TlaTs korl, 52e Jaargang. No. 4403. Zondag 11 Oct. 1908. TWEEDE BLAD. Binnenlandseb Nieuws. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. de moordenaar. .1 .De loterij in mensehenvleesch en het misdadig Onde Medorp miiitairisme", zou optreden J. W. Smit van Amsterdam. De verkiezing van een lid van 't dagelijksch bestuur Het is den propagandisten echter slecht bekomen, van de banne Oude Niedorp, in de plaats van den heer Een 300 tal Nunspeters onthaalden hen op lang niet P. Schaap en van een Hoofdingeland van die banne, in vriendelijke woorden, gooiden hen met allerlei projec- de plaats van den heer A. Strybis, welke volgens roos- j tielen en dreven hen ten slotte door slaan en trappen ter moeten aftreden, zal plaats hebben ten raadhuize naar het station, waar zij, dank zij het kalme optreden alhier op Woensdag 21 October a.s. van des v.m. 9 tot van den stationschef, in een gereedstaanden trein naar 12 uur. Harderwijk konden stappen. Nog lang schoolden de oude Niedorp. dorpelingen bij het station samen. Door B.enW. dezer gemeente is tot tydelij k; onderwijzer Ben der voormannen van de afdeeling van den Bond Zijdewind benoemd, de heer J. Horst te Hoorn, vluchtte in de tram en bereikte zoo onder de hoede vaa de plaatselijke politie zijn woning, aan de andere Najnarsveemarkt te Aaandam. zijde van het dorp. Om verdere gewelddadigheden te ,8ro°te najaarsveemarkt te Zaandam zal worden voorkomen, moest diens huis tot 'savends laat door de ke"ouden op Donderdag 16 October a.s. veldwachters worden bewaakt. Tot bevordering van den aanvoer en den handel op Na deze spontane volksuiting zal de genoemde ver- Q6ze markt zyn doodde Marktcommissi^Mi de Vereent Mishandeling door een politie agent. Aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam, nabij den weg, die naar Zaandam voert, is een jongen door een politie-agent mishandeld. Omtrent dit geval, dat nog al ergernis in de Spaam- dammerbuurt verwekt heeft, kunnen we het volgende mededeelen. Omstreeks 11 uur j.1. Zondagochtend waren eenige -- jongens, onder wie de 16-jarige Jan Bakker, een zoon T00r8l® ?0deelte veraween metJiet^simer^ ^s Avonds by na ueze spontane voucsuiung zaï ae genoemae ver- :v.™rr eeniging wel niet veel hoop hebben op een spoedigen £In8 F° opbeuring der Weekmarkt aldaar de volgende FieKriidpn nmmi.Vöflr aihiAr in Ha aovnAlans t«n nTwipht» wan het premiÖn UltgOiOOfd 1 J gevonden werd. Hij was loen nog bij kennis, maar overleed kort na de behandeling. De justitie uit Tiel ging Donderdag naar Leeuwen. Haar onderzoek duurde van half twee tot half acht; tal van personen werden gehoord, doch arrestaties had den er tot nog toe niet plaats. De vermoedelijke dader R. is 35 jaar oud en gepas- porteerd Indisch militair. Hij, noch de verslagene, staan onverdeeld gunstig bekend. Een vriend van den verslagene te Tiel bevestigt de mededeeling. dat er sinds lang wat broedde, door de verklaring, dat G. zich te Tiel een vliemscherp mes had aangeschaft. Hoogwoud. Ter gelegenheid van de hier gesierde najaarskermis te Aartswoud, waren door den herbergier den heer C. Keijzer. Zondag j.L de volgende wedstrijden uitge- ommekeer alhier in de gevoelens ten opzichte van het militairisme. Een visch De visscher C. van Rooyen, te Naarden, bezig zynde met krabben op baars te visschen, kreeg beet en wilde „opslaan", doch het scheen dat er een monster aan zyn hengel zat. De hengel brak in twee stukken en het van den bewaker van het Westerplantsoen, wonende in maa, 8mg de visscher krabben zoeken. In zyn de 3e Spaarndammerd war setraat 11, aan het spelen op meende hy op het water zijn 'smiddagB ver- de hier boven aangeduide plaats. Het dobbelen met bengel top te zien glinsteren. Toen hy den verlo- centen is een geliefkoosd spelletje, dat vooral op Zondag Fen °P 8re6P> ^örd de roeiboot eensklaps voortgetrok- sommige jongens graag spelen. Zooals men weet, is ditl van meer dan 100 meter. Toen - - - - - - TT i Ci i vermaak in de politie-verordening verboden. Het vyftal :ongens was nu ook weer aan het dobbelen, hetgeen de politieagent V„ die vryaf had en op het balcon zyner Y18r m mspanning het dier in de boot te krygen, woning aan den Spaarndammerdijk zat te lezen, zien ?ocb moest alle krachten inspannen zyn prooi er in te kon. De agent wilde de jongens eens verrassen. Hy liep j bouden. De omvang van het beest was 60 c.M. zyn huis uit en ging kalmpjes naar de knapen toe met (Hdbld.) «en opengeslagen boek in de handen en deed, alsof hy Een requestreerend predikant, druk aan het lezen was. In de gisteren te Barneveld gehouden Raadsvergade- Dicht by bet groepje kinderen gekomen, liep hy op- ring werd o.'m. een adres behandeld van ds. J. H. eens naar hen toe en pakte den 16 jarigen Jan Bakker Houtzager, predikant bij de Gereformeerde gemeente te - -•=- >-iuiITnnfwiik waarin hii mnria nsmflns alle ingezetenen van premiën uitge f20, f 10, f6 en f2.50 voor degenen, die van de door hen aangevoerde runderen het grootst aantal stuks verkoopen f6 en f2.50 voor de grootste aanvoerders van varkens, evenveel voor die van schapen en een gelijk bedrag voor de grootste stapels kaas. Wat de koopers aangaat, ontvangen dezen voor elke koe, die op.de markt aangekocht wordt, fl, voor elk varken f 0.60," voor elk schaap f0.25 en voor eiken stapel kaas f2.60. Bovendien worden voor de grootste koopers van runderen nog twee premiën, van f10 en f5, beschik baar gesteld. Op deze markt worden ook de koeien, varkens, scha- kwam de „kracht" boven en dit bleek een karper te pgn en voor de 7e Zaanlandsche Verloting aange- zyn, die ongeveer 20 pond zwaar was. De visscher kocht, echter buiten mededinging der uitgeloofde Kootwyk, waarin hy mede namens alle ingezetenen van dat plaatsje, verzocht in het vervolg vrijgesteld te I worden van het betalen van hoofdelyken omslag, en wel omreden de Raad dezer gemeente tweemaal afwy beet, welke van den diender, die in burgerkleeding was, eenige gevoelige slagen kreeg. De andere jongens gin gen op de vlucht. Jan Bakker wilde dit ook doen, doch kwam te vallen, waarop de agent V. nog eens naar den jongen toeliep en hem toen met zijn wapenstok, welke zend beschikt heeft op een verzoek van hem om een hij van huis had meegenomen, vele slagen toebracht. fnmAon TZnntwüb «i h« harrta wamm De jongen schreeuwde 't uit van de pijn en in plaats, dat de agent ophield met slaan, beukte hy er niaar op los, totdat de jongen gillend riep: Mijn been is stuk. De agent moet daarop, volgens drie volwassenen, die op het geschreeuw waren komen toeloopen, geantwoord hebben: „Blijf dan maar liggen als een zwijn", waarop hy kalm naar buis gegaan is. De jongen was niet in staat op te staan. Zijn been scheen gebroken te zyn. De mannen, die te hulp geko- faM- --ïi.i-i-1A verbindingsweg tusschen Kootwyk en de harde wegen, eveneens te doen verharden. Mocht de Raad echter meenen hem in 1909 wederom te moeten aansiaan, dan zal hij zoo vrij zijn de betaling te weigeren. Bij een eventueele vervolging kan dan tevens in hoogste instan tie worden uitgemaakt, of het billijk is iemand we! in de lasten, doch niet in de lusten van een gemeente te doen deelen. Do voorzitter, de heer W. baron van Nagell, zeidehet te betwijfelen, of het op den weg van een predikant prijzen. Alkobolvrije opvoeding der jengd. De maatregel van den Volksbond in samenwerking met al de over 't gansche land werkende Onderwijzers genootschappen aan 't Centraal-Bureau van den Volksbond te Utrecht kaarten verkrijgbaar te stellen, waarop aan alle ouders de raad wordt verstrekt, hun kinderen geen sterken drank, likeur, wijn of bier te geven vindt zeer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam 't bericht in, dat zij den maatregel met sympathie begroeten. Reeds werden de Ouders-kaarten in kleinere of grootere hoeveelheden geleverd aan de volgende Ge meentebesturen Ambt Almelo, Amersfoort, Avenhorn, Baarn, Barendrecht, Breda, Bussum, Delft, Diepenheim, Dordrecht, Dreumel, Enschedé, Franeker, Groningen, Hardinxveld, Harlingen, Heerde, Hengelo, Hilvarenbeek, Horssen, Leek, Leeuwarderadeel, Leek, Limmen, Maas dam, Markelo, Muiden, N. Lekkerland, Nieuwenhorn, Nijmegen, St. Oedenrode, Oegstgeest, Oirschot, Ooster- hesselen, Ouder-Amstel, Peize, Poortugael, Ravenstein, Reesel, Sas van Gent, Scheemda, Schoonhoven, Sliedrecht, Steenwyk, Uithuizen, Uithuizermeeden, Vlaardingen, dan ook ook heel heel veel met kwade Trien; 2. Ringrijden; 3. Tonrijden en 4. Aardappelenrapen. Door het prachtige weer waren er wat belangstellenden op de been, en liefhebbers voor de wedstrijden. De overwinnaars waren voor het fietsrijden met kwade Trien: le prijs de heer G. Schekkerman, 2e prijs de heer F de Beurs Jz., 3e prijs de heer \V. Hartog en 4e prijs de heer P Silver. Voor het ring rijden werd de le prijs behaald door A. Slooves. 2e prijs B. Hartog, 3e prijs N. Silver en 4e prijs N. Wit. Voor hel tonrijden voor jongensle prijs K. Raa. 2e prijs J. Keppel. en 3e prijs J. van der Bel. Voor het aardappelenrapen voor meisjesle prijs Tr. Glas, 2e prijs Gr. Hartog. 3e prijs K. Koeten en 4e prijs A. de WiL Hoogwoud. In deze gemeente is door eenige R. C. jongelingen eene Rederijkerskamer opgericht. Als leider dier kamer zal optreden de heer D. Rood, alhier. ÏJCUÖÜll MÜUl UAO" t-o VVf o - i. V» FA ..ATTAA v/i«muüuu, *^11 UUJZiOl LUOOUÜU, T lebol U1 llKUil. men waren, begaven zich naar het politiebureau in de ligt, aan zyne gemeentenaren het voorbeeld te geven, Wemeldinge, Winschoten, Wisch en Zuilen. In dé «™,rriHc.mTnoroiroat waar nnfr rte aeent V. in Bedeeld zich togen bestaande wetten te verzetten. meeste ffemeanten wnrHnn taartan nitrrcroitt vm Ha Bpaarndammerstraat, waar ook de agent V, ingedeeld ie, om aangifte van het gebeurde te doen. Te halféén kwam men den jongen met een brancard halen, nadat men hy een uur lang had liggen krimpen van de pyn. De knaap is daarop naar het gasthuis vervoerd, alwaar hy nog verpleegd wordt. Het been is gebleken gebroken tö zyn en wel zoodanig, dat 't nog niet te zeggen is, of de jongen, die schoenmakersleerling is, wel weer na zyn herstel goed zal kunnen loopen. Door den vader is natuurlyk dadelijk werk van de zaak gemaakt. Nadat het geval aan het bureau in de Spaarndammer- straat onderzocht was, is de commissaris van politie in de 6e sectie, de heer F. G. C. J. Fündter de Beauchène, zelf nog eens een onderzoek gaan instellen, waarvoor hy zich ook hedenochtend nog aan de afdeelingsbureau in de genoemde straat bevond. Wy vernemen nu, dat het onderzoek nog niet afgeloo- pen is. Het is nl. nog niet uitgemaakt, of de knaap in zyn val een been gebroken heeft, öf dat dit geschied is tengevolge van het slaan van den agent. Zoolang het onderzoek duurt, blijft de agent nog dienst doen. 't Staat echter in alle geval vast, dat de agent door zyn ergerlijke wyze van optreden buiten zyn bo6kje is gegaan. Blijkt 't, dat de agent de schuld draagt van het zware lichamelijke letsel, dan zal een gerechtelijke vervolging wel niet uitblijven. (N. v. d, D.) Een mislukte meeting. Op 31 Aug. werd te Nunspeet een biljet verspreid, waarin op afkeurende wyze gesproken werd over de - 3JAnor Kaf togen Het adres werd hierna voor kennisgeving aangeno- Ook een aardigheid. Om zich te overtuigen, dat de nachtelijk bewaarder van orde en rust te Gennep behoorlijk zyn ronde doet door de gemeente, is het volgende controlestelsel inge voerd: Eiken nacht wordt één der vroede vaderen uit het bed geklopt, die een bewijs teekent, op welk uur de man zich by hem heeft aangemeld. Hei fluitende Raadslid, t Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, uitspraak doende u-erecncsnoi ie s-noi lugmiuuscu, uiuapi aajv uudhud - -» de zaak van den heer E. van Wely ('t fluitend 'ranc<> toezending. meeste gemeenten worden de kaarten uitgereikt by de aangifte voor de school, in enkele bij de aangifte van geboorte. Ook tal van schoolbesturen hebben zich de kaarten aangeschaft. In het geheel werden tot heden circa 65000 kaarten geleverd. De kaarten, waarvan door 't Centr. Bureau v. d. Volksbond te Utrecht op schriftelijke aanvraag aan eiken belangstellende kosteloos een ex. ter kennismaking wordt toegezonden, zijn verkrijgbaar per 100 ex. 60 ct., per 1000 ex. f4; meer dan 2000 fE.50 per 1000 ex. «n Raadslid te Roozendaal) vernietigde Dinsdag het vonnis der Rechtbank te Breda, waarbij hy veroordeeld was tot 8 dagen gevangenisstraf en veroordeeld hem tot een boete van f60, subs. 12 dagen hechtenis. LeelQk. Een zeer ernstig feit heeft zich aan het Amsterdamsch postkantoor (afdeeling quitanties) voorgedaan. Een ambtenaar D. de V., die met verlof afwezig was, is na het verstrijken van zijn vacantie niet teruggekeerd. Dit h9eft aanleiding gegeven tot een onderzoek, waarby is gebleken dat de man zich geruimen tijd aan vervalsching van borderels en afrekeningen heeft schuldig gemaakt. Men spreekt van een bedrag van f30.000, dat door hem door handige vervalsching zou zyn verduisterd. Kamerverkiezing te Sneek. Men meldt uit Sneek aan de „Leeuw. Ct.": Naar wij vernemen is in de Woensdag alhier gehou- tv aai iu ma u i viering van den verjaardag der Koningin, over het militairisme, enz. Dit wekte groote ergernis bij de be- den vergadering van hot districtsbestuur der chr.-hist. volking op. In een daaropvolgende Raadsvergadering Wi"" sprak zelfs het hoofd der gemeente, de heer Mackay, zijn groote verontwaardiging over dit pamflet uit, welke woorden by de Raadsleden algemeene instemming vonden. Zondag nu trachtte de afd. Nunspeet van de Int. Anti-Militairi8tische Ver. in Nederland een meeting te beleggen in het hotel van den heer Smidt, die daarvoor 1 5 :11 *■-» «*«11ati rlon mof "v WW - echter geen zaal wenschte disponibel te stellen, dan met toestemming van den burgemeester. Deze weigerde. Intusschen waren reeds, ter gelegenheid van de vee markt, op de lantaarn- on telephoonpalen biljetten aan geplakt, dat de meeting Zondag in de open lucht naby het station zou plaats hebben. Deze biljetten waren in zeer opruiende taal geschreven en werd de weigering van den burgemeester „onwettig" genoemd. Als spreker over het onderwerp Door MAX DREYER. o— 2. Dc voorman had zoo juLsl de vlag onlrold. de zwart- omrande witte vaan met het roode kruis, die nu in den wind wapperde Mei veel besef sluit hij de deur van het reddingshuis open en monstert met seherpc blikken alle werktuigen en geeft zijne bevelen. Hij wijst op de razende branding die zichzelf wurgt en verslindt. „Met dc boot komen wij er niet door. Er blijven hen nu alleen de werpraketten over. „Wanneer de paarden eerst maar hier waren." Maar van paard en wagen is nog niets te zien. Ln nu maken de mannen alle aanstalten om de reddings middelen op hun schouders weg te dragen. Klaas Korl en de voorman dragen de zware raket- kasten. De anderen de touwen en blokken, het anker enz. enz. Maar daar komt boer Kliesom reeds met zijn brave vossen aan. Nu wordt alles op den wagen geladen en zoo gaat het vlugger naar het strand. Beter, maar nog langzaam genoeg. Eiken stap moe ten mannen en paarden tegen hel brullende weer in vechten. De wind is als razend en de hagel slaat hen woedend in hel gelaal. Negen mannen zijn het. Geen enkele spreekt een woord, zij kunnen niet. ook al wilden zij. De wind zou hen den hagel in de keel hebben gejaagd, zoodat zij er iu zouden zijn gestikt. Ook Jacob Heidemann, de dikke, die zoo kalm als een lam thuis is. waar hij niets te zeggen heeft, en zoo luidruchtig ouder de mannen, moet nier den bree- den, brutóomranden mond houden. Ook hun oogen moeten zij zooveel mogelijk bescher men en niet moeite kunnen zij de omtrekken van het jn nood yerkeerende schip zien. De schoener ligt dwars in de deining de voor- sleven ls gebroken - resten van het stormzeil wapperen nijdig in den wind san menschen is geen spoor Ie ontdekken. Nu maken de mannen halt. Zij weten allen wat hen te doen staat. De groote staaf, die het lange touw als anker dient, kiesvereenigingen in dit district met algemeene stemmen besloten de candidatuur van den heer dr. A. Kuyper niet te steunen en de kiezers by de a.s. stemming'vry te laten. Omtrent de aanneming door dr. Kuyper van de can didatuur der anti-rev. kiesvereenigingen is tot heden niets bekend. De moeite waard. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de polderbestu ren gezonden een staat van de uitgaven, die de storm schade van 12 Maart 1906 van de polders heeft geëischt. De „verrolde" Vakieekenseliool. De bekende Avondvakteekenschool „De Eenheid" te Amsterdam^ moest haar terrein in de 3e Conradstraat verlaten, daar de Nederlandsehe Scheepsbouwmaat schappij dit noodig had. Deze maatschappij nam echter alle kosten van de verplaatsing op zich en bracht die ook tot stand, op zeer practische, eenvoudige wijze. Het gebouw werd in het midden der lengte in tweeën gezaagd, vervolgens werden de beide gedeelten opge>- vijzeld en onder zware stutten gezet. Daarop werden er sleeën, dezelfde die men bij het van stapel loopen van schepen gebruikt, onder de gebouwen gezet en gelukte het, eerst het eerste gedeelte en toén hét an dere deel van de avondschool „De Eendracht" van de 3e Conradstraat naai' de le Conradstraat te rollen. Daar liet men de gedeelten van het gebouw weer op den grond zakken, waarna de eenheid van „De Een- beid" weer tot stand gebracht werd. Moord. Omtrent een moord te Leeuwen meldt men Sinds eenigen lijd bestond er eenige verdeeldheid tusschen de L 's, vrienden van G. en andere dorpelin gen, die zich Zondag, den dag vóór de kennis, in woorden en bedreigingen uitte. G. ging gisteren 4 uur naar de kermis en verliet in gezelschap van de L.'s en anderen om elf uur het calé de Kok. Een 25 meter verder ontstond een gevecht van een heel troepje en werd G. door de heg in den tuin van den heer Sengers geworpen. Vermoedelijk is hem dharna de Daaruit blykt, dat deze voor herstelling, versterking en doodelijke steek in de rugstreek toegebracht verhooging der dyken in 1906 hebben uitgegeven! Eerst tegen 3 uur kwam de politie aan de ouder- f2,281,432,05J en in 1907 f 510,717,12^. Rekont men hierby nog wat in 1908 voor dat doel is verwerkt, dan zal de 3 millioen gulden wel bereikt, zoo niet over schreden zijn. (M. CL) wordt diep in den grond gedreven, en de verdere werk zaamheden volgen zoo vlug mogelijk. Weldra is men zoo ver, dat lijnen en blokken be vestigd zijn. Voorman Burmester richt het raket voor het schot. Nu brandt hij af. Huilend boort de raket zich dooi de lucht de mannen beschermen hun oogen en kijken toe ze vliegt goed maai' ten slotte ais hoonend, slaat de storm ze oostwaarts ter zijde. De mannen trekken de lijn terug. Een nieuwe raket dwars door den dichten hagel. Zij kunnen niet zien waai' ze blijft. Maai' de woedende golven lichten hel schip. Willem knikt den voorman toe Hij ziet dat het touw zich boven de branding verheft. Het loopt dwars over boord en het ligt op het voordek, dicht bij den fokkemast. En nu verroert zich ook wal op het schip, dat zoo spookachtig stil is geweest tel dusverre. Twee gestalten zijn hel. „Een vrouw!" brult Ludwig Burmester zijn mannen toe. De beiden op den schoener trekken aan de lijn het reddingstouw met reddingsgordel naar zich toe. Twee menschen en de eene is een vrouw. Waar zijn de anderen'? Verloren - over boord gespoeld.' De man aan boord neemt nu de lijn in de h uul en wil die blijkbaar naar den grooten mav' sleepen Hij komt evenwel niet ver en valt weldra neer. En weer poogt hij en weer zinkt hij van afmatting in elkaar. Toen doet de vrouw een poging. Maar de storm grijpt haar aan en smakt haar op het dek. En nu is het weer zooals het was. Doodstil op het schip. En steeds geweldiger beuken de golven er tegen. „Bool"' schreeuwt Willem Jenssen. Voorman Burmester boort met zijn scherpe oogen als 't w-are door de branding. „Het gaat niet!" schreeuwt hij terug. „Het moe! gaan!" brult Klaas Korl. En Willem helpt; „het moet!" De voorman staat roerloos. Daar heft hij het hoofd op en hij wenkt de menschen. Zij trekken met de paarden naar het reddingshuis terug. Zij willen het nu met de boot probeeren. Op leven en dood gaat het. „Het moet!" Onder de duinen, zooveel mogelijk beschermd, heb ben de toeschouwers zich opgesteld. Oude mannen en eenige vrouwen. Ook een paar kinderen. „Met de boot helpt het niemendal!" zegt grootvader Looks. en hij veegt zich den harigen neus niet den rug van de hand af en spuwt nijdig op den grond „Nee!" zegt een ander na een poos .ÏNee!" zegt weer een ander na langere pauze. En dan staan zij stom en wachten. Een' hevig geratel wordt door het geloei van den wind waarneembaar. Dat Ls de zware ijzeren ketting, die de achterraderen van den wagen omspant, zoodat in de branding de veiligheid er niet van verloren gaat. lijke woning van G„ in de Veldstraat te Wamel, zt^w., waar hij lag. Twe ebroers hebben hem op de honden kar gehaald en zijn toen eerst dr. Van Hagen gaan roe pen, die vlak bij de plek woont, waar de gewonde En nu komt de hooge, breede, groene reddingsboot op den wagen aangereden. De mannen duwen en nelpen de vossen Het is een moeilijk stuk arbeid. Een ge luk dat de hagel de oogen niet meer geeselt. Hult! De wagen draait. Met de aehterraderen vooruit wordt Jh'j l°t in de branding teruggeduwd. De mannen klauteren er op en stijgen in de boot. De voorman neemt het roer in de hand. „Los De boot glijdt van den wagen. Nu grijpen de woe dende golven de boot aan, nog een krachtige stoot met de riemen en daar danst het scheepje op de golven. „Riemen aan!" Met gelijken, machtigen slag. evenals een machine, drijven de acht riemen, aangepakt door zestien gespier de armen, het vaartuig door de eerste dol aandrijvende golven. En verder gaat het hoog laag vooruit langzaam. liet is sommige oogenblikken of het scheepje, door afgrijzen aangegrepen niet verder wil, het stijgert, maar buigt zich weer voor de kracht der mannen om liet \olgende oogenblik weer terug te slaan. „liet wordt niemendal met de boot,'' zegt grootvader L(X>ks en weer spuwt hij onverschillig op den grond. „Neen," zegt de tweede. Doch eer de derde „neen" kan zeggen, is de boot door de ergste branding heen- gekomen. Het moeilijkste is nu overwonnen. Niet het moeilijkste, want het bergen is het aller- ergst. Maar de vaart werd nu gelijkmatiger. Hei wilde en woeste op en neer, zoo ruw en zoo steil, was nu achter den rug. Nu waren ze heel dicht bij den schoener. Deze lag dwars voor den wind. Het stuurboord, dat naar land was gekeerd, was diep naar beneden gezakt. Dat was dus gunstig voor de redding. Onder het wrak zouden zij bijdraaien. De voorman brult het commando: „Stuurboord riemen op!" en ondersteunt zijn door den wind half verloren gaande woorden met de beweging van zijn hand. In bogen vliegt de boot aan de lijzijde van het schip. „üaklxxnxl, nemen op stuurboord, riemen aan!" De mannen doen hun uiterste best. Eensklaps komen ze dwars voor den wind en de zee pakt de boot aan met volle woede. Als hulpeloos steekt de spits van de boot omhoog. „Omgeslagen!" zegt grootvader Looks en het spuwen vergeet hij. Maar afe hij het woord heeft gezegd hebben zijn oogen ook alreeds gezien, dat de boot niet omgeslagen is. De boot heeft weer zee en de riemen aan stuur boord hebben de boot gesteund. Nu zijn alle riemen m groote kracht aan den ar beid. Nu zwenkt de boot terug onder het wrak. De wraak van een mllliardair. Een bank te New-Yark heeft het ongehoorde, stuk bestaan, een door Pierpont Morgan, den wereldberoem- den millionnair, geteekende chèque te weigeren, als betaling eener zeer hooge som gelds. Dit incident herinnert aan een dergelijk voorval in 1870 gebeurd. Baron James Rothschild meldde zich op een goeden dag bij de bank van Engeland aan. om zich te wreken over een dergelijke weigering, en eischt de uitbetaling in goud van een dik pak bankbiljettten van 1000 pond. Den volgenden dag kwam hij terug Tnet denzelfden eisch. En den volgenden dag weer. En al spoedig had hij de Bank 400 millioen francs aan goud lichter ge maakt. En toen de Engelsche Bank met schrik de vermin dering van haar voorraad goud bemerkte, haastte zij zich den onmetelijk rijken bankier liaar verontschul digingen aan te bieden, met de belofte, voortaan al zijn chèques te accepteeren. Men gekscheert Wet met millionnairs. Griezelige" humor. Een paar maanden geleden trok een jong Engelsch- man, Tom Powell geheeten, met eenige vrienden naar Engelsch-Indië, om' daar op de tijgerjacht te gaan. Op een avond werd de jonge ongelukkige man, al leen op wacht zijnde voor het kampvuur, door een tijger aangevallen, bij welke gelegenheid hij tevens het leven Liet. Onmiddellijk seinden de vrienden 't droevige nieuws aan de familie. „Zend stoffelijk overschot", kwam het antwoord terug. De vrienden deden het noodige en seinden; „Pakket komt.... aan". Op den bepaalden dag zagen de met zakdoeken ge reedstaande familieleden een kooi arriveeren, waarin een prachtige levende tijger zat opgesloten. Dadelijk seinde men naar Indië „Hebben den levenden tijger ontvangen, maar niet het lijk van Tom". En de vrienden antwoordden: „Tom in tijger". Sprekende cijfers. Uit Wet verslag van de politie in Londen over het iaar 1907 blijkt, dat de Londensche straten hoe langer hoe gevaarlijker worden. Het aantal ongevallen neemt in de laatste jaren belangrijk toe. Bij dergelijke onge lukken toch kwamen in 1905 172 personen om, terwijl er 11.688 gewond werden, in 1906 waren deze cijfers respectievelijk 212 en 14.060, maar in 1907 stegen zij reeds tot 283 en 16.772. De W. G. wijst er op, dat deze toeneming van het aantal ongelukken plaatshad juist in de jaren, waarin de nieuwe ondergrondsche spoorwegen allen waren geopend, waarvan men vermin dering van de drukte in de overvolle straten ver wachtte. Door de motorbus werden 33, door de motor- tram 22, door de paarden-omnibus 14 personen ge dood. Vroolijker is deze bijzonderheid uit het verslag: Lon den telde in 1907 niet minder dan 1199 koetsiers van over de zestig, 263 koetsiers van meer dan zeventig jaren oud. Een bewijs van den goeden invloed van de Lucht, al kunnen we dan ook Wet zeggen de trissche lucht, merkt de W. G. hierbij op. van „Op 't kantje af," zegt grootvader Looks, om de waarheid de eer te geven, en hii veegt zich den neus met den rug van zijn hand af. Voor spuwen heeft hij nu geen tijd en de beide anderen van het koor zeggen ook niemendal. d Het had er zoo dol uitgezien. Het had aan een haar gehangen, of er was veel geklaag en geween over het dorp gekomen. Nu zijn ze aan het bergen. Aan Dcord is er maar één, die zich beweegt, al is het ook met moeite. Dat is een roodharige jonge man. Die het eerst op den mast toeliep en neerge smeten werd, hij had zich daarbij den voet verstuikt. „Help hierboven," brult hij over de verschansing. Twee uit de boot moeten naar boven. Haneveer is de eerste, Klaas Korl de tweede. Drie menschen liggen er op het dek, twee mannen en een vrouw. De vrouw ligt voorover, de Zuidwester is haar van het hoofd gerukt, het gezicht beeft zij in haar handen verborgen, en over haar kleederen spoelt het water. Bij het roer op een hoop zeilen, ligt een pude grijskop zonder bezinning. Een neer vallende streng heeft hem op het hoofd getroffen. Voor de streng was het de ondergang. De andere huLpelooze man zat op het achterdek, geklemd tusschen een waterton en den ingang van de kajuit, plat op den grond Het water spoelt ook hem doorloopend af. Uit zijn doodsbleek gelaat staren een paai' verglaasde oogen. De jongeman wijst op den man aan het roer, dien helpen zij het eerst. Zij trekken hem op een zeil naar de boot, heffen hem over de verschansing en houden hem zoo vast; acht handen uit de boot nemen het vrachtje in ontvangst. Willem Jenssen is reeds op de vtouw afgestormd, hij pakt haar bij de schouders, zij verroert zich Wet, hij wil haar meesleuren, maar zij slaat haar handen in het touwwerk en trapt naar hem met de voeten. „Verzuip dan!" schreeuwt hij en wendt zich naar den man l>ij het watervat Tijd was hier Wet te verliezen. KLaas Korl gaat naar de vrouw toe. Hij maakt de vingers van het touw los en tilt haar in de hoogte. „Laat mijl" roept ze. Hij echter draagt haar verder. Daar heft zij de hand op en slaat hem in het gelaat, het treft als de nagels van een kat onder zijn oogen is een vurige piek en in het volgend oogenblik loopt het bloed hem langs het gelaat. Klaas Korl had geen tijd om wo^de of verwondering te toonen. Hij pakt met de eene hand haar beide polsen, neemt haar op den anderen arm en draagt haar naar de boot. Zooals hij haar echter aan de anderen wil overgeven, slaat zij met armen en beenen om zich heen; „üc ga Wet van mijn schip!" schreeuwt zij en haar oogen fonkelen in haar hoofd als vuur. Daar smijt Klaas Korl haar op den hoop zeilen, wikkelt haar in het bovenste, zooaat zij zich Wet kan verroeren, Wets hooren en niets zien kan, en geeft

Schager Courant | 1908 | | pagina 5