KLAAS KORL, 52e Jaargang. No. 4402. Donderdag 8 Ocu 1908. TWEEDE bL AD. Binnenlandse!) Nieuws. FEUILLETON. de moordenaar, Zwnre brand te Tilburg. Een felle brand heeft te Tilburg in den laten avond de wollenstoffenfabriek der firma F. A.' Swagemakers en Zonen op den Heuvel voor een groot gedeelte ih de asidi gelegd. l>e brand, die te ongeveer half elf uitbrak, ont stond door nog onbekende oorzaak in de z.g.n. scheer- derij. van waar hij zich in een ommezien over het geheele hoofdgebouw uitbreidde. Toen de brandweer aanrukte, ^tond het geheele gebouw dan ook reeds in lichtelaaie en viel aan behoud niet meer te den ken Toch werd nog met een. paar slangen hel steeds verder voortwoekerende en immer heller hemelhoog oplaaiende vuur zoo goed mogelijk bekampt, ten einde Ie voorkomen, dat de aangrenzende spinnerij eveneens een prooi der vlammen werd. Intusschen werd ook de weverij, die op een afstand van ongeveer-15 M. evenwijdig loopt met het hoofd gebouw. sterk door het vuur bedreigd en moesten po gingen tot haar behoud worden aangewend. Evenwel liet vuur bleek op den duur niet bestand tegen de groote massa's water, die een 16-tal spuiten in dege- bouwen wierpen. Te ongeveer 12 uur, dus I1/2 uur na het uitbreken, was het grootste gevaar geweken, wal een geluk was voor de eigenaren der beide belendende fabrieken, de firma's Wed. J. B. de Beer en Zonen en K. I.ombaers en Co. Aan algeheele afwezigheid van wind is haar behoud te danken geweest. Fit de kantoorlokalen konden nog bijtijds eenige hoe ken en gelden worden verwijderd, hetgeen tenslotte bleek onnoodig le zijn gevveest. daar hel vuur deze lo kalen niet meer heeft kunnen bereiken. Andere pogin gen tot redding van den tabrieksinventaris werden niel beproefd. Het geheele hoofdgebouw, bevattende de scheerderij, nopperij. vollerij. machinekamer, benevens eenige kleine bergplaatsen, werd een prooi der vlammen. De schade, die uiteraard nog niet met zekerheid is vast te stellen, wordt nog verhoogd door de groote ver woesting, die ook het water in de njet vernielde weverij, spinnerij en magazijnen heeft aangericht. Te ongeveer 1 uur was men den braad geheel mees ter. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Naar de oorzaak zoekt men, omdat bij het sluiten der fabriek le 10 uur niets van het naderend onheil was te liespeuren. Verzekering dekt de schade. Deze brand is oorzaak, dal tal van arbeiders voor eenigen lijd buiten werk zullen geraken, heigeen, vooral mei hel oog op de werkloosheid, die ook heers diende is, een treurig feit moet worden genoemd. Steeds hooicer. Naar de Tel. uit onverdachte bron verneemt, zal de heer Huizinga, vroeger barbier te Kampen, thans gesalarieerd propagandist van „Patrimonium', wonende ie Watergraafsmeer, eerstdaags benoemd worden tol burgemeester van Axel. oor Holten was hij ook een ernstige candidaat. Daar .h'eeft hij evenwel de vlag moeten strijken voor baron Van den Borcli van Verwolde. Ken droevig einde. Te Papendrecht wilde gistermorgen te half vier de zandschipper Jacob Romijn Jac.zn.. van Papendrecht, die met zijn vaartuig binnen de sluizen te Elshout lag, deze sluis uitvaren om op de Lek te komen. Toen hei scheepje door de deuren was. liep Romijn naar liet achterschip om ook de boot bij te halen. Hierbij moet hij op de eene of andere wijze overboord geraakt zijn. want de knecht hoorde een plons in het water en toesnellende zag hij den schipper niet meer. On middellijk kwamen op zijn geroep nabijliggende schip pers te hulp. doch hoe men ook zocht en dregde, builen de sluis werd niets gevonden. Te lialf zeven werd bij het dreggen binnen de sluis liet lijk van den zoo droevig omgekomen jongen man -rmoedelijk is hij juist bij het zjeh slui- mode schijnt te komen. Is het reeds belachelijk als menschen zich geregeld van een taal en van uitdrukkingen bedienen, die zij niet verstaan, bepaald verwarrend wordt het, als zulke uitdrukkingen, door voortdurend verkeerd gebruik, be- teekenissen krijgen, die zij in t minst niet bezaten. Zoo met het veelvuldig misbruikte ..per se (immers niet anders dan „uit zich', een „zaak die vanzelf spreekt dal thans algemeen, ook door ontwikkelde menschen, gebezigd wordt voor „noodzakelijk\Vie hoort niet dagelijks„Ik moei hem per se spreken'' enz. En zoo gaal het maar door. Beschaafden en onbe- schaafden trachten er elkaar de loef inee af te steken. Een nieuwtje onder de straatventers is op het oogen- blik het woord „beré" soms nog verhanseld tol „murré waaronder men alle soorten yan peren tracht aan den man te brengen. Ken gezond bidder. Bij de Ftreehtsche politie werd dezer dagen aangifte gedaan van een zonderling geval. Een vrouw, te Zeist woonachtig, had al jaren lang last gehad van maag pijnen. waarvan de oorzaak maar niet kon worden verklaard en die dan ook niet waren te genezen. Ge dienstige buren gaven haar het advies, zich te wen den toi den Ftrechtschen ..gezond-bidder"; die de macht bezat, iedere kwaal te bestrijden door het gebed. Buur vrouwen-adviezen zijn voor goeilgeloovigen in den lande altijd hoogst welkom; zoo ook hier. De Ftrechlsche specialiteit werd in consult geroepen, kwam. zag jen zou overwinnen. Hij verklaarde het geval geheel le doorzien en beloofde alle succes van zijn gebed. De vrouw moest haar hand in de zijne leggen en met aandacht luisteren naar de formules, die de man iuet schier onverstaanbare stem prevelde en maar steeds herhaalde. Een houten kruisje moest daarbij op de pijnlijke plekken worden gelegd en met geduld en lijd zaamheid zou de kwaal dan wel verdwijnen. De vrouw legde inderdaad een bewonderenswaardig geduld aan den dag. maar zooals aan alle dingen, kwam ook daér een einde aan, haar geduld geraakte uitgeput maar de pijnen bleef ze behouden. Intusschen had ook de dochter des huizes de hulp en raad van den „gezond-bidder" ingeroepen. Het meisje verbeeldde zich. wanneer zij zich op straal ver toonde. steeds achtervolgd te worden door een kind. dat Liep ais z ij liep, en staan bleef als z ij stond. De specialiteit achtte ook dit geval van emsligen aard. maar evenals de maagpijn van mama geneeslijk; maar zoo weinig succes als de deskundige had met de moeder, zoo schitterend slaagde zijn methode bij de dochter. Dank zij de gebedsformules, verdween het kind met de achtervolgirigsmanie als sneeuw voor de zon. De dochter ziet er althans, als zij uit gaat, geen spoor meer van. Dit consult kostte het meisje tien gulden De moeder werd door dit succes met de dochter weer opnieuw gesterkt in haar vertrouwen, duldde den specialiteit weer aan haar sponde en luisterde met hernieuwde aandacht. Maar 't gaf geen zier de pijnen waren' er en bleven er. Van geduldig en gewillig wérd mama woedend en recalcitrant; de „bidderkreeg zijn congé, z ij eischte haar geld terug. Dit laatste werd door den specialiteit geweigerd en vandaar een beroep op de tussenenkomst van de Ftreehtsche politie. Mama diende een aanklacht in wegens oplichting en thans is de zaak in onderzoek. In Zeist heeft de specialiteit uit Utrecht een "treinsmid van beroep voorloopig afgedaan. Zoo vangt inert lieven. Men schrijft uit Rossum aan de Tielsche Ct. Wie gaarne op eenvoudige, wisse manier dieven wil leeren opsporen, had Maandag op Letwalda, de aan legplaats voor stoombooten alhier, moeten zijn. Daar had hij kennis kunnen maken met zeker persoon uit een der omliggende dorpen aan de overzijde der Maas, wien een sommetje geld was ontvreemd en die, zonder de politie er pree in kennis gesteld te hebben, zelf op onderzoek naar zijn vermiste schatten uitging. Zijn reisplan was met de Nijmeegsche boot naar Rot terdam. Daar kon hij klaarheid in zijn duistere zaak bekomen bij een zoogenaamden duivelbanner. Die zou hem op de hoogte brengen, ja, hem zelfs in een emmer water den persoon laten zien, die den klomp onder de bedstede had geledigd. Dan had onze reiziger daar den dader maai- met zijn mes een veeg over 't gelaat te geven om hem, thuis gekomen, gemakkelijk te kun nen herkennen. Om hem maar niet te zeer te vermin ken zou hij hem een snee in 't oor geven. Bij het verlaten van den verklikker zou hij wel oppassen niet om te zien, want dan ware het plan mislukt. De pastoor had hem deze reis wel afgeraden, maar hij ging er toch op uit. opgehaald. Ver „Hl ten der deuren door de opening gevallen De onge lukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. Taal die nergens thuishoort Als men een ontwikkeld winkelier eens vraagt, wal hij eigenlijk onder „comestibles" verstaat, dan krijgt nien zelden het rechte, en meestal allerlei uiteenloo pende antwoorden. De een duidt er flesschen vruch ten me enan; de ander weifelt tusschen fijne vleesch- waren en biscuitachtige versnaperingen; een derde ver klaart ronduit dat hij daarover nooit nadenkt. F.en héél enkele zal den spijker op den kop slaan en zeggen dal hel niet anders dan etenswaren zijn. iets dergelijks mei „commensaal". Geen hospita zal haar verfranschten medewoner tegen den avond dc deur uitzenden, en toch is hij als „commensaal niel meer dan tafelgenoot. Duidelijker is dan zeker het op schrift. dat men nog vaak in onze volksbuurten kan opmerken: „slaper gevraagd". En heler Hollandsch nog dan tiet deftiger „betalend logé" J:w' ligheid werd ons het volgende medegedeeld: Ieder schip dat uit een besmet verklaarde haven komt. voert de gele, zoogenaamde quarantainevlag en krijgt een vaste ligplaats in het Noorder toeleidings- kanaaL Onmiddellijk begeeft zich de quarantaine-genees heer aan boord en stelt den gezagvoerder, behalve vra gen naar den algemeenen toestand aan boord, de vra gen bedoeld bij art. 7 der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. 35). Behalve naar naam van gezagvoerder, lading plaats en datum van vertrek, bestemming, aantal per sonen aan boord, wordt o. m. ook gevraagd, of er en hoeveel zieken er zijn of geweest zijn. wat de verschijn- selen der ziekte waren en wat tegen verspreiding is gedaan; of het schip gemeenschap heeft gehad met 1 andere havens of vaartuigen, of personen zijn achter- 1 gebleven en zoo ja, hoeveel; of personen gedurende de reis zijn gestorven, hoeveel en aan welke ziekte en voorts of in de plaats van vertrek of in een der havens op de reis aangedaan pest, gele koorts of Azia tische cholera voorkwam. Zijn de vragen nauwkeurig beantwoordt, dan wordt de equipage aan dek geroepen en het aantal met de monsterrol vergeleken. Daarna ondergaan ze allen een geneeskundig onderzoek. Zijn er passagiers aan boord, dan moeten deze zich aan eenzelfde behandeling onderwerpen. De zieken worden in het hospitaal of in de kooi onderzocht. Verder wordt geïnformeerd of in de plaats van her komst ook drinkwater is gebruikt en of de ballasttanks met water uit rivieren zijn gevuld. In het laatste ge val wordt het tankwater ontsmet met kalkmelk en hel water, na voldoende gezuiverd te zijn, bij welk onderzoek men zich bedient van roodlakmoespapier. uit de tanks gepompt en weggegooid. Kooigoederen en suil gedragen boven- en onderkleeren, worden naai den ontsmettingsoven gebracht, verbonden aan de ziekenbarak en aldaar gezuiverd en laler nagezonden. Bi.i hel lossen der ladingen, meest uit hout bestaande, moéten de arbeiders na eiken arbeid de handen was- schen met sublimaat en, zooveel mogelijk van kleeding verwisselen. Bij eenig vermoeden van ongesteldheid van één der opvarenden wordt deze ter observatie gezonden naar de ziekenbarak in de duinen gelegen en daar verder be handeld. Nog deelde de gezagvoerder van het Zaterdag van St. Petersburg binnengekomen stoomschip Mars mede, dat op alle pleinen en hoeken v^n stralen waarschu wingen zijn aangebracht gekookt water te gebruiken, doch dat zeer velen, niet kunnende lezen, het water zóó uit de rivier gebruiken. Straten en pleinen worden regelmatig met oplossing van chloorkalk gereinigd. Zuid-Scharwonde. Zaterdagavond hield het ziekenfonds Helpt Elkan der" te Zuid-Scharwoude een openbare vergadering met 3 personen uit ieder ander ziekenfonds aan den Lange- djjk, om te bespreken de tot-standkoming van een z.g. doktersfonds, dat volgens de toelichting van den Voor zitter bedoelt: vanwege de ziekenfondsen een eigen geneesheer aan te stellen, om zoodoende te verkrijgen goedkoopere geneeskundige behandeling. Om nu eenigs- zins op de hoogte te komen van de werking van een der gelijk fonds heeft de „commissie van 12" inlichtingen ingewonnen bij bestaande fondsen 0. a. te Schagen en Sloterdijk. Dat te Schagen werkt heel aardig, maar volgens de commissie is daar de grens te scherp getrok ken tusschen hen, die wel en hen, die niet tot het fonds mogen toetreden. Het philantropisch karakter is h. i. daar te ver doorgedreven, wijl slechts personen worden, toegelaten die moeilijk eer. doktersrekening kunnen voldoen. Sloterdijk kwam haar dan ook het best voor. Eenige inlichtingen omtrent de inrichting en werking werden gegeven. We stippen er het vol gende uit aan. De premie bedraagt voor man en vrouw beiden lid, 7} c. ieder; is een hunner lid 10 c. Ieder kind beneden 12 jaar 2 c., van 12—16 j. 4 c.; boven 16 j. 10 c. en boven 65 j. 15 cent. Het fonds heeft een jaarlijksch inkomen van f 3770, waaronder f 250 subsidie der gemeente, dat later werd ingetrokken, toen het reservefonds tot boven de f 2000 gulden was gestegen. Aan het fonds zijn 2 geneesheeren verbonden, wier salarissen worden geregeld naar het aantal patiënten van ieder. De dokter is in dienst der vereeniging, zoodat deze de leidende macht heeft. Na deze toelichting worden eenige vragen gedaan, 0. a. of de leden der ziekenfondsen zonder keuring in het doktersfonds kunnen overgaan Heele beschouwin gen werden daarover gehouden, doch een der leden meende, dat deze zaak nog niet aan de orde kan komen en dit eerst het geval kon zijn indien een reglement wordt samengesteld voor het eventueel op te richten fonds. Dit werd algemeen gevoeld, vooral wijl men zich voorloopig tot niets verbindt. Ook werd gevraagd En rrïer welk gevolg Dinsdagmiddag stapte hij hier wanneer één persoon uit een gezin niet kan worden - - opgenomen, de anderen dan moeten worden uitgesloten. Het antwoord, dat algemeen gegeven werd, luidde ontkennend. Opgemerkt wordt ook nog, dat het bij de boven opge geven contributieregeling, voor groote gezinnen bezwaar lijk zou worden als lid toe te treden. Aan dit bezwaar kan echter te gemoet gekomen worden door een maximum als grens te stellen, waarboven geen gezin kan worden aangeslagen. Gevaar werd er ook nog weer van de boot en wist mede te deelen, dat een vrouwelijk familielid hem had beroofd. Binnen enkele dagen zou die het geld door een ander laten terug bezorgen. Of dit heeft plaats gehad, zijn we nog niet le weten gekomen. Zoo ja, dan mag dien persoon het poliliediploma toch wel honoris causa worden uitge reikt I Tegen de cholera. hen tot toetreding te bewegen. Op deze bijeenkomst werd tot een aantal van 100 leden geteekend. Te Broek op Langendijk was het ruim 200. Ook te N.-Scharwoude en Oudkarspel worden dezelfde bijeenkomsten gehouden. Op 'toogenblik is de tot-standkoming zoo goed als ver zekerd. Zuid-Scharwonde. Vrijdagavond werd alhier een vergadering gehouden van de afd. der Naamlooze Tuinbouw- en Handelsver- eeniging. De opkomst was zeer groot, zeker in verband, zooals de voorzitter in zijn openingswoord opmerkte, met de te bespreken quaestie tusschen bouwers en kooplieden. Allereerst werd mededeeling gedaan van de aanslui ting der vereeniging bij het Centraal Bureau voor den aankoop van kunstmeststoffen. Uit de inlichtingen, die de heer 3. Zeeman daarvan gaf, bleek, dat het Bureau ten doel had, zijn leden, dat zjjn de aangesloten vereenigingen, zoo goedkoop moge lijk van kunstmest te voorzien. Dat dit kan bleek uit de omstandigheid, dat het Bureau onmiddellijk met de grootste synducaten in betrekking staat, zoodat het alle voordeelen heeft, welke een handelaar bezit, welke zelf nog zjjn verdiensten hebben moet van zijn afnemer. Deze verdiensten zullen nu terecht komen in de zakken der verbruikers. Slechts 9/io pCt. rekent het Bureau voor noodzakelijke onkosten en blijkt het, dat dit niet geheel noodig was, dan wordt het overschot onder de verbrui kende leden verdeeld. Zoo trok onlangs de afd. Lonne- ker van de Ned. Landbouw Mij. nog f800 uit het over schot van die 9/i0 pCt. Uit alles bleek, dat de bouwers er groot voordeel bij hebben, als zij hun kunstmest van het Bureau betrekken. Dit kan geschieden als hun ver eenigingen lid worden, welke geen contributie hebben te betalen en gezamenlijk de zaken regelen en bespre ken. Om de orders zoo getrouw en spoedig mogelijk te kunnen uitvoeren is elke provincie verdeeld in II can- tons. De Langedijk en Omstreken behoort tothetcanton Alkmaar, waarvoor de heer Wiebe van Slooten te Heer- Hugowaard vertegenwoordiger is. Hierna kwam in behandelingde verwikkelingen tusschen bouwers en kooplieden. Het hoofdbestuurslid, de heer Zeeman, leidde het onderwerp in en gaf in den breede de geschiedenis der contante betaling. Uit een en ander bleek, dat de kooplieden niet het recht heb ben op het bekende J waarop zij zich laten voor staan, maar dat dit z.g.n. recht berust op een onzede- lijken grondslag, aangezien de Algemeene Vergadering indertijd het j heeft toegestaan, toen „De Koophan del" dreigde metindien zij ons niet het gevraagde J geeft, dan is het besluit (van Koophandel) geno men al de gekochte groenten te betalen 30 dagen na ontvangstdag. Met een dwangmaatregel hebben de koop lieden het dus afgeperst. Is het nu niet billijk, vraagt de heer Zeeman, dat wij in dit besluit wijziging trachten te brengen door eerlijke middelen, vooral nu, waar ge bleken is, dat de koopman hoogst tevreden kan zijn en voldoende in staat is, om de renten voor eventueel op te nemen bedrijfskapitaal te dekken Bovendien hebben de tuinbouwvereenigingen veel geld noodig, om onkosten te bestrijden, die moeten dienen om verbeteringen aan te brengen, waarvan De Koophandel zich nog nimmer iets heeft aangetrokken. Scherp laakte spreker de hou ding van Groentecultuur te Broek op Langendijk, die met de handelaars één lijn trekt om het den mode bouwers lastig te maken, terwijl ze in de zaak van het J steeds aan den kant der vereenigde bouwers heeft gestaan. In zijn slotwoord drukte spreker de aanwezigen op het hart zich vooral te blijven houden aan het be sluit der vereenigingen en schouder aan schouder te blijven staan om het goed recht der bouwers te ver overen. Die woorden werden met applaus beantwoord. Bü de gedachten wisseling, die hierover ontstond, werden nog enkele punten nader toegelicht, waarna overgegaan werd tot de behandeling van een circulaire van de arbeidersvereeniging Recht en Plicht, waarin gevraagd wordt dat bouwers zoo weinig mogelijk zullen helpen bij het lossen en laden der producten. Men is van meening, dat de handel er schade bjj zou lijden, als men het verbod om te helpen uitvaardigde. Wel is men er voor, niet meer te helpen dan strikt nóodig is. Trouwens, „Recht en Plicht" erkent zelf reeds in zijn schrijven, dat de maatregel niet altijd streng kan wor den toegepast. In dien geest zal dan ook aan R. en P. worden geantwoord. Door den heer K. Zeeman wordt de keuring der producten besproken. Hij vraagt voornamelijk of een afgekeurde partij geheel moet worden betaald volgens den getaxeerden prijs, of slechts dat deel, dat minder waardig is. Reglementair is daaromtrent niets bepaald, doch het is usance, dat alleen het minderwaardige deel lager wordt betaald. Opgemerkt wordt verder, dat men beroep heeft op de commissie van Beheer, doch gaat men niet in beroep, dan heeft men zich aan de uitspraak van den keur meester te onderwerpen. Daarna sluiting. IJmuiden van de N. R. Ct. in gezien, dat diaconieën of armvoogdijen niet tot het i fonds zouden toetreden. Dit werd door anderen niet die thans in de De berichtgever te schrijft Nu de cholera in Rusland beerscht en nog een ge regelde stoombootdienst wordt onderhouden tusschen IJmuiden en de 'besmette havens St. Pelersburg en Kroonstad, werd ons de vraag gedaan of door de bemanning dier schepen de cholera niel kon worden overgebracht. Waar zulks zeker het geval Ls, hebben we ons tot den quarantaine-geneesheer dr. F. A. Bok gedeeld, aangezien juist door het bestaan van een derge lijk fonds de armvoogdjjen worden ontlast. Door den Secretaris werden nog eenige mededeelingen gedaan over andere fondsen waar breukbanden, brillen enz. worden gegeven. Voorloepig zal het op te richten fonds nog niet te veel hooi op de vork nemenlater is fn Oude Medorp Voor de oproeping voor tijdelijk onderwijzer of onder wijzeres te Zjjdewind hebben zich 4 sollicitanten aan gemeld. Oude Nledorp. Over de maand September is voor de Registers van den Burgerlijken Stand geen enkele aangifte ingekomen. Hoogwoud. Door de kinderen der O. L. School in de Weere, werd gedurende de maanden Juli, Augustus en September spaarbank ingelegd f94.53 en teruggevraagd I de 0 het nog voor uitbreiding vatbaar. Besloten werd, cir- f53.43. alhier gewend om inlichtingen, wat tegen eventueele culaires aan de nog niet aangeslotenen te zenden, waarna 1 Door de kinderen der school te Aardswoud werd overbrenging wordt gedaan. .Vlet de meeste bereidwil- een commissie op huisbezoek zal gaan om te trachten ingelegd f 149.80 en aan hen terugbetaald f36 65 Door MAX DREYER. 0 1. Het was. in de dorre heide achter de duinen, dat de morgennevel het dichtst was. Hij was nog dichter dan de rook uit den schoorsteen van de kleine vis- schershut die tegen de helling van het duin aanleunde. De huisdeur werd opengestooten en een blonde reus boog zich door de opening en keek rondom zich. Hij Slak de armen hoog boven het hoofd en geeuwde luid. De nevelen gingen verschrikt voor zijn gebtul en een zwerm kraajen vloog angstig weg Zoo deed Klaas Korl eiken mqrgen. Eerst werd na het opstaan het vuur aangestoken en dan liep hij naar huiten, brulde geeuwend den morgen aan en keek naar het weer. Zeewaarts kwam er beweging in de lucht, en de hemel toonde zich zwaar bewolkt. Het waren han gende wolken met een wisselenden trek. waaruit Klaas Korl niet recht wijs worden kon Warme en koudere luehtstrooiningen door elkaar. Er was onrust en roe ring. evenals een spanning voor den strijd. De kleur van ae wolken was ook zoo als werd er een oorlogsdrank gebrouwen Hm"' knorde de reus. schudde het hoofd, streek zich het vocht van den dauw uit den baard en schud de weer het hoofd. F.n dat alles in loome bedachtzaamheid. Dan werd de uitdrukking van zijn oogen hard en vast. hij draaide 1.1. „aa,- hel dorp om. waarvan het eerste huis met honderd schreden was te bereiken, stak twee vingers in "ïond en floot gillend in die richting. Het duurde een poosje, waarin hij geduldig wachtte, ,1.,» kwam er een scherp gefluit terug, waarop Klaas Kort nog eenmaal naar de wolken keek. nog eenmaal het hoofd schudde en dan weer kalm m zijn woning k,CDe theeketel op den haard meldde zich met een dienstvaardig gebrom. KLaas Korl nam den koffiemolen tusschen de knieën en maalde zich zijn kolfie. Van koffie bad hij steeds veel gehouden, van goede koffie evenals van een goeden pruim tabak. Beide was voor den zeeman een versnapering. Hem luidden ze eens Stine Ebert als vrouw willen geven, maar toen hij eenmaal haar koffie had gedron ken. had hij direot genoeg van haar gehad. En dat was nog wel op haar verja rdag geweest. E11 een vrouw, die zulk een mengsel wist klaar te brouwen, en dat nog wel op haar jaardag die was niet geschikt om zijn vrouw te worden. En bovendien had hij geen haast om uil vrijen te gaan. Het was wel niet heel mooi om alleen het huishouden te moeten waarnemen, nadat moeder met Pinksteren de groote reis had ondernomen. Maar het was toch nog maar beter alleen te zijn, dan met een vrouw, die geen koffie kon zetten. l'it een groote kom slurpte hij den drank met groot welbeliagen. en hij at de eene snee brood na de andere. Toen de ketel leeg was hield hij hem weemoedig 111 het licht om den inhoud le zien. Tot troost smeerde hij zich nog een boterham. Daarna ging hij naar zijn slaapvertrek, die naast de keuken lag. Het was zuiver wit geboend en het bed zag er helder uit, zooals alles in het huis wees op de ordelievende hand van den zeeman, die bij de marine voldoende tucht en vrouwenwerk had geleerd. Klein en nederig Ls hei huis, te klein voor die reuzengestalte, waarvan hel hoofd in staat is, het dak van .h<et huis te lichten. Aan de eene zijde van de gang liggen keuken en kamer, aan de andere zijde een tweevensterig vertrek, de pronkkamer, wat eens moe ders heiligdom en trots was geweest en nu alleen in „ewijde uren wordt geopend. Daar stond een mahonie houten kist In, een geel gepolijst bed, een gebloemde sofa en als grootste bezienswaardigheid een bronzen uurwerk. Het liep nooit, maar stond als sieraad onder een glazen stolp. Toen de moeder nog leefde was deze pronkkamer meermalen aan badgasten verhuurd geweest, na haar dood laad niemand meer daarin gewoond, en was het niets anders meer geweest dan een plaats van henn- nering. Dadelijk na het sterfgeval was Klaas Korl van dc marine thuis gekomen, hij lisd niet mcei dan kamei en keuken noodig gehad- In den zomer werd er niets meer verhuurd, daarvoor zou vrouwelijke hulp noodig zijn geweest, en voor het bescheiden leven dat Klaas leidde, was wat hij met akkerbouw en visschen ver diende, meer dan genoeg Toen de oude van Klaas met meer in staat was om als tweede genoot de visschersboot te bedienen en voor goed was heengegaan, had Klaas hulp bij het visschen gezocht. Die hulp had hij gevonden in Willem Jenssen, den medebewoner van het eerste huis van het dorp, waar- héen hij zooeven had gefloten. En die trad nu juist de gang in. toen Klaas Korl uit de kamer jas en muts gehaald had en in de keuken was gaan zitten om een paar groote waterlaarzen aan te trekken. „Morgen, Korl!" groette hem de komende. Een teeken dat deze zich in een goede stemming bevond. W as liij opgewonden, dan betitelde hij zijn bcotgenoot met diens doopnaam Klaas. En opgewonden was het kleine manneke licht. Hij was niet meer jong, was spichtig, had kromme beenen, een hoekig gezicht en gfijze oogen. Hij was vurig en vol temperament, en nooit genegen zijn moild te houden. Op alles ging i hij onversaagd ios en daarom noemde men hem de „haneveer". Hij vroeg wat Klaas Korl van plan was te doen, en of hij nieuwe haringnetten wilde uitzetten. Deze schudde het hoofd. Of hij geloofde dat het ander weer zou worden. Toen knikte Klaas Korl. Of zij de andere netten dan zouden inhalen. Klaas Korl had nu zijn groote laarzen aan en merkte heel bedaard op. dat daarvoor geen voldoende tijd meer over was. „Oho! riep de ander. „Van het weer heb ik ook nog wel wal verstand!" Dan zette hij zeer druk uit een. dat er beslist wind in de lucht was westen wind zou het wel worden maar zoo spoedig kwam die wind niet en heel erg zou het bovendien ook niet worden. Zij stonden nu beiden voor de deur. Klaas Korl wierp nog een blik naar den hemeL, dan zeide hij eenvoudig: „kom!" en sloeg den weg in naar het strand. Willem trippelde naast hem, sprak druk en noemde hem Klaas. De reus liet den kleinen man praten en steken, hij wist. wat hij wilde, en bleef vast bij zijn voor nemen. De boot, die op het strand lag, moest hooger aan wal getrokken worden. De boot was de zijne en wat hij daarover besliste, dat gebeurde ook. In zaken betreffende het weer kon men zich vergissen, maar het zag er nu eenmaal uit naar een Noorder- storm en hoog water en ook hierin verliet hij zich in elk geval op zijn eigen gevoel. Toen de beide mannen op het strand kwamen, lag de zee vrij kalm voor hen, aan den noordelijken hori zont echter was een zwarte streep zichtbaar, die den kleinen man nogal wat verontrustte. Maar eigenwijs als hij was, beweerde hij bij kris en kras: „zoo heel erg zal het bepaald niet Loopten." Maar terwijl de beide mannen hun werk aan de boot deden, joegen er reeds een paar windvlagen over het water; maar hun scherpte oogen zagen reeds dat in de verte een scherpte bries de golven voor zich uitjoeg. En niet zoo heel lang daarna blies hen een krachtige Noordoostenwind in het gezicht, die gestadig in kracht toenam. „Hij zal aanstonds wel omdraaien", zeide Jenssen. Intusschen werd de zwarte streep in de verte steeds grooter. Scherp hief de Schoener die buiten lag zich omhoog, anders zag men geen enkel vaartuig op zee. De schoener stuurde zuidoostelijk. Nu werden er op het schip zeilen ingehaald, maar Klaas Korl scheen dat nog niet genoeg te zijn. „Ze mochten nog wel meer van die lappen inhalen", bromde hij. Ook dat men den koers niet verder zeewaarts nam scheen hem maar slecht te bevallen. Die menschen zouden toch wel weten, dat daar buiten een zandbank was. Nu brak er een woeste hagelbui over den schoener los, zoodat de beide mannen niets meer van het schip konden zien. En nu barstte ook het weer boven hun hoofden los. Hun werk was gedaan, zij sloegen de kragen %un hun jas hoog op, staken de handen in hun zak ken en tippelden dwars door de duinen naar huis. Nu hadden zij een storm en een geduchten ook, van Noordwest tot Noord. Het was of de wind alles uit elkaar wilde rukken en plukken, en het stooten der golven deed de aarde zuchten en steunen. Klaas Korl zat in een huis, dat door den wind heftig werd heen en weer geschud. Bij het aardappeleaschil- len sneed hij zich in de hand Nu eens in regenvlagen, dan weer in hagelbuien brak de storm uit En het werd buiten steeds grim miger en woester. j Daar ging een alarmsignaal door den omtrek. Nu bereikte het ook het oor van Klaas Korl. Schip gestrand op de zandplaat manschappen in gevaar. rr „De Schoener", denkt Klaas. „Nu is het juist zoo gekonien als ik dacht." Hjj tokt zijn oliegoed aan en boort zich door den i wind naar het strand, naar beneden, naar het red- dmgsstution. De wind brult en het water raast Reeds is Luwig Bunnester de groote hoofdman ter plaatse. Zijn zwarte baard licht van onder den zuid 1 wester. En andere mannen staan rondom hem j kleine W illem is ook daarbij. Wordt vervolgd. De

Schager Courant | 1908 | | pagina 5