Plaatselijk Nieuws. Dr. W. Leuring uit Den Haag verleende de eerste hulp en achtte direct vervoer naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen noodzakelijk. De familie van het ongelukkige kind, die ook in den trein zat, reisde eveneens mee door naar Groningen. Aan het ziekenhuis te Groningen deelde men mede, dat het kind bewusteloos was en dat de toestand heel ernstig voorkwam. Het knaapje heette Hendrik Bisschop en was 6 a 7 jaar oud. Het was met zijn moeder en nog eenige kinderen uit Duitschland, waar de vader nog verbluf houdt, op reis naar Smilde. („Pr. Gr. Ct.*) De verloren zoon. Ruim twee jaar geleden vertrok van Amsterdam naar Amerika een 27 jarig man met een van zijn oom geërfd bedrag van f30.000. In den beginne ontving zyn vader brieven, doch daarna vernam bij niets meer. Een onderzoek door tusschenkomst van den Nederlandschen consul te New-York leidde tot niets. Ten slotte ging de vader zelf naar New-York en na vier dagen vergeefsch zoeken liet hij op den hoek eener straat zijn schoenen poetsen. Toen hij den schoenpoetser betaalde, zagen de mannen eikander aan en vader en zoon hadden elkander herkend. De jonge man had zijn vermogen verloren en als schoenpoetser moest by in zijn onder houd voorzien. De vader keerde verheugd met zijn wedergevonden zoon dezer dagen terug. Automobilist en kommiezen. Aan de Duitsche grens bij Beek heelt dezer dagen een smokkelparty per auto plaats gehad, waartegen de kommiezen al beel weinig hebben kunnen uitrichten. In verbazend snelle vaart snorde een auto het grens- kantoor voorbij, niet het minst acht slaande op het halt geschreeuw der grensbeambten. Vermoedelijk was de auto beladen met smokkelwaar en heeft men ge tracht door snel rijden de kommiezen te verschalken, i wat der auto maar al te goed gelukt is. Zelfs het schieten der kommiezen op de banden der i auto kon den auto bestuurder niet tot stilstaan bewegen, die dan ook fijntjes den dans ontsprongen is. („G.") Beschaafde zeden. Men meldt uit Sittard aan „De Tijd", dat twee families, die sinds langen tijd toet elkaar op voet van oorlog leefden, Vrijdag tweemaal met elkaar slaags zijn geweest. Des ochtends en des middags werd gevochten met messen en sabels en des avonds werd de strijd met vuurwapenen voortgezet. Er vielen tal van gewon den en een der familiehoofden werd zelfs levensgevaar lijk gekwetst, zoodat hij op last van dokter Schoen makers naar den Calvarieberg te Maastricht moest worden overgebracht. Dit moet gebeurd zijn door een vrouw, die met een revolver gewapend was geweest. Zij is voortvluchtig en werd den geheelen nacht door Rijks- en gemeentepolitie vergeefs gezocht. Gemeenteraad Zflpe. Vergadering op Dinsdag j.1. Voorzitter de heer G. C. Hulst, Burgemeester. Afwezig de heer Mann, volgens kennisgeving door verhindering. Na opening der vergadering loest de secretaris, de heer M. Bossen, de notulen der vorige vergadering, welke onder dankzegging worden goedgekeurd zonder opmerkingen. Naar aanleiding van de notulen deelt Voorz. mede, dat Ged. Staten goedgekeurd hebben de onderhandsche verhuring aan den heer D. Hoogvorst te Schoorl van gemeenteland. Voorz. zegt, dat de heer M. Groen, aannemer van het nieuwe raadhuis, wat te laat was met de oplevering van het werk en dus zooveel dagen boete heeft opge- loopen. B. en W. waren er echter niet voor, die boete toe te passen, daar het werk vrij goed op tjjd klaar was en de gemeente er geen schade van heeft geüad. B en W. wilden echter gaarne den Raad hooren, die kon van een ander gevoelen zyn. De heer Francls vraagt, of er geen extra werk is ge weest, dat de te late oplevering kan hebben veroorzaakt. (Voorzitter zegt van wel eenig tariefwerk.) En hoe lang is de termijn overschreden? (14 dagen zegt Voorzitter). Nu, dan zou ik het niet goedkeuren, de boete toe te passen, vervolgt de heer Francis. De .heer Groot vraagt, hoeveel de boete zou beloopen. Voorzitter zegt, van f 10.— per dag Hy is niet vóór de boete, want we hebben een goed en een goedkoop raadhuis, en de aannemer heeft er al geen zy bj ge sponnen, naar de geruchten willen. De heer Krejjger meent, dat we zoo geheel tevreden zjjn over den bouw, en wil dus geen boete toepassen. Ook de heer Groot ls er niet voor. De eenigste kwes tie zou kunnen zijn, dat de Gemeente aan Tuinman meer huur had moeten betalen. Voorzitter zegt van niet, en nu wordt met algemeene stemmen besloten de boete niet toe te passen. Een suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag zal in ge sloten zitting worden opgemaakt, en wordt nu nog mededeeling gedaan van een ingekomen dankbetuiging van den heer Hoojj voor zijne salarisverhooging, en van een brief van den heer J. Raat te Burgerbrug, dat h;j bij zijn periodieke aftreding als lid der Plaatselijke Schoolcommissie, daarvoor niet meer in aanmerking wenscht te komen. De rondvraag volgt, waarbij de heer Nieuwland den Burgemeester in hartelijke bewoordingen dank betuigt voor het geschenk, door dezen aan de Gemeente ver eerd (bestaande uit ,een pendule en een schilderij), en spr. gelooft in deze te spreken als tolk van den ge heelen Raad, en van de geheele Gemeente. Nadat de Voorzitter heeft verklaard, dat hem de waardeerende woorden van den oudsten wethouder veel genoegen doen, wordt de vergadering gesloten. Vrmcl|jk. Vreeslijk mooi en vreeslijk aardig, Vreeslijk netjes, vreeslijk lief, Vreeslijk snoezig, vreeslijk vaardig, Vreeslijk opgewekt en vif, Vreeslijk vriendelijk en lieftallig, Vreeslijk gedistingeerd, Vreeslijk dankbaar en schroomvallig, Vreeslijk geestig en geleerd, Vreeslijk vroolijk en vrijgevig, Vreeslijk leuk en intressant, Vreeslijk hecht en vreeslijk stevig, Vreeslijk knus en amusant. Dagelijks te moeten hooren Menig lieven meisjesmond, Zóó de logica versmooren, Dat is vreeslijk, en met grond. De geheluie stukken Pestalozzi I: „Als gij over het kalf spreekt, brengt het dan in school bracht hij in zijn gevolg een boer mee, voorzien van een karntonna eenige inleidende bespre kingen werd door den boer in de klas heerlijke boter gekarnd. (Historisch, Bode). Vochtige kamers. Wij lezen in „Moleschott" ,Van oudsuer gelden vochtige kamers voor ongezond; en terecht. Men behoeft geen dokter te zijn, om her haaldelijk te kunnen waarnemen, hoezeer catarrhale en vooral rheumatische aandoeningen haar oorsprong vinden in een min of meer langdurig verblijf in een vochtige kamer. Meermalen komt de geneesheer tot de ontdekking, hoe een geheel gestol kan worden ondermijnd door b.v. jarenlang te slapen in een voch tige slaapkamer, zooaJs helaas zoo dikwijls bij onze weinig door de fortuin bedeelde medemenschen het geval is, maar niet minder bij velen, die in een overi gens fraai en doelmatig huis wonen. De vraag: wat moet ik doen om een vochtige kamer droog te krijgen? is dus een vraag van groot belang, want het verhuizen zoo dat mogelijk is heeft dikwijls ten gevolge, dat men een nieuwe woning betrekt, waar hetzelfde euvel ons wacht. In de meeste gevallen worden kamers vochtig door een ondoelmatig gebruiken en bewonen. Wordt een te klein vertrek door eenige personen tegelijkertijd gebruikt, dan zamelen zich in korten tijd zeer groote hoeveel heden watofdamp, afkomstig van do uitademing, in de lucht. Een grooter of kleiner gedeelte van dit door het menschelijk lichaam afgnscheidon water slaat tegen de koude muren aan, maakt deze vochtig en doordringt ze alleDgs: Deze verschijnselen zullen te vroeger en te krachtiger optreden, hoe dichter een vertrek bewoond is, hoe gemakkelijker zijne muren worden afgekoeld en hoe minder tr geventileerd wordt. Dikke muren koelen, bjj het dalen der buitentempe ratuur veel langzamer en minder af dan dunne; daai- ora worden, onder overigens dezelfde omstandigheden, dikke muren minder vochtig dan dunne. Het beste middel tegen dit soort van vochtig worden der muren is en blijft: zindelijkheid, voorts zoo m'in mogelijk op hooping van zaken en voorwerpen in het vertrek, herhaaldelijk en ruimschoots luchten, in het bijzonder in dagen, waarop de buitenlucht droger is en ten slotte het tegengaan van andere momenten die water- verdamping ten gevolge hebben. Zoo eenvoudig deze maatregelen ook schijnen, zoo moeilijk zijn zij in de meeste gevallen uit te voeren. Het is nu eenmaal een feit, dat het armste deel der bevolking in den regel zijne woningen slechts zelden of nooit ventileert, wijl het vreest daardoor de duur ge kochte warmte te zullen vorliezen. Dat dit zeer te betreuren is, spreekt van zelf, te meer daar in deze klasse de huisgezinnen talrijk zijn en opeengehoopt wonen, dus tot luchtbederf en vochtigheidsontwikkeling gereede aanleiding bestaat. Doch ook in de beter behuisde klassen wordt tegen deze voorschriften veel gezondigd. Ik wil er slechts op wijzen, hoeveel men- schen er zijn, die zelden of nooit met kracht hunne keukens ventileeren: de gevolgen daarvan zijn, dat de belende muren, door de geweldige hoeveelheden damp, die gewoonlijk in eene keuken worden ontwikkeld, in korten tijd geheel en al van vocht doortrokken worden. Dat dit alles nog slimmer wordt, indien keuken of woonvertrek tevens dient tot gelegenheid waar de wasch .gedaan" wordt, behoeft niot nader uiteengezet. En nu nog een woordtje over de gevolgen van vocht in kamers. Het spreekt van zelf, dat in vertrekken met vochtige wanden het vochtgehalte der lucht verhoogd is, en is dit in belangrijke mate het geval, dan kan hot zoo ver komen, dat reeds matige watergraden een gevoel van onwelzijn te voorschijn roepen. De waterdamp der lucht slaat bij het afkoelen van zulke vertrekken neer op de meer koele plaatsen der muren, in de hoeken, achter meubels enzen geeft, met namo in behangen kamers, aanleiding tot eene sterke schimmelvorming en by voldoend watergehalte ook tot ontwikkeling van andere, zelfs ziektemakende kiemen. Voorts zijn vochtige muren vooral in het koude seizoen koeler dan droge en daardoor kan b.v. geduren de het slapen nadeel en schade door het in aanraking komen met dergelijke muren, te voorschijn worden geroepen. Vorder is het duidelijk, dat de luchtwisseling door de muren, d.i. de ventilatie van het vertrek zeer belemmerd is, zoolang de poriën van den muur met water gevuld zijn; derhalve ontstaat in zulk een ver trek al spoedig luchtbederf waardoor het bewonen en zeer zeker 't beslapen van dergelijke kamers al zeer ongezond wordt. Gevoegd bij de producten der adem haling en van de verbranding (door verlichtings- en verwarmingstoestellen), zijn in dusdanige kamers rede nen te over aanwezig, om de ademhalingslucht onbruik baar te maken en de atmosfeer iets zoels, iets beklem mends te geven Al moet men ook toegeven dat meer malen zulke slecht gedroogde kamers oppervlakkig niet schijnen te hinderen, ja zelfs dikwerf een gevoel van behagelijke warmte geven, toch zijn de nadeelen niet gering te achten, vooral voor het arme deel der bevolking, dat geen andere vertrekken ter beschikking heeft. Zindelijkheid, krachtig drogen door kunstmiddelen of door natuurlijke warmte, gepaard aan ruime ventilatie bieden Koml er een liefhebber welnu goed. dan kan het worden, overwogen. Na nog eenige bespreking wordt besloten met alge meene stemmen om het terrein voor 3 jaar te verhuren, met hel recht om het te verkoopen. IV en W. vestigen de aandacht op de hoornen aan de Gedempte Laan vanaf den heer Langenegger tot Van die hoornen vraag van B. en gaan er \V. hoe door nieuwe te ver ge- allemaal welnu haal zien hoe Bevalt in. het vereischte bedrag /Jen slechts voor korten iijy is west- den heer A. v. d. Horst, enkele dood en nu is de de Raad er over denkt, die boomen vangen, ja of neen? De heer Vader was vroeger en is dat nog. voor het geheel weghalen van die hoornen. Er zijn nu lukkig enkele dood gegaan, dus ruim ze nu maar op. De lieer Meurs was de vorige maal voor laten staan. Nu gaan er evenwel hoornen dood, ze nu allemaal weg en laót ons dan eens of het staat. Het is een zeer goedkoope proef, het niet, zet er dan weer nieuwe hoornen De heer Roggeveen is van een andere meening. Deze wil wel de booinen die er nu staan weghalen, maar er direct weer nieuwe voor in de plaats zetten. Het is daar nu een marktpleintje en voor degenen, die er staan Ls het wel wat waard, dat men schaduw heeft. De heer Vader vindt het pleintje daar. zonder )x>o- men, juist mooi. Als er vroeger geen sloot was geweest, zou men de rij booinen. die er nu staat nooit hebben geplaatst. Niemand zou dat ooit in zijn hoofd hebben gekregen. Maar het is een kwestie van smaak, waar moeilijk over valt te twisten. En schaduw, och die is er niet zoo noodig. En als er jonge boomen worden geplaatst duurt het toch 10 12 jaar eer er schaduw is. Spr wil de 3 boomen voor het perceel-Trapman laten staan, dat zijn mooie ijpenboomen (spr. maakte bezwaar den uitgever der Schager Courant in het zonnetje te zetten). Zijn de boomen er alle uit, welnu dun kunnen we eens kijken hoe het slaat. De heer Feisser brengt ter sprake de poging die gedaan met de bewoners van de huizen aan de zijde der Laan. Misschien willen deze die populieren wel opruimen, opdat daar een mooie rij boomen kan komen. De heer Buis verklaart zich voor het behoud der boomen. De doode er uit en weer jonge boomen erin. De heer Roggeveen wil ook direct planten Later inoet het toch gebeuren en dat wint nog een jaar schaduw. De lieer Vader geeft spr. dit jaar schaduw cadeau. I)e heer Meurs wijst er op, dat als de boomen weg gaan. het terrein voor kermis meer productief zal worden, dan zal er ook nog eens een flinke tent kunnen worden geplaatst. Het voorstel van den heer Meurs om hl de boomen op drie na te rooien en dan eens te zien hoe het staat en zoo noodig eerst volgend jaar pieuwe booinen te planten, wordt aangenomen. I)e heeren Buis en Roggeveen waren er tegen. Nu volgde de gemeentebegrooting. Tot het nazien daarvan was een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Roggeveen. Bijpost en Feisser. In hun uitgebracht rapport zeggen deze heeren het volgende Het trok de aandacht, dat de stand van zaken verre van gunstig is te noemen. Zij wijzen om dit aan te toonen op een paar feiten. Waar de begroeting van 1908 begon met een voordeelig saldo van f 4447.56J, is dit nu maar f 1108.251. Ten tweede zijn door de herziening van de belasting op de bebouwde eigendommen de inkomsten van de gemeente uit deze belasting gedaald met f 221.64. Ten derde zijn door den achteruitgang van de kaas markt, de weegloonen f 1000 lager. Ten vierde: is de post verpleging krankzinnigen mot f666.50 verhoogd. Ten vijfde moet voor rente en aflossing een bedrag van f 2018.121 meer worden betaald. Wat met elkaar een verschil geeft van f 7245.571. En al hebben dan ook B. en W. met de opmaking der begrooting alle zuinigheid betracht, zij moesten toch komen met een belastingverhooging van f 2651.68. Dat is bepaald mede er de oorzaak, van dat B en W. niet zijn gekomen met een verhooging van de salarissen van heeren ambtenaren, zooals door een adres van den Bond van gemeenteambteraren was gevraagd. Met deze zienswijze kon zich de commissie zeer goed vereenigen. Met het oog op een adres van den doodgraver C. de Boer om verhooging van salaris, zegt de commissie, dat de in dat adres aangehaalde vergelijking met den nacht wacht De Liefde niet opgaat. Deze heeft wel 1 maal per week meer nachtdienst, maar verricht ook dagdiensten en is steeds ter beschikking van den burgemeester. Het salaris van den doodgraver is f 200, plus vrije woning, van De Liefde f400 zonder meer, wat volgens de commissie 'n goede verhouding is. Bjj den post onderhoud van straten en pleinen maakt de commissie de opmerking om op de Laan het trottoir van den rijweg te scheiden door een ondiepe goot, daar dan met het uitwijken ook van het trottoir gebruik zal kunnen worden gemaakt. De heer Büpost lid der commissie, tevens lid der riet- boschcommissie, had in overweging gegeven om de be schoeiing aan het Rietbosch nog een jaar uit te stellen en deze f140 met het oog op den niet rooskleurigen terwijl 7 anderen hebbende een inkomen van Mfijnn wel f 839.31 personeel betalen. De verhouding is als men ziet averechts en daarom kan de commisyjp zich daarmee niet vereenigen cn zou zij liever ,1* Hoofdelijken Omslag met u'~ 1 verhoogd Zoo zij hoopt Voorzitter brengt de commissfc hartelijk dank en leest nu het antwoord van B en op dit rappor| B. cn \V. blijven hun voorstel tot verhoogiiw Vat) jaarwedde van den doodgraver <k' Boer mei f 2o hand. haven. Met betrekking tol het trottoir op de Laa„ wordt gezegd «dat de gemeente-opzichter in dien geest al een wenk had gehad. Met de besparing van f ].jq voor het Rietbosch kunnen B. en W. zich vereenigen Met de salarieering der reinigingsniannen eveneens, ooi wat het weghalen der vuilnis achter de huizen bejreti Bij een vacature zal de acte gymnastiek tel- nanb^f veling worden opgenomen. Met de verhooging van den post voor het herha 1 ingsonderwijs met f 10 kunnen en \V. niet direct meegaan. Bij een evenlueele wijzj! ging van de betrekkelijke verordening zullen zij hoogere belooning in overweging nemen. Ook kunnen B en W. niet meegaan met de com missie w-al betreft het terugbrengen op f 300 van den post eereblijken en belooningen Zij achten een der gelijk bedrag niet gerechtvaardigd en een bedrag y-an f 150 niet weinig. De reis van de kinderen van de hoogste klasse naar Amsterdam zal blijven, die van de lagere klasse naar Bergen zou dan vervallen. Schoot er dan van het bedrag nog iets over, dan zou dat kunnen gebruikt worden om dc kleintjes Ie trakteeren Met de verhooging van den Hoofdelijken Omslag Cn het aan'.al procenten op het personeel niet te verhoo- gen. kunnen B. en W meegaan. Het bedrag daarvnn zou dan met f 912.61 (later bleek dit te moeien zij,, f 768.33). moeten worden verhoogd. B. en W. merken verder nog op dat de post onder houd straten en pleinen van f 1500 nog met f (Of) zou kunnen worden verlaagd, omdat van den dienst 1908 een 30000 straatsteenen zullen overblijven. Wordt de begrooting aldus vastgesteld als B. en W wenschen dan zal het bedrag van den Hoofdelijken OtosLg worden f 10728.54. J D-f kunnen echter, zooals gezegd, veel bijdragen om den i T"~"j"T 7 'v. meeet verzadigden vochtigheidstoestand in vertrekken t0üstan niet te gebruiken. De commissie sluit zich bjj te verminderen en zelfs te verdrijven, zoodat nadeelige gevolgen voor de gezondheid kunnen worden voorkomen. Erg treurig. Te Rassen heeft zich het treurige verschijnsel voor gedaan, dat tegen een ruim 13 jarig meisje door de politie procesverbaal is opgemaakt moeten worden wegens openbare dronkenschap. burgemeester, volgt de lezing P. Gemeenteraad fSchageu Vergadering op Dinsdag 3 November 1908, des mor gens te 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer H. J. Pot. Na opening der vergadering goedkeuring der notulen. Medegedeeld wordt dat de heeren P. Buis en Meurs tot zetters zijn herbenoemd. Aan het herhalingsonderwijs nemen deel 10 jongens en 1 meisje. oDe schooltijden zullen in overleg met het hoofd Naar men van uit Den Haag aan „De Telegraaf" der school gehouden worden van kwart voor negen tot meldt, zal door den Minister van Buitenlandsche Zaken kwart voor twaalf uur, van 1—3 uur en voor het eene strafvervolging tegen genoemd blad worden inge- steld, naar aanleiding van de publicatie der bescheiden, aangaande Venezuela. Op de been geholpen. De dokter zei my, dat hij my binnen twee weken weer op de been zou helpen. Wel, heeft hij woord gehouden Zeker, want ik heb mijn flets moeten verkoopen, om de rekening te betalen. Gemeenteraad Helder. DEN HELDER, 30 October. De gemeentebegrooting is hedenavond vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f586,287,80. De hoofdelijke omslag werd op f67,000 ge- handhaaifd. De winsten van gasfabriek eu waterleiding zijn gekaamd respectievelijk op f87,879,13 en f62,708,40. Geheven zullen worden 40 opcenten op ds gebouw doen 10 opcenten op de ongebouwdejeigendommen, terwijl het maximum aantal opcenten op de personeel» belasting bedraagt 100. Op 1 Januari 1909 zullen de schulden der gemeente bedragen f 1,556,600. Aan aflossing en rente van geldleeningen zal in 1909 moeten worden be taald f99,951. Aanschouwelijk voorgesteld. In het jaar 1908 gebeurde aan een sshool in Amster dam het volgende: Er was proefles. Een week te voren was aan iederen sollicitant, die werd uitgenoodigd, een brief gezonden, met opgave van hetgeen in de proefles moest worden behandeld. Een der sollicitanten kreeg „Hoe komt men aan boter?" Gedachtig aan de woorden van den grooten meester toch voor hen de commissie <le* B. verzoek I-'ransch van 451/* uur. De ouders der schoolkinderen achtten dit de meest geschikte uren. Alleen 1 meisje van Middelbeek van 't Wad zal een kwartier later 's morgens op school mogen komen. Van Mejuffrouw Atema was een dankbetuiging in gekomen voor de gelukwenschen en het stoffelijk blijk bij haar jongstleden jubileum ontvangen. Van de heeren A. Visser Sr., Jb. Govers, Jb. Keet en Jb. Roggeveen was een verzoek ingekomen om een uitgang voor hun pand aan 'de nieuwe Laagzijde. I en W. stellen voor tot wederopzegging toe j loc te staan. Met het oog op het plantsoen deelt voorzitter mee, dat het 't plan is, niet zooals eerst werd gedacht een grintpad achter al de perceelen te laten loopen, maai den bewoners, twee of drie te zamen, een paadje naar den hoofdweg te geven. Allen voor. B en W. stellen vervolgens voor den gemeentegrond in de Hoep te verhuren. Een gedeelte langs de sloot i zal voor opslagplaats gebruikt worden. Een uitweg naar de hoofdstraat zal op verzoek van den heer Roggeveen behouden blijven vanaf de opslagplaats. De heer Bijpost vindt den toestand zooals die nu is. niet mooi, en zou er liever huizen gebouwd zien. Ook de heer Meurs is van dal oordeel en zou hel terrein wel willen verkoopen onder de verplichting dat er huizen moeten worden gebouwd. De toestand daar is .nu treurig. De heer Roggeveen is niet voor verkoop, de gemeente heeft gebrek aan een opslagplaats, waar\-oor alleen het oude kerkhof wordt gebruikt, dal niet erg geschikt Laat de gerpeente een gedeelte verhuren. De heer Vader is ook niet voor direct te koop aan- dit oordeel aan Door de gemeentereinigingsmaiinen Domper en Struijf is verhooging van salaris gevraagd van f 7.50 op f 9. B. en W. adviseeren daartoe over te gaan. De commissie vindt dat goed. inaar wil de 50 cent ver goeding op Donderdag dan laten vervallen omdat het presteeren van diensten op Donderdag al geen schadepost is. Te' verplichting aan de reinigingsmannen zien opgelegd, dat zij vuilnisbakken en emmers van achter de huizen zullen moeten weghalen en niet door zullen mogen rijden als dat door de burgers wordt verzuimd. Bij den post jaarwedden onderwijzers maakt de commissie de opmerking of het niet gewenscht is. bij voorkomende vacatures, te vermelden dat acte gym nastiek tot aanbeveling zal strekken. De commissie wil den post voor het herhalingson derwijs met f 10 verhoogen. Wordt dit voorstel aan- gejippien. zoo ligt d;iarin opgesloten, dat de verordc 'ning in dien zin zal worden gewijzigd dat de onder wijzers met het herhalingsonderwijs belast te begin nen met den cursus 19091910 80 cent per lesuur zullen ontvangen in plaats van 60 cent, zooals nu. De commissie oordeeli het herhalingsonderwijs «iet minder moeilijk dan het gewone onderwijs. Dat is toch meer klassikaal, terwijl het herhalingsonderwijs meer persoonlijk is en is een bezoldiging van 60 cent te gering. De post voor 'eereblijken en belooningen is reeds eenige jaren gebracht op f 300 en het vervulde de commissie met leedwezen dat B. en W. dezen post met f 150 willen verlaagd zien. Zal daarvan het ge volg moeten zijn dat de reis van de kinderen uit de 6e klasse zal vervallen, of zal het reisje naar Schoorl of Bergen moeten vervallen? Volgens de commissie is het schoolfeest voor de kinderen een prikkel om de te bezoeken. En al is nu de toestand één jaar slecht, dan mag dat geen een post die reeds jaren op de begroo- direct met de helft te verminderen, wenscht dan ook den post op f 300 Alsnu wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behan deling van de begrooting. Het salaris van den doodgraver De Boer is door B. en W. na inkomen van een adres voorgesteld op f225. De Boer is 12 jaar doodgraver en heeft volgens B. en W. ziin werk steeds best verricht. De heer Meurs is er evenwel voor dit salaris zoo te laten. Hy acht f200 met vrije woning voldoende, boven- dien heeft De Boer een heele lap tuin er by' gekregen. De heer Buis merkt op, dat De Boer ook meer heeft schoon te houden dan vroeger, wat de beer Meurs doet beweren, dat dit werkje niet veel om het lyf heeft. De heer Asjes sluit zich by den heer Meurs aan. De heer Feisser zegt. dat plaatsvervangers van den nachtdienst ontvangen 75 a 80 cent. Rekent men het van De Boer op fl per nacht, dat wordt 3 maal pet week dienst doende f150 per jaar. Voor den dienst van doodgraver ontvangt hy dus f60 met vry wonen. Nu kan men vragenis dat voldoende en spr. is van oordeel van ja. Kan een der heeren hem van het tegen deel overtuigen, dat dit niet voldoende is, welnu, spr.- is voor rede vatbaar. De heer Vader is van meening, dat iemand die 12 jaar goed zyn betrekking waarneemt, wel eens een kleine verhooging mag hebben en daarom stellen B. en W. f26 voor. De Boer doet zyn werk steeds goed en wat school getrouw der financiën motief zijn om tina voorkomt. De commissie gehandhaafd. De commissie kön met B. en Wc toieogaan ore dè Harmoniekapel f 50 meer subsidie te geven den aankoop van nieuwe instrumenten. Ook is de commissie er voor hel s-ilaris van directeur der gasfabriek te brengen op f 1200. De sluitingen zijn geslegen van 220 tot 425. Als B. en zich zouden kunnen vereenigen de opmerkingen der commissie, zouden twee pos'en piet f 25 en f 140 worden verlaagd twee posten met f 10 en f 150 verhoogd. Om de belastingverhooging te bereiken wensi-htpn B. en Wl de opcenten op het personeel met 10 te verhoogen. De commissie meent dit te moeten ont raden. want dan zou de belasting niet iuist daar drukken, waar de meeste draagkracht is. De commis sie wijst erop hoe de 7 hoogstaangeslagenen hebbende een inkomen van f 63500, aan personeel betalen f 553.76, dien tuin betreft, het voordeel dat hy daarvan be ft, wordt elk jaar kleiner, omdat er steeds meer van bebouwd wordt met jonge lioomen. Na nog een kleine deliberatie verklaren alleen de hee ren Buis en Vader zich voor verhooging, zoodat do bo- trekkelyfce pist met f25 zal worden verlaagd. By den post straten en pleinen informeert de heer Feisser of B. en W. van oordeel zijn, dat die f400 kun nen worden gemist en of deze gelegenheid niet eens moet worden aangegrepen om dit voordeeltje ten goede te doen komen aan onze straten. De heer Meurs wil den post op f 1500 laten. De Land- bouwstraat eischt ook weer spoedig verbetering, de straat is pas geopend en overal kan men de wielslagen der rijtuigen reeds zien. En ook elders eischen onze straten onderhoud en verbetering. Wat van dit jaar wordt bezuinigd, moet er het volgend jaar weer dubbel en dwars bij. Het is evengoed al een aanmerkelijk ver schil f1500 of f2380, zooals dit jaar is uitgegeven. De heer Vader wyst er op, dat m6n dit jaar nog niet klaar is met het straatwerk. Het trottoir Trapman- Vader wordt verlegd en verder zal er nog voor een f 150 aan kuilen worden opgehaald. De straten zijn in hoofdzaak zoo slecht geworden door het leggen der gas- I buizen en telefoon. De heer Feisser maakt de heeren attent op de goot voor spr.'s woning en voor die van den burgemeester. Daar loopt het water overheen. Voorzitter zegt dat er verandering zal komen. De heer Vader wijst er op, hoe de kuilen zullen moe ten worden opgehaald. Het zal evenwel niet zooveel kosten. Het is alleen arbeidsloon, die steenen maken de duurte. In de Regentenstraat is de gemeente ook reeds bezig. De heer Buis wyst er op, hoe Hoep en Noord een beste beurt hebben gehad. Men kan zyn eischen wel zoo hoog stellen; f 1100 is volgens spr. voldoende. De heer Meurs meent dat het den laatsten tyd een grief is geweest van eiken Schager, dat de straten hier zoo treurig waren. Liep je in donker dan moest je denken, hier om een gat, daar om een kuil. Denk maar eens aan de Heerenstraat. De heer Vader: die is nu in oide en als men nu van plan is om van heel Schagen een kolfbaan te maken, dan De heer Meursmaak je maar niet ongerust, dat dit met f 1500 zal kunnen gebeuren. De heer Feisser geeft in overweging of het niet eens noodig is de Gedempte Gracht in een aantal 'jaren ge heel te vernieuwen en laat daar het volgend jaar eens mede worden begonnen. De heer Vader zegt, dat de straat hier en daar blijft zakken nu weer op de Gedempte Gracht, door het schoonmaken van hot riool. Wil men daar een dadelijke verandering, dan moet men maar oen f20000 voor do bestrating leenen. De heer Buis zegt, dat naar aanleiding van de op merking van den heer Feisser meer is gelet geworden op het ophalon der kuilen. Zonder stemming blijft de post f 1100. De heer Bijpost vraagt of de post onderhoud plant soenen f 425 niet wat boog is. De heer Vader leest de opgaven van den gemeente opzichter en de heer Bijpost zegt zichverslagen. De post blijft dus gehandhaafd. Bij den post pompen en riolen f 120, vraagt de heer Meurs of daaronder begrepen is het repareeren van de monumentale pomp. Op con ontvangen bevestiging vraagt spr., wanneer nu eens met die reparatie zal worden begonnen, bet is een schande dat een pomp die misschien f 1500 a f 1600 kost, nu al in geen drie maanden water geeft. De heer Vader zegt dat het misschien noodig zal blijken de pomp gedeeltelijk af te breken om er van binnen bjj te kunnen. De heer Roggeveen zegt dat het bezwaar is, dat er steeds zand wordt opgezogen. - sflr) Da heer Vader zegt, dat als de brandspuit er opstaat oor deze geen last heeft, de pomp. zonder brandspuit juist wel. In de kloppen zal het dus wel niet zitten, want een klep is een klep zegt spr. Het wordt echter nood zakelijk dat de pomp gerepareerd wordt, er mag niet langer mee worden getalmd. De heer Feisser informeert of de maker, de heer Overtoom, al reeds eens een opdracht heeft gehad, de pbmp te maken Hij is er wel eens naar wezen k yken maar dat helpt niet. Uit de discussie die vry algemeen is, bljjkt, dat allen doordrongen is van het noodzakelijke, dat de pomp gerepareerd wordt en de heei Meurs dringt daar dan ook met nadruk op aan. De heer Buis: ja wy doen hier ook al niet anders dan mopperen. De heer Meurs: mopperen geeft niets, er moet worden «len met

Schager Courant | 1908 | | pagina 1