in Noord-Holland, I. 52e Jaargang. No. 44(KJ. Zondag I I Oct. 1908. VIERDE BLAD. Binnenlandscb Nieuws. VERSLAG vanwege het Kijk gesubsidieerde Landbouwproefvelden gedurende 1907* Goed jachtveld Dat de reeën zich bij Borculo veel ophouden, mag hieniit worden afgeleid, dat een tweetal jagers op Donderdag. Zaterdag en Maandag 1.1 eiken dag een ree bemachtigden, 'levens vielen daarbij een groote vos en een wilde kat. Landbouw. Anna Pnulowun. De afdeeling Anna Paulowna van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Woensdag 7 Oetober eene vergadering in „Veerburg' Er waren 20 leden aanwezig. Met een welkomstwoord opende de voorzitter de heer P. Kaan Dz., de bijeenkomst, waarna de no tulen werden gelezen en goedgekeurd. Hierna volgde mededeeling van ingekomen stukken. Ie. Er was een schrijven ontvangen, bevattende de aankondiging van een uitgegeven boek over „Gezond heidsleer van het vee dat h f 1 te verkrijgen was. 2e. Een schrijven van den Rijkslandbouwleeraar aan gaande de benoeming van den heer Muijs als leider van den cursus over paardenkennis, waarin die be noeming werd goedgekeurd. 3e. Verschillende prijscou ranten. 4e. Eene trekkingslijst der verloting „Texel". Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. Punt 1 der agenda wasAansluiting Cen traal bureau. De voorzitter deelde mede, dat in Sep tember eene uitnoodiging was ontvangen om eene ver gadering in Amsterdam te komen bijwonen. Tijd tot nel beleggen eener vergadering lol verkiezing van een afgevaardigde was er niet, zoodal de voorzitter meen de, er zelf heen te moeten gaan. De bedoeling van deze vergadering was, aansluiting vooral van N.-H. met het Centraal bureau. Deze provincie loch staat geheel onderaan, waar het geldt, kunstmest te betrekken van het C. B. De heer Jacobs zette op die vergadering uiteen, hoe de werking van het C. B. was en trachtte de afgevaardigden van N.H. te bewegen mede te wer ken tot aansluiting bij genoemd bureau. Als men den heer Jacobs volgde, zeide de voorzitter, kwam mien onwillekeurig tot de conclusie, dat aan sluiting wenschelijk was. maar bij dieper nadenken weid de zaak anders. Wel zou de kunstmest voor loge ren prijs kunnen verkregen worden en zelfs van de winst nog een deel den kooper toevloeien, maar de vraag: Hoe levert het C. B. kunstmest op plaatsen, die niet aan eene spoorlijn gelegen zijn"? dreef bij de beantwoording, genoemde voordeelen op den achter grond. Het Centraal Bureau levert alleen per spoor. Wilde men het dus den koopers makkelijk maken, dan moet in de centrum-plaats een opslag van kunsi- mest bestaan. Deze opslag zou bij groot gebruik bijv. in Alkmaar gevonden kunnen worden. Hierop was voorloopig geen kans. In de vergadering te Amsterdam werd eene commissie van 11 leden benoemd in ver- band met de 11 districten, waarin N.H. was verdeeld, en onder dit aantal was ook de heer P. Kaan Dz., daartoe gekozen, toen hij de vergadering reeds had verlaten. Binnenkort zal deze commissie vergaderen en daarna kan meer gezegd worden, over de al of niet wenschelijkheid van aansluiting. Nog werd in die ver gadering een concept reglement behandeld ten behoe\e dier commissie en veel debat had plaats gehad over de bepaling, dat „als men in een vol jaar in het geheel geen kimstmest betrokken had, dan zou het lidmaat schap ophouden". Tegen deze bepaling bleek verzet te bestaan, aangezien men zich zijne vrijheid gaarne wilde voorbehouden. Na deze uiteenzetting van den voor zitter deelde de heer G. Brands mede, dat voorheen reeds door den heer Bultman en hem pogingen in het werk waren gesteld, het Centraal bureau ook in Hol land meer ingang te doen verkrijgen, doch ze waren geheel mislukt. Dooi een ander der aanwezigen werd de vraag geopperd, of bij uitbreiding in N.H. het groote getal der aangestelde bezoldigde ambtenaren den prijs I niel zou doen stijgen Nagegaan werd, waarom toch wel de aansluiting in N.H. zoo gering was. en men wenschte dit toe te schrijven aan het groote aantal geschikte handelaars in kunstmest. Ook kan het C.B. er niet altijd voor instaan, op tijd te leveren, en dit deden de handelaars wel. Sloot men zich aan, dan moest de afdeeling betrekken en zij kon, door niet betaling, wel eens schadeposten krijgen. oorzittei stelde voor, om de vergadering der 11 leden al te wachten. Men zou daarna beter ingelicht zijn en in eene volgende vergadering der afdeeling kon dan een besluit genomen worden. Dit voorstel werd aangenomen. Hierna deelde voorzitter mede, dat met het oog op den opgeriehten cursus in paardenkennis, aan den heer Muijs inlichtingen waren gevraagd over de te maken onkosten aan leermiddelen, maar tot heden was nog geen schrijven dienaangaande ontvangen. Zeker zou noodig zijn een skelet van een paard, dat ongeveer f 140 zou kosten. De afdeeling had hiervoor geen geld en het bestuur stelde voor, aan het hoofdbestuur te vragen, eenige geraamten te koopen en die tegen ver goeding aan de afdeelingen. uit te leenen Dit werd na eenig debat goedgekeurd. Bij de rondvraag wees de heer G. Brands erop, dat men aan het station veel last had met de aanvrage van wagons en de beschik king daarover Men hing van de welwillendheid der beambten al. Wilden dezen geen bericht van aankomst sturen, dan kon men meermalen eene vergeefsche reis maken naar t station en soms nog boeten daarenboven beloopen. Zijn voorstel luidde, een adres te richten tot de Hollandsche Spoorwegmaatschappij. Later werd hem door den voorzitter verzocht, een persoonlijk on derhoud hiervoor te willen zoeken met den inspecteur te Amsterdam en de heer Brands ging op dit voorstel in. Edoch, het adres zal ook verzonden worden. Nie mand verder hei woord verlangende, werd de verga dering onder dankzegging aan de leden voor hunne opkomst gesloten. Onvoorzichtig. Verleden week Donderdag wTeef de heer G. L. Rin kel, pastoor der O. R Gemeente te Culemborg een puistje aan zijn hand open. Na eenigen tijd kreeg hij pijn. waarna hij den geneesheer raadpleegde, die bloed vergiftiging constateerde. Na hevige pijnen is hij gister nacht op 48-jarigen leeftijd oveneden. Een curiosa in. Moet te Gemonde (N.B.) een openbaar onderwijzer benoemd worden, dan komen daarbij telkens zoowat een vijftig heeren in beweging. De school is gemeenschap pelijk aan Boxtel. St. Michiels-Gestel, Schijndel en St. Oedenrode. en deze vier gemeenten, samen tellendé aes-en-veertig Raadsleden, hebben samen te benoemen. In dit opzicht overtreffen ze alle plaatsen in Nederland, zelfs Amsterdam, waar maar 45 Raadsleden zijn' Thans is er weer eene vacature. Te Boxtel en St. Oeden rode heeft men bereids benoemd den heer Th. Teu- lings. onderwijzer te Olland, en te Schijndel en St. Michiels-Gestel den beer J. Wi. A. L. van Oerle, thans te Middelbeers. Het lot heeft nu te beslissen, wien het voorrecht te beurt zal vallen. Dan is er het geheele personeel bij loting gekomen. Op andere plaatsen, in het Noorden, is men practi- scher: daar laat men de benoeming over aan die ge meente, welke de administratie voert. Dat spaart veel moeite uit en bespoedigt den afloop. Een noodlottige slag. In de pletterij voarh. L. J. Enthoven en Co. te Hof van Delft, heeft een 18-jarig werkman aan een 24-jarigen arbeider met een klinkhamer een slag op het hoofd gegeven. De getroffene werd naar het gast huis vervoerd, waar de doktoren zijn toestand aan vankelijk ernstig inzagen. De man is toen naar Den Haag gebracht Naar men vandaar nu meldt, verkeert hij thans in levensgevaar. De hulpofficier van justitie te Hof van Delft heeft proces-verbaal opgemaakt De dader, die gisterochtend weer op het werk wilde komen, maar niet in de fabriek werd toegelaten, moet nog niet in hechtenis genomen zijn. OVER DE - Proefvelden aangelegd met het doel aan te toonen. dat bemesting met uitsluitend kunstmest den grond niet uitput, als slechts alle stoffen, waaraan de grond behoefte heeft in voldoende hoeveelheid worden aangevoerd. Bij alle tot deze rubriek behoorende proefvelden is perceel i van der; aanvang der proef af steeds bemest op de gebruikelijke manier, zonder kunstmest, terwijl de overige perceelen nooit iets anders dan kunstmest ontvingen. 10. Q. SCHOUTEN, Wervershoof Matig zware kleigrond. Vroege aardappelen. Vorig jaar eveneens. Dit proefveld is aangelegd in 1906. Tegelijk is op elk der beide perceelen een stel controle-veldjes aangelegd, waarvan de uitkomsten hier mede worden vermeld. Het proefveld bestaat uit 2 perceelen. Perceel 1, groot 4,83 Are, is in 1906 bemest met 10 boeiers stalmest per H.A. en in 1907 met 11 boeiers. Perceel 2, groot 5,25 Are, is beide jaren bemest met kunst mest. In 1907 per H.A. met: 600 K.G. super, 3OO K.G. patent kali, 200 K.G. zwavelzuren ammoniak en 20O K.G. chili. Op elk perceel is bovendien een stel contröle-veldjes aangelegd, elk groot 25 M.2; boven de opgegeven bemesting werd hier nog aangewend 600 K.G. super, 300 K.G. patentkali, 200 K.G. zwavelzure ammoniak en 200 K.G. chili per H.A. De stalmest is half Maart over het veld gebracht en mede ondergespit. Super, patentkali en zwavelzure ammoniak zijn 31 Maart uitgestrooid en ingeharkt. De chili is gegeven in twee gelijke porties op 1 en op 15 April. De aardappels, Duitsche muizen, zijn gepoot op 1 April. Het lag in de bedoeling van den proefnemer Julia-muizen te planten, maar bij vergissing nam men Duitsche muizen, doch zette ze op den voor Julia-muizen bestemden onderlingen afstand, wat te wijd was en later nadeelig werkte op de op brengst. Over het geheel genomen heeft het proefveld dit jaar niet zulk een goeden indruk gemaakt als in 1906. Vooral het kunst- mestperceel was achter. De contröle-veldjes echter kwamen goed uit. Het gewas heeft niet geleden van de aardappelziekte. D eknollen waren mooi van stuk, waarom de proefnemer ze gróotendeels bewaard heeft voor pootgoed. De aardappelen zijn gerooid op 16 en 17 Juli. De grooten werden verkocht h f 3,80 per H L. en de kleinen en het kriel door elkaar voor f 0,80 per H.L. I 1 Per H.A berekend was de opbrengst als volgt: kunstmest buiten de contröle-veldjes veel minder uitgewerkt dan de stalmest. Daar evenwel alle vier op het kunstmestperceel gelegen contröle-veldjes een zeer veel grootere opbrengst héb ben gegeven, welk feit zich ook op het stalmestperceel voor doet, bestaat er aanleiding om te vermoeden, dat de oogstcijfers niet zeer nauwkeurig zijn bepaald, de oppervlakte der perceelen niet geheel juist is afgemeten of de meststoffen niet op de juiste plaats zijn uitgestrooid. Zoowel op het stalmest- als op het kunstmestperceel schijnt een zware bemesting veel voordeel te hebben gegeven. Meerdere conclusies uit de proef te trekken schijnt mij niet gewenscht, omdat de juistheid der gegevens niet voldoende vaststaat. Het proefveld stond onder toezicht van den heer A. Kooiman, hoofd van den landbouwwintercursus, te Andijk. 11. J. HORN, Ransdorp. Veengrond. Hooiland. Dit proefveld werd dit jaar nieuw aangelegd vanwege de j afdeeling Ransdorp der Hollandsche Maatschappij van Land bouw. Het bestond uit 2 perceelen. Perceel 1, groot 5 Are, werd per H.A. bemest met 30.000 K.G. stalmest ter waarde van f 75 per H.A. Zij werd op 27 Maart over het land gestrooid. Perceel 2, groot 5 Are, werd per H.A. bemest met 600 K.G. super, 300 K.G. patentkali en 300 K.G. chili te zamen kostende f 84 per H.A. Super en patentkali werden gestrooid op 10 April en de chili in 2 porties op 10 April en op 30 April. Het grasgewas ontwikkelde zich buitengewoon krachtig en reeds op 7 Juni werd het proefveld gemaaid. De meeste grassen stonden toen in bloei. De tweede snede werd gemaaid op 4 September. Het hooi is in goed drogen toestand gewogen en was van zeer goede kwaliteit. De waarde van het hooi der ie snede was f 28 per 1000 K.G. en die der 2e snede f 24 per 1000 K.G. De opbrengsten waren per H.A. berekend als volgt: Hooi le 9nede Hooi 2e snede in K.G. in K.G. Perceel 1, stalmest 6722 5350 2, kunstmest 8556 5204 Opbrengst in guldens. f 316 - 364 Bemeetings- kosten. f 75 - 84 Aardappelen in H L. Op- Bemee- tiugs- kosten Netto op Idem 1906 Idem Perceel Groo- te Klei ne brengst in gvd- dens brengst in galdens 1907 m 2 jaren te zamen 1. Controle- veldje A 11 boeiers stalmest bovendien 600 K.G super, 300 K G. patentkali, 200 K G zwavelz. ammoniak en 200 K.G. chili 276 400 36 51 f541 -780 f122 -216 f419 -564 f390 •505 f 809 -1069 P als A, doch zonder super 393 48 -764 -198 - 566 -551 -1117 K als A, doch zonder kali 371 48 -724 .198 -526 -447 - 973 s als A, doch zonder zw. amm. en chili 361 42 -648 159 -525 -540 1065 2. Contróle- veldje A 600 K.G. super, 300 KG. patentkali, 200KG.zwa velz. ammoniak en 200 K.G chili bovendien 600 K.G. super, 300 K.G patent-kali, 200 K G. zwavelz. ammoniak en 200 K.G. chili 200 377 30 34 -392 -730 94 -188 -298 -542 -508 -673 - 806 -1115 als A, doch zonder super 360 -700 -170 -530 -550 -1080 K als A, doch zonder kali 337 34 -654 -170 -484 -611 -1095 s als A, doch zonder zw. amm. en chili 361 40 -683 -181 -552 -540 -1092 De bemesting met kunstmest leverde hier een zeer groot ge was op en was finantieel ook heel wat voordeeliger dar\ (ie bemesting met stalmest. Per H.A. berekend was dit voordeel, na aftrek der bemestingskosten f 39. Het proefveld stond onder toezicht van den heer P. Rijkels, hoofd van den landbouwwintercursus te Ransdorp. 12. P. KAAN, Anna Paulowna, Veerweg. Zavelgrond. Erwten met karwij. Vorig jaar gerst. Dit proefveld bestaat sedert 1905; het was verdeeld in 3 perceelen, ieder groot 37,5 Are. Van elk perceel was dit jaar de helft onbemest. Perceel ia bleef onbemest. Perceel ib werd bemest per H.A. met 40000 K.G. stalmest. In 1906 onbemest, in 1905 40.000 K.G. stalmest. I Perceel 2a bleef onbemest. Perceel 2b werd bemest per H.A. met 600 K.G. kaïniet, 600 K.G. thomas en 300 K.G. chili. In 1905 en 1906 bleef dit deel onbemest. Perceel 3a bleef dit jaar onbemest. Perceel 3b werd bemest per H.A. met 100 K.G. chili. In 1906 bleef het onbemest; in 1905 werd het bemest per H.A. met 600 KG super, 200 K.G. patentkali en 300 K.G. chili. Dit proefveld is totaal mislukt door de ernstige beschadiging der erwtenvlieglarfjes en blaaspootlarfjes, welke ziekte hier als „kwade koppen" bekend staat. Het proefveld is door omstandigheden in 1908 niet voortgezet. Proefnemer 13. K. Boeder Jbz. 14. V. Visser. 16. S. Mantel Pz. Grond soort grootejkleine groote Zandige zavelgr. Zavelgr. Zware zavelgr. Opbrengst in H.L. op de perceelen A P K S Onbemest 331 280 371 74 61 17 217 254 380 kleine groote 71 20 kleine groote 303 357 111 26 kleine groote 284 386 80 54 14 kleine 243 57 368 23 Als men Proefvelden, z.g. contröle-veldjes,' aangelegd met het doel te onderzoeken aan welke stoffen de grootste behoefte bestaat en te laten zien, dat bemesting met kunstmest weinig of niets uitwerkt, als men verkeerde stoffen gebruikt, terwijl op dezelfde plaats met andere meststof fen dikwijls eene zeer groote uitwerking wordt verkregen. In 1907 zijn weer eenige dezer proefvelden aangelegd omdat deze cijfers mag gelooven heeft de bemesting met de afdeelingen door welke de proefvelden worden beheerd en C. NOBEL. (W^ordt vervolgd.) ook gedeeltelijk bekostigd, deze proeven voor hare omgeving bijzonder geschikt achtten. Deze proefvelden bestonden alle uit vier veldjes, die naast elkaar werden aangelegd, zoodanig, dat ze door een strook van minstens 1 Meter breedte van elkaar gescheiden waren. Een dezer veldjes (A) werd bemest met alle drie voedings stoffen in groote hoeveelheid; een tweede (S) werd evenals A bemest, doch zonder stikstof mest; een derde (K) evenals A, doch zonder kalimest; een vierde (P) evenals A, doch zonder phosphorzuurmest. Waar de grond niet rijk voorzien was van koolzure kalk, werd de helft van alle perceelen bovendien be mest met per H.A. 2000 K.G. kalk. De juiste hoeveelheid der gebruikte meststoffen vindt men hieronder bij de afzonderlijke beschrijving aangegeven, j Daar op veldje A alle soorten mest zijn gestrooid, moet het gewas daar best groeien. Doet het zulks niet, dan is er reden om aan te nemen, dat er gebreken in den grond zijn, die een weligen groei belemmeren. Groeit het gewas op veldje P evengoed als op A, dan is dat een bewijs, dat er aan phosphorzuurmest geen behoefte is; groeit het er veel slechter dan op A, dan bewijst zulks, dat er aan phosphorzuurmest groote behoefte is. Zoo kunnen wij bij vergelijking van veldje S met A zien, hoe groot de behoefte is aan stikstof mest en door vergelijking van K met A de behoefte aan kalimest beoordeelen. I Hoe grooter het verschil in groei is tusschen veldje A en de onbemeste strooken rondom de veldjes, des te grooter is de behoefte aan mest. j Door de vereeniging T.O.N.I.D.O. te Andijk werden drie stel contröle-veldjes aangelegd, 2 op blauwe aardappelen en 1 op Julia-muizen, die dit jaar niet besproeid werden met Bordeau- sche pap. omdat de ziekte niet optrad. j De Julia-muizen werden gerooid op 19 Juli en de blauwen na het afsterven in September en Oetober. De bemesting was per H.A. 200 K.G. chili, 200 K.G. zwavel zure ammoniak, 600 K.G. super en 400 K.G. patentkali. D eafzonderlijke perceelen hadden een grootte van 25 M.2 De opbrengsten waren per H.A. berekend als volgt. Bij K. Boeder bleek zeer groote behoefte aan phosphorzuur- en stikstof mest te bestaan en geringe behoefte aan kalimest. Bij V. Visser was behoefte aan stikstof in de eerste plaats en daarna aan phosphorzuur. Ook hier was de kali-behoefte niet groot. Bij S. Mantel werd op alle perceelen een hooge opbrengst verkregen, zoodat het land door bemesting in vorige jaren nog zeer vruchtbaar geweest moet zijn en de kunstmest niet tot uitwerking kwam. 16. De opbrengsten der contröle-veldjes op het proefveld van Q. Schouten te Wervershoof zijn reeds meegedeeld in het verslag onder no. 10. Door de afdeeling Amstelveen van den Nederlandschen Boe renbond waren in 1906 twee stel contröle-veldjes aangelegd, waarvan de perceelen ieder 2 Are groot waren. De bemesting was toen per H.A. 300 K.G. chili, 600 K.G. super en 400 KG patentkali terwijl de helft van alle veldjes per H.A. 2000 KG kalk ontvangen heeft. Dit jaar ontvingen alle veldjes, uitgezon derd S, per H.A. 200 K.G. chilisalpeter. De Rijkslandbouwleeraar voor Noord-Holland,

Schager Courant | 1908 | | pagina 13