52ste Jaargang. No. 4400 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Teleplioon No. 20. Uitgevers: TRHPÜ3A91 &Co9 EERSTE BLAD. Bekendmakingen EERSTE KAMER. Tweede Kamer. Binnenlandse!) Nieuws. Dod derdag 1 October 1908. Alieisei Bitlis- Mmtcitit- LulMil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderljjke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaai uit t'cee iladet. Gemeente SCHAGEN. o— Voorbereidend Militair onderricht. Dc Burgemeester der Gemeente SCHAGEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het aanstaand winterseizoen het voorbereidend militair onderricht voor de jongelieden in deze Gemeente woonachtig, te be ginnen met Vrijdag den 2den October e.k., zul gegeven worden eiken Dinsdag en Vrijdag, des avonds van 8 tot 10 uur, in het lokaal „Ceres' aldaar. Vestigt er voorts de aandacht op, dat van het ver der bijwonen van het onderricht kan worden uitgeslo ten de leerling, die zich bij de oefeningen onordelijk gedraagt, die op eenige wijze voor het onderricht stoor nis veroorzaakt, of die meer dan 3 maal zonder gel dige reden verzuimt de oefeningen bij te wonen. Schagen, den 23 September 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Maandagmiddag was de Senaat in openbare zitting vergaderd. Hü gaat in de afdeelingen tot onderzoek van de Rivierenwet en als de 2e Kamer het ontwerp heeft behandeld, het contract met de Mij. Zeeland. Zij komt denkelijk Woensdagmiddag weer bijeen ter openbare behandeling van Visscherijwet en Motor wet. Heden vergaderde de Tweede Kamer om een ver hooging van hoofdstuk IX* betreffende een overeenkomst met de Maatschappij Zeeland, te behandelen. De heer JANSEN van Den Haag was de eenige die er het woord over voerde en wel om uiting te geven aan zijn ingenomenheid met de wijze waarop de Mij. aan hare verplichtingen voldoet. Alleen vond hij de gestelde boete van 15000 gulden in geval de Mij. in Engeland haar schepen laat bouwen, te gering. De MINISTER VAN WATERSTAAT beloofde zijn invloed te zullen aanwenden om gedaan te icrygen dat de Mij. in Nederland laat bouwen- Donderdagmiddag vergadert de Kamer weder om hare werkzaamheden te regelen. Ook inktwerpers 1 Men schrijft aan de Dordr. Ct. uit Egmond aan Zee: Waarom zouden wij achterblijven, waar steden als Amsterdam en Leiden ons zijn voorgegaan Wn hebben thans evengoed onzen inktwerper als de genoemde steden. Hij is zelfs gevaarlijker en, wat meer zegt moeilijker onschadelijk te maken dan de Amster- damsche. En wat erger is, hij dankt helaa» die on schendbaarheid aan zijn hooge positie, waardoor hjj zijn heilloos bedrjjf straffeloos zal kunnon voorzetten. Zondag werd hij door de veldwachters op heeterdaad betrapt, doch helaas de armen der gerechtigheid bleken te kort en zoo lacht hy om de wrekende hand van vrouw Justitia. Een Predikant, die zich tydelyk met verlof in zyn ge boorteplaats, een dorpje in Noord Holland, bevindt, wan delde Zondagmiddag met zijn echtgenoote, een vriendin züner vrouw, zijn zoontje en hondje langs den dorpsweg. Plotseling ontwaarde dominé, dat het Zondagsche pakje van zijn zoontje vol inktvlekken zal. Hoe kom je daaraan, jongen?" vroeg pa. „Ja, b(j die schutting werd ik in eens met inkt gegooid en ik zag niemand 1" verklaarde het knaapje. De naburige rijksveldwachter werd onmiddellijk opge zocht, het raadselachtig geval hem voorgelegd en de veldwachter in zijn schik, dat hij en zijn vergeten ge meente wellicht thans in roem en vermaardheid de Op- perdoezers naar de kroon zou kunnen steken, trok on middellijk op onderzoek uit. Vergezeld van den zich juist ter plaatse bevindenden gemeente-veldwachter vorm den zij een koppel detectives, die voor de Wilsons met behoefden onder te doen. Jammer genoeg werd van des heeren scherpzinnigheid niet al te veel vereischt, want de aangewezen schutting vertoonde een aantal inktmop pon vijf meter ver was het inktspoor te volgen toen liep het dood. Links, rechts, voor en achter werd gespeurd geen spoor te vinden, geen voetafdruk verried de ontvluchting van den snoodaard, met het minste geritsel in het struikgewas de aanwezigheid van een menschelijk wezen. Morgen", klonk het plotseling uit den mond van don eigenaar van het huis bij de bemorste schutting. Wat is er aan de hand Toen legden de rijks- en gemeente Sherlock Holmessen den boer de zaak bloot en toen deze van den lach bekomen was, klonk het kort, zakelijk en afdoend: „Wel, dat komt van despreeuwen, die s.... de schutting vol!" De predikant, zyne dames, zoontje en de rijks- en gemeente-veldwachter keken als op bevel allen te gelijk naar boven. In den grootea vlaareboom zaten de boosdoeners onbewogen zich te troed te doen aan de zware vlaarbessen, en onkelen vraten van dat heerlijke goedje zooveel, dat zy rijke lijker dan gewoonlijk hun faecaliën stortten op de hooi den en lichamen der apglooze voorbijgangers. En daar nu deze uitwerpselen dank zy het zwarte bessensap, volkomen geleken op dikken, donkeren inkt, vervloog met de oplossing van dit raadsel des veldwachters hoop, zjjn afgelegen gemeente te bezorgen de lauweren van een Opperdoes. Brand in een suikerfabriek. Maandag brak brand uit in de suikerfabriek „De Mark" vau de algemeene suikermaatschappij te Ouden- hrwrh De brand was niet zoo ernstig als aanvankelijk zich liet aanzien en is beperkt tot de pulpdrogerjj, Om- at rnak'l 4 uur, juist toen de werklieden schaftten, is de bnmd op den stofzolder uitgebroken en nam direct zoo tohevigheid toe dat de werklieden op de verdiepingen hals over kop naar beneden vluchtten. Een tweetal werklieden moesten nog langs een brandend raam uit het sebouw komen en door een brandslang natgespoten worden, daar hunne kleeren reeds in brand waren. In allerijl werden de bracdbluschmiddelen van Ouden bosch gerequireerd, terwijl mede de brandbrigade der suikerfabrieken „St. Antoine" en Standdaardbuiten aan rukten. Aan deze laatste vooral is het te danken, dat de fabriek zelve behouden is gebleven. Met vereende krachten werd het vuur bestreden, doch men kon niet voorkomen dat de geheele drogerij is uitgebrand. Alleen de gelijkvloers staande machinerieën zjjn behouden,doch liggen bedolven onder massa's steenen en ijzer. Omtrent de oorzaak valt nog weinig te zeggen. Er werd proefgedraaid en nu zegt men dat eon exhausttr ia warm geloopen, doch weer anderen zeggen dat er onvoorzichtigheid in het spel is. Zekerheid daarom trent konden wjj ter plaatse niet krijgen. De fabriek zal kunnen doorwerken, doch zal altijd nog wel een veertien dagen stil moeten liggen. De pulpdrogerjj kan echter dit jaar niet meer worken en öf de pulp zal nat afgeleverd moeten worden, öf op andere fabrieken moe en worden gedroogd. De schade zal zeer zeker een halve ton bedragen. Wie die echter zal dragen is nog onbe kend, daar een vijftal Duitsche firma's nieuwe installa ties maakten en deze nog niet opgeleverd waren. Om zes uur was men den brand meester. Hoogwoud. Rjjksproefveld by den heer R. Keppel te Aardswoud, sedert 1904, stalmest tegenover kunstmest. Gewas in 1907 haver. De opbrengst bedroeg per H.A.: Het perceel stalmest: 4200 K.G. Ie soort-haver, 180 K.G. 2e soort en 6300 K.G. stroo. Het andere perceel kunstmest 4880 K G. haver le soort, 160 K.G. 2e soort en 7600 K.G. stroo. De laatste bemesting wint het dus weer, zooals andere jaren. Hoogwoud. Dezer dagen hield de vereeniging „Nut en Genoegen" te Aartswoud haar eerste vergadering. Ter vergadering waren opgekomen niet minder dan elf leden. Door de aanwezigen werden tot bestuursleden herkozen de h.h. J. Schagen, W. Groot en H. van Ree. Haogwoud. De heer P. Smit aan de Langereis had dezer dagen het ongeluk zich met een zeis te snijden, waardoor de Achillespees geheel of nagenoeg geheel werd doorge sneden. Dirksliorn. De Sociëteit alhier vierde Maandagavond haar jaarfeest met het houden van een onderlingen kolfwedstrjjd in de kolfbaan van den heer S. Brommer. Aan den wedstrijd namen deel in de eerste afdeeling zeven personen, in de tweede afdeeling dertien. In de eerste afdeeling werd de le prijs behaald door den heer C. Bjjpost, de 2e door den heer L. Reuvers, de 3e door den heer Jb. Wink. Prijswinners in de 2e afdeeling warenle de heer J. Kant, 2e de heer F. Sinninghe Damsté, 3e de heer C. Groot Bloembollenteelt. Te St. Pancras is men al weer druk bezig met het leggen der tulpen voor de teelt van het volgende jaar. De opbrengst is dit jaar algemeen niet mede gevallen, de prjjzen zjjn niet hoog, sommige soorten wel 1/1 min der dan het vorige. Aangenomen. De uitdaging door de kolfsociëteit „Niet Klappen" te Hoogwoud tot de kolfclub te Sijbecarspel gericht, is aangenomen. Beide clubs zullen met 15 spelers uitko men. De wedstryd zal op 14 Oct. te Hoogwoud worden gehouden. Wieringerwaard. Aan de ringrjjderij met paarden, aangespannen voor tweewielige rijtuigen, op verleden Zondag alhier, namen 16 paren deel. I De le prys fl5, werd gewonnen door mej. J. Bij post en den heer J. Vethman; de 2e prijs f 10, door mej. S. de Veer en den heer C. Boontjes; de He prijs f7j, door mej. Chr. Rezelman en den heer R. Waiboer; de 4e prijs f5, door mej. T. Schermer en den heer C. Breed; de 5e prijs f272, door meJ- G. Jonker en den heer S. Jonker; terwijl de prijs voor 't schoonste geheel werd toegekend aan den heer J. Schenk en mej. A. de Kieviet, Winkel. Op 13 October a.s. zal vanwege de Winkeler fok ver eeniging een keuring worden gehouden, waarvan het programma als volgt luidt: i Programma van de keuring der Winkeler fokvereeni- ging te houden den 13 October, 's morgens 9 uur, op het terrein van den heer iloefjea 'te Winkel. 1. Ingeschreven koeien (afgewisseld). 2. Ingeschreven koeien (twenters). 8. Vaarzen in onderzoek zijnde en van erkende ouders. 4. Hokkelingen van erkende ouders. 5. Kuikalveren van ingeschreven koeien. Voor al deze rubrieken worden uitgeloofd: le prijs f8, 2e prijs f2, 3e prijs fl. 6. Stierkalveren van ingeschreven koeien met moeder- diereq. Prijzen f3, f2, fl, benevens f10 aanhoudings premie. I 7. Kuikalveren van in controle zijnde koeien. Prijzen f2.- en fl.-. 8. Stierkalveren van in controle zijnde koeien. Prijzen f2.— en fl.— 9. Niet bij dit programma gevraagd kan worden in gezonden ter opluistering. Aangifte tot Donderdag 8 October, 's middags 12 uur bij den Secretaris. Koegras. Zondag gaf de harmoniekapel „Kunstzin" te Koegras eene goed geslaagde uitvoering in de Loopuitsticating. Jammer voor de kranige kapel, dat 't weer niet wat meewerkte, 't publiek toch, aanvankelijk vrij talrijk, was bij de laatste nummers, tengevolge van den kouden wind en 't stuifzand, nagenoeg verdwenen. Wil „Kunst zin" dit nog eens herhalen, dan maar 't volgend jaar en wat meer in den zomer, en als er dan wat meer publiciteit aan gegeven wordt, dan twijfelen we niet of 't concert zal heel wat Koegrassers naar de Loopuit- stichting lokken. Brcezantl, 28 Sept. 1908. Gister, Zondagavond trad in het café van den heer R. v. Zandwijk voor een dertigtal aanwezigen oj> de heer Verstegen uit Helder mei hel onderwerp Rechten en Plichten. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de vergadering geopend door den heer J. Pranger, die de aanwezigen welkom heette en het woord gaf aan den spreker. Deze begon met te zeggen, dat zijn onder werp gekozen was in verband met hetgeen hier onlangs was voorgevallen. We leven, zegt spreker, zoogenaamd in een vrij land, dat constitutioneel geregeerd wordt, de regeeringsvorm van den hedendaagschcn tijd bij uit- acjncwJheid. In zoo'n land beslaan weiten, die de rechten en plichten van de bewoners inhouden. Abso lute vrijheid is onmogelijk, in een geregelden staat moe ten goedgeordende voorschriften beslaan, waarnaar de natie zich heeft te richten. Die wetten houden in, datgene, waarop de ingezetenen recht hebben, en daar naast de plichten, die zc tegenover de gemeenschap in acht hebben te nemen. Dat alles is zeer juist. Hoe worden nu die wetten gefabriekt"? We weten het. ze komen in Den Haag tot stand. De minister (officieel de Kroon) meent, dat een zekere wet gemaakt moet worden en stelt er een op. Dit voorstel gaat eerst naar de Koningin, dan naar den Raad van State en komt daarna in de 2e Kamer. Deze verdeelt zich in afdeelingen, waarin hel Wetsontwerp besproken wordt en opmerkingen gemaakt worden. De minister beant woordt schriftelijk de gemaakte opmerkingen en daarna komt het ontwerp iii openbare behandeling. Hierbij kunnen er nog wijzigingen in worden gebracht. Wil men nu weten, of een wet is in den geest van het heele volk. dan heeft men slechts een blik te slaan op de samenstelling der Tweede Kamer. De leden van deze Kamer zijn geen vertegenwoordigers van het volk, d. w. z. van de arbeiders. De menschen, die daar zitten, zijn in een andere omgeving groot geworden,-ze hebben in. den regel (er zijn uitzonderingen) geen bcnuL hoe de arbeider leeft, zwoegt. De wetten, cl air gemaakt, kunnen niet voldoen aan het grootste deel van het volk. Dit zal niet veranderen, zoolang een groot deel van de meerderjarige Nederlanders niet in staat wordt ge acht mee te werken. In de tweede plaats begrijpen de arbeiders hun eigen belangen niet. Er word! zooveel mogelijk gewerkt, om ze maar tevreden te houden. Ze worden niet ontwikkeld. Hun wordt niet gezegd, dat ze recht hebben op het volle leven evengoed als de groot-bezitter. Wanneer de arbeiders dat begrijpen is het uit met het rijk van de menschen, die op het oogenblik de wetten maken, ook met de ontzettende bevoorrechting in de maat schappij. Men voert dikwijls aan, dat de minister met verschil lende dingen rekening heeft te houden, ook met de bezitters, want die moeten het geld voor de sociale wetten toch betalen. Dat is echter volkomen in den haak: de arbeider heeft niet en de kapitalisten hebben dat geld gekregen door het werken van de arbeiders. Zc geven slechts een bescheiden deel terug. Ze spar telen echter met hand en tand tegen, want het geld heeft hun. Dat het pensioen voor ouden van dagen er nog niet is, is hun schuld, want zij willen niet betalen. Uit dat alles vloeit voort, dat de Rechten en Plichten van de mindere klasse anders zijn, dan van de hoogere klassen. Wilt ge voorbeelden? De zoon van een Amsterdamsch rechter stal fietsen. Hij wordt betrapt en in voorl. hechtenis gezet. Papa ziet hem op vrije voeten te krijgen en zoonlief smeert hem naar Amerika. Een diamantbewerker steelt uit armoede diamant. De bestolene verzoekt de zaak niet te vervólgen, doch de rechter (de vader van den fietsendief) weigert en de man wordt tot een zware straf veroordeeld. Dc marine-officier O. v. L. overzeilt een botter, waar bij een visscher verdrinkt. De auditeur militair schrijft het ongeluk toe aan roekeloosheid sen verregaande on achtzaamheid en cischt 1-1 dagen gevangenisstraf. De krijgsraad spreekt hem vrij; terwijl de kapitein van een sleepboot te IJmuiden die een vlet overstoomdet, waarbij insgelijks een man verdronk, 3 maanden krijgt. Een staker, die een onderkruiper een slag geeft, wordt zwaar gestraft, terwijl een onderkruiper te Krommenie die op een staker schoot, werd vrijgesproken. Dat komt, omdat de rechter zich niet kan plaatsen op het standpunt van den arbeider. Hij geeft niet om brood vraag, hij ziet in den staker den ondergraver van het gezag, in den ouderkruiper een steunpilaar ervan. Wetten moeten zijn in hel belang van allen. Iedereen moet zich er aan onderwerpen, maar ze worden ver schillend opgevat, er wordt mee gemarchandeerd. Arbeiders, die hun plicht niet opvatten volgens de wet, maar volgens eigen inzicht zijn er bekaaid aan toe. De vonnissen wijzen uit, waar de meeste wets overtreders zijn. natuurlijk onder de arbeiders. Dat zal zoo blijven tot we andere wetgevers hebben. We moeten andere leden naar de 2e Kamer afvaardigen. Of die vrijzinnig of christelijk heeten, dat helpt ons niet. De tegenstelling geloof- of ongeloof is fratsenver- kooperij, is kool. De tegenwoordige afgevaardigden heb ben éen belang, ze leveren wel eens spiegelgevechtén, maar staan in ernstige kwesties zij aan zij. Dr. Kuyper (een zeer knap man) wilde het zout van het evangelie in de staatswetten brengen, maar we hebben er niets van gemerkt; ze werden voor ons niets smakelijker. In de stakingsdagen, toen alle bezit ters een oogenblik zaten te sidderen, heeft hij de ar beiders weten te scheiden, hij heeft de tweede staking uitgelokt met gevolg, dat die verloopen is en de strij dende arbeidersklasse een klap terug heeft gehad. Wre moeten strijden voor Algemeen Kiesrecht. Als de arbeider, misschien door schade en schande zijn kiesrecht heeft leeren gebruiken zijn we op weg naar een volksvertegenwoordiging. Dan moet weg het oude pruikencollege, de Eerste Kamer, dat slechts als rem dient, dat de- wetten waarin iets voorkomt in het voordeel der arbeidende klasse, verwerpt. Op dezelfde wijze als de. rijkswetten komen de ge meenteverordeningen tot sland. Zij mogen niet in strijd zijn met de rijkswetten. De Burgemeester ontwerpt ze, de Raad stelt ze vast. De Burgemeester is de man, hij, het hoofd van de politie, is gewoonlijk de eenige, die in de gemeentehuishouding thuis is. Die verorde ningen houden in de rechten en plichten der inge zetenen. Daar er in den Raad echter geen arbeiders zitting hebben, wordt met hun belangen niet voldoende rekening gehouden. Zoo bepaalt hier de verordening dat de gemeentenaren bij brand in hun wijk moeten komen en dezen zonder vergoeding moeten helpen blusschen. Een arbeider, die misschien gemiddeld f 6 per week verdient, moet zoo doende een deel van zijn loon derven en voor niets werken. Zoon verordening, ze is misschien al oud, is ge maakt door menschen. die geen inzicht hadden in het leven der lagere klassen. Voor hen is dal helpen geen bezwaar, hun werk gaat door. Zoo is hier onlangs een brand geweest. De Burge meester verscheen met de spuit. Er moest gepompt wor den. Enkele arbeiders weigerden. Die daad is op zichzelf niet goed. De arbeiders moeien zich onderwer pen aan de gemeenteverordening, die hun verplicht, le pompen. De Burgemeester heeft het recht, proces verbaal op te maken en dan worden die lui veroor deeld. De vraag doet zich echter voor, of, als men Burge meester wordt van eon gemeente met zoo'n in alle opzichten arm deel als Breezand, het niet de eerste taak van zoo'n Burgemeester is. als hij 't goed met zijn gemeente meent, als hij een open oog heeft voor de arbeidersbelangen, middelen te zoeken om zoodanige bepaling weg te krijgen. Dat heeft de Burgemeester niet gedaan. Er is een gemotiveerd adres ingediend, om dien I toestand op te heffen. De Burgemeester heeft er zich j met een Franschen slag afgemaakt, zeggende, dat het kwam van eene vereeniging. <lie geen rechtspersoonlijk heid had. Hij zou echter bij de samenstelling van de nieuwe politieverordening met de grieven rekening hou den. Of de Vereeniging al of niet Koninklijk goedgekeurd was, daarmee had de Burgemeester niets te maken. Elke vereeniging. die niet in strijd is met de openbare orde heeft het recht van petitionement, is een wettig lichaam. De arbeiders hebben toen gedacht, de Burgemeester, kennende den toestand, zal met een beetje vaart de politieverordening herzien. Dal heeft hij niet gedaan. Als hij nu procesverbaal heeft laten opmaken, heeft I hij zelf schuld mee. Hij heeft de moreele verplichting, le zorgen, dat er geen onbetaalde arbeid wordt ver richt. Moest er een onpartijdig rechter recht spreken, hij zou er rekening mee houden. De kwestie is als 't ware uitgelokt door de wijze van behandeling van het adres. We zien al weer, de plichten van de eene zijn anders, dan die van de andere. Voor de arbeiders zijn ze het zwaarsl. En de rechten? Daar niemand nog het woord verlangde, werd de vergadering gesloten. Moerbeek. Uitslag der ringrijderij in de Moerbeek op Zondag 27 Sept.le prijs de heer Jb. v. d. Oord, Wester-Moer- beek en mej. M. v. d. Oord, aldaar. 2e prijs de heer A. v. d. Oord te Moerbeek en mej. A. Vethman le Wieringerwaard. 3e prijs dc heer G. v. d. Oord, Wester- Moerbeek en mej. G. v. d. Oord, aldaar. 4e prijs de heer D. Wit te Moerbeek en mej. Donker te Hoog woud. Oude Medorp. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileumi als ge meente-ontvanger ontving de heer P. Schaap van den Gemeenteraad e. a., als blijk van. waardeering, een schrijftafel, welke dankbaar door den jubilaris in ont vangst werd genomen. Door verscheidene personen werd dien dag verder belangstelling betoond. - Wieringerwaard. De anderhalfjarige, op de eigen boerderij gefokte stamboek- en premiestier Frans 38 van den heer J. L. T, Groneman te Wieringerwaard, ingeschreven in het N. R. S. onder Nr. 455, Ls voor 2500 gld. verkocht aan den heer Michal Rawicz Jasinski te Dublin in'Rus sisch Polen. Bij eene dezer dagen gedane inspuiling met tuber- culine door den heer G. Muijs, Rijks-veearts te Scha gen, is de stier verklaard vrij te zijn van tuberculose, i Op de in April gehouden Centrale Stierenkeuring te Alkmaar kreeg hij den eersten prijs, terwijl hij tevens een eersten prijs kreeg op de Paaschtenloonstelling te Schagen, op de Landbouwtentoonstellingen te Texel en te Alkmaar op 10 en 22 Sept. 1908. Wlerlngen. Vergadering van de afdeeling Wicringen van Het Witte Kruis, gehouden op Zaterdag 26 September 1908, des avonds 7 uur, in het lokaal van den heer C. C. lioom. Aanwezig 57 leden. Na opening door den voorzitter, den heer dokter Koops. die de aanwezigen een welkom toeriep, werden door den secretaris, den heer Berghuis, de zeer uit gebreide notulen der vorige buitengewone vergadering gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. le. Aan de erde is verkiezing van een bestuurslid wegens bedanken van den heet Jb. Mostert. Na Iwee stemmingen woidt de heer Ds. H. Bax als zoodanig gekozen met 38 slemmen. De heer Ds. Bax neemt, op de vraag van den voorzitter, de benoeming met heel veel genoegen aan. De overige stemmen waren uitgebracht op den heer N. J. Poel. 2e. Tot commissieleden oin in Januari a.s. de reke ning van den penningmeester na te zien, worden be noemd dc heeren Van Kalsbeek, Schuurman, en M. Kaplein. die allen deze functie aannemen. 3e. Volgt bespreking der agenda voor de algemeene vergadering, welke bespreking niets oplevert; den te benoemen afgevaardigde wordi vrij mandaat verleend. 4e. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering, welke op 6 October a.s. in 't hotel Parkzicht te Am sterdam zal worden gehouden wordt benoemd de heer Ds. H. Bax en tot diens plaatsvervanger de heer W. Keijzer. beiden nemen hunne benoeming aan. 5e. Komt in behandeling een voorstel van het Bestuur om lid te worden van het District Schagen. der N.H. Vereeniging Het Witte Kruis. De voorzitter licht het voorstel nader toe en zegt, dat hel doel van het district is, door samenwerken te bevorderen de belangen van i Het Witte Kruis in het algemeen en van de afdee lingen in het bijzonder. liet voorstel wordt na eenige discussie aangenomen met 40 stemmen voor, 15 tegen en 2 blanco. Ce. Tol afgevaardigde naar de eerstvolgende districts vergadering wordt bij acclamatie gekozen de hr. dokter Koops. die zich hiervoor bereid verklaart. 7e. Voorstel van het bestuur, om lid te worden van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, hetwelk met algemeene stemmen wordt aangenomen. 8e. ls aan de orde reglemenlsherziening. Voorzitter leest het door het bestuur opgemaakte en herziene reglement artikelsgewijzc voor, dat zoo hier en daar nog met enkele wijzigingen, met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Mede wordt bestolen liierop de goedkeuring van het hoofdbestuur en de Konin klijke goedkeuring te vragen. De heer Ds. Bax bedankt namens de vergadering het bestuur voor de keurige wijze waarop zij t reglement heeft opgemaakt (applaus). 9e. Voorzitter vraagt van de vergadering voor het bestuur machtiging tot het benoemen van een bode, wiens, traktement zal zijn vrije woning in het nieuwe gebouw der afdeeling. Met algemeene stemmen verleend. Rondvraag. De heer Van Kalsbeek informeert, of de brancard, tot welker aankoop indertijd is besloten, nog niet is aangeschaft. Voorzitter zegt, dat dit door verschillende omstandigheden wat lang heeft geduurd, doch th uis

Schager Courant | 1908 | | pagina 1