INGEZONDEN. Groenteveilingen. Buitenlandse^ Nieuws. Plaatseljjk Nieuws. Stal Groneman le en 4e prijs, de heer J. M. Koelman 2e en 3e prijs. Afdeeling G, Stierkalveren van in onderzoek zijnde koeien, ingezonden 8 stuks, behaalde R. D. Kaan le pr.. K. A Kaan 2e pr. en A. K. Kaan 3e prijs. Na afloop der keuring werden de prijzen door den heer P. Schenk Dz. met een opwekkend woord aan alle leden uitgereikt. De jury. die hare lang niet gemakkelijke laak zoo uitnemend vervulde bestond uit de heeren C. K«x>ij van Harenkarspel, Jb. Spaans en K. Boekei van Winkel, P. Hooij van Oudesluis en P. Schenk Dz. van Wieringer- waard. Van handel werd weinig gemerkt, daar liet hoe langer hoe moeilijker gaal om de beste fokdieren uil de handen der eigenaars los te krijgen, zelfs niet voor vrij hooge prijzen. Alkmaar, 6 Oct. 1908. Heden had de herstemming plaats ter verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad, Uitgebracht wer den in hel tweede kiesdistrict «929 kiezers) (vacature G. W. Melchers) 663 geldige stemmen, waarvan op I). Govers (lib.) 365 en op Wolzak (a.-r.) 298 stem men. zoodat gekozen is de heer D. Govers. In het derde kiesdistrict (891 kiezers) (vacature H. •I. Vonk; 666 geldige stemmen, waarvan op J. Pol (lib.) 382 en op J. F. M. Endel (r.-k.) 284 stemmen, zoodat gekozen is de heer .1, Pot. D. S.-D. A.-P. had besloten zich bij deze herstem ming te onthouden. Nieuwe Nledoip. Op 7 October hield de Rundveefokvereeniging Voor uitgang te Nieuwe Niedorp eene keuring. Ruim 70 stuks vee was in totaal in de verschillende rubrieken in gezonden. De keuring, die op het plein voor de N. Herv. kerk werd gehouden, werd door prachtig weer begunstigd. Veel belangstellenden woonden haar bij. Uitslag der keuri ng. I. Oudere koeien: le pr. J. Langedijk met Emma. (leeftijd onderzoek, jaren: 4). Normale opbrengst 5710 K.G. melk, 3.81 o/o vet, 9.10 »o vetvrije drooge stof. 2e pr. J. Stammes met Laantje (leeftijd, onderzoek jaren: 7). Normale opbrengst 5778 K.G. melk, 2.86 "o vet. 8.27 o/o vetvrije drooge stof. 3e pr. .1, Tuinman met Klaij (leeftijd, onderzoek, jaren: 2). Normale opbrengst 3428 K.G. melk. 3.17 °o vet, 8.41 o/o vetvr. drooge stof. Eervolle vermelding: K. Mijls met Jb. Terpsira (leef tijd. onderzoek jaren2). Normale opbrengst 3078 K.G. melk. 3.15 «o vet, 8.97 "o vetvrije drooge stof. II. Twinters. le pr. J. Langedijk met Bertha. Normale opbrengst 3723 K.G. melk, 3.02 pet. vet, 8.57 pet. vetvrije drooge slof. 2e pr. K. Mijls met Seheevink. Normale opbrengst 3186 K.G. melk, 3.12 pet. vet, 8.66 pel. vetvrije drooge stof. 3e pr. J. Stammes met Blesje. Normale opbrengst 3828 K.G. melk, 3.29 pet. vet, 9.18 pet. vetvrije drooge stol. Eerv. vermelding J. Rezelman met Nierop H. Normale opbrengst 3204 K.G. melk. 3.38 pet. vet, 8.88 pet. vetvrije drooge stof. III. Vaarzen. le prijs. .1. Stammes met Spatje II. 2e pr. J. Lange dijk met Buurvrouw. 3e pr. f. Stammes met Zwarte Kuise II. Eerv. vermelding R Rezelman met Pieter- tje II (vader: Benjamin, moeder: Pietertje). Verdere gegevens betreffende de moeder zijn: leeftijd van onder zoek. jaren2. Normale opbrengst 3682 K.G. melk. vel 3.26 pet., vetvrije drooge stof 8.69 pet. IV. Hokkelingen. le pr. J. V» d. Stok met Beers II A (vader: Jaeob, moeder Beers II). Gegevens van de moeder: loeitij<l van onderzoek, jaren: 3. Normale opbrengst 3717 K.G. melk, 3.66 pet. vel, 8.98 pet. vetvrije drooge stof. 2e pr. J. Stammes met Laantje II (vader Benjamin, moeder Laantje). Gegevens van de moeder: leeftijd van onderzoek, jaren: 7. Normale opbrengst 5778 K.G. melk, 2.80 pet. vet, 8.27 pet. vetvrije drooge stof. 3e pr. J. B Wilkcn met Roel II (vader: Jaeob. moe der: Roel). Gegevens van de moeder: leeftijd van on derzoek, jaren: 2. Normale opbrengst 3389 K.G. melk, 3.15 pet. vet, 8.56 pet. vetvrije drooge stof. Eerv. vermelding. J. Stammes met Wratje III (vader Jaeob. moeder: Wratje I.) Gegevens van de moeder: leeftijd van onderzoek, jaren2. Normale opbrengst 4216 K.G. melk, 3.42 pet. vet, 9.04 pel. vetvrije «hooge stof. V. Kuikalveren. le pr. J. Brouwer met Jantje II, geboren 13 .Maart j.l. (vader Nieolaas, moeder Jantje). Gegevens van de moeder: leeftijd van onderzoek, jaren: 2. Normale op brengst 3650 K.G. melk, 3.17 pet. vet, 9.10 pet. vet vrije «hooge slof. 2e pr. J. Stammes met Schaap II. geboren 15 Febr. jl. (vader Adolf, moeder Schaap). Gegevens van de moederleeftijd van onderzoek, jaren4. Normale op brengst 5711 K.G. melk, 3.34 pet. vet, 8.88 pet. vet vrije «hooge stof. 3e pr. Algemeen Armbestuur met Kooi II A, geb. 22 Febr. j.l. (vader Adolf, moeder Kooi II). Gegevens van de moedernormale opbrengst 3138 K.G. melk. 3.39 pet. vet, 8.60 pet. vetvrije «hooge stof. Eerv. vermekling P. Saai met Kee III A geboren 18 Febr. j.l. (vader Jaeob, moeder Kee III). Gegevens van de moeder: leeftijd van onderzoek, jaren 2. Nor male opbrengst 3516 K.G. melk, 3.18 pet. vet, 8.56 pet. Vetvrije «hooge stof. VI. Stierkalveren (met moeders). le pr. J. Stammes met Adolfus, geboren 13 Januari jl. (vader Adolf, moeder Grietje II). (Moeder is ge storven.) Gegevens der moeder: leeftijd van onderzoek, jaren2. Normale opbrengst 4182 K.G. melk, 3.21 pet. vet, 8.64 pet. vetvrije «hooge stof. 2e pr. A. Bakker lmet Bouwmeester, geboren 21 Febr. j.l. (vader Adolf, moeder Sarah B). Gegevens van de moederleeftijd van onderzoek, jaren: 1. Nor male opbrengst 5058 K.G. melk, 3.10 pet. vet, 8.39 pet. vetvrije drooge stof. 3e pr. H. Schoorl met Slrooker, geboren 25 Febr. j.l. (vader Adolf, moeder Strooker). Gegevens der moe der: leeftijd van onderzoek, jaren: 2. Normale opbrengst 4340 K.G. melk, 3.52 pet. vet, 9.29 pet. vetvrije «hooge stof. Eerv. vermehling J. v. d. Stok met Overal II, ge boren 17 Febr. jl. (vader Overal, moeder lkx*rs 11). Gegevens der moederleeftijd van onderzoek, jaren 3. Normale opbrengst 3717 K.G. melk, 3.66 pet. vet, 8.98 pet. vetvrije drooge stof. Ter opluistering hadden de heeren J. y. d. Stok en W. C. Visser ieder een kuikalf en het Algemeene )Armenbestuur een stierkalf ingezonden. Keurmeestersde heeren J. Strijbis. N. Niedorp, P. Schenk, Wieringerwaard, K. Boekei, Winkel. Ommen. Voor Ommen (Tweede Kamer) zijn officieel candi- claat gesteld dr. A. Kuyper en de oud-minister De Meester. Langedjjk. Met alle geweld willen de kooplieden aan den Lan gedijk de producten koopen om ze over hun kantoor te betalen. Zijn er al eens zwakke broeders onder de bouwers, de meesten houden zich flink aan de eenmaal vastgestelde besluiten. Zoo konden gisteren 2 bouwers te Zuklseharwoude hun blauwe aardappelen, ongeveer 250 zak verkoopen, doch zij wilden zien niet verplich ten over het nieuwe kantoor te gaan. Daardoor toonden zij trouw te willen blijven, zelfs met de kans op .ver lies, aan de besluiten hunner vereeniging. Ook het volgende kan als feit worden meegedeeld: Een bouwer te St. Maarten, die zonder contract had ver kocht en welke overtreding door koopers werd uitge- speeltl als bewijs van zwakheid der bouwers, werd gestraft met de laagste boete, door zijne vereeniging opgelegd, nadat hij verklaard had, dat hij zich voortaan beslist zal houden aan het reglement, óm niet anders te verkoopen dan op contract en over de betaalkan- loren van de heeren .J. Dirkmaat, N. Kooy en .1. Akkerman. Zuid-Scharwonde. Alhier is weder een ernstig geval van typhus gecon stateerd. Zuid-Scharwoude. Alhier ontstond Zondag brand in de woning van den heer Glas Door flink optreden kon spoedig verdere uitbreiding worden voorkomen en werden slechts wat kleeren een prooi der vlammen. Ook was er nog eenige andere schade aan hel huis. l.aiiKcdyk. 't Is op het oogenblik zeer slecht voor «le bloem- kooibouwers. Deze kool is zoo g«xxl als niets waard. Het warme, zonnige weer is zeer nadeeiig voor de bloem, die daardoor niet vast genoeg wordt Aan de zuurkoolfabrieken worden er duizenden ingemaakt. Anna Paulowna. Uilslag der op 7 October gehouden publieke aanbe steding. bij inschrijving, van het vergrooten van het schoolgebouw te Breezand. Ingekomen zijn 15 inschrijvingsbiljelten. n.i. van M. Geevers te Anna Paulowna voor 5060; van L. YVar- naar te Winket voor I 5000, vanM Verheus te Helder voor f 4967: van .lob Neuvel te Anna Paulowna voor f 4859; van A. Willegrijp te Anna Paulowna voor f 1828: van 11. Jonker te Anna Paulowna voor f 4724; van Jb. Jonker te -Anna Paulowna voor f 4554; van P. Voorman te Schagen voor f 4497; van G. Plevier le Sehagerbrug voor f 4483; van M. Groen te Schagerbrug voor f 4441; van S. Overtoom te Schagen voor f 4374.17 van G. Laagland Winder te Helder voor f 4363; van C. Vlaming te Anna Paulowna voor f 4270; van J 11. ter Burg te Anna Paulowna voor f 4249; van Jan de Graaf voor f 4198. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Heer-Hagnwaard. Door de Holl. Maatschappij van Landbouw werd aan J. Geusebroek alhier, na afgelegd toelatingsexamen, een beurs toegezegd van f 100, voor het volgen van den aangevangen cursus aan de Landbouwwinterschool te Schagen. St. Maartensbrug. Dinsdagmiddag werd te St. Maartensbrug een 'ringrij- derjj gehouden met paard en kar, waaraan 23 paren deelnamen. De prijzen, welke bestonden in contanten, werden behaald als volgt: le prijs de heer G. Sluis St. Maartensbrug en mej. D. Zeeman Keinsmerbrug. 2e prijs de heer P. Bruin St. Maartensbrug en mej. T. Gutker Burgerbrug. 3e prijs de heer B. Appel St. Maartensbrug en mej. M. v. d. Oord Moerbeek. 4e prijs de heer C. Watertor en mej. D. Watertor te St. Maartersbrug. Daarna had een wedstrijd plaats met hindernissen voor jongens van 12 tot 15 jaar. Den len prijs, een nik kelen horloge, behaalde Jn. Snijders. 2en prijs, een meer schuimen sigarenpijpje, KI. Dekker Pz. en 3en prijs, een horlogeketting, A. Doorn, vervolgens voor jongens van 9 tot 12 jaar, waarbij G. Swarthof Pz. den len prijs, een harmonica, behaalde, P. Groenveld den 2en prijs een mondorgel en Jn. Brak den 3en prijs een portemonnaie. Dinsdagmiddag had te St. Maartensvlotbrug een wed strijd plaats in het prjjsknippen. De uitslag was als volgt: le prijs G. Dekker. 2e prijs M. Bakker. 3e prijs Jn. van Zoonen. 4e prijs C. Brouwer Jbz. 5e prijs P. Bakker. 6e prijs C. Brouwer Jnz. 7e prijs Jn. Rong. 8e prijs P. van Buuren. De prijzen bestonden in contanten. Mijnheer de Redacteur! Mag ondergeteekende U een plaatsje verzoeken in Uw veelgelezen blad? In het laatste verslag van den Raad der gemeente Hoogwoud (Schager Courant 4 Oct. j.l.) trof mjj de ver klaring door den burgemeester, namens B. en W. afge legd, naar aanleiding van bet verzoek om adbaesie, ingediend door den Bond voor Staatspensionneering. Is bedoeld verslag juist, dan zijn genoemde heeren wel niet meer behoeven le schrijven, wijl hij zulks niet zal durven. Of denkt gij dat een gewoon bericht- geveltje, dit laatste stuk heeft geschreven? Kom. als ge het aandachtig overleest, zult gij moeten gevoelen, dat «laarachter een gestudeerd hebbend heer zit. En hieraan M. de R. hou«l ik mij. Ik wil hier nog even bijvoegen dal de pasb.or mij zeide, aan den heer Nap beloofd te hebben, oas te vragen, hel volgend jaar weer naar hem toe le gaan. docJi waarom dat? Uw correspondent onbekend, en dus gevrijwaard door zijn masker, zal daartegen lodi wel weer gaan schrij ven, en het misschien zelfs niet gelooven, vooral als hij hoort, dal wij dat zeker niet zullen doen, omdat de' handelwijze van «len h«?er Nap niet alleen in ons oog, maar ook in «lat van vele andersdenkenden on billijk is geweest, en ook omdat het oas bij den heer Stam goeit is bevallen. Doch laat hij gerust zijn gang gaan, als hij zijn eigen naam niet zet, antwooret ik niet meer. Welke stof of uw correspondent hieruit weer zal pulten, nu mij gebleken is dat hij in ontwikkeling en in de kunst van laveeren ver boven mij staat, kan mij minder schelen, ik heb als eerlijk man mijne overtuiging gezeg«l, wel wil ik den onbev{x>roordeel«ïen lezer zeggen, «lat bij nog niets heeft bewezen, en' in zijn verdere polemiek die liij mogelijk zal houden, niets zal kunnen bewijzen, dat is mijne besliste over tuiging men lette hier vooral op. U, M. de R.. dankende voor de mij nogmaals ver leende plaatsruimte, Noordscharwoude. C. RIJKES. M. de R. Die mijnheer Rijkes is een taaie. Ik had gedacht, «lat het ineer dan mooi was, maar jawel, «laar komt me nogeens een epistel. Ik zal dus wel weer moeten antwoorden. Ik wil dan eerst zeggen, dat ik mij zeer gevleid ge- ycx'I over hel compliment van pastoor over mijn ge- sludeerdheid, en dal zult ge begrijpen ook, als ik u zeg. dat ik een tamelijk ontwikkeld gevoel van eigen waarde bezit. Verder is het me absoluut onverschillig, als de post«x>r ine noemt „een sluipmoordenaar met een masker voor Dat zat u misschien vreemd voor komen, doch die absolute onverschilligheid vloeit voort uit deze mijne overtuiging, dat men zich altijd de vraag heeft te stellen: wie spreekt die beschuldiging uit? En wanneer men dan minder vriendelijk wordt, bejegend door iemand, die door zijn handelwijze be- wijst niet de zedelijke meerderheid te bezitten, om j in dezen als rechter op te treden, dan haalt men over een dergelijke „benaming' zijn schouders op en denkt: zij behooren niet tot hen. «lic «le Christelijke Barm-1 hartigheid beoefenen of kunnen prediken. Wal ik nog over de ergerlijke zaak heb te zeggen is dit: mijnheer Rijkes, u kunt niet lezen. Nu «lat j weer, hoor ik u al zeggen. Ja. waar staal «lal de i pastoor als adviseur voer den boycot heeft gewerkt! en als pastoor zelfs het bestaan er' niet van kon ver moeden? Er' staat met andere woorden, dat ik me niet kon voorstellen, dat waar «le geestelijke adviseur (de kapelaan bijv.) op de hoogte was. de pastoor zelfs niet aan het bestaan van den boycot zou hebben ge dacht. Voelt u nu mijnheer Rijkes, waarom ik sprak over de bewonderenswaardige organisatie der Katho lieke kerk. Nu snapt u me wel! Ik heb u en den pastoor cien raad gegeven zich le schamen. Dien raad geef ik u niet meer, het is den moriaan gewassehen. Want waar gc eerst naiaüt I éen enkel w«x>rd van afkeuring uit te spreken over uw gesmade handelwijze, gaal ge nu zelfs zoo ver op een hondsche manier goed te praten wat een op- i reehl mensch verafschuwt lk zal er niet veel over i zeggen, ,het zouden sterke uitdrukkingen moeten zijn, die ik zou moeten gezigcu om uwe handelwijze vol- doende te kw alificeeren. Voelt ge zelf niet het schrij- j nende van het feit, dat uw pastoor eerst opvliegend zoogenaainde verontwaardiging, zich beleedigd en Wat er uit deze daad van Bulgarije zal groeien oorlog of een oplossing langs een meer vredelievender! wog, het is moeilijk te zeggen. Het hangt veel af van de wijze, hoe hoog in Turkije deze daad wordt opgeno- men. De opwinding vooral bjj het leger is daar zeer groot, maar ook de groote mogendheden hebben nog een woordje mee te spreken en deze schijnen het over de kwestie vrijwel eens te zijn. Maar dan zal het wel weer een langebaanpraatje worden. Hoe men de zaak ook denkt af te wikkelen, deze daad van Bulgarije is voor Turkije een diplomatieke Het Koninkrijk Bulgarije is verlost van eiken invloed van Turkije en niet de minste schadevergoeding out. vangt dit rijk voor het verlies. Oostenrijk heeft meteen aan deze roerselen gebruik gemaakt, en Bosnië en Herzegowina geannexeerd; ook dat lokte protesten uit bij de betrokxen streken. Za.1 het ook daar vrede blijven Alles wijst er op «lat er tusechen Bulgarije en Oostenrijk overleg is gepleegd En waar de daad van Bulgarije nog eenige verontscbm! diging kan vinden in de voortschrijding op de baander emancipatie, is, wat Oostenrijk deed, niet anders dan het schenden van goede trouw, het breken van beloften neergelegd in het tractaat van Berlijn. Serviö, dat bij' handelingen alles behalve is gebaat, mobiliseert deze reeds troepen. Ook daar dus oorlogsgevaar. Het spreekt vanzelf, dat Bulgarije davert van bet ge. juich, allés vlagde en salvo's werden afgevuurd, mu ziekcorpsen speelden, kortom, het enthousiasme was geweldig. Alles in Bulgarije schijnt op oorlog voorbe reid. Het leger, op voet van vrede reeds 56.000 man tellende, was met het oog op do groote manoeuvres op het oogenblik 130.000 man sterk, en nu de mobilisatie gelast Is, zal binnen enkele dagen een strijdmacht van 380.000 man in eerste linie, met een reserve van 110000 man, gereed staan om den Turken het hoofd te bieden. Dit leger is in de laatste jaren uitstekend gewapend en geoefend. Nu is in andere omstandigheden het Turksche leger geen te minachten tegenstander. Maar thans, nu het proces der wedergeboorte pas begonnen is en schier overal in den chaos nog rogei en orde moet komen In vredestijd telt het Turksche leger ongeveer 260.000 man met 1200 kanonnen, waarvan 125.000 man met 990 kanonnen in Europa. Nominaal kan Turkije ruim een millioen op de been brengen, maar in werkelijkheid zou de sterkte daar verre onder blijven. De dapperheid der Turksche soldaten is spreekwoordelijk, en bun aan voerders toonden zich van oudsher bazen in de krijgs kunst. Maar feit is, dat het Bulgaarsche leger véél sneller kan gemobiliseerd dan het Turksche en daarom een grooten voorsprong zou hebben. Van harte hopen we, dat een vredelievende oplossing zal mogen worden verkregen. Broek op Laugendjjk, 6 October 1908. in niet tegen staatspensionneering, maar achten zij het griefd achtte door onze beschuldiging, nu dc bedrijvers bezwaarlijk deze pensionneering klaar te krijgen zonder van die lage daad in bescherming neemt, en wat ze premiebetaling. De gevolgen zouden naar hunne meening bedreven voor immoreels niet eens veroordeelt?! Voelt niet te overzien zijn. ffe wel «lal men zich moeilijk iets meer ergerlijks kan Hebben B. en W. van Hoogwoud dan nog nimmer gehoord, dat or sedert 1902 in Denemarken eene wet bestaat op de Ouderdomsverzorging, waarbij geen premie wördt geheven? Eu toch waren de gevolgen voor den Deenschen Staat geenszins nadeeiig. Volgens j weest. ill gc tot slot van mij nog een raad aan- Edith Sellers verkeeren sedert dien de spaarbanken in nemen, «lan deze: wanneer ge weer polemiseert, maak bloeiender toestandstijgt het aantal inleggers. hel dan uw tegenpartij niet zoo moeilijk om aan uw Is het B. en W. van Hoogwoud onbekend, dat er waarheidsliefde te gelooven. eene Nieuw-Zeelandsche wet bestaat, die staatspensioen 1 toekent zonder premie te heffen Ook deze wet sleepte geen noodlottige gevolgen na zich; van geen staatsbankroet werd in Nieuw-Zeoland gehoord. En ten slotte, ontging het de aandacht van B. en W, denken! Verder op uw geseiirijl ingaan? neen, ik zal het laten, het baat tot niets. Ik neem nu afscheid van u, de kennismaking is niet van de aangenaamste ge- De Berichtgever. van Hoogwoud, dat slechts voor luttel weken de dag bladen de tijding bevatten, dat in Engeland door het Hoogerhuis eene wet op de Ouderdomsverzorging werd aangenomenOok bij deze wet geen premiebe taling. In Engeland, stellig een der best geregeerde landen, vreesden de Staatslieden dus niet, als het dagelijksch bestuur van Hoogwoud, voor gevolgen, die niet te overzien zijn. U, mijnheer de Redacteur, vriendelijk dankend, Uw Dw. Dn., W. DE BOER. Kolhorn, 5 October 1908. ~ioy~ M. de R. Wees zoo goed het hieronder volgende nog eens voor mij te plaatsen. Ik moet dat doen, onulat uw j correspondent al heel goed op de hoogte meent te i zijn, en daarom mei zijn verdachtmakingen voortgaat. Ik wilde wel, dat ik de gave van stellen bezat, zooals uw berichtgever die heeft. Maar al is mijn stijl wat ongelukkig, dat moet uw berichtgever- «lan maar voor lid nemen, het is tenmiaste van mij1, en niet van een ander, en zoo Lk hoop, duidelijk. Ik begin dan al «ladelijk met te zeggen: als uw berichtgever beter on derzocht ha«i, dan zou hij geweten hebben, «lat onze afdeeling wel een onderaldeeting van de St. Jozefsver- eeniging is, maar Pastoor Willenborg «iaarvan volstrekt geen President of Adviseur is, zich «faarmede tot heden-, toe nog niets heeft bemoeid en nog nooit op een der Bulgarije en Turkge. Wat reeds lang als een dreigende wolk aan den politieken hemel hing, is nu als een donderbui neerge vallen Bulgarije is tot een onafhankelijk koninkrijk verklaard. Men kent de kern der quaestie, die reeds herhaalde lijk is uiteengezet. In zeer korte trekken zij deze hier nog eenmaal geschetst: Teruggaande tot 1875, zien wg na den opstand van Bosniö en Herzegowina ook in Bulgarije gisting ont staan, die in het volgend jaar in Turksche gruwelen I overgaat, waarbij 12.000 Bulgaren om het leven komen. Op Engeland's initiatief kwam nog in het laatst van I 1876 te Konstantinopel een conferentie bijeen, welke de autonomie van twee Bulgaarsche provinciën (Tir- 1 nowo en Sofia) onder christelijke gouverneurs tenge- t volge had. Dat was het begin der herleving van een Bulgaar- i schen staat. De Russisch-Turksche oorlog, die met den vrede van San Stefano (3 December 1878) eindigde, schonk het aanzijn aan een schatplichtig vorstendom Bulgarije. Zoo was de Bulgaarsche staat uit een slaap van 485 jaren weer opgewekt. Oostenrijk en Engeland hadden bezwaar tegen een grensregeling van het vorstendom, voornamelijk door Ignatief geregeld. Het congres van Berlijn stelde toen in Juni 1878, be halve een nauwkeurige begrenzing, vast dat Oost- Roemelië een autonome provincie van het Turksche rijk Übü "blijven. In de nu volgende jaren kreeg het vorstendom een Aardappelen (graafj.) (ronde) (muizen) Wortelen Bloemkool 1ste soort 2de soort Reuzenbloemkool Roode kool Gele kool Witte kool Koolrapen Nep (kleine uien) Uien Bieten Winkel. 5 October 1908. Appelen Peren Bloemkool Slaboonen Bieten Wortelen Uien .\icuw l.eveu 3 October. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Witte kool Kleinere Nap Uien 5 October. Roode kool Roode kool 2e srt. i Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Witte kool Kleinere Nep Uien 6 October. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Witte kool Uien Ons Belang Roode kool f 0.- a f 0 - per 1/4 H.L. f 0.40 af 0.45 f 0.— a f 0.— f 2.30 a f 2.80 per 100 bos. f 2.50 a f 3.— per 100 stuks, f 0.50 af 1.20 f 3.- a f 6.- f 3.- a f 6.50 f 3.- a f 5.60 f 5.- a f 8.- f 1.80 a f 2.60 f 3.— a f 3.85 50 if.G. f 2.- a f 2.30 f6.76 a f 11.50 per 1000 stuks. f 0.50 a f 1.50 per mana. f 1.50 a f 4.50 f 0.a f 0.per 100 stuks, f 0.40 a f 0.66 f 1— a f 0.- f 0.55 a f 0 - per zak. f 1.90 a f 2.16 per baal. Station Aoord-Sebarwoude f 5.50 a f 6.— per 100 stuks, f 4,50 a f 5.26 f 3,60 a f 4.25 0 f 5.50 a f 5.76 f 4,60 a f 5.- f 3,75 a f 4.26 0 f 0.- af 0.- f 4,- a f 0,- f 0— a f 0— 50 f 0.- a f 0.- K.&. f 5.-— a f 5.50 per 100 stuks, f 3,75 a f 4,75 f 2,90 a f 3,50 f4,76af5.- f 3,50 a f 4,50 f 2,90 a f 3,25 f6.-af&- l f4,— a f 4,50 z f 0,— a f 0.— per baal. f 0.— a f 0.— per baal. f 5.50 a f 6.25 per 100 stuks, f 4.50 a f 5.25 f 3.- a f 4.- f 5.26 a f 5.76 f 4,50 a f 6,- f 2.50 a f 3.50 f 5.- a f 6— 2,20 a f 2,30 per 5o"k.G. 6 October. Aanvoer 3000 at. kool. I a i Per 100 «tuks. Gele kool o y xii vav xj va vigvuuu jaxou ivx ovg xxov 1 vi ooduuvxu uuu vergaderingen is geweest; het is dus een minne zet yQj-gt een parlement en een grondwet. Een woelige tjjd van uw berichtgever, dat hij het laat voorkomen, alsof volgde; een groot-Bulgaarsche beweging in Oost-Roemeliö de Pastoor zou gelogen hebben, en het zoo voor te <3en Balkan bracht het land aan den rand van een stellen, alsof hij als Adviseur voor den boyc«>t gewerkt I oorlog; een staatsgreep van den vorst, die zich daarbij heeft, en als Pastoor zelfs het bestaan er niet van radikale regeering van den hals schoof, redde het kon vermoeden. Ik zal het u maar zeggen, wij hebben alles voor hem verborgen gehouden, ook hetgeen is zjj'n dictatorschap duurde niet lang. Het scheppen besproken twee weken voor den boy«x>t, omdat wij van geregelde toestanden werd noodig om den Russi- vreesden dat de Pastoor het niet zou gewild hebben. schen jnvloed te keeren, en op 21 Sept. 1885 nam de En .gelukkig «lat wij het niet gedaan hebben, want vors(; (je regeering van Oost-Roemelië op zich. nu ben ik naar den Pastoor gegaan, en heb hem j)e Serviërs hierdoor naijverig geworden, verklaren over de zaak gesproken. Zijn antwoord en zijn raad guigar(j6 den oorlog, doch worden leeljjk verslagen, dien hij mij gegeven heeft schrijf ik hier letterlijk over. Oostenrijks tusschenkomst redde toen Servië. „Waart gij van te voren bij mij gekomen, dan geloof Kort na den vrede van Boekarest benoemde de Porte ik niet, «lat ik den boycot zou hebben aangeraden. 1 met g0edvinden kleinere f ^50 a f 4!- f 4.50 a f 0 - kleinere f 2,50 a f 4,- Veiling te Anua-Paulowna gehouden Dinsdag 6 Oct., des namiddags 3 uur. Aardappeien (bi.) 71 zak per zak f 1 - - a f 110 Sla- boonen 56000 st, per lOOO 8t. 40a70ct. Roodekool. - st., per 100 f 6.— a f 0.—Wortelen bos per 1C0 n t ri i~' 8niJbo°nen.stuks, per 100 0 a f fon1^0 rV00 f 2'80 a fB-~- 300 Andjjvie per 100 f 1.20. Gele kool per 100 f4.-. Bleten per 100 f 1. 0 mand druiven, per mand f 0.—. - Noord-Scharwoude, (Dorp), 6 October 1908. Aanvoer 34600 stuks. ■fB der mogendheden den vorst tot gou verneur-generaal van Oost-Roemelië. Den 14en Juli 1886 werd toen de vereeniging van Bulgarije met Oost- Roemelië uitgeroepen. Het naijverig Rusland bewerkte den val des vorsten en een tusschenregeering volgde, totdat prins Ferdinand - van Koburg 7 Juli 1887 door de Sobranje tot vorst hoezeer men ook schreeuwt en nog verder zal schreeu- wercl ge^ozen. wen. En waarom niet? Onwiat de heeir Nap met boos q opzet gehandeld heeft. In tegenwoordigheid van den heer Mul uit Schagen, heeft hij mij zelï erken«L toen Maar op een andere wijze den heer Nap tot het her halen van dergelijke zaken hebben doen afschrikken. Nu hij echter Ls toegepast, maak ik u geen van allen een enkel verwijt daarvan. Ja, uw ongenoemde tegen partij noemt uw handelwijze wel laaghartig en wil dat ik hem veroordeel, doch daartoe kan ik niet overgaan, Bloemkool lste soort Middelbare Reuzenbloemkool Roode kool Witte kool Gele kool 7 October 1908. Aanvoer 18200 stuks. Bloemkool lste Boort 0 Middelbare Reuzenbloemkool Roode kool Witte kool Gele koöl het stuk voor de tweede maal opgevoerd werd, ge weten te hebben, dal het zeer beleedigend gevonden werd door de Katholieken, doch de opvoering heelt laten doorgaan, onuiat hij er geld mee kon verdienen. Zou ik nu iemand, die zijn eigen vonnis geveld had, in bescherming moeten nemen? Vraag uw onbekenden correspondent maar eens, wat ik aan dien van „Hel Nieuws" gevraagd heb. Zoudt gij uw leverancier die u en uwe familie met boos opzet schandelijk belee digd heeft, blijven begunstigen? Maar Rijkes, als ik u een goeden raad mag geven, schrijf dan niet meer tegen dien correspondent, wanneer hij zijn naam niet bekend maaktniets toch is laffer, dan een sluipmoor denaar, met een masker voor, «laag hein eerst uit, zijn naam bekend te maken, en dan zult gij vanzelf Eerst 8 jaar later kwam de verzoening met Rusland tot stand. De sultan volgde en droeg hem b(j firmen van 14 Maart 1896 de regeering van Oost-Roemelië over. De Europeesche mogendheden sloten zich b(j die er kenning van den vorst aan. De quaestie van den Orientspoorweg mag in deze dagen als genoegzaam bekend worden verondersteld. In Decem ber 1898 werd het koopcontract over die lijnen na stormachtige debatten in do Sobranje aangenomen. Men ziet het is een geregeld proces, een ontwikkeling van het land tot Staat, tot natie, tot beschaafde natie de laatste faze is de onafhankeljjkkeiu, die het volk thans bereid is met de wapenen te verdodigen. Het is waarschijnlijk, dat het niet zoover zal behoeven te komen en dat een vergelijk met Turkije alsnog zal kunnen worden getroffen. 2.— a f 3.— per lOOstuks. f 1— a f 0.- f 2.50 a f 6.- 0 f k-af 6.26 f a f 8.26 0 f 4,- a f 5 - 1 00 0 f 2.— a f 3.— per 100 stuks, f 1— a f 0.- 0 f 2.- a f 4.60 "0 f 4.- a f 6.- f 6.- a f 8.- ti i n f 4.- a f 6,50 a POLITIE. i,n ne!n8ele^ie«de!er gemeente zijn inlichtingen te be komen omtrent een gevonden armband en een fiets pomp. Schager Loten. oor de Loterij bij de Paaschtentoonstelling in 't aanstaande voorjaar is de koninklijke goedkeuring in gekomen. Het Kerkkoor. De poging tot verheffing van het godsdienstig leven in onze gemeente, die zou hebben kunnen bestaan in een flink kerkkoor, is mislukt. Voor de eersterepetitie, die Maandag zou gehouden worden, waren slechts een 5-tal belangstellenden opgekomen. Ds. Herman heeft om die reden besloten verdere pogingen te staken.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2