Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Groente v eilingen. Zondag I November 1908 Tweede Kamerverkiezing. De schrjjver der „Haagsche Kiekjes" meldt aan het Nieuwsblad van het Noorden" Volgens gerucht ik zou bjjna wel durven zeggen met vrjj groote zekerheid wordt hier beweerd, dat Jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman zich bij de a.s. verkie zingen niet meer beschikbaar zal stellen. De lotlngle Schiedam. Bij de op 14 Ocl. 1.1. te Schiedam gehouden loting voor d* nationale militie, trad hij het afroepen van den naam J. H. Meier naar voren de loteling H. T. Mever. Deze trok no. 18, dooh. nadat gebleken was, dal hij niet de afgeroepene was, werd genoemd nummer aan den bij de afroeping bedoelden J. H. Meier ter hand gesteld. Aan H T Meyer viel daarna nummer 4eeL', tsJwu .ju/» «1 - "De loteling J H. Meier, die geweigerd had het niet door hem zelf getrokken no. 18 in ontvangst te nemen, wendde zich met zijn bezwaar tot Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, voor welk college de zaak is behandeld, nadat ook een aantal andere lotelingen, die dienstplichtige nummers hadden getrokken, bij Gedep. Staten op vernietiging van de gehouden loting hadden aangedrongen, terwijl een groep lotelingen, die vrijge loot hadden, handhaving van de loting verzochten. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer jhr. mr. De Geer. rapporteur over deze zaak, deelde mede, dal de militie-commissaris heeft geadviseerd tot vernietiging van de gehouden loting voor wat betreft de lotelingen Meier, en volgende, op grond, dat voor .1 H. Mesier niet door een daartoe bevoegde is geloot, terwijl een onregelmatigheid heeft plaats gehad, die van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der loting. Mr. M. M. van Velzen. advocaat te Schiedam, op tredende als gemachtigde van lotelingen. die hadden vrijgeloot, betoogde, jiat geen termen bestaan tol ver nietiging. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Werkloosheid. Zooals men weet, is bij de behandeling in de I weede Kamer van de interpellatie-mr. Troelstra in zake de werkloosheid o. m. de wensch geuit, dat ook provin ciale en gemeentebesturen zooveel mogelijk de uitvoe ring van werken in den komenden winter zouden be spoedigen. Ditzelfde geldt voor leveranliën. welke tengevolge kunnen hebben, dat door onze nijverheid een beroep op de arbeidsmarkt wordt gedaan. Het wil ook den minister voorkomen, blijkens eene aan de Gedeputeerde Staten der verschillende provin ciën gerichte missive, dat, mits althans, waar eenigs- zins mogelijk, aan Nederlandsche gegadigden de voor keur wordt geschonken, een en ander een krachtig wapen kan zijn in den strijd tegen de werkloosheid. De minister doel daarom door tussehenkomst van de Ged. Stalen een dringend beroep op de gemeente besturen, opdat aan deze aangelegenheid aanstonds de volle aandacht worde geschonken. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 27 October. Uitspraken. H. B.. te Hoorn, gedetineerd, rijwiel diefstal, 4 maan den gevangenisstraf. G. M. V., te Alkmaar, gedetineerd, idem, 4 maan den gevangenisstraf. K. de G.. te Warm en huizen, gedetineerd, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. C. M., te Bovenkarspel, gedetineerd, diefstal, 2 maan den gevangenisstraf. L. S., te Andijk, vernieling, strafvervolging ge sehorst. C. S„ te Grootebroek, beleediging, 7- dagen hechtenis. .1. R te Hoorn, diefstal, 2 weken gevangenisstraf. C. B.. te Zwaag. diefstal, f 3 boete of 2 dagen hech tenis. N'oord-Hcharwoude. De raad heeft na lange beraadslagingen een motie aangenomen in zake de totstandkoming van een spoor verbinding tusschen hel dorp en het station Nd.-Sehar- wonde. Er wordt in uitgedrukt, dat de totstandkoming in het belang van 't geheele noordelijk deel van het Geestmei" Ambacht en omliggende polders zal zijn, terwijl Ln de slotformule gezegd wordt een cbrnmissie te benoemen om de middelen te onderzoeken en te beramen langs welken weg, zoo noodig van gemeente wege, de totstandkoming dier lijn 't best mogelijk zal zijn. Bedoelde commissie bestaat uit de raadsleden .1. Vlug, P. Az. de Geus en C, Keeman, terwijl de burge meester als adviseerend lid aan de commissie is toe gevoegd. -- Langedjjk. Bij de 4 gemeentebesturen aan den Langedijk is een concessieaanvraag van den heer Bakker c. s. te Den Helder ingekomen voor de exploitatie van een steen- kolengas fabriek. In een paar gemeenteraden zijn reeds commissies benoemd om de levensvatbaarheid van de zaak te onderzoeken. Veel zal in dezen afhangen van de samenwerking tusschen de 4 besturen. Noord Scharwonde. Zaterdagavond had te Noordscharwoude een druk bezochte vergadering plaats vanwege de tuinbouwver- eenigingen „De Eendracht" te Oudkarspel en „Land bouwbelang" te Noordscharwoude, waarin het woord weid gevoerd door den heer S. Zeeman, algemeen secretaris van de Naamtooze, die op de bekende gron den het goed recht der bouwers in het licht stelde om het 1/2 °/o in lk voor contante betaling le ver anderen. In debat kwam de heer Bruin, die er op wees, dat hij, reeds dertig jaar bouwer zijnde, 't met alle cultures had geprobeerd en het alles lood om oud ijzer was. De bouwers moesten dus geen oenten meer uitgeven voor proeftuinen, dat was niets gedaan, en daarvoor moest dan ook niet op het 1/2 worden beknibbeld. Voor „De Koophandel debatteerde de heer Bekker te Zuidseharwoude, die mej minachting sprak over de reisies, door sommigen een paar jaar geleden naar Duitschland ondernomen, om den invloed der toltarieven te onderzoeken. Dat geschiedde, meende de heer Bekker touh ook op kosten van de handelaars. De heer Zeeman antwoordde hierop dat nóch de han delaar nóch de bouwer daar ook maar éen pent aan heeft betaald, daar alles van regeeringswege geschiedde. Hij meende echter, dat men er trotsch op moest zijn, dat nog 2 personen uit deze streek werden aangewezen om op onderzoek uit te gaan. Door den heer Bek ker werd de handelwijze van voorzitter en secretaris van „Koophandel", dje een schrijven van de Naamlqoze onbeantwoord hadden gelaten, vergoelijkt, aangezien den 15den Juli toch reeds besloten was een eigen, betaalkantoor te slichten. Daartegen kwam de heer Zeeman op: het was ojibeleefd en wees meieen op het persoonlijke geschrijf der bestuurders van Koop handel, die het laten voorkomen, alsof zij zooveel moe ten uitgeven om de handelstoestanden te verbeteren. Met den wensch, dat de bouwers pal zullen blijven staan voor hunne rechten, eindigde de spreker, die veel bijval oogstte. Uet lioufd «(gekneld Door het op hol slaan van zijn paard geraakte een 64-Aarige voerman van Ottersum zoodanig tusschen zijn kar en eer»: boom bekneld, dat zijn rechterbeen weid afgerukt en zijn achterhoofd verpletterd. De man heeft nog 2 en een half uur geleefd. Uit de school. Hoe noemt inen de mensehen, die alles voor zich opeischen. willen dal men zich nitslnitemlrim hen bekommert.' verlangen dat hun altijd her *tfcd# gegeven wordt, dat inen hen nimmer verwaarloost, en die niemand toch een dienst bewijzen, hen voor niets dank zeggen, en voor niemand een vriendelijk woord liebben. Lies je Zuigelingen, juffrouw. Keu Kamper streek Een zaak, die aan Kampen herinnert, is thans te Winterswijk uitgekomen! Voor eenigen tijd is aldaar een nieuwe school voor 111. u. I. o. gebouwd» voorzien van centrale verwarming. De reservoirs moeten, geregeld van water voorzien worden. Ze bevinden zich op den zolder boven de sehoolverlrekken. Wat blijkt nu ech ter? Er is geen trap 0111 op den zolder te komen en nu is men verplicht daarop te klauferen en het water emmers-gewijze naar de reservoirs te dragen en dit gebeurt soms onder de schooltijden. O, die ambfeljjkc slenr 1 De N. Koer schrijft Aan het leventje van vrool ijken Frans, dat door een Oostenrijker te Maastricht werd geleid, is plotseling een einde, een tragisch einde, gekomen. Men herinnert zich misschien, dat de bedoelde Oostenrijker te Maas tricht in den kost was in een logement op rekening der Nederlandsche regeering, die per dag f 0.70 voor den man betaalde. Hij was aangehouden in verband met het vestigingsverdrag; eerst had hij enkele weken gezucht in de gevangenis, in afwachting zijner over brenging naar den grenscommissaris te \enlo, die dan wel zou zorgen, dat de man gratis en franco in zijn heimath zou komen. Toen het lang duurde en de benoodigde paperassen klaar waren, werd hij uit de gevangenis ontslagen en in een kosthuis gedaan. Ruim 3 maanden heeft de Oostenrijker pet dag 70 Holland sehe centen verteerd in zalig niets doen. Deze week is hij krankzinnig geworden en heeft men hem overgebracht naar Medemblik. waar hij op nieuw ten laste van den staat der Nederlanden komt. Sinds de aanhouding van den man en zijne over brenging naar Medemblik, zijn circa 5 maanden ver- loopen En in al dien tijd zijn blijkbaar de benoodigde bescheiden voor den Oostenrijker niet klaar gekomen. Bond van Gemengde Znnicvereeniirinsen In Noord Holland. In een op 25 dezer te Purmerend gehouden vergade ring van het Hoofdliestuur van den Bond werden de funcliën onder de in de algemeene verj^idering nieuw gekozen leden verdeeld. I11 de plaats van den heer ,1. Paardekoper werd als penningmeester aangewezen de heer .1. Zaal le Broek op I tuigend ijktot biblio thecaris (vacature Jl>. Krol te Beemster) de heer A. van Dam te Aalsmeer; terwijl de heer J. Kuilman le Schermerhorn tol lid van liet perscomité werd l>e- noeind. ln deze bijeenkomst zijn levens de liederen gekdken voor het 3e zangersfeest, waarvan een viertal uit de 4-stemmige uitgave voor Gemengde Zangvereenigingen van C. 11. de Gidls te Pijnacker, en de overige uit het fonds van de Nederlandsche Koorvereeniging (uit gever Alsbach le Amsterdam). In den loop van dit jaar zijn nog als leden den Bond toegetreden twee zangvereenigingen, n. niël de Iaingete Koog a. d. Zaan en. „Gres te Anna Paulowna. Wieringen. Door den heer Jonkers le Ooslerland werd reeds een houtsnip geschoten. Wij vermelden dit als een bij zonderheid, omdal deze bij de jagers zoo gewilde trek vogel hier zeer zelden voorkomt, daar ze meestal in boschrijke streken neeivallen, om een paar dagen later hun reis naar 't zuiden te vervolgen en de groote trek ook gewoonlijk eerst in November begint Drankellende. .Men schrijft uit Schoten aan de O. H. C. Een boer jaagt er zijn hond niet uit. De scherpe noordenwind veegt de straten schoon. Zij die niet verplicht zijn builen te verkeeren, zitten bij een warme kachel. 'I Is tegen half twaalf in dezen kouden avond, als aan een van onze kaden uit een daarstaand café, een gezellig gedruisch van stemmen 111 den builen gierenden wind bijna te niet wordt gedaan. Eenige hui zen van het café vandaan wordt een deur opengedaan en treedt naar buiteneen meiske van 6 5/ jaar, blootsvoets, in d'r naehtklecrtjes gesloken met een zwarten doek om het bovenlijf geslagen. Fluks neemt ze de richting naar het café, gluurt eventjes door een reetje dat het gordijn toelaat naar binnen, om dan de deur der inrichting te openen, en boven het ge van „Da- Irescendo Witto kool Koolrapen Nep (kleine uien) Uien Bieten Rammenas - Winkel - 26 October 1908. Appelen Peren Uien Wortelen Slaboonen Aardappelen Bieten Kool veen van Schagen, de notulen gelezen en deze onver- anderd goedgekeurd. Daarna werd door den heer K. Gele kooi Bos te Zjjpe verslag uitgebracht van de vergadering van het Bondsbestuur op 1 Augustus j 1., en door den heer J. v. d. Ham van St. Maarten van de algemeene vergadering van 13 Augustus, beiden gehouden te Leiden. Uit deze verslagen bleek, dat de Bond thans 76 afdeelingen telt met bijna 1700 leden. Ingekomen was bericht van de toekenning van subsidie van Rijk en provincie voor den te houden 3 jarigen cursus in vakteekenen voor smeden en van het gemeentebestuur van Schagen de toestemming tot vrjj gebruik voor dezen cursus van schoollokaal met vuur, licht en schoolmeubelen. Ook was ingekomen de toekenning van den Minister van Landbouw der subsidie voor het houden van het 2de gedeelte van den cursus in hoefbeslag te Schagen. Deze cursus zal derhalve weer op 22 Nov. a.s. aanvangen. Voor kennisgeving werd verder aangenomen de me- dedeeling van de verzekering maatschappij „De Philaii- troop", betreffende verzekering der leden tegen onge vallen. De afdeelingskring „Schagen" werd bepaald te zullen bestaan uit de gemeenten Schagen, Zjjpe, Anna Paulowna, Helder, Wieringerwaard, Barsingerhorn, Winkel, Oude en Nieuwe Niedorp, Harenkarspel, Sint Maarten, Oudkarspel, N.-Scharwoude en nader te regelen met „Alkmaar" en „Hoorn" het Noordelijk deel van Heer Hugowaard. Voorgesteld werd het Bondsbestuur uit minder leden te laten bestaan en wel zoo, dat elke provincie één Hoofdbestuurder zal aanwijzen in plaats van, zooals thans, elke afdeeling een of meer. Het daarmee bezui nigde bedrag kan dan worden aangewend voor andere doeleinden. Voor de ongevallenverzekering gaf de ver gadering den voorkeur aan eene binnenlandsche maat schappij. Het bestuur kreeg volmacht tot verdere rege ling van de op te richten teekencursus en zal verder maatregelen beramen, die het drukker bezoeken der vergaderingen kunnen bevorderen. Niets meer aan do orde zijnde sloot de heer Wissekerke op de gebruikelijke wijze de vergadering. Tien jaar bestaan. Donderdag, den 29 Oct., is het juist 10 geleden, dat de Westfriesche tram op feestelijke wijze te Hoorn werd geopend. Winkeliersvereeniging. De Koninklijke goedkeuring is verkregen op de gewij zigde Statuten der Winkeliersvereeniging, waardoor de Vereeniging voortaan heet; „Schager Handeldrijvende en Industriéele Middenstandsvereeniging". Paasrb teil toonstelling. De Algemeene Vergadering dezer Vereeniging wordt gehouden op Donderdag 12 November a.s. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Verslag van den staat der Vereen, en van de han delingen van het Bestuur over het afgeloopen jaar. 3. Rekening en verantwoording over het gehouden beheer. (Rapport van de Commissie van onderzoek.) 4. Pro gramma tentoonstelling 1909. In te leiden door den heer Jb. Zijp Hz. 5. Jaarljjksche verloting. (Voorstel van het bestuur tot uitgifte van 26000 loten.) 6. Benoe ming van Bestuursleden in de plaats van de heeren D. A. Kaan, P. Koopman en P. Sevenhuijsen (niet herkies baar.) 7. Benoeming Commissie van onderzoek reke- king 1908 en begrooting 1909. Voordracht van het Be stuur de heerenJ. v. d. Maaten, Joh. Govers en K. A. Kaan te Anna Paulowna. 8. Voorstellen, welke bevor derlijk kunnen zijn aan het doel der Vereeniging. 9. Begrooting 1909. Boawen. Door den heer J. Krans is aanvrage gedaan voor den f 3.60 a f 7.60 f 3.- a f 6.60 f 6.50 a f 11.60 f 0.- a f 0.— f 0.- a f 0.- f 2.90 a f 3.80 f 0.— a f 0.— per ïoöo f 11.-af 11.60 50 1G stuks. f 1.26 a f 2.06 per mand f 1.40 a f 8.06 f 0.— a f 0.— ner ba»l. f 0.66 a f 0.— per zak f 0.- a f 0.- 1000 stut,, S 0.50 a f 0.90 35 K.G f 0.— a f 0.— per 100 stut, f 1.06 a f 2- 18 Noord-Nrhnrwoude, (Dorp), 26 October 1908 Aanvoer 22500 stuks. f f f f f f 8.— a f 10.50 per 100 stuk. l.-af 1.60 6.— a f 7.60 a f 4,— a f 3,- a f 7.75 9.50 5,50 3,20 per baal. zellig stemmengedruisch daar binnen klinkt een kindei- bouw van een woonhuis met schilderswerkplaats aan stemmetje uit„moeder, kom|t u nu haast." Volgende de Regentenstraat alhier. momentmeiske, blootsvoets over de kil aangeslagen straatsteenen, bibberende over al hare leden, achter volgd door moelief, verdwijnt in het vierkant der deur post van de nog openstaande, inhar nu achter haar dichtsmakkende deur't Is droevig maar waar De Zeinter moordzaak. Dinsdag en volgende dagen is te Amsterdam in hoo- ger beroep behandeld de Zeisier moordzaak voor het Gerechtshof aldaar. Weer zullen alle bijzonder heden van den moord op den jeugdigen Hendrik Drost in het koffiehuis van Van Vaalen le Zeist de revue passeeren. De vier beklaagden zijn, zooals bekend is: 1. Hendrik van Vaalen, bierhuishouder, geboren te Helder. 2. Theunis van Ee, zonder beroep, geboren te Zeist. 3. Hendrik Kors, melkslijter, geboren te Steenwij- kerwolde. 4. Johannes Overhorst, loopknecht, geboren te Zeist. Deze zaak voor de Rechtbank te Utrecht 21, 22 en 23 Mei van 'dit jaar behandeld, eindigde den 6pn Juni met de schuldigverklaring van beklaagden. Zij werden dienovereenkomstig veroordeeld H. van Vaalen tot 12 jaar, T. van Ee tot 20 jaar, H. Kors tot 6 jaar en Joh. Overhorst tot 8 jaar ge vangenisstraf. Een en twintig getuigen zijn thans gedagvaard. f 9.— a f 10.50per 100 stuki f 1.- a f 1.50 f 5.- a f 7.26 f 7.60 a f 9.- f 4.- a f 6,- f 3,20 a f 3,40 per baal. f 8.— a f 11.— per 100 stuk» f 1.- a f 1.60 „I f 4,50 a f 6,76 per 100 stuks f 7,60 a f 9,- f 4,a f 6,76 f 3,20 a f 3 30 per baal. Station Noord-Hcharw oude. f 6 50 a f 7.60 per 100 stuks, f 5,50 a f 6. 1 f 3,- a f 6.- f 6.- a f 6.50 f 6,— a f 6.76 f 3,50 a f 4.76 f 6.50 a f 8— f 0,— a f 0,- f 0.- a f 0.- f 2.40 a f 2.60 80 K.&. Kippendieven. Op verschillende punten worden in onze gemeente bunsings gezien. Te Grootewal werden er reeds twee gevangen. Wie zijn pluimvee lief heeft, zij thans op zjjn hoede tegen die kippendieven. Cnrsns Boekhonden. Maandag JJ. werd de cursus in boekhouden, vanwege de Winkeliersvereeniging alhier opgericht, geopend. De heer P. Raat, voorzitter der vereeniging, deed dat met een welkomstwoord aan de leerlingen, dien hjj het groote belang van boekhouden onder het oog bracht, er tevens op wijzende, dat het door de flinke belang stelling weer mogeljjk was geworden, dezen cursus te houden. Een woord van dank werd uitgesproken aan den Gemeenteraad, die zoo bereidwillig een school- lokaal met vuur en licht kosteloos beschikbaar stelde, j v5 „f ulf n11 )vo '1 yers,rekt> waarop en aan den leeraar den heer L Prins van Alkmaar, !>etJ,1a^.'cantooristaat vermeld levens die weer bereid was bevonden den cursus te leiden. i ...mï1„n .aa T e'! ,den ?P gewezen De opening werd bijgewoond door het geheele Bestuur ul!,"i,e^en. »i^ betaling te be- der Vereeniging. Een achttiental leerlingen volgen thans ®lin,.. f' kantoor van Akkerman, terwijl nit de lessen verzuimd mag worden het contract eerst over te lezen. Verkorte Diensttijd. v?"" xr^1" 5651001 het b(,'stuur Zondag 8 November zal te Alkmaar het examen Nieuwe Niedorp, wiens inzendingen Reuzenbloemkool Middelbare Roode kool Witte kool Gele kool Uien 27 October 1908. Aanvoer 22400 stuks. Reuzenbloemkool Middelbare Roode kool Witte kool Gele kool Uieh 28 October. Aanvoer 20000 stuks. Reuzenbloemkool Middelbare Roode kool Witte kooi Gele kool Uien Nieuw Leven 24 October. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Witte kool Kleinere Nep Uien 26 October. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Witte kool Kleinere Uien 27 October. Roode kool Roode kool 2e srt Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Witte kool Uien -■ Heer Hugowaard Dooi- het bestuur van „Nieuw leven" werden eenige maatregelen genomen ter bevordering van Uitbetaling voor onderhands verkoelde producten over eigen betaal kantoor. Een circulaire zal aan de leden worden ge zonden, waarin wordt meegedeeld, dat door overeen komst met de zustervereenigingen aan den Gmgedijk een grensregeling is getroffen voor de betaalkanloreu daar en hier Als gebied van het betaalkantoor van „Nieuw leven" en van „Ons belang" wordt gerekend de streek ten oosten van de ringvaart in noordelijke richting voortgezet. Door de betaalmeesters aan den I .angedijk mag niet meer worden uitbetaald aan ver- koopers aan deze zijde van de ringvaart. Dientengevolge en mede om verkeerde invulling te voorkomen, zullen aan de leden contraeten worden per 100 stuks. f 6.50 a f 7- f 6,50 a f 6,- - f 3,50 a f 4,75 f 6,a f 6.60 f 6,26 a f 6,76 f 3,a f 4,50 „ut f 6.- a f 8.- f 0,- a f 0,- z f 2.60 a f 2 90 per baal. f 7._ a f 7.60 per 100 stuks f 6.- a f 6.60 f 3.a f 5.75 9 1 f6.af 6.60 1 f 4,75 a f 6,76 f 8.— a f 4.60 ff f 6.50 a f 7.60 f 3, - a f 3,20 per 60 K.G. •4* Hervorming. In onze Ned. Herv. kerk zal a.s. Zondagavond gods dienstoefening worden gehouden, waar onze predikant Ds. Herman met het oog op den Hervormingsdag (Zater dag; als onderwerp zal behandelen: „Hervorming". Mejuffrouw Lodewijks uit Haarlem, de hier reeds gunstig bekende violiste, zal met begeleiding van orgel, bespeeld door onzen organist den heer Dartillact van Tright eenige vioolsoli ten gehoore brengen. Zij zal spelen: Andante sostenuto, O. Wermann; Preghiera, Sehubert; Larghetto, Handel. Wij hopen van harte dat deze poging tot opwekking van het godsdienstig leven in onze gemeente, haar schoonste belooning moge vinden in een overgroote belangstelling. Wij kunnen hier nog de mededeeling aan toevoegen dat in den loop der maand November de heer Stroom berg, organist te Amsterdam, een orgelconcert in ons kerkgebouw zal geven, met het nobele doel, dat de baten zullen komen aan onze Diaconie. Een Hutzenstad. Wij lezen in „De Prins": Te Zaandam hebben de heeren Jansen en Wassenaar een vernuftig kunstwerk tot stand gebracht, ni. een muizenwereld. In deze muizenstad, door de vervaardigers „Lang staartgedoopt, worden alle soorten van bedrijf uitge oefend doormuizen, 't Klinkt ongelooflijk doch 't is zoo! Alsof alles uit een groote Neurenberger speel doos is opgezet, staat daar de stad, bestaande uit ver schillende gebouwen, school, postkantoor, stadhuis, kerk, station, winkels, te veel om op te noemen. Al die gebouwen zijn voorzien van poppetjes, die hun verschillende werkzaamheden uitoefenen, in beweging gebracht door muizen. In de kerk b.v. speelt het orgel aoor toedoen van een muis; een flinke groote molen, „de Rat" genaamd, draait, in beweging gebracht door een muisje, dat nauwelijks een half ons weegt. De bootjes varen in de gracht, alles muizen. Iri de bakkerij „het knaagdier" schuift de bakker het brood in den oven. In de kuiperij is alles ook in - Hoe plaats hebben ter verkrijging van het Diploma van het Nederl. Gymnastiekverbond, voor lichamelijke geoefend heid, 't welk voor dienstplichtigen van zooveel belang is in verband met hun diensttijd. Schager Kaasmarkt. Op de Kaasmarkt van Woensdag werden aangevoerd 9 stapels kaas, waarvan 9 «tapels kleine kaas, hoogste prijs f 28.— stapels commissie f 0 stapel, middelbare f Aan gewicht 2177 K.G. „De Post." De afdeeling Schagen van den Bond „De Post" zal den 15de 11 November ln de Posthoorn alhier een feestelijke jaarvergadering houden. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren boek, getiteld „de Indus trieel van Pont Avesnes", en zijn inlichtingen le be komen omtrent een gevonden huissleutel. Predikbeurten. op de hier gehouden tentoonstelling door een misver stand buiten mededinging bleven, daarvoor schadeloos te stellen, terwijl voorts drie prijzen werden toegekend. n.1. aan den heer Keeman f 5 en aan de heeren J langend ijk en P. Gootjes ieder f 2.50 voor hetgeen ze er toe hebben bijgedragen, om de inzending van „Nieuw leven" een eersten prijs te doen behalen. Mede ontvingen de inzenders een foto van de collectieve inzending van „Nieuw leven". Gemeente Zjjpe. Ingeschreven van 21—23 October 1908. OverledenMaartje van den Berg, 80 jaar, weduwe van Jan Hopman, eerder gehuwd geweest met Simon Klomp. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 25—28 Oetolier. 1 Overleden: Jan van der Ham, oud 39 jaren. te NEDERLANDSC'H HERVORMDE GEMEENTE Schagen, 's av. 6V2 uur, Ds. Horman. Wieringerwaard, geen dienst. Anna Paulowna, voorm 10 uur, Dr. Toxopeüs. Her denking der Hervorming. Eenige liederen zullen gezon n .- /-v Balkan. ™.kt ,an.'l"®os,e.ar,jksche gezindheid van het Russische i p 1 j iek is er niet beier op geworden, zoo wordt aan e linies uil Petersburg geseind, sedert het bericht I ontvangen, dat de Servische kroonprins hier de gen worden door het Kerkeljjk zangkoor. Na afloop "3en. van ras e'1 zijn land zal komen bepleite» schaalcollecte voor de diaconie. f.® ook tengevolge van de uitlatingen van den metropo Zuid-Zype, voorm. 9.30 uur, Ds. Met, Burgerbrug. Her- aan die a's zÜn meening heeft te kenne» denking der Hervorming. Collecte voor de Gustaaf Adolf- vereeniging. Idem, s av, 6.80 uur, Ds. Met St. Maartensbrug. Her denking der Hervorming. Collecte voor de Gustaaf Adolf- vereeniging. Noord-Zijpe, voorm. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Oudesluis Winkel, Ds. J. J. van Meurs. tvcflic ii'king en dal idfes-..dpor een nietig muisje. Hoe dal mogelijk is? Achter of naast elk «er gebouwen bêvindt zien nl. een hok, „het huis van meneer Muis", met een rad, waarin een gedresseerde muis geplaatst wordt, die dit rad ronddraait. Door een staafje staat dit rad 111 verbinding met de poppen, zoodut het ge lijkt, alsof deze hun werk zelf verrichten. De vernuf tige vervaardigers hebben langer dan een jaar mei taai geduld en energie aan dit kunstwerk gearbeid Deze muizenstad zal op 1 en 2 November alhier tentoongesteld worden in de „Cérès". Bond vnn HmedeiipatruoiiH. Zondag vergaderde in het lokaal „Cérès" alhier de afdeeling Schagen e o. van den Bond van Smeden patroons in Nederland. Nadat de heer Wissekerke van Kolhorn de niet talrijk bezochte vergadering had ge opend, werden door den secretaris den heer D. Rogge St. Maarten. Ds. Tinbolt. Oude Niedorp, 'snamiddags 2 uur, Ds. Kniphuizen van Schoorl. Veenhuizen, 4 Nov., 'sav. 7 uur, Ds. Kanis. Den Oever op Wieringen, voorm. 10 uur, Ds. Reinders. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: t werk^der.... Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Barsh. Noord- en Zuid-Zjjpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Burgervlotbrug. Herdenking der Hervorming. Idem, Woensdag 4 Nov., 's av. 7 uur, Ds. Corn. Vis Jzn., Oudesluis. w Wieringen, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlaudscli Hervormde Kerk voorm. 10 uur, Ds. Hejjnes. H. Avondmaal. Broek op Langen dijk, 27 October 1908. Aardappelen (graafj.) (ronde) (muizen) Wortelen Bloemkool 1ste soort 2de soort Reuzenbloemkool f 0. - af 0 per V» H-L. f 0.— a f 0.— f 0.- a f 0.- f 1.25 a f 2 20 per 100 bos. f 0.— a f 0.— per 100 stuks, f 1.- a f 1.40 f7. af 11.60 gegeven, dat Servië niets andei's kan doen dan ee» wanhoopsooilog beginnen. .3 De pers blijft maar steeds herhalen, dat de inlijving van Bosnië en Herzegowiui niet goedgekeurd mag v°f den. Alle partijen in de Doenia zijn er mede in8ej nomen, dal ook minister Iswolsky dezen maaire#1 niet gunstig beoordeelt. De heer Chomiakof, president van de Doema, li^' verklaard, dal Rusland geen kul 111 toeschouwer zijn bij deze „politieke berooving" van het Slavendom Toch acht men in welingelichte klingen het gevu»r voor een oorlog slechts gering gelei op de onderhart» lingen, die door de verschillende partijen zijn aai# knoopt. Zoo men weet is nu de Servische Kroonprins naai- Petersburg, om dit vuurtje wat aan ie blazen Uit Bulgarije wordt gemeld, dat de toestand v,tf' bedenke!ijJUrtttaii. gewvifden - Wadb-scheen 't eerst, hef tsaar 1'erdinand gelukt was zijn ministers vo® een geldelijke schadevergoeding aan Turkije le winja-» nadat Zondag het bestuur aer democratische p*®? waartoe het ministerie behoort, had besloten, dat gaiije geen duit zou betalen, is de regeering wel plichl. wil zij niet met haar partij breken, den v0t^ op dit punt te weerstaan. Een vondelluK Dezer dagen hield voor een koffiehuis te Weiu*ÏÏE in Nassau, een prachtige auto stil, waar een "l' gekleede heer en dame uitstapten. Zij lieten in Koffiehuis een groote sluitmand neerzetten, die weer afgehaald zou worden. Er verliep een uur. een uur. maar de heer en dame verschenen "ie» koffiehuishouder meende toen geluid in de man hooren. hij ging eens goed toeluisteren, 1 w®8 geschrei van een klein kindl De mand werd ÜP* bel

Schager Courant | 1908 | | pagina 6