gediplomeerd BAKER Gebruikt Materiaal, Mej.A.Daalfler-Kousel)an(l knippen en naaien, WISSEUNK ir in Efcü te Ifieterij ie lsie lias Lijkkoets f t Huishoudster Smidsknecht. Kroosschouw GROOTE een ZAAK Keuring knipcursus. LIEVELING- m Alcmaria Cacao. 99 WESSANEN LAAN, Tandarts ANSINGH, Ie of 2e Hypotheek ADVERTENTIEN. Hij zeide indertijd, dat hij wel f 50.— voorzoo een pakje Coza Poeder zou willen geven,.als de uitwerking inderdaad zoo verrassend was. Anna Paulownapolder CHA lISTITÜTi, Soliede Winkeliers in 4 Talen, Minder Boeken Lager TarieL gediplom. Leerares in het Costuumrak, 0. A SI HHilSSII ïf KINDER-, 1 Melkvoedsel voor Kinderen enZieken.l HOOFDGRACHT '28, DEN HELDER Engelsch, Fransch. Terstond gevraagd: bij J. OUDENDIJK, Wieringerwaard. Als Te koop of te huur gevraagd benoodigd voor het maken van 3 Commissiekazen per dag. Franco brieven onder letters A en B aan het Bureau van deze Courant. Woensdag 14 October '08. meer dan. 4000 Nummers, waaronder NIEUWSTE WERKEN. ABONNEMENT 6 boeken p. week, f 5.p jaar 6 H ii ii - 3.H nalfjaar. Vraagt Catalogus ter Inzage! Alkmaarsche Boek- en Papierhandel'-' A v. d. MBULEN Rz., Laat 69 in Manufacturen enz., gemaakte Goederen. VERE^NIGING tot veredeling van het Rundvee te Schagen. op Maaad.ag dea IS Qotober 1308, 's morgens 10 uur, bij den Heer A. v. d. HORST te Schagen Namens het Bestuur. K. BLAAUBOER, Voorzitter. Jb. STAMMES Dz., Secretaris Wl KTERSTALbli. houdt Donderdags te Schagen zitting in het Café van den Heer F. Köhne voorheen Zijdewind. Neemt proef/ Bussen van 1 Kilo, 1 Pond, *|2 Pon< in vier kwaliteiten. Prijzen: f 1.50, 1.95, 2.35, 2.75 per f 0.80, 1.—, 1.20, 1.40 per f 0.425,0.525, 0.625,0.725 per f 0.18, 0.225, 0.26, 0.30 per Fabriek te Alkmaar. ,1 Ons, 1 K.G. 1 K.G. 1 K.G. K.G. Licht- en Zuiggas-Motoren vervaardigt, WORilERVËËR. opgericht 17^5. Koninklijke Fabrieken. Voedert uw Vee met de zuivere murwe Lijnzaadkoeken, merk „Ster" en W L uitmuntende door hoog eiwit» en vetgehalte en grootste voedingswaarde. 8" re-Dip lorna Parijs 1900 N er n «ronden medailles MFFI Adres: de Wed. Heddes, Laagzijde, SCHAGEN. Wekelijksche privaatlessen aange boden te •rchagen Correspondentie en conversatie voor meergevorderden en eerstbeginnende)! (volgens Berlitz methode, snelste en gemakkelijkste wijze, om de talen te leeren) AdresA. C. KLOT8, 75 Zuid straat, Den Helder De ONDERGETEEKENDE maakt bekend, dat hij een heeft aangeschaft Aanbevelend, W. KEETMAN Wz, Winkel van G. Snoek te Alkmaar, Geestersingel 30, wordt direct gevraagd, tusschen 40 en 50 jaar, bij K. KLIFFEN te Zuid- Bcbarwonde. Zoo spoedig mogelijk gevraagd, bij R. SCHRIEKEN te Noord-Scbarwoude. Er biedt zioh aan een Smidsknecht, goed bekend met boerenwerk en hoef beslag, om terstond in dienst te treden, P.G. Br. fr. lett, R, Bur. v. d Blad biedt zich aan A. C. KEPPEL- De Smit, van goede getuigen voorzien. Middelweg, Anna Paulowna. Te koop: Weledele Heeren, ik ben U ten hoogste dankbaar voor Uw Coza Poeder, dat mijn zoon zeker van een wissen dood zal redden. Ik heb het hem, zooals mij gezegd was, in koffie, thee en melk, zonder zijn medeweten toegediend. De Poeders zijn op 2 na allen verbruikt en de vooruitgang is reeds groot. Mijn zoon, die geen vertrouwen had in de krachtdadigheid van het Coza Poeder, toen hij de annonce in de courant las, zeide inder- i tijd, dat h\j wel f 50.— voor zoo een pakje Coza Poeder zou willen geven, als de uit werking inderdaad zoo verrassend was. Hij mag het echter niet weten dus zal het een groote blijdschap voor hem zijn, wanneer hij van zijn hartstocht bevrijd is. Hartelijk gegroet, H. T. Wind. Hoogstraat, kleine Baan 23, te Zwolle. een Gulden per baal, 60 a 70 K.G., thuis gebracht 25 ct. per baal hooger, bij minstens 20 pak, contant. Adres M. H. KOOIJ, Anna Paulowna. in den zal worden gehouden Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat gestraft worden met eene boete van ten hoogste drie gnlden, zij, die bij deze schouw niet voldoen aan de bepalingen, vervat in artt. 9 en 10 van de verordening. Anna Paulowna, 1 Oct. 1908. Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Panlownapolder, C. R. WAIBOER, Dijkgraaf. J. K. KAAN, Secretaris. Ken monster van hetmerkwaardige Coza Poeder wordt gratis toegezonden. Kan ingegeven worden in Koffie, Thee, Melk, Likeur, Absint, Bier, Water of in het voedsel, zonder dat hét noodig is, dat de dronkaard er iets van af weet. Het COZA POEDER bezit de wonderbare eigenschap om tegenzin tot het drinken van sterken drank (bier, wijn, absint enz.) bij den dronkaard op te wekken. Het COZA POE DER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echtgenoote, de zuster of de dochter van een verslaafde het hem toe kan dienen, zon der zijn medeweten, en zonder dat het noo dig is dat de patiënt ooit behoeft te weten waaraan hij zijne redding te danken heeft. Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van duizenden gezinnen hersteld, dui zenden personen van schaamte en oneer gered, en deze personen tot levenslustige en nuttige leden der maatschappij herschapen; het heeft menig jong persoon op den rech ten weg terug gebracht en gelukkig gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar verlengd. Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder verspreid wordt, zendt gratis aan hen j die daartoe aanvraag doen, een boek met j dankbetuigingen en een monster. Het poe der wordt gewaarborgd volkomen onschade- Hjk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is verkrijgbaar in alle apotheken en in het volgende depót te St HAGENJ. APPEL. Onze depothouders reiken het attestenbook gratis uit aan hen, die er aanvraag naar j doen, maar geven geen gratis proeven. Om deze te bekomen, wendt rechtstreeks naar Londen. 62, Chance ry Lane, Londen. 354. Engeland. Wacht u voor namaak. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. OD S cc S N P «5 koopt uw Eigengeslacht Spek bij de alom bekende Varkensslachterij „ENGROS" van FRED. VAN SLO TEN Rz., Amsterdam. Beste kwa liteit, tegen scherp concurreerenden prijs. Interc. Teleph. 7500. Vraagt prijscourant. wenscht les te geven in het tegen billijke conditiën. Patronen vanaf f 0.20 verkrijgbaar. Ouders, die hun kinderen grondig het costnnmvak wenschen te laten lee- ren, vervoegen zich met vertrouwen tot ondergeteekende. De lessen worden gegeven Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag, van 'b morgens 9 tot 12 en 's midd. van 2 tot 4 nnr. Voor dames, die den dagenrsns niet knnnen volgen, zijn de lessen vastgesteld op Dinsdag en Donderdag, van 7 tot 9 nnr 's avonds. De plaats der lessen wordt nader be kend gemaakt. Elke leerling ontvangt bij het knippen een practische handleiding. De cnrsns wordt niet eerder geëindigd, vóór de leerlingen grondig het knippen kannen. Zij, die aan deze lesten wenschen deel te nemen, gelieven zich aan te melden vóór 20 October a.s. Adres Krommetocht, Anna Paulowna. Ter overname aangeboden) in een flinke Marktplaats in N.-H;, op den eersten stand waaraan verbonden is een speciale ZAAK in Voorwaarden billijk: Br. fr. onder lett. N N, Bureau van dit Blad. Tasschenpersonen komen niet in aan merking. Bij genoegzame deelname wenschen ondergeteekenden een cursus te geven in naaien en knippen. Tevens berichten zij de ontvangst eener prachtige collectie Gez. ZEEMAN, Stationsweg, SCHAGEN. zeep aller dames is alleen de eohte 2 4 10 FORS lederen DONDERDAGMORGEN te eonsnlteeren, van 81/,ll1/, uur. van BERGMANN Co., Radebeul, want deze alleen geeft een zacht, rein gezicht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte, fluweel zachte huid en schoone tint, a 50 Cts. per stuk verkrijgbaar bij A. HOVENIER, Coiffeur, Schagen. HET belast zioh met het bezorgen van Hy potheken en Credieten, verstrekt Voor schotten op billijke conditiën. Beveelt zioh aan tot het sluiten van alle moge lijke verzekeringen op ieder gebied. beschikbaar tot elk bedrag, rente Ie 4, 41/,, 4x/2 of 43/4 prooent, naar gelang van onderpand. Duur der leening kan door aanvrager zelf bepaald worden. Br. fr. Bur. v. d. Blad, onder No. 17. haar nu aan de anderen over. Willem is met den ander komen aanzetten en ook deze is opgenomen. „Dronken!" had hem de roodkop ter verklaring in het oor gebruld en nu wist hij bescheid. Met zijn gespierde armen neemt hij den dronken man in zijn kraag en duwt hem vlug en behendig voor zich uit. Als op een rutsehbaan glijden zij beiden over het dek naar de reddingsboot, zonder verderen omslag wordt de schipbreukeling daarin neergeworpen. De jonge man reikt de kist met de scheepspapieren over, wordt dan zelf opgenomen en na hem verlaten Haneveer en Korl het wrak, de reddingsboot heeft nu alles opgenomen en men tracht nu van het wrak los te komen. Zij drijven bakboord worden de riemen krachtig ingeslagen zij wenden en bliksemsnel vliegt de boot landwaarts. Zij vliegt door de branding en stormt op het strand toe. De mannen springen uit de boot en hekken haar met behulp van de golven hooger op. Nu ligt ze vast. Het reddingswerk is gedaan. Nu hebben ze allen weer den tijd. En tijd hebben is hun natuur. Moeilijk langzaam, en omslachtig is nu het optreden yan de mannen. Hun aard is bijna evenals die van zwemvogels, die zich op het land be wegen. Voor verpleging van zieken missen zij alle gaven. Alleen de Haneveer legt hiervoor eenigen aanleg aan den dag. De paarden hebben de reddingsboot naar het huisje gebracht en nu wordt er voor gezorgd dat de schip breukelingen op een boerenwagen worden geladerr De vrouw heeft zich uit het zeil tos gewerkt. Zij zien nu, dat het een jong meisje is. In verwarde stren gen rukt de storm het zwarte haar over het doods- bleeke klamme gelaat. Een paar wilde oogen kijken door het haar heen, dreigend en klagend, evenals een uil, die op een helderen dag uit zijn donkeren schuil hoek is gejaagd. Dan worden de oogen dof en als dood. Ludwig Burmester had zich door den jongen man in het oor laten schreeuwen hoe het schip heet. van- waai' zij kwamen en waarheen zij gingen Het schip heette: 'Maria Louise, behoorde in Wismar thuis en voer met bazaltsteen van Travemünde naar Stettin. Dan neemt Willem Jenssen den jongen man in t verhoor. Hij vraagt wie hei meisje is. De dochter van den schipper. En de grijskop is dal de schipper'? Neen, de stuurman, de schipper is dood. in Travemünde geble- ven. Nu is het zaak kwartier voor de schipbreukelingen te zoeken. De oogen van Haneveer krijgen een listi- gen glans. Hij biedt zich bij den voorman aan. om, het transport in het dorp te begeleiden. Deze vindt dat goed. Willem Jenssen wil de schippersdochter bij zich op nemen. Vermoedelijk is bij haar alleen wat te halen. Zij zal zich voor een liefderijke opname bepaald wel erkentelijk toonen. Wanneer het zioh niet vanzelf zoo schikt, zal hij wel een handje helpen. De oude stuurman is altoos nog zonder bezinning. De jongeman klimit bij hem op den wagen; zijn hoofd gedurende de reis op zijn schoot houdend. Hel meisje neemt van niets of niemand eenige notitie. De dronken matroos slaapt als een rat. Zoo gaat de tocht naar het dorp. De boot wordt met aller hulp opgeborgen. Langzaam en onverschillig zijn de mannen in hun werk. Slechts de voorman heeft zoo iets als teederheid voor het brave vaartuig. Om het verdere werk te verrichten zijn een paar man voldoende, de anderen gaan dus weg, onder wie ook Klaas Korl. Zwaar stapt hij vooruit, bot tegen den storm in. Het is geen gemakkelijk werkje om thuis het oliegoed en de laarzen uit te krijgen. Daarna gaat hij weer naar zijn keuken en schilt zijn aardappelen verder af. Het is namiddag geworden en zijn maag knort en jeukt en houdt langen tijd al zijn gedachten bezig. Daartusschen schemert niet slechts een zekere bevrediging, maar ook een ander, rijk, wel doend gevoel in hem op. Zij hebben schipbreukelingen gered, nu krijgen zij hun bergloon van de directie. Zoowat twintig mark zal het wel bedragen. Misschien laat ook de schipper nog wat van zich merken. Wanneer tenminste dooi den storm het heele hebben en houden niet verloren is gegaan. Wonderlijk zooals die wind blijft doorrazen. Het nuis schudt als een boom. De gedachte aan die twintig mark streelt Klaas lek ker langs den rug. Zoo iets is nog eens een buiten kansje. Daar komen evenwel andere gedachten. Ook iets on aangenaams is er gewreest bij het reddingswerk, iets, wat hij niet begrijpt. En wat hij niet verstaat is hem onaangenaam. Van onduidelijke dingen houdt Klaas niet. Er zijn al reeds meer dan genoeg dingen op de wereld die onbegrijpelijk zijn, dat weet God. Maar daarover zal hij nu niet spreken. Maar daar was nu iets, dat zich 'zoo maar niet van de hand liet wijzen. I^ts» dat hij niet begrijpt, maai' dat hemt zeer sterk 'heelt aangegrepen. Hij wil lachen, maar het onbehagen is toch sterker. Daar wil hij die vrouw redden, en die piukt hem bijna de oogen uit het hoofd. Verdraaid! Dal doet hem zeer. En pijnlijke gasten zet men buiten de deur. Hij denkt er niet meer aan. Hij moet nu vuur aan maken en dat is een heele kunst bij dezen storm. Die blaast in de spanen en dooft alle vuur telkens weer uit. Eindelijk gelukt het, en nu vlamt het op. Dikwijls slaan de vlammen over de keuken heen, en een dikke rook kronkelt omhoog. Onder tranen kookt Klaas Kórl zich zijn middageten. Tranen en rook bijten hem in het bezeerde gelaat en weer komen die onaangename gedachten. Zoo'n meid! „Ik ga niet van mijn schip!" had zij geschreeuwd. Wat was dat nu'? Was het schepsel krankzinnig ge worden in doodsangst'? Dat was zij bepaald wel. Of had ze haar schip zoo hef? „Mijn schip!" Dan was het dus de dochter van den schipper. En wat een wilde kat was het. Precies zoo had ze geblazen en gekrabd. En haar nagels o wee! Nu, nu, dat zou wel weer beter worden. Hij stopte zijn mond vol met aardappelen met spek en kauwde daarop, dat het een lust was. Toen verschenen weer de twintig mark aan den horizon. Klaas Korl was in den grond met zichzelf en de wereld zeer tevreden. Toen het tegen den avond liep, kwam Haneveer het huis binnenzetten. Die vertelde van de schipbreuken lingen. Den stuurman had hij bij zijn zuster onder gebracht, die had meer versland dan de dokter. Zij had hem dan ook weer bij zijn zinnen geholpen. De schippersdochter was bij zijn vrouw. De jonge man was bij Burmester. Maar nu was er nog de oude matroos. Vol en dronken als een kanon. Niemand wilde dien in huis hebben. Voorloopig had hij, Willem Jenssen hem in zijn schuurtje gestopt. Daar moest hij eerst maar eens wat tot zichzelf komen. Maar ge durende den nacht kon hij daar toch niet blijven. Dan zou de wind bepaald wel weer komen opzetten —j of Klaas hem ook onderdak kon verschaffen'? Klaas wist hoe treurig het met het schuurtje van Willem gesteld was. Zonder zich lang te bedenken zeide hij„ik zal hem aanstonds wel komen halen." En hij deed het, ging met Willem mee, wekte den slaper alles behalve zachtmoedig, pakte hem met kracht onder de armen en liet hem dan in een alles behalve helderen .toestand naast zich voortsukkelen, totdal hü hem eindelijk zonder armen- of beenenbreken duinen de deur had. Toen liet hij hem los en toen hij dn deed kwam de man met zulk een smak op den grond te zitten, dat Klaas Korl meende, dat zijn huis be slist uit zijn voegen was gebarsten. En zooals de jnan daar zat, trok hij een allerongelukkigst dom gezicht, spuwde met kracht voor zich uit en lachte nu in stille, kalme vriendelijkheid. Dal is bepaald een beste kerel, meende Klaas Korl. En zoo heel erg bezopen is hij ook niet meer. Maar het is een gemeene streek van dien Haneveer, ioan dien armen duivel in die lekkende en tochtende schuur te stoppen. Hij neemt den gast mee naar de keuken, zet hem daar aan den haard neer en zoekt wat van zijn eigen kleeren. Na heel wat gestoetel en aanwijzingen vindt de half suffe gast den weg in de droge kleeren- zit hij daar aan den haard, wordt weer menseh en knippert met de lodderige oogen in den rook. Hij z'e| er uit als een verdwaalden Eskimo. En toch is he' een brave Mecklenburger. Met steeds meer bewustzijn kijkt hij naar Klaas Korl, die nu zijn geliefkoosden koffiemolen hanteert. Maai 1 iets zeggen, dat doet hij nog niet. Hij grijnst een pna' 1 maal voor zich heen, bromt wat en eindelijk wordt daaruit verneembaar: „Een dolle boel." 1 i'i" i'j je a' wat meer op je gemak?" vraa® Klaas Korl hem. Met koffie, met zijn beroemde kofh* helpt Klaas Korl den half suffen baas geheel op de been. 0 N u praat de oude zondaar monter en ongevraagd over de laatste uren van de ongelukkige reis. Em's kruiste hij nog wat doelloos en raar tegen den wind in, maar eindelijk komt er tocih wat richting in td.1'1 vertelling. En zoo hoort Klaas Korl dan meer over de Maria Louise, dan hij weten wil. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 6