VERSLAG Landbouwproefvelden in Noord-Holland, 52e Jaargang. No. 4413. Zondag 15 Nov. 1908. VIERDE BLAD. vanwege het Rijk gesubsidiëerde gedurende I907i 2 S Chili. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. - OVER DE - 38. K. A. KAAN, Anna Paulowna. Zavelgrond. I oederbieten. Dit proefveld bestond uit 8 perceelen, elk groot i Are, die door onbemeste strooken ter breedte van 2 Meter van elkander gescheiden waren. Alle 8 perceelen werden per H.A. bemest met 6oo KG- super en 300 K.G. patentkali. Perceel I en 5 ontvingen geen stikstofmest. Perceel 2 en b werden bovendien bemest per H.A. met 200 KG. chili (gehalte 15.75 °/o). Perceel 3 en 7 bovendien per H.A. met 252 K.G. stikstof- kalk (gehalte 1695 °/o). Perceel 4 en 8 bovendien per H.A. met 186 K.G. kalksalpeter (gehalte 12.50 0/0). Het land werd in den herfst van 1906 gestoppeld en daarna diep geploegd en in 't voorjaar van 1907 geëgd. Supei en patentkali werden gestrooid op 15 April en de stikstofmeststoffen op 17 April. De bieten werden op 5 Mei met de machine gezaaid, op 28 Mei op pollen gehakt en op i 3 Juni uitgedund. In den loop van den zomer werden ze 2 maal j gewied. Van ziekte of vreterij hadden ze niets te lijden. Ze werden gerooid op 29 October. Het gehalte der bieten heeft men verzuimd te laten onder zoeken. De opbrengsten waren per H.A. gerekend, als volgt: Proefvelden ten doel hebbende eene vergelij- king tusschen de mestwaarde van zwavelzuren ammoniak en (of) kalksalpeter en stikstofkalk te vergel ij ken met die van chili-s alpeter. 37. S. W. DE CLERCQ, Haarlemmermeer. Zware zavelgrond. Suikerbieten. Vorig jaar haver met klaver. Op een stuk land in 1902 met stalmest, in 1904 en 1906 met super bemest en in 1907 met per H.A. 400 K.G. super en 400 K.G. patentkali, werd een proefveld aangelegd, bestaande uit 4 perceelen genomen dwars over de volle breedte van het land ter grootte van 2 Are elk. Perceel 1 ontving geen stikstofmest. Perceel 2 ontving per H.A. 200 K.G. chili. Perceel 3 ontving per H.A. 150 K.G. zwavelzuren ammoniak. Perceel 4 ontving per H.A. 250 K.G. kalksalpeter. In 't begin van December 1906 werd de klaver ondergeploegd Op 5 April werd de super gestrooid, einde Maart de patentkali op 16 April de zwavelzure ammoniak en op 13 Mei de helft der chili en kalksalpeter, terwijl de andere helft op 31 Mei is gegeven. Op 16 April is het land geëgd; op 8 Mei werden de bieten gezaaid op een rijenwijdte van 37 c.M. Begin Juni werden ze uitgedund en in den loop van den zomer eenige malen gewied en geschoffeld. De opkomst der bieten was regelmatig, doch den ganschen zomer was de groei traag en kon men geen verschillen tusschen de perceelen zien. Op 12 November zijn de bieten gerooid en op 26 November werden monsters genomen en opgezonden aan het Rijksland bouwproefstation te Hoorn ter bepaling van het suikergehalte. De prijs der bieten was f 9.25 per 1000 K.G. netto indien het suikergehalte 14 0/0 bedroeg. Elk 1/10 0/0 suiker daarboven of of beneden geeft een prijsverschil van 10 cents. Bij vaststelling der netto-opbrengst is 10 «/o tarra gerekend. De bieten waren op alle perceelen lang. takkerig en niet groot. De opbrengst per H.A. was als volgt: Femel 1 Qeen 9tikstof. 0 6 3 Stikstofkalk. v V 4 o Kalksalpeter. V Bieten. 53000 K.G. RonoR 53050 eem- 53025- 60250 63700 49800 58600 54100 60700 K.G. kaïniet in den herfst van 1906 (kaligehalte 15,7 0/0). Perceel 5 was bemest als 1, met bovendien per H.A 516 K G. kaïniet in het voorjaar van 1907. In 1906 was de bemesting van dit proefveld geheel gelijk aan die van 1907. Het proefveld is in het voorjaar gespit. Het poten der aard appelen geschiedde op 11 April op een afstand van 45 centi meters in het vierkant. De poters waren van gewone grootte. De aardappelen werden op 10 Juni en 24 Juni besproeid met Bordeausche pap. Van ziekte is niets bespeurd. Het rooien Bad plaats op 4 en 5 September. De opbrengsten waren per H.A. als volgt: Aardappelen. HA. groote. Perceel 1, geen kalimest 332 Perceel 2, patent kali in November 392 Perceel 3, patentkali in Maart 366 Perceel 4, kaïniet in November 374 Perceel 5, kaïniet in Maart 405 B.L. pOt«M. 48 50 56 57 60 HA. krieL 62 64 69 64 75 HA. groot» in 1906. 337 369 376 368 375 61975 54200 57400 Uit deze cijfers blijkt, dat men met het trekken van conclu- siën daaruit zeer voorzichtig moet zijn, want de stikstofkalk heeft op het eene perceel belangrijk minder opbrengst gegeven dan de perceelen zonder stikstofmest, terwijl op het andere perceel met stikstofkalk de opbrengst belangrijk hooger was dan op de perceelen zonder stikstofmest en zelfs hooger dan op een der perceelen met kalksalpeter. Gemiddeld schijnt de chili de beste uitwerking te hebben gehad en daarna de kalk salpeter. Dit proefveld werd aangelegd door de afdeeling Anna Pau lowna der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. I Gelijk reeds by No. 28, J. Mantel, Andijk, werd gemeld was dit jaar aldaar het voordeel aan de zijde van den zwavelzuren ammoniak in tegenstelling met 1906, toen de chili het won. Over 6 proefjaren viel de vergelijking eenigszins ten gunste van den zwavelzuren ammoniak uit. De kalibemesting heeft ook dit jaar wederom op alle per ceelen gunstig op de opbrengst gewerkt. De meer opbrengst aan groote aardappelen is per H.A. 60 H.L., 34 HL, 42 HL. en 73 HL De kosten der kali bemesting zijn f 20 h f 25 per H.A. en worden hierdoor rijkelijk vergoed, daar de waarde der groote aardappelen f 2 per H.L. was. De late aanwending van kaïniet heeft op de opbrengst zeer gunstig gewerkt, evenals in 1906. De kwaliteit der aardappelen was dit jaar best waar kaïniet en patentkali in den herfst waren aangewend, minder goed bij patentkali in het voorjaar en matig bij kaïniet in het voorjaar. Uit de resultaten van beide proefjaren mag men besluiten: i°. dat bemesting met kaïniet of patentkali op aardappelen zeer loonend was op dezen niet-kalirijken grond; 2°. dat de opbrengsten hooger zijn geweest bij de aanwen ding van kaïniet in het voorjaar, eenige weken voor het poten der aardappelen, dan bij uitstrooien in den herfst; 30. dat bij uitstrooien in den herfst patentkali iets gunstiger op de opbrengst heeft gewerkt dan kaïniet, terwijl integendeel bij uitstrooien in het voorjaar kaïniet veel gunstiger op de op brengst werkte dan patentkali; 40. dat de late aanwending van beide kalimeststoffen on gunstig heeft gewerkt op de kwaliteit der aardappelen doch dat kaïniet bij late aanwending het meest ongunstig werkte. Proefvelden, aangelegd met het doel de uitwer king na te gaan van eene bemesting met kalk. BEMESTING. 9 Netto- opbrengst per H.A. in K.G. Suiker gehalte in Prijs per 1000 K.G. Geld- opbrengst per H.A. 1 1 Geen stikstofmest 37.200 14.1 f 9,35 f 348 2 Chili 32.350 13.2 8,45 273 3 Zwavelz. ammoniak 31.350 13.9 9,15 287 4 Kalksalpeter 1 32.250 13.- 8,25 266 Daar op het niet met stikstofmest bemeste perceel 1 de op brengst en het gehalte beide hooger waren dan op de andere perceelen schijnt het raadzaam uit de cijfers van deze proef geen conclusiën te trekken. Bij No. 30, S. Droog, Andijk, won de chili het een weinig van den zwavelzuren ammoniak en stond de eerstgenoemde meststof vrijwel gelijk met de kalksalpeter. Bij No. 31, M. Ruiter, Venhuizen, viel de vergelijking ten voordeele van den zwavelzuren ammoniak uit; eveneens was dit het geval bij No. 32, R. Bouwman aldaar en D. Keetbaas, No. 34. Bij No. 36, L. van Zandwijk, Anna Paulowna, gaf chili de beste resultaten, eveneens bij No. 38, K. A. Kaan aldaar. Proefvelden ten doel hebbende eene vergel ij king tusschen de mestwaarde van kaïniet en patentkali. 39. P. 'VAN DIJK, Andijk. Zware zavelgrond. Blauwe aardappelen. Vorig jaar dito. Deze proeven, No. 40 tot en met 45, waren alle toegevoegd aan andere bemestingsproeven, zoodat de resultaten telkens in het verslag der afzonderlijke proeven zijn meegedeeld Bij No. 2, M. Dekker, Nibbikswoud, zavelgrond zonder kool zure kalk, was de opbrengst der bruine mosterd op het ge deelte, dat met kunstmest en kalk bemest was, weer beduidend minder dan op het overige deel van het proefveld, bemest met kunstmest zonder kalk. Over 9 proefjaren gaf weglating der kalk een voordeel van f 380 per H.A. Bij No. 17, A. Colijn Jr., Middenpolder, Nieuwer Amstel, klei grond en bij No. 18, W. Nieuwkoop, Noorder Legmeer, kalk- arme kleigrond, was bij winterrogge en tarwe niets van de uitwerking der kalk te bespeuren. Bij No 27, A. van Vuure, Ransdorp, veengrond, was de uit werking der kalk op hooiland zeer gering en kon de kosten niet goedmaken. Sinds vele jaren is op verschillende proefvelden in Noord- Holland gebleken, dat bemesting met kalk in den regel onvoor- i deelig is en het verdient daarom aanbeveling nooit tot een bemesting met kalk over te gaan, alvorens op kleinere schaal een voorproef met deze meststof.te hebben genomen. Bij No. 107, A. Posker, Schagen, kleigrond, bleek bemesting Dit proefveld is in 1906 aangelegd, nadat in den zomer van met kalk een afdoend bestrijdingsmiddel te zijn tegen „knop" 190^ gebleken was, dat hier duidelijk kali-gebrek bestond. (Zie °f „knolvoet" in bloemkool, verslag 1906, bladz. 38.) Het proefveld bestond uit 5 perceelen, elk groot 2 Are. Perceel 1 was per H.A. bemest met 925 K.G. super, 300 K.G. zwavelzuren ammoniak en 200 K.G. chili. Perceel 2 was bemest als 1, met bovendien per H.A. 300 K.G. patentkali in den herfst van 1906 (kaligehalte 27 °/o). Perceel 3 was bemest als 1, met bovendien per H.A. 300 K.G. patentkali in het voorjaar van 1907. Perceel 4 was bemest als I, met bovendien per H.A. 516 De Rij kslandbouwieeraar voor Noord-Holland, 0. NOBEL. il t (Wordt vervolgd.) ;i t Zitting van Dinsdag 10 November 1908. Ken jeugdige oplichtster. De eerste beklaagde, do 19 jarige MargarolLa Johanna Tuin uit Enkhuizn begon ai direct by aai.komst inde zaal te builen. Wat ze gedaan heeft, gaf daartoe by emig zoor verklaarbaar berouw, trouwens aile aanlei ding Zy is by grootmama thuis, die in eene onaan zienlijke straat in 't ouda stadj j woont en 't is er ,.armrê troef'. Die rol beviel niet aan de nogal avon tuurlijk aangelegde en hooghartige Margaretlin, die wel dra by zekeren mevrouw Fernhout zich nogal bemind wist te maken; althans ze kwam er al gauw „als kind ln huis." Ze koesterde echter hoogere i?j neigingen nog, sempre excelsior was haar devies. En dat bleef ze getrouw tot den dood die ze later zichzelf wou aandoen, welke poeing echter is misiukt. Mooie japonnetjes, opzichtige hoedjes, bruine schoenen, dat was alles van haar gading, daar hield ze bizonder van. Zóó ver strekte hare ook op andere wijze zich open barende royaliteit zich uit, dat ze een zilveren horloge met ketting aan eene dienstbode cadeau gaf. Opzichtig gekleed, groote uitgaven maken, tot een rang en stand behooren die dat niet doet niet doen kan het waren wel eigenschappen, die haar do onderscheiding bezorgden, dat de politie haar scherp gadesloeg Lang reeds vóór ze het feit beging, waarvoor ze nu Terechtstond. En eindelijk vloog ze dan ook in de kaars. 't Was ongehoord zooals ze in den laatsten tyd haar slachtoffer heeft gevild. De riike fantasie der Enkhuiz >r schoone bracht haar op 't idéé om eens een extra bron van inkomsten te doen ontstaan. Ook de toestand van hare geldkast maakte een dergelijke ontdekking zeor wenschelyk. In juffrouw Zwaantje Broers, de echtgenoote van den heer Kloek, h^d zy net de rechte persoon gevonden voor haar plannetje*, Zij onthaalde 7dit goeie mensch op een reeks goed Ineengezette leugentjes, zóó grof, dat men gewoonweg naf staat by 't vernemen, oenerzyds van zooveel bruta liteit van madame Tuin en anderzijds van zoo veel goedgeloovigheid en simpelheid als Zwaantje Broers aan den dag'heeftfgelegd. Eerst heette het, dat Margrietje om een beetje geld verlegen was Een paar gulden was voor den eersten nood wel voldoende. Ze kreeg wat ze verlangde. Daar na werden de connectién verder voortgezet. Ean regi ment brieven, (tenminste 74 stuks een der getuigen dacht van wel 10C>) werden door 't jufje successievelijk gestold en geschreven, en, mot de meest welklinkende namen, als Baron van Tuyl van Serooskerken, Tadema Wieland, van Rehnen etc, ond<-rteekend aan haar (mej. Tuin zelve), afgezonden. Hot heette nu verder namelijk, dat zo bij eene lotery was geïnteresseerd; in de voor dellen, welke deze afwierp, zou zo voorzeker Zwaantje ook zoo graag willen laten dcelon. Maar de bezwaren voor deze om lid te worden waren voorshands te groot en 't kon wel zoo geschikt worden, dat juffrouw Kloek evengoed voordeelen genoot in die lotery: dan nam zy er maar in deel, zoodanig dat de deelname ten name van juffrouw Tuin werl ingeschreven. Die zou 'tz rakje wel tot klaarheid brengen! En dat deed zo... Het regende brieven inet titels, zooals straks genoemd voorz'on, die dan moesten heeten te zijn van heeren, die in de Bank, waar de loterij van uitging, zitting hadden. Ook verzuimde Margriet niet om af en toe eer.s de onkosten te innen die Zwaantje „verschuldigd was". Zo wist deze we! een tijdlang zoet te houden met 't voorlezen van al dio gefingeerde briever. van f20000, voordeel f30000 voordeel dat tot f 400 0 zelfs aangroeide, maar hoé grenz«nloos dom Zwaantje zich in 't heele geval ook heeft betoond, tóch werd ze er ten laatste ongeduldig onder, dat zo nooit geld in banden kreeg, trots al die mooie voorspiegelingen. En mede lie. het haar onbevredigd, dat er nooit eens een brief aan haar adres kwam. 'tls w&ar, haar man mocht er absoluut niets van weten, dat had haar „vriendin" haar terdege ingepeperd,* maar ze was toch onvoldaan over een en ander. Daar zat de jonge oplichtster niets mee. Ze wist hare oudere en rijkere vriendin, bij wie grootmoe af en toe werkte, wel tevreden te houden. Een brief was spoedig klaar, mot onderteekening van Baron van Tuyl van Seroosrkcrken, welke „missive" ze aan een vriendin in Amsterdam stuurde, met verzoek die daar te posten. 's Morgens van den anderen dag kwam Margriet 's loeren, of de brief al gearriveerd was, maar nee, hoor, dat gebeurde 's middags eerst. Enfin, dat was dan in orde. Ten opzichte van de ontevredenheid ovor 't geld redde de jonge oplichtster zich ook tactvol. Ze schreef aan Zwaantje een brief, onderteekend Tadema Wieland, dat ze den volgenden dag by Notaris Bol f 40000 kon halen, 's middags ten 4 ure. Doch vóór 't zoover was, kwam er toevallig weer tegenbericht! Den 26sten Augustus, toen Zwaantje's echtvriend jarig was, kwamen er 8 brieven één van Van Rehnen. een van Baron van Tuyl en een van Tadema Wieland 1 Stel je voor En dat alles slikte juffrouw Kloek maar voor goeie munt. Juffrouw Tuin, aan wie het spelletje opperbest beviel en die heel „voordoelig" speelde, wist zoo haar slacht" offor in don ty.i van eenige maanden circa f800 afhan dig te maken, Waarvan een gedeelte weliswaar inbaar armoedig tehuis is beland,—maar de rest verpronkte en verkwistte ze dan toch. Eindelijk liep 't vast en wist inspecteur H. de Groot haar te arresteeren, wat ze zich zoo heeft aangetrokken dat ze in haar eng verblijf heeft getracht, zich door gasverstikking van het leven te berooven, ze draaide heel dapper de kraan om en lang had 't zeker niet hoeven te duren maar haar voornemen is toch verijdeld geworden. De President gispte zeer de verregaande onnoozelheid van Zwaantje. De heer Officier (Mr. van Sonsbeek) wees er op, dat waar Margaretha met haar slachtoffer niet hel minste medelijden betoond had, medelijden met be klaagde nu ook misplaatst zou zijn. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Reering de verdediger, vroeg onmiddellijke in vrijheidstelling zijner cliënte en onderzoek harer geest vermogens. In etk geval beriep hij zich voor haar op de clementie van de rechtbank. Tot invrijheidstelling werden geen termen gevonden. Deuren dicht. De volgende zaak viel ouder de bepalingen der kin derwetten. Staalman beleedigd. Nu kregen we den Alkmaarschen concessionaris den heer Jan Pot, lid van den gemeenteraad, die een tamelij beleedigende circulaire had doen drukken en verspreidei beleedigend voor een paar Heldersche autoriteiten. Dat waren de heeren Ludwig Harbert Feenders en An- dries Popke Staalman, voorzitter en secretaris der com missie van onderzoek, omtrent de wenschelijkheid van eene gemeentelijke exploitatie van de telefoon in Den Helder. Genoemde raadsleden werden daarin niet zoo heel zoetjes aangevallen, maar zij wenschten het bittere pilletje niet zoo maar voor zoete koek op te j eten. Staalman kreeg zelfs zoo'n mooi biljetje thuis. Maar nu ook een klacht ingediend! De O. v. J. eischte de beleediging ten opzichte van Staalman wel en ten opzichte van Feenders niet geleverd en eischte met toepassing van art. 266 W. v. S. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Ruzie. Jozef Frederik Frederiks, die vandaag absent was, kreeg in den nacht van 30 Sept. op 1 Oct. J.l. ruzie met zekeren Kees Klinkhamer en wel in de herberg van Jan Kok te Rustenburg, gemeente Ursum. Kok verzocht, daar het gevierd wordende landbouw- tentoonstellingsfeest dreigde te zullen worden verstoord aan den Ursemmer gemeenteveldwachter Piet Saai, er den braven Jozef uit te doen. wat geschiedde. Jozef echter, niet zoo bang als zijn naamgenoot, hield stand, kwam er, toen hij eindelijk de hooggeprezen Ursemmer frissche lucht instoof, weer in, verzette zich bovendien vrij erg en kreeg voor al die aardigheidjes een eisch tot 14 dagen gevangenisstraf. Een misslag. Cornelis Bakker, die den 28sten September j.l. den grooten 44-jarigen tuinman Jan Eeken van 't Unjer- pad te Wester Blokker sloeg, was ook afwezig. 't Hinderde niets (dat hij er niet wés, wél te ver staan), want Gert Semeins had 't „ók 'zien" en de O. v. J. die vertelde, dat Bakker al drie maal ver oordeeld is, eischte tegen dezen wegens mishandeling toepassing van art. 300 W- van Str., 3 weken ge vangenisstraf. Met het mes. Nu volgt een zekere Bakker, een onverschillige 24- jarige jonge man uit Uitgeest, die den llden October dezes jaars den kastelein Everardus Vrugt onder't mes liad, zoodat de man aardig bloedde en naar den dokter moest, 10 dagen buiten werken gerakende door de bekomen wond. 't Werd Bakker echter niet geschonken, maar als mishandeling gekwalificeerd. Er werd deswege wel 2 maanden gevangenisstraf geëischt Ken verzetzaakje. We kregen nu een ouden bekenden, den koper en drankslijter Hendrik van Duist uit Den Helder, die in verzet Was gekomen van zijn onlangs gewezen vonnis ter zake beleediging van de Heldersche politie. Hendriks zaakje werd opnieuw heelemaal behandeld en Hendrik zelf wou nóg wel meer vertellen, maar mocht niet. Doch met al de drukte die we nu andermaal van v. Duist hadden, is de man nog niets opgescho ten, want de O. v. J. vroeg tenslotte bekrachtiging van het gewezen vonnis. Weer ging de deur dicht. Theodoiois Jozefus Keijzer, een 55-jarige stoelenmat- ter uit Den Helder, moest wegens onzedelijke han delingen terecht staan. De poortsluiter was heden weer een Bakker, die ook tegen de zeden had gezondigd. Afgeloopenuitspraken a.s. Dinsdag.

Schager Courant | 1908 | | pagina 13