Uitgevers: TRAPMAN Co. Duiderdai 29 October 1998 52ste Jaargang. No. 4408 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. lnterc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Militaire Zakboekjes, Binnenlandsch Nieuws. SEHAG AUeicei Nieiws- COURANT. AiTurtcniie- LiiËtmllai, Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gemeente SCHAGEN. t»e Burgemeester der gemeente Schftgen, inaakt bekend, dat de ter secretarie Ingeleverde militaire zakboekjes moeten worden afgehaald véór 5. Novem ber a.s. Behagen. 27 October 1907. De Burgemeester. H. J. POT. o— Aangifte van verhuizing binnen de gemeente. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim be trekkelijk het doen van aangifte ter Secretarie bij ver huizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het bepaalde bij art. 5 van de politie veror dening dozer gemeente, luidende als volgt: „Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal Voorzitter licht toe, dat het achter de huizen van Wartenhorst tot Pie een zeer vuile boel was, dat on mogelijk verbeterd kon worden dan door doorspoelen.- De heer Weel is dat met Voorzitter eens, het is daar een toestand, die verbetering eischt. adres beschikt. Van den Schoolopziener was een brief ingekomen, waarin deze meedeelt, dat in de school te Waarlana zijn gekomen 6 wankele banken uit de school te Dirks horn. Daar het wel niet de bedoeling zal zijn deze 6 De heer Zutt vraagt, of dit nu een algemeen belang banken te Waarland in gebruik te houden, wordt de is. of alleen in hot, hotaniz dier enkele Darticulieren. vervanging door nieuwe gevraagd. Algemeen is men er voor 26 in plaats van 20 nieuwe is, of alleen in het belang dier enkele particulieren De lieer Bijpost meent, dat het ir.zooverre een alge meen belang kan worden genoemd, dat de gezondheid door het doen verdwijnen van zulk een poel, kan werden bevorderd. Verder is het natuurlijk een eigen belang. De heer Slot deelt mede, dat de heer Raap hem over de zaak heeft gesproken en spr. heeft den toestand van de sloot opgenomen. Spr. heeft toen geadviseerd eens met wat minder kosten een proef te nemen. De duiker in de Ringsloot zou kunnen worden gemaakt, op dezelfde grootte als men van plan was. De duiker in den dam van den heer P. Groot behoefde men voorloopig niet te vergrooten, dien kon men laten zoo hij was. Met de helft van de onkosten kon dan eens een proef worden geno men. Tenslotte heb ik, zegt spr., den heer Raap gezegd, banken te laten maken. Van den winter zal de aan besteding plaats hebben. De heer Weel dringt op spoed aan, de couranten voorspellen een vroegen winter, wat den heer Zut doet opmerken, dat het dan misschien ook een lange winter zal worden en de timmerlui dus den tijd zullen heb ben om de banken ai te maken. Tot leden der stembureaux worden benoemd: Waar land: de heeren Zut, voorzitter, Slot en Burger; plaats vervanger de heer Plaatsman; Dirkshorn: de heeren Bijpost, voorzitter, Weel en P. Sehermerhorn, plaats vervanger de heer A. Smit. Bij de rondvraag informeert de heer Zut of de moge raad eens buiten deze zaak liet, en dat de heeren het zelf betaalden. Als men het eens probeerde met de helft der kosten, zou het voor hen ook gemakkelijker worden het te betalen. Twee dingen hebben spr. bij deze zaak bevreemd. Ten eerste, dat de gezondheidscommissie die wel een advies heeft gezonden over het water hier achter het Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen, door het hoofd van dat ^Voór afzonderlijk levende personen door hen zelf; Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar personen onder eenig bestuur te zamen wonen, door de bestuurders dier inrichtingen Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste van een gulden.| Schagen, den 27 October 1908. Burffemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Raad Harenkarspel. Vergadering op Dinsdag 27 October 1908, des morgens tü Afwezig^ de heeren Burger en Groot, beiden wegens ongesteldheid, 1 yacature. Voorzitter de heer Jb. Swan, Burgemeester. Voorzitter zegt, twee heeren zyn erafwezig negens ziekte de derde, omdat hy ons door den dood is ont vallen. De heer Keesom is ruim dertig jaren lid van den Raad geweest en ik heb steeds met hem in de grootste harmonie saamgewerkt. De heer Keesom was een voed man en daarom breng ik hulde aan zijne nagedachtenis. En hiermede open ik de vergadering De notulen worden gelezen en goedgekeurd De heer Slot bracht eerst nog ter sprake de vorige notulen. Spr. had daarop de vorige vergadering eenige aanmerking vomaakt en kwam daar nu nogmaals op terug. Het betrof de uitdrukking, dat het salaris van den onder wijzer Bos na 15 dienstjaren gelijk het minimum zou 7iin zooals de notulen het vermeldden. Spr. wilde hier voor gelezen hebben, het claris na 10 dienstjaren «m ziin f25 boven het minimum. Daar die notulen even wel in de vorige zitting reeds waren goedgekeurd, werd. verandering niet noodig geacht. Wordt meegedeeld, dat -de heeren Groot en Bijpost Waren herbenoemd tot zetters. Het suppletoir kohier van den Hoofdelyken Omslag is goedgekeurd van God. Staten terugontvangen. Voorzitter deelt verder mode, dat de onderwijzer Bos aan Kerkebuurt ongesteld is (oogen) en tydelyk vervan- «Wï X rr&'ffiX «r. <1» Bond ï0SSKrstt0nr,n7'd»t hot niet op den ».g ligt van een gemeentebestuur om adhaesio te betuigen. Srr zal hierover niet veel zeggen, omdat het zyu vaste overtuiging is, dat hier sprake is van een beginsel- kwestie Daaróm acht hü het beter er niet veel over te z jegen en bet verstandigst is, het adres voor kennis geving aón te nemen. Een adhaesiebetuig.ng aan een dergelijk ets met zulke vér strekkende gevo gen is ■ueigeiyx njet zoQ ee[1V0udig als ze er n?tz!eten zooals uit verschillende verslagen bleek, ze gemeenteraden is beschouwd en behandeld lfe heer Bijpost is voor adhaesio betuiging. Hoe or.ze in tori tei ten deze pensioer.zaak verder zullen regelen en u! V„ tan gevoegelijk aan hen worden overge- fi» m KTt b*.um genoog, om dai lo "Xhe.r°»t"ï°nIot vool over doao «-.ah «eggen, hei De neer oiut r£i0r»a in Ha voncre ver- dat het zeer aangenaam zou zijn, als men den gemeente-1 üjkheid zou beslaan, dal het biljarten om geld of gelag werd verboden. Dit Ls een spel dat vele jonge mannen ongelukkig maakt en met hen hun ouders. Somtijds is diefstal het gevolg ervan en jongemannen die veel geld verdienen komen door dit spel ten val. Spr. zou gaarne willen dat er middelen werden be raamd onr dit spel te weren. Begon deze gemeente, dan zou het misschien elders navolging vinden en raakte dat biljarten om gelag misschien geheel weg. De heer Weel noemt het dobbelen en heeft het met kermis gezien hoe het er langs ging het is een schande. Voorzitter belooft een onderzoek. Hierna sluiting. Wieringeii. Naai- wij vernemen heeft de hulpbrievenbode de heer C. Duijuker bedankt om langer als hulpbode voor het kantoor Hippolytushoef te fungeeren omreden voor den langen en zwaren loopdienst maar slechts f 1.— honorarium wordt uitgekeerd. Dit bedanken verwondert ons dan ook niets wanneer men de groote route om de Oost in aanmerking neemt. W ieringen. De zangvereenigiiig „Excelsior" te Den Oever gaf jl. Zaterdag- en Zondagavond in 't lokaal vaïi den heer M. J. Tijsen de uitvoeringen voor haar gehuwde en ongehuwde kunstlievende leden. Beide avonden was de zaal flink bezet. Behalve een negental zangnumniertjes werd nog ten tooneele gebracht een blijspel in drie bedrijven getiteld „Man en vader, maar' vrouw noch kind", van Görner. Zang eu tooneel werden goed weer gegeven, een daverend applaus viel der vereeniging ten deel als bewijs dat 't een en ander zeer in den smaak vieL Een gezellig bal besloot beide avonden. W leringen. De feestavond van „Floralia", welke j.1. Zaterdag avond in 't lokaal van den heer Lont plaats vond, was zeer slecht bezocht, ongeveer een 20 personen. Als spreker trad op de heer J. de Jongh van Texel mei de volgende voordrachten1. Mooi Elsje, 2. Sven Duffa, 3. Een advertentieblad, 4. Een pi-aatje over het weer, 5. Veel zegen in het Nieuwe jaar, 6. In de trog, 7. .Schoolbezoek en 8. Gebarentaal. De voordrachten werden keurig voorgedragen en be vielen uitstekend, jammer dat er zoo weinigen waren opgekomen om met den heer De Jongh kennis te maken. De thuis blij veis hebben dan ook veel gemist. Ook hier was eeii gezellig bal het slot. Veehandel met België. Onze handel in rundvee met België neemt in de laatste maanden meer en meer üi belangrijkheid toe. In de eerste maanden van dit jaar werden uit Noord- Amerika, doch vooral uit Frankrijk een groot aantal runderen naar België gezonden en enkele Belgen naijverig op onzen veehandel riepen reeds: „Weldra zal België het Nederlandsche vee kunnen missen, het Fransche fokvee is even goed, het Amerikaansche slachtvee even gezocht." Thans is echter bewezen, dal én het Fransche fokvee en het Amerikaansche slacht vee het moeten verliezen bij de Nederlandsche runderen. In de vorige maand zond Frankrijk slechts 64 runderen naai' België, Amerika 233, terwijl de invoer uit ons land bedroeg 6797 stuks. De invoer uit Amerika, die ui de maand September van 1903 nog 2378 stuks be droeg. is allengskens verminderd en zal weldra van geen beteekenis meer zijn. Frankrijk zond in de maand Maart van dit jaar 2410 runderen naar België, in April daalde het tot 1806. In Mei bedroeg de invoer 577 runderen en in Juni was het niet meer dan 11. Ook in de vorige maand was de invoer van weinig betee kenis. Het Nederlandsche vee heeft dus roemrijk den strijd gewonnen en noch het openstellen der Fransche grenzen voor den invoer van melk- en kalfkoeien, noch de vrije invoer van Amerikaansoh slachtvee heeft aan onzen veehandel noemenswaardige schade berokkend. België koopt tegenwoordig weer, evenals vroeger bijna al zijne runderen in ons land. Van de 6797 uit ons land aangevoerde runderen waren een groot aantal vette ossen en stieren, die vooral in de abatloirs van Luik en Brussel geslacht leus over de grenzen. Er waren daar zet Cs personen, die hun brood verdienden met het smokkelen van varkens. Dit is thans grootendeels gedaan. Het Belgische gouvernement heeft namelijk zulke maatregelen geno men, dat het smokkelen van varkens bijna onmogelijk geworden is. Wijl België in den laatsten tijd veel versch vleesch naar Engeland zendt, kochten Vlaamsche kooplieden in ons land veel versch vleesch, hammen, worsten en gerookte tongen op. België verzond de vorige maand 2450 kilogr. rundvleesch en 90.017 kilogr. var kensvleesch, terwij] in de eerste 9 maanden van dit jaar de uitvoer bedroeg 636.911 kilogr. rundvleesch en 1.407.741 kilogr. varkensvleesch tegen 125.143 kilogr, rundvleesch en 1.258.358 kilogr. varkensvleesch in het zelfde tijdvak van 1907. Ook veel handel was er in konijnen, die levend naai' Belgiëgevoerd werden, daar gedood en gestroopt en via Oostende naar Engeland werden verzonden. De uitvoer bedroeg 212.035 kilogr. en in de eerste 9 maan den van dit jaar 1.172.554 kilogr. daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis raadhuis, bij de kerk, nooit eens heeft gewezen op den seeeven ter Secretarie der gemeente, te wetenslechten toestand van de sloot, waarvan nu sprake is. gegeven a Spr.'8 geheugen kan ten dien opzichte falen, maar hy meent dat dit nooit is gebeurd, terwijl het toch een veel grooter stinkboel is. Ten tweede doet spr. de vraag, of het waar is, dat het vuile water van de kaasfabriek in deze sloot uit loopt Voorzitter zegt dat het vuile water uit de kaasfabriek uitloopt in de sloot aan den westkant, tusschen het perceel van den heer Zwaan en de pastorie door, maar niet in deze bewuste sloöl. De heer Slot: mij was meegedeeld dat ook het vuil der kaasfabriek in de sloot kwam, en zou ik gevraagd hebben, ligt het niet op den weg der kaasfabriek in deze kosten bij te dragen'? Mij is meegedeeld, dat de kaasfabriek daar toch over dacht. Voorzitter zegt, dat er wel kans is dat de kaasfabriek zal helpen betalen, mits de uitloozing van het vuil uit de fabriek dan ook in deze sloot koint. Men dacht er over een ondergrondsche geleiding dwars over den weg te maken en dan zoo in deze sloot te kunnen loozen. Wil dat evenwel gebeuren, dan moet er ge legenheid bestaan deze sloot uit te spoelen. De heer Slot: wordt het dus mogelijk dat de sloot in kwestie wordt uitgespoeld, dan zal de kaasfabriek ook in de kosten bijdragen. Maai' dan rijst er een andere vraag: moeten wij deze onderteekenaren, waar de kaasfabriek dan nog bijkomt, van gemeentewege behulpzaam zijn? Waren de onderteekenaars arbeiders, mensehen die niets konden betalen, dan was het wat anders. Stel eens dat de Gezondheidscommissie een advies had gezonden aan den raad, dat de toestand van die sloot moest worden verbeterd, dan zou de raad dat verordenen en aan de betrokken personen die de sloot vuil liadden gemaakt, den plicht opleggen den toestand te verbeteren. Dat ligt op den weg der ge meente, maai' niet om te helpen de kosten daarvan te dragen. Het gemeentebestuur zou alleen helpend moe ten optreden, als er onmacht is, financieele onmacht. Ook komt de raad al te hulp als er zedelijke on macht is, hij maakt een verordening voor de burgers die te laks of wat ook zijn, men geeft daarbij geld als het noodig is. Maar hier bestaat geen finantieele onmacht, de onderteekenaars kunnen dit kleine bedrag zeer gemakkelijk betalen. En ik, zegt spr., acht dit punt van zeer veel belang, niet om dit kleine bedrag dat hiermee voor de gemeente gemoeid is, inaar men velgele niet, het is hier een begin. Als men hiermee begint, waai' zal inen eindigen, wat zullen hiervan de gevolgen zijn? Spr. wil gaarne nog eens over dit be langrijke punt denken, en vraagt, ook mede omdat de vergadering zoo onvoltallig is, aanhouding tot de vol gende vergadering. De heer Weel is beslist voor verbetering, maar hij acht het toch noodig dat de kaasfabriek haar eigen vuil wegwerkt. De heer Zut is het. volkomen met den heer- Slot eens. Het adres is door 6 man geteekend. die kunnen die f 100 toch wel betalen. Er is voor de gemeente al genoeg te doen en ik. zegt spr., vraag met den heer Slot: waai' zullen we eindigen? De heer Weel: ik ben sterk voor verbeteren, maai de mensehen moeten het zelf maar betalen. De heer Slot is eveneens sterk voor verbetering, zelfs zoozeer, dat als het armen mensehen gold, spr. niet alleen de gevraagde f 50, maar desnoods alles dooi de gemeente zou laten betalen. Maai' dat behoeft hier niet, de mensehen kuunen het best zelf bekostigen, vooral als de kaasfabriek dan ook nog helpt. Bovendien is de bcgrooling ook al reeds opgemaaki en zou dat bedrag uit den post voor onvoorziene uit- j niet ze»! zoo hoog, of dat zou nog wel gaan. .Maar ik. spr., heb geadviseerd, probeer het eens met de helft der kosten, dan was het voor hen toch ook veel gemakkelijker om het zelf te betalen. Maar dat aan- 1-Unnan Kii A& P i< 7GG fTGÏTlilkkpliik ZÜ kl gadering heb K8H wel voor oogen volgens mijn overtuiging een begtnae het of tegen algeheele staatspenBiorineering. daarover uiïpraa^te doeng; dTrom wilTkTet ad ree voor kennis- £^7^ de gemeente is zoo gemakkelijk. Zij kunnen denzelfden duiker nemen als nu, en dien in den dam van F. Groot laten blijven. Die sloot behoeft niet in 5 of 6 uur tijd vol, het is voldoende ?ls dat binnen een dag gebeurt. Ik had gaarne gezien, dat men hiel de zuinigheid had betracht. Als die duiker bij F. Groot te klein bleek, had die immers later veranderd kunnen worden. Het is een geheel apart werk, dat geen extra kosten met zich brengt, of men het nu of later doet. Voorzitter meent dat die pomp van P. Groot af is. De heer Slot: maar als die pomp nu eens af was en dit zaakje was niet aanhangig, dan zou meu toch niet bij den raad komen om subsidie voor een pomp in den dam van den heer Groot. Deze zou toch zelf dat betalen Het lijkt mij dus een mooie kans om voor weinig geld aan een nieuwe pomp te komen. Laat de eigenaar wat betalen en de anderen ook wat. dan wordt het een billijke verdeeling. Maar dit is niet iets dat voor gemeenterekening moet komen. De heer Weel is van oordeel dat de heer P. Groot zelf de pomp moet laten maken. liet voorstel om dit punt aan te houden wordt ver worpen, de heer Slot vóór, de heeren Zut, Bijpost en gaven moeten worden betaald. Het bedrag is evenwel werden. Naar vette kalveren was ook veel vraag. Deze u..„„ «f joi v/tta nno u.«i oaan Maar ik gingen meest naar Antwerpen. In de quarantainestallen aan de Nederlaiidsoh-Belgische grens werden opgenomen 1886 melk- en kalfkoeien; daarvan werden na een was alleen de heer Bypostjóór adhaesie-betuiging, de heeren Zutt, Weelen Sh>ttege. Ingekomen waren de verslagen ovei het nernaiing onderwijs voor meisjes. Te Waarland werd dat onder- wjjg gevolgd door 2 leerlingen, te Kerkebuurt door 7 en te Dirkshorn door 5. Tot onderwijzers voor het herhalingsonderwys vooi tnneens werden benoemd de hoofden der scbblen. Van de banne Harenkarspel was ingekomen een adres of de raad zou willen meewerken, dat eenige nerceelen water gelegen bezuiden Kalverdyk en ten westen Tuitjehorn, die nu ten onrechte ten name ston den van de gemeente, kwamen te staan ten name van de banne Harenkarspel. Allen voor. Door den heer A. Raap en 5 anderen was een adres iDgezonden met de mededeeling, dat zy een duiker wenschten te leggen, zoodanig, dat water uit de Ring sloot gelaten kon worden in een sloot achter hunne wnninzen gelegen, opdat daardoor deze sloot, die een Mei gelijk was, zou kunnen worden ververacht en door- ffesDoeld Do kosten zouden daarvan bedragen f 100, welke voor hen wat bezwaarlijk waren, waarom zy aan Weel tegen. de gemeente f50 subsidie vroegen. Met auge in eene stemmen wordt nu afwijzend op het quarantaine van 10 a 12 dagen in België toegelaten 1747 runderen. De meeste gingen langs Roosteren (prov. Limburg), dan volgden Roozendaal en Strijbeek 'gem. Giiineken). De invoer langs de grenskantoren Eysden (Limburg) en Hulst (Zeeland) was van geen of weinig beteekenis. In de eerste 9 maanden van dit jaar weiden naar België gezonden 59.094 runderen tegen 53.893 in het zelfde tijdvak van 1907 en 47.260 in 1906. Daarvan kwamen respectievelijk uit ons land 48.915, 39.747 en 35.875. Onze invoer is dus in 2 jaren Lijds met circa 12.700 runderen toegenomen. De invoer uit Amerika bedroeg in de eerste 3 kwartalen van 1908. 1907 en 1906 respectieve lijk 3730, 6236 en 6402 en uit F"rankrijk 7129, 7840 en 4859. Ofschoon de varkensprijzen op de Belgische markten in de vorige maand niet zeer hoog waren (80 tot 94 centimen per kilo levend), wer den door Vlaamsche kooplieden een groot aantal vette varkens üi ons land opgekocht, die echter meestal naar Frankrijk gezonden werden, daar België zijne grenzen nog steeds gesloten houdt voor den invoer van levende Nederlandsche varkens. De geheele uitvoer bedroeg 15.632 varkens tegen ruim 47.000 in de maand Sep tember van het vorige jaar en 124 in September 1906. Vroeger gingen iedere maand uit Zeeuwsch-Vlaan deren een groot aantal vette varkens en biggen fraudu- Onze handel in schapen, die in de eerste maanden van dit jaar door den grooten invoer van Amerikaan sche schapen in België veel te wenschen overliet, be gint langzamerhand weer levendig te worden. De vorige maand werden, daar Uruguay geen wolvee uit voerde, zeer veel schapen door Vlaamsche handelaars in ons land opgekocht. Wanneer we het aantal scha pen, dat we ui Üe laatste maanden naar België voer den, met elkander vergelijken, dan zien we een grooten vooruitgang voor de maanden Augustus en September. In April zonden wij naar België 1876 schapen, in Mei 1453, in Juni 739, in Juli 1736, in Augustus 3838 en in September 4249. In de vorige maand zond Argen tinië 6594 schapen naar België tegen 4633 in Augustus; de geheele invoer bedroeg 11.262 schapen tegen 9645 in Augustus en 5236 in Juli. De invoer van schapen in België neemt dus sterk toe. Opmerkelijk is het, dat de Duitsche schapen^ die vroeger zoo gezocht waren, thans door onze zuidelijke naburen niet meer gevraagd worden. Evenals onze handel in schapen, gaat ook onze handel in lammeren met België sterk vooruit Daar de Zuid-Amerikaansche republieken geen lammeren naar België zenden en het Duitsche wolvee in België niet meer gezocht is, koopen onze zuidelijke naburen bijna al hunne lammeren in ons land. In de maand Juni van dit jaar zonden wij naar België 867 lammeren, in Juli 1442. in Augustus steeg dit tot 2988 en in de vorige maand was het aantal reeds 3532 stuks. De ge heele invoer bedroeg 4441 lammeren tegen 3109 in de maand Augustus van dit jaar. België's uitvoer van wolvee is zoo goed als nihil. Uitgevoerd werden in den loop van dit jaar slechts 2 schapen naar Frankrijk en geen enkel lam. Gasvergiftiging. Gisteren kwam te Amsterdam weder eens een geval van gasvergiftiging voor, dat echter geen ernstige ge volgen heeft gehad. Een bewoner van de Haarlemmer straat vond men, nadat de deur zijner slaapkamer was opengebroken, bedwelmd op den vloer liggen. Het ge lukte een ontboden geneesheer betrekkelijk spoedig de levensgeesten op te wekken. Bij onderzoek bleek, dat de bedwelming het gevolg was van uit de openstaande kraan van uit de gaskachel ontsnapt gas. Winkel. Aan het ringryden op fietsen by den heer J. Korff, j.1. Zondag gehouden, namen 25 personen deel. De le prys werd gewonnen door den heer J. Smit Pz. te Lutjewinkel, de 2e door den heer P. de Wit te 't Zand ip de Zype en de 3e door den heer D. Wit Cz. te Nieuwe Niedorp. Aan den opvolgenden biljartwedstrijd ten huize van den heer Korff, werd door 14 personen deelgenomen. Den len prys verkreeg de heer K. Bakker Ez. te Winkel, den 2en de heer Jst. Smak aldaar en den 8en de heer J. Keyzer Dz. te Lutjewinkel. De pry'zen bestonden in contanten. Hoogwoud. Ds. J. Aalbers, predikant der Ned. Herv. gemeente te Wester Bork, is beroepen naar deze gemeente. Anna Panlowna. Ten postkantore alhier zal met ingang van 16 Novem ber a.s. als ambtenaar geplaatst worden de heer J. de Jonge, thans klerk der posterijen en telegrafie le klasse. Alweer een moord. Alweer een moord, schrijft de L. K., en verhaalt dan s Zaterdagavond 24 dezer, omstreeks half tien, werd te Geleen zekere Quadekker daar, toen hy zich van den trein, huiswaarts wilde begeven, in een steegje, nabij het station, onverhoeds aangegrepen, op den grond geworpen en zoodanig geschopt en getrapt, dat hij Zondagmorgen omstreeks. 6 uur na vreeselyke pijnen te hebben uitgestaan, aan de bekomen wonden overleden is. Het is gewoonweg beestachtig, hoe de verslagene toegetakeld is. De dader heeft zijn slacht offer met een met zware spijkers beslagen schoen zoo danig gestooten en geschopt, dat zijn gelaat onherken baar was. De verslagene laat een weduwe met vier kinderen achter. Als vermoedelijke dader Js gearresteerd de mijnwer ker M. B., eveneens van Geleen. Een nietige woorden wisseling moet, naar men ons mededeelde, de aanleiding tot dit allertreurigst voorval zyn. Loting St. Paucras. Aan de loting voor de Nationale Militie werd van de gemeente St. Pancras door 8 jongelieden deelgenomen van wie er 8 zullen moeten worden ingelijfd. Door de vele vrystbllingen, door broederdienst en lichaamsge breken, zullen zelfs de hoogste nummers waarschijnlijk moeten dienen, dus wel een ongunstige loting voor deze gemeente. Hareokarspel. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd heeft de brievenbesteller P. Swart alhier tegen 16 Nov! e k. eervol ontslag uit den dienst verkregen, met toe- kqpning van pensioen. Hy zal dan ongeveer 26 jaar die betrekking hebben waargenomen, en wel op zulk een wyze, dat hy pich veler achting heeft waardig gemaakt Nieuwe Niedorp. Dinsdag 2i October jj. werd stemming gehouden naar aanleiding van het aftreden van den heer J B Wilken als lid van het Dagelijksch Bestuur der Banne Nieuwe Niedorp. Als zoodanig was hy herkiesbaar Hy werd herkozen. De heer J. Wyn (overleden) was aan de beurt van aftreden als Hoofdingeland dier banne. In zjjne plaats is gekozen geworden de heer C. Butter Jansz.

Schager Courant | 1908 | | pagina 5