eenden was het onderwerp, waar het om ging. En voor dit eendenzaakje was de 61- jarige Wethouder-Landman Kees de Goede uit Scher- merhiornvoor de vierschaar verschenen, die hel den 1'lden Juni jl. dan al eens geducht aan den stok kreeg met de plaatselijke politie-autoriteiten benevens de boden (gewone en hulpbode) van hel waterschap Seher- meer. De verordening daar luidt, dat je als eendenhouder die beestjes van primo Juni tot medio Augustus hebt vast te houden, althans van 's ochtends vijven tot 's avonds achten. Daartegen nu had de „Weï'houder. ofschoon hij in 't zalig bezit was van zoo'n verorde ning. schromelijk durven zondigen. De in verboden tijd losloopende eendjes werden na gezeten door de daartoe bevoegde ambtenaren, die met vurigen ijver de zwemvogels trachtten meester te wor den, echter tevergeefs, daar de Wethouder en drie van zijn zonen hun uiterste best deden, om de jacht te doen mislukken, want De Gcede was heel kwaad„dat er op zijn eigen land achter zijn eigen eenden gejaagd werd. De onbezoldigde rijksveldwachter C. Brugman werd zelfs bij deze gelegenheid geslagen door den boozen De Goede, die daarvoor echter heden niet terecht stond wél voor de beleedigingen, welke hij Brugman aan deed. Ook voor de overtreding van art. 189 van het Wetboek van Strafrecht het belemmeren van de nasporing van strafbare feilen door daartoe bevoegde ambtenaren stond De Goede heden meteen terecht en de heer Officier bedacht hem in zijn requisitoir heel aardig. Toch .vond de heer De Goede het volstrekt geen aangename verrassing, dat Mr. Cnopius wel 75 gulden boete, subsidiair 15 dagen hechtenis tegen hem eischte. Mr. A. Prins, De Goede's rechtsgeleerde raadsman, deed zijn best om zijn cliënt te verdedigen en voerde verschillende gronden aan, waarop volgens pleiter ont slag van rechtsvervolging moest plaats vinden waar toe deze advocaat aan het slot zijner rede dan ook concludeerde. Eendenhistorie no. 3. Arie Brouwer van Schermerhorn had ook eenden, die hij dienzelfden dag eveneens onttrok aan de ver volging der ambtenaren, die de beestjes als losloopende en -zwemmende in verboden tijd. wilden schutten. Niet alleen belemmering, maai- zelfs wederspannig- heid was het, die viel te constateeren in Arie's op treden tegen de mannen der wet en der verordening. Een der ambtenaren heeft hij zelfs in ?ijn borst beet gepakt. De officier oordeelde, dat Arie. géén wethouder zijn de. wel met even minder straf toekon en eischte tegen hem met toepassing van art. 180 van het NN etboek van Strafrecht, f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Arie, die het zonder advocatenhulp redde, had niets meer te vertellen. Dokter Eilers van Oegdgmsl. We kregen nu de gebruikelijke pauze en na het verstrijken daarvan hadden we zoowaar het voorrecht monsieur Eilers, den vurigen teringbestrijder, weer eens op het bokkenbankje te zien. De thans 50-jarige Hendrieus Jaoobus Eilers. gebo ren te Amsterdam en wonende te Oegstgeest, had op 3 April jl. zekere mej. C. Nierop, de ega van den heer Koolhaas, benevens den jongenheer Tensen en eenige andere menschen te Andijk. huiten noodzaak en zon der daartoe bevoegd te zijn, onder geneeskundige be handeling genomen. De roep van het chemisch laboratorium, te Oegst geest, waarvan Eilers eigenaar is. is zeker ook lot An dijk doorgedrongen, maar zijne genezingen aldaar kwamen ter kennisse van politie en justitie en weldra zat Eilers veilig en wel in het soliede Radboudgebouw te Medemblik, waarin het kantongerecht zitting houdt, op de zware eikenhouten bescnuldicdenbank als beklaagde zijn lot af te wachten. Van net daar gewezen vonnis, waarbij hij tot 2 straffen werd ver oordeeld, werd in hooger beroep gegaan en zoo zagen we Eilers hier voor de groote rechtbank Ge tuigen had men niet opgeroepen. Eilers zelf was present en zei dat hij in hooger beroep was gegaan, omdat hij zich niet strafschuldig achtte. Ook was hem te Medemblik voor gerecht niet geoorloofd geweest, eene vraag die hij aan een getuige-deskundige wou doen. dien mocht hij van geen getuige a décharge »cu oe- dienen. Zoodoende had mijnheer Eilers. anders de toegevend heid zelve, bezwaar tegen het vonnis Dc feiten zelf weerspreekt Eilers met. Hij brengt alleen reis- en verblijfkosten in rekening Zooals men eenigszins van hem zou kunnen verwachten op grond van vroegere ervaringen, had Eilers weei aaidig wal tegen de getabbaarde hteren in te brengen Getuigen a décharge waren niet te zien. Wéi had Eilers eenige verklaringen van ben, welke geschriften geregistreerd waren en door beklaagde werden overge- leird J. vond, als er gestraft moet worden ten UnjcrrrAlino eedaan vergadering voor een halfuur werd geschorst tot het 't kanton- wekfe argwaan Bij de moed r wei ?nds voor kiezen van leden van het hoofdbestuur en van vor. te stellen, en toen bleek dat de vrouw m vier weken t'jds voor )ende n. Boven- ongeveer 1 150 aan ondergoed ges oen heroDende vera-adeiins werd daarna meegedeeld opzichte van Ëilers, dan zal hot aanbeveling verdienen, vogelmoord uit te" loven premies hem zoo lang mogelijk daarmede buiten zijn praktijken per jaar door 's rijks schatkist ongev Reiger* en aalscholvers bedreigd Nog in 1904 sprak onze bekende vogelkennel- en vogelvriend, de heer Jac. P. Thijsse, de meening uil. dal wij Nederlanders veel te leuk zijn om systema tisch oorlog te gaan voeren tegen de een of andere vogelsoort; daarom vreesde hij daarvoor niet. Wat hij onmogelijk achtte dreigt thans te geschieden. Tegen de reigers en de aalscholvers wil men een verdelgings oorlog op touw zetten. De ufdeeling „Zoetwateryissche- rij" van de Nederlandsche Heidemaatschappij, die Don derdag 17 September te Utrecht vergadert, zal. als het bestuur dier afdeeling zijn zin krijgt, zich daarvoor spannen En de regeering zal dan uitgenoodigd worden hare medewerking te verleenen. om de voor dezen begroot op f 1000 te laten betalen. te honden. Spreker vermoedt echter, dat Eilers werkeluk niet toerekenbaar kan worden geacht. Zjjn optreden doet denken aan grootheidswaanzin waaraan gepaard gaat vervolgingswaanzin. Daarom geeft de heer Officier in overweging aan de rechtbank, om naai" de toerekenbaarheid van Eilers een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Eilers heeft niets er tegen te vertellen en gezwind wordt overgestapt op strafzaak no. 4, contra Cornelis Hoogland. Die was bepaald uit z)jn humeur. Hoogland, geboren te Akersloot en wonende te West woud, is ook een rare snuiter. Zjjn gecombineerde broodwinning als slager, arbeider en koopman scheen nog te weinig inkomsten op te leveren om de huishuur zijner woning te betalen. Kees werd dan ook, toen het mooi genoeg was, ein delijk door zijn huisbaas, die ineenehuizeuverhuurders- verzekering was, uit de woning verwijderd en kwam met vrouw en kinderen en zijn heelen inboedel (I) aan den 8t' aatweg onder den blooten hemel te wonen. Den op 25 Juli j.1. surveilleerenden rijksveldwachter Kientsma uit Hoorn werd door Hoogland zóó geweldig uitgescholden, dat R:entsma deswege verbaal opmaakte. f7 "boete of 14 dagen hechtenis werd wegens deze be lediging tegen Hoogland geëischt. Kennis-weeën. Marcinus Kruger van Beverwijk, een reusachtige kerel van pas 21 jaar, los arbeider van beroep, had op de kermis te Uitgeest den 26 Juni j.1. heel wat praatjes, was dronken, werd opgebracht en verzette zich hiertegen zoo erg dat wegens wederspannigheid 10 dagen gevangenisstraf tegen hem werd geëischt. Een dergelijk exemplaar is heer Hendrik Gerrit van Egmond en ook diens vriend Gert Muis, is zoowat van hetzelfde hondje gebeten. Van deze twee beklaagden was alleen Muis gekomen, Van Egmond vond het zeker de moeite niet. Ook deze twee heerer, waren op 26 Juni op de Uitgeester kermis erg „dwars" en ae 0. v. J. eischte j wegens wederspannigheid tegen Muis 14 dagen en tegen Van Egmond 1 maand gevangenisstraf. Naar Veenhuizeu Beklaagde Jacob Franciscus van Geldrop was absent, maar had op 4 Augustus te Limmen wezen bedelen, waar hij door den Uitgeester rijksveldwachter Jan Rab werd gesnapt. De O. v. J. beschreef den beklaagde als iemand, wiens strafblad reeds meer dan overladen ;s en eischte wegens bedelarij 2 dagen hechtenis en 3 jaar rijkswerkinrichting! Dat zal Van Geldrop niet meevallen! Twee gedetineerden uit het Huis van Bewaring te Alkmaar tot slot en wel de heeren Roelofs (53 jaari en Kristen (30 jaar), die zonder middel van bestaan den lOden Augustus j 1. te Liminen rondzwierven. Ze waren op weg naar Hoorn En dan waren ze ook niet zonder middel van bestaan, o, neenl Komisch was de wijze, waarop zij hun mi del van bestaan beschreven. (Postpapierhandel en „scharesliepsbaas"). De 0. v. J. beschreef beiden als gevaarlijke kerels en wilde de „toeristen" maar een poosje van den vloer hebben. Z É.G. eischte tegen elk wegens landlooperij 2 dagen hechtenis en een jaar rijkswerkinrichting. A.s. Dinsdag uitspraken. De Minister en de caféhouders. In eene te Amsterdam gehouden hoofdbestuursver- gadering van de vereeniging „Vergunning" dezelfde die nu in het Paleis voor Volksvlijt de tentoonstelling voor het koffiehuis- en restauratiebedrijf heeft georga niseerd werd een motie van afkeuring tegen den minister van binnenlandsche zaken aangenomen, haai aanleiding van diens houding ten opzichte der ver gunninghouders. De vergadering vatte ha-ar ooi-deel samen in de volgende motie: „Het hoofdbestuur, enz., spreekt zijn bevreemding en verontwaardiging uit over het in de dagbladen gepubli ceerd rondschrijven van den minister van binnenland se he zaken, waarin, in strijd met de bestaande juris prudentie, aangeraden wordt voor den vervolge een vergunning te weigeren aan hen, die gemeenteraadslid zijn. Het grondt deze bevreemding en verontwaardiging op het feit, dat de Drankwet ten aanzien van den vergunninghouder zeer strenge eisehen stelt op zake lijk gebied, dat daardoor voor dezen stand reeds meer waarborgen bestaan dan voor ongeveer elke andere klasse van staatsburgersdat bovendien deze klasse aan zienlijk in zedelijk en geestelijk opzicht gestegen is door de middelen die het in eigen kring tot vooruit gang en ontwikkeling reeds sedert lang aanwendt; dat op nen, die thans vergunninghouder en gemeenteraadslid zijn in de vele, waaronder groote, gemeenten van ons land, absoluut niets te zeggen valt; dat hel hoofdbe stuur voornoemd dan ook den ernstigen wenseh uit spreekt, dat deze nieuwe, onverdiende klap in het aan gezicht der vergunninghouders zal worden ongedaan gemaakt, en gaat over tot de orde van den dag." Oude Xiedorp Aan de miliciens P. Ootjers en P. Oudt, die voor de herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geroe pen, is op hun verzoek, door den Minister van Oorlog een vergoeding van f 0.50 pier dag toegekend. Kinderherstellingsoord. Door de afd. Langedijk van het Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantie-Kolonies is heden het derde kind uitgezonden naar het Koloniehuis te Egmond. Op 't oogenblik is er nog een kind, dat voor uitzending in aanmerking komt De financiën laten echter niet toe deze uitgave te doen. LangedQk en Protestanten-Katholieken. Tot nu toe zijn Protestanten en Katholieken teZuid- Scharwoude in één plaatselijk Begrafenisfonds veree- nigd. Thans echter worden dom- de Katholieken ern stige pogingen aangewend, om een Katholiek Begra fenisfonds voor heel den Langedijk op te richten, 't spreekt vanzelf, dat, nu eenmaal het eommando daar toe is gegeven, de uitvoering spoedig volgen zal. Zuid-Kckarwoude. Alhier doet zich weer een ernstig geval van typhus voor. 't Is nu juist een jaar geleden, dat die ziekte hier in zoo'n hevige mate begon te heerschen, dat zij epidemisch wera verklaard. Men maakt zich nu erg bevreesd, dat de gevreesde ziekte nog meerderen zal aantasten. Op de maatregelen, die indertijd genomen zijn tegen het gebruik van slootwater, wordt weinig of niet meer gelet. Verraden door een val. Een Groningsche werkvrouw had als „huizen" een zaak in gebreide en tricot-ondergoederen en het boven huis. Toen ze nu, meldt de Tel., onlangs ziek was en te harei- vervanging haar dochter bij de bovenburen werkte, kwam deze te vallen op de binnenplaats. Ze liep daarbij een paar schrammen aan hoofd en been op. Bij het verbinden bleek, dat het meisje ondergoed uit den winkel aan had van het fijnste soort. Dit De vogels berokkenen groote schade aan de vis- scherij, is het motief. Een maat van Frans Rosier. Huiberl Visser, een verpleegde, moordenaar van een verpleger te Veenhuizen, en veroordeeld tot 6 jaar, die Frans Rosier hielp bij zijn vlucht, is vanmorgen zwaar geboeid naar Leeuwarden gebracht. H. M. de Koningin. J Het Vaderland schrijft „Met diep leedwezen vernemen wij, dat de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin sinds eenigen tijd verkeerde, dezer dagen is teleurgesteld. H. M. moet zeer kalm zijn. Behalve de hoogleeraar, vertoefde jl. Dinsdag ook de Hofarts Pot geruimen tijd ten Paleize." Geen zin in de gribus De sjouwer J. v. d. K. wonende aan de Hellingen te Dordrecht, had nog eenige dagen hechtenis te goed i en had geen gevolg gegeven aan de oproeping om die te komen ondergaan, reden waarom de Officier i van justitie zijn aanhouding gelastte. Maandagmiddag ontmoetten twee rijksveldwachters hent en namen hem in arrest. Zonder het minste bezwaar ging v. d. K. met hen mee, zoodat er geen reden bestond om hem vast te houden, maar in de nabijheid van het gerechts gebouw gekomen, kwam hij op eens lol andere ge dachten en ging aan den haal. De rijksveldwachters liepen hem nog een eind na, maar weldra klom hij over een heining en staakten zijne achtervolgers de jacht, wel overtuigd, dat, hij spoedig zou worden gevat. Aan de politie was eveneens zijn aanhouding verzocht en toen v. d. K. zich dan ook dienzelfden avond onder den invloed van sterken drank in de Kromme Elleboog te Dordrecht vertoon de, werd hij door een agent bij den kraag gegrepen en naar het hoofdbureau meegenomen. Daartegen ver- zette hij zich zoo hevig, dat de hulp van meer agenten noodig was. Na zijn roes le hebben uitgeslapen, is hij, nadat eerst neg ter zake van het gewelddadig verzet proces verbaal tegen hein was opgemaakt, per rijtuig naar het huis van bewaring overgebracht. Uit gewetenswroeging. Ruim anderhalf jaar geleden miste op onverklaarbare wijze een dame, wonende in de Sarphatistraat te Am sterdam, uit haar slaapkamer een gouden broche, be zet met diamanten van groote waarde Gistermorgen werd aan haar adres een pakje be zorgd. In hel zich daarin bevindende doosje vond zij het vermiste kostbare kleinood met de vermelding: „uit gewetenswroeging". Het briefje was, zooals te begrij pen is, niet onderteekend. Een ondankbare. De familie W, te Apeldoorn heeft de vorige week een ongewenschtesn gast in huis gehad. Bij de werk lieden, die bezig waren het balkon der villa te her stellen, vervoegde zich 's morgens een haveloos ge kleed man, die om brood vroeg. Hij werd naar de keuken verwezen en ging toen den tuin in. Niemand in de keuken ziendie, schijnt de onbekende binnengeslopen te zijn, met het voor nemen in een der vertrekken, waar een zilverkast stond, zijn slag te slaan. Eerst heeft hij zich daar eenig zilverwerk toege ëigend van een buffet, maar is toen gestoord door de komst van een der huisgenooten. Ongemerkt wist hij zich onder een canapé te verbergen en heeft toen blijkbaar den geheeien dag geen kans gezien zijn schuil plaats te verlaten, daar de familie er geruimen tijd gezellig bijeen bleef en voortdurend menschen in 't vertrek kwamen. Overblijfselen van gekauwde tabak wezen er later op, dat de man zich in zijn eng verblijf nog al heeft kunnen schikken. Laat in den avond werd de ongewenschte gast die reeds wegens een inbraak gesignaleerd stond, door de In de heropende vergadering werd daarna meegedeeld dat in de vacature-K. Breebaart Jz te Winkel, tot lid van het hoofdbestuur voor Noord Holland gekozen wa« de heer P. Olie te Buiksloot met 292 stemmen, in de vacature H. van Eeten te Ameide voor Zuid-Holland de heer P. Loopuyt te Schiedam met 420 stemmen. Tot lid van het bestuur der Onderlinge hrandverze. kering werd herkozen de heer A. J. C. Daamen te Haarlem; tot leden der Financieele commissie (vacature G. Wonder te Hooin en mr. C. P. Zaayer te Rotterdam) werden gekozen de heeren P. Kaan Dzn. te Anna Paulowna en mr. A. Ferf te 's Gravenhage. Nadat do voorzitter het oudste lid van verdienste den heer De Bie uit Rotterdam, had welkom geheeteri' gaf hjj nu bet woord aan mr. J. Coert uit Rotterdam' om een korte voordracht te houden over de m voeren wetgeving op het arbeidscontract in verband met den landbouw. Het woord was vervolgens aan den heer Adr. Wago maker, arts te Den Burg, die, bij wijze van voorbereiding voor den na de vergadering te houden rijtoer door een gedeelte van Tessel, een en ander meedeelde over de geschiedenis en den aard van hot eiland Tessel, zm] landbouw, veeteelt enz. Deze lezing werd luide toegejuicht» Besloten werd daarna, in 1909 de algemeene vergade ring te Gouda te houden, vanwaar een uitnoodiging gekomen is, die de instemming had van het gemeente bestuur en alle kringen der bevolking. Nadat op voorstel van den heer Nebbens Sterling u t Dordrecht bij acclamatie besloten was mr. H J. M Tyssen, die wegens vertrek van Dordrecht naar Utrecht uit de Maarschappij getreden is, wegens zjjn vele ver diensten jegens de Maatschappij, tot lid van verdietste te benoemen, werd het voorstel van het hoofdbestuur go dgekeurd om f 500 en een gouden medaille beschik baar te stellen voor een prijsvraag betreffende oen he- schriiving van het zaaigranen-instituut in Zweden. Op voorstel van de afdeeling Beemster, Purmererd en Omstreken werd daarna nog besloten op de agenda voor het volgend jaar de vraag te plaatsen, op we>ke wijze verbetering kan worden gebracht in de 'wolpry- zen, bijv. door het houden van wolmarkten. Daarna werd een hartelijk woord van afscheid aan de scheidende hoofdbestuursleden, de heeren K. Bree baart Jzn. en H. van Eeten gebracht. Hierna werd de vergadeling gesloten. Cursus Melkeontrólenrs en Kaasmakers. Wij vestigen de aandacht op een advertentie aangaan de twee verschillende cursussen, welke te Hoorn do"r het Zuivelconsulentschap van October tot April zuléri worden gegeven. De cursus A voor melkcontröleurs bestaat uit eenige avondlessen (des Woensdags van 7-9) en practische oefe ningen op eenige geheele dagen. Goed kunnen rekenen en schrijven is een vereischte. Aan hen, die na afloop van den cursus een goed examen hebben afgelegd, wordt een diploma van melk- controleur verstrekt. De cursus B is bestemd voor kaasmakers en kaas makersknechten, om eenige theoretische vakkennis op te doendeze wordt van October tot April des Dinsdags avonds van 7—9 te Hoorn gegeven. - Zjjpe. Voor wegwerker bij den Zijpe en Hazepolder hadden zich 48 sollicitanten aangemeld. Uit een 6 tal, bestaan de uit de heeren: J. van Eeten, St. Maartensbrug, C. Tin, St. Maartens brug, P. Delver, St. Maartensbrug, Van Twisk, 't Zand, J. Keijzer, Schagen, G. Keuris, Anna Paulowna, is benoemd de heer J. van Eeten. Bezuiniging! bezuiniging! Een der Haagsche medewerkers van „Het Volk" schrijft De Haagsche gemeen te-financiën verkeeren niet in al te gunstigen toestand, en dus waart ook hier 't bezui- nigingsspook rond. Het spreekt van zelf, dat er ook nu weer bezuiniging gezocht wordt waar ze niet te vinden is, en dat men ze niet zoekt, waar ze dient te worden gevonden. Maar bijna ongelooflijk is de zuinigheidsmaatregel, dien men thans in ons gemeentehuis heeft uitgevonden. En toch is 't geen mop. Ziehier welk wijs besluit onze autoriteiten hebben uitgebroeid. Na diepgaande studie en ingijpend onder zoek is gebleken, dat des winters de schoolkachels in plaats van met één, met twee turven worden aange maakt! En nu is er een bevel uitgevaardigd, waarbij gelast is in den vervolge, minder roekeloos met de zuur verdiende belastingpenningen om te springen, en voortaan de kachel met één turrefie te stooken Deze navolgenswaardige maatregel zal ongetwijfeld het evenwicht in onze gemeente-financiën herstellen. politie in Apeldoom's straten gearresteerd en zoo kwam Hoe is het mogelijk dan men niet eerder op deze zoo hoogst eenvoudige en toch zoo pittige gedachte geko men is. Ook met het gaslicht gaat men op de scholen niet meer zoo schandelijk ruw om. Als het 's winters tegen nnr lnrmt «n laorlinnnn ff;»-» >f k»l/ G i- men ook spoedig zijn avontuur van dien dag te welen, Poen het van 't buffet gestolen zilver aan de familie NV. getoond werd, was deze een en al verbazing, te ineer nog toen zij vernam, onder welke omstandigheden de diefstal plaats had. Burgerbrng. Hel departement der Mij. tot Nut van t Algemeen vergaderde Donderdag 11. Besloten werd voor een dei' wintervergaderingen een spreker te vragen aan het Hoofdbestuur. Deze zal zoo mogelijk in Dec. a.s. op treden. De Volksbibliotheek zal met ingang van Octo ber a.s. geopend worden. Tessel. Tijdens de tentoonstelling te Tessel, waarover elders in dit blad nog het een en ander wordt meegedeeld, werd Woensdag de algemeene vergadering ge houden. Te twaalf uur werd de algemeene vergadering in de ruime feestzaal van het nieuwe hotel Texel geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur, mr. Zaayer uit Rotterdam, met een rede waarin hij eerste plaats allen hartelijk welkom heette, in het bij zonder de heeren F. B. Löhnis, inspecteur van den Landbouw en lid van verdienste der Maatschappij, J- Breebaart Kzn., eerelid van het bestuur en lid van de Eerste Kamer, en A. Korteweg uit Den Haag, den nieuw-benoemden secretaris, die voor het eerst in die qualiteit aan de vergadering deelneemt. Deze openingsrede werd zeer luide toegejuicht. Meegedeeld werd nu, dat 556 stemmen door de ver tegenwoordigde afdeelingen kunnen worden uitgebracht. Het jaarverslag van den secretaris, reeds opgenomen in het Ned. Landbouw-Weekblad, werd goedgekeurd, evenals die der zuivelconsuienten in Noord- en Zuid- 3 uur loopt en de leerlingen zitten in 't halfduister hun oogen te bederven, dan laat men behoorlijk 't licht uit, want „de heeren van het gemeente bestuur hebben gezegd, dat de onderwijzers wat zuiniger moeten zijn met gas". Afkeuring van lotelingen. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken de colleges van B. en W. in de onder scheidene gemeenten doen uitnoodigen aan de waar schuwingen betrekkelijk de door sommige personen uitgeoefende kwade praktijken bij de keuring van lote lingen elk jaar algemeene bekendheid te geven, door openbare kennisgevingen aan te plakken op'de in hunne gemeente gebruikelijke plaatsen. Tevens acht de Minister het aanbevelenswaardig in q jT die kennisgevingen te vermelden, dat de bemoeiing ven in de de bedoelde personen in geen enkel opzicht tot afkeu ring van een loteling kan leiden, terwijl de raadpleging dier personen den lotelingen slechts financieel nadeel kan berokkenen. Toestand van den veestapel. Volgens de opgave van de directie van landbouw, aangaande heerschende besmettelijke ziekten bij den veestapel, over de maand Augustus, blijkt, dat mond en klauwzeer geheel verdwenen is Het miltvuur kwam voor, by 31 dieren, verdeeld over 25 eigenaren in do verschillende provinciën, behalve in Zeeland, Overijsel en Drente. Aan de vlekziekte leden in Zuid-Holland 391; in Friesland 186 in Zeeland 41 en in Noord-Bra bant 21 varkens Utrechr, Overijsel en Limburg waren Holland, die wegens de drukke werkzaamheden, ver- vrij; terwijl in de andere gewesten, van 1 tot6gevallen bonden aan de zuivel tentoon stelling te Londen, ver- M hinderd waren ter vergadering te komen, en dat omtrent de Onderlinge Brandverzekering. Het verzekerde bedrag beliep op 15 Februari 1908 f 7,404,945, een vermeerde ring sedert Februari 1907 van bijna 4 ton. Het aantal leden der Maatschappij klom van 8910 tot 9038 het aantal afdeelingen bleet 82. De financieele toestand is bevredigend. Vervolgens werd door den heer S. C. Korteweg nog een en ander meegedeeld, ter aanvulling der verslagen betreffende het botercontrölestation in Zuid-Holland en de kaascontrólestations in Noord- en Zuid-Holland, en daarbij door hem met blijdschap geconstateerd, dat de zuiveltentoonstelling te Londen en speciaal de inzending van het botercontrölestation een reusachtig succes heeft. Deze mededeeling werd, zooals begrijpelijk is, met applaus ontvangen. De rekening en verantwoording over bet afgeloopen jaar en de begrooting voor het volgende werden daarna zonder discussie goedgekeurd. Het voordeelig slot be draagt r 1413.194De begrooting voor 19C9 sluit in ontvangsten en uitgaven meteenb<dragvanf33113 19$. Een voorstel van het hoofdbestuur om do benoeming van vertegenwoordigers der Mij, bij het Ned. Land bouwoomité in het vervolg te doen geschieden door het hoofdbestuur en niet door de algemeene vergadering werd, na bestrijding door Haarlem en eoniye andere afdeelingen, die de bevoegheden van h ?t hoofdbestuur niet wilden uitbreiden, aangenomen mei 283 legen 256 stemmen en 11 in blanco. Vervolgens werd overgegaan terwijl inmiddels de geconstateerd werden Schurft bij schaper, vond men in Drente 31; in Zuid Holland 11 en in Overijsel 2 ge vallen. Klauwzeer bij 20 schapen in Frieslandin Gelderland en Noord-Holland slechts 3 gevallen. Over 'talgemeen dus, een vrijwel bevredigende toestand van den Nederlandschen veestapel. Ongeluk. Te Blaricum heeft een vreesolijk ongeluk plaats ge had. De.. 23-jarige, voor apothekeres studeorende mej. S., uit Amsterdam, tijdelijk in Blaricum vertoewend, wilde aldaar de tramrails oversteken, toen plotseling de Gooische Stoomtram naderde Mej. S. geraakte eronder, met het treurige gevolg, dat haar eene been even boven den enkel, en het andere even onder de knie werd af gereden. Een kunstschilder legde een noodverband, waarna dr. Lommen, uit Laren, die inmiddels ontboden was, hkar verbond en onmiddellijke overbrenging naar de R.-K. Ziekenverpleging te Hilversum noodzakelijk achtte, waarheen zij per brancard is vervoerd. Daar aangekomen werd zij direct in behandeling genomen door de doctoren Barendrecht en Adrian, die zich onge veer drie uur met haar bezighielden. De toestand van mej. 8. was naar omstandigheden, redelijk. Winkel. Molenmeesters van den Oosterpolder onder Winkelen Nieuwe Niedorp, zullen op Zaterdag 19 September a.s., des avonds 7 uur in het lokaal van den heer C. Kieft, aanbesteden het gewone najaarskrooswerk van de Mo lentochten en Watergangen.

Schager Courant | 1908 | | pagina 10