Zondag 15 November 1908 52ste Jaargang. No. 4413 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. Interc. Telephoon No 20. Uitgevers: TRAPMAN Co, EERSTE BLAD. Bekendmakingen Binnenlandscb Nieuws. Tweede Kamer. AIisisei Nieuws- aijtf 1 Mnntitit- LnttinWil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dtl nummer b utaat uit vier hiaten Gemeente SCHAGEN. o— KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de kohieren nos. 7 en 8 der Personeele belasting dienst 1908 op den 7 November j 1. door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam zijn executoir ver klaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezetene, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke ver volgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Sehagen, den 10 November 1908. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT I.angedjjk en omstreken. De groentenhandel aan den Langedijk en omstreken is dit jaar weer van veel belang. Vrijdagmorgen werd aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk, in dit marktzeisoen, voor een millioen gulden geveild. Ter eere van dit feit, werd de vlag gehe schen op het veilingsgebouw. Sint Pancras. Volgens besluit van een ledenvergadering van de af- deeling „Volksonderwijs" te St. Pancras, heeft het be stuur een leesbibliotheek voor de leden samengesteld, deze bestaat nu reeds uit 28 deeltjes handelend op land en tuinbouwgebied. Hoogwoud. De heer Ks. van Diepon Dz., Hoofdingeland van de Banne Hoog- en Aardswoud, die met 1 Januari as. als zoodanig moet aftreden, stelt zich wegens hoogen ouder dom niet meer herkiesbaar bij de a.s. stemming. Oudkarspel, Het kinderzangkoor alhier zal onder leiding van het hoofd der school, den heer W. Vis Jz, openbare uitvoe ringen geven op Vrijdag 27 en Zondag 29 November as., ten lokale vau den heer Bückmann. Oudkarspel. Het woonhuis-café „De Olifant", staande op het Noord- eir.de te Oudkarspel, is door den eigenaar, den heer P. L"k, uit de hand verkocht aan den heer Jan de Buiter te Noord Scharwoude. Oudkarspel. Op Woensdag 2 Dec. a.s. zal het NuLsdepart. een openbare vergadering bondon in het lokaal van don heer H. J. A. Bückmann. Door den hoer Lamberts van Amsterdam zullen o.a eenige voordrachten worden gehouden terwijl hel Syrnph. Gezelschap „Sempre Crescendo" den avond zal opluisteren. Anua Paulowna. In deze gemeente en wel in den Oostpo'der aan het einde van den Veerweg, nabij de Van Ewijcksluis is ren Amorikaanscho windmolen vemzen. Deze zal wor den gebruikt voor waterverplaatsingwe twijfelen niet of het bestaande bouten molentje zal bij het gebruik van zijn nieuweren makker spoedig overbodig blykon te zijn. Do aanleg geschiedde voor rekening van den heer Jb. Zijp te Wieringerwaard. Anna Paulowna. Door don heer C. Schoenmaker van Nibblkswoud is in don Oostpoidcr tijdelijk een zuivelfabriek opgericht. Gedurende de wintermaanden wordt door hom de melk van vele beuwors, die 's winters koeion stallen, opge kocht en verwerkt Een bijzonderheid. Als eon vermeldenswaardige bijzonderheid in dezen heifst die op zichzelve voorzeker reeds eene bijzonder heid mag heeten kunnen we melding maken van hot feit dat Donderdag 12 November de... kikvoischen zongenEn dat terwijl in de slooten nog het ijs lag, waarop den vorigen dag volwasseren kordi n loopen m wairop in het begin dezer week de jeugd zich op den schaats vermeido. Nieuwe Niedorp. Aan het herhalingsonderwijs in do school No. 1, kom •dorp, nomen 4 meisjes en 9 jonger.s deel. Polderverkieziug. De heer K. de Moor in de Moerbeek is herbenoemd •aL Molonmeester en Voorzitter van den Moerbeekor polder. Anua Paulowna. Naar we vernemen, zal binnenkort de sloot gelegen tusschen do school en het erf van hotel „Voerburg'', worden gedempt Dit mag zeer zoker een goede maat regel genoemd worden, daar deze sloot des zomers meermalen eon hoogst onaangenamen reuk verspreidde^ Moerbeek. In de jaarsvergadering van do ijsclub te Moerbeek werd besloten zich bjj den ijsbond, Hollands Noorder kwartier aan te sluiten. Tot bestuurslid werd herkozen de heer K. de Moor en gekozen do heer C de Graaf. Do rekening van den penningmeester toonde een ont vangst van 28 gld. eene uitgaaf van f 21,04, alzoo een batig saldo van f 6,96. Winkel. Naar we vernemen is ook in deze gemeente het van gen van kikvorschen een bron (al is hot dan ook een kleine) van inkomsten. Honderd stuks worden betaald met 75 centen. Men zal het zeker met ons eens zijn, dat d' ze geringe som niet opweegt tegen het nadeel, dat land- en tuinbouw lijden door het vangen dezer nuttige dieren. Winkel. Onze vroegero plaatsgenoot, de heer C. Boekei, thans als adsistent werkzaam aan een zuivelfabriek in Duitsch- land, is benoemd tot directeur aan een dergelijke inrich ting aldaar. Lnljewinkel. Donderdagavond hield „Nut en Genoegen" de e rste vergadering met dames ten huize van den heer W. F(jnbeer. Na de aangekondigde lezing van den heer O. Nobel on de opvoering van een (tooneelstukje, werden vrijwillige bijdragen geleverd door de heereri K. Boekei, D. Brugman, M. Fijnheer (piano), J. Nobel, O. Schoorl, J. Spaans en J. de Wever. Zeer voldaan koorden de talrijk opgekomenen huis waarts. Moerbeek. Vrijdag 13 November '03, werd in de heiberg van den heer R. Waiboer Pz. te Moerbeek (Nieuwe Niedorp), eene publieke verkooping gehouden ten overstaan van de notarissen H. W. J. Sanne3 (Hoorn) en H. J. ten Zeldam (Oosterblokker) van een boerenwoning met schuur en erf en eenige perceelen bouw- en weiland, behoorende aan Mej. Ph. H. A. Hulst te 's Gravenhage en in gebruik bij mej. de wed. J. Zeeman. Perceelen 1 (de woning) 2 en 3 (beiden bouwland) weiden gekocht door de heoren J- Wit te Winkel en D. Ursem te Haren karspel. Perceel 1 is groot 17 Aren en 70 centiaren perceel 2 is 2,03,80 HA. en perceel 3 is 1,18,00 H.A. (totale grootte dezer 3 perceelen alzoo 3,39,50 H.A.) Per ceel 4 (weiland, groot 4,00,80 H.A.) is gekocht door Willem Fijnheer van Lutjewinkel. Perceelen 5, 6 en 7 (alle3 weiland, te zamen groot 3,74,90 H A.) zijn gekocht door E. Vas Visset te Heemstede. Perceelen 8 en 9 (weiland to zamen groot 2,10,40 H.A.) zijn gekocht door D. Appel to Veenhuizen (Heerhugowaard.) Totaio opbrengst van alle 9 perceelen is f 21.234.—, samen groot 13,25,60 H.A. Winkel. Blijkens den beschrijvingsbrief worden de stemgerech tigde Ingelanden van de Banne „Winkel" uitgenooaigd tot het by wonen eener vergadering op Maandag 30 Nov. a.s. dos morgens 9 uur ten huize van den heer A. Wit om te beraadslagen over het navolgende onder weip „Verzoek van H.H. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, om, overeenkomstig de door Gedeputeerdo Staten met den Minister van Waterstaat en de Hol landsche IJzeren Spoorweg Maatschappij gewenschto regeling, tot wijziging van de voorwaarden, waarop aau de Stoomtramweg-Maatschappij „Westfriesland" een renteloos voorschot is verstrekt, over te willen gaan." Wieringen. Vergadering van de afdeeling Wieringen der Holl. Mij. van Landbouw, gehouden op Dinsdag 10 Nov., des avonds hall acht, in 't lokaal van den heer D. Lonl. Aanwezig 18 leden. De voorzitter, de heer Cavaljé, opent de vergade ring met een welkom en drukt zijn leedwezen erover uit, dat zoo weinig leden zijn opgekomen; hij ver zoekt den secretaris, den heer J. Bosker, de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen, welke na voordezing worden goedgekeurd. Hiel na deelde voorzitter inede, dat de collectieve in zending voor de Tesselsche landbouwtentoonstelling niet kon doorgaan, wegens gebrek aan belangstelling., Nu stelt voorzitter aan ife orde benoeming van een bestuurslid, wegens bedanken van den heer J. Mos- 'siert. Na drie stemmingen, verkregen de heeren J. Her mans en P. F. Kuul, ieder 9 stemmen, alzoo slaak ten de stemmen en moest het lot beslissen. Bij lo ting werd de heer P. F. Kuut benoemd. Op de vraag van den voorzitter, ol de heer Kuut zijn benoeming aannam, zegt de heer Kuul dat aanneming moeilijk gaat, daar- hij als lid der afdeeling had bedankt, welk oedanken 1 Januari a.s. ingaat'. Op 't Vele aandringen der leden en met den wensch, van bedanken af 1e zien, neemt de lieer Kuut zijn benoeming aan. Van 't hoofdbestuur was een schrijven ingekomen, waarin vermeid stond, dat de afdeeling voor rekening van '1 hoofdbestuur een spreker kon verkrijgen, mede weiden verschillende sprekers, die zic^ hiervoor dis ponibel stelden, opgegeven. Besloten werd uit de lijst van sprekers te vragen den heer G. van dei1 Molen te Vlaardingen. Deze spreker had op zijn program ma vermeld, Bemestingsleer, Veevoeding, Nadeeten van te veel water op 't land, 't bespreken van fabrieks- produeten als, melasse, pulp, spoeling, schuimaarde, enz., t bewaren van ier in ierkelders, contröle en fokver- eeniging, het nul en de noodzakelijkheid van land bouwonderwijs, Regeeringszorg voor den landbouw, enz., enz. Mocht de heer Van der Molen verhinderd we zen. dan zal worden gevraagd de heer P. van Balen te Bergambacht, die op zijn programma heeft: bemes- iingleei, veevoederiii» weidebouw, enz. enz. De heer P. F. Kuut vraagt wanneer en waar die lezing zal gehouden worden. Voorzitter zegtwij zullen niet den spreker onder handelen en op spoed aandringen. Als lokaal wordt met algemeene stemmen goedgekeurd „het Fortuin van den lieer Lont. die gratis zijn lokaal voor dit doel .beschikbaar stelde. De heer v. d Wielle stelt voor den toegang ook voor niet-ieden open te stellen, hetgeen goedgekeurd wordt Rondvraag. De heer M. Jb. Moslert stelde voor, dat de afdeeling donateur word! van de vereeniging V. P. N., alszijnde die vereeniging een -onderdeel van den landbouw. Besloten werd naar de kosten hiervan te informeereii en 't voorstel tot de volgende vergadering aan te hou den. Niemand meer het woord verlangende sluit voor zitter de vergadering. Wieringen. Vergadering van de ijsclub „Wieringen", gehouden op Woensdag 11 November 1908 des avonds 7 uur op de bovenzaal van den heer Koorn. Aanwezig 19 leden. Na opening door den voorzitter, den heer P. Kaan, volgt lezing der notulen en jaarverslag door den secre taris den heer D. Oden, welke stukkeu onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur voorstelt bij de ijsbSan der vereeniging een watermolentje te laten plaatsen. Voor de levering van een molentje waren 5 aanbiedingen ingekomen variëerende van 50 tot 500 per stuk. Alvorens tot een besluit over te gaan wordt besloten aan het bestuur van het Heemraad schap Wieringen een verzoek te richten om den water stand in verschillende slooten, welke naar de ijsbaan loopen, door afsluiting enz. met 20 c.M. te mogen verhoogen. Mocht er dan gunstig op worden beschikt, dan een kleinen molen aan te schaffen. Verder wordt 't bestuur met de verdere regeling ervan belast. Een nieuw reglement met statuten wordt vastgesteld en de Koninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. Aan de orde was nu bestuursverkiezing. Tot voorzitter werd, wegens bedanken van den heer Kaan, gekozen de heer J. Jongkind, tot penningmees ter, wegens bedanken van den heer H. Duijnker, de heer O. J. Bosker. Tot vtce-president werd benoemd de heer P. Kaan, tot bestuurslid de heer H. Duijnker en tot eerelid de heer Jb. Mostert, Allen namen hunne benoemingen aan. Thans was aan de beurt rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. Duijnker. De rekening werd onderzocht door de heeren .T. C. Klein en C. Mostert, die alles in orde bevonden. De ontvang sten waren 189.45, de uitgaven 206.67%, alzoo een nadeelig saldo groot f 17.22%. De rekening werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna werden de ijsfeesten besproken. Als no. 1 werd vastgesteld een schoonrijderij, zoowel voor dames als heeren en als no. 2 hardrijden voor heeren. Na nog enkele huishoudelijke punten te hebben be- j handeld, sloot voorzitter onder dankzeging voor de opkomst en medewerking de vergadering. Kolhorn. Ten huize van den heer P. Rempt vergaderde Don derdag j.1. het departement Kolhorn van 't Nut. Bij monde van den heer L. W. van der Meer werd het presidium overgedragen aan den nieuwen voorzit ter, den heer K. Breebaart Dz. Een programma van de tentoonstelling van nuttige en fraaie voorwerpen werd opgemaakt en zal op ruime schaal in en buiten de gemeente worden verspreid. Op twee nader te bepalen dagen in April 1909 zal de tentoonstelling worden gehouden. Van den heer E. Kluyver te Winkel was bericht ont vangen, dat hij gaarne nogmaals voor zijne oude afdee ling als spreker zou optreden. De vergadering bepaalde hiervoor den datum van 3 December. Niet-leden hoven 15 jaar zullen tegen 25 cents worden toegelaten. In Januari zal eene vergadering met dames worden gehouden. Alle pogingen zullen worden aangewend, deze bijeenkomst te doen slagen. Voor den volksavond in Februari komt geen spreker van het hoofdbestuur. De bijdragen hiervoor toegestaan uit de Nutskas waren uitgeput. Op de gewone wijze zal deze avond nu worden gevuld. Langdurige discus sies over doel en streven van het Nut hadden tenge volge, dat een volgend jaar beter voor deze bijeen komst zal worden gezorgd. Voor de bibliotheek was eene subsidie toegestaan van 50 gulden. Kolhorn. Ons torenuurwerk heeft zijn arbeid weer gestaakt. I Mocht er reeds aan gewerkt zijn dan is deze hulp niet afdoende gebleken. Gemeenteraad Oudkarspel. Vergadering van den raad op Vrijdag 13 November 1908, des voormiddage half elf. Afwezig de heer M. Rootjes. De voorzitter, burgemeester M. J. Kroon Mz., opent de vergadering met een hartelijk welkom. Na voorlezing der notulen van de vorige bijeen komst, die, onveranderd worden goedgekeurd, komt in behandeling een voorstel van B. en W. om te be sluiten tot aankoop van het woon- en winkelhuis met erf, aan de Dorpsstraat, behoorende aan den heer Am. Vis en Mej. de wed. P. NapDe Geus, voor de som van 2400, te aanvaarden 1 Januari 1909. De voorzitter acht het wenschelijk tot den aankoop over te gaan; het perceel is gelegen voor het acety- leengasgebouwtje en de gemeente heeft daar wel een overpad, waaronder de gasbuizen zijn aangebracht, maar bij eventueele herstelling b.v. is het toch bezwaar lijk, als het erf de gemeente niet in eigendom toebe hoort. Bovendien is het beter, als de bediener van de inrichting altijd in de nabijheid is. De heer J. Butter had gedacht van f 2000 en vindt 2400 wel wat hoog. De voorzitter zegt, dat B. en W. nog getracht heb ben, het voor minder te krijgen, maar zij mochten niet slagen. De heer Borst vraagt, of dat dan de koopsom is, zonder meer, waarop de voorzitter antwoordt, dat alleen de overschrijvingskosten erbij komen. De heer A. Kroon vindt het ook niet zoo goed koop en voor een vreemde is het geen mooi perceel, om te koopen, maar voor de gemeente is het van meer waarde; als er steenkolengas komt, zal het hoekje' grond op zichzelf heet weinig opbrengen. Hierna wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en in verband daarmede besloten tot het aangaan eener geldleening van 2500 tegen 4 pet. rente met een jaarlijksche aflossing van minstens f 150, te beginnen 31 December 1909. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen sup- plet. kohier van den H. O., de Gemeentebegrooting over 1909 en de Gemeente-Rekening 1907. In de maand October zijn 54 telegrammen ont vangen. Ingekomen is een schrijven van den heer T. C. Bak ker te Den Helder met concessie-aanvrage waterleiding en steenkolengasfabriek. De voorzitter zegt, dat B. en W. de zaak al eens onder de oogen hebben gezien, maar willen voor stellen dat tot de volgende vergadering aan te hou den, in afwachting van een nader onderzoek naar de geschiktheid van het water. Voorzitter is wel voor een steenkolengasfabriek maar dan onder eigen beheer.' Wordt besloten, vooralsnog geen concessie te ver- leenen. Van den heer Am. Vis is een schrijven ontvangen met verzoek, hem voortaan een gedeelte van het gemeentewerk te gunnen. Wordt goedgevonden, den heer Vis ook voor alle voorkomende werkzaamheden wat betreft het metsel vak, volgens rooster in aanmerking te laten komen. De rondvraag niets opleverende, sluit de voorzit ter de vergadering, met dank aan de heeren raadsleden voor hunne medewerking. Dinsdagavond liepen de algemeene B c- schouwinge n over de Indische begrooting af. dus toch nog vrij spoedig. De reden er van is denkelijk, dat de meesten over t geheel genomen tevreden wa len niet de interessante en van grondige kennis ge tuigenis afleggende rede des ministers. Het restant der beschouwingen was dan ook bijna uitsluitend een voort gezet duel tusschen de verdedigers en de bestrijders van „Wekker." Eerst echter rekende de heer DE STUERS nog even af met den beer LOHMAN. 's Ministers rede was kalm en bezadigd geweest; die van den heer Lobman hard en bloeddorstig. Daarom verdiende deze laatste bestrijding. Ook de verdediging van den gouv.- generaal verdient afkeuring; deze nl. nam veel te laat kennis van wat er in Atjeh plaats vond en op „kinderachtige" wijze tracht de heer LOHMAN dit goed te praten. Hetzelfde doet hij: mei andere dingen die buiten en naast de hoofdzaak liggen. De hoofd zaak is: We moeten Atjeh pacificeeren, want het is nog niet geschied en verder moet dit geschieden zon der wreedheid en gruwelen. De heer LOHMAN nu voelt niets voor de gruwelen die er toch werkelijk hebben plaats gegrepen, verdedigt het beleid v. Heutsz cn constateer! dat een bloedige oorlog beter is dan voortdurend anarchisme en knevelarij. In wat geschieden moet, daarin zit het diepgaand verschil. De een wil er maar op los hakken, meenen- de in oorlogstoestand te zijn; de ander wil sentimen teel pacificeeren, met al te zachte middelen. Wij. ge- looven dat de minister de zaken zeer goed inziet Na den oorlogstoestand van 1902 is een tijd van rust ingetreden, die had behooren te worden benut omi tot geheele en volledige pacificatie te komen. Deze pacificatie was wèl bedoeld, maar is niet verkregen en dat zij niet verkregen is, wordt toegeschreven aan het onpractisch optreden van den generaal v. Daalen; dat aan dit onpractisch optreden van v. Daalen niet spoediger een eind is gemaakt, mag met recht, aan den gouv.-generaal worden geweten. liet is „Wekker" geweest, die met of zonder die bedoeling, de aan dacht op zeer krachtige wijze, daarop gevestigd heeft, tevens aangevend dat er vele en ontzettende gruwe len door ons leger worden gepleegd. Wij gelooven dat „Wekker' te veel heeft gegene raliseerd; met het aanwijzen van een locaal ziekte verschijnsel, het gansche lichaam voor ziek verklaard heeft; maai' het staat ook vast dat door Wekker's" aanwijzingen thans de vinger op de wonde plek is gelegd en er reden is, voor den onpartijdige, om „Wekker" dankbaar te zijn. Het blijkt intusschen, dat men hem zoekt en wat hem te wachten is 'als hij: gevonden wordt, mag blijken uit de uitlatingen van den heer VAN VLIJMEN, die hem een „eer en plichlvergeten officier" noemt en van den minister, die ook al niet gunstig over hem, sprak. Hebben we het goed begrepen, dan staat „Wekker" onder verdenking van dubbelen moord en wordt zijn zaak onderzocht De heer THOMSON vond dat deze uitlating en de gansche overigens zoo goede rede, van den minister ontsierdehij gaf aan dat die „dubbele moord" steun de op een beschuldiging van een Atjeschen spion, de rechterhand van v. Daalen en betrekking heeft op een bizonder dubieus geval, plaats gehad hebbend in 1905. De heer Thomson mende dat de minister anders over dezen beschuldigde, die waarschijnlijk vrij uit gaat, had behooren te spreken. Er werd nog wat over en weer gepraat over de waarde van „Wekkers" brochure. De een keurde haar in de hoogste mate af, de ander vond waardeering. De toekomst alleen kan ons nog nader inlichten. Met dat al bleven de algemeene beschouwingen over den eigenlijken Indischen toestand beneden peil en als er over gesproken werd was weder gouv.-generaal v. Heutsz het middelpunt. Zoo de buitenbezittingen: Cele bes, Bali, enz. Het was er rumoerig, tot gouv.-gene raal v. Heutsz optrad. Hij: wist door krachtige mid delen een eind te maken aan den toestand van ver wildering waarin de bevolking verkeerde, aan de af persing en willekeur waaraan de bevolking blootstond, van' de zijde der hoofden. Thans heerscht bijna over al rust en vrede. Als nu ook ernstig de hand wordt1 geslagen aan de bevordering van de welvaart, men het productievermogen verhoogt, zijn we inderdaad op den goeden weg. Ook te dien opzichte heeft weder de gouv.-generaal een „ginialen greep" gedaan, door invoering van het dessa-onderwijs. Met dit onderwijs wordt hel onderwijs aan de Inlanders bedoeld. In ie der dorp*zal een school moeten verrijzen waar onder wijs zal gegeven worden in die zaken die de Inlan der vooral noodig heeft, zijnde landbouwkennis, enz. Vooral het aanschouwelijk onderwijs behoort een eerste plaats in te nemen. Reeds zijn een 1000-tal de zer dessa-scholen opgericht, doch er zijn er duizenden en nog eens duizenden noodig. Gelukkig kost iedere school jaarlijks slechts 250 gulden, zoodat ze best te bekostigen zijn. Bij de artikelen drongen vooral de heeren VAN DEVENTER en VAN KOL aan op krachtigen voortgang op den ingeslagen weg. Ook de heer KETELAAR kon zich best met dit onderwijs ver eenigen, maai- meende ook dat op veel grooter schaal deze zaak behoorde aangevat te worden, wijl ze an ders op het einde dezer eeuw .er nog niet mee klaar zouden zijn. Het lag volkomen in 's ministers bedoe ling en deze heeren te believen. De heeren TER LAAN en KETELAAR vooral be spraken het lager- en middelbaar onderwijs. Zij vin den niet de heeren v. Deventer en v. KoL dat ook te dien opzichte niet genoeg gedaan wordt. Sneller voort gang met 'het oprichten van meer scholen, beter sala- rieering der' onderwijzers; meer Hoogere Burgerscho len. De heer Ketelaar wijst er op, dat de Burger school te Batavia 6 parallelklassen heeft en vindt het ook gewenseht een Inspecteur van het Middelbaar on- dei-wijs le benoemen. De minister blijkt een „warm hart" te hebben ook voor al die onderwijsbelangen, maar zoo snel als de heeren willen avanceeren kan hij niet meekomen. 'De animo onder de Hollandsche onderwijzers is niet bij ster groot en in de allereerste plaats zijn toch de leerkrachten noodig. De minister zal dus nog eens overwegen hoe hij die animo nog bevorderen kan. De heer VAN KOL had in navolging van den heer v. Deventer nog eens de parallel getrokken tusschen de uitgaven voor on derwijs voor Indië en de Philippijnen. De minister moest erkennen, dat Amerika in dat opzicht meer doet dan wij. Indien wij hetzelfde deden als Amerika dar» zou ons dat kosten voor de groote Indische bevolking ongeveer 36 millioen. Voorwaar geen peulschilletje Bij herhaling bleek hel, in de discussie over de verschillende aïdeelingen der begrooting, dat niet al leen de onderwijzers tragelijk in den Indischen dienst overgaan. Ook bij de Rechterlijke macht en vele be stuursfuncties. zoo ook, voor de verschillende Inge nieurs-betrekkingen, is het aantal liefhebbers tamelijk gering. Vreemd toch, waar over het algemeen goede traetementen voor Indië. Onze Hollandsche jongens schijnen maar weinig voor emigratie naar ons schoon Insulinde te gevoelen. We missen in hen den onder nemingsgeest der Engelschen, den businessman der Ame-

Schager Courant | 1908 | | pagina 1