e 52e Jaargang. No. 4409. Zondag 1 Nov. 1908. VIERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. Urzinsvrrpleginic. Wegens het vertrek van Ds. Kylstra uit Oterleek naar St. Jakobi Parochie, moest het hoofdbestuur der Gezinsverpleging onlangs in de vacature van eersten algemeenen secretaris der Vereeniging voorzien. Geko zen werd Ds. France van Akersloot Daar deze echter heeft bedankt, neemt Ds. Haars van N. Niedorp op het oogenblik het secretariaat waar. Het hoofdbestuur zou nu gaarne zien, dat laatstge noemde de omvangrijke taak van Ds. Kijlstra voor goed overnam. Ds. Haars heeft nog geen beslissing genomen. Aan Ds. Kjjlstra is door het hoofdbestuur een souvenir aangeboden uit dankbaarheid voor het vele werk, dat deze stille, bescheiden man in het belang der Vereeniging heeft verricht. Hoogwoud. Dinsdag j.1. had ten overstaan van Notaris Terpstra te Benningbroek de openbare verkooping plaats van een burg rwoonhuis met erf en tuin. staande aan de Gouwe, een huismanswoning, tuin en erf, staande in het Noordend, benevens eenige perceelen bouwland en bosch, behoorende tot de nalatenschap van mej. de wed. C. Kuin. De koopers zijnvoor de huismanswoning, erf en tuin, ter grootte 21 A. 50 c.A. staande in het Noordend, de heer C. Leeuw alhier voor f2240; Voor het Burger woonhuis en eenige ptrceelen bouwland, samen ter grootte van 2.27.92 H.A., de heeren S. en P. Kuin en A. van der Leek, allen alhier voor f3265. Een trenrig schouwspel. Uit Diemen schrijft men Donderdag kon men in ons dorp aan den Muiderstraat- weg een treurig schouwspel gadeslaan. Daar werden toch niet minder dan 7 huisgezinnen gerechtelijk uit hunne woning gezet. Onder toezicht van gemeente- en Rijkspolitie werd de eene inboedel na den anderen door de handlangers van den deurwaarder naar buiten ge dragen en op straat gezet. Reeds eenigen tijd geleden was den bewoners, door de firma Delius Co. de huur opgezegd, tegelijk met het stopzetten der glasfabriek Anna, waarop zij werkzaam waren. Van week tot week waren deze menschen blijven wachten op het weer in werking stellen dier fabriek, om weer aan den arbeid te kunnen gaan. Doch hierop schijnt de eerste weken nog geen kans te bestaan. Door de goede zorgen van den burgemeester zijn alle gezinnen, voorloopig onder dak gebracht in de leegstaande verffabriek „Benardin", zoodat ze niet onder den blooten hemel behoeven te kampeeren. Alkmaar, 28 October 1908. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd het nieuw benoemd raadslid de heer D. Govers met de gebruikelijke gelukwenschen ge ïnstalleerd, terwijl de heer J. Pot, eveneens onlangs benoemd, bericht had, dat hij verhinderd was deze eerste zitting bij te wonen, zoodat zijne beöediging moest worden uitgesteld. Na goedkeuring van verschillende begrootingen van administiatiën, aan het gemeentebestuur ondergeschikt o a. van het Stadsziekenhuis in ontvangst en uitgaaf op f22925, met eene gemeentelijke subsidie van f 17356.50, van de gasfabriek, in ontvang en uitgaaf op f243612, waarin eene uitkeering aan de gemeente als recoguitie voor het buizennet, groot f 33500, berekend naar f 1 per strekkenden meter, een bedrag, dat later bij de behan deling van de gemeentebegrooting met f 6700 zou verhoogd, in verband met eene nadere vast WMgeveegd, eindelijk f 520 op het onderhoud van scnoten, omdat <ht bedrag bestemd voor het behandelen er vloeren met stofwerende olie geene meerderheid kon vinden (de heer Uitenbosch verweet hier een iid oer Gezondheidscommissie en den Arr.-Schooloptziener, dat zij tegen stemden; en ten slotte f 200 op de toet lage uit de gemeentekas te verieenen aan de stads apotheek. Daarmede waren de uitgaven behandeld en bedroeg de besparing ui t geheet i 10510. Dit bedrag was echter geenszins voldoende om het tekort op de middelen, op f 30.000 becijferd, te dekken. Maar ook hiervoor was raad te schaffen, in i de eerste plaats zal er worden beschikt over een deel van het vermoedelijk batig slot, dat de dienst van 1908 zal opleveren en wel tot een bedrag van f 7500, uitmakende de door hel slachthuis te vergoeden rente voor de gedurende den bouw dezer inrichting opgenomen kapitalen, welke vergoeding in den dienst \an 1908 zal worden verantwoord, maar overgebracht behoort te worden op den dienst 1909, omdat zij het saldo der rekening van 1907 heeft verminderd Deze rente be hoort bij de bouwrekening en zal uit de opbrengst der slachthuisleening moeten worden bestreden. Dan werd de post marktgclden, wik-, weeg-, meet- en keur- loonen met f 5000 verhoogd, met handhaving der be staande hellingen en eindelijk weid de begrooting der gis fabriek, zooals reeds is vermeld, met i 6700 be zwaard door hoogere uitkeering aan de gemeente. De ontvangsten leverden dus een ruiiner neschot van i 19200. Dit gevoegd bij de f 10510, overgehouden op de uitgaat, maakte een voordeelig verschil van f 29710. Het tekort was vereffend. Hoofdelijke omslag enstraat- beLastiig behoefden geem veriiooging en onvoorzien kon worden vastgesteld op f 6826, zoodat de begroo ting in haar geheel zonder stemming vastgesteld kon woiden in ontvangsten en uilgiven op l 574578.60°, waarin aan buitengewone inkomsten f 112415 i.1 ÏO'JOOÓ kas leerling) en aan buitengewone uitgaven f 112715 (af lossing f 100000 kasleening;. Te elf uur 's avonds kon de vcrgidering worden gesloten. De V ogeluioordeu door de Brandaris. Men schrijft uit Terschelling aan L. en V.: Sedert eenige dagen vertoelt hier de heer Tijsse, ornitholoog, ten eiinde in opdracht van den minister van landbouw te onderzoeken, wal er aan gedaan kan worden dat de „vogelmoorddoor dc kustverlichting „Brandaris" op Terschelling, een einde neemt. De heer Dekker, preparateur van Artis te Amster dam, vergezelt hein, teneinde vreemde vogels te be machtigen. Ongelukkig, bemoeilijkte de ingevallen vorst het beoogde doel gedeeltelijk, daar bij heldere lucht de vogels op hun trek niet worden gehypnotiseerd door de lichtstralen. Alleen bij fijnen motregen met geringen Westelijken wind, dus betrokken lucht, worden trekkende vogels door de Brandaris aangetrokken, en zoo ze niet ter stond doodvallen, door den stoot, blijven ze uren lang rondvliegen, met veel geschreeuw hun gezelschap aan roepende, totdat ze, na herhaaldelijk rustpunten te hebben gezocht en aoor anderen verjaagd, doodal neer vallen, dikwijls ten prooi van rondzwervende katten of anders in handen vallen van de jeugd en alsdan is hun lot te begrijpen. Ook volwassen personen loopen met lantarens in den omtrek om een grooteren prooi te bemachtigen. Vooral spreeuwen, lijsters, leeuweriken moeten het met den dood bekoopen, terwijl kieviten, scholeksters, ganzen wel voorzichtiger zijn, maar zich ook dikwijls doodviiegen. Waiuieer na zulke nachten de postboot haar stem in den vroegen morgen laat liooren, en de dag aan breekt, vliegt, wat nog vliegen kan, naar elders. Na zulke verschrikkelijke nachten vindt men in tuinen, op de daken en in de duinen vogels met ge broken of afgerukte leden en liggen de veeren overal in bet rond. Het aanbrengen van vele rustplaatsen en valnetten is bepaald noodig, alsook bescherming van het licht, door afhangende touwen of opgerichte latten, tot boven of voor het centrum der lichtstralen, aan land zijde, zal goed zijn om het terstond doodvliegen te verhinderen. Het verjagen der vogels gedurende den nacht nadat ze een rustplaats vonden is zeer nadeelig. De lichtwachters weten dit zeer goed en gedragen zich tegenover de vogeLenwereld tegenwoordig gelukkig uit stekend. Hoe groot de trek der vogels enkele nachten kan elf wes En kon onverrichterzake weggaan terwyl een hunner sprak Morge kan U het zoo vroeg koomen hnaie als L" wil terwyl ik hun daar niet op antwoorde had dit personeel geen respect om myn eigen goed op deezen werkdag at te geeven veel meer eerbied ben ik verschuldigd om op den dagh des Heeren Oopenb. 1 v 10 goed in ontvangst te nemen En geld te verhan delen uitgezondert goei'te doen Want God heeft een blymoediegen gever lief 2 Cor 9 v 7 had het spoor niet aangekomen dan had ik een boodschap achter gelaten moergen niet te bezorgen.'' De „Yaruionth" vergaan. Donderdag liepen er geruchten, dat de vrachtboot „Yarmouth van de Harwichlijn. die niet tijdig op hare bestemming was gekomen, mei man en muis zou zijn vergaan. Onderstaande telegrammen bevestigen maar al te zeer dit ontzettende vermoeden. LONDEN, 29 Ocl. De Great Eastern Spoorwegmaat schappij meldt, dat een inarconigram is ontvangen van het stoomschip, dat werd uitgezonden om te zoeken naar de vermiste vrachtboot „larmouth' van de Harwichlijn, die Dinsdagmiddag van den Nieuwen Waterweg naar Harwich vertrok. Het stoomschip meld de, dat enkele wrakdeelen werden opgevischt, die naar men vermoedt van de „Yarmouth" aikomstig zijn. Volgens de scheepspapieren had de „Yarmouth" aan boord twee-en-twintig man, benevens een zware lading, waaronder 200 lons vleesch en drie wagens met goe deren. behoorende aan een Engelschen gezant (Sir Henry Howard). SllEERNESS, 29 October. Het Engelsche oorlogs schip Blake zendt het bericht, dat het gisteren op de Noordzee het lijk vond van een zeeman, die een red dingsgordel droeg met den naam van de „Yarmouth". ROTTERDAM, 29 Oct. Ook hier zijn nog geen na dere berichten ontvangen van de vleeschboot „Yar mouth zoodat in verhand met het zien ronddrijven van kisten met vleesch te vreezen is, dat het stoom schip een ongeval getroffen heeft, waardoor het met man en muis vergaan is. Men tast in het duister op welke wijze dit geschied moet zijn. Vast staat dat het stoomschip des namiddags 5 uur nog ter hoogte van het Gabbard-vuurschip ls gezien, van daar koersen de schepen van de Harwiciiroute naar het Shipwash-vuur- schip en aan te nemen valt dus, dat het ongeval tus- schen die vuurschepen, doch uit beider gezicht, moet hebben plaats gehad Dat is dus een kleine 20 mijl uit de Engelsche kust. De mogelijkheid kan worden besproken, of het stoomschip omgeslagen kan zijn. doch dat is vrijwel uitgesloten, vooreerst omdat deze stoom schepen zijn ingericht op het voeren van deklading, maar ten andere wijl van de 450 tons lading bestaande uit vleesch. suiker, zaad en stukgoederen, minstens 350 tons beneden de waterlijn was gestuwd, terwijl de rest in het tusschendeks was geborgen of bovendeks. Op het dek waren o. a. 3 verhuiswagens opgenomen, te zamen 9 tons wegende en bevattende den volledigen verhuisboedei van den afgetreden Engelschen gezant bij ons hof, Sir Heiuy Howard. Hier wordt aangenomen dat de „Yarmouth"," die van 1903 dateert, door aan varing gezonken is Zij voerde 28 man equipage. Vleettch vergiftiging. Na het gebruik van paardenvleesch, naar men zegt meest ingemaakte tong is te Schiedam reeds in elf gezinnen vleeschvergifUgiiig geconstateerd. Verschillen de personen zijn er ernstig ziek. Men spreekt reeds van een sterfgeval. worden verhoogd, in voiuauu WuV unuwv stelling der retributie op fl.20 per M., werd goedge- zijn is onbegrijpelijk en het draiiend torenlicht schijnt vonden aan een door den heer Pot ingediend verzoek ze van alle zijden op te zweepen en tol zich te tot overdracht van de hem verleende concessiën voor het plaatselijk telefoonnet en het hulpspoor aan de trekken. Moge de heer Tijsse zoo gelukkig zijn, dat de mi- Kanaal kade'op deNumT'Venn. AlkmaarVche telefoon-nister, door hem voorgelicht, middelen weet te yin j v.j ttden, dat wij en goederenbêsteldienst, goedgekeurd bij Kon. Besluit in 1900, alsnog goedkeuring te schenken. Aan de orde was daarna de behandeling van de gemeentebegrooting voor 1908. Het reeds gevorderde uur deed voorzien, dat deze behandeling niet hedenmiddag zou kunnen afloopen, waar in den aanvang der zitting er eene met gesloten deuren was gehouden die nog al 1 op eenigen tijd beslag legde. De invallende duisternis, gepaard aan bet niet te beot branden van de licht kronen in de raadszaal waren oorzaak dat de Voorz. te eerder het voorstel deed om vanavond met de be handeling voort te gaan. De algemeene beschouwiggen waren toen afgedaan en zelfs was men met de posten van uitgaaf opgeschoten tot die, welke betrekking hadden op de publieke werken. Inmiddels hadden wij reeds gelegenheid gehad te ontwaren, dat het den Raad ernst was om zooveel mogelijk te bezuinigen. Reeds was bij stemming beslist, dat nog niet noodig werd geoordeeld de aanschaffing van een nieuw groen lakonsch tafelkleed voor den polderkamer, f57, en waren zonder stemming terug genomen de geiden voor aanschaffing van tijdschriften en boekwerken voor eene leeskamer voor de raadsleden, gelden het vorig jaar op 'a Raads initiatief op de be grooting geplaatst f 120. Maar er zou meer, en nog heel wat bozuinigd worden. De vraag is maar, of we het dierenvrienden niet langer getuigen onzer vogels en hun e broedtijd der thans moeten zijn van de vernieling vlucht even veilig zij, als de beschermde „Sterna" op onze eilanden. Verdraagt elkander Een onverwacht ontslag heeft vele gemoederen te Nederhorst-den-Berg in beroering gebracht. De vorige week werd het hoofd der bijzondere school, de heer B., voor het bestuur zijner school geroepen en hem werd medegedeeld, dal hij was ontslagen. Op zijn vraag, op welke gronden hem dit ontslag werd gegeven, deelde de voorzitter hem mede: „Volgens art. 16 van ons contract, waar staat, dat onze overeenkomst te allen tijde ontbonden kon worden." Later bleek, dat van de vijf bestuursleden drie vóór en twee tegen het ont slag hadden gestemd, terwijl één der voorstemmers leeds spoedig daarop zijn bestuursfunctie neerlegde. De ingezetenen kozen partij en de doininé, voorzitter van het bestuur, achtte zich niet meer veilig en verliet met zijn gezin hel dorp. Het schijnt dan ook vooral een strijd te zijn tusschen den dominé en het hoofd der school, welke laatste wel eens bij zieke leerlingen werd aangetroffen tegen den zin van den eersle en die wel poogde .bij avondbeurten een anderen dominé als spreker te krijgen. Het hoofd der schooi schijnt vele vrienden te hebben, zooais blijkt uit een geschenk. bespaarde nu oen volgend jaar niet dubbel op de be- jjem dezen. zomer werd aangeboden, toen hij op prooting zullen terug vinden. We hopen, dat de zuinig- aandringen van vele dorpsgenooten voor een benoe- heidsmauio ditmaal den Raad geen parten zal spelen. mjng naar elders bedankte. Met 9 7 stemmen werden afgevoerd de gelden i>a[ hij niet in dit ontslag berust, ligt voor de hand. ad f252 voor de vernieuwing van liet hek bij de ge- jntijon echter het bestuur bij zijn besluit blijft, schijnt -l«x4- ïn/InrfiiH rwrar Hrifi 1 UrATI i «.«„l aa« 4o /1/van f o -riin Hoor hnt rlpcn nrul c tu 1 AVU W» meentereiniging, een werk, dat indertijd over drie jaren was verdeeld en waarvoor nu de laatste termijn was aangevraagd. Op bestratingen moesten B. en W. zich heel wat zien ontvallen nl. f2200 voor eene beharding van het Kennemerpark, waarmede zü zeiven instemden, f700 voor eene vernieuwing der bestrating van de Lindengracht, f600 voor idem van het Verdronkenoord, f350 voor eene gedeeltelijke vernieuwing van het paardenpad in den Hoeverweg en f 1012 voor -eene idem van den Frieschen weg over eene breedte van 4 meter. De vernieuwing van de Hardd'raverslaan (het -!-4 oAlfAni/1 Van laatste geueeitu; i m xvw MMI bet bedng van f2083, h'ervoor aaugevraagd, werd voor een kleiner deel de helft of f1038 toegestaan, terwijl de post van f300 voor omrastering van bloemperken met f200 werd besnoeid. Op het .gewone jaarüjksche bedrag van f 2500 voor rioolverbeteringen op nader aan te wijzen plaatsen, het eerst f 500 ingehouden. De neuzen er niel veel aan te doen te zijn, daar het desnoods zonder rijkssubsidie kan voortgaan door een vroeger ontvangen legaat van f 80.000. Hbl. Kekwest aan de II. IJ 8. II Dit is het afschrift van een eigenaardig klaagschrift van een bijbelvasten gamalenboer aan de Holland- sche Spoor „Aan verder WelEdele Heeren der Directie der Hol- lasche IJzeren Spoorweg Maalschappu En Lid van den raad van adminissttraatie enz. ,,Op den eersten dag der week Malt. Gap. 28 V 1 Mare. Cap. 16 v. 2. Luuc cap 24 v 1 joh. cap 20 v 1 LI Cor Cap 16 v 2 Ende op den dagh d des Hee ren oopenb. cap 1 v 10 ingelydl wordende Uuwer Dienaar Matt 20 v 26 23 vil volgens U toegezonden Drukwerk den 13 December 1907 aan gezien Uw die naar Maat 20 v 16 23 v 11 volgens de voor zichtighvd en alenlie der personeel moet L deeze ondergeteekende met eerbied ende Beleefdhyd Uwer Weledele Heeren den Dankbetuigen aangezien Dw dienaar Matt 20 v 26 23 v 11 in geen verzet wil treden opdat er geen onordelykhyd zoude plaats vinden hoewel dit abuis vergissing of Fyl Ps 22 v 17 dat er bestond tot zou kunnen lyden aangezien d deeze of de het werd voor het eerst f 500 inger.— schenen wel vooraf geteld, zoodal tegen schrapping of vermindering van posten van de zijde van B en VV of van raadsleden die meenden, dat de bezuiniging ook ie ver kon worden gedreven, ten slotle geen krachtig verzet meer uitging. Over een post van f 453 voor het maken van 90 M. schoeiing langs de Breelaan, waar de oeverlij n het meest beschadigd is, staakten J stemmen. Een nieuwe vergadering zou hiervan evoig zijn. Maar toen aan het eind der zitting de burgemeester mededeelde, dal er zóóveel was gesnoeid, dat het bedrag nog wel zou kunnen worden toegestaan en den leden voorhield, dat waar men. zoo op bezuiniging bedacht was geweest - eene nieuwe ver gadering voor een zoo ondergeschikte zaak aan pre sentiegeld zeventien rijksdaalders zou kosten, toen zwichtte de Raad. nam de straks genomen beslissing terug en uitdieping weer niet door den beugel, zuouai "WC Ikld I up 1 r uv -«fj- u overhielden, voorts f 200 op de jaarwedde van den i het personeel en de brieven gezien hebbende zoo was Commissaris van Politie, waaromtrent in de vorige ver- er een kistje garnalen meede gekomen voor mv maar :~i i ika hourno. I konden het niet afgeven om rede het kantoor door de Heeren verlaten was terwyl het toen byna half onordeïykhyd sergissing óf abuis ol Fyl Ps '33 v 14 wel wat zwaar is alt te heppen en daarin te berusten terwyl Ik op den Eerste der tweede Maant neegentienhondert en Acht om tien uren op de klok van het nieuwe station myn vervoegende of er nog geen garnalen aanwezig waren, terwy de twee heeren op het bureau de vracht brieven naa zagen en geen van de zelve vindende zoo spraken zy dat kan wezen met de tryn die nog aan komt; terwyl deze tryn vyf minuten later binnenkomt werd er tot my gezegt door een Heer of Portier c.omiiu»cuTS .cu. gadering reeds eene beslissing vieL f 754 op de begroo ting der gemeentereiniging, omdat de veegmachine werd Uit China. Vergt overal reeds een doetoraal-examen zweetdrop pels, dikwijls zelfs slapelooze nachten of zenuwachtige dagen, in China kost zulk een examen sinds eeuwen het leven van veel candidaten. In het jaar 1907 hadden zich voor het examen te Jan-tsjon even 9000 candidaten aangemeld. Volgens oude tradities zou het examen negen dagen duren. Gedurende de laatste dagen was het buitengewoon heet en viel er een zware regen. Toen men nu de cellen der examengebouwen opende, vond men 27 lijken; 3000 candidaten waren ernstig ziek geworden, en slechts weinige kwamen door hun examen. Tot voor korten tijd speelde zich elk jaar ditzelfde tooneei af. Weliswaar werd het oude schoolsysteem officieel deels afgeschaft, inaar het zal toch nog wel lang duren, eer deze oude traditie geheel en al zal verdwijnen. Het is wel interessant een Chineesch student op zijn weg, die hem naai- de hoogste ambten voert, te volgen. Een Chineesch spreekwoord zegt: „Ministers en generaals worden niet in hun ambt geboren." De i studenten kunnen zelf de conclusie uit deze woorden trekken. lederen Chinees slaat de deur tot de hoogste waardigheden open. De eenige voorwaarde is: studee- ren, examens doen euslagen. Men onderscheidt drie hoofdsoorlen van examens. Slaagt men in hel eerste, dan wordt men „sioe-tse", dat wil zeggen „tamelijk bevoegde", in het tweede „tjugin", d. i. „verheven man", en in het derde „tsin tse", d. i. „volmaakte geleerde". Voor men het eerste dezer drie examens kan doen, moet men zich aller eerst aan verschillende andere examens onderwerpen. Het eerste heeft onder toezicht van den mandarijn in diens residentiestad plaats. Dit examen is niet zeer streng, en men kan het als een voorbereiding beschou wen. Daar de candidaat later tot de hoogste waardig heden kan opklimmen, moet hij nu het bewijs leveren dat hij uit een achtbare familie stamt. In de hoofdstad van iedere provincie bevinden zich bijzondere voor dit doel bestemde gebouwen. Naar gelang de stad grooter of kleiner is. wisselt het getal der candidaten tusschen 3000 en 9000, tezamen be- teekent dat echter voor de 1546 districten jaarlijks meer dan 13 inillioen candidaten. Op den vooravond van den gewiehtigen dag wordt de mandarijn uit zijn woning n..ar het examengebouw gedragen. Zoolang de examens duren onhangt liij geen bezoek en is van alle verkeer met de buitenwereld afgesloten, om te bewijzen, dat hij zich door niemand laat om- koopen. 's Morgens vroeg, nadat drie kanonschoten zijn gelost, begeeft de candidaat zich in galakleedij en mei een mandje aan den arm naar het examenlokaal. In het mandje draagt hij de „su-pasdat wil zeggen de vier kostbaarheden: papier. Chineesche inkt, pen en liniaal. Buitendien neemt hij nog een kruik water, wal voedsel en eenige boeken mede. Als allen aanwezig zijn, worden de namen opgelezen. Iedere candidaat begeeft zich vervolgens naar den mandarijn, ontvangt een inet een zegel gesloten schrift en keert dan naar zijn plaats terug, legt de galakleedij af en schrijft de opgave na. Deze laatste hangt op grobte strooken pupier in het midden der zaal. Ze is altijd heel kort, beslaat dikwijls slechts uit een enkel woord; want de candidaat moet de klassieke boeken van buiten kennen, en dus weten waar dit woord te vinden is. Daarop verlaten alle vreemdelingen de zaal; de man darijn overtuigt zich of alle deuren gesloten zijn, en dan begint het examen. Een mondeling examen wordt zij eerst nauwkeurig onderzocht, of zjj geen ongeoor loofde hulpmiddelen bij zich hebben, want dezen keer mag men zelfs in 't geheel geen boeken gebruiken. Het examengebouw bestaat uit twee door een gang gescheiden hallen, waarin zich twintig tot dertig kamers bevinden. In ieder vertrek staan drie tafels, waaraan twaalf candidaten kunnen plaats nemen. Niemand mag in den loop van den dag de hem aangewezen plaats verlaten. Vóbr dag en dauw moeten de candidaten aan wezig zfln. Onder het diepste stilzwijgen draagt een beambte aan een langen stok de papierstrooken, waarop de te behandelen onderwerpen staan geschreven, door de ballen, en iedere candidaat noteert deze laatste. Alvorens het resultaat van het examen wordt bekend gemaakt, begeven zich alle candidaten met hun exami natoren naar de pagode van Conficius. Alle werpen zich daar drie malen ter aarde, en buigen het hoofd drie malen tot op den grond. Daarop worden de knoopen verdeeld. De examinatoren, die een onbekwamen candidaat promoveeren, zijn des doods schuldig. De gelukkigen, die geslaagd zijn, begeven zich den dag daarop in galakleedij naar de examinitoren, daar knielen zij neer, en ontvangen een gouden papieren bloem als eereteeken voor vlijt en bekwaamheid' Nu zijn ze „Sive-tse", dat is: „tamelijk bevoegden*, en hebben zij den voet gezet op den eersten sport van de ladder, die voert naar het doel waarnaar zij streven. De koning van Spanje. Eenige jaren geleden was Catalonie bijna voortdurend een oproerige provincie. De eene staat van beleg was niet opgeheven of de andere volgde. Een oogenblik scheen zelfs een afscheidingsoorlog uit de breken. Maar nauwelijks was de jonge koning aan de regeering, of tot schrik van alle ministers besloot Z. M, er eens een bezoek te g:aan brengen. Ên 't liep goed af. Thans zijn de koning en de kaningin samen eenige dagen te gast in Barcelona. Men nam de strengste voorzorgsmaatregelen, de politie en gendarmerie werden met manschappen uit Madrid versterkt, oorlogsschepen kwamen uit Cadix de haven binnen. Maar het enthou siasme der bevolking maakte dat men de veiligheids maatregelen niet zag, in elk geval er niet door gehin derd werd. De rechterzijde, do rijke kooplieden, de conservatieven, de vrouwen vooral van aristocratie en burgerij wedijverden met de autoriteiten, om het schit terende van de ontvangst te verhoogen. De stad was éen bloementuin, en overal prijkten triomfbogen. De koninklijke stoet kon op den eersten dag van den intocht nauwelijks voort door de opgepropte straten. Het volk wilde de paarden van de karossen spannen, en aan Catalonië's separastische neigingen dacht niemand meerl Voor een groot deel wordt deze plotselinge ommekeer - dien zelfs de Carlistische en de repubiikeinsche pers erkent toegeschreven aan het beminnelijke vriende- Hjk-eenvoudige karakter van Koning Allonsus, doch vóór alles aan bet bewijs van moed, dat bet jonge paar heeft gegeven door zich te Barcelona te wagen, en door de straten te rijden, bijna als gewone menschen, met stechts één enkelen ruiter naast het rijtuig. Want misschien nergens ter wereld wordt persoonlijke moed zóó hoog geschat als juist in Spanje. En Barcelona neett het goed vertrouwen, waarmede Koning Alfonsus zich met zijn vrouw in de stad heeft gewaagd, niet beschaamd gemaakt. Geen bom is er geworpen, geen vijandige betooging zelfs gehoord. Wel liep weer het gerucht, dat een bomaanslag zou gepleegd zijn, maar volgens de „Matin" is het feit van geen beteekenis. Eenige oogeublikken nadat de koning zich ontscheept had, ontplofte een voorwerp, dat niet veel anders was dan een voetzoeker. Wat geringe schade werd aangericht, maar van persoonlijke ongeluk ken geen sprake. Uit niets blijkt dat anarchisten in dit voorval betrokken zijn, „Les rois s' affermissent", schreef onlangs een Fransch blad. Dat geldt nu zeker in de eerste plaats van den moedigen en energieken Spaanschen monarch. Men be hoeft niet te vragen, hoe het er thans in Catalonie bijv. zou bij staan, indien Spanje eens een republiek ware geworden. De revolutionnairen vierden er dan hoogtij, en bom-explosies waren denkelijk aan de orde van den dag. Brand te Bloemfontein. BLOEMFONTEIN, 28 Oct. De regeeringsgebouwen staan in brand, men vreest, dat zij geheel en al ver nield zullen worden. De stad is geheel en al in rook gehuld. (Later telegram.) De regeeringsgebouwen zijn bijna geheel en al verwoest; slechts eenige vertrekken op de onderste verdieping zijn blijven staan. De schade wordt geschat op een bedrag tusschen 80 000 en 100.000 p. st. De brand is ontstaan door kortsluiting. Een ongelukkige schoenmaker. Een schoenmaker in het Duitsche dorp Perleberg wo nende, werd het slachtoffer van een eigenaardig onge luk. Terwijl hij zjjn ontbijt nuttigde geraakte zijnvalsche tand los en kwam in zijn keel. De dokter deed tever- geefsch alle mogelijke moeite om den tand er uit te krijgen. In een kliniek te Berlijn moest hij geopereerd worden. De operatie gelukte prachtig, maar de patiënt overleed tengevolge van wondkoorts. strijd van een gier tegen een luchtballon. Twee luchtschippers, officieren van den Mexicaanschen staf, is een even merkwaardig als gevaarlijk avontuur overkomen. Ze waren met een ballon opgestegen en bevonden zich op ongeveer 800 M. hoogte, toen een troep gieren van een rots opvloog en op den luchtballou aanhield. Krijsebend omringden de vogels den ballon. De luchtreizigers wierpen ballast uit en stegen 500 M. Een der vogels vloog echter den ballon na en ondernam met snavel en klauwen een aanval. Aan schieten viel niet te denken, daar de vogel niet goed zichtbaar was en men vreesde ook den ballon te treffen. Zonder lang te overleggen, klom luitenant Gonzales in het netwerk. De vogel scheen zjjn komst niet te bemerken. Een welgemikt revolverschot en met een gebroken vleugel zonk de gier omlaag, terwijl de kranige luitenant weder behouden in het schuitje kwam. De verkiezingsstrijd. De strijd om het presidentschap van Amerika is in vollen gang. Na Bryan is nu ook Taft in New-York aangekomen; en de worsteling om de 39 stemmen van dien staat in het college dat President en Vice-President zal aan wijzen, is nu in bitteren ernst begonnen. Het is een strijd waarin de uiterste krachten worden ingespannen, waarin geen kamp zal worden gegeven, waarin wordt gewerkt met dikwijls giftige argumenten. Maandag heeft Taft in Brooklyn „gewerkt". Hij hield er vijf redevoeringen en woonde er een parade bij, door 40 000 enthusiaste Republikeinen te zijner glorifi catie gehouden. Bryan spande zich denzelfden dag nog meer in. Eerst had hij te Paterson, in een felle regenbui, een groote werkliedenvereeniging toegesproken. Daarna begaf hij zich naar N.-York (Paterson ligt feitelijk In New Jersey, ofschoon het wel tot het New-Yorksche stedencomplex mag worden gerekend) waar hij feestelijk werd ontvan- wordtgen in de Democratie Club. Vandaar ging het in optocht niet geëischt, en ook het schriftelijk examen loopt door enkele der voornaamste straten der stad.'s Avonds slechts over een eii«.el onderwerp, waarbij dan nog --m'*- het examen in de „dichtkunst" komt. Hoofdzaak is de „Oein-takangdat is een opstel over een onder werp uit de klassieke boeken. Het toezicht is niet zoo streng, zoodat bedrog menigmaal voorkomt. Het is zelfs voorgekomen, dat een candidaat bij het begin van hjet schriftelijk examen de zaal verliet, en een ander in zijn plaats het schriftelijk werk liet maken. Zoodra een deel der candidaten hun werk klaar hebben, worden ze onder de tonen van Chjjieesche muziek .uit de zaal geleid. Deze ceremonie wordt tot driemaal toe herhaald. De nog overblijvende» mogen hun werk tot in den naoht voortzetten. Diegenen die geslaagd zijn, worden door den mandarijn aan tafel genoodigd om een weinig op hun verhaal te komen en nieuwe krachten te verzamelen voor de verdere examens, die hun nog wachten. Veel gewichtiger en daarom ook veel moeilijker is het volgende examen „focko" genaamd, dat in de hoofdstad der provincie voor den onderkoning en de provinciale examinatoren moet worden gedaan. Vóór de candidaten tot dit examen worden toegelaten, worden omstreeks negen ure sprak Bryan in het Madison Square Garden-Gebouw voor een gehoor van 12,000 geestverwanten. Toen naar bed. Maar den volgenden dag om vijf ure was de candidaat der Democraten alweer uit de veeren en stond nij een groep van 5000 nachtarbeiders toe te spreken. Men moet er wat voor over hebben Te New York overkwam Bryan nog een grappig geval. Hij had gesproken in een vrouwenclub, toen aan bet slot van zijn rede drie dames het platform bestormden en hein om den hals vlogen. De candidaat had de grootste moeite om zich vrij te maken en moest voor meer liefhebsters onder daverend gelach de wijk nemen achter een tafel. Het nieuwste nlenwtje. In een klein plaatsje in Duitschland hebben twee advokaten elkander zoo goed als doodgeslagen naar aanleiding van een tusschen hen gerezen verschil over de vraag, waar men een kindje dient aan te geven, dat in een luchtschip geboren wordt I De naam van het plaatsje wordt maar niet genoemd.

Schager Courant | 1908 | | pagina 21