EEN ZOON. 52e Jaargang. No. 4398. Donderdag 24 Sept. 1908. TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Kui'vriiN. Begunstigd door prachtig weer en opgeluisterd door de harmoniekapel Kunstzin* alhier, werd j.1. Zondag de jaarlijksche harddraverij gehouden by café Veldlust van den heer Jb. Stadegaard. Acht dravers namen aan den wedstrijd deel. De prijs werd gewonnen door „Maximiliaan" van den he«r J. Zander te Callantsoog, berijder de heer P. Zander; de le on 2o promie werden respectievelijk door „Vroo- lijk" en „ileta" van den heer J. Brak to Zijpe, berijder de heer K. de Wit, behaald. Gered. Zaterdagnacht is het zeiljacht „Helene", van Amster dam, op don leidam van het Krabbersgat bij Enkhuizen geloopen en zwaar lok gestooten, zoodat het snel zonk. Ü6 opvarenden konden zich in do sloep redden en be reikten de haven. Maandag is het jacht gelicht en naar de werf gesleept; de boegspriet is bij den steven afge knapt en het roer is gebroken. Dijkdoorbraak. In don Varkenoordschen polder nabij bet station IJsselmonde, doch gemeente Rotterdam, is Zaterdag avond een dijk doorgebroken dienende tot waterkeering van den z.g. opgespoten grond, welke afkomstig van het graven der Waalhaven, daar werd verzameld. Het slikwater verspreidde zich in aanzienlijke hoeveelheid over de aangrenzende landerijen en erven en drong ook eenige woningen binnen. Ofschoon de aannemer alles aanwendde om den vloed te stuiten, is de schade toch vrij aanzienlijk. Veltman gearresteerd. Men herinnert zich, dat Wilhelmus Coenradus Velt man, ongeveer drie maanden geleden, uit Medemblik wist te ontvluchten, nadat hy daar drie jaar had ver toefd. De politie, voorzien van nauwkeurige signale menten, speurde allerwege, maar het mocht niet geluk ken hem te arresteeren. Toch had de politie te Amsterdam ernstig vermoeden, dat Veltman zich den laatsten tijd daar terstede ophield en wel in de omgeving, die tot het politiebureau- Westerstraat behoort. Dit vermoeden is juist gebleken. Er werd natuur lijk zeer scherp door de politie dezer Rectie uitgekeken en in den nacht van Zaterdag op Zondag, te 2 uur, werd Veltman door den brigadier van politie Hoogeiis en twee agenten gegrepen in het z g. Palmplantsoen bij Lijnbaansgracht en Marnixstraat. De politie-mannen herkenden Veltman op grond van zijn signalement. De arrestant ontkende echter de gezochte te zyn en toondo een nationaliteitsbewys ten name van Kabel. Gelukkig liet men zich niet in de luren leggen on bracht den arrestant op naar het bureau aan de Wes terstraat. En reeds vóór de aankomst bekende hij„Ik ben nou toch geknipt; ik ben Veltman". De overbrenging geschiedde zonder eenig verzot. Veltman vertelde in het verhoor bij zijn ontvluchting te Medemblik de gracht te zyn overgezwommen. Hij wist Antwerpen te bereiken en heeft daar zes weken gewerkt. De laatste zes weken werkte hy onder den naam van Kabel als schilder te Amsterdam, totdat hy nu gearresteerd werd. Veltman werd reeds Maandag naar de strafgevange nis te Leeuwarden overgebracht, waar hy, voor zijn vertoef te Medemblik, reeds ongeveer 9 jaar verblijf hield, en nog tot 1915 zal moeten vertoeven wegens ernstig misdrijf. De Amsterdamsche politie deed mot deze arrestatie een gelukkige vangst. Veltman werd indertijd veroordeeld wegens diefstal met braak en poging tot moord. Hij pleegde nl. inbraak in een perceel aan de Brouwersgracht en, opheeterdaad door de politie betrapt, loste hy een revolverschot op den brigadier van politie Van Stralen, die zwaar lichamelijk letsel bekwam. Oude Xiedorp. De hoer P. Schaap is niet, zooals in 't vorige nummer vei meld, op 1 October a.s. 25 jaar gemeente-ontvanger, doch op 28 September a.s. Oude IMiedorp. Voor de vacante betrekking als onderwijzer te Zijde wind heeft slechts één sollicitant zich aangemeld. Zoodat een herhaalde oproeping zal plaats hebben. Kurgerbrug. Op een der bijeenkomsten in het a.s. winterseizoen zal in het dep. Burgerbrug der Maatsch. tot „N. v. 't Alg." optreden Mevr. J. M. SterckProot te Amster dam. Doodgeschoten. Zaterdagavond werd de mijnwerker Gerts te Hoens- broek (L.) by een twist door iemand uit Wynandsrade doodgeschoten. De dader is aangehouden. Anna Panlowna, De Heer Dr. H. J. Toxopeüs heeft voor het beroep by de Ned. Herv. Kerk te Assendelft bedankt. NOVELLE van HELENE RAF F. 2. Dc moeder van Eli was ziek geworden Zij maakte zich daar niet zoo heel veel zorg over, doch met veel moeite wist EU haar naar bed te krijgen Toen ging hij naar een dokter. Die kwam en sprak van zeer overspannen zenuwen, de gevolgen van een zielqlijden, totale overspanning; hij schreef dit en dat voormaai in hoofdzaak rust. Eli zat aan het bed, waar rondom ook de klein tjes droefgeestig stonden. Hij zag hoe de zieke bij elk gedruisoh dat buiten vernomen werd, een verlangenden blik op de deur richtte. Eli begreep heel good wat dat beteekende. „Zal ik vader halen.''' vroeg hy zacht. Zij gaf geen antwoord, maar hij begreep dat zij het erg graag wilde. „Het is goed," zeide hij, „ik zal hem halen. Spoedig was hij op weg vast besloten, in geen geval zonder hem terug te keeren. Wanneer moeder in dien tusschentijd maar niet erger werd. Lang slenterde hij doelloos rond zijn vader Irof hij noch in diens werkplaats noch ergens anders. Het liep reeds naar den avond en hij werd moe. Daar ontmoette hij onverwachts den tweeden gezel, die voor weinige dagen Enderlein's huis had verlaten om dat het hem daar al te heilig toeging. Hij spiak EU aan, op een zoo ruwe manier, die de jongen zoo haatte. Hij vroeg hem ook wat hij zocht. „Mijn vader," antwoordde Eli korlaf. Toen lachte de' ander hem brutaal uit, noemde hem een ezel. noemde hem verder den naam van een gemeene kroeg en ried hem aan, daar maar eens te gaan kijken, daar zou liij zijn vader bepaald wel vinden. Eli stond als aan den grond genageld. Terwijl de ander zich fluitend verwijderde, overlegde hij metzich- zelf zou hij het werkelijk wagen een dergelijk huis te naderen* Zijn leermeester had het hem ten strengste verboden en Enderlein liet niet met zich g k>clicion ju de-gelijke dia&n Lw&aam deed hij eenige seftre- - Winkel. De vereeniging Floralia hield Zondag hare tentoon stelling in de kolfbaan van den heer A. Wit, en we waren in de gelegenheid het geheel in oogenscbouw te nemen. 'tZag er keurig uit, de kolfbaan in een bloementuin, met paden en perken, omzet met gaszoden te zien herschapen, zelfs waterwerk teen waterval) ontbrak er niet. Met smaak aangelegd, toonde dus het geheel een verrukkelyken aanblik, zoo'n mengeling van kleuren en geuren, en 't was te zien dat, om zoo'n geheel te scheppen, er door de Floralia commissie en de inzenders ver&ciieidene uren met zorg aan besteed waren. We vinden er onderscheidene groepen, allereerst de inzending waar het om gaat, de Fioraliastekken. Ieder die van de gelegenheid geuruik wil maken, wordt in het voorjaar, in de gelegenheid gesteld, een vyftai of meor plantjes of stekken aan te koopen. Omstreeks half September heeft er een tentoonstelling plaats van die tot planten gewórden stekken. Doch niet allen die stekken kochten, wagen zich aan de tentoonstelling daarvan, 't ls als met alles: menschen die het kunnen, en menschen die het denktii te kunnen, maar er op slot van rekening niets van maken, als dorre, blader- looze, langzaam afstervende stengels.'t Is verwonderlijk, hoe de 6uii vent meer groeikracht aan een plant weet te geven als de andere. Verwonderlijk, tenminste dat was het voor my, 't zal het wel niet voor tueer inge wijden zyn. By de tot planten gegroeide Fioraliastekken, waren werkelyk mooie exemplaren, in alle soorten en kleuren, groot en klein. Daarna zien we de verschillende inzendingen ter op luistering, die inzendingen worden, onderling verdeeld in groepen, als Overjarige planton, bloemenmanden, bloemstukken, bouquetwerk, planten met standaard, losso planten, en collootién. 't Is een tentoonstelling en dus wedijveren om de mooiste inzending te hebben en met recht meen ik te kunnen zeggen, dat het do inzonüers, of liever voor 't meerendeel de inzendsters, want bloemenwerk is nu eenmaal het best toevertrouwd aan vrouwenhanden gelukt is, mooie nummers in elkaar te stellen, daarbij goede rekening houdendo met vorm en kleurenmenge ling, waardoor schrille contrasten zijn voorkomen. De inzendingen welke voor een prys in aanmorking kwamen, zijn reeds van een onderscheiding voorzien en ik geloof, dat de jury zeker geen gemakkelijke taak zal hebben gehad om uit zoo'n verscheidenheid van inzen dingen, zoo'n bekroning toe to kennen. Daartoe welwillend in de gelegenheid gestold, laten we hieronder een opgave der pryswinners volgen: Fioraliastekken. Collectieve inzending: lo prys, den heer L. Beyneveld, 2o prys, mejuffrouw A. Semeins. 3e prys, den heer C. Koomen Jz. Bladbegonia'sle prys, den heer Zwakman. 2e prys, den heer H. Louw. Bolbcgonia's: le prys, den heer A. Egmond. 2e prijs, den heer C. v. d. Hulst. Geraniums: le prys, den heer J. Slooves. 2e prys, mej. de wed. Koster. Salvia: le prys, den heer S. Boor. 2e prys, den heer P. Kamp. Chrysanlemumsle prys, den heer D. Koomen Jz. 2e prijs, inzender onbekend. Ter opluistering. Overjarige planten: le prys, dm heer K. Bakker, 2) prys, den heer A. Egmond. 3e prys, den heer D. Koiff. Bloemenmandenle prys, m-j. M. Melchior. Bloemstukkenle prys, mevr. A. Sloos. Bouquetwerkle prys, inej. M. Koomen. Planten met standaardle prys, P. Helder. Losse plantenle prys, J. Schermer. Collectiele prys, W. Buijs. Treurig ongeluk. In het verbouwde winkelhuis van "W. Schevers in do Kerkstraat to Schijndel zouden Vrydag de meubels geplaatst worden. Een zware winkolbank stond buiten rechtop gereed tegen den gevel van een naburig huiR. Opeens valt de zware toonbank naar beneden en treft het vieijarig zoontje van don eigenaar zoodanig, dat het kind op slag dood bleef. Onderlinge Vnrkenflverzekerlnic-Maatscliappy. In de week van 13 Sept 1908 tot 19 Sept. 1908 was de atand der marktprijzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weokscho biggen f 5.— a f 9.—. Varkens van 25 tot 50 K.G. 10.42 a f 0. 1) 50 n 75 n n 0 43 per K.G. n 75 n ]00 n r) 0.44 n n 100 n 125 n n 0.46 n n 125 n 150 n P 0.47 n tt 150 n 175 n f; 0.43 p Zeugen p 0.44 District Ommen Door de Ant.i rev. Kiesvereenlging „Nederland en Oranje* te Nyverdal is in de vacature-Van AJphon candidaat gesteld vour de Tweede Kamer dr. A. Kuyper. Mocht deze bedanken, dan wordt de heer N. Oosterbaan te Doesburg gecandideerd. W Ier Inger waard. By de Zaterdag gehouden aanbesteding door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Wieringerwaard voor het uitdiepen van 1000 str. meters van de Walingsweg- vaart, was de inschrijving als volgt: A. de Groot, Harenkarspel, 90 ets. de strekkende M. G. Blom, Schooi 1. 58 J. Keizer, Barsingerhorn, 57} J. Boekei, Schagen, 45} Jb. Meuleveld, Barsingerhorn, 43J Aan den laagsten inschrijver gegund. den, strijdend tegen het verbod, en zijn eigen tegenzin. Mag ik? Zal ik'? Daar denkt hij aan zijn moeder in haar ellendige verlatenheid Het moet gebeuren Plotseling raakt hij in een soort begeestering. Als een warme "stroom gaat het hem door de aderen, het ijs zijns harten ontdooit. Hem is het, als had hij dezen weg al reeds veel eerder moeten gaan. In plaats van met een boos gelaat aan den kant van den weg te staan, had hij, zich aan den vader moeten vastklemmen, hem moeiten terughouden. Een groote zachtheid is er in hem, een gevoel van verzuim, dat hij wil inhalen. Dat hij 't niet vroeger met sineeken, met liefde heeft geprobeerd! Maar nu zal hij hel doen en alles zal weer goed worden. De kroeg ligt buiten aan tien uithoek van hel fabrieks- kwartier, een kaal, onooglijk huis, dooi- een tuintje van den weg afgescheiden. Eli hurkt op de stcencn stoep van het tuintje neer. met den rug tegen het ijzeren hekje geleund. De enkelen die binnengaan, meest fa brieksarbeiders hebben nauwelijks oog voor de magere gestalte hoogstens dat de een of andere straatjongen, die rondsluipt, hem met verdachten blik monstert. Langzaam verbleekt de dag de witte nevelen van de velden komen opdagen en mengen zich met den rook van de' schoorsteenen tot een vochtigen, viezer, damp. Aan een nabijzijnden hoek van een straat vlamt plotseling het licht eener booglamp. Ook binnen in de gelagkamer van de kroeg wordt licht aangestoken Eli ziet het achter de ruiten flikkeren. Evenzoo ziet hij hoe na een poos oen aan tal mooi-aangekleede meisjes binnenkomen en onder haar die Griet, wier haar en oogen schitteren. Het hoofd afwendend, poogt iiij geen tegenzin, geen boos heid in zich te laten opkomen slechts vasthouden aan die nieuwe, heerlijke hoop. die hem hot hart met zulk een blijdschap vervult. Het gelukt hem zoo volkomen, dat hij de koude van den herfstavond, die hem reeds tot in merg en been dringt, nauwelijks nog voelt. Hij .vergeet net tegenwoordige en verlangt alleen vurig naar den vader zooals in de avonden van het verleden. Daar weerklinken voetstappen bekende Eli's hart slaat hoog. Dat is hij, die daar in den nevel opduikt eindelijk „Vader!" roept Eli opspringend. Rudolf Willman schrikt, als tussehen hem en het hekje zijn zoon dringt. „Hoe kenn jij hier? Waf moi dat befeehenen. dat jij mij njskiipt?" vaart hij uil, hand) als alle nieij- - Winkel De Heer D. B. Nieuwboer, predikant te Schoondyke, heeft het beroep naar Winkel aangenomen. Alkmaar. 21 Septembor 1908. De gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1909 is heden verschenen, sluitende in ontvangsten en uitga ven op f584878 605, waarin begrepen aan buitengewone ontvangsten f 112415, en aan buitengewone uitgaven f 112715. Burg. en Weths. vang6n de toelichting op de begroo ting aan met de inededeeling, dat het hun niet anders dan met aanzienlijke verhooging van plaatselijke belas tingen is mogen gelukken de geraamde uitgaven te dekken. Dat men voor 1909 voor een gespannen toe stand zou komen te staan was to voorzien, waar immers gedurende 19o7 tot velerlei belangrijke uitgaven, aan vankelijk buiten do begrooting, werd besloten en waar van de gevolgen nu blyken, wyl toch het saldo van de rekening van 1907 ruim fl7(ïj0 minder bedraagt dan een jaar te voron. Dat mindere saldo is ontstaan door verhooging van jaarwedden van ambtenaren en werk lieden, door buitengewone uitgaven voor eene reorgani satie der algomeene begraafplaats, idem voor eene be strijding der roodvonk-epidemie, tengevolge waarvan aan het stadsziekenhuis een aanzienlijk hooger subsidie moest worden toegekend, door de hooge ïenten van de vele en hooge kasleeuingen, door de kosten teizake der werkverschaffing gemaakt en eindelijk door de mindere ontvangsten van den reinigingsdienst wegens verlaging van de compostprijzen. Behalve dus in deze f 17000, moest worden voorzien in verschillende noodzakelyko uitgaven, waarvoor voor do eerste maal gelden zyn aangevraagd, als:uitbreiding van personoel ten kantore van den gemeente ontvanger, splitsing der betrekkingen van concierge bode in het stadhuis, tengevolge waarvan de aanstelling van nog eon gemeentebode noodig wordt, aanstelling van eon controleur der belastingen, herziening van jaarwedden en uitbreiding van het korps by de politie, aanschaf fing van een voegmachine by den dienst der gemeente- reiniging, reorganisatie van de geneeskundige armen praktijk en verhooging van subsidién aan Burgerlijk Armbestuur en Stads ziekenhuis. Tegenover dehoogere uitgaven voor lager-, middelbaar- en booger-onderwys staan hoogere ontvangsten, die vrijwel tegen elkaar opwegen. Tengevolge van een on ander moesten B. en W., met inbegrip van f6500 voor „onvoorzien", uitzien naar middelen tot dexking van f30000. B. en W. hobben geuitmnd deze geldon te moeten vinden uit eene verhooging van den hoofdelyken om slag met f 20500 (voor i908 werd 79500, voor 1909 wordt f 100000 geraamd) en van do belasting op de gebouwde eigendommen met ruim f9000 (voor 1908 geraamd op f13150, voor 1909 op f22600) tengevolge waarvan bet cijfer van heffing, thans bedragende 1 der belastbare opbrengst, zal stijgen tot 2} Ter benoeming van leeraar in het Nederlandsch aan de Burgeravondschool, worden door B. en W. in alpha- betische orde aanbevolen J. Ott, onderwijzer aan de 2e Gemeenteschool alhier en K. Zwiep, hoofd der school te Stompetoren. liaa'dsvcrgnderiug Wieringerwaard. Vergadering op Maandag '21 September 1908 des mergel is 10 uur. Aiwezig alle leden. Voorzitter de heer' K. Koster Hz., burgemeester. Na opening der vergadering volgen de lezing cn goedkeuring der notulen. \Y ordt voorlezing gedaan van een schrijven van Gcd. St„ waarbij jïiet het oog op de bevolking de vraag wordt gedaan of het niet gevvenscht is de jaarwedde van den gemcente-cntvanger te verhoog en tot een be drag van f 225. Daar clil schrijven eerst gister is in gekomen stelt voorzitter voor, het tot een volgende vergadering aan te houden. Le heer-en Groneman cn Sleutel Verklaren zich met het oog op een evcnlucelc wijziging der hegrpoting voor dadelijke behandeling. Voorzitter ontraadt dit en ook de heer Zijp acht uitstel beter. B. en Wi. toch adviseeren naai- aanleiding van het adres van den Bond van gemeente-Ambtenaren, dc jaarwedde van den ont vanger niet te Vrrhoogea en dat wel met hot oog op de salarissen der ontvangers in gelijke gemeenten. Maar daar Hezé circulaire ven gedrukte is, zal cok elders misschien verhooging volgen en dan zou Wie- ringerwaard niet kunnen achterblijven, en bovendien wordt de zaak anders nu er van hcogar hand een zekere pressie wordt uitgeoefend. Allen verklaren zich nu voor uitstel. Aan de orde is nu het bakende rapport van Ged. Staten over Melkvoorziening. B. en \V. adviseerden zooals bekend is, voor liet zich in beginsel verklaren van een desbetrrffehde ver ordening en gaven aan dat zij daarin in hoofdzaak wensehten zien opgenomenhebben van goed norlon- waler voor het schoonhouden van vaatwerk enz.; b. het verbod van het gebruik van water waarop privaten uitloozen; c. goede afvoer van faecaliën; d. goede be waarplaatsen voor melken g.en verkoop van melk uit besmette huizen of stallen, of van zieke dieren,; f. een minimum vetgehalte der melk. De heer Groneman kan zich best vereenigen met het in beginsel zich verklaren voor een verordening. De artikelen daarvan kunnen later nog worden be handeld. De heer Waiboer is daar tegen, hij acht dat hot in 't leven roepen eener dusdanige verordening ont zettend veel moeite en kosten met zich zal meebren gen. Men moet Wieringerwaard niet gelijkstellen met groote gemeenten; daar ginds is de melkverkoop zeer schen, die een slecht geweten hebben. Maar Eli laat zich niet bang maken. „Je moet thuis komen, vader," zegt hij smeekend, „moeder is ziek." „Zoo?"* Door den toon van den jongen wordt dio van den vader ook milder. „Is het erg?" vraagt hij. ,,Ik hoop van neen, maar zij verlangt zoo naar u en de kleinen ook die zijn zoo alleen. Toen ben ik op weg gegaan om u 'te zoeken en ik hen zoo blij, dat ik u gevonden heb, zoo blij! Toe vader ga nu mee naai- huis." De man is niet slechter of beter dan duizenden anderen. Hij haat de zijnen niet iets in zijn bin nenste drijft hem om aan de bede van zijn zoon gè- lioor le geven. Maar die verlichte vensters lokken eveneens en hij is aan de pikante Griet gewend als aan een roes-brengenden drank. Onwillekeurig tracht hij dien roes te verlengen om zoodoende hot ont nuchterende ontwaken nog wat uit te stellen. „Ik kom dadelijk," beloofde hij. „Ik moet eerst even naar binnen ik heb het beloofd zij wachten mij daar." „Wij wachten ook, vader en hoe lang reeds. Neen. word nu niet boos; het zal geen verwijt zijn. Ga niet eerst binnen het kan zijn, dat zij u niet meer vrij laten. Ik „Meen jij soms, dat ik me door jou de wet laat stellen'?" Weder zocht de mail zich door drift aan den invloed van den jongen te onttrekken. „Wat ik beloofd heb, dat volbreng ik - en daarin heb jij je te schikken, begrepen? Ga op zij!" Eli verroerde zich niet: een wilde angst steeg er in hem op. „Hoor naar mij vader, ik weerspreek u in niets bij God niet! Maar ga nu met mij mee! Ik zal het u vergelden inijn levenlang wil ik doen, wat ik u maar cenigszris uit de oogen kui lezen, maar doe nu dit eene ter liefde van mijl" Hij zou zijn woorden wel kracht willen bijzetten, door zijn vaders knieën te omvatten, zijn armen om zijn hals te slaan. Maar een zekere jongensachtige schuwheid hield hem daarvan terug, en nog iets, dai dc laatste maanden in zijn hart hadden gebracht. Hij was schuw voor den vader, die met de e:igste banden aan hem was verbonden. Lichamelijk schuw als voor iets vreemds. Daar begint binnen in liet huis de muziek te spelen, onbestemde tooncn op een harde piano en dan nog een scherpe viool, en het gestamp van de dansenden. Maar tegelijkertijd is hot, alsof er zacht een venster wordt geopend, als hoog zich spiedend een gezicht naar buiten. Trots nevel cn duisternis sviiij.'.f het, dat tiudoif groot, hier wordt Hel misschien door óen landbouwer gedaan. Het is heel mooi' een dergelijke verordening te maken, maar men moet haar uitvoeren ook cn de moeite en kosten daaraan verbonden acht spr. niet evenredig aan de voordeelen, die er voor onze ge meente mede zullen zijn te behalen. De heer Zijp beschouwt de zaak zoo, dat nu alleen in grove trekken wordt aangegeven, wat men gewenscht vindt cn wat tot verbetering van den bestaanden toe stand kan leiden. Later komt er wel een verordening, waarvan de bepalingen nader kunnen worden behandeld. De verordening is zoo moeilijk uit te voeren, zegt de heer Waiboer. Spr. meent evenwol dat is betrek kelijk. Nu hebben B. en \Y, het niet in hun hand, als er op een boerenplaats besmettelijke ziekte is, den verkoop van melk te verbieden. Met een verordening als hier bedoeld, hebben zij die inacht wel. En nu is hel in een gemeente als hier, waar wij elkaar allen kennen, en dus spoedig genoeg weten of er een be smettelijke ziekte heerscht, gemakkelijk te controleeren of er melk wordt verkocht of niet. En bovendien door te bepalen, dat het niet mag, zijn er al reeds velen die zich aan zulk een bepaling onderwerpen. Zoo is het met het hebben van goed drinkwater eveneens. De heer Waiboer meent, dat als men er zeker van wil zijn dat de melk goed is, men zou moeten be ginnen met zijn koeien in te spuiten cn bovendien ais men een bepaling voor den verkoop van melk uit besmette huizen wil, welnu, plaats een dergelijk arti kel in dc politieverordening. De heer Zijp is dat met spr. volkomen eens, en misschien komt ook wel de lijd, dat elke boer dat zal doen. maar het goede behoeft toch niet te zijn de vijand van het betere. Door alreeds maatregelen te nemen, zooals B. en W. voorstellen, doet men toch een stap in de goede richting. De heer Groneman meent, dat een verordening ais bedoeld wordt niet zooveel kosten met zich zal bren gen, en of men de desbetreffende artikels nu voegt in de bestaande verordening of in een aparte verordenifig, dat zal weinig onderscheid maken. Wij hebben nu niet meer te doen dan ons in beginsel te verklaren voor of tegen de bewuste verordening, later bespreken we de verschillende bepalingen. Voorzitter wijst er op, dat Ged. Staten gaarne zagen dat de gemeenten dit werk ter hand namen, en niet aan de Prov. overlieten. Komt er een verordening van de provincie, dan zal er veel in voorkomen dat last en moeite bezorgt. Doen de gemeentebesturen het, de verordeningen zullen meer pas gemaakt worden aan de liehoeften van elke plaats apart. Met alleen de heer Wèiboer tegen wordt besloten vóór een melk verordening. Aan de orde is nu het adres van den Bond van Gemeente-ambtenaren, met het verzoek de salarissen van Burgemeester. Secretaris en Gemeente-ontvanger te willen herzien. Dit adres wordt met algemeene stem men voor kennisgeving aangenomen, op advies van B. en W-, die oordeelden dal de salarissen van Burge meester en Secretaris pas waren herzien, en dat van den Gemeente-ontvanger in goede verhouding was met dat van omliggende gemeenten. Komt nu in behandeling het adres van den heer P. Sladt. Hoofd der School, waarin deze vraagt eene meer billijke regeling zijner jaarwedde dan die vastge steld is in de raadsvergadering van 24 Juli 1.1. Adressaïlt noemt in eene uitvoerige loelichting de redenen op, waarom de regeling voor hem eene te leurstelling is. In omliggende gemeenten, die met W.waard verge leken kunnen worden, was immers sinds tientallen van jaren het salaris voor hoofd der school lager dan in de Wieringerwaard. Vandaar dat bij de vacature in 1899 vele schoolhoofden uit den omtrek solliciteer den. B.v. het Hoofd te Koegras, die toeri ten jaar wedde van f 900 had (maximum f 1000)een school hoofd uit de Zijpe, die als maximum f 960 genoot, en het Hoofd in Anna Paulowna met f 1000. Die allen konden in de Wieringerwaard hun positie verbeteren dat een schoolhoofd benoemde op f 1100. Thans zijn we 9 jaar later en in dien tijd zijn de jaa-wedden ever 't afgomeen veel verbeterd. Als hoofd redenen noemt adressant de algemeene prijsverhooging der meeste levensmiddelen en de erkenning van de te geringe bclooning der onderwijzers. De regeering nam in December van het vorige jaar het noodwetje" aan, t engevo'ge waarvan alle gemeen ten in ons Rijk verplich, zijn als minimum-jaarwedde aan Hoofden van Scholen met 20-jarigen dienst f1050 uit te leeeren, welke som evenwel dc gemeenten ge heel van hel Rijk terug ontvangen. Zóó klein en zóó armoedig kan dus in ons land geen gehucht of huurt met een schooltje zijn, of het Hoofd er van krijgt minstens dat bedrag als jaarwedde: f 1050 is 't minste wat hij ontvangt. De wetgever heeft daarmede te ken nen willen geven, dat nooit minder gegeven mag wor den, maar dat op plaatsen met meerdere behoeften en hoogeren levensstandaard, een evenredig hooger sa laris dient te worden bepaald. Vandaar stellig, dai maar een heel cpkele gemeente In ons land het geld, door liet Rijk meer gegeven dan vóór 19Ü8. niet geheel ten goede doet komen aan de onderwijzers. Behoudens zeer weinig uitzonderingen handelden dan rok de gemeenten in den geest van den wetgever en verhoogden alzoo de jaarwedden van het onderwijzend personeel met die bedragen, ja op veel plaatsen werden deze met meer dan dat geld verhoogd. Hoe is dit gegaan in Koegras, Zijpe, Anna Pau lowna en hier? K o e g r a s, waar de nieuwe regeling nog in behan deling is, thins reeds f 1200 (wordt misschien f 1300 Zijjpe f 12O0, Anna Paulowna f 1200. En in Wieringerwaard waar meer uren onderwijs Willmann dat gezicht heeft herkend. „Ik kom roept hij naar boven, slaat den zoon, die hem in den weg staat, met geweld op zij en snelt het huis binnen. Achter htm valt de deur in het slot Eli leunt tegen het hekje aan. De koude, die hij tot op dit ©ogenblik niet heeft bemerkt, doorsnerpt hem nu. Als was hij van een toren getuimeld zoo is het hem te moede. Opmerkzaam, als bij een hem onverschillig schouwspel, ziel hij de scliaduwen van de voorbijdraaiende paartjes op het venster zich af- teeker.en. Het slaat negen nur het uur waarop hij beslist thuis meet zfjn. Hij hoort het nauwelijks, maar blijft als cp zijn plaats genageld. „Hij' had gezegd, hij zou zoo aanstonds meegaan: en zijn belofte houdt hij, heeft hij gezegd. Het js immers ook niet anders mogelijk hij moei deze belofte wel houden. De nevel kruipt hoogjr e:i hooger. In een dikken sluier omhult hij de meest mbijliggende dingen de lichten verbleeken ver en klein als dwaallichten, i Als uit de aarde opstijgend klinkt dc yiuziek, die van een vvals-tempo in een inzenden galop is over- gcgian. Herhaaldelijk heeft de klok geslagen. .Midder nacht is leeds voorbij. Maar de eenzame aan het ijzeren hek wankelt en wijkt niet. Een zware voehtigh.id heeft zijn haar nat gemaakt en heeft zich beklemmend op zijn borst ge legd. Alles in hem cn aan hem is koud. Een heel klein weinigje hoopt hij nog En daar binnen juicht het draait en draait het Maar ook daar binnen wordt het minder luid. Het feest locpl op ixai eind. Enkele gisten breken op zij loopen. Eli voorbij en verhezen zich in den lucht. Nu za! ook de vader komen nu! D magere wadi ter richt zich op, ziet angstig op naar elke komende gestaiU;. Maai' die eene is diar niet bij. Niet do vader! Eindelijk moeten de laatsten gcgian zijn. Binnen heeiseht diepe rust. De lampen .worden uiigedaan het huis ligt zwart en stom behalve óe,, veneer aan den zijgevel. Daar schemert nog ee.i lichtschijnsel door de gordijnen. Eli bedacht zich wie daar woonde. Hij wist het te goed van de iabi iexslui, die hadden het Ijem ver teld. En nu wist hij pok. dat alle waditen tevemeefs was. Zijn vader zou niet meer komen! Neen' (Wordt vervolgd

Schager Courant | 1908 | | pagina 5