I' 1, Grepen uit Laai- en Tuinbouw. 52e Jaargang. No- 4409. bondag 1 Nov. 1908. DERDE BLAD. Bekendmakingen Militaire Zakboekjes, Arroodissements Rechtbank te Alkmaar. H.- -- Gemeente SCHAGEN. Ite Burgemeester der gemeente Schagen. maakt bekend, dat de ter secretarie ingeleverde militaire zakboekjes moeten worden afgehaald vóór 5 Novem ber a s. Schagen. 27 October 1907. De Bnrgemeester. H. J. POT. 0— Aangifte van verhaizing binnen de gemeente. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim be trekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij ver huizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het bepaalde bij art. 5 van de politie-veror- dening dezer gemeente, luidende als volgt: „Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis gegeven ter Secretarie der gemeente, te weten: Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin; Voor afzonderlijk levende personen door hen zelf; Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar personen onder eenig bestuur te zamen wonen, door de bestuurders dier inrichtingen". Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste van een gulden.) Schagen, den 27 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. o— Veemarkten te Schagen. Burgemeester en Wethouders van Schagen; brengen ter algemeene kennis, dat de keuringen van het ter markt aangevoerd wordend vee bij gelegenheid der groote Koemarkten op 29 October, 5 en 12 Novem ber a.s., niet zullen aanvangen vóór des morgens te vijl uur. Schagen, den 23 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. in moest hoed en CLXVI. „De Doode", mimodrama in 3 bedrijven van C. Lemonnier en P. Martinetti. CompositeurLeon du Bois. Nounou! Dat is me 'n avond geweest! Er waren er op 't tooneel ai twee gesneuveld, en ik was bang, dat ze 't in de zaal ook zouden afleggen. Ik zelf ook. En daarom was ik blij, dat zoo tusschenbeide die meneer, diie achter me zat, een ruk aan mijn stoel gaf, en dat die juffrouw vóór me, een hoed op had als de omloop van den Dom, zoodat ik mij spannen, om tusschen den rand van haar haai' schouders door, iets van 't tooneel te zien. Dat deed mij bij mijn positieven blijven; maar anders had ik heuscn 't tijdelijke met '4 eeuwige verwisseld, f'uur van aandoening! Puur van schrik en ontsteltenis! Ik heb voor heel wat heete vuren gestaan in mijn leven, maar voor zooiets nog nooit. En als ik er ooit van mijn leven toe overga, om 'n moord te doen, dan durf ik zelf nu gerust zeggen, dat ik onverbeterlijk ben, want door deze les zou zelfs de Duivel bekeerd worden en er voorloopig van afzien menschen te moorden. Hè! Ik ijs nog, als ik er aan denk! Er werd niet bij gesproken, want 't was 'n stom spel. 'n „mimodrama''. zooals er op 't programma en op 't dure, maar erg wijze tekstboekje stond; maar als er ook nog bij gesproken was geworden, dan waren we ongetwijfeld bezweken. Want die armbewegingen en die rollende oogen en die vervaarlijke stappen, die die menschen deden! Heeregenade, 't was om bij te verstijven Ze hadden 'n moord gedaan, en 't had zich aldus toegedragen: Bast en Balt, twee broers ik geloof 't boeren waren zaten op 'n avond 't liep tegen tienen bij 't vuur, dal ze onophoudelijk opstook ten. wal nu juist niet bevorderlijk is om goedkoop te branden. Er komt 'n meneer aan waggelen op den weg, die 't huis wel tien maal aankijkt, om zich te vergewissen, dat ie aan 't rechte kantoor was, waar die vermoord moest worden. Hij klopt, klopt nog eens, en wordt eindelijk open gedaan. Hij heeft twee zakken met goudgeld bij zich en voelt zich 'n heer, die 'I er nu eens van nemen gaat. Hij vindt die twee boeren die, geloof ik. neven van 'm waren echte schooi ers, arme menschen; en hij smaalt op zijn eigen rijk dom, die hij zoo pas door erfenis verkregen heeft. De broers voeren hem dronken en intusschen komt in hen 't plan op. om hem te vermoorden. Nou, wat dat betreft, dat ging nog al gemakkelijk, en je kon duidelijk zien, dat t 'in niet vreemd op zijn flak viel en dat ie er zoo half en half wel op gerekend had. 't Was in 'n ommezientje afgeloopen. en die dooie 't stuk heet dan ook naar hem heel plechtig „De Doode" verroerde geen vin meer. Vlaar op 't zelfde oogenblik. dat de ziel van dien dronken paskwil haar stoffelijk omhulsel verlaat, gaan die twee andere malle brasems allerlei gekke gezichten staan trekken en allerlei zonderlinge bewegingen met hun armen maken. Dat moest wroeging verbeelden, en als dat nu heusch wroeging was. dan moet ik eerlijk beken nen. dat ik ze toen voor 't eerst van mijn leven zag. Ik heb ook wel eens wat uitgevoerd wat niet in den haak was, maar ik geloof toch niet, dat ik me dan later zoo gek aanstelde. Enfin, ieder zoent zijn vrouw- op zijn eigen manier, en de wroeging van die twee kan dan ook wel echt geweest zijn; zij veegden althans telkens zich "t voorhoofd af. Dat was zeker angst zweet. Toen ze dan zoo'n poosje allerlei grimassen tegen elkaar hadden staan maken, pakten ze 't zoodje op en stopten den overleden neef in 'n mestput vlak paast 't huis. Ik heb 'm er zelf onder zien stoppen, dus mensch hoeft te beweren, dat 't niet waar is. Maar ik had toch toen al wel aan 'm bemerkt, dat ie voorloopig niet van plan was, 't er bij te laten zitten. Ik had toen al 'n beetje medelijden piet die arme moordenaars, die toch al niet goed bij hun hoofd leken; en ik voorzag, dat ze van dat zaakje, wat je noemt „nog wel plezier' konden beleven. Een veldwachter komt ze vragen of ze niet 'n meneer gezien htebben hun neef Hendrik die pas n erfenis in ontvangst had genomen, en die nu verdwenen was. en van wien er geruchten hepen, dat ie waarschijnlijk wel vermoord was. Maar de broers weten van den prins geen 'kwaad, al beven de handen van de moordenaars zoo geweldig, dat die veldwach ter lont gaat ruiken Een hunner gral zelfs huilen over 't verlies van zijn bloedverwant; maar de veld wachter, die ook niet van gisteren is, begrijpt toch wel, dat er iets wat je niet noemt aan den Knikker is, en gaat met gedachten en gebaren van wantrouwen heen. De menschen moesten erg duidelijk doen in hun gebaren, want ze zeiden geen stom woord van toe lichting. Nou, die veldwacnter gebaarde dan ook dui delijk genoeg, net zoo goed als die broers. Daar valt niets van te zeggen. Intusschen 'n ongeluk komt nooit alleen krijgt Balt, een van de moordenaars, 't in zijn hoofd om te gaan trouwen. Hij heeft nu geld en wil Karina, 'n molenaarsdochter, die op hare beurt op 'n knecht van haai- vader verliefd is tot vrouw hebben, 't Komt zelfs zoover, dat de huwelijksdag aanbreekt, en de heele bende in de huwelijkskamer bijeen is. Dat is als 't ware „le tableau de la troupe''. Ze zijn er alle maal De twee moordenaars waarvan dan een de bruigom is, de veldwachter, de molenaar, de mole naarsdochter. n oud heertje, de notaris, de doodgra ver, de gendarme, juffrouw Tiremonde de vroedvrouw, 'n ouwe boer, 'n ouwe boerin, 'n echte fran^aise, de molenaarsknecht, onder wiens duiven geschoten was muzikanten, bruidsjonkers en bruidsmeisjes, kortom: 't heele span. Maar wie er óók was, en wien niemand er verwacht had, was Hendrik, de over ledene, die als 'n andere „Don Ramiro" (van Heine) op dit feest verscheen. Hij was er in de gedaante van den notarisklerk, die hier zooals notarissen en hun klerken wel meer doen de lui 'n kool kwam stoven. Toen werd 't zoo'n verschrikkelijk huishouden op i tooneel, dat men er bijna 'toog niet op kou houden. Ze rolden allemaal door elkander en schenen er om le vechten wie er boven zou blijven, totdat eindelij)» de dooie neef nu weer gemetamorphoseerd in een notarisklerk alleen met h paar juffrouwen achter bleef. 't Huwelijk was niet, door gegaan. Natuurlijk niet! Om te trouwen dient 'n mensch toch ten minste zijn hoofd bij elkaar te hebben. Karina was nog onge trouwd en Balt ook; waar de molenaarsknecht, die wel wat dik onder de verf zat, plezier in had. Voordat echter de beide moordenaars de trouwkamer konden verlaten, wraren zij aan de deur tegen gehouden door '11 armen ouden bedelaar, die mij, wat zijn mantel en zijn staf betreft, deed denken aan Teresias uit „Koning Oedipus" van Sophocles; welke bedelaar echter, toen hij zijn hoed afgooide, niemand anders bleek te zijn dim die wereldberoemde neef met zijn afzichtelijken doodskop. Dit was de tweede keer. dat hij zijn familie in deze gedaante verraste. Want het zelfde had hij hen al eens gebakken in 't eerste bedrijf op hun eigen erf, toen zij dachten, dat ie goed en wel in den mestput zat. En na die mislukte trouwplechtigheid kwam 'tslot. 't Was weer in dat arme kamertje, waar de moord geschied was. De broers waren er alleen en deden allerlei schrikkelijke bewegingen met hun armen en handen, en ze rolden met hun oogen, dat 'n mensch er naar van werd. Dat was allemaal van _wege de wroeging over dien moord. Die dooie was dan ook 'n bliksem; want in plaats van nu die menschen, die 't toch al benauwd genoeg hadden, met rust te laten, stak ie zijn kop nu eens door 't gat van de klok, dan w-eer stond ie in de kast, en kwam ten langen leste de broers die samen op 'n soort van divan waren gaan liggen, om wat vertroosting te zoeken in den slaap verschrikken door stoutweg tusschen hen in te gaan liggen. Stel je voor, dat er 'n kerel uit 'n mestput komt kruipen, en naast je komt liggen op de canapé of in je bed! 't Is om 't te besterven. De heele zaal, voor zoover ze niet in lachen uitbarstte, schrok dan ook geweldig, en die broers schrokken ook. Zoo zelfs, dat ze aan 'I vechten raakten, toen die dooie grappen maker al lang verdwenen was, en de een den ander doodsloeg, of liever wurgde. Toen werd 't dan ook hoog tijd, dat de politie er bij kwam. En dat gebeurde dan ook. Het gerecht drong binnen en de overgeblevene der broeders werd inge rekend, nadat hij eerst nog door een van de gendarmes aan 't schrikken gemaakt was, daar 't bleek, dat deze gendarme alweer de bestolen en vermoorde neef was. En toen was 't afgeloopen. Gelukkig! Ik w-as blij weer buiten te zijn, en als ik naar mijn gemoed te werk ging, dan schreef ik nu nog 'n extra-rekening aan de Redactie Voor UEd. twee uren lang doodsangsten uitgestaan: tien gulden, wat met 't oog op mijn gevoelige zenuwen niet te veel is, behalve 't enlrée, behalve 't program ma, behalve 't tekstboekje, welke laatste merkwaardig: heden, geïllustreerd met portretten, ge wel van mij cadeau kunt krijgen. De zaal was stampvol en telkens als t gordijn werd dicht getrokken, daverde zij van 't handgeklap. Maai" 't knapste en 't beste wat mij in die zaal geboden is geworden, was de kop koffie, die zuiver de zoogenaamde lijnkoekschilvers. Het is over dit nieuwe voederartikel, dat sinds een paar jaar op de markt is verschenen, dat we hier eenige mede- deelingen wenschen te doen. In de eerste plaats willen we het gehalte der lijnkoekschilvers nagaan. .Van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn zijn in 1907 zeventien monsters dezer schilvers geanalyseerd en wel met onderstaanden uitslag, wat betreft het ge halte aan voedingsstoffen, vocht en de zuiverheid Op grond der verkregen analyse-cijfers schrijft de Directeur van genoemd Proefstation in zijn verslag, dat de samenstelling der lijnkoekschilvers zeer bevrethgend is. l'it de onderstaande tabel kan men dit ook duidelijk afleiden. Cijfers zijn wel „droge'' lectuur, inaar er valt altijd veel uit te leeren, waarom we ze ook telkens in onze artikelen inlasschen. Nummer Eiwit Vet Vocht van het in in in Zuiverheid, monster, procenten procenten procenten 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 U 15 ier 17 Hel den 10 0; 35.6 32.7 29,4 29,1 34.6 34.4 32.5 34.7 33,9 9/7 14,5 10.1 11,4 9,4 11.2 10,6 Voldoende 9,3 9,8 9.7 9.8 9,5 7,1 9.0 7.7 8.1 8.8 9.3 9.4 9.5 8.3 9.6 9.4 bij alle monsters bene gewone lijnkoek ongeveer Beneden 85 pCt. 85 Voldoende Ongeveer 87 pCt. Voldoende Ongeveer 90 pCt. Voldoende geen versch stroo en die ging 2e haalden nog 'n wagen er ook nog boven op. Nu zou ieder zoo denken, dat de narigheid nu wel zoowat afgeloopen was. Maai- daar leek 't niet naar. Toen ze de goudguldens van dien meneer goed hadden weggeborgen, en weer buiten kwamen om eens kijken naar den put. toen.... moor oonc f nvprk'f, die vent halver- w-ege uit die kloven. aL,^. mieren en wurmen en spinnen. Ze namen 'n hooi- -- 1n (jip Ja. hoor eens. te 't moet JKt'Ii r je eerst maar eens zelf overkomen!Toen schrokken ze zich 'n ongeluk. Verbeeld je. dat die vent halver- lie mestvaalt komt rijzen, met 'n kop, zóó alsof ie er al jaren tot voedsel had gestrekt K/S/Sl afgekloven, van mieren en u, vork en sloegen 'm op zijn kop, en toen verdween die weer. Dat spreekt, dat zou ik ook gedaan hebben: als ze je 'n «taan. Har geef je 't oogenblik w eer van spreeivu upi o inet hooivorken op je kop gaan slaan, dan op, al was je tienmaal in je gelijk. Een later kwam ie er weer uit, en hij kreeg 'Lzelfde laken 'n pak; en hij verdween weer. van smaak en heerlijk geurig was. Maar de restNou Dat wil zeggen.Wat de bioscoop ons vóór dat mimodrama te aanschouwen gaf, was prachtig. Zoo prachtig zelfs, dat ik wel kans zie, om er tien zeer waardeerende brieven over te schrijven. Wie er dan ook heengaat, naar 't „Bioseope-Thcater" in de Regu- liersbreestraat, zal zich zijn vijftig of tachtig centen, of zijn gulden niet beklagen. Want die bioscoop is prachtig. En als men er dan toch zit, nu ja. dan neemt men zoo'n mallen draak als „De Doode' is, op den koop toe. Toch heb ik ééne mooie beweging er in gezien. Dat was in 't laatste bedrijf? toen Bast de heer Yann Savonné als overgebleven moordenaar zich onder 't goud wilde begraven en 't over zijn hoofd uitstortte. Dat was 'n zeer mooie actie; jammer voor was, die ik in 't heele stuk heb mij, dat 't de opgemerkt. eemge H. d H XL. I.jjnkoeksrhilvers en nog wat. In het vorige artikel over lijnkoeken is gebleken, dat tegenwoordig de olie nog meestal door middel van hydraulische persen uit het zaad wordt verkregen en het restant in den vorm van koeken wordt verkregen. Deze hydraulische persinrichtingen met de 30.000 K.G. en meer wegende accumulators zijn kostbaar en ver- eisehen sterke stoommachines. Intusschen is een Amerikaan, Anderson genaamd, erin geslaagd eene geheel anders werkende machine te bouwen om de olie uit allerlei zaden minstens even goed te verkrijgen De nieuwe machine draagt den naam van Ander sons zelfwerkende schroefpers. Zij be staat in hoofdzaak uit een ronde kuip of cilinder, waarin een schroef of vijzel wordt voortgedreven. De bladen dezer schroef zijn zoo geplaatst, dat langzamer hand de druk op het zaad vergroot wordt. Deze druk kan naai- omstandigheden versteld worden. De uitgeperste olie loopt door sleuven uit den cilinder weg. passeert een filtreertoestel en komt gezuiverd in een reservoir. Het dik. dat in het filtreertoestel achter blijft. wordt door een transportschroefje met bijbehoo- renden elevator weer geheel automatisch in de pers teruggebracht en nogmaals geperst Het uitgeperste zaad komt aan het einde van den cilinder in den vorm van kleine stukjes koek te voorschijn. Indien men in de Andersonsche pers lijnzaad verwerkt, bekomt men 35,2 9,8 32,7 10,4 31.2 9,9 34.3 11,3 34.4 8,4 34,4 8,8 watergehalte bleef °/o, terwijl dit bij 14 o/o bedraagt. Het eiwitgehalte van lijnkoek is ongeveer 33 °/o dal der schilvers is gemiddeld niet lager. Het vetgehalte van lijnkoek is vaak 11 o/o. Hiervan bevatten de schilvers gemiddeld wat minder. De zuiverheid wordt voldoende genoemd als ze 94 "o bedraagt (met 2 o/0 speling). Over het algemeen valt over de zuiverheid der onderzochte monsters niet te klagen. Daar de prijs van dit artikel vrijwel met die van AmerikaanSche lijnkoek overeenkomt, terwijl het ge halte aan vetachtige stoffen meestal vrij wat hooger is, verdient het de aandacht der veehouders. Lijnzaad, dat bij de oliefabricatie niet te hoog ver hit is, bevat, nog geheel onveranderd de slijmachtige stoffen van het zaad. die op de spijsvertering gunstig werken Daar een der voordeelen der Andersonsche methode is het petsen bij lage temperatuur, zullen de schilvers de slijmvormende slof nog in opzwelbaren toestand bevatten. Het meer of minder „dijen" van lijnzaadproducten in water is een gevolg van het minder of sterker verhitten van het geplette zaad. Intusschen mag men naar dit „dijen" de kwaliteit niet te veel beoordeelen, want koek, vervalscht met dederzaad, heeft deze eigenschap zeer sterk en is toch mindenvaardig dan zuivere lijnkoek. In de Andersonsche schroefpers kunnen alle soor ten oliezaad uitgeperst worden, zoodat het ook moge lijk is dat schilvers van grondnoten, sesamzaad, raap zaad enz. in den handel komen. In den regel wordep bij verwerking van oliehou dende zaden in deze persen de zaden eerst geplet en matig verwarmd evenals bij de hydraulische methode. In een fabriek kunnen naast elkaar verschillende persen worden opgesteld. Zij vereischen weinig toezicht, zoodat 1 man zelfs 5 6 persen kan bedienen. Elke pers kan per uur 160 tot 200 K.G. lijnzaad verwer ken en vereischt een kracht van 8 paardekrachten. Het is haast overbodig hier te vermelden, dat de lijnkoekschilvers ook direct tot lijnmeel kunnen ge malen worden. Het zal op den duur van den prijs der lijnkoek schilvers tegenover die van den lijnkoek afhangen of het nieuwe artikel er bij de veehouders ingaat. Blijven fehalte en zuiverheid zoo goed als ze thans zijn, dan an men het als een aanwinst beschouwen. Nu wc toch de nieuwere voedermiddelen onder han den hebben, kunnen we de afvalproducten der mais- verwerking er zeer geschikt bijnemen. De mats wordt in Amerika hoofdzakelijk verwerkt op stijfsel en glucose druivensuiker). Hierbij be komt men verschillende afvalstoffen b.v. maiskiamkoe- ken, maisolinekoeken en mais-glucosekoeken. Behalve de kiemen bevatten deze de zaadhuiden en een ge deelte van het zetmeel. Bij de stijfsel- en glucosefpbrieken houdt men de eiwitstoffen of gluten over. De fourage-handel krijgt aldus te beschikken over de maisschillen en de eiwitstoffen gluten). Maengsels met veel maisschil len komen in den handel onder den naam van gluten feed en de meer zuivere kleefstof onder den naam van glutenmeel. Al deze bijproducten der mais- verwerking zijn in het algemeen voor het vee goed verteerbaar. Zij werken wel ineer op de vetvorming der dieren dan op de instaatheid tot krachtsontwikke ling, zooals de afvalproducten der oliefabricatie zulks doen. Veel reclame wordt er de laatste jaren ook gemaakt voor B i b b y-k o e k, aldus genaamd naar den fabri kant. Deze koek bevat ongeveer 20 o/o eiwit en 10 o/o vet. Wie rekenen geleerd heeft kan nagaan, dat er in 30 K.G. sesamkoek en 20 K.G. grondnotenkoek on geveer evenveel voedingsstoffen zitten als in 100 K.G. Bibby-koek. Belanghebbenden kunnen zelf wel eens uitrekenen, hoe het met de prijsverhouding der ge noemde artikelen klopt. In Bibby-koek komt veel katoenzaad meel voor. Katoenzaadmeel is dón alleen een geschikt voeder artikel als de zaadschillen er zorgvuldig uit verwijderd zijn. waarom deskundigen aan veehouders steeds den raad geven, alleen het dubbel gezeefd katoen zaadmeel te vervoederen. Het proefstation te Groningen vermeldt in het ver slag over 1907 het volgende: „In monsters Bibby-koek werden te veel katoen- zaadschillen gevonden; hieruit blijkt, dat voor de berei ding niet is gebruikt dubbel gezeefd katoenzaad meel. doch meel van inferieure kwaliteit." Meer hebben we over Bibby-koek, waarvoor in Neder land en Engeland, en wellicht ook elders, nogal veel reclame wordt gemaakt, niet mede te deelen. Gedroogde pulp en melasse zijn voeder artikelen. die we een volgende maal hopen te bespre ken. Gevoegelijk kunnen we daaraan vastknoopen eenige beschouwingen over ochtend voeder voor hoen ders. een artikelj waar tal van varianten op bestaan en dat voor vrij hooge prijzen wordt verkocht. Wij willen hier niet verder op dit voederartikel vooruit- loopen, doch beloven daarover de volgende week inte ressante mededeelingen. D. E. LANDMAN. der Hoeven (tevens plaatsvervangend rechter) werd in- genonien. De beklaagde heet Hendrik Cornelis Snijders, van Alkmaar, 23 jaren oud. Den laatsten tijd heeft beklaagde „en pension" bij Petrus v. d Hoven in de Overdiestraat te Alkmaar doorgebracht tenminste, als je de dagen, die hij als gedetineerde in 't Huis van Bewaring heeft gezeten, niet meetelt. Kostbaas en ■commensaal waren Maandag 14 Sep tember j.1. in 't café van Blauw, a costi en gingen op voorstel van eerstgenoemde vandaar naar „Diligen- lia" waar paardenvertoting was. Hein wou weldra naar huis, zooals hij aan zijn i hospes te kennen gaf, die hem daarbij meteen aanzocht, een kar, met 40 kaasjes beladen, mede te voeren i Hein deed dit, doch verkocht er 4 kazen van, (voor f 2 in 't geheel) aan Gert Vlaarkamp, een Alkmaarsch kaashandelaar. Dit nu bracht Van der Hoven begrijpelijkerwijze zeer in ongelegenheid. H ij toch was aansprakelijk voor de kazen, hem door den Directeur der Dirkshorner kaas- fabriek toevertrouwd, die ze had laten aanvoeren door I schipper Kant, wiens knecht P C. Bakker heden als getuige optrad. Het duurde niet lang of Van der Hoven merkte, wat zijn ijverige commensaal had gedaan, al had deze bij de resteerende 36 kazen er 4 van een andere partij, (afkomstig van den heer Vethman uit Wieringerwaard, en reeds eenigen tijd voorradig in Van der Hoven's bewaarplaats), gestopt. Want het verschil in uiterlijk der kazen is voor een geoefend oog heel goed op te merken, zooals we uit Petrus' verklaring begrepen hebben. Aangifte volgde. Mr. Hanegraaf beschreef beklaagde als een zeer ongunstig bekend staand individu en die stelling werd onzes inziens bekrachtigd door het feit, dat de anders zoo welbespraakte advocaat Mr. K A. Cohen Stuart absoluut niets ter verdediging van zijn cliënt had in te brengen. De eisch tegen beklaagde was eventjes 6 maanden gevangenisstraf. Ken flauwe lummel. No. 2 was er niet Stilletjes weggebleven. Ja, Cor nelis Bakker, zal gedacht hebben: reiskosten, tijdver- zuitn en dergelijke punten van overweging, daar krijg je als beklaagde maar geen vergoeding voorik moet er niet van hebben laat ze maar koekhakken! En dit kan er bij gezegd worden, dat Kees hier toch ook lang geen schitterend figuur zou hebben ge maakt. Want om met een mes in de hand tegen een weerlooze vrouw allerlei dreigementen te uiten, zooals hij deed,nou, 't is verre van ridderlijk. Deze pret tige bezoeker kwam te Hoorn den 12den September jl. het café van den heer Smit binnenstappen, waar hij op 't moment diens ega, Trien Kort, aantrof. Hij wou, toen nog niet bepaald beschonken zijnde, een boiTel en de waardin gaf dien. Nog had hij de hartsversterking niet ten halve ge nuttigd, toen hij 't loffelijke voornemen te kennen gaf, om het glas jenever het buffet in te smijten. Trien, nogal kordaat, ontnam het hem en zette het weg. Toen dreigde hij haar met zijn knipmes, waarna hij gelukkig vertrok. Maar's namiddags, omstreeks 5 uur had vrouw Smit het twijfelachtige genoegen Kees" andermaal in de toegangsdeur van haar café te ont waren. Snel, als de wind liep Trien door de zaal op de deur af, die ze trachtte te versperren, den onwel- komen bezoeker beduidende, dat hij toch geen snap- sie meer kon krijgen. Kees echter, volhardend als de mieren, liet zich niet afschrikken en weldra bleek door de bemoeiingen van den ongalanten sinjeur het recht van den sterkste op 't moment te gelden: hij werkte zich de herberg in en begon wéér kapriolen met zijn mesje te maken. Gelukkig was Smit zelf met een paar flinke huur lieden drommels gauw bij de hand en in een mini mum van tijd was Bakker overmand en de zaal uit gegooid. Maar 'zijn zeer .lakenswaardig optreden werd hem lang niet geschonken en een aanklacht was spoedig ingediend. Betje van der Zei had den benarden toe stand, waarin - vrouw Smit eenige oogenblikken heeft verkeerd, duidelijk gezien en kon dus met vrucht als getuige optreden. Wat heden geschiedde. De O. v. J., het bewijls geleverd achtende, eischte éen maand gevangenisstraf. De getuigen van een „standje". Jan Witsmeer uit Heer Hugowaard was als be klaagde absent. Te zijner woonplaatse was den 16den September jl. landbouwtentoonstelling, bij welke gelegenheid de voorzitter der onderneming het woord voerde bij de aan de orde zijnde bekendmaking van op de tentoon stelling behaalde bekroningen. Op een gegeven oogen blik verscheen de Heerhugowaarder landbouwer Cor nelis Groenland ten tooneele het voorval speelt in de kolfbaan van het café „Nieuw Halfweg" van den heer Simon Klaver en vroeg en verkreeg net woord. Wat hij allemaal wist te vertellen..... we zullen het niet weergeven. Genoeg zij het te vermelden, dat hij, best aange schoten zijnde, heel wat had aan te merken op de handelingen van het bestuur ten opzichte van de toekenning der bekroningen. Hij verstoorde de orde niet weinig en het duurde kort of Klaver, groote herrie in zijn lokaal duchtende, verzocht tot tweemaal toe aan de surveilleerende politie mannen Haster en Van der Molen om dien snaai- te verwijderen. Groenland tot vertrekken aangemaand wordende, weigerde dit, hoewel hij overigens niet Zoo lastig is, volgens Klaver, die zijn halsstarrigheid uit sluitend aan den invloed van de spiritualia toeschreef De politie-ambtenaren vonden dat het nu tijd werd om de koe bij de horens te vatten en hadden hun „prooi weldra goed beet. Maar daar verscheen voor den beschonkene een helper in den nood in den per soon van Jan Witsmeer, een gespierde knaap, die hoorende hoe Groenland in de verdrukking dreigde te komen de armen om Groenland heensloeg, der politie de wegvoering van dezen dierbaren vriend totaal be lettende voor het oogenblik. Later mocht het den veldwachters evenwel gelukken, den arrestant op te brengen. Inmiddels had Witsmeer zich nu aan wederspannig- heid schuldig gemaakt en eischte de O. v. J deswege thans tegen hem twee weken gevangenisstraf. Duun betaald. Arie Lovers en Franciscus Evers uit Alkmaar traden aldaar beiden op 11 September dezes jaars al ongeveer op dezelfde wyze op als Witsmeer in de Waard deed Ze verhinderden toen namelijk den stedelijken politie- agent Jan van Dyk om den zeer beschonken arrestant i 8w2? te bren8en wat dezen ambtenaar eerst mocht gelukken toen een zijner collega's benevens de arts Schröder hem hulp boden. De 0. v. J. eischte tegen elk der twee beklaagden wegens de betoonde wederspannigheid 2 weken gevan genisstraf. Bagger-gapperJJ. Pieter Belier uit Enkhuizen was nog weer eens een waardig vertegenwoordiger van het baggerlievende deel der bewoners van de beroemde loggerstad. Jammer, dat ie d'r niet wasMaar op 19 September j.L was ie d'r wél namelijk in de oude gracht, wel te verstaan in een zeer betrouwbare baggerschuit, waarin hij de aan de stad toebehoorende „prut" brutaalweg Zitting van Dinsdag 29 October 1908. Kaasdiefstal. Heel gunstig zag hij er niet uit, die eerste beklaagde van heden. Stel je voor een ultra onverschillig gezicht, waarin ter linkerzij heel zenuwachtig een niet te kleine pruim tabak op en neer danste en een paar loe rende. kleine varkensoogjes, die ruim zooveel notitie van (de baliekluivers namen als van 't heele E.A. col lege, maar dat kwam zeker omdat dit voor een groot deel is veranderd in samenstelling. De welwil lende. humane waarnemende President Mr. de Savor- nin Lohman toch is vertrokken; voor hem in plaats trad de rechter Mr. van Tienhoven op die ook een zeer sympathiek praesus bleek te zijn. Mr. Cno- pius, de geestige substituut-officier van Justitie, heeft een waardig opvolger gevonden in Mr. Hanegraaff uit Winschoten, terwijl een der tijdelijk vacant zijnde rech-1 ult Anna Paulowna, had er ook de brui van gegeven terlijke zetels door den advocaat Mr. F. H. G. van om °P "et bokkebeuntje te gaan zitten. de nederstortte. Ma .r was hij er óók Siewert Klauwers was er, niet in, maar bjj de oude gracht. En dat 's morgens om kwartier over vieren all Het prijzenswaardig trotseeren van de felle ochtend- koude werd op schitterende wijze beloond, doordat Klauwers weldra in zijn volste recht bleek te staan, den zmder veigunning vlijtig voort-„pruttenden" Piet op te kalken. De Officier eischte, het ten laste gelegde bewezen ach tende, tegen beklaagde f10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Een vrouwenrelletje. Neeltjo Vriesman, de vrouw van zekeren Van Wijk 1F Anno l3 1

Schager Courant | 1908 | | pagina 17