Harddraverij en Vaarwerk BAL. III. Barbi Laagzijüe B 66, klagen, ir. 5 M HOOI BREUKBANDEN, I. De twee Vrouwen, Dansmuziek driekwart Pramen, te Wieringerwaard, Cn. H. TH. SCHMALZ. Deventer Machinefabriek, ie Schagen, L. Beijneveld, Winkel. RECKiaES. Aan den HOUTHANDEL te Schagen, Kermis te Burgerbrug. !f Wiegen en Luiermandsartikelen, Op Onderzoek. ADVERTENTlEN. te Barsingerhorn, op DaiiMlmg 39 lept B908. Noord-Holl. Koffiehuis; Kntré» 19 et. üiann ve-y op Maandag 28 Sept. 08, te Broek in Waterland, Na afloop Kermis. arflunwij til op Bi d 29 '0§. in het iokaj il «Te Restauratie Bovenzaal. R i ng I* ij (I er ij op Zondag 27 Sept. 1908, Springveer-, Kapok- en Stroomatrassen, Bedden, Dekens, ijzeren en houten Ledikanten en verder Slaapkamer-Ameublement in elk gewenscht genre. v.h. J. L. NERING BöGEL Co., vervaardigt Zuiggasmotoren. Stoom machines. Stoomketels. Centrifugaalpompen. Zuiggas- en Gasmotoren, Stoommachine*, stoomketel*. Drijfwerken atofsuigmnchines Dydraulinche Persen Alle gietwerken „Hartguss" roosterstaven Wilton-vuren, geschikt voor eiken ketel (25'/0 besparing.) Te koop en een best Werkpaard, Hoofden van gezinnen, verzekert Uw dienstboden en knechts voor het risico, vervat io het Arbeidscontract, bij de Levensver zekering-Mij, ,.De Standaar d", te Amsterdam. Premiei5.75 Ksr jaar en per hoofd. Verdere inlichtingen geelt de Inspecteur H. E. Felduiann, te Alkmaar. Actieve Agenten eH Agentessen gevraagd. Toch wordt tot f 25 aftrek besloten, dus blijft f 75. Kosten doodschouw f 20. Wordt geschrapt. Bijdrage in de kosten^der te Schaden gezetelde Gezondhoidscom missie f 44.571. Uitvoeri: g der woningwet f 10. Jaar wedden onderwijzers f 7450 Vergoeding huishuur f 100 Kosten herhaiingsonderwijs f 400. Men trekt hier f 50 af. Blijft dus f 350. Onderhoud scholen f500.—. In 1907 heeft dat f1078 gekost. De scholen zijn nu echter goed in orde. De heer Slot vindt, het kan wel f200 lager. Voor elk der 3 scholen hier f100. Een boerenplaats wordt ook op f100 '8 j aars onderhoud geschat. De heer Burger merkt op, dat er 3 scholen, maar ook 3 onderwjjzerswoningen zijn. Best, vindt de heer Slot, dan elk op f50, dan is 't toch f300. De heer Zut zegt, dat in het Waarland de school ten opzichte van de lichtvoorziening veel te wenachen over laat Niet alleen dat de kinderen en „meester" er over klagen, maar ook de sehoqjopziener heeft er zijne aan dacht aan geschonken. In de korte, donkere winter dagen is 't slecht licht. Het te weinige licht, dat er nog komt, treedt van de Oostzij toe. In betere conditie i zou men zijn, als het van de Westzij toetreedt. En de l boomen brengen nog schaduw. De heer Bijpost vindt, dat in de korte winterdagen j de boomen, (die dan immers kaal zijn en van hun bladeren ontroofd), met hun schaduw geen hinder doen. De heer Slot maakt van zijn idéé een voorstel, dat in stemming komt. De heer Burger zou er wel voor zijn, doch als naar aanleiding der door den heer Zut geuite klacht ten opzichte van dé school in 't Waarland, aldaar verbete ring wordt bewerkstelligd, dan is 't te kort. Spreker zou f 400 will6n voorstellen. De heer Weel en de heer Zut ook. De heer Bijpost wil f300. Dus met 3 tegen 2 stemmen wordt f400 bepaald. Al- zoo f100 aftrek. Onderhoud schoolmeubelen f350, idem schoolboeken (leermiddelen) f350, verlichting en verwarming en schoonhouden schoollokalen f500; in 1907 was 't f522, in 1906. f474. Dus tusschen nu, verleden jaar f 450, blijft nu f500; Sehoolbiblioiheek f 20. Geïnformeerd wordt, wat men daaronder moet ver staan. 't Antwoord is: aanschaffen en onderhouden van de boeken der bibliotheek. Blijft op f 20. Jaarwedde commissie tot wering van schoolverzuim f 60 Jaarwedde vroedvrouw enz. f 300, f 50 wordt af getrokken. Geneesmiddelen voor behoeftigen f 800 jen f 60 voor verbandmiddelen vormt f 850. Verpleging van krankzinnigen f 410. Subsidien aan armbesturen f 1500. Rente f 244. Aflossing f 1350. Pensioen (Wed. Warnaar) f 100. Begeleiding militieplichtigen f 20aftrek f 15, blijft op f 5 bepaald. Herijk van maten en gewichten (lokaalhuur) f 3. Uitsteken vlaggen f 10. Brandverzeke ring f 60. De heer Slot vraagt of de ijk-lokaalhuur niet kan worden uitgewonnen, door de herijk hier (in't Raadhuis) te laten plaatsvinden. Men vindt, dat dit niet kan. De heer Bijpost zou vreezen, dat je hier dan een kleine smederij kreeg zoo'n dag. Bestelloon Telegrammen f 10.—. Pensionneering van den veldwachter f 36.73. Schouw der wegen f 50, (De gemeente 'moet alle wegen schou wen). Subsidie huishoud- en industrieschool, Alkmaar f 20. Bijdrage huishuur 'rijksveldwachter f 30. Bijdrage in het salaris van den veeverloskundige, J. Pronk van Warmenhuizen f 50. Het bedrag van den laatsten post, onvoorziene uitgaven f 667.Ö96 Deze post wordt nu anders. Immers er is wel f575 afgetrokken. De voorgestelde verhooging van den H; O. ad f500 is nu niet alleen niet noodig, maar de heer Slot stelt voor, om de dan nog resteerende f75 bij de onVoorziene uit gaven te stellen. Die post wordt dan f742.695. Hierna volgen de ontvangsten. Restanten f 1, saldo f 1202.39, huishuur f 194, landhuur f 2619, 40 opcenten hoofdsom grondbelasting gebouwde eigendommen f88561, 10 opcenten hoofdsom grondbe lasting ongebouwde eigendommen f681 71, 30 opcenten personeels belasting f935 99, Hoofdelijke Omslag f4000, (deze post wordt teruggebracht op f3500, evenals vorig jaarj, belasting tooneeluitvoeringen f60, vergunnings recht f236, leges f 12, begrafenisrechten f25, schoolgel den f300, vergoeding onderwijs f6925, uitkeering art. 1 f1681, uitkeering art. 10 f337.50, bijdrage herhalings onder wijs f172.30, bestelbon telegrammen f10, bijdrage Rijk en Provincie krankzinnigen f 90, idem particulieren f230 en alle andere ontvangsten f 1. De heer Slot informeert, hoe het met den post ver gunningsrecht staat voor de toekomst. Zou eventueele aanvraag moeien worden toegelaten Voorzitter licht toe, dat het bevolkingscijfer dat wel niet zal toelaten. Het is niet boven 2500 zielen. En dan mogen er niet meer vergunningen bij. De heer Slot: En, wanneer het bevolkingscijfer het wél toeliet? Dan toestaan of niet? Wat achten Burge meester en Wethouders dan in het belang der burgerij? Voorzitter: Ais de bevolking "tot 2500 zielen steeg, dan zou er onder hen. die thans verlof hebben in hnn koffiehuis, recht ontstaan tot vergunning-aanvrage. De heer Slot: En zijn we dan verplicht, die toe te staan Voorzitter: Ik geloof 't wel. De heer Burger meent zich te dezen opzichte bepalin gen te herinneren, die den heer Slot tot het idéé brengen, dat we dan niet verplicht zouden zijn tot 't toestaan der vergunning. Secretaris licbt toe, dat -dit bij verordening kan wor den geregeld. De heer Slot Hier heeft IJff nu verlof. Als de be volking echter eens tot 2500 zielen steeg, zou ik er niet voor zijn, om voor hem nog een vergunning bier toe te laten, 2 is al genoeg in Dirkshorn. Eén zelfs wel, denk ik. De heer Bijpost: Maar heeft hij al niet een tweetal bekeuringen. De andere neeren meenen, dat er dan toch in plaats van den genoomden verlofhouder, wel een ander zou kunnen komen mét vergunning-aanvrage. De heer Slot zou er vóór zijn, dat in verband hiermee een verordening opgemaakt werd, vóór dat de hier besproken mogelijkheid daar is. Op ons rust de plicht, zooveel mogelijk tegen te gaan: uitbreiding van vergunning. Na dc wijzigingen, inbegrepen die, ten opzichte van den Hoofdelijken Omslag (die dan van f 4000 óp f 3500 komt) sluit begrooting in ontvartgsl "én uit gaaf nu op f 20100, met een post voor onvoorziene uilgaven grcol f 742.695. Aldus wordt ze vastgesteld Volgt begroóting Burgerlijk Armbestuur dienst 19O0, Ontvangsten: inkomsten van bezit, f 1500,' giften f 100, totaal f 1600. De verschillende posten van de uitgaaf vormen een /totaal van f 3100, nadeelig saldo alzoo f1500, Voorzitter vindt dit wei een ongunstig cijfer. 'De heer Weel Ls het met hem eens. De heer Slot vindt: „Men kan niet anders doen dan in overweging geven: zuinig beheer en: doe dé armfcn niet te kort.'' Verder volgt hierover geene bespreking, waarna door voórz. de rondvraag" wordt gehouden. Deze levert niets op. Sluiting der openbare vergadering volgt, waarna men overgaat in comité ter opmaking van een suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag. Typlius. Te Sneek komen in den laatsten tjjd verscheiden typhusgevallen voor. In het geheel zjjn thans tien gevallen aangegeven, waaronder één ten huize van een der geneesheeren. Gelukkig is echter tot nu toe de aard dier ziektegevallen niet erg kwaadaardig. Men doet al wat men kan de verdere uitbreiding der ziekte te voorkemen. Vergiftige booneie. Dezer dagen zjjn te Rotterdam 4 kinderen ernstig ongesteld geworden na het gebruik van vergiftige boo- nen, die zjj aan den wal in de Boompjes gevonden hebben. Z|j moesten alle 4 naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar twee hunner konden vertrekken nadat de maag was leeggepompt, terwijl de twee anderen in het ziekenhuis werden opgenomen. Vermoedelijk zijn het boonen bestemd voor het be- reidén van verfstoffen of vernis. Dubbele moordaanslag. f De kastelein J. A. Raadgever, wonende Spuiwater 22 te Rotterdam, leefde geruimen tijd in onmin met zijne liuisgenooten. Zaterdagavond nam hij een fiets van zijn stiefzoon, maakte die te gelde en kocht er een revolver voor. Daarmede thuis gekomen loste hij een schot op zijn vrouw die in de wang getroffen Werd, terwijl de kogel door den neus er weder uitkwam. De politie-agent J. Vlietstra die juist passeerde wilde naar binnengaan doch toen richtte Raadgever de revolver op hem en loste een tweede schot, gélukkig zonder Vliet stra te treffen. Daarop begaf R. zich naar de achter kamer en loste een derde schot met het doel zich zelf van het leven te berooven. Daarin werd hij echter verhinderd door zijn zoon die hem de revolver uit de band sloeg. De vrouw werd naar het ziekenhuis ver voerd doch haar toestand is niet levensgevaarlijk. Toen meer politie was aangerukt werd R. gearresteerd. - Winkel. Molenmeesters van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp hebben verleden Zaterdagavond ten huize van den heer C. Kieft bij inschrijving aanbesteed .het najaarskroos werk van de molentochten en water gangen in genoemden polder. Van perceel 1 werd aannemer de heer J. Klaver voor f20.35; van perceel 2 de heer D. Otzen voor f8; van perceel 3 de heer J. Klaver voor f 3.98van perceel 4 dezelfde voor f8.23; van perceel 5 dezelfde voor f9.95; van perceel 6 de heer J. Prins te N.-Niedorp voor f9; van perceel 7 de heer P. Koster voor f9.50van perceel 8 dezelfde voor f3; van perceel 9 de heer J. Prins voor f 5.75van perceel 10 dezelfde voor f4.50; van perceel 11 dezelfde voor f5.50; van perceel 12 dezelfde voor f4 25. Tezamen aldus voor f92.01. Het werk moet gereed en afgemaakt zijn uiterlijk 10 October aanstaande. Een slachtoffer. Voordat de Kinderwetten bestonden, werd door de Amsterdamsche rechbank een 14-jarige knaap wegens een kleinen diefstal tot een gevangenisstraf van korten tijd veroordeeld. Nadat de straf was afgezeten kwam hij in de leer bij een stucadoor, doch toen hij daartoe den leeftijd bereikt had, ging hij als koloniaal naar indië, paste steeds goed op en kwam na zes jaar met een blanco strafregister terug. Hij werd los stations arbeider aan de H. IJ. S. M. te Amsterdam, en na zes weken behoorlijk zijn plicht vervuld te hebben zou hij zooals gebruikelijk is een vaste aanstelling krijgen. Maar helaas, wat hij in jeugdige onbezonnenheid bedre ven had, zou hij als man en huisvader nog moeten boeten De politie deelde den chef van het station mede, dat de man op veertienjarigen leeftijd een gevangenisstraf had ondergaan en het gevolg was, dat de aanstelling niet werd uitgereikt on de oppassende man op straat stond, zijn gezin ten pteoi aan de armoede. Lang liep hij rond om te Irachtep een eerlijk stukje brood voor vrouw en kinderen te verdienen, maar de vloek van het verledene volgde hem overal, hij ging het pad der mis daad op en dezer dagen werd door het O. M. een maand gevangenisstraf tegen hem geëischt wegens heling van een stel biljartballen. Die man is, vreezen we, reddeloos verloren voor de maatschappij dank zij de politie. (N. v. N.) Ken ernstig ongeluk. Donderdagnamiddag bevond zich J. Leffers te Uffelte in het veld aldaar met geladen geweer, doch zonder akte. Naar men ons mededeelt zou hij, jachtopzieners in de nabijheid wanende, gepoogd hebben zijn geweer te verbergen. Daarbij ging het schot af en kreeg hij de volle lading in de borst. Op het gerucht kwam iemand ter hulpe, die dadelijk het vuur doofde van de in brand geraakte kleeding. Meerdere personen boden de behulpzame hand bij het vervoer naar Meppol, waar hij in het ziekenhuis werd opgenomen. De toestand is zorgwekkend. Schapenteelt in Friesland. De Lincolnrammen, in Engeland door de Friesche Maatschappij van Landbouw voor de schapenfokkerij in Friesland aangekocht, moeten, volgens wettelijk voor schrift hier te lande eerst 15 dagen in quarantaine blij ven. Daar, met het oog op den dektjjd deze vertraging niet gewenscht is, heeft het bestuur der Friesche Maat schappij besloten zich tot den minister te wenden met het verzoek de quarantaine 24 dagen te doen ophouden, om den 25sten daarop de rammen onder de leden der Maatschappij te kunnen verkoopen. Met den aanfók van schapen van Friesch ras, dat dreigde verloren te gaan, zal worden begonnen. Uit inzendingen uit verschillende doelen der provincie -r- 75 stuks werden ingezonden heeft eene deskundige com missie 20 ooischapen, die vrij Jwol- het type van het Friesche ras (smalle kop, lange ooren met halslelletjes, lange, smalle staart, fijne pooten, een gesloten, niet lokkig vlies, geen wol aan kop, staart en pooten (tot boven de hiel) weergeven, uitgezocht. Rammen van Friesch ras waren schaarscher, slechts een drietal werd goedgekeurd. Een stamboek zal worden aangelegd door de nu op gerichte vereeniging, het plan is om ook gegevens te verzamelen omtrent de melkproducten. Bij de schapen van de kleistreken en die van den zandgrond bleek het zelfde verschil als bij het rundvee, die van de klei zijn grooter en forscher. gebouwd en hun wol is grover dan die van het schaap op den zandgrond. Paarden. De uitslag van de 66e harddraverij te Medemblik, voor paarden met geen beter record dan 1.40 uitge schreven door de harddraverijvereeniging .Prins Hen drik", is als volgt: Prijs f150: J. Schaaps, Leeuwarden, schimmelmerrie Nella, berijder M. Siderius; le premie f100, J. A. Geer- sen, Woerden, donker br. m. Bonny M., berijder U. P. Schöndoch; 2e premie f60: J. den Hartog, Sloterweg, zw. ruin „David", berijder M. Siderius; 3e premie f40: G. J. de Goede, Purmerend, schimmelmerrie „Johanna III", berijder P. Kout. 9 deelnemers. Deze harddraverij werd voorafgegaan door een con cours hippique (10 deelnemers). Uitslag: Prijs f50: IJ. W. Brouwer teSchellingwoude donker br. merrie „Eva" 5 jr.; le premie f30; K. Dekker Jbz. te Beemster, bl. schimmelmerrie „Albertien" 2e premie f20: A. Schouten te Oosterblokker, zwarte ruin „Apollo*, 4 jr. De prijs voor het schoonste geheel f10, werd toege kend aan IJ. W. Brouwer te Schellingwoude. Ook daar een. Een dame deed Maandagmorgen bij de politie te .Groningen aangifte dat haar japon Zondag door een inktwerper was bedorven. Verbrand. Bij een brand in de buurtschap Miersen bij Apeldoorn is een man van ruim 70 jaar, die zich nog in het bran dend perceel begaf om zijn geld te redden, in de vlam men omgekomen. Niet „hoera" geroepen. De sergeant E., in |het garnizoen te Assen, is na 8 dagen provoost naar Deventer overgeplaatst, naar aan leiding |van het niet „hoera!" roepen na de voorlezing van de dagorder, eindigende met „Leve de Koningin Benige inwoners van Hoorn kunnen U zeggen, waar het te vinden is. Indien gij lijdt aan de eene of andere jeuking der huid, aan prikkelenden huiduitslag of droge aambeien, dan zoekt gij natuurlijk naar verlichting. Een aantal inwoners van Hoorn hebben een geneesmiddel gevonden om huidziekten van ouden datum te genezen. Zij spreken er over. Lees dit. Mejuffrouw M. Klein, wonende Pie tershof te Hoorn, meldt ons Geruimen tijd ben ik aangedaan geweest met eene huidziekte, namelijk een hevigen uitslag en jeuking in het» aangezicht. Men was er niet over eens,wat bet eigenlijk was, doch wit ik er ook voor gebruikt had, alles was vruchteloos gebleven. Verlich ting bsfcwam ik s'echls, nadat ik Uw Foster's Zalf gebruikt had. Een paar dagen na de eer?te aanwonding kon ik reeds verzachting bemerken en veertien dagen later waa dit onaangename orga- mak totaal verdwenen. Uit erkentelijk heid zal ik dan ook niet nalaten Uw geneesmiddel te recommandeeren, wan neer ik iemand mocht ontmoeten, die op eene dergelijke wijze Jijdt Verzeker U dat men U de echte Foster's Zalf geetr, dezelfde die Mej. Klein gehad heeft. Wij waarschuwen tegen namaak en ma- l en koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foeter voor komt. Ze is te Behagen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending ge schied' franco na ontvangst van post wissel i f 3.75 voor n, of f 10.- voor 6 doozen wordt iemand gevraagd van eenige ontwikkeling, die tevens flink met paarden kan omgaan Spoedige in diensttreding gewenscht TE KOOP; bij C. VAN' DER WEL, Nesdijk, Schagen. Muziek van de Familie POLAK van Den Helder. Aanbevelend, J U IIKit %5B der Rederijkerskamer EE N SGKEZIJNrUBHEID. in het lokaal van den Heer J. Biersteker. Op te voeren stukken Drama in drie bedrijven. Blijspel in één bedrijf. Kluchtspel in één bedrijf. Aanvang half acht. Entrée f 0.50 Besproken plaatsen 10 cent extra. j Dans vrjj. Entrée 10 oent. Aanbevelend, K, V hilH', Te koop of te huur: Cl. H. Tl. SCHMALZ, - 3 U "w f fff' f* r l heeft steeds voorradigeen ruime sorteering alsmede alle soorten Voor soliditeit wordt in alle opzichten gegarandeerd. Prijzen vast, maar uiterst billijk. Bij contante betaling 2 °/0 korting. Aanbevelend, Voor Poldergemalen. I Voor groot- en klein- bedrijf. ook genegen te ruilen, bjj J. BRUIN, St. Panoras. bjj K. QUAK, St. Maartensbrug. ook zonder veer met PAARDEN, aangespannen voor i tweewielige Rijtuigen. 5 Prijzen en 1 prijs van f10.voor, het schoonste geheel. Inleggeid f0,50. Aangifte vóór 's middags 1 '/2 uur- Aanvang 2 uur. 1 DE COMMISSIE.

Schager Courant | 1908 | | pagina 7