DondcYdair 12 November 1908 52ste Jaargang. No. 4412 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No. 20. s TRttPM&N Co. EERSTE BLAD. Bekendmakingen Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. II Alintei Niüiws- Mrattmiï- LnMlil Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STIKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Eranco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ©t. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bettaai uit twre bladen Gemeente SClIAGEiV 0— Skhorsina Kaasmarkt. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis dat geen kaasmarkt zal worden gehouden gedurende het tijdvak van 15 November I90S tot den tweeden Woensdag in April 1909 en alzoo de eerste kaasmarkt in het jaar 1909 zal worden ge houden 14 April 1909. Schagen, den 3 November 1908. Burgemeester en Wethouders van Schagen, H. J. POT. De Secretaris. ROGGEVEEN. 1 o— DHANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen brengen ter openbare kennis, dat op 27 October 1908 bp hen is ingekomen een verzoekschrift van de Naam- looze Vennootschap Sportterrein „Wilhelmina" te Scha gen, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in de navolgende localiteit; „de tent", op het perceel, kadastraal bekend gemeente Schagen, Sectie A, No. 1002, en gelegen i achter de Nieuwe Laagzijde aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Schagen, den 4 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. POT, Burgemeester. ROGGEVEEN, Secretaris. o— Keuveltjesavondeu. De Burgemeester der gemeente Schagen verzoekt bü deze den ingezetenen der gemoente om hunne medewer king tot het voorkomen van het aanleggen van vuur tjes en het afsteken van vuurwerk op St. Msarten of de zoogenaamde keuveltjesavonden op 11 en 12 Novem ber a.s. opdat die avonden uitsluitend feestavonden blijven voor de kinderen. Schagen, 7 November 1908. De Burgemeester, H. J. POT. In Wright's vliegmachine. De Wereldkroniek bevat foto's en een beschrijving van Wrights proefnemingen in Bretagne. De tekst is van de hand van onzen landgenoot den heer Rozen- daal. De heer R. is ingenieur, had zich voorgenomen het Wrightwonder met eigen oogeu te gaan aanscr.ou- wen en verliet daarvoor in de maand October zijne woonplaats. Uit zijn interessante beschrijving vermelden we t hier volgende: ,,'t Was half acht 's morgeus toen we voor de loods aan den rand van de heide, bij Auvours, stopten. Vijftig meter 't veld op stond Wright tij zijn vlieger, juist bezig den motor te probeeren. Op zijn gelaat lag een trek van geluk. Hier op de heide, in den frisschen morgenwind, hoog boven bet dal der Sarthe, voelde hij zich in zijn element; bier kon hij zich bewegen, kon hij uitvliegen en over de derinebosschen aan dc-u rand der heide heenstrijken, hoog boven de toppen der boomen uit, zoo ver, zbo hoog, zoo lang hij wilde. Ik ging op Wright toe, alhoewel dicht bij hem, was 't mij, als moest ik hem bijzonder voorzichtig naderen 't was als in mijn kinderjaren, toen ik in den tuin de musschen naliep hij kon immers elk oogen- blik wegvliegen! Een korte welkomstgroet en reeds beeft V. rigiit in zijn "vlieger plaats genomen. De luchtschroeven draaien, alles is voor vertrek gereed. De Amerikaan maakl de voor hem typisch geworden bewegingen: de muts wordt diep in 't voorhoofd getrokken, de jas dichtge knoopt. De linkerhand is aan den hefboom, die het hoogtestuur bewerkt. Een oogenblik van spanning. Wright trekt de klink weg, die 't toestel aan het achtereinde van de startrail vasthoudt. Het 700 K.G zware, boven aan den startbok hangende gewicht treedt onmiddellijk in werking en trekt door middel van een over rollen loopenden kabel, den vlieger met een snelheid van zes meter in de seconde over de vieren twintig meter lange houten rail. Aan 't einde aange komen, haakt de kabel vanzelf uit. De vrij geworden vlieger schiet nog een paar meter dicht over den grond, met de uiteinden van het houten onderstel t heidekruid rakend, de luchtdruk onder de draagvlakken en de roteerende schroeven werpen een stofwolk om hoog. Intusschen heeft Wright zijn voorstuur de ver- eischte helling gegeven en majestueus gelijk een adelaar, die van een rotsklip afvliegt, zeilt 1 dj eer oogwenk later hoog boven de hoofden der toeschouwers t luchtruim in. Allen staren hem a's gehypnotiseerd na. Een ieder beseft de groote beteekenis van het oogenblik. Daar, torenhoog, aan den blauwen morgenhemel, vliegt een man door 't luchtruim. Met een paar kisten, waarin wat houtwerk, linnen doeken en staaldraad verpakt waren, was hij van over den oceaan uit dat land der onbegrensde moge lijkheden gekomen, en had in de Motorwagenfabriek van den heer Bollee te Le Mans die stokken en latten te zamen gevoegd, die doeken er over gespannen. Ze hadden er niets van begrepen, die Fransche werklieden en nu zweefde hij daar ginds, waar de heide naar 't dal glooit, over 't dennebosch. Zie daar neemt hij zijn bocht zonder (le minste schokken; sierlijk als een meeuw, die tegen den stormwind in zeilt, helt de vlieger naar den binnenkant der bocht over. 't Is een oogenblik als moest hij omkantelen, doch met een zekerheid van beweging, die 't grootste vertrou wen inboezemt, trekt hij zijn grooten cirkel verder. Nu is hij aan den overkant van 't veld boven den bosc-hrand. Wat is dat la er iets niet in orde? Wright is plotseling omlaag gekomen en trekt nauwelijks drie voet hoog over de heide heen. Nu eerst zien wij de snelheid. Toen hij daar boven was. met die effen blauwe lucht als achtergrond, raakte ons oog in de war: hij was de eenige in dat groote onmetelijke ruim, doch nu hij daar langs den bosch- rand voorbij de boomstammen jaagt, kan men verge lijken meten. Er zit een gang van vijfenzestig tot zeventig kilometer per uur achter! Aan 't andere einde van 't veld, waar 't terrein heuvelachtig is, gaat hij, alvorens de bocht te nemen, eerst- weer de hoogte in. Zoo vliegt Wright drie keer om*'t terrein, dan komt hij van een der hoeken in rechte lijn op den start- bok aanzetten. Hij daalt, alvorens te landen, gaandeweg net als de grouse, 'tt Schotsche hooglandhoen. dat ook eerst een eind juist over het heidekruid heen scheert, voor 't ergens in een zandkuiltje neerstrijkt. Een voet van den grond trekt Wright aan 't voor de borst loopende touw, waarmede hij de inlaatkleppen van zijn motor open zet en de machine stopt, 't Slee- vormige, houten onderstel schuift nog vijftien meter over 't zand en zonder eenigen stqpt of schok blijft de vlieger op twintig meter afstand van den startbok j staan. Een gejuich barst bij de toeschouwers los. Wrigh dankt met een nauw merkbaren glimlach. Zoo heb ik hem gedurende den tijd dat ik te Le .Mans was wel meer dan vijftig keer zien vliegen. Tooverachtig van aangrijpende grootschheid is het schouwspel als hij tegen het vallen der avondscheme ring uitvliegt. Ik zal mijn leven lang niet vergeten wat ik genoot op dien Octoberavond, toen hij met den heer Fordyce van 't Parijsche Journal ruim een uur in 't luchtruim bleef. Toen Wright afvloog, stond de zon als een purperen schijf reeds laag aan den hemel. Voor de bergen om Le Mans, die als blauw grauwe coulissen 't plateau naar 't westen afsluiten, schoven langzaam zware wolken. In 't oosten, daar waar 't terrein daalt en een beekje zich door de heide slingert, steeg een dichte, melkwitte, ondoorzichtige nevelmuur op. De bijna volle maan kwam met haar magisch licht over den boschrand kijken en den luister van dit tooverbeeld nog verhoogen. Met die twee hemelvuren, de purperen ondergaande zon in 't westen, de zilveren maan aan den anderen hoek van 't veld, tot gidsen, trok de groote witte vogel op dertig tot vijfendertig meter hoogte zijn langgerekte ellipsen. Wij stonden allen bij de startrail. Met de nauwgezet heid van een op tijd rijdend machinist passeert V right telkens en telkens weer 't punt van vertrek. Als hij daar in 't westen tegen den oranje-gouden hemel zijn bocht beschrijft en de laatste stralen der ondergaande zon de zeilen van 't luchtschip van onderen tref fen, de stalen snaren en 't houtwerk als met vloei baar goud overgietend, geniet men een onbeschrijflijk fantastisch schouwspel. Wat moet wel in de ziel van dien schipper daarboven omgaan? Hij, daar hoog boven nog in 't zonlicht badend, wij reeds in donker gehuld. Daar komt hij weer aan, recht af op ons koers zet tend. Duidelijk ouderscheiden wij, hoe meer hij in de zone van 't maanlicht komt, den schipper met zijn passagier. Hoog boven ons trekt 't luchtschip, als aan onzichtbare draden hangend, voorbij. De passagier be antwoordt 't gejubel dat van omlaag naar hen opstijgt, met 't wuiven der hand. Wright zelf zit alsbrons ge goten onbewegelijk aan 't stuur. Ternauwernood, slechts met moeite, neemt men de kleine bewegingen van zijn armen waar. Hij schijnt ongevoelig voor al dat gejubel onder hem, gemengd met, toejuichingen van zoo velen, die hem nog voor korten tijd voor een bluffer, ja bedrieger uitmaakten. Duidelijk ziet men de vlammetongen op de cylin- ders spelen, dat vuur, dat aan alles kracht verleent. Nu trekt hij juist hoven den boschrand voorbij de zilveren maanschijf. De sierlijke houten spijlen, de dunne langgestrekte lijnen van de beide zeilvlakken, de staaisnaren, die de stabiliteit van 't geheel ver hoogen, dat alles teekent zich als een fijne silhouette tegen den zilveren achtergrond. Het herinnert aan een van die fijne Japansche prenten. Die melkwitte, daar over de heide hangende nevel geeft 't geheel iets sprookjesachtigs. Ik voel me als in een tooverland. Daarginds drijft 't spookschip met dien Amerikaanse hei toovenaar en zijn passagier aan boord de nevelzee in. Eindelijk was dan 't oogenblik aangebroken, dat ik mee zou vliegen, dat de droom van mijn kinderjaren, de wenseh van jaren, vervuld zou worden. Kom Rozen- daal, 't is jouw beurt, dat waren de weinige woorden, waarmede die wonderbare man mij uitnoodigde naast hem plaats te nemen in het vaartuig, dat de wereld gaat revolutioneeren. Weldra zat ik op den stoel naast den motor. Wright wierp nog een laatsten blik op de machine, dan nam hij links van mij plaats. De motoi naast mij werkte met volle kracht en to.-h bespeurde ik niets van vibratie, zooals dat wel in motorwagens 't geval kan zijn. Ik schrijf dit voor een goed deel aan 't houten, veerende framewerk toe. „Ben je klaar? klonk de vraag naast me en nauwelijks had ik hierop bevestigend geantwoord, of Wright had al de klink weggetrokken en voort stoven wij over ('ie rail. Er was in dit lanceeren niet de minste schok waar te nemen, ook bespeurde ik niets van een onaangenaam gevoel'in de maagstreek, zooals men wei bij 't snelle dalen in een lift wil voelen. Aan 't einde der rail rees 't luchtschip spoedig en in een oogwenk waren we een goede twintig meter hoog boven de heide. Een onbeschrijflijk gevoei -,-i geluk, van vrijheid kwam over me, de aarde verlaten te hébben en zacht deinend op onzichtbare golven weg te zeilen. Naar alle richtingen een vrij onbeperkt uitzicht, een frissche bries, die langs mijn siape streek. De afwezigheid van een gaszak of ballon in welken vorm ook, het zuiver mechanisme in de voort beweging dat alles was zoo absoluut nieuw, dat ik moeite had de vele indrukken, die op mij instorm den, in gedachten vast te houden. De verschillende luchtstroomingen, nu eens de warme boven de kale zandige heide, dan weer de koudere hoven de aangren zende dennehosschen, maakten zich iloor een zacht wiegen van 't luchtschip in de verschillende richtingen merkbaar Een bries die ons van ter zijde trof, toen wij een eind verder langs een dennebosch vlogen, deed ons direct opzij overhellen, maar Wright bestuurde meesterlijk zijn luchtschip. \ls hij daar zit, de handen aan de hefboomen, den blik recht vooruit op 't hoogte-roer gericht, is hij een met den vogel, dien hij schiep, 't Is als heeft hij zenuwuitloopers tot in de uiterste hoeken van die groote vleugels, als voelt hij den geringsten lucht druk op een der vlakken van zijn vlieger, voordat zij 't toestel naar de een of andere richting doen helien. Do bewegingen van zijn armen, want slechts deze verraden leven, zijn afgerond, getuigen van absolute beheersching van 't toestel.'" Winkel. A.s Zondag 15 November zal door Winkels Harmonie, directeur de heer A. Egmojid, het eerste concert in het winterseizoen worden gegeven. Het uitgebreide programma belooft den bezoekers eenen aangenamen avond. Winkel. Door het Hoofdbestuur van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier worden als candidaten voor hot Voor zitterschap van het District Niedorp aanbevolen de heeren W. C. Visser te Nieuwe Niedorp aftredend en K. Vries, voorzitter der afdeöltng alhier. De algemeene vergadering van den Ijsbond wordt dit jaar gehouden te Punnerend op Zondag 13 Dec. a.sdes middags 12 uur. Afgevaardigden voor den IJsclub alhier zijn de heeren C. Meurs en J. Zeile maker. Onde Niedorp. Ter benoeming voor een onderwijzer te Zijdewind vacature J. Strubbe, zijn alphabetisch op de voordracht geplaatst de heeren B. v. d. Hoef te Wilnis en J. Horst, thans tijdelijk aldaar. Kolborn. Voor flink bezette zalen gaf het harmoniecorps „De Eendracht" alhier, Donderdag en Zondag j.1. zijne uit voeringen. Aangevuld door een zestal leden der zustervereenigirig van Schagen, leverde ons corps onder haren nieuwen directeur iets goeds. De hernieuwde kennismaking met inej. Visser, decla- matrice uit Purmerend, was voor velen een genoegen. Ons harmoniekorps deed eene gelukkige keuze door deze dame te engageoren. Oudkarspel. 1.1. Zaterdagavond is een rijwiel, behoorende aan den heer H. Hart Mz. alhier, ontvreemd. B(j de politie is aangifte gedaan. Oudkarspel' De heeren G. van Dort te Oudkarspel en A. Ootjers te N. Seharwoude, beide leden der Gym. Ver. „Hercules", alhier, behaalden bij het 11. Zondag te Alkmaar gehou- len examen in volksoefeningeu, diploma en zilveren dasspeld Nederl. Gymn. Verbond. i lïirkshorn. De uitslag der j.1. Zondag gehouden stemming voor 4 leden van 't Kiescoll6gn der Ned. Herv. Gem. alhier is als volgt Gekozen is de heer A. Hoogland. Voor de buitenge wone vacature, ontstaan door 't overlijden van den heer W. Smit, moet herstemd worden tusschen de heeren G. Kuiper en Jb. Wink, voor de beide andere vacante plaatsen tusschen do heeren G. Kuiper, A. de Groot, C. Koeij, G. Doekes en J. Wink. Broek op Laogendyk Aan het telefoonkantoor te Broek op Langendijk wer den de vorige maand eiken dag gemiddeld 75 berichten (telefonische) verzonden en ontvangen. Dit is wel het duidelijkste bewijs, dat er groote drukte heerschte in d9n groentehandel. Zoidscliarwoude. Maandag raakten te Zuidscharwoude twee jongens van 5 en 6 jaar in de breedo en diepe vaart. Gelukkig konden zij nog gered worden. De eene werd op het droge gebracht door dm schoenmaker P. Veen, die reeds 5maal te water sprong, om het leven van anderen te redden. Ons dunkt, dat deze daad van zelfopoffering wel wat waard is. Schoorl Maandagmorgen brandde te Groet de boerenwoning af van v. E. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het doorbranden van den schoorsteen. Wieringen. De heer D. Koppedraaijer, ouderwijzer aan de O. L. school te Westerland alhier staat no. 1 op de voor dracht voor onderwijzer te Lutjebroek (N.H.). Wieringen. ALs bewijs dat het najaar zeer zacht is geweest, kan dienen, dat te Stroe, bij den heer D. Lont Jz. een rozenstruik in vollen bloei staak En dat thans bij vriezend weer! Wielingen De lijslersLrikker C. M-, ving in zijn strikken een Lijster waarvan de kop was afgescheurd en in denzelfden boog was ook een valk in den strik gevlogen. Deze vermoedelijk de lijster willende verslinden, is het slacht offer geworden van zijn roofzucht. Wieringen. Onze afdeeling van den Nederlandschen Protestan- lenbond. hield j 1 Maandagavond op de bovenzaal der Herv. Kerk te Hippolytushoef een algemeene bijeen komst. Aanwezig waren 10 dames en 26 heeren. De voorzitter, de heer D>. H. Bax, opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Het speet voorzitter, da' zoo weinigen gehoor hebben gegeven aan de oproeping tot hijwoning dezer bijeenkomst. Hierna gaf voorzitter het woord aan den spreker den heer Ds. Onnes, die tot onderwerp had gekozen, de leer van Buddiia tegenover den godsdieast van Jezus v in Nazareth. ALs toegift gaf de heer Onnes nog een bijdrage getiteld„Een proponent die op beroep gaat preken." Zoowel de eerste rede als deze bijdrage verwierf veel bijval. Na afloop dankte voorzitter den spreker voor zijn gloedvol betoog. In de pauze werden de aanwezigen onthaald op een paai- kopjes chocolade, welke zich heerlijk lieten smaken. Ook hiervoor betuigde de voor zitter aan de vriendelijke schenkster dank en sloot de bijeenkomst. Winkel. Maandag 9 November j.1. trad als spreker voor het departement Winkel, der „Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" op, de heer Edmond Visser van Am sterdam. Na een kort welkomst-, tevens openingswoord van den voorzitter, waarbij hij tot zijn leedwezen consta teert, dat het aantal belangstellenden in verhouding lot andere avonden gering is, wordt de aandacht verzocht voor de door den lieer Visser voor te dragen frag menten. Als alles stil is, begint de heer .Visser met het voor dragen van het eerste nummer van zijn programma „.Moderne Verzen" van Kloos, Verweij enz. 'I Is al direct te hooren, dat spreker beschikt over een goed talent, de moderne verzen, hoe moeilijk dik wijLs te lezen, worden zeer duidelijk voorgedragen, waar bij datgene op den voorgrond treedt, wat de schrijver er in gelegd heeft. Het programma is rijk voorzien en wordt met zorg afgewerkt. Zooals altijd pakt het eene quminer meer dan het andere, en zijn ze het mooist en begrijpelijkst voor hen, die op litterair gebied geen vreemdelingen zijn. Want zij. die nimmer moderne verzen. Gijsbrecht van Aemstel, het zevende gebod van Heijermans, hebben ,gelezen. zullen niet genoten hebben wat zij; die dit wel hadden gelezen genoten, en wenschten misschien terug of gaven de voorkeur aan lezingen van tegen woordige of vroegere departementsleden, of aan avon den van sprekers, dat men moet lachen, tranen lachen, hoe oppervlakkig het voorgedragene ook was. Doch de heer Visser is meer de man voor ernst, dat getuigde no. 2 van het programma. „In het donker', als daar een vader, een vader zijn eenigst kind, een jongetje van 6 jaar, bLind ziet worden, blind voor altijd, voor altijd „in het donker", ondanks alle hulp van doctoren en professor De smart van dien vader, die voor dat zwarte vlek ken de oogen van zijn kind voor altijd zullen bedekken; de indrukken van hem zelf en van zijn overleden vrouw tracht te bevestigen in het verstand van dat kind, wordt door spreker voortreffelijk weergegeven. Dan volgt „De Boderol uit den Gijsbrecht van Aemr stel, mooi, vooral voor bekenden. Scheldcritieken, amu- sant, „o, vader, ga niet dood", ernstig, en dan, in af wijking van het programma, twee fragmenten uit het Zevende gebod van Heijermans. De personen die spreker daarin laat optreden, komen duidelijk uit, vooral in het tweede fragment ais de jonge pastoor zijn broeder en Lotte, de vrouw waar hij mee leeft, tot ontbinding hunner verhouding tracht over te halen. Het gedeelte uit het zevende gebod was zeker niet het minst pakkend, getuige de aandacht waarmede het gevolgd werd. En ten slotte „Een Droom", een zeer humoristische droom, die de opgewekte stemming deed terugkeeren voor w;ij onze woning weer opzochten. Het woord van dank van den voorzitter aan den heer Visser, was zeker niet onverdiend. De heer Visser is een spreker in verschillende nuts- departementen niet onbekend, getuige zijn vele lezingen op nutsavonden en de meestal zeer gunstige beoor deelingen in de daarvan uitgebrachte verslagen. Maart 't is nu eenmaal niemand gegeven, al zjjn hoorders te voldoen, doch waaraan de schuld'? Mochten in dezen nutsavond aanwezigen geweest zijn, die niet vonden wat ze dachten te vinden, een woord van verwijt mag den spreker niet treffen. Men vergete niet dat het Nut geeft litteraire bijeenkomsten, waarbij het kan voorkomen dat men zich moet inspannen den spreker te volgen, of eenigermate met het voorgedrageije bekend moet zijn, om verschillende personen die worden voorgesteld te kunnen herkennen. Het Nut gaat thans de feestelijke bijeenkomst in De cember tegemoet, met de hoop, dat geen enkel lid ver- zuime die bij te wonen. Zooals reeds bekend is, is die feestavond georganiseerd ter herdenking van het 60-iarig bestaan. „Hulp in Nóód", Oudcarspel. Huishoudelijke vergadering op Maandag 9 November 1908, ten hui* van den heer C, Kroon Cz, aldaar. Aanwezig 24 leden. Na opening door den vice-voor- zitter, den heer Wi. Vis, worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Verslag rekening „Hulp in Nood": De ontvangst bedroeg f 1522.47 (saldo vorig kwar taal f 1146.42, contributie f 376.05), de uitgaaf f 335.751/2, (aan 75 uitkeeringen f 298.15, bodeloon f 37.6O1/2), saido f H86.7I1/2, waarvan f 1094.64 op de Spaarbank geplaatst en f g2.07y2 in kas, alzoo valt een vooruitgang te eonstateeren van f 40.291/2- Idem Begrafenisfonds Saldo vorige rekening f 166.61 (op de spaarbank was geplaatst f 168.15, dus f 1.54 te veel), contributie van Mei tot Nov. f 139.82, totaal ontvangst f 316.43; de uitgaaf bedroeg f 173.98, (2 uitkeeringen ad f 60 en 1 ad f 40 is f 160 en f 13.98 bodeloon), saldo f 132 45 waarvan f 118.15 op de Spaarbank en f 14.30 in kas; een achteruitgang dus van f 30. Der vergadering wordt medegedeeld, dat het Begra fenisfonds thans 314 leden telt. 1 ot commissieleden voor het nazien der volgende reke ning worden aangewezen de heeren S. de Vet en F. Berkhout en tot plaatsvervanger de heer C. Dekker. eislag van het Bestuur, omtrent het voorstel P Gorter; een aanvrage om subsidie te richten aan het gemeentebestuur. De heer Vis betuigt allereerst zijn leedwezen, dat het voorstel oogenblikkelijk was behandeld; beter was het geweest, daarover eerst eens rijpelijk na te denken en zich af te vragen, of het reglement dat misschien ook verbood, wat inderdaad het geval is. Indertijd is op een vergadering besloten, geen begun stigers meer aan te neinen, maar daarentegen ieder in de gelegenheid te stellen, gewoon lid te worden. Spreker meent, dat men door een subsidie aan te nemen, de gemeente als het ware begunstigster zou gaan maken. De heer Gorter zegt. dat hij de handeling van het bestuur heel vreemd vindt. De heer Joman had op een vergadering gezegd: spreek er onder elkaar eens over. om dan op de volgende vergadering een voorstel ie krijgen. De heer Joman kwam zelf ook met een voorspel aan, dat dadelijk in behandeling werd genomen. 00 .itter: Dat stond toch zeker op de agenda. De heer Butter: Geen voorstel, alleen bespreking- dit maakt een groot verschil. Ook spreekt de heer Butter zijn bevreemding er over uit, dat nu op de agenda staat vermeld: Verslag van het bestuur omtrent het voorstel van den heer P. Gor ter. Dit is geen voorstel meer, maar een besluit De heer Vis zegt, dat dit muggenzifterij is, maar hij zal de opmerking ter harte nemen en goed op zijn woorden passen. De heer Gorter meent zeker te weten, dat iedere ver- eeniging een subsidie of toelage mag aannemen. Boven dien is het goed gevonden, dat de heeren Fuhrhop, Pranger en Vis, die als eereleden waren voorgesteld, evengoed f 5 contributie per jaar betaalden. Wat is dat dan? vraagt hij. De voorzitter antwoordt dat die beschouwd moeten worden als gewone leden en over de geldgeschiedenis is jiiet gedacht. De heer Gorter is het niet met den voorzitter eens maar hij begrijpt wel dat het bestuur het niet aan durft, omdat er nog te veel geld in kas is. tyaarwaah- om stelt het dan voor, om verandering te brengen in de uitkeeringen, met het oog op den achteruitgang der vereeniging'?

Schager Courant | 1908 | | pagina 1