Gemeenteraad te Zijpe. Dinsdag jJ. werd de eerste raadsvergadering gehou den in het nieuwe raadhuis, te Schager6rug gebouwd. Het gebouw is verrezen op het terrein van het oude gemeentehuis. Een flink gebouw is het, met een front van 14 Meter, de diepte is 10 Meter, twee verdiepingen hoog. De hoofdingang bevindt zich in 't midden van het front, links daarvan is het eigenlijke gemeentehuis, het rechtsche deel is geheel bestemd voor woning van den Gemeentesecretaris. Boven dezen hoofdingang be vindt zich een vak zandsteen, bewerkt met versieringen en het wapen van de Zype, benevens het jaartal: anno 1008. Met een paar hardsteenen treden komt men in de voorvestibule en door een glazen deur in de ruime vestibule, van waaruit men omtrent alle vertrekken in het gebouw aanwezig, rechtstreeks bereikt. In de voor vestibule, die er keurig uitziet met heldere tegelbeklee- ding, bevindt zich een wit marmeren gedenksteen, waarop in mooien stijl met gouden letters het volgende staat gegraveerd: De eerste steen van dit gebouw is gelegd 11 April 19C8. G. C. HULST, Burgemeester. G. NIEUWLAND, Wethouder. J. DE MOOR, Wethouder. M. BOSSEN, Secretaris. Bouwmeester: P. N. LEGUIT. We werden in de .gelegenheid gesteld, het raadhuis geheel te bezichtigen en daarbij welwillend rondgeleid en voorgelicht door den Burgemeester. In de vestibule zijnde, bevinden zich dus rechts de kamers van den Secretaris. Links geeft de eerste deur toegang tot de Burgemeesterskamer, die uitzicht heeft vóór op de straat. De tweede deur geeft toegang tot de archiefkamer, tevens wachtzaal bij ondertrouw. In i de vestibule gaat men met een trap naar boven; daar- j over aanstonds. Aan 't einde der vestibule komt men in de Secretarie, hetgeen een flinke zaal is, zeer doelmatig ingericht, ruim en voorzien van veel licht. De noodige boeken kasten bevinden zich langs de wanden, voorzien van schuifdeuren, met groen laken bekleed. De ingang van de Secretarie bevindt zich op zij van het gebouwde Secretarie is n.1. gevestigd in een aanbouw achter het hoofdgebouw. Burgemeesterskamer, Archiefkamer en Secretarie bevinden zich achter elkaar, onderling ver bonden. Onder de Archiefkamer is een groote kelder gemetseld die moet dienen tot berging van het archief. De trap in de vestibule opgaande, komt men op een portaal, die mooi licht ontvangt van sierlijk gekleurde glazen. Hier komt men in de raadzaal, die de geheele verdieping (linkerhelft) inneemt van het gebouw en baar licht ontvangt van een achttal ramen, 'tls werkelijk een mooie zaal. Door een balustrade is de plaats voor pors en publiek van de raadzaal afgescheiden. Nieuwe stoelen waren voor de heeren aanwezig. Maakt het inwendige van het Raadhuis een uitste kenden indruk, practisch ingericht als 'tis, ook uitwen dig maakt-het gebouw een goed figuur en doet het den architect, den heer P. N. Leguit, in zijn geheel alle eer aan. De omgeving van het raadhms was nog niet in orde, maar we vernamen dat de oude schuttingen ter weerszijden weggeruimd worden, om door een ijzeren hek vervangen te worden. Van den weg af is het uitzicht op 't gebouw geheel vrij, niet belemmerd door boomen; 't is nog onzeker of de hardsteenen palen, die van 't oude raadhuis zijn blijven staan, nog weer opnieuw door kettingen zullen worden verbonden, of niet» Laten we ten slotte vermelden dat het werk is uit gevoerd door den heer M. Groen te Schagerbrug. De heer Jb. Bes aldaar heeft het metselwerk en de heer S. Renoojj het schilderwerk verricht. Toen de Gemeenteraad voltallig aanwezigwas, hebben de heeren onder leiding van B. en W. het raadhuis bezich tigd. Eveneens waren aanwezig de architect, de heer Leguit, en de aannemer, de heer M. Groen. Algemeen waren de heeren ten hoogste voldaan over de nieuwe stichting/ Te ruim half elf opende de Voorzittende heer G. C. Hulst de vergadering, 't Was hem recht aangenaam de heeren weder te mogen welkom heeten, thans echter in 't nieuwe raadhuis, dat mede was gesticht door den steun van den raad. De gemeente en polder Zype hobben thans een driehonderd jaren bestaan. De droog making is te danken aan de volharding onzer voor vaderen. Alles tegelijk kon echter niet tot stand ge bracht worden. Kerken, scholen werden gesticht en naar de eischen des tijds ingericht. Het Raadhuis echter bleef vergeten. Toen echter de archieven mede tenge volge van de uitbreiding der bevolking, zoo omvangrijk werden dat er geen ruimte voor was, en het oude Raadhuis te oud bleek om hersteld te worden, toen durfden B. en W. U het voorstel te doen om over te gaan tot den bouw van een nieuw Raadhuis en dank zij Uwe medewerking, is daar thans een stichting vol tooid, die uitblinkt en een eere mag heeten voor de Zijpe. Spreker herinnert, hoe de gemeente vooruit is gegaan. De wegen zijn verbeterd, het onderwijs is goed geregeld, de landerijen zijn in besten staat, armoede wordt er niet geleden, alles wijst erop, dat wij hier niet achter aan komen. Dat dit zoo moge blijven en het gemeente bestuur mag voortgaan op den weg, tot heden door hem betreden. Voorzitter brengt zijn oprechten dank aan den Raad voor zijnen steun in deze zaak, aan den heer Leguit voor het ontwerp en de uitvoering, en aan den heer Groen voor de nette oplevering. 't Paste, naar sprekers meening, niet, om op feeste lijke wijze de opening van het nieuwe Raadhuis te doen geschieden, op kosten der gemeente. Een klein deel der gemeente immers zou daarvan deelgenoot kunnen zijn, en 't was steeds spr.'s streven onnoodige kosten te vermijden. Spr. hoopte, dat ook hier de Raad op dezelfde aangename wijze als tot dusverre de gemeente belangen samen zou behartigen een wijze ten voor beeld aan anderen en dat het den Secretaris gegeven mocht zijn om nog lang met lust en met ijver ons ter zijde te staan met zijne bekwaamheden. Hiermede verklaarde Voorzitter de vergadering voor geopend. (Teekenen van instemming). De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Hierna komen de begrootingen aan de orde van Weeshuis, Algemeene Armen en Gemeente. De Weezen-begrooting wordt na lezing goedgekeurd in ontv. en uitgaaf tot een bedrag van f3861.22. Subsidie van de Gemeente is niet meer noodig. Ook wordt goedgekeurd die van de Algemeene Armen ten bedrage van f 11086.93; met 17000 subsidie van de Gemeente. Vorig maal was dit f7500, wordt opgemerkt dus er is vooruitgang te bespeuren. Vervolgens komt de gemeentebegrooting in behande ling. Eenige adressen worden daarbij behandeld. De afdeeling N.-H. van den Bond van Gemeente-ambt. vraagt verbetering der salarissen van den Bugemeester, den Secretaris en Gemeente-Ontvanger, benevens ambt. ter Secr. Voor de Gemeente Zijpe behooren (volgens genoemden Bond) de salarissen van B. en S. te zijn f1550, thans zijn ze f1100, Ontvanger f500. De heer Mann stelt voor, het adres voorloopig voor kennisgeving aan te nemen en als B. en W. overtuigd zijn dat de salarissen te laag zijn, dan kunnen zij met een voorstel komen. De Voorzitter zegt, dal de Wethouders er al over ge dacht hebben, maar die zijn niet voor verhooging. De heer Nieuwland, Wethouder, zegt, dat het Dag. Bestuur meende niet op 't adres te moeten ingaan, om die reden, (dat geldt niet den Burgemeester) dat de Secretaris ook Secretaris is van eene andere gemeente en daardoor een salaris geniet als in 't adres is aange geven. De Wethouders waren ook van meening dat hier de tractementen in vergelijking met andere ge meenten best staan. De heer Francis vindt de woorden van den heer Nieuwland zeer goed èh kan zich daarmede best ver eenigen. VoorzitterZijn er heeren, die het adres wenschen te steunen? Dan stel ik voor het voor kennisgeving aan te nemen. Goedgekeurd. De begrooting wordt post voor post gelezen. Bij den post tractement ambtenaren ter Secretarie en bode f 760, wordt een adres gelezen van den heer J. Hooü, ambte naar ter Secretarie, met verzoek om zijn salaris meer in evenredigheid te brengen met zijne werkzaamheden, welke h(j voor zich niet minder schat dan die der onderwijzers. Voorzitter licht toe, dat voorgesteld wordt, Hooq in plaats van f400, f500 salaris te geven en Spierdijk te verhoogen van f100 tot f150. De heer Kreijger merkt op, dat hij de verhooging van Spierdijk wat gauw vindt. Als we nagaan, dat Hooij 3V2 jaar zonder salaris heeft gewerkt, en Spierdijk, ruim 1 jaar werkzaam, nu reeds van f 100 op f 150 komt, dan vindt spr. dat gauw. Dat Hooij f 100 verhooging krijgt, vindt spr. heel billijk, omdat hij evenveel werk heelt als een onderwyzer, die ook gemeente-ambtenaar is en met f 600 begint. De beer De Moor merkt op, dat 't weinig ter zake doet, of Hooij 8V2 Jaar zonder salaris heeft gewerkt en Spierdijk niet. 't Is hier de vraag, of het hem toekomt B. en W. meenen, dat Spierdijk een tractement van f 160 wel toekomt. De Raad keurt de voorgestelde verhoogingen goed. Bij den post f 250 onderhoud en schoonhouden raad- I huis zegt de heer Francis dit „puur hoog" te vinden, dat is f 5 in de week. 't Blijft echter zoo, na weerleg ging van den Voorzitter. Post kleeding en uitrusting veldwachters wordt ver hoogd tot f 120. Op een adres van de veldwachters, de heeren D. Smit en M. H. v.d. Vreede, wordt hun elk f 10 toegestaan voor toelage in 't onderhoud der fiets, welke zij zich door de toenemende werkzaamheden hebben moeten aanschaffen. Voorzitter licht nog toe, dat de post met f 20 is verhoogd, doch met f 10 verlaagd, dat was voor schoeisel, want je kunt toch niet loopen en fietsen gelijk. De post verlichting wordt met f 25 verhoogd, tot f 125, naar aanleiding van het adres van de nieuw opgerichte vereeniging voor straatverlichting te Oudesluis, waar 11 lantaarns zullen worden geplaatst. De lezing der posten wordt voortgezet. Nieuwe pos ten zijn: f 300 rente geldleening en f 1000 aflossing (nieuwe raadhuis.) Aan het Harmoniegezelschap ,Con~ cordia" te Oudesluis wordt wederom subsidie toegestaan als vorige jaren. De post onvoorziene uitgaven bedraagt f917.75; totale uitgaven f37011.37. Hierna de ontvangsten. Batig saldo 1907 f€001.846. De rekening van 1907 sluit met een voordeelig saldo van f6001.846, waarvan f 4000 is besteed voor het Raadhuis. Bü den post huishuur f75, vraagt de heer Mann, waar dit op slaat? AntwoordWoning van den Secretaris. De heer Mann vraagt, of, nu de Secretaris zoo'n mooie woning heeft gekregen, de huur niet verhoogd moet worden Spr. had gedacht, dat B. en W, dat wel verhoogd hadden. Voorzitter zegt, wel te gelooven, dat, als we de woning gingen verhuren, Z9 meer zou opbrengen dan f75, maar de heeren moeten niet vergeten, dat de Secretaris is benoemd op contract, waarbij bepaald, dat de huur zou bedragen f75, en de Secretaris dan voor het schoon houden zou berekenen f100. 't Is zeer waarschijnlijk, dat, als we de huur gingen verhoogen, de kosten van het schoonhouden ook meer zouden moeten worden. 1 De heer Mann dacht dat het huren was zonder meer, maar als dat eene overeenkomst is, dan is verhooging uitgesloten. De heer Kreijger vraagt, hoe hoog destijds, toen de heer Bossen benoemd werd, zijn salaris was Hij meent wel van f660, dat was niet te veel, maar toen kon hij wonen voor f75. Dat salaris is gestegen, billijk was 't nu, als de woning even hooger werd aangeslagen. Voorzitter zegt, dat de werkzaamheden wel verdrie dubbeld zijn, 't salaris is in geenen deele verdriedub beld. De heer Kreijger meent, dat als 't salaris te laag is, dan dit verhoogen, maar stel de huur meer in overeen stemming met de woning, die van bouwen f 6000 zal gekost hebben. Voorzitter: dat kan de Secretaris toch niet helpen, dat de woning zoo mooi uitgevallen is. De heer Nieuwland stelt voor de zaak te laten zoo ze is. In elk geval was de vorige woning ook al te laag. De heer De Moor zegt, dat de Secretaris nooit om een nieuwe woning heeft gevraagd. De Raad heeft beslo ten, omdat dit 't voordeeligst was, een nieuw raadhuis te bouwen en er een nieuwe woning aan ce verbinden, en nu zou 't toch niet goed zjjn om te zeggenziezoo,1 we hebben je ongevraagd een mooie woning gegeven, nu moet je meer huur betalen. De Secretaris en zjjn vrouw zjjn op leeftijd gekomen en spr. steit zich voor, I dat zy niet zoo verlangd hebben naar de nieuwe woning. Laten we een andere regeling te dezen opzichte, die ik in beginsel ook beter vind, liever overlaten aan een volgenden gemeenteraad. De heer Kreijger kan er zich wel mee vereenigen, om nu de regeling zoo te laten, maar waar telkens gehamerd wordt om verhooging van tractement, daar zegt h(j toch ook.: nu ook de huur verhoogen. Spr. vereenigt zich met uitstel tot den tijd, dat de tracte menten weer verhoogd worden, want dat ziet hij er toch weer van komen in de naaste toekomst. De heer Mann vindt het een paskwil om f75 te krij gen voor zoo'n kapitaal woonhuis. H(j meent wel, dat de tegenwoordige titularis er niet onder mag lijden, in anderen vorm zou hem de verhoogde woninghuur moe ten worden gerestitueerd, maar het was spr.'s bedoeling aan te toonen, dat deze huur geen verhouding was. Voorzitter merkt op, dat de heeren ook niet vergeten moeten, dat de Secretaris door de nieuwe woning heel wat kosten heeft gemaakt om zich weer in te richten. De heer Mann zegt, dat 't natuurlijk niet officieel be kend is, of de Secretaris ook medegewerkt heeft om het nieuwe raadhuis te krijgen, teneinde van woning te verbeteren, maar B. en W. weten dat toch wel en dat maakt een groot onderscheid bjj de beoordeeling van het billijke of onbillijke van huurverhooging. De Voorzitter antwoordt, dat de Secretaris wel ge klaagd heeft over de secretarie en het archief, maar nimmer over zijne woning. De heer De Moor vindt het uitnemend, dat hier in openbare vergadering de voorzitter deze verklaring doet. De buitenwacht zegt zooveel, en er werd beweerd, dat de Secretaris zoo hard gewerkt had voor het nieuwe raadhuis, om daarmede van woning te verbeteren, maar wij kunnen verklaren, dat de Secretaris wel ge klaagd heeft over de Secretarie, nimmer over de woning. De heer De VVit zegt, dat de tractementen zijn ver hoogd, maar de huur is zoo blijven staan. Voorzitter: De werkzaamheden zijn uitgebreid. De heer De Wit zegt, dat er t>ok een klerk bijgeko men is en de Secretaris van buiten deze Gemeente er werk bijgenomen heeft. De heer De Wit stelt voor de huur met f 75 te verhoogen. Vóór de heeren De Wit, Mann, Kreijger (met be doeling, om, evenals de heer Mann, in anderen vorin te restituëeren), Groot en Francis; tegen de heeren Bakker, Kater, Jimmink, Nieuwland, De Moor en Hulst, dus verworpen met 6 tegen 5 stemmen. De overige posten der ontvangsten geven geen aan leiding tot bespreking. De Hoofdelijke Omslag is ge raamd op f 8a00. De begrooting wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 37011.37. Een request is ingekomen van den heer D. Hcog- vorst te Schoorl om het gemeenteland in den Groeter- polder op dezelfde voorwaarden en tegen denzelfden priis te mogen inhuren. De huur van f 650 voor de 26 gars wordt voldoende geacht en het verzoek ingewilligd. Medegedeeld wordt dal de huur van Tuinman goed gekeurd is. Betreffende 't schrijven van Ged. Staten inzake veror dening melkvoorziening wordt na eenige discussie, waar bij de heeren Mann, Nieuwland en De Moor het groote nut van eenige bepalingen in het licht stellen, met algemeene stemmen besloten dat de Raad in beginsel voor eene verordening is. Met 8 stemmen vóór en 3 tegen (de heeren Groot, Francis en Mann) wordt besloten adhesie te betuigen aan het adres van den Bond voor Staatspensionneering, gericht aan II. M. de Koningin, vragende om eene wet, recht gevende op staatspensioen zonder premie betaling. Tenslotte wordt aan dan hr. A. Blanuw, vr. te Zijpersluis en Om- der der Anna bond is er Kruis en Erven Schouten aldaar, respectievelijk voor 4 maanden ontheffing verleend van Hoofdelijken slag. De rondvraag levert niets op, zoexlat sluiting vergadering volgt. „Witte Kruis", Meuwe Niedorp Vergadering van de afdeeling Nieuwe Niedorp Xoord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte kruis ge houden op Zaterdag 3 Oetober 1908 op de bovenzaal van „De Prins Maurits", van den heer H. de Vries te N. Niedorp. 's avonds 7 uur. Aanwezig 15 leden. Voorzitter de til eer W. tl Visser. Na opening lezing en goedkeuring der notulen. Bericht is ingekomen omtrent prijs van de Groene Kruis-literatuur; besloten wordt, zich met een beperkt aantal exemplaren te vergenoegen. De dooi Voorzitter gevraagde approbatie lot bet geven van f 2.50 subsidie aan de tentoonstelling van tiet Witte Kruis le Hoorn wordt verleend. De circulaire van den heer J. Oostra. arts te Paulowna, over het oprichten van een kleinen van deze afdeelingen, lokt meer bespreking uit. Een viertal jaren geleden, meldt voorzitter, te Hoogkarspel al een district Vvan Het V\ itte ontstaan. Ook te Twisk is reeds een district venezen. Het doel van den heer Oostra. (van Sehagen en omstreken een district ma keu kan zich niet in aller instemming verheugen. Wel worden door voorzitter de verdiensten van zulk een districtsvorming opgesomd: het putten uit de rijke bron van eikaars ervaring, het coöperatieve inkoopen van artikelen, waai' de koopkracht eener afdeeling op zich zelve te kort zou schieten. En eene demonstralie in het grimt is geweest de Witte Kruis-tenloonstelling le Hoorn, door het distriet Hoogkarspel op touw gezet. Na een zeer breedvoerige discussie, die we meenen hier geruslelijk achterwege te kunnen laten is het resul taat. dat inel op twee na algemeene stemmen wordt besloten niet toe te treden. Ingekomen van het Hoofdbestuur van Hel Witte Kruis berient, dat op 8 Juli jl. koninklijk goedgekeurd zijn de statuten der Noordhollandsche vereeniging tot be strijding van tuberculose. In vele afdeelingen zijn la tenten geschriften worden verspreid, veel wordt ter bestrijding der tuberculose gedaan, wier bestrijding nochtans niet zoo krachtig is, als wenschelijk mag worden geacht. Gebrek aan fondsen! Nu is er dan eene nieuwe vereeniging, door de provincie krachtig gesteund, ter bevordering van het doel. Op de eerstvolgende vergadering van het Hoofdbe stuur zullen voorstellen worden gedaan in eigen en algemeen belang. Het Hoofdbestuur beveelt aan, dat deze afdeeling lid wordt. Contributie niet hooger dan f 2.50. Moreele en financieele voordeelen worden tegemoet geziein. Al gemeen is men er voor, lid te worden. Een voorstel van den voorzitter, die de tentoonstel ling van Het Witte Kruis te Hoorn heeft bézooht om verschillende materialen daar gezien, aan te koopen, wordt verworpen, alleen wordt een kamercloset aange schaft. Een paai- zeer nieuwe artikelen, als een toestel voor massage, een telescopisch veldbed waren ter be zichtiging opgezonden. De heer Haars wijst op de gelegenheid, die wordt gegeven voor jonge meisjes, om dezen herfst een cur sus in Amsterdam bij te wonen, waai' opleiding ge schiedt, om als helpster voldoende bekwaam te wor den lot optreden, dóór, waar tuberculose-lijders hulp noodig hebben. Reis- en verblijfkosten, alsook onder wijs gratis. De heer Haars zou gaarne bekend willen zien ge maakt, dat er gelegenheid bestaal voor jonge meisjes, om de besproken-' opleiding te genieten. Bepaald wordt, dat als het bestuur geschikte perso nen heeft gevonden om van de opleiding te genieten, dat dan doorgegaan zal worden. Voorzitter doet daarna de zeer zeker verblijdende mededeeling dal de afdeeling hier met 67 leden is .vermeerderd. t -Is een aardige oogst geweest, vindt voorz. Nu zijn trouwens verreweg de meesten van hen die geacht kunnen worden daarvoor in de termen te vallen, lid. 't Klooster aan den Ooievaarsweg is donateur ge worden. En door 't bezoek van voorzitter aan den heer pastoor te '1 Veld is in uitzicht, dat het R.-Katho- liek Armbestuur aldaar ook donateur zal worden. Aan de orde komt de behandeling van den beschrij vingsbrief. De afdeeling spreekt zich uit voor de candidaturen M-r. H. J. C. van Tienen, W. D. Haitspia Muiier en \t C. Visser. De afgevaardigden zullen verder hunne stemmen uitbrengen op de heeren Blijdenstein en Phi lips. beiden periodiek aftredend als ieden van de com missie van beheer voor Heideheuvel. Voor drie andere vacaturen in deze commissie zullen de afgevaardigden stemmen Mej. E. Stoffers te Amsterdam, de heer D. van Leijden le Krommenie en Jhr. J. A. Hoeufft le Amsterdam. De beschrijvingsbrief geeft verder weinig aanleiding tol bespreking, alleen verklaart de vergadering zich tegen statutenwijziging als door Nieuwer-Amstel is voorgesleld. Tot afgevaardigden werden gekozen de hee ren Ds. Haars en Dr. .YËuils en tol plaatsvervangers de heeren P. Haringhuizen Jr. en H. Huiztnga De rondvraag levert niets belangrijks op, zoodat slui ting volgt. - Dirksliorn. Tot Hoofdingeland van den polder Geestmerambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) is benoemd de heer W. de Jongh le Bergen, in plaats van den heer J. Swan, aftredend, die voor een herbenoeming niet meer wensehle in aanmerking te komen. Buud van Zuivelfnhrickcn in Noord Holland. Vrijdag werd in het Café Cenlral te Alkmaar eene vergadering gehouden van vertegenwoordigers van 21 Zuivelfabrieken, de Besturen van het Kaascontröle- station Noord-Holland, en van den Bond van Zuivel fabrieken in Noord-Hol land. benevens de heerenDr. Swaving, Inspecteur voor den Algemeeneii Dienst van de Directie van den Landbouw, eu G. J. Bieleman, Rijks Zuivel-Inspecteur, tot bespreking van de bevorde ring van de Particuliere Kaascontröle. Het resultaat der belangrijke, hoogst zaakrijke be sprekingen was van dien aard. dat op de vergadering zich vijf Zuivelfabrieken bij het Kaascontrölestation aan- uit te geven. De man werd onmiddellijk gearresteerd waarna een huiszoeking in zjjn woning op de Linker Rottekade plaats had. Een groot aantal kwartjes, tamelijk goed nagemaakt, benevens een aantal instrumenten tot het vervaardigen' van valsch geld, werden in beslag genomen. De man is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Een ernstig ongeval. Vrijdagavond werd aan een woning in de Adamshof- laan te Rotterdam gebeld. De 32-jarige dochter zou opendoen, doch sleepte bij het opstaan met haar rokken een petroleumstel af. Hierdoor ontstond een begin van brand dat door een broeder gebluscht werd, die daarbij eenige brandwonden bekwam. Het meisje was de trap afgegaan, doch bemerkte, toen zij beneden was, dat zy I zelve ook in brand stond. Zij vloog de straat op, waar de buren haar opvingen en het vuur doofden. Zjj bleek Intusschen zoodanige verwondingen aan beenen en ODderlijf bekomen te hebben, dat zij op last van een ontboden geneesheer naar het ziekenhuis moest ver voerd worden, waar ook de broeder moest verbonden worden. („Ned.") Koegras. Voor rekening van den heer W. Hoogenbosch te Callantsoog, werd Zaterdag in 't café van den heer J. Thijssen te Helder door den architect G. de Beurs Gz. aanbesteed het bouwen van een boerenplaats met voor huis en bijbehoorende werken. Veertien inschrijvingen waren ingekomen en wel van- W. de Jong, Helder, f8790; J. A. Tuinman, Bergen' f8624; A. Brugman, Winkel, f7800; T. Hoek, Callants oog, f7750; S. Overtoom, Sehagen, f7500; Kaay en Keijzer, Lutjewinkel, f6746, J. Kossen, Koegras, fh690- H.-Jonker, Oudesluis, f6656; G. Plevier, Schagerbrug' f6597; Gebrs. Boekei, Oude Niedorp, f6626; C. Smit' Koegras, f6500; Jn. Smit, Koegras, f6480; G. L. Winder' Koegras, f6129; J. Verheus, Helder, f5914. Gegund aan J. Verheus. Voor het schilderwerk waren inschrijvingen ingeko men van: J. Krans, Anna Paulowna, f450; J. A. Tuinman, Bergen, f 316; W. Langerveld, Oudesluis, 1315; G. Plevier, Schagerbrug, f290; Jn. Smit, Koegras, f277,60: P. Kuit, Koegras, f275. Gegund aan P. Kuit. De keruiisielletjes te Yiauen. Men schrijft uit Vianen aan „De Standaard", dat Zaterdagavond, 3 Oetober, de laatste kermisavond door velen met spanning werd tegemoetgezien. De nieuwe burgemeester, de heer jhr. Hoeufft, had toch met het oog op den intredenden Zondag besloten, dat ditmaal om 12 uur, inplaats van 's nachts 3 uur, zou gesloten worden. Dit had bij belanghebbenden natuurlijk onte vredenheid gewekt. De laatste uren zijn voor de gele genheden van vermaak de voordeeligste. Hoe meer het hoofd beneveld wordt, hoe losser de koorden van de beurs worden, en hoe gauwer de zuur verdiende pen ningen er uit stroomen. Ook de echte kermisvierders waren ontevreden en wilden het den burgemeester op Bergambachtsche manier betaald zetten. Gelukkig is 't zoover niet gekomen. De politiemacht was aanzienlijk versterkt door rijkspolitie uit de om liggende gemeenten. Toen het 12 uur was, ging de heer Hoeufft aan 't hoofd der politie de herbergen rond. Kalm en tactvol werd opgetreden en alles verliep uit stekend, hoewel op een enkele plaats nog even van den gummistok moest worden gebruik gemaakt. Een steeds aangroeiende menschenmenigte, versterkt door't schuim der omliggende gemeenten, vatte ten slotte post voor het gesloten huis des burgemeesters. Zij mocht veilig op een 1000 tal geschat worden. Tot 4 uur toe ongeveer stond men dreigend voor het huis, aan fluiten en jouwen geen gebrek, maar tot eigenlijke dadelijkheden ging men niet over. De politie stond kalm met geladen revolver tusschen de menigte en de woning. Eindelijk ging men naar huis, het nieuwtje raakte er af en men verlangde naar bed. De Koningin. Wjj vernemen dat ook H. M. de Koningin by het heerlijke zomerweer van den laatsten tijd nu en dan van de buitenlucht heeft kunnen profiteeren. Een onaangename vergissing. Een jongeman, die in 1907 voor de gemeente Enschedé aan de loting voor de nationale militie heeft deelgeno men en een vrjj nummer trok, werd Donderdag door de politie aangehouden, als hebbende niet voldaan aan de oproeping tot inlijving by de militie voor de gemeente Amsterdam. Ook voor die gemeente schijnt hij In 't zelfde jaar te zyn ingeschreven. Hjj zal voor Gedepu teerde Staten van Noord-Holland worden gehoord. (Zw. Crt.) Onder den trein. Door den sneltrein te Utrecht, die te Zwolle 's mid dags om 3.01 aankomt, is tusschen Nykerk en Putten de wegwerker B. aangereden en onmiddellijk gedood. De ongelukkige is ouder de machine vermorseld. Een oorringetje werd met enkele vleeschdeelen te Zwolle nog aan de wielen van de locomotief gevonden. Het ongeluk had plaats bij het passeeren van den trein die om 12.36 uit Zwolle naar Utrecht vertrekt waarvoor de man was uitgeweken, toen hy, niet op den' sneltrein bedacht, door dezen van achteren werd ge grepen met het noodlottige gevolg. (wa.. Crt u) Een zaak k la Duitsche Greet Een opzienbarend geval, dat in zeker opzicht wel eenige gelykems vertoont met de treurige zaak, welke in de residentie, en verre daarbuiten, zooveel opspraak verwekte, vormt te Maastricht het onderwerp van menig gesprek. Gesprekken, die in bedekte termen worden raken ze een recllt wansmakelijke kwestie Er is hier thans namelijk eene gerechtelijke instructie in gang tegen eene vrouw, die tot onlangs hier ter stede gevestigd was, doch na de bekende enquête van den ontslagen politieir.specteur naar het buitenland vertrokken is, welke vrouw verdacht wordt van koppe Ook enkele dezer minderjarige meisjes, wier getuige nissen in deze van gewicht kunnen zijn, zijn naar het buitenland vertrokken, waarschijnlijk ingevolge adviezen, haai daartoe van belanghebbende of belangstellende zyde verstrekt. Tot de bezoekers der woning van dit vrouwspersoon moeten heeren behoord hebben uit min of meer voor aanstaande kringen te Maastricht. In verband met dit geval zijn eerlang vermoedelijk mm of meer vrijwillige ontslagnemingen uit enkele (L. K.) sloten. Dertien fabrieken verklaarden zich in beginsel voor ambten eu betrekkmgen'te wachten." de toetreding, en zullen binnen enkele weken beslissen Een vermakelijk incident ovei- de al of niet toetreding, wijl de afgevaardigden i De burgemeester van Bergambacht had wegens ongo- geen bepaalde opdracht hadden om te besluiten. regeldbedon trn gevolge van de afschaffing der kermis Twee fabrieken verklaarden zich tegen de toetreding. Zondag een detachement infanterie groot 80 man uit voorgaande kan geconstateerd worden dat Gouda gerequireerd. Toen het er echter op aankwam ze in te kwartieren, kon er nergens plaats gevonden wor den, zoodat de troep in het holst van den nacht weer Uit het voorgaande kan geconstateerd worden dat de Particuliere Kaascontrole op genoemde vergadering een mooie schrede is vooruitgegaan. Negen fabrieken zijn nu aangesloten en zeer waarschijnlijk zullen van de dertien fabrieken die geen opdracht hadden, de meesten, zoo niet alle, toetreden. Wanneer wij de kwestie in het licht der feiten be schouwen, dan wil het ons toeschijnen dat wij met de Kaascontröle over hel kwade punt heen zijn, want de belangstelling is steeds toenemende, zoowel bij de producenten als. in het buitenland, bij de consumenten. Geleidelijk zal men komen waar men behoort te zijn 0111 waarborgen te geven ten opzichte van de zuiverheid van het, voor Nederland, zoo belangrijke handelsproduct. Zeugen Op heeterdaad houwer P. van B. naar Gouda terug kon keeren. Maandag werd een nieuw detachement gezonden, waarvoor een boerenschuur ontruimd is. Hoogwoud Maandag, den 5den Oetober j 1. werd, ter gelegenheid van de kermis aan de Langereis (gem. Hoogwoud) bjj de herberg van den heer K. de Beurs molentjedraaien voor paren gehouden, met aangespannen rijtuig, uitge schreven door de aan de Langereis gevestigde vereeni ging „Volksvermaak". De pryzen voor dezen wedstrijd uitgeloofd, bestonden uit fraaie kunstvoorwerpen. Uitslag: le prijs J. Bennet u tk a0guW-°ud' 26 prtl8 Zöe pz- Abbekerk. 3e prqs Jb. Schneken Jz. te Hoogwoud. 4e prijs J. Zwak man te Nieuwe Niedorp. 5 oei animo werd tydens den aardigen wedstrijd door het talryk publiek betoond. Een diefachtige Juf". .oor de recherche te Haarlem is aangehouden een aojarig dametje, die er haar werk van maakte bjj ver schillende rijwielhandelaren aldaar rijwielen te huren en ze dan, voornamelijk te Amsterdam, te beleenen. Zondag maakte „de juf" In gezelschap van de recher cheurs Van Halst en Brunt een uitstapje naar Amster- - dam, waar niet minder dan 18 der verduisterde fietsen Valsche uiunterg. weiden opgedoken. Het ruim 20-jarige meisje, is nadat werd te Rotterdam betrapt de beeld- ze eene bekentenis had afgelegd, voorloopig weer op toen hj) een valsch kwartje trachtte vrye voeten gelaten. Onderlinge Varkensverzekerlng-.Haatschappjj. In de week van 27 Sept. 1908 tot 8 Oct. 1908 was de stand der marktprijzen van de varkens als volgt 7 tot 9 weeksche biggen Varkens van 26 tot 50 K.G 76 100 125 150 175 50 75 100 126 150 f5.- af 8.-. f 0.42 a f 0.-. 0.42 per K.G. 0.43 0.44 0.46 0.47 0.43

Schager Courant | 1908 | | pagina 6