KLAAS KORL, TWEEDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 5*2e Jaargang. No. 4410. Donderdag 5 Nov. 1 DOS. de moordenaar. Kamerleden, die vertrekken. De Haags die correspondent van De Telegraaf schrijft Eenige dagen geleden meKKte ik, dat de heer P. R. Mees, lid der Tweede Kamer voor Rotterdam V. zich in 1909 niet meer herkiesbaar zal stellen en dat in het district een strooming is om den zetel dan aan te bieden aan den vroegeren afgevaardigde, mr. E. E. van Raalie, oud-minister van Justitie. Uit de beste bron wordt mij thans nog medegedeeld, dat vele anderen in het district zi:h tegen een candidaatstelling van den heer Van Raalte zullen verzeilen. In ieder geval dat de heer Mees aftreedt in 1909 staat vrijwel vast. Hij is zelfs vroeger al voornemens geweest, tusschen- tijds zijn mandaat neder te leggen. Voor zoover tot nog toe bekend is, zullen zich dus in 1909 niet meer herkiesbaar stellen de heeren G. Zijlmn Zuidhorn), G. L. van der Zwaag (Schoterland), mr. Z. van den Bergh (Den Helder), S. van den Bergh (Rotterdam I), P. R. Mees (Rotterdam V). mr. N. G. Pierson Gorin- chem) en het pasgekozen lid H. Pollema Czn "(Snoek). Tevens verluidt, dat ook mr. P. C. J. Hennequin (Ooslburg) er sterk over denkt geen candidatuur meer te aanvaarden, terwijl de heer K. de Boer Czn. (Zaan dam) heeft medegedeeld „nog geen beslissing te heb ben genomen", wat beteekent, dat hij ook niet erg vast in zijn schoenen staat Nienwe Nleriorp. Voor de betrekking van Hoofd der School in de Moerbeek, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld, n.1.: de heeren H. Brands te Uithuizermeeden; K. Dikstaal te Oudkarspel; Chr. Drent te lerseke; B. Elzer, Hoek van Holland; M. Flik. Den Helder; H. Haml, Den Helder; J. Terpstra, Wijdenes; E. A. de Vries te Hij- denschap, ge meen'e Hemelumer Oldephaert en Noord- wolde. Najanrsvcrmarkt Alkmaar. Op (d,e Maandag gehouden groote najaarsveemarkt waren aangevoerd 6910 runderen. Dit aantal is bij zonder groot. Nog zelden bedroeg de aanvoer zooveel. Zij was pl.m. 2500 meer dan het vorige jaar. Het gunstige weder bij de tegenwoordige hooge prijzen cn het niet heerschen van mond- en klauwzeer, zullen hiertoe hebben medegewerkt Ook Nfaandag waren de prijzen hoog. De handel was stug. Naar Brazilië. Zaterdag 7 November vertrekken voor rekening der regeering vin Brazilië, van St. Pancras 2 gezinnen daar heen, waartoe behooren behalve de 4 ouders een 13-tal kinderen. I.andliulMlioadkumlis ongres. Het Bestuur van het Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres is cenigszins aangevuld en bestaat nu uit de heeren: K. Breebaart Jz., Winkel; G. Baron de Grancy, Vucht, Secretaris-Penningmeester; Dr. R. R. de Bruin, Hoorn, 2e secretaris-penningmeester; Mr. A. Ferf, 's-GravenhagcMr. E. B. Bavinck ten Cate, Almelo; C. V. Kneppelhout van Sterkenburg, Drieber gen; K. de Jong Mz., Hoorn; G. Wonder, Hoorn; Dr. K. H. M. van der Zande, Hoorn en A. Nobel, St. Pancras. De eerste vergadering van dit nu voltallig Jiestuur zal a.s. Zaterdag 7 November te Hoorn worden ge houden. IHneinboIlendiefdal. Zaterdagnacht heeft te Uitgeest weder een brutale diefstal plaats gehad. Van een armen daglooner, die den vorigen dag zijn bloembollen had geplant, heeft men een geheel bed gerooid. Talrijke kleine diefstallen en andere ongerechtighe den worden hier door een gevaarlijke bende, den laat- sten tijd steeds driester wordende, bedreven. Bij de burgerij onstaat steeds meer het verlangen dat van over heidswege toch eindelijk eens krachtdadig zal worden ingegrepen. Dr Kuyper. Dezer dagen hoorde ik verluiden, dat het plan was geopperd, om, wanneer hij de verkiezingen van 1909 de rechterzijde de meerderheid mocht behalen en het ministerie Heemskerk in z'n tegenwoordige samenstel ling aanbleef, het Kamerlid Dr. Kuyper lot voorzitter der Tweede Kaïner te kiezen. Ik geef deze mededee- ling onder alle voorbehoud, hoewel ik weet, dat het gerucht bij verschillende Kamerleden niet geheel on waarschijnlijk wordt geacht („TeL Een scherpe patroon. Zondagmiddag kreeg in de Maarsmanssteeg te Leiden een elfjarig meisje uit Woubrugge onverwacht een schot in het dijbeen, dat diep in het vleesch dooixlrong. Men dacht eerst aan een schot uit een vuurwapen, doch vermoedt nu dat zij1 op een scherpe patroon heeft getrapt, die met het bekende gevolg is ontploft De wond is viij ernstig. Het afgesprongen Huweljjk. Men schrijft uit Heerenveen: De krant, zei men, had twee verliefde jonge Door MAX DREYER. 9. Mieken meende dat Klaas Korl een zeer„goede kame raad zou zijn. Voor alles was hij kalm en rustig. Een ongeluk zou het niet zijn als hij wat meer ""JR^eer was. Maar eigenlijk voor wat ze hem wilde go rui was gelatenheid het beste. Hoe rustiger een ma het troer was, hoe woedender kon de wind bk ze en dan genoot zij het meest Een mooie stem had de smid Martin, dit was waar. Maar zoo iets had zij reeds dikwijls genoeg gehoord, /.ij hadden eenige jaren geleden op de Maria-Louise een matroos, een dikbuikige Lijflander, die zingen kon als een lijster. Maar eigenlijk was dat gezing bij een man geheel overbodig. Wat Mieken van een man verlangde was dit. mj mocht niet zóó zijn, wat 'ze reeds aan een dozijn anderen had gezien. Haar te bevallen beteekende zoo veel als haar op haar hoofd zetten, in haar binnenste het onderste boven te keeren. Liever een booswicht een zeeroover, een moordenaar, een die den duivel in het lijf heeft, dan zulk een lammeling. Wat zou ze doen met een man, voor wien ze niet eens bang k0rlJijV°hebt1 een bruigom noodig." had moeder Borg- wardt gezegd Ja eerst den waren Jacob maai- vindep. Zij is niet zoo bescheiden als die kleine meisjes hier Die geven haar geluk in vaste en zorgzame handen Iedere pan heeft een deksel gevonden. Gemakkelijker was het^ als ook zij zulke gevoelens had gehad. Maar zij behoorde nu eenmaal met tot dezulken. En haar lot zou in het beste geval dat zijn waarran zij zelf rcUThT gesproken: *zij zou een schip trouwen «r den schijiper op den koop toe nemen. Waarom oo, füetl en gemaakt; op n huwelijksadvertentie waren een j en een „zij uij elkander gekomen, hadden nader uuns gemaakt en elkander bevallen. Hoewel beiden de veertig, verloofden ze zich. Groolscht P nnen werden gemaakt. Hij kocht eene bakkerij li oiTedijk, edoch de koop ging over; hij kocht eei. andeie ie zellder plaatse, om daar lief en leed mei zn uitverkorene te deelen. Ze lieien zich te lieeren- seen in ondertrouw opnemen; er werd de beide Zon dagen daarop dru.c bruiioit gevierd en 't regende feli citatie-kaartjes. Wel was-ie eens beschonken bij z'n aanslaande schoonmoeder- thuis gekomen, du. h dat ver mocht t liefdevuur der twee 43- 5 44-ers niet te blusschen. ^en -9en Oct. zou de gelukszon opgaan, hun huwe lijksbootje van wal steken, tothij gisteren Dinsdag hals over kop, na hevige ruzie niet zijn a_s. echtgeuooio cn schoonmama, er san door ging. 't Bleek n.1., da- de door hem gekochte bakkerij te Gorredijk nimmer betaald was, terwijl hij de huisgenooten t tegendeel had wijsgemaakt. Een varken, door hem gekocht (en niet betaald) van schoonmoeders zoon, had-ie verkocht en 't geld verteerd. Geen wandtr, dit-ie luid vloekend heengmg van De Knijpe, waar „zij" woonachtig is, naar z'n woonplaats in Noord-Holland. Weg alle illusies. Noord Schnrwoude. Zaterdagavond vergaderde in 't lokaal van den heer Stam te Aoordscharwoude de Coöperatieve Verbruiks- vereeniging „Vooruit", gevestigd te Zuidscharwoude. omvattenue den Langedijk en .St. Pancras. Er waren 36 leden tegenwoordig. L>e voorzitter deelde mee,'dat de wekelijksclie omzet tot boven de f 51)0 was gesle gen, dat de zuivere winst gedurende de eerste 6 maanden san t jaar f 512.39 heeft uedragen, en dat het laatste halfjaar een nog hooger bedrag zal aangeven. Het ledental is tot ruim 00 gestegen, terwijl het aantal verbruikers zeer groot is. Nog werd meegedeeld, ilut de vereeniging is aangesloten bij den Bond van Arbei ders-coöperaties en den Ned. Coöp. Bond. ss-at noodig is, om zijn ssaren van de Handelskamer te kunnen bellekken, svat, om verzekerd te zijn van goede svaar, beslist noodig is. Op een schrijven van de plaatselijke Geh. Onth. Ver eeniging Langedijk en omstreken, ss-aarin medewerking en steun werd verzocht voor een te orguiiseeren kin- der St.-Nicoluasfeest sverd afwijzend bescnikt, omdat er nog geen belans svus ojigemaakt en er dus niet met de zuivere winst te rekenen viel. Een voorstel van hel Bestuur, om een looverlantaarn aan te schaffen ter propageering van de idee coöperatie, cn waarvan de Kosien op f 60 werden geschat, werd versvorpen bij staking van stemmen. Aan de orde sverd nog gesteld svijziging der statuien. Aangezien niet tier leden aanwezig svas, konden in dezen geen besluiten worden genomen. Toch sverden de voorgestelde svijzigingen behandeld. Vooreerst svi.de men niet één, maar 2 leden van hel ondergeschikt personeel in het bestuur toelaten. Dan moest in ver band met de gesvijzigde bepalingen met betrekking tot benoeming, onislag enz. san liet dienstpersoneel, aan genomen üoor den Bond van Arbeiders-coöperaties, een svijziging gebracht svorden in een desbe'.rehend artikel. Ook ss-il men dat in vergaderingen san het Bestuur voorlaan geen besluiten meer mogen genomen svorden over finaneiëele zaken, zonder den administrateur en geen over technische zaken, de bakkerij betreffende, zonder den ehef-bakker te hebben gehoord. Lang sverd nog gesproken over de verdeeling van de zuivere winst. Thans ss-ordt toegekend i/s aan het reservefonds, i/s aan de leden en Va aan de beweging lot steun in haar strijd op het gebied der politiek, der vakbesseging en der coöperatie, of voor het stichten of bevorderen van instellingen, welke de arbeidende klasse maatschappe lijk of zodelijk helpen verheffen. Het bestuur ssilde de verdeeling respectievelijk maken als volgt: 30 o/o, -15 n/o, 10 o/o, en verder 10 o/0 voor het moederfonds en 5 o/o voor het personeel. Op ecu volgende bijeenkomst zullen deze zaken definitief worden beslist. Ziekenfond* Zuid Srliarsvoudc. Vrijdagavond vergaderde bet ziekenfonds Help! Elk ander te Zuidscharwoude. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter het 10 jarig bestaan van het fonds en hoopte dat het nog tientallen van jaren zou bestaan ten nutte van de leden. Het ledental bedraagt 261. De financiën staan er goed voor, ondanks de uitKeeriug van 1714 ziekendagen. De uitgaven hebben bedragen f 1199.38J, waaronder 298.381 aan bodeloon en contri butie aan De Pliilanthroop. De ontvangsten hebben in t geheel f 1782.30 bedragen, zoodat er een batig saldo is van f 282.915. In 't geheel is thans f 1125.97 in kas, waarvan f 1011.21 op de Rijkspostspaarbank. Gezien den gunstigen financiëelen toestand werd besloten de uit- Keeiing per week van f 4.20 op f 4.80 te brengen. Met algemeene stemmen nam men verder het bestuit zieli af te scheiden van den Bond van Ziekenvereeniginge;i in N.-Holland, aangezien deze le kort gescholen was in de uitvoering van zijn program. Als bestuursleden worden herkozen de heeren: J. Kramer Jbz., J. Swart en J. Bak, de eerste als penningmeester, wiens salaris van f 10 tot f 25 werd verhoogd. Verzending lau groenten. Van de veiling te Broek op Langendijk zijn de vorige week Iniet minder dan 240 wagonladingen groenten verzonden. Gedurende dit jaar is bet daardoor tot on geveer 2950 wagons gestegen. Oude Nictlorp. De omslag voor het veefonds le Oude Niedorp werd voor het afgeloopen kwartaal (de maanden Augustus, September en October) door het bestuur bepaald op 0,1 o/o per maand. Drie runderen werden over dat tijd vak afgekeurd. Ken lotingskwcstle. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben uit spraak gedaan inzake de loting voor de nationale militie te Schiedam, bij welke, toen de naam van den lote- ling J. H Meier werd afgeroepen, een andere loteling H. T Meijer naar voren trad; die nr 10 trok. welk 'nummer daarop werd toegèkend aan J. H Meier, die echter bezwaar maakte het in ontvangst te nemen Gedeputeerde Staten hebben nu de loting vernietigd .oor zoover beireft de lotelingen J. H. Meier ,nr. 1/4 der alfabetische naamlijst) en volgende. Zij hebben Jaarbij o. a. overwogen, dal voor den loteling J. H. \leier is geloot door een daartoe onbevoegde en dat deze omstandigheid van invloed heeft kunnen zijn op den uitslag der loting, daar, wanneer door den be trokken Loieling zelf oi door een der bij art. 31 Militie wet aangewezen personen ware getrokken, een ander nummer had getrokken kunnen worden. Ware over eenkomstig art. 31 getrokken, dan zouden dus de op J. 11 Meier volgende lotelingen de keus kunnen geluni hebben uit een andere verzameling nummers dan zij nu de keus hadden. De pruik als mrnschcareddcr. Vrijdagmorgen was de stoomtram, komende uit Raamsdonksveer, ter hoogte van de Vier V. inden, onder Öosterhout, toen een reiziger uit de tram sprong, ten einde met een kennis, die op Dongen aanging, mede te rijden. De man viel, wijl de tram in volle vaart was, en rolde over de keien, waarbij hij voornamelijk aan han den en knieën gewond werd. Een juffrouw, het geval ziende, gilde: „Conducteur, conducteur', ze rijden dien man het hoofd at'." Gelukkig was dit echter niet het geval, doch de sierlijke pruik van den reiziger was een welkome prooi der wielen, 'die het voorwerp van kunst en smaak op erbarmelijke wijze toetakelden. Toch nog beter de pruik dan het hoofd. 1'roviiieiale Staten van Noord llollnnd. Door de Staten werd in de zomervergadering in handen van Ged. Staten gesteld het rappon der com missie over het door Gedeputeerden aangeboden ïnelk- rapport, met verzoek over de in dat rapport gemaakte opmerkingen en voorstellen nader te adviseeren. Ged. Staten hebben ter uitvoering van die opdracht vragen gedaan aan alle gemeenteraden in Noord-Hol land, waar nog geen metkverordeningen bestaan, doch nu nog van niet alle gemcenlen de antwoorden zijn ingekomen, kan het gevraagde advies niet in de a.s. svmterzittiiig worden uitgebracht en aan de orde ge steld. Vischmoord. Uit Hoogkerk schreef men d.d. 29 Oct. aan de „Pr. Gr. Ct.": Hedenmorgen was het een en al drukte en beweging in ons dorp. Volwassenen en kinderen, deze laatsten troffen het bijzonder ,dut ze juist vacanlie hadden, allen kwamen handen enschepnetten te kort. Wat was het geval? Duizenden en nog eens duizenden visschen van alle grootte dreven bedwelmd in het kanaal en werden ook nij duizenden gevangen. Met zakken vol ging men naar huis; natuurlijk dat veel meer visschen nog omkwamen, want het water zag op sommige plaatsen zwart van kleine vischjes, die het vangen niet waard waren.. Menigeen had een aardig partijtje gevangen: er waren o. a. snoeken hij van 6 a 1 pond. Deze moord op zoo groote schaal onder de vis schen danken wij.... natuurlijk aan onze suikerfabriek. Is het toch niet meer dan erg en ergerlijk, dat door toedoen van enkelen, die door een faoriek welvaren, honderden visstihers broodeloos worden om van de liefhebbers van visschen nog niet eens te spreken? Want een feit is toet, dat de visoh, op de wijze zooals wij heden tot ons leedwezen moesten zien, totaal wordt uitgeroeid. Wanneer grijpt de regeering toch eens kraqhlig in? Zeker weder als 't kalt i. c. de visch ver dronken is e:a het woord „zoetwatervisch" tot het ver leden behoort? Ernstig ongeluk. Een zeer emslig ongeluk heeft te Gheel (N.-Br. grens) plaats gehad. 17e landbouwer Van Roten keerde met zijn gaheele gezin van een bezoek bij een familielid per wagen huiswaarts. in het donker stiet het voertuig tegen een verheven heid langs den weg, waardoor de wagen omviel en in het water terecht kwam. De inzittenden beliepen allen kwetsuren van min of meer ernstigen aard. Het achtjarig zoontje van genoemden landbouwer bekwam zoodamge verwondingen, dal het kort na het ongeval aan de gevolgen overleed. De Amstcrdainache Inktwerper. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft professor Heil bron uit Utrecht opgedragen, alsnog een rapport uit te brengen over den geestestoestand van den Amsterdam- schcn inktwerper. Naastenliefde. Hoe in Noord-Brabant soms de naastenliefde wordt opgevat en betracht, blijkt uit het volgende: Ongeveer acht maanden geleden ver.rok G. B„ cene ongehuwde 'vrouw van 65 jaar uit deze gemeente naar j Boekei, waar zij intrek nam bij tiaar broer. Vóór dien tijd had zij het huishouden waargenomen bij haar zwager, die in het laatst van het vorige jaar overleed. Daar zij onbemiddeld was en haar onderhoud een te zware last weixl voor haar broer, besloot zij1 weder naar Uden te gaan, waar zij nog steeds domicilie had, en twijfelde er niet aan, of zij zou hier wel onder sleuning vinden. Zij had spoedig een kosthuis gevon den, en met het weinige gekl dat zij nog bezal, be taalde zij een maand kostgeld vooruit. Nauwelijks was echter hare finantieele zwakte bekend of hare hos pita, eene werkvrouw, die met het schoonhouden der school wekelijks een mager loon verdient, kreeg van gemeentewege de hooclseliap, dat, als zij G. B. niet onmiddellijk het huis deed verlaten, hot schoonhouden der school aan eene andere werkster zou worden opge dragen. Zaterdag 1.1. was ze in haar kosthuis gekomen en 's Maandag stond ze weer zonder dak". Ze wïsf echter weer een ander te bewegen, haar in huis te nemen. Maar ook hier Werd zij op hoog bevel aah de deur gezet. Toch liet zij den moed niet zinken cn veroverde een intrek bij een schoenmaker. Zoodra het echter bekend was, dat deze haar huisvesting verleend had, ontving hij van den pastoor de boodschap, dat hij de gevolgen moest afwachten als hij haar niet direct haar congé gif. terwijl de overste der liefdezus ters hem de mededeeling deed geworden, dat hij voor 't liefdesgesticht geen slag werk meer zou krijgen, als hij die vrouw niet onmiddellijk uit zijne woning ver wijderde, en opnieuw stond zij op straat. De heer Kramme, marechaussee alhier, had al dut gedoe gadegeslagen, en bewogen met 't lol dezer vrouw, trok hij zich harer aan. Hij ging met haar naar het logement der kindefen Smulders, waar hij haar voor- loopig onder dak bracht, en waar zij beveiligd is tegen hen, die haar het verblijf te Uden trachten onmogelijk le maken. En nu, welke is de reden der onmenschlievende behandeling welke deze vrouw van de gemeentelijke en geestelijke overheid ondervindt? Deze ééne: de vrees, eene armlastige vrouw meer in de gemeente te hebben. Toen G. B. voor. eenige jaren in gunstiger omstan digheden verkeerde, bracht zij steeds het hare bij, als voor de algemeene armen gecollecteerd werd, terwijl zij ook steeds eene milde bijdrage gaf als een geeste lijke op termijn kwam. Haar gedrag was steeds onbe rispelijk. en hare plichten als goed Katholiek heeft zij nooit verwaarloosd. De slechte bejegening welke zij thans onverdiend ondervindt, verwekt hier dan ook algemeene ergernis, te meer, daar door het armbestuur personen bedeeld en gesteund worden, die geen steun behoeven of waard zijn. Ilct vergaan san de Ynrmouth. De Great-Easlern-spoorwegmaatsehappij is wel te beklagen. Want het loopt haar droevig tegen met de vaart tusschen Harwich en den Hoek van Holland. Ternauwernood is zij goed en wel de ramp van de „Berlin" te boven cn klaar met een groote verbete ring van liaar verkeer aldaar, door een jxiar nieuwe, naar <ïe eist-hen des tijds ingerichte jwssagiersbooten (waarvan de tweede dra 'in de vaart komt), of daar treft haar weer dit noodlottige ongeluk met de vracht boot „Yarmouth". Dinsdagmorgen half elf van de Hollandsche kust vertrokken, met een volstrekt niet overmatige vracht vleesch en andere zaken, behoudens op het dek drie verhuiswagens, die den inboedel behelsden van sir Henry Howard, den pias afgetreden Engelschen gezant bij ons hof, werd zij 61/2 uur later op haar gewonen tijd waargenomen door de bemanning van het Engel- sche lichtschip „Gabbard". Zij was toen ongeveer 30 mijlen van haar bestemming verwijderd en had 's avonds te Harwich kunnen zijn. De bemanning van de „Gab bard" zag haar evenwel in de onstuimige golven ge ducht rollen en aan eene zijde overhellen. Door den mist was zij spoedig uit het oog. 'En sedert heeft men niets meer van haar gezien. Toen zij Dinsdagnacht nog niet te Harwich was aan gekomen, maakte men zich niet terstond ongerust over haar behoud. Zij had averij kunnen krijgen en kon ergens zijn gestrand. Maar den volgenden dag Iiegon de hoop op haar en hare bemanning van 21 personen goed en wel terug te zullen zien, te wijken. En thans i is alle twijfel omtrent haar lot opgeheven. Haar vaste commandant, kapitein Smith, moest wegens ongesteldheid in Holland blijven, waaraan hij zijn leven dankt, doch zeker met een onwijkbare wroeging, dat zijn plaatsvervanger voor de reis, kapitein Avis, er bij omkwam. De „Vienna", van de maatschappij vond in zee eenige reddingsgordels en andere dingen van de „Yarmouth", terwijl het depotschip „Blake", van de Engelsche .marine, uit de Noordzee het lijk van een mail opvischte, die een reddingsgordel van de vergane boot om had. Tevens vond het een der drie verhuiswagens drijvende. Het opgcvischte lijk is nu herkend te zijn als dat van den 27-jarigcn zeeman Bert Wright, van de bemanning van de „Yarmouth" en le Harwich woonachtig. De kapitein der pas te Huil aangekomen goederen boot „Fredheim", verklaarde Dinsdagavond omstreeks 10 uur ongeveer 20 mijlen van de kust bij Harwichl noodkreten te hebben gehoord en verschillende balen le hebben zien drijven. Hij begreep, dat er een ongeluk was gebeurd en ging onmiddellijk op de richting af, vanwaar de kreten kwamen. Maar toen hij de ver meende plek had bereikt, werd er niets meer gehoord en gezien. Men vermoedt, dat de „Yarmouth" door de hooge zeeën is omgekanteld. Maar over de oorzaak dezer ramp zal geen licht kunnen worden ontstoken, tenzij de flauwe hoop gegrond moge blijken, dat sommige op>- vareiKlen door een passeerende boot zijn gered. De vergine boot was pas in 1903 gebouwd en ver leden jaar nog opgekalefaterd. Haar lengte was 256 voet, breedte 31, en draagvermogen 805 tonnen, ter wijl zij met een vracht van 413 tonnen van Holland vertrok. De commandant van de vloot der maatschappij, ka pitein Chilvers, had twee zonen aan boord, van wie een de reis voor pleizicr jneemaaklc. De machinist was pas drie weken geleden gehuwd. En een der mede omgekomen bootsmannen. Durrant, verloor een broe der door do ramp van de „Berlin". Als toen, is ook ditmaal Harwich in zwaren rouw gedompeld. Tel. lil den trein gevallen. Van den in volle vaart zijnden sneltrein uit hot zuiden, die 's middags tegen halféén to Groningen aan komt, viel bjj den derdon duiker bij Assen een 8jarig kind uit den trein. Er werd direct aan de noodrem gotrokken en men vond het kind ernstig gewond op het hoofd in de sloot staarde terug. De koffiepauze was ten einde. Smid Martin had zijn lof ingezameld. Nu werd er weer gedanst. Het ge babbel der jongelieden werd teederder. Kleermaker VVietich's clarinet is nu los geworden, een teeken dal de snijder te veel gedronken heeft om nog tot de nuch- teren gerekend te kunnen worden. De andere mannen die eveneens een dergelijke verplichting op zich heb ben genomen, werken volijverig aan het slotresultaat. Het zingen in de beide kamers wordt brullen, en menige zware vuist beukt op taiel. De eersten gaan reeds naar huis, een paar oude menschen, dan de dominé met zijn vrouw. Ook moeder Borgwardt en Martin maken aanstalten om heen te gaan. Daar komen twee mannen op Mieken los om een laatslen dans. Klaas Kort en smid Martin. Op hetzelfde oogenblik staan de beide reuzen voor liaar*. Zij kijken elkaar aan het verheugt .Mieken, dat zij ze elkaar zag monsteren. Dan zoekt de smid in haar oogen te lezen, wien van beiden zij nemen zal. Daar treedt Klaas Kort evenwel kordaat op haar toe, neemt haar in zijn armen en heeft haar. Dat is kordaat. Had zij zoo iets van hem Jjunnen denken? Nu nog eens met alle gevoel gedanst. Dat heeft hij wel aan haar verdiend. De vrouwen zijn eindelijk heengegaan. Klaas Kor! is gebleven. Nu, nu zij weg zijn, meent hij, dat hij ook wel gaan kan. Dat hij haar niet vergezeld heeft naar huis. is wel goed voor hem. Zoo iets zouden de dorpelingen hebben beschouwd als een zekere in tieme verhouding tusschen hen beiden. Mieken moest niet denken, dat hij zich nu iets inbeeldde. Hij beeldde zich niets in, dat wist God. Maar hij droeg toch het gevoel met zich rond van den over- wimi:iar. omdat hij den laatsten dans met haar had gedanst. Maar eigenlijk had hij nog dorst. En het was hier bovendien zoo'n mooie gelegenheid om alles nog eens de revue te laten passeeren. Het lawaai van de anderen stoorde hem in het geheel niet. Wanneer Klaas Korl zoover gekomen was, otn iets te overdenken, dan kon men een scheepskanon vlak bij zijn oor afschie ten, maar zijn gedachten lieten zich er niet door af leiden. Hij zette zich dus in de kamer waar het 't luidst en drukst toeging neer en dacht, en dronk het eene glas bier na net andere. Dacht, dat Mieken .vandaag del zuik een onrust had getoond en niet van die tare sprongen had gedaan, die hem zoo onaangenaam waren. Misschien was dat wel alleen geweest in den lijd vlak na de schipbreuk. Die had haor zeker wel wat van stuur gebracht. Wanneer alles gewoon was. dan was het een deern een prachldeern, zooals er geen tweede in het gansche land was. En met hem had zij toch het meest gedanst. Het was hem zeer tevreden en wel te moede. Hij slaat met zijn vuist op tafel en bestelt een rondje bier voor het gansche gezelschap. Daardoor wordt Jacob Heidemann, die in Apia is geweest, zoo begeesterd, dat hij, zooals maar een enkele maal in zijn leven voorkomt, den Samoaanschen krijgsdans ten beste geeft. Hij ziet er dan zoo vreeselijk u;t, dat zelfs zijn vrouw geheel weerloos is van 't lachen. Klaas Korl lacht ook mee, maar zijn gedachten zijn elders. Een kleine, fijne deern is zij, dat is waar. Zoo heel iets anders. Als kwam zij van heel ver, uit een vreemd land. Geleerd had zij ook meer dan de deerns van het dorp. En zij wist zich ook veel beter te gedragen. Waimeer zij trolsch was, had zij er toch ook alle reden voor. En omdat zij liaar trots heeft is zij ook niet zoo spoedig verliefd als de andaren. Ga je gang maar mooie smid, nvaar zij laat niel zoo met zicli scharrelen als de anderen. Al kan je ook zingen als een spullebaas hier is toch niks voor je te halen. Jij hadt ook bepaald wel gaarne den laatsten dans met haar gedaan wat trok je een paar valsehe oogen. toen ik haar voor je neus wegkaapte. Ja, Klaas Korl laat zich niet op zij zetten, dat moest je nu toch al lang reeds weten. Een ander schouwspel had zich in de kamer lang zamerhand voorbereid. De Haneveer had zijn werk volbracht en had zichzelf volgedronken tot zijn schoo- nen haardos toe. Nu moest hij zijn woede koeien. Dapper was hij dan als een ouderwelsche zwaardvech:er. Boer Schutte had ook zijn portie naar binnen en deze had Haneveers boosheid tot boven het kookpunt ge bracht. Tegen dezen ging het dus los. „David en .Goli ath," roep! Heidemann vroolijk. Maar iets is er toch anders in dezen strijd. V'oeger had David den slinger, waarmee hij Goliath doodde. Maar nu had Goliath den slinger, nl. zijn buik. Zoo dikwijls de kleine driftkop als een kefhond tegen den reuzenbuik van den boer aanrent, behoeft deze maar even te lachen, te steu nen of 'e p-ncMen of zijn buik werpt den aaitvalUr terug als een gummi-bal. Het was een allerdolst gc- i zicht en de anderen brullen het dan ook uit van pret en Klaas Korl lacht mee. Nu vliegt de kleine man weer terug, raakt van de been en blijft liggen, waar hij ligt. Schimpt nog wat, rolt zich op als een egel en blijft zijn roes op de plaats van zijn nederlaag uitslapen. Klaas Korl laat hem liggen. Zijn gedachten gaan ver weg. Hij drinkt bier en denkt aan Mieken. Zei len wil zij met hem. Met hem hem heeft zij daar voor uitgezocht. Dat mag hem toch wel verheugen! Wat een feest zal dat geven. Een sterken Noordwesten wind zal hij daarvoor bestellen, die als een razende zal bjazem E11 alle zeilen omhoog Het zoute water zal ih'aar om de ooren spatten dat is nog eens wat andere muziek dan van dien mooien smid. Zij moet haar oüepak maar aantrekken, dat kleine ding. Hoe zou zij er wel uitzien onder dien zuid wester' Haar fijn gezichtje. „Micken, lang zal je leven!" Hij drinkt een vol glas op hatr gezondheid, en bestelt zich maar veer een nieuw. Het wordt iiem zoo warm in zijn binnenste, hij kan nie'. langer blijven zitten. Hij gaat dan nu ook mhar naar huis. als 't ware gelragen door een gevoel van zelfbewustzijn, het vele bier en de groote verwachting over de -tongen die komen zullen. Allerlei tonen brom' hij voo>- inch heen. die meer willen dm zij kunnen. Zingen is nooit zijn zwak geweest. Toen hij op school was. werd het hein onder de belofte van een' pak rammel door den meesier beslist verboden om mee te doen: omdat hij anders de heele klasse van den kook bracht. Ook bij de marine vond men hem voor toehoorder niterma'e goed geschikt Nu voelde hij het duidelijk hoe de mensehheid in hem een g-oote give had onderdrukt en met voeten had getreden. Geloof je niet Marton Michiel, als ik wilde, dat ik het niel even goed zou kunnen als jij? En hij davert met zijn bazuinsiem door den stillen nacht. Doartusschen denkt hij weer immer opnieuw. Ook denken is nooit een aanlokkelijk ie's voor hem ge weest. Nooit in zijn lever} heeft hij nog zoovee! ge dachten gehad als in deze laatste paar uren. En nooit heeft hij nog gevoeld, dat het denken zoo gemakke lijk en zoo mooi kon zijn. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 5