Gemengd Nieuws. wedde van den Secretaris te verhoogen niet f 100. en die van den Onlvnnger met f 50. In stemming gebracht, wordl het voorstel aangenomen. Vóór stemden de hec- ren Slooves. Breebaart Over en Tiimnerman; de voor zitter en de heer Nobel onthielden zi<h van mede stemmen. op grond van art. 46 der Gemeentewet. Begroeting 1909. Aan de orde komt nu de behandeling der begrooting vcor 1909. De daarop door Burg. en Weth. uitgetrokken posten, woicen door den Voorzitter voorgelezen en toegelicht. Ontvangsten- Met het oog op de verhoogde jaarwedde van Secretaris, wordt de Rijksbijdrage in de jaarwedde Burgemeester en Secretaris mei f 25 verhoogd. Als buitengewone ontvangsten wordt voorgesteld een bedrag van f 2750. te vinden door het aangaan van een leening tot dal bedrag Het is noodig dat het westeimlc van den straatweg in het dorp. over zijn geheel wordl verlegd en vernieuwd, de oude steenen kunnen worden bestemd voor het aanleggen van een loopstraat in het óoeteinde der gemeente. l)c kosten voor een en van dien aard. dat ze niet uit de gewone den van zijn ander mid- en daarom wordt deze vermogenden de helft bedraagt. Aldus wordt besloten. Toezicht handwerkonderwijs. Van Mevrouw J. Koomen— Smit is bericht ontvan gen, dat zij wegens gezondheidsredenen ontslagen wenscht ie worden als lid der commissie van toezicht op het handwerkonderwijs aan de o. 1. school le Winket. Burg. en NVetlfi. stellen voor liet gevraagde ontslag eervol le verleenen, waartoe wordt nesloteiL Ter vervulling der daardoor ontstane vacature is door Burg. en W eths. de volgende aanbeveling op gemaakt. ao. 1. Alevrouw A. J. Kgmond—Muller. No. 1. Mevrouw J. de Ridder—Bakker. 'lot stemming overgegaan wordt No. 1 der aanbeveling benoemd. Bij de rondvraag dankt de secretaris de leden voor de genomen beslissing omtrent zijn jaarwedde. Overigens niets meer te behandelen zijnde wordl de vergadering na dankbetuiging voor de opkomst door den voorzitter gesloten. Wine Kruis Anna 1'aulowna Zaterdag 26 September hield de afdeehng Anna Pau- lowna van „Het Wille Kruis' eene-vergadering in Veer- waard, wil ze gaarne behoudenze heeft neiging tot zuinigheid en gierigheid. Hoogwoud. Door den Minister van Oorlog is afwijzend beschikt op het verzoek van den landweorplichtige P. Bossen, om vergoeding voor den tijd, dien hjj voor herhalings oefeningen zal moeten doorbrengen. De landweerplichtige Jn. Poland, heeft een verzoek ingediend bjj den Minister van Oorlog, om meerdere vergoeding te krijgen, dan door den Minister van Oorlog reeds bepaald was, doch heeft daarop eene af wijzende beschikking ontvangen. Hoogwoud. Weggeloopen. Maandagmiddag gingen te 2 uur twee i jee uit Naarden wandelen. Toen het duister werd w*. ren zü nog niet te huis. Angstig werd door de oudere overal gezocht en gevraagd, doch niemand wist iets omtrent de kinderen te zeggen. Wie schetst de vreim de der ouders, toen de politie uit Hilversum, waarh«en de kaapjes geloopen waren, de beide avonturi-rs 8 avonds half elf weer thuisbracht. O, zoo! Het Oud-Beierlandsche weesmeisje, Emmetje van der Schoot, die haar vacantle gebruikte om naar Amerika te gaan, beeft, meldt het „N. v. d. D.", thans aan haar Zaterdag, den 3 October a.8. des avonds van 6 30 tot 8.30 uur, zullen in deze gemeente de oefeningen van het voorbereidend militair onderricht aanvangen en voorts op eiken Woensdag en Zaterdag. De oefeningen zullen plaats hebben in de kolfbaan van den heer P. Has. De leider der oefeningen is de heer J. F. de Ridder, der Infanterie te Den Helder. i de weg een gevaarlijke bocht maakt, een jongetje 0n ■vvemotB. I een hondenkar van tegenovergestelde richting w P'iuu, Iw.wJ -n v. d. D. familie haar goede aankomst gemeld, en tévens, dat T]m kennismaking aan beiden is meegevallen, zoodat reeds over vier weken zal trouwen. Het liep goed af. Zondagmiddag omstreeks half zes kwam een autom0 biel van Hillegom, toen bij den z.g. Steenen Muur, waar lezing delen kunnen worden gevonden leening voorgesteld. In 1909 zullen twee oude leeningen geheel afgelost zijn en alleen nog overblijven een leening van f 2785. voor herstel van post- en telegraafkantoor. Op deze leening moet jaarlijks f 1000 worden afge lost en zal er voor aflossing der nieuw le sluiten lee ning niet veel overblijven. Ged. Stalen hehlien echter sleeds bij hel aangaan van leeningen voor buitenge wone -herstellingen als voorwaarde gesteld, dal deze zoo spoedig mogelijk algelost moeten worden, en om daaraan le kunnen voldoen, koinl hel den Voorzitter hel best voor, mei den geldschieter le onderhandelen of die genoegen kan nemen met een jaarlijksehe af lossing van f 500. daardoor zou het mogelijk zijn om op de nieuwe leening f 700 af Ic lossen. Geldleening en aflossing worden daarna goedgekeurd. De totale ontvangsten worden met f 25 verhoogd. Uitgaven: De jaarwedde van den Secretaris verhoogd mei f 100 en die van den Ontvanger mei f 50. <le post voor onvoor ziene uitgaven wordl daardoor verminden! met f 125 en het totaal der uitgaven verhoogd inet f 25. De overige posten worden goedgekeurd zonder dis cussie zooals ze worden voorgesteld, en daarna de ge- heele begrooling als volgt Ontvangsten Restanten vorige dienst f 443.74. Huur van huizen en andere gebouwen f 750. Huur of pacht van lan derijen f 190. Renten van kapitalen f 108. Grasverpach ting -f 000. "Tienden, cijnzen en erfpachten f 2330.03. 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op gebouwde eigendommen f 851.30. 10 opeenten op ongebouwde eigendommen f 802.32. 50 90 opcenten op personeele belasting f 1743.20. Hoofdelijke omslag f 3800. Belas ting op de honden f 162. Opbrengst vergunningsrecht f231.25. Leges ter Secretarie 140, Begrafenisrechten f 150. Schoolgeld voor lager onderwijs f 350. Teruggave van het rijk voor bij voorschot uitbetaalde daggelden aan militieplichtigen f 2. Bijdrage van het rijk in de on- derwijzersjaarwedden f 6160. Bijdrage van het rijk in de kosten van het herhalingsondervvijs 72. Uitkeering van (het rijk krachtens de wet van 24 Mei 1897 (bevol kingscijfer) f 2943.99. Uitkeering van het rijk V« ge deelte der jaarwedde van Burgemeester en Secretaris f 325. Andere ontvangsten t 25. Bijdrage Banne Winkel voor het onderhoud der wegen f 1057.03. Subsidie van de Ned. Herv. kerk voor het gebruik van een lokaal voor handenarlieid f 125. Buitengewone onlvaiigslen (geldleening) f 2750. Totaal der ontvangsten 1260/7.86. Uitgaven: Jaarwedde Burgemeester f 600. Id. Wethouders f 40, ld. Secretaris f 700. Id. Ontvanger 1 300. Presentiegeld raadsleden f 40. Jaarwedde gemeentebode f 150. Id. Ambtenaar van den Burgert Stand f 100. Reiskosten f 25. Licht en brandstoffen f 45. Schrijf- en bureau behoeften f 270. Onderhoud Raadhuis f 50. ld. raad- huisnieubelen f 40. Kosten registers burgerlijke stand f 50. Id. Kadaster f 10. Id. bevolkingsregister f 5. Id. kiesverriehtingen f 100. Id. aanplakken en omroepen f 5. Id. abonnement Staatsblad, Provinciaal blad en dagbladen f 25. Id. zegels voor registers enz. f 45. Id. invordering van plaatselijke belasting f 15. Uitkeering aan het rijk. aandeel in de kwade posten der directe belastingen f 50. Vergoeding 2>°o aan het Rijk voor hel innen van opcenten f 95. Schatting vergunnings recht f 15. Jaarwedde klokopwinders f 40. Onderhoud huizen, torens enz. f 300. Id. straten en pleinen f 15. kt. wegen en voetpaden I 1800. Id. wandelplaatsen en plantsoenen f 10. Id. bruggen en overzetveren f 75. Id. haven, grachten, sloolen en putten f 50. Id. klokken f 25. Id. begraafplaats f 25. Grondlasten f 33. Dijk- en polderlaslen f 60. Jaarwedde veldwachter f 25Ö. ld. hooistekers f 50. Gratificatie brandspuitlieden f 150. Id. politiebeambten f 20. Kleeding en uitrusting veldwach ter f 60. Onderhoud hooistekersgereedsehappen f 15. Id. brandspuiten enz. f 75. Straatverlichting f 450. Bijdrage Gezondheidscommissie f 97.50. Kosten doodschouw f 10. Id. vaccine f 10. Id. woningwet f 25. Id. onderzoek levensmiddelen f 50. Jaarwedden onderwijzers f 7400. Vergoeding voor 'huishuur aan gehuwde onderwijzers f 200. Kosten herhalingsonderwijs f 175. id. instandhou ding scholen en onderwijzerswoningen f 300. ld. school- mèubelen f 150. id. leermiddelen enz. f 500. Id. verlich ting en verwarming der schoollokalen f 700. Id. be looningen en eereblijken f 200. Belooning doctoren en vroedvrouwen f 700. Geneesmiddelen burg. Er waren 14 leden aanwezig Na opening en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter, dë heer D. C. Rezelman, het volgende medele. Van het Hoofdbestuur was een schrijven ingekomen met verzoek, om als afdeeling lid te worden van de Noord- Maandagavond half 9 liep de bleekersknecht Witha- ken van Bussum, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, van Naarden naar Bussum terug. Op den Laarderstraatweg bjj de Galgensteeg slingerde de man tusschen 2 rijtuigen van den in volle vaart rij denden trein der Gooische Stoomtram. Beide beenen V. 1 /.VCUj vu. 0 Hollandsehe Vereeniging ter bestrijding van tuberculose, worden hem afgereden, een arm gebroken terwyl het onder mededeehng dat de statuten dezer vereeniging hoofd ook vreeselijk verwond werd. Dr. Van Breemen waren goedgekeurd. Met algemeene stemmen wordt aan uit Amsterdam, die in de tram zat, verleende genees- Ne,z 1 h,!Lnf' ,ene L!!>ire gerftK;1rnde kundige hulp, waarna de gewonde naar het militair met breede uiteenzetting van haar doel en hospitaal te Naarden werd vervoerd, waar dr. De Boej dit vereeniging streven, bij de behandeling van den .beschrijvingsbrief wenschle liet bestuur geen vrij mandaat te geven, voor zoover het 2 posten der begrooling betrof. Alen achtte de reis- en verblijfkosten van afgevaardigden tot een bedrag van f 1150 le veel en wilde deze som tol hagri vorigen omvang (f 550) terugbrengen. Hel besluur juiejktj het toe, dat op diezelfde begrooling i 2000 was uitge trokken voor de N.H. vereeniging ter bestrijding van- tuberculose. Met algemeene stemmen werd goedgevon den, dat de afgevaardigde naar deze aanwijzing zou stemmen. Van alle dubbeltallen, door het hoofdbestuur aan geboden, ter vervulling der verschillende functies, wer den de nos. 1 gekozen. Tol afgevaardigde en diens plaats vervanger werden gekozen de heeren D. C. Rezelman en Jb. bakker, die beiden aannamen. Evenzoo lieten zich de heeren K. A. Kaan, C. Geerligs en C. Slikker vin den, om op verzoek van den voorzitter zich te belasten met het nazien der rekening van 1908, waarvan in eene volgende vergadering rapport zal worden uitgebracht. Hel voorstel van het besluur, om toe te treden tot het district „Schagen" ging er met vlag en wimpel door en ook de verschillende artikelen van het regie- ment vonden algemeene goedkeuring. Tot afgevaardigden naai- de eerlang le houden bijeenkomst te Schagen weiden gekozen de heeren J. Oostra en D. C. Rezel man, die beiden aannamen. Bij de rondvraag wees de heer Klein op de wenschelijkheid om' vanwege liet Witte Kruis in de gemeente een waterput te doen bouwen. De voorzitter vond dit zeer zeker een zaak belang, maarer was geen geld en zonder dit zou het moeilijk gaan. Niemand verder het woord verlangen de, werd de vergadering gesloten. Zwemwedstrijd met hindernissen. Drie van de beste zwemmers, die geregeld het en dr. Le Coultre de verdere geneeskundige behande ling voortzetten. Te half 2 is de man aldaar overleden. Hy was gehuwd en vader van 2 kinderen. - Winkel. Vergadering van de Afdeeling „Winkel" van de Noordhoflandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", op Maanaag 28 September 1908, ten huize van den heer A. Wit. Bij afwezigheid van den Voorzitter, den heer J. Bree- baart Kz., wordt de vergadering, die door 9 leden is bezocht geopend door het bestuurslid, den heer F. Wit Cz. De Secretaris de heer W. Melchior, leest de notulen der vorige vergadering. Ze worden onveranderd vast gesteld. Mededeeling wordt gedaan, dat door de gemeente f260 subsidie aan de afdeeling is toegestaan, zoodat het tonnenstelsel kan blijven bestaan. Aan de afgevaardigden naar de vijftigste algemeene vergadering van „het Witte Kruis", wordt opgedragen als leden voor het Hoofdbestuur te stemmen de heeren: Jhr. J. A. Hoeufft, penningmeester van de afdeeling AmsterdamMr. H. J. C. van Tienen, lid van het hoofd bestuur en als zoodanig herkiesbaar; J. Kastelein, voor zitter van de afdeeling Ransdorp en W. C. VisBer, voor zitter van de afdeeling Nieuwe Niedorp. Ondor de ingekomen stukken is eene circulaire van de Noordhollandsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, met uitnoodiging om daarvan lid te worden tegen eene contributie van f2.50 per jaar. De vergade ring besluit om aan deze uitnoodiging te voldoen, evenals aan die van de vereeniging tot bescherming van zuigelingen, waarvan de secretaris, voor de afdee ling, lid zal worden. Aan het verzoek van den heer J. Oostra te Anna watergenot zoeken bij Van Heemstede Obelt, te Amster- Paufowna," die Tn eenrondschry ven wijst op de wensche dam, hadden Vryiag buiten het afgeiasterd gedeolte jjjktieid om een district „Schagen" van afdeelingen uit gezwommen, in het open IJ, en voor Zaterdagmiddag was de nabuurschap t0 vorme"n, besluit men niet te voldoen, een onderlinge wedstrijd aangekondigd tusschen de drie mede met he£ oog op het'ongewenschte van het daar- -0het eerstin de Aolewyk zou aanlanden. V oor Hot stellen van eene organisatie tusschen hoofdbestuur en talryk Zaterdagmiddag zwem-publiek, dat van het afdeelingen, waardoor het spoedig afwerken der zaken nieuwtje had gehoord, een prachtige kykgelegenheid gewoonlijk wordt belemmerd. Maar ook de havenpolitie had er de lucht van gekre- Aan de afgevaardigden wordt vrij mandaat verleend gen, en toen het startschpt gevallen was en de drie voor de verkiezing van leden van de commissie van heeren onder de rasters uitkwamen, verscheen van beheer voor Heideheuvel (punt 8 van den beschrijvings- rechts het bootje van de havenpolitie op het terrein en brief)) evenals voor de beslissing over het voorstel van van links een roeibootje met een agent van politie. de afdaling Nieuwer-Amstel, tot wijziging van alinea Van beide kanten werden de zwemmers gesommeerd, 2 van artikel 6 van de statuten, als volgt: terug te keeren. i „De afdeelingen keeren voor elk gewoon lid, en voor De belangstelling van het publiek steeg niet weinig, ^elken donateur eene jaarlijksehe bijdrage van 25 cents Aanmoedigende kreten voor de zwemmers, schreeuwen ujt aan de algemeene kas van de vereeniging." van de politie. Een van de zwemmers kroop onder den Het Hoofdbestuur praeadviseert dit voorstel niet aan grooten ducdalf, die voor de zweminrichting staat, maar (-e nemen de beide anderen zetten „den spat" naar den overkant. De politieboot er achteraan. Een van de zwemmers werd gauw ingehaald. Hij moest aan boord komen. Hij riep terug, dat hij er met aan dacht. Dan zouden de dreggen worden uitgegooid om hem binnen boord te halen 1 Daar had onze man het niet op voorzien, en hij liet plotseling zijn motor achteruitslaan. De politieboot kon die manoeuvre niet zoo vaardig uitvoeren en stoof een heel eind door, zoodat nummer twee spoedig zijn ver volger kwijt was, en rustig naar Obelt kon zwemmen. Toen ging de jacht op nummer drie. Die wilde zich ook niet overgeven, maar toen de politie met een paar boothaakjes aanstelten maakte om hem te enteren, afgegane benoeming als afgevaardigde de witte vlag, en werd aan ooord geholpen De heer Beumkes deelt mede, dat bij zijn onderzoek daaromtrent-is gebleken dat de materialen der afdeeling zich in goeden staat bevinden. Op voorstel van den heer J. Porte wordt besloten het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat ook voor Lutje winkel de invoering van het tonnenstelsel verplichtend wordt gesteld evenals zulks in de kom van het dorp thans het geval is. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering worden benoemd de heeren T. Beumkes en A. de Ridder. De heer P. Strijker, die als rapporteur van de commissie, bedoeld in artikel 35 van de statuten de algemeene vergadering moet bijwonen, bedankte voor zijne voor- heesch hy Hy kwam achter aan boord. „En nu gaat u in de kajuit", zei de bevelhebber, „dan zullen we u naar het kantoor voeten om proces-verbaal op te maken". Nummer drie marcheerde af, met de pink op den naad van de broek, de bevelhebber voorzichtig achter hem aan, vanwege de vochtigheid. Maar als de arres tant by de kajuitstrap gekomen is, dan wipt hy niet naar beneden, maar hup, op de reeling en plof! het voor behoeftigen j water in. C11 doortrekkende reizigers j Daverend applaus en lang aangehouden hoerah by f 15. Verpleging arme krankzinnigen f 460. Subsidie arm- Obelt, f §50. Vervoer arme en zieke "x-x-w waar men met spanning het verloop van de zaak i bestuur f 2600 Renten van geldleeningen f 160. Al- bad gevolgd. De politieboot zette koers naar de zwem- lossing van geldleeningen f 1200. Pensioenen (wed. P. de inrichting, om den vluchteling den pas af te snoeien' Leeuw) f 100. Kosten vallende op de loting f 20. Be- j maar deze dook onder een paar tjalken door, die naast geleiding militieplichtigen f 5. Openbare vermakelijk- het heeren-bassin lagen, en kwam zoo in het dames heden f 15. Brandverzekering T 120. Nadeelig slot der bassin terecht. De politie bad daar geen kyk op, en j:orincr nnrtor het sahoon van het Obeltsche publiek 'aan rekening 1907 f 619.925. Subsidie w-agendiensl scharwoude f 75. Subsidie Witte Kruis f 250. Buiten gewone uitgaven: Vernieuwing en herstelling straat werk f 2750. Onvoorziene uitgaven f 692.435. Totaal dei- uitgaven f 26077.86. Melkrapport. Het door Ged. Staten toegezonden Melkrapport wordt na cireuleering bij de leden ter tafel gebracht. De kennisneming daarvan heeft geleid tot de opmerking dat een zoo uitgebreid toezicht alswordt noodig ge acht. niet mogelijk is. De voorzitter brengt in herinnering, dat in de alge meene politieverordening reeds een verbodsbepaling voorkomt betreffende het in den handel brengen vau dus ook melk, terwijl - Winkel. Zondagavond 27 September 1908 hield bet Ziekenfonds „Kracht door Samenwerking" eene algemeene vergade ring in de kolfbaan van den heer C. Kieft. Van de 126 leden waren slechts 19 aanwezig. De Voorzitter, do heer-K. Boekei, wees er in zyne openingsrede op, dat deze opkomst zeer gering was, doch hy hoopte, dat de besprekingen van even gunstig resultaat mochten zyn als wanneer een grooter aantal aanwezig was. De Secretaris Penningmeester, de heer C. Warnaar, las vervolgens de notulen der vorige vergadering. Ze werden, onder dankzegging aan den samensteller, on veranderd vastgesteld. De Voorzitter deelde mede, dat hy wegens familie omstandigheden verhinderd is geweest de vergadering van den Bond van Ziekenfondsen, den 26 April 1908 te Alkmaar gehouden, als afgevaardigde by te wonen. Hy was echter in de gelegenheid, door de welwil- eindeiyk merkte, dat ook nummer lendheid d®n Secretaris verslag te kunnen uitbrom „„V, mon van H» rtm-rtaif 8en over den toestand van den Bond - reeds vroeger dit blad vermeld en te kunnen mededeelen, dat slot der» bassin terecht Noord- ging onder het gehoon van het dreggen, terwyl „Karei" rustig in het damesbassin een eererondje zwom. Toen de politie t drie in veilige haven was de man van de ducdalf had om dat gevaarte eerst nog wat krijgertje gespeeld met den politieman in het roeibootje, en zich toen ook geborgen werd ook door haar een bezoek aan Obelt gebracht en proces-verbaal tegen de heeren opgemaakt. -jvfHdbldj. Het karakter van de vrouw. Over dit onderwerp heeft de heer R. H. Boersma, arts te Bedum, in de laatstgehouden vergadering van onderwyzers in het arrondissement Appingedam ..^vthoe mannen koelbloedig met menschen kunnen omgaan, die hun niet sympathiek zyn. Zy vinden de mannen dan ook dikwijls koel en ervalschte eet- en drinkwaren, dus ook melk, terwijl vr""~. - er nimmer klachten zijn ingekomen, waaruit gebleken red0 gehouden, waarin hy volgens de aApp. Crt. is dat deze bepaling niet voldoende is. neigend» nnrds Besmettelijke ziekten, waarvan het melkgebruik als by, ku oorzaak kan worden genoemd zijn in geen jaren voor- 1 kunnen gekomen. Voor de invoering van het tonnenstelsel was ait door verontreiniging van slooten enz. nog wel mo-1 -v gelijk, maar sinds de invoering daarvan komen gevallen i beneden den vorm. De vrouwen zullen den pleger van besmettelijke ziekten sporadisch voor. van. een misdaad dadelijk willen laten hangen en De voorzitter stelt voor een en ander in antwoord i eenige dagen later een lijst teekenen voor vrijstelling van straf. Zy overdrijft naar deze of gene zijde. De vrouw heeft behoefte aan emotie en wekt gaarne aandoeningen op. Zy spreekt gaarne over doorge staan leed. Drama's worden het meest door vrouwen bijgewoond; afschuwelijke terechtstellingen in tijden van revolutie worden gaarne door haar bygewoond. Ook worden ze aangetrokken door het verbodene en - i i-i i volgende oordeel heeft uitgesproken VrouweD, zeide hy, kunnen geen goecl en kwaad naast elkaar zien en zich niet begrijpen, voor. HU., voor een en ander in op de circulaire, ter kennis van Ged. Staten te brengen. Aldus wordt besloten. Schoolgeld. Omtrent de onlangs gewijzigde verordening tot heffing van schoolgeld worden door den minister van BLnnen- landsche Zaken bezwaren gemaakt, en wel de beperking van hel getal leerlingen, om slechts zooveel leerlingen toe te laten als de ruimte der lokali teit gedoogt en bij meerdere aanmelding na voldoend afgelegd examen, zal moeten worden teruggenomen, om dat het lager onderwijs voor ieder toegankelijk moet zijn. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de toe lating van zooveel Leerlingen als de lokaliteit gedoogt, te doen vervallen, maar het vergelijkend examen te behouden. Aldus wordl besloten. Het schoolgeld voor onderwijs in de Fransche taal is bepaald op f 1 per maand en per leerling. Daarbij moet volgens den minister een minder bedrag worden genoemd voor minvermogenden. Hoewel de verordening er op gebaseerd is. dat het schoolgeld vcor elk onderwijs voor minvermogenden de helft bedraagt, stellen Burgemeester en Wethouders voor. bij het onderwijs in de Fransche taal, nog uit drukkelijk te vermelden, dat het schoolgeld voor min de gaarne een kleinigheid over of in de belasting een schoorsteen mogen ze op reis grenzen smokkelen te min aangeven. De concentratie van aandacht is by de vrouw sterker dan by den man. Reeds het jonge meisje in de klasso let beter op dan de jonjjen, die roeriger is en allerlef afwegen heeft. Een vrouw kan niet tegelyk door werken en antwoorden. Zy gaan geheel in de zaak op, waarmee ze zich bezighouden. Daarmee staat misschion ook in verbaDd de heel heid van de vrouw. De vrouw is een geheel. Meisjes zullen een stuk chocolade langer heel houden dan de jongens. Voor de vrouwen moet in de huishouding alles een zeker geheel hebban b.v. 6, 12 of 24 stuks. Een rijksdaalder willen ze heel houden zoolang het kan. De vrouw heeft reape ct voor het kapitaal als geheelheeft ze er «en bre s in geschoten dan gooit ze het met handen vol weg-. Wat ze zelf heeft be- voorstellen voor de algemeene vergadering in plaats van 15 Januari, uiterlyk 15 Februari van ieder jaar door de afdeelingen xunnon worden ingediend. In bpt eerste halfjaar 1908 zoo vormeldde de Pen- flilïigaieester werd ontvangen van de gewone leden f346.70, van de begunstigers f110, makende met het saldo ad. f6.45 van 1907, f463.15. Uitkeeringen werden gedaan tot een bedrag van f365. Op de Nutsspaarbank is nog geplaatst f 423 88, terwyl tot het einde van het boekjaar door de contri- bueerende leden nog moet worden betaald f315. In de onlangs gehouden bestuursvergadering van „Kracht door Samenwerking", was aanvankelyk gedacht aan het doen van een voorstel tot vermindering der j uitkeering aan de leden die daarvoor in aanmerking komen, doch het bestuur had, by nadere bespreking, gemeend de beslissing aan de vergadering der leden te moeten overlaten. Na discussie werd, op voorstel van den heer L. Koel man besloten, af te wachten wat de uitkomst van het tweede halfjaar zoude aanwyzen en daarnaar te hande len Als de uitkeering aan de zieken van ongeveer gelyk bedrag mocht blyken zal zy in de toekomst moeten worden verminderd, opdat het kapitaal niet al te zeer slinke. Aan de attesteerende geneesheeren zal worden ver zocht, zoo mogelyk, nog nauwlettender toe te zien. Artikel 3 van het reglement werd op voorstel van het Bestuur, in zooverre gewyzigd, dat daarin wordt opgenomen de bepaling: „Hy, die in 'slands militiedionst treedt, houdt op lid „te zyn uitgezonderd degene dio voor herhalingsoefe ningen is opgeroepen". De rondvraag leverde niets op en do Voorzitter sloot, onder de gewone plichtplegingen, de vergadering. Onvoorzichtigheid. Een loerling van een rij wiel handelaar te. Bussum vond gistermiddag op straat een patroon, welke hy waande ledig te zyn, doch die later bleek gevuld te zyn met hagel. Toen hy n,l. 's avonds het koperen busje, wilde gebruiken voor reparatie van een buisje, kreeg hy by de bewerking de volle lading in zyn hand, zoodat dit lichaamsdeel deerlyk vetminkt werd. aanrijden. De jongen sprong van zyn kar maar viel «n bleef liggen. De chauffeur, dit ziende, stopte, om te helpen, maar liet de auto op de tramrails staan. Tege. lykertyd kwam do stoomtram van den Leidschen kant. Zoodra de chauffeur deze hoorde, liep hy de tram tege moet, om den machinist te waarschuwen. Deze drarjde de remmen aan, maar de locomotief gleed nog een eind door en vloog boven op de auto, die bekneld geraakt» tusschen tram en muur. De inzittenden, een heer »n dame, brachten vreeselyke oogenblikken door. De dame bleef geheel ongedeerd, terwyl de heer eenige lichte kwetsuren aan gezicht en handen had. De auto was deerlyk gehavend. Ann» Paulownn. By Kon. Besluit is goedgekeurd, dat de heer C. wydenes Spaans Jr., Burgemeester, werd benoemd tot plaatsvervangend secretaris dier gemeente. N. Niedorp. De heer Joh. Brouwer van N.-Niedorp is aan de Universiteit te Leiden geslaagd voor semi-arts. Treinramp. Op de verhoogde electrische baan te Berlijn is een trein een anderen trein in de flank gereden, met het droevige gevolg, dat de voorste wagen van den dijk van 14 ineter hoogte in de Bulowslraat stortte. De wagen wentelde in den val. zoodat ze op het dak kwam te liggen. In de „Berl. Lokai Anzeiger" geelt een dame. die zich onder de geredden bevond, hel volgende verhaal van het vreeselijke ongeluk op den electrischen viaduct spoorweg te Berlijn, op Zaterdag 1.1.: Wij reden ge moedelijk babbelend in de richling van den dierentuin, naar den Potsdammer Platz. toen wij plotseling een hevigen schok gevoelden, gevolgd dooi' een vreeselijk lawaai en geschreeuw' door elkaar van de in den trein zittende passagiers. Een oogenblik daarna, doodsche stilte. Wij werden omhoog getrokken en bemerkten, dat onze wagen schuin in de draden vasthing. Eenige kloekmoedige heeren trokken ons uit den wagen en zoo bleef ons leven gespaard. Een blik in de diepte overtuigde ons, dal de voorste wagen geheel verbrij zeld beneden lag; onder de puinhoopen lagen de bloe dende lichamen der verongelukten; slechts aan de elec trische draden hadden wij het te danken, dat de tw'eede wagen, waarin passagiers tweede klasse zaten, niet natir beneden gestort Ls. Een passagier van den naar* beneden gestortten wagen vertelde het volgende: Ik was om 1 u. 40 van het station Bulowslraat vertrokken om naar de Hallesche poort le rijden; geheel tegen mijn gewoonte stapte ik in den voorsten wagen van den trein, een wagon 3de klasse. Deze was vol; er zaten ongeveer 40 personen in, onder wie vele vrouwen; kinderen bemerkte ik niet onder de passagiers; eenige personen stonden in de gang. Plotseling, kort voor den railsdriehoek, in de nabijheid van de koelhallen, voelde ik een nik. zooiets. alsof de trein plotseling tot slaan werd gebracht. Toen volgde een hevige schok en de wagen sprong naar rechts over. Geschreeuw en luid hulpgeroep weer klonk; de wagen, waarin ik mij bevond, hing plotseling in de lucht: éen oogenblik slechts, toen suisde hij in de diepte. Ik was van de bank. waarop ik zat. op de tegenoverliggende bank geslingerd en op een dame gevallen. Snel sprong ik overeind en greep een geel koperen stang, waaraan ik mij een wijle vasthield; toen begaven mij mijn krachten. Toen ik weer tot bezin ning kwam, lag ik tusschen kermende, zwaai' gewonde personen en dooden; ik was bezaaid met glassplinters en stukken hout. Ik trachtte overeind te komen en toen kwamen er menschen aan en trokken mij uit den wagen. In een ijswagen van de Koelhallen-maat- schappij werd ik met nog vier andere gewonden tiaar het lokaal voor eerste hulp bij ongelukken aan den Tempelhofer oever gebracht, waar verhonden werd. Het rijtuig, dat viel. kwam 11 M. (liep op de binnen plaats van een ijsfabriek neer. De fabriek liet dadelijk ijswagens voor het vervoer van dooden en gewonden inspannen. Een heer, die uit een venster keek, toon het ongeluk gebeurde, waarschuwde onmiddellijk den brandweerpost in de buurt. Daar wilde men eerst niet gelooven, dat er op den als zoo veilig bekend staanden viaductspooi' een ongeluk zou gebeurd zijn. maar de reddingsbrigade rukte toch uit en verleende de eerste hulp. Toen men den wrakhoop begon pp te ruimen, sprongen de lichtgewonden, zoodra zij zich vrij voel den, te voorschijn en liepen als verdwaasd weg. De zwaai' gewonden bleven, als berustende in hun lot, geduldig liggen, tot men hen hielp. Zij konden zich trouwens haast niet verroeren. De meesten hunner hadden wonden aan den schedel en aan het gezicht. Duizenden menschen stroomden, nadat de bijzondere uitgaven van de kranten de Ix/kal-Anzeiger gaf er alleen drie van tezamen 1.100.000 exemplaren uit de jobstijding door heel Berlijn verspreid hadden, naai de plaats van het ongeluk. Men was in den beginne machteloos, om die zee van menschen legen te houden. De politie had dadelijk een paar commissarissen met den staf voor bijzondere gebeurtenissen en de afdee ling voor het herkennen van dooden uitgezonden. Aan de medewerking van deze geoefende ambtenaren, die gewoon zijn papieren en brieven, de merkteekens in linnengoed enz. na te zien. was het te danken, dat de namen van de meeste slachtoffers snel bekend werden. Toen de familie van de dooden bij hen werd toe gelaten. was het een hartverscheurend gezicht. Oudere en kinderen, die kort le voren gezond van huis gegaan wxuen, lagen daar vreeselijk verminkt. Zaterdagu\ond een vrouw en twee meisjes nog daar waren twee mannen, niet herkend. Ariue man. Zooals bekend is, heeft de Tsaar voor eenigen tyd het plan opgevat, op het eiland Kawoa in de Finsche Scheren een zomer residentie te laten bouwen. Nu is aan eenige Russische architecten de opdracht verleend, voor den bouw van een slot op dit eiland plannen uit te werken en aan den Tsaar voor te leg gen. Met den bouw dezer keizeriyke zomer-residentie zal binnenkort begonnen worden; het gebouw zal een modern karakter dragen en groot genoeg zyn om de geheele hofhouding en de lijfwacht huisvesting te ver schaffen. Voornamelijk legt de Tsaar, om den toestand der lijdende Tsarina, er nadruk op, dat het slot, waarop hij later geregeld de zomerdagen wil doorbrengen, van groote, naar de zee gelegen terrassen moet zijn omge ven. Daar de Tsaar gaarne de vischvangst uitoefent, wordt ook hiermede rekening gehouden. Het merkwaardigste bij den bouw is echter wel, dat zoo weinig mogelijk ontvangstzalen zullen worden in gericht, en er is dan ook reeds bepaald, dat op deze residentie slechts in hoogst enkele gevallen bezoeken zullen worden ontvangen. In den zomer van 1910 hoopt de Tsaar het nieuwe paleis te betrekken. Omstreeks dien tyd zal het eiland ook een klein garnizoen krijgen, bestaande uit de lijfwacht des Tsaren en een gedeelte van een Petersburger regiment.

Schager Courant | 1908 | | pagina 6