Uitgevers: TRAPMAN Co* Donderdag 17 September 1908 52ste Jaargang. No. 4396. Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Intftrc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandsch Nieuws. Staten-Generaal. SCHAKER Alpiiti Nieuws- COURANT. AOcriEntiE- LulliiiUil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer beslaat uit twee itaie Gemeente SCHAGEN. Tiendwet. Burgemeester en Wethouders bekend, dat ter secretarie der gemeente kosteloos ver krijgbaar zijn formulieren voor de aangifte bedoeld in art. 29 der Tiendwet 1907 (Staatsblad no. 222). Schagen, 14 September 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Hoogwoud. Met 1 November a.s. zal aan de vier 0. L. scholen in deze gemeente gelegenheid worden gegeven tot het ont vangen van herhalingsonderwijs. Zij, die van dit onder wijs gebruik wenschen te maken, moeten voor dien tijd bij het Hoofd der school aangifte doen. Wieringerwaard. Deze week is een aanvang gemaakt met het uitzet ten der paaltjes, benoodigd voor de tramlijn Schagen— Ewjjcksluis. Wieringerwaard. Zondag 27 September a.s. zal hier een ringrijdery worden gehouden voor paard en kar. Winkel. Aan den milicien-verlofganger J. Smak is door den Minister van Oorlog een vergoeding toegekend van f 0.50 voor eiken dag. door hem voor herhalingsoefenin gen in werkelijken dienst door te brengen. Koegras. Maandagmorgen ongeveer tien uur, geraakte de boerderij, bewoond door den heer W. Hoogenbosch, in brand. Oorzaak: hooibroei. Dank zij het flink optreden van de brandweer, gelukte het de houten boet en de zaadschelven te bewaren. Waren ook deze in vlammen opgegaan, dan had tevens de boerdeijj, bewoond door den heer P. Schoort, ernstig gevaar geloopen. Een Duitsche dievenbende gearresteerd. Do politie te Amsterdam heeft Maandag een goede vangst gedaan. In de St.-Nicolaasstraat aldaar heeft men een geheele Duitsche dievenbende, die sedert eenigen tijd de omgeving onveilig maakte, gearresteerd, 't Zjjn de gebroeders Heitmann, met hun vrouwen, schoenmakers van beroep. Zij woonden reeds 14 dagen daar in dezelfde woning, die eens door Ko den Kippenboer was betrokken en gaven voor, schoenmakers van beroep te zijn. Echter, meermalen bemerkten de buren, dat de familie in het bijzonder des nachts op expeditie ging, in gezelschap van eenige vrienden. Toen de recherche het vermoeden kreeg, dat de gebroeders Heitmann met hun aanhang o.a. de inbraken in de Suikerbakkersteeg op hun ge weten hadden, besloot men over te gaan tot een arres tatie. Deze had zeer kalm plaats. De rechercheur Tegelberg bracht de familie te 8 uur een bezoek en inviteerde haar, naar het bureau te gaan, voorgevende, dat men als vreemdelingen zich ten bureele moest legitimeeren. De vrouwen waren juist bezig met pakken. Men was namelijk van plan, de gastvrije woning in de St.-Nicolaasstraat vaarwel te zeggen en elders zijn tenten op te slaan. De politie kwam dus juist bijtijds. Kalm gingen de heeren mee naar het bureau, waar zij in voorloopige bewaring werden gehouden. Te half twaalf kwam men de dames halen. Een twee tal bezoekers van hetzelfde allooi, ook Duitschers, werden eveneens ingerekend. Een huiszoeking heeft aan het licht gebracht, dat vele der bij de inbraken vermiste voorwerpen ten huize der familie Heitmann bewaard werden. (Tel.) Hoogwoud. Dinsdag j.1. had alhier de verkiezing plaats voor twee Hoofdingelanden voor het Ambacht „de vier Noorder Koggen" wegens periodieke aftreding van de heeren Jn Koorn Dz. en S. Glas. Aan de stemming namen deel 123 kiezers, te zamen uitbrengende 271 geldige stemmen. Hiervan werden uitgebracht op de heeren Jn. Koorn Dz. 121 stemmen, S. Glas 167, C. Klaver Wz. 86 K Vel Jz. 47 en enkele verspreide stemmen. Geko zen is de heer S. Glas en eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jn. Koorn Dz. en C. Klaver Wz. Akker-diefstal. £n den laatsten tijd staan de groenten op de akkers aan den Langedijk niet meer veilig. Ten nadeele van den heer Wagenaar te Broek op Langend ij k zijn 200 bloemkoolen gestolen, terwijl heel wat boonen en kooien zijn ontvreemd ten nadeele van bouwers te Noord- Schar woude. De politie doet onderzoek. Noord-Scharwonde. Thans is het adres met ruim 200 haiidteekeningen aan oen Burgemeester dezer gemeente overhandigd, in welk adres den Gemeenteraad wordt verzocht, zelf den ding toegekend van respectievelijk f 0.90, f0.90 en f 1.— per dag gedurende den tjjd dezer oefeningen. Hoogwoud. Zondagmorgen nam onze predikant, de heer H. Vis ser, bij zijn vertrek naar Oosthuizen, afscheid van deze i gemeente, die hij ruim 2J jaar gediend had. Hef onderwerp zijner rede waren do woorden, voor komende in den Zendbrief aan de Philippensen, Hoofd stuk 1, vers 27. Aan het einde der godsdienstoefening zong de ge meente hem een toepasselijk lied toe. van Schagen maken „or. Nieuwe Niedorp. Ten behoeve van de Coöperatieve Vereeniging alhier werd aanbesteed de levering van ongeveer 100.000 stuks gewone lijnkoeken en 35.000 K.G. gebroken Amerikaan- sche lijnkoeken. Beide partijen werden gegund aan de i firma Gebr. Ten Hove te Deventer, de gewone tegen f 10.84 de 104 stuks, gehalte 33 eiwit, 11 vet en 14 vocht; de Amerikaansche tegen f 10.07 de 100 K.G., gehalte 33J eiwit en 6.5 vet. Srhagerbrng. De heer A. van Bodegraven is benoemd tot opzichter bij den Rijkswaterstaat in Nederiandsch Inüië. Giftige bessen. Te Schoten bij Haarlem zijn twee jongens ziek ge worden, vermoedelijk ten gevolge van het eten van giftige bessen. Een is reeds bezweken. Zieke soldaten in het kamp. De Tijd" schrjjft: maken. Dat verschaft hun'een recht van voorrang. De zaak ware, indien zij niet zoo droevig ware, inder daad in hooge mate komisch. Het schijnt wel dringend noodig over maatregelen te denken, die onmiddellijke voorziening brengen. Hervorming van onze wetgeving ■.uitrent de landlooperij is niet een werk van enkele dagen, weken of maanden; daarop kan niet worden gewacht. Eén uitweg schijnt ons aangewezen. Er be staat niet een enkele redelijke grond, waarom de ver volging der landloopers tot Utrecht en enkele weinige andere arrondissementen moet beperkt blijven. Zeer rationeel ware het, dat in ieder arrondissement de ver volging zou geschieden van die landloopers, die in dat arrondissement geboren zijn. De landloopers zouden, indien dit de regel word, spoedig weten, waarheen zij zich hebben te wenden om de door hen gewenschte opzending te verkrijgen. Op. die wijze werd de vervol ging verdeeld over het geheele land en zou het groote voordeel verkregen worden, dat iedere rechtbank in staat zou zijn de voor haar verschijnende landloopers i wat meer individueel te beoordeel en. De Utrechtsche justitie zou dan eindelijk bevrijd worden van een druk- kenden last, die haar reeds veel te lang kwelt. Wij bevelen ons voorstel ten zeerste in de overweging van i den Minister van Justitie aan. Eene van hem uitgegane circulaire met de door ons verdedigde strekking zou spoedig beterschap kunnen brengen, j Langedijk. Te Zuid-Scharwoude vergaderde de commissie Inzake oprichting van het fonds tot aanstellen van eigen ge- neesheeren. Besloten werd Bijdeanschappendie zich in de nabijheid van Ede sïerdlik^TZ^rsrfullen'v'eT- op manoeuvres bevinden, zijn niet minder dan circa Ar «i.SqSuE, 300 ziektegevallen voorgekomen zoodat men dan' ook £aaenn8en der plaatselyke ziekenfondsen worden ge- 00 het ount eestaan heeft het vertrek "an de man houden' 200 m0«el«k week aan week elkaar opvolgend, op het punt gestaan heett net vertrek van de man De e0rste dier vergaderingen welke tevens door de ge- vertn^ken"1^^1?!16^!^^^'6!^ dtt iKWg^cüfe^zün1^ heele commis8ie worden ^gewoond, zal 19 September [onSiiders beerenendaarvan inmiddelséén eestten jte Broek °P Langendjjk worden gehouden, daarop volgt ir» tJop tSen'SS.Iw™"*»» Zuid-Scharwoude op 26 deaer. naar Utrecht vervoerd. i Een kras stukje. Algemeen klaagt men zeer over de onvoldoende be- Te ongeveer 4 uur in den nacht van Zaterdag op schutting des nachts in dit gure regengetij. Hot hoog Zondag werd de 52-jarige wed. De Jong, te Amsterdam, ziektecijfer wordt dan ook toegeschreven aan het feit, gewekt door geklop op haar kamerdeur. Vragende wie dat de manschappen te zeer zijn blootgesteld aan de ?r was, kreegzjj ten antwoord„Doe maar open Mien, nadeelige werking van den door den regen geheel door trokken drassigen bodem. Alkmaar. 15 September '08. Naar aanleiding van de bekende circulaire van de Ged. Staten aan de Gemeentebesturen in dit gewost, betreffende het stuk der melkvoorziening, stellen B. en W. den Raad voor te besluitenaan heeren Ged. Staten te berichten, dat de Raad zich in beginsel bereid ver klaart de kwestie der melkvoorziening ter hand te ne men en zich voorneemt te zijner tijd maatregelen te verordenen welke tot het gewenschte doel kunnen leiden. De Commissie ad h oc tot onderzoek der gemeente rekening dienst 1907, adviseert den Raad deze rekening voorloopig vast te stellen in ontvangsten op f 8216x8,40, in uitgaven op f809634,47, alzoo met een batig slot van f 11983,93. Dit batig slot is ruim f 17000 lager dan een jaar te voren, waartoe verschillende omstandigheden hebben medegewerkt. Zoo is de prijs van den compost moeien worden verlaagd, tengevolge waarvan de ontvangsten ruim f2000 beneden de raming bleven. Voorts werden buitengewone uitgaven gedaan voor eene reorganisatie der algemeene begraafplaats f2000; voor bestrij ding van werkloosheid f1000; eveneens voor bestrij ding van besmettelijke ziekten, waarvan een verhoogd subsidie van f4000, aan het ziekenhuis, benevens f500 andere uitgaven voor desinfectiën enz. het gevolg was, terwijl eindelijk f6500 meer moest worden be taald dan geraamd was voor rente van kasleeningen, in verband met den slachthuisbouw. De verhoogingen der jaarwedden van vele gemeenteambtenaren en werklieden eischte voorts eene extra-uitgaaf van f3000. ik ben het, Toon." De weduwe deed de deur open, waarop twee kerels binnen kwamen, ieder een flesch bier te voorschijn haalden en deze leegdronken. Juffrouw de J., bevreesd dat men het op haar geld gemunt had, nam een zakje met geld onder haar hoofdkussen van- i daan en verborg het in de glazenkast. De heeren merk- i ten |dat opéén van hen greep de weduwe bij de keel i en hield zijn hand voor baar mond om het schreeuwen i te beletten, de ander doorzocht intusschen de linnenkast, aoch vond niets van zijne gading. Na het geldzakje, waarin zich fl.90 bevond, weggenomen te hebben, dien den zij de weduwe een pak slaag toe en verwijderden zich. Een der daders was een kennis van de weduwe - Winkel. Zooals reeds werd gemeld, verkreeg de Groentever- eeniging met bare collectieve inzending op de Land bouwtentoonstelling te Texel den eersten prijs, ad tien gulden (niet eene medaille). Van de navolgende leden der vereeniging werden vruchten ingezonden J. Koomen Hz., K. Zeilemaker, D. Kruit Jz., Jb. Dekker Cz., T. Beumkes, H. Schoorl, W. Amels Jz., Keizer, T. van der Molen, weduwe W. Honingh, C. Koomen Jz., K. Pijl, S. Vos, Bijhouwer, L. van Stipriaan, C. Kieft, D. Strijker, J. Zeilemaker, L. Beijneveld en B. en W. vragen aan den Raad een buitengewoon crediet van f494 tot het doen uitvoeren van den aanleg en het opnieuw beplanten van een gedeelte van het bolwerk bij den molen van C. Piet, teneinde het aanzien ter plaatse bij het binnenkomen der stad van de zijde van de Heiloërbrug te verbeteren. Ramp tiy een inyn. Men seint uit Kerk rade: •Dinsdagmorgen te 10 uur zijn op de mijn „Laura" en „Vereeniging" te Eygelshoven 3 of 4 stoomketels ge sprongen. Het ketelhuis is geheel ingestort. Twee huizen zijn gescheurd. Er zijn 3 dooden tn 3 vermisten. Het aantal gewonden is groot. Inbrekers gepakt. Men meldt uit Roosendaal: Zondagavond is zwaar geboeid gevankelijk naar Breda overgebracht een zekere P. v. Z. alhier, die verdacht wordt gisternacht getracht te hebben in te breken by den heer H.. waar hij met een geweer verjaagd werd en gistermiddag op Kortendonk onder deze gemeente een bedrag van f90 gestolen te hebben uit oen woning terwül de bewoners een oogenblik afwezig waren („'s-Hert Ct.") Onze landloopery in verdrukkiug. Het „Weekblad van het Recht" schrijft: Het is bekend, dat in de meeste arrondissementen vervolging van landlooperij tot de uitzonderingen is gaan hooren. Langzamerhand heeft die vervolging zich J T"—u -- zij, aanleg van het spoor van het station naar het dorp te „econcentreerd in het arrondissement Utrecht en ondernemen. Adressanten willen bij eventueële tekor- dje 0pg6Zonden wenschen te worden, kennen de kaart j heer ten deze gaarne naar draagkracht helpen dekken. Laugedyk. Enkele personen aan den Langedijk, welke haver hadden geborgen in de schuur van den heer Kooij te Hugowaard, waar de vorige week alles verbrandde, zijn daarvan het slachtoffer geworden. Van twee personen vernamen we o.m., dat de opbrengst van 76 en 40 snees een prooi der vlammen was geworden. Niets was hier- yan verzekerd. Hoogwoud. De herhalingsoefeningen voor de verlofgangers der Landweer Vesting Artillerie der lichtingen 1903, 1904 1906 en 1907 zijn bepaald op Maandag 19 October a.s. De verlofgangers moeten op dien dag. vóórv.m. 9 uur in de Artillerie Kazerne tegenwoordig zijn. De verlofgangers, die voor herhalingsoefeningen moe ten opkomen, zyhG. Appelman, P. Bossen, Jn. Poland, Joh. Schouten en G. Visser. Aan G. Appelman, Jn. Poland en Joh. Schouten is op hun verzoek door den Minister van Oorlog een vergoe- genoeg om nu ook des lands goed justitie verlangt en zich te Utrecht by de politie aan te melden. Intusschen, het schijnt, dat ook Utrecht den strijd zal moeten opgeven. Justitie en politie zijn van goeden wille, doch de plaats ontbreekt om de land- looDers zoolang te herbergen, totdat over hun lot beslist 0 zij naar Veenhuizen kunnen worden opgezonden de locale bladen berichten, is het Huis van Bewa ring vol Zü, die in preventieve hechtenis wenschen te worden 'gestéld, kunnen niet worden geholpen. De politie laat hen weer gaan, na ue pyuu» h0bben weduwe G. Honingh, P weduwe T. Dekker, P. A. Amels. De heer T. Beumkes heeft de Groente vereeniging te Texel vertegenwoordigd. De wi ze waarop hij de vruch ten aldaar heeft gerangschikt, verdient allen lof en heeit hoewel de concurrentie niet zeer groot was veel bijgedragen tot het succes door de vereeniging behaald een succes dat in de toekomst in hooge mate zal bijdragen tot den bloei van de reeds 10 jaren alhier bestaande afslagmarkt. Wieringen. J.1. Zondag vergaderde in het catechisatie-lokaal le Oosterland de Coöperatieve Vischhandel „Hoü-Zoe", onder presidium van den heer Ds. Reinders. Na ope ning volgde lezing van notulen en jaarverslag door den secretaris, den heer L. Spaander, welke onver anderd werden goedgekeurd. Behalve hel sluiten van contracten met personen en het aanschaffen van be- nóodigdheden voor het nieuw aangebroken seizoen, waren de voornaamste punten der agendarekening van den penningmeester, den heer L. Spaander en ver kiezing van ,2 bestuursleden- De balans der rekening was als volgtontvangsten f 17.533,80. uitgaven f 17063.87 alzoo een voordeelig slot van f 469.93. Als voornaam ste punten onder de uitgaven vermeld, bleek dat was uitbetaald in den gepasseerden winter voor garnalen ongeveer f 6500, voor oesters ruim f 3300, voor wul ken i 1680. voor alikruikels f 1440, voor mossels f 365. Bij monde van den lieer D. Klaver verklaarde de commissie dal zij de rekening met de daarbij behoo- rendc bescheiden had nagezien en aceoord bevonden, zoodat zij ónder dankzegging aan den penningmeester vóór zijn richtig beheer, tot goedkeuring der rekening rapporteerde, hetwelk met algemeene stemmen ge schiedde. Een voorstel om. het batig saldo der rekening als beginkapitaal voor eeh te bouwen ijskelder aan den Oever te bestemmen, werd niet geaccepteerd. Besloten werd het geld te verdeelen, de leden keerden dus met f 15 voor elke schuit huiswaarts. Tot secretaris-penningmeester werd herkozen de heer L. Spaander en lot bestuurslid in de plaats van den J. Everts werd gekozen de heer H. Bakker Pz„ te doen wat de Beiden namen hunne benoeming aan. sluiting door den Voorzitter. tonrechter te Medemblik, en veroordeeling thans lot 2 maanden hecht. Voor een onderzoek naar den toestand der geestvermogens van E., zooals door den O. v. J. wensehelijk werd geacht, heeft de rechtbank geen ter men gevonden. C. H., Westwoud, verzet tegen de politie en beleedi ging, f 7 boete. subs. 7 dagen hecht. VI. S., Beverwijk, verzet tegen de politie, f 15 boete subs. 10 dagen hecht. H. G. v. E. en G. M., te Wijk aan Zee. hinderlijk zijn voor de politie, uitspraak 8 dagen uitgesteld. J. F. G., onbekende woonplaats, bedelen te Limmen, 2 dagen hecht, en 1 jaar opzending naar een rijks werkinrichting. G. R.. Arnhem en B. K. K., een Duitscher, land looperij, beiden vrijgesproken. Winkel. 15 September 1908. Het dept. Winkel der- Mij. tot Nut van 't Algemeen hield gisterenavond zijn eerste vergadering in het pas aangevangen dienstjaar. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken, w. o. de circulaire van het Hoofdbestuur ,,hooger onderwijs buiten de universiteiten" zéér de aandacht trok, doch waarover het gevoelen was, zoolang omliggende depar tementen zich niet geroepen gevoelden in deze tot een groep zich te vormen en zoo een cursus in 't leven te roepen, er voor de plattelandsche departe menten weinig kans zou zijn, om daarvan te kunnen profiteeren, deed de secr.-penningm. rekening en ver antwoording van zijn gehouden beheer tijdens het af- geloopen dienstjaar. In ontvangst en uitgaaf bedraagt de rekening f 164.61, met een batig saldo van f23.23. Uit het verslag blijkt dat het ledental bij het eind van het afgeloopen dienstjaar bedraagt twee eereleden en 34 gewone leden; dat de gehouden vergaderingen, vooral de litteraire avonden, goed waren bezocht; dat de instellingen van hket dept. „spaarbank", „Floralia" en „bibliotheek" bloeiden en hun goeden naam hand haafden. De verwachting kon bovendien worden uit gesproken, dat door de toetreding van jonge leden ge zorgd kan worden voor nieuwe impulsie, die kan brengen licht tot krachtiger leven, verhooging van het arbeidspeil Als beheerder en commissaris der dept. spaarbank werden respectievelijk herkozen de heeren J. Koomen Hz. en A. EgmoncL, die beide aan de beurt van af treding waren. De heer de Ridder bracht verslag uit als afgevaar digde naai- de j.1. gehouden algemeene vergadering dei- Maatschappij. Vervolgens werd in herinnering gebracht, dat het dept. dit jaar zestig jaar oud is geworden. Besloten wordt dit feit in December a.s. feestelijk te herden ken, eene oommissie van voorbereiding wordt benoemd, aan welk evoor dal feest een crediet van f 25 wordt toegestaan. In de Nov. vergadering zal waarschijnlijk als spreker optreden de heer Edmond Visser, van 's-Gravenhage. De regeling van de Januari vergadering wordt nog aan gehouden. Nadat de voorzitter dank heeft gebracht aan den afgevaardigde voor zijn verslag, aan den secr. voor zijn rapport, en aan den peiyiingmeester voor zijn be heer, tevens de aanwezige leden voor hunne betoonde belangstelling heeft gecomplimenteerd, sluit hij, met de beste verwachtingen voor nieuw leven en bloei van het wél oud wordend, doch van geen verouderen wetend dept., deze vergadering. hun Komen er een nachtverblijf te nebben gegeven dan worden zy, die zich het eerst aan Hierna volgde Wieringen. De heer C. G. Post te Oosterland alhier, die een cijfer- raadsel van den bekenden Jacobs' scheurkalender had opgelost en opgezonden, ontving de verblijdende tijding dat zijn oplossing goed was en hij hiermee den lsten prijs, een ijzeren geldkistje had gewonnen, hetwelk dooi den uitgever, den heer Jacobs van Groningen bij den uilslag was gevoegd. Het kistje was van goede kwali teit. ArrondissementsRechtbank le Alkmaar. Zitting van Dinsdag 15 Sept. C. de G.. Schermeer, beleediging en w ederspannig- mefden" heiteerst geholpen,"Of daarvoor nummertjes of kaarten worden afgegeven, is ons niet bekend. De anderen moeten nog wachten. Zoodra mogeljjk zal de vrijgesproken. justitie ook hun ter wille zjjn, en dan zal de rechter Arie Br., Sohennerhorn, beleediging en wederspan hen straffen voor hun vergryp. Zy, die met wachten mgheid< f 30 boete, subs. 10 dagen hecht, willen en al te veel haast hebben, zullen zich aan een j\j j E., Oegstgeest, onbevoegd uitoefenen dei- ge- ernstiger strafbaar feit, b.v. aan diefstal moeten schuldig neeskunst, vernietiging van het vonnis van den kan- Zaterdagmiddag heeft in vereenigde Vergadering van de beide Kamers (le en 2e) de Minister van Binnen- landsche zaken, de heer Heemskerk, de zitting gesloten, met eene herinnering aan de wetten, welke in het afgeloopen jaar tot stand kwamen. Er was zeer weinig belangstelling voor deze plech tigheid bij de leden der beide Kamers. Dinsdag kwamen de le en 2e Kamer in vereenigde zitting bijeen, tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. Het was wel merkbaar terstond bij het binnentre den in de vergaderzaal der Tweede Kamer dat dit maal de Staten-Generaal niet door de Koningin wer den geopend. Thans geen schittering van fraaie uni formen en gala-toiletten, rijk met ridderorden versierd. Behalve het bureau der Kamer en de Commissie van in- en uitgeleide waren alle Kamerleden in wandeltoilet of gekleede jas met eeu heel enkele uitzondering. Precies één uur verdokken de Ministers in ambts gewaad* en de kamerheer-ceremoniemeester, graaf Van Randwijck, in een viertal galarijtuigen van het paleis, voorafgegaan en gevolgd door het gebruikelijke huzaren- escorte. Geen kanongebulder, geen muziek vergezelde den stoet. Toch was een buitengewoon groote men- schenmassa op de been om de Koninklijke commissie te zien voorbijrijden en in de Kamer waren de tri bunes overvol. Voorafgegaan van den ceremoniemeester met zijn staf in de hand, schreden de Ministers plechtstatig naar de ministers tafel, waar zij voor hun zetels bleven staan terwijl minister Heemskerk de Troonrede voorlas. Op dit oogenblik werd van de journalistentribune een foto van de Kamer genomen. Bij het binnenkomen en vertrekken der Ministers verhieven alle leden zich van hun zetels. Uit den aard der zaak bleef ditmaal het gebruikelijke „leve de Ko ningin: der Kamerleden aan het slot der rede achter wege. De Troonrede, door Minister Heemskerk in opdracht van H. M. de Koningin uitgesproken, luidde als volgt: Mijne Heeren! De Koningin, tot Haar leedwezen verhinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zit ting der Staten-Generaal te openen. In de vriendschappelijke verhouding tot de Regee- ring der Republiek Venezuela is eene storing gekomen naar welker vreedzame opheffing door Harer Majes- leits Regeering wordt gestreefd. Onze betrekkingen met de overige buitenlandsche mogendheden zijn bij voortduring van den meest vriend- schappeiijken aard. Veel is er in Moederland en Koloniën dat kentelijkheid stemt. Nochtans zijn er ook der gunstige verschijnselen waar te nemen. Met dankbaarheid mag worden vermeid dat de toe stand van landbouw, tuinbouw en veeteelt over het algemeen bevredigend is. Het gevaar dat door het op treden van het mond- en klauwzeer den veestapel be dreigde, is thans geweken. Minder voldoening geeft, mede ten gevolge van de tot er- eenige min-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1