TRAPMAN Co. Zoudag 13 September 1908 52ste Jaargang. No. 4395 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. lnterc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. Binnenlandscb Nieuws. SCHAGER AUncei Nieuws- Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. COURANT. Aflïerteniie- LnUmllil Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Lhi nummer benlaal uil d-ie bladen. dus wel noodzakelijk, dat de beide partijen elkaar eerst duchtig kennen leeren. Wat B met de primitieve hulp- I middelen soms jaren in beslag neemt, alvorens ze lot een eeuwige verbintenis kunnen overgaan. Het „kalkoentje plukken' noemt men dit verliefde praatje aan een venster of per telephoon. Elk meisje heeft, voor ze trouwt, minstens een half dozijn van 1 rhe kalkoentjes geplukt, die zieh bepaalden tot oogen- spel en een verliefd gesprek van eenige uren. Heeft ze eindelijk den rechte aan den haak, dan beslist ma- - J 1I. II I. ,1- Spnansche liefde en Telefoon. i ejn<jelijk den rechte aan oen naaK, aan nesust ma- Onder dit opschrift schrijft de particuliere corres- ma of in héar oogen deze caballcro ook de rechte pondenl van de N. R. Ct. vanuit Madrid aan dat blad j is wat financieele draagkracht betreft en dan., wordt Z ij woont in de Calle del Prado op de derde ver- j het huwelijk gesloten. Slechts veilige dagen voor den dieping, h ij heeft een winkel van heiligenbeelden in vastgestelden dag wordt de novio aan huis ontvangen, de Calle Preciados. Maar wee, mocht hij zkh soms willen terugtrekken. Z ij telt achttien zomers, h ij vijf en twintig. i als de novia van dichterbij beschouwd hem eens tegen- 1 1 - r, ~!'i olbonr r»r» fnnn ioron .-1^1 IV,ïo zsi- oon Kv/vai' V5»/Apr P.PT1 TYP-pf HjlflpÜik /- ij icil aC/llluvll zazihvioj ii »j *j Vi'1 Twee jaren reeds kennen zij elkaar, en twee jaren lang spreken ze reeds van hun liefde, van hun Spaan- sche liefde. lederen avond, hoe laat ook, als ik die Caile (del Prado doorging, hel) ik ze gezien haèr op het bal- eon, drie hoog... hem beneden in de straat aan de overzijde op het trottoir Ze moeten elkaar wèl heel lief hebben! Nóóit heeft hij haar alleen gesproken, tête a tête. Als alle Spaansehe eaballeros van zijn stand is zijn liefde begonnen op straat, als zij hem met haar moeder passeerde, en hij haai' zijn „h 1 o e m" toe wierp. óf ergens bij een familie, aan beider oudei's bekend.En sinds hij zijn liefde getoond heeft, door haar dagen lang op straal achterna te loopen op eer biedigen afstand, en uren te schilderen voor haar bal- con. «mag ze ook bij die familie niet meer komen, Mama laat haar geen oogenblik alleen. En nóch hij, nóch zij vinden dit wreed, integendeel, zoo behoort het immers in Spanje. Zij hebben elkaar razend lief' Immers: hij staat avond op avond, als hij zijn winkel gesloten heeft op het trottoir tegenover haar huis van zijn liefde te verhalen, zonder zich maar eenigszins te stóren aan de families op de balcons één en twee. of links en rechts. Wal hij voelt zegt hij. bekrachtigd door een elegante armbeweging van zijn hart naar het balcon en omgekeerd. Echter, sinds eenige maanden, is er verbetering in hun toestand gekomen. De uitvinder van den telefoon moet in hun "oogen wel een zeer groole heilige zijn. De verliefden hebben verbinding gekregen door middel van den telephoon. Niet door het algemeene telephoon- net:... „Juffrouw, wilt u me eens even aansluiten metenz.", neen, liefde is niet alleen blind, maar slim ook. lederen avond om negen uur, zoodra hij Pedro, zich onder haar balcon vertoont, laat Aurora welk een hemelsche naam vanaf haar balcon een zaktelephoontje omlaag. Haastig drukt hij het tegen zijn oor om, haar liefsten groet te ontvangen, en dan begint het verhaal, misschien iederen dag hetzelfde, maar voor hen eeuwig nieuwvan hun verlangens, hun blijdschap elkaar weder te kunnen beroepen en spoedig voor altijd te bezitten. De buren hooren nu niets meer, en zijn van die liefdesverhalen verlost, en hij keert s avonds soms eerst tegen tvéeeën met een minder stijven hals dan vroeger naar huis terug. Alleen hst armbewegen gaat onder het telephoongesprek stadig doo", daar kan een Spanjaard niet buiten; w-at zijn mond zegt, bevestigt steeds zijn rechterarm en meestal heide. Dat zulke liefde, de een minstens vijftien meter hoo- ger boven het waterpeil dan (Is andere, steeds van onschuldigen aard is. behoet ik niet te zeggen. En mama zorgt er voor, dit zij elkaar nooit dichter naderen, zelfs gedurende een verloving niet. Een dergelijke liefde per telephoon gaat voort, tot de zaken van den jongeman het toelaten en hij zijn vader of oom zenden, kan, om namens hem haar hand ie vragenof tot hij haar telephonisoh te onbe langrijk. niet geestig genoeg vindt om een huwelijk aan te gaan en hij niet meer terugkeert. Dan staat eenige weken daarna een andere „novio" aan dezelfde telephoon, en begint het liedje opnieuw. Hengelen zou men dit kunnen noemen, de draad is er tenminste. Maar er zijn ook paartjes, die het m. i. gelukkiger treffen: als de novia de eerste verdieping of zelfs een parterre bewoont. Dan kan men den „novio" uren lang met zijn gezicht tegen de tralies zien leunen, in fluistergesprek. En zij' heeft ook wel gelegenheid haar donkere lokken, haar roode lippen zoo dicht bij die tralies te brengen, dat zij de zijne ontmoeten kunnen. De ware liefde kent geen hinderpalen! Mar een Spanjaard zal u weten te verleden, dal die tralies altijd gehate hinderpalen geweest zijn. waar aan hij helaas al te vaak neus en voevhootd gestooten heeft als zijn liefde hem soms eens bulten zichzelf bracht. Mama in de achterkamer is gerust, zij kent 1 I „1 d a p I i».-» I i .in o n dichterbij beschouwd hem- eens tegen viel. Dan is er een broer, een vader, een neef dadelijk bereid de eer van zijn zuster of dochter te wreken en alleen met bloedwordt dan die wraak gekoeld. Het Spaansehe mes is dan hel strafmiddel, en een handige korte stoot tusschen de ribben herstelt het evenwicht der familie-eer. Werkelijk bewonderenswaar dig is het uithoudingsvermogen van een jongeling, die eenmaal zijn zinnen op een stouw gezet heeft. Jaren Lang kan hij dit „schilderen volhouden en meestal bereikt hij ook zijn doel. Maar zelfs bij deze „liefde op een afstand doen zich ruzietjes voor. Twisten ontstaan, al kan men zich het voeren daarvan telefonisch heel moeilijk voor stellen. Werkelijk diepgaande kwesties zulten dan ook wel zelden voorkomen. Toch heb ik eenmaal Jiet afbre ken van zulk een telephonischc liefde bijgewoond! Ais toeschouwer altijd! Een „novio" had al een half uur, door allerlei armbewegingen de aandacht jaogen te hekken van een onwillige „novia". Eindelijk opende zij ongeduldig geworden haar balcondeuren. de tele phoon zakte, gedurende een half uur stond de cabal- lero armzwaaiend in de spreekbuis te oreerentot in een onvoorzien oogenblik, de „novia opeens woe dend den telephoon naar Iroven heesch en haai' balcon deuren sloot. De verbinding was verbroken! Den vol genden avond, toen hij weer om aansluiting vroeg, was de novia „in gesprek'Er stond een andere cahal- lero aan den telephoon. Spaansehe liefdes per tele phoon kunnen dus ook niet diepgaand zijn en de novia's wèl wispelturig. Keu hardnekkige. Een dag of wat geleden werd te Omaha, in Nebras- ka, op een stoep van een huis het lijk gevonden van een dokter, wien dat huis toebehoorde. De omstan digheden wezen er op dat hier moord of zelfmoord moest zijn gepleegd. Maar het zal wel het laatste zijn geweest, want de doode, dr. Rustin, had de laatste jaren zijns levens telkens weer gepoogd, de hand aan zichzelf te slaan. De methodes, daarbij door hem ge volgd, waren even „Amerikaansch" als griezelig. Dr. Rustin was aan den drank; en in zijn dronkenschap kreeg hij1 vlagen van diepe neerslachtigheid, die hem lot de ergste dingen brachten. In April 1905 infecteerde hij zichzelf met kanker; maar de woekering ontwikkelde zich niet. Aldus teleur gesteld, bestelde hij in het Bacteriologisch laboratorium te Chicago twee buisjes met cultures van gevaarlijke micro-organismen, en wel van typhus en van tetanus (kient). Eerst infecteerde Rustin zich met de typhus- org^nismen; hij werd doodziek, maar kwam er van op. Toen probeerde hij het met de tetanus-kiemen. Doch de verwachte aanval van klem bleef uit. Daarna werd het beproefd op een meer gewone ouder- wetsche manier: Rustin sneed zich de polsaderen ai. Maar er kwam te vroeg medische hulp ópdigen: de aderen werden afgebonden en de levensmoede dokter genas. Maar nu is hij dood. Treurig toch. Een soldaat van een regiment grenadiers, in Dres- den m garnizoen, is door den Hoogen Krijgsraad in laatste instantie ter zake van ongehoorzaamheid en schending van de aan zijn .meerderen verschuldigde achting, tol 43 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De man was niet snel en vaardig genoeg naar zijn „Hen' Entciollizicr" toegeloopen, toen deze hem griaStte lot zich te komen. Hij had zich met zoo vlug en mih- tairement kunnen bewegen, omdat zijn linkerbeen sliep Dit echter vond de krijgsraad geen verontschuldiging. Brand lil New-York komt bericht, dat in Minnesota nog steeds de groote boschbranden voortwoeden. erschei- dene sleden verkeeren in gevaar en de bewoners vluch ten naar de meren met at wat ze van hun hebben en ebt Mama in de acfilerKamer is gerusr. zij «cm ten naai ue iuc.cn n.c. bii ondervinding de veiligheid dier traliën en 1 houden mee kunnen nemen. Duizenden mannen, vrou breit kalm voort aan haar kous. Maria of Pepita ol j wen en kinderen bestrijden nog steeds de vlammen, Yurora is veilig enenfin een kusje hindert niets. 1 en van een aantal ongelukken daarbij wordt niehUng O die moeders! In geen land zijn ze zoo waakzaam gemaakt, en 'zoo wantrouwend als in Spanje. Met Argus-oogan O zoo «aan ze naast 'haar dochters, steeds wakende of geen Een nurkschen man vroeg met aandrang de oude eabalLero al te na komt. Zeggen mag hij wat hij wil. weldadige dame te spreken. Mat hij zei was echtei overal r,n straat worden de mooie vrouwen, wat men sympathiek: noemt bloemen toegeworpen in den vorm van een „Mevrouw, sprak hij, „ik kom u spreien ei vleiend woordie Bewondert de Spanjaard een vrouw een treurig geval. Lr verkeert êen gezin in den wilei, - - rond komt hii er voor uit; staat ze hem tegen, sten nood. De vader, die de kostwinner was. is o>ei- «aaioe^eenU hh even dTmoeite haar te zeggen, dat leden; de moeder is te zwak om ie we.Kcn voor neemt nij e kinderen, die omkomen van honger en ellende. Fn Tn S Ld als Spanje, waar de vrouwen bijna En elk oogenblik dreigt dezen ^lukki^n deMaaJ-Me ii in H:imf»s\vinkels r.n in een ia nu ais opanjc, geen betrekkingen bekleeden. zelfs in dameswinkels zijn mannelijke bedienden werdt ook alleen naar haar physiek schoon geschat en daarnaai beoordeeld en gehoógaciit. Dat de moeders haar dochters zoo angstvallig be waken zal ook wel zijn reden hebben, efi is antie zijds misschien ook een overblijfsel der Moorsche ovei- heersehinc nog. Mant in de hoogere klingen, v - de meisjes raak in Engelsche of Zwitsersche kost scholen zijn grootgebracht en dus meer Jjeeiv'i - seerd zijn, genieten de dochters veel meer vrtjh en wordt haar op hals en partijen ruimschoots ge legenheid gegeven haai' veroveringen te maken, vooi- al op badplaatsen worden dan de beklonken, daar moeders haar in het buitenhuid nog meer vrijheid geven kunnen, dan voor haar goeden naam. in Spanje zelf, wel dienstig zmi zijir Het voorbeeld van een Spaansdie liefde als ik h ei boven aanhaalde komt ook alleen vooi ui den nud denstand of daar beneden. Jaren zijn zij soms e 'oofd. nog nooit heeft hij zelfs haar hand ^angemak. de eenice directe verbinding isde telephoon. En gelijk hebben de moeders, lang te vrachten, alvorens zij Lm- dochters het huweÜjksbootje laten mstappen. verschrikking, dat ze uil hun woning op straal gezet zullen worden. Ze moeten geholpen worden, mevrouw, hun achterstallige huurpenningen hadragen vijf eu twin tig gulden." t „Het is verschrikkelijk," zei de oude (lame, „hier is hel geld. Maar mag ik -u ook vragen wie u is, dat u zich zoo voor die ongclukkigen interesseert?" - „Ik ben de huisbaas," antwoordde de uurkscJie Keu volkstelling. Een volkstelling is. naar de Kölnischc Zeitung bericht, in China gehouden. Er werden ruim 123 inillioen zie len geteld, waarvan 67.852 vreemdelingen. In China woont dus bijna Vs van alle aardl>ewoners. Onveilig Amsterdam De inbrekers deden op verschillende plaatsen van Amsterdam weer van zich hooren. Een brutale poging tot inbraak werd juist bijtijds in het eaïé van den Volksbond legen Drankmisbruik aan de Prins Hendrikkade 2 door den zoon des huizes zij 'haai' dochters bet huvvebjksbooiie aten ,n|.?PPe^ belel Donderdagavond omstreeks kwart over twaalf Katholieke k^ A t S, de eigenaresse van het café, vergezeld van haai' zoon, thuis. Als gewoonlijk ging men niet de hoofdingang aan de Prins Hendrikkade binnen, doch begaf men zich door de deur aan de Kolk in hel woonvertrek. De zoon wilde in het huis 1 cht opsteken, toen hij bemerkte dat er aan de voor deur gemorreld werd. Hij keek even dooi' het gordijn de straat op en zag dal er 2 onbekenden bezig waren het slot te openen. De heer S. waarschuwde zijn moe der en deed d!e knippen kordaat van de deur. Bij liet openen van de straatdeur namen de zich ontdekt zijnde dieven de vlucht. Bij nader onderzoek bleek dal zich een groote valsche sleutel in het slot bevond. Te 1 uur hoorde de wed. Kooper op no. 34 in de Suikerbakkersteeg gerammel aan de straatdeur, waar op de hond begon te blaffen. Het gemorrel hield op, dóch eenige personen hoorde de weduwe duidelijk de trappen opklimmen en de voordeur van 1 hoog met geweld openen. Juffrouw Keulschenk, de bewoonster van 1 hoog, trad de dieven tegemoet inet den uihoep: „Mat moeten jullie?' waarop zij zich snel verwijderden. Juffrouw Keulschenk zag hen de steeg uitvluchten, doch kan geen voldoend signalement opgeven. Na 1 uur hoorde de heer Bisschop, wonende op no. 16, plotseling een slag in de aangrenzende kamer. Hij trad snel deze kamer binnen en vond haar geheel ii wanorde. Het bleek dat onbekenden er een bezoek hadden gebracht en uit zijn jas twee duimstokken, 5 sleutels van woningen, waarmede hij „in besprek was", luidden ontvreemd. Bovendien hadden zij: een dames kostuum. een rok en nog eenige kleedingstukken mede genomen. Een doek hadden zij, om geem leven te maken, tusschen de deur gestopt! De slag was veroor zaakt door hel vallen van een hoedendoos. Een partij ondergoed hadden zij in de overhaaste vlucht achter gelaten. Op no. 8, bij den heer J. Scholten, in dezelfde steeg, waren de dieven eveneens geweest, althans, toen de heer J. Scholten zich om 3 uur naar de groentemarkt wilde begeven, bemerkte hij dat allerlei voorwerpen in de kamer over den grond verspreid lagen. 4 paar schoenen. 4 kostuums en eenige slagerskielen werden later in de Geertruidensteeg teruggevonden. Vermoe delijk waren zij den heeren niet naar den zin. Bij het wegbrengen van hun vrachtje schijnen de dieven 't zich niet ul te moeilijk hebben gemaakt, althans om 1 uur werd in de steeg een handkar vermist, welke om 3 uur weer teruggebracht was. Vermoedelijk heb ben de dieven de gestolen voorwerpen met deze kar vervoerd. Een zilveren horloge van den heer L. Zwager op no. 47, dus weder een geheel ander perceel, is uit de linnenkast gestolen. En dat alles geschiedde in éen nacht! De scheurende Beurs. De belangrijke werkzaamheden aan het Amsterdam- sche Beursgebouw, waartoe indertijd door den Ge meenteraad op advies der onderzoek ings commissie is besloten, zijn thans geheel door den dienst der Publieke Merken uitgevoei'd. Naar men uit bevoegde bron verneemt, verkeert het Beursgebouw thans na de uitvoering dei' werkzaamhe den en daardoor aangebrachte versterkingen in goeden staat. Na de voorziening heeft de nieuwe toestand zich in alle deelen gehandhaafd en heeft van geen der vroe gere afw ijkingen een herhaling zich voorgedaan. Staatscommissie Spoorwegen. De St.-Ct no. 213 bevat een Kon. Besluit van 8 Sept. waarbij, uil overweging dat het wenschelijk is door eene Staatscommissie te doen onderzoeken, of, en, zoo ja, op welke wijze in het thans gevolgde be leid betreffende spoorwegen verandering ware aan te brengen, het volgende wordt bepaald; 1 in te stellen eene Staatscommissie tot het onder zoeken en beantwoorden van de vraag, of, en, zoo ja, op welke wijze in het thans gevolgde beleid be treffende spoorwegen verandering ware aan te bren gen; II. te bepalen, dat die commissie aangaande de uit komsten van het gehouden onderzoek aan Ons verslag uitbrengt III. te benoemen in die commissie: tot lid en voorzitter, oir. J. C. de Marez Oyens, oud- Minister van Materstaat, Handel en Nijvei'heid, te s-Gravenhage benevens nog 14 heeren. .11 elk verkoop iu Amsterdam. De telegraaf schrijft het volgende onder het hoofd: „de zwarte- en de witte lijst lieden vangt in ons blad een nieuwe rubriek aan, eene, die we t liefst weer dadelijk misten. En de eenige Kans om haar ooit weer te kunnen missen, ligt juist in t openen ervan. Zij. die onze feuilletons over den gemeentelijken gezondheidsdienst gevolgd hebben, be grijpen reeds wat we bedoelen. Op elke honderd melk- slijters in Amsterdam, zijn er vijttig, bij wie melk van ondeugdelijke samenstelling is aangetroffen. Zij zeiden volle melk te verkoojjeii; deze voldeed echter niet aan matige eischen, aan voile melk te stellen. Mees de controle van den gezondheidsdienst de be staande fout aan, ü.uinnee was die fout nog niet her steld. De overtreders werden niet vervolgd, en t pu bliek weet niet, wie overtreders zijn. en wie niet. Dit laatste feit kan veranderen. De gezondheidsdienst geeft voorlaan om de twee maanden tijsten uit, waarop de namen voorkomen van hen. bij wie melk enz. is onderzocht. Die lijsten publiceeren we voortaan, tot dat alleen melk van deugdelijke samenstelling verkocht wordt. Dit schijnt ons een zeer praclische maatregel en voor de betrokkenen welverdiend. Keu ballon boven zee. Ongeveer 10 uur werd Vrijdagochtend te Hoek van Holland aan den gezichtseinder een groote ballon, waarin meuschen, waargenomen, komende uil het Mesten en drijvende in Noordwestelijke richting. Naai' het scheen was hij beschadigd en zakte hard. De beide stoom- loodsbooten stoomden ter adsistentie er heen, in wel ker nabijheid de ballon, van den wal af gezien, onge veer te 10y, uur scheen te zijn gedaald. Te half twaalf kwam de stoomloodsboot No. 5 met een Engelsehen officier en den eigenaar van den ballon en den ledigen ballon binnen. Te 10 uur Donderdag avond in Londen opgestegen met bestemming naar Bel gië, waren zij, na met slecht weer gekampt te hebben, onder onze kust verzeild geraakt, waar zij door den wind niet konden landen Hedenavond zouden zij met de boot weer naar Engeland vertrekken. De Troonrede. Men verneemt, dat de minister van Binnenlandsche Zaken jl. M'oeusdag als tijdelijk voorzitter van den Ministerraad naar het Loo is geweest om overeen komstig de gebruiken H. M. in kennis te stellen met den inhoud van de openingsrede voor de zitting van de Staten-Generaal en dat H M. persoonlijk met den minister dit staatsstuk heeft besproken. Branden te Leiden en te Woruierveer. Men schrijft uit Leiden rijdagnacht woedde er in dc groote steenkolenberg- plaatsen aan de Kon. Ned. Grofsmederij aan den Zijl singel, alhier, een felle uitslaande brand. Reeds eenige dagen wist men dat er broei was ontstaan in de op getaste kolen en Donderdag was de temperatuur zeer Uocg. Men telde dit echtei' al te weinig doch werd tegen middernacht verrast door de uitslaande vlam. Het op het terrein aanwezige personeel hoopte den brand te ovenneesteren met eigen blusehmiddelen, doch dit mocht niet gelukken. Toen werd er brand gealar meerd en toen te half twee de brandweer aanrukte onze weesjongens waren er nog eerder met hunne spuit sloegen de vlammen wijd uit door de houten overkapping. Van het gebouw bleef dan ook niets over dan de vier muren met de ijzieren gebinten, door hitte verwrongen. Te vijf uur was men de vlammen meester, alleen de met water gedrenkte kolenmassa's bleven smeulen. Hierover houdt nu de spuit der fabriek de wachl, terwijl men .bezig is de steenkolen te verwerken, ten einde een- herhaling van het gebeurde te voorkomen. Aan den Zaanweg te Mormerveer brak Donderdag avond ongeveer 11 uur een felle brand uit in de manu- turenzaak van den heer H. Stolp. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat niet alleen dit gebouw, doch ook de onmiddellijk daaraan grenzende woning van den heer C. Aten weldra in lichterlaaie stond en geheel in vlammen opging. De brandweer deed thans wat ze kon om het daaropvolgende winkelhuis van den heer Siekerman te behouden, wat haar met zes krachtige stralen en dank zij ook de omstandigheid dat dit perceel geheel van steen- was, mocht gelukken. Aan de achterzijde had het vuur geruimen lijd Mij spel, wijl de brandende pcrceelen hier voor de brand weer niet gemakkelijk te bereiken waren. Hier ver brandde dan ook nog een schuur van den heer Sieker man. Ook de belendende smidswinkel en werkplaats van den heer Spekman kreeg veel brand- en water schade. De oorzaak is niet bekend. De verbrande peroeelen waren verzekerd. Hoe „dooie Kees" begraven werd. Men schrijft uit Haarlemmermeer aan de „Opr. H. Crt." „Rooie Kees" was ziek. Al een paar dagen was Kees niet erg lekker. Zijn pruimpje ontbrak achter de kiezen en bolde zy'n magere wang niet, zooals gewoonlijk. Eten liet Kees staan en alleen had hij de paar laatste dagen zijn „propje" ge nomen om het leege gevoel wat weg te spoelen. Doch dat hielp ook al niet; 't eind van 't liedje was, dat Kees zijn stroozak opzocht in de vunze polderkeet, zooals er zoovele stonden in de „Meer" in den eersten tijd van droog zijn. De keetvrouw verzorgde den „rooie" met moederlijke zorg, en belangstellend kwamen Hein en Gerrit en nog meer collega's-polderjongens hem aan zijn sponde troosten, en als de zieke vertelde, dat hij zich zoo naar gevoelde en zei, dat zfjn.heele „boddie" van streek was, dan klonk het: „Nou, Kees, geen grappen, hoor! Je wilt er toch niet uitknijpen? Jongen, als we straks van „moeder Kee" terugkomen, zullen we een „happie" voor je meebrengen." '8 Avonds keerden de kameraden terug en traden op Kees toe. Bij hem zat de keetvrouw. Ze hield den wijsvinger voor den mond. „Stil, jongens", zei ze, „'t gaat met Kees verkeerd. Hij deed zoo raar daar straks en nou is hij al een heele poos stil. Maar... ik durf niet kijken." De kranke had zich, al woelende, geheel onder zijn goor dek gewerkt. Hein de Brabander lichtte het even op en toen hij goed gezien, zei hij: „Ik geloof waarachtig, dat „de rooie" uit logeeren is." Zoo was het ook; Kees was dood. Drie dagen zijn verloopen en zijn kameraads zullen „Kees" naar zijn laatste rustplaats brengen. Er verschijnt een boerenwagen, waarop een paar bossen stroo. Voorzichtig wordt de ruwhouten kist, die er niet heel solide uitziet, op het stroo geplaatst. Lang zaam zet de stoet zich in beweging, de dragers achter den wagen aan. 't Is oen verre tocht dien ze hebben af te leggen naar „'t Kruis" (Hoofddorp). Spoedig komen ze aan den eersten dwarsweg, waar, zooals op alle punten, waarde Hoofdvaart gesneden wordt door een dwarsweg,.zich een heilig huisje bevindt, d. w. z. een strooien keet met wat plaggen bedekt, maar waar men toch „wat krijgen" kan, een café dus De dragers worden moe en één hunner stelt voor, even halt te houden en in het „café" wat uit te rusten. Al gemeene iiis emuui g! Een poosje later verkondigen luide mannenstemmen daarbinnen, dat het leed over den doode al wat zakt en men in opgeruimder stemming geraakt. Eindelijk verschijnt de stoet weer buiten, de koetsier neemt voor op den wagen zijn plaats weer in. „Nou," zegt er een, „de „rooie" was altijd zoo'n haan tje de voor8te en nou zou hij uit rijden gaan en wij loopen, dat gaat niet. 'k Ben toch al zoo moe in m'n Knieën. Ik ga op den wagen zitten." De daad wordt bij "t woord gevoegd en vervolgens nemen allen plaats op den rand van den wagen, 't Gaat wel een beetje luidruchtig toe voor een begrafenis plechtigheid, wat er niet minder op wordt, als ze nog oens weer gerust hebben, Als eindelijk voor de derde maal gepleisterd wordt en men het hart versterkt heeft, wordt de tocht onder luid gezang voortgezet. Vroolijk klinkt maar steeds het refrein: En hij is dood en hij is dood, En hij komt nooit weeroml De dragers hebben intusscher. de kist als een geschik te voetenbank beschouwd en telkens wordt aan 't eind van het refrein, bij „rom", gezamenlijk een stamp gegeven. Doch daar is de zwakke kist niet tegen bestand en plotseling stort het deksel krakend ineen. Hu, dat is akelig! 't Gezelschap is er van „onderden indruk" en stil geworden Maar het duurt niet lang of de schrik is over; doch omdat „het leelijke rooie mirakel ze zoo ligt aan te kijken", wordt met ver

Schager Courant | 1908 | | pagina 1