Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws. rikanen. Van verschillende zijden werden maatregelen tegen het euvel aangeprezen als daar zijnverkorting van den tijd in lndië doorgebracht om met verlof Ie kunnen gaan; verhooging van de aanvangsjaarwedden; het aanbieden van beurzen voor jongelieden die zich voor den Indischen dienst willen bekwamen. Bij de onderaldecling Handel en N ij v e r h e i d ging de heer VAX BIJ LANDT smoezen met den mi nister en stelde daarna voor 25000 gulden op «Ie be grooting te brengen voor deelneming aan de Brussel- sehe tentoonstelling. Gelijk men weet is bij de bespre king dier deelname bij afzonderlijk ontwerp, door den minister van Landbouw ingediend, de gevraagde som voor Nederland van 4 Ion. verworpen. Daarmede ver viel natuurlijk ook de 2 ton. die door lndië zou be taald worden, op de Indische begrooling De zaak was dus afgedaan, zou men zeggen. Maar neen. de heer VAN BlJLANDT stelde weer f 25000 voor lndië voor en heden deelde de minister van Ko loniën mede. dal de Regeering deze f 25000 op de begrooting heeft gebracht, de verdediging dezer som overlatend aan den minister van Landbouw, die te genwoordig was. Minister TAL.VIA slaat bij deze gele genheid geen schitterend figuur; bij de verdediging van zijn ontwerp nog slechts Kort geleden, wees nij niet een zeker dédain alle bemiddelingsvoorstellen af. /eits die kwamen van .bevriende zijde'. Men vond 1 ton te veel en stelde 2 ton voor: pertinente afwijzing; 3 ton dan; geen cent minder dan 1 ton. brutaalt de minister. Dat geven we niet voor al die kermisgrappen te Brussel zeg: de Kamer; hadden we nog een gede tailleerde begrooting van kosten, het ware te overwe gen; behalve dal. uit niets blijkt dat de handel en de Nijverheid mee willen doen; dus... we doen het lekker niet... we geven geen 4 Ion, geen 3 ton, geen 2 ton, geen cent. Daar stond onze minister Talma. de trotsche len- loonstellings kampioen, alleen met de geliefde die hem uitlachte omdat hij geen centjes had. Dc liefde echter houdt vol, overwint alles. Minis ter Talma's trots Ls plotseling geweken: Geef me slechts 2 ton schuchtert hij tol de Kamer bij deze gelegenheid en heusch, ik zal zeer zuinig zijn; denke lijk hel) ik ze niet ecils noodig. Ook beloof ik l een nauwkeurig gedetailleerde raming der kosten en zal ik l doen zien hoezeer de handel, evenals ik, ge steld is op deelname aan deze tentoonstelling. Wal komt gij hier marchandeerenroept de lieer Schaper den verliefden kampioen toe; gij. die hier thans niets te maken hebt en die schitterde! 'door af wezigheid. niet de geringste belangstelling toondet toen ik pleitte voor mijn geliefde; 3e werkloosheid! Hoe veel arme drommels kunnen niet geholpen worden met de sommen clie thans weder gevraagd zullen worden en dat om U en de IJ wen pretjes te laten genieten. Gaat heen; ik stel voor de 25 mille niet toe te staan De minister wil ons nieuwe goed onderlegde plan nen voorzetten zegt de heer Dueker. Daartegen mogen wij ons niet verzeilen; we binden ons niets en zullen slechts Ie kennen geven, dat de minister met zijn plan nen komen mag. daarom stel ik voor de voorgestelde 25 mille met 24 mille verminderen; wordt de over blijvende 1000 gulden gevoteerd dan l>cleekent dit dat de minister met zijn plannen komen mag. Het voorstel SCHAPER om de geheele som te schrappen werd verworpen met 48 tegen 23 stemmen; het voorstel DRUCKER aangenomen zonder stemming. De liefde overwint alles: minister Talma en de Brus- selsche tentoonstelling krijgen mekaar! Bij de verdere behandeling der Indische begrooting traden nog een paar zaken meer bizonder op den voor grond. Bij art. 109, waar het gaat over de exploitatie der Staatsspoorwegen, maakte de heer V. KOL ernstig be zwaar tegen de benoeming van afgekeurde officieren tol spoorwegambtenaren. Terecht, want daardoor wor den de bevorderingskansen der anderen verminderd; de maatregel werkt dus desorganiseerend en gelijk de heer Van Kol opmerkte, militairiseerend. Die ondergeschovenen krijgen dan bovendien hooge tracte- menten en wekken daardoor de jaloezie der anderen op. De heer V. KOL noemde als voorbeeld den ge wezen kapitein v. Heutsz, die altijd sliep en ging wan delen als hij wakker was! Bovendien is de organisatie te weelderig, wat ook door den heer Bogaardt werd opgemerkt. Dit laatste erkende de minister niet, meende ook dat slechts 2 of 3 officieren waren tusschengesehoven en vond overigens ook dat het niet toelaatbaar is in een bepaalde ambtenaarsformatie anderen tusschen te schuiven. De heer THOMSON had bij het departement van Oorlog 2 aanmerkingen. Eerstens gaf hij een omstandig verhaal van knoeierijen die zouden hebben plaats ge had, bij de levering van schoenen en conserven, aan het licht gebracht door een kapitein van administratie. De hoofdintendant zou de schuldige zijn en door de fabrikanten „gestopt" worden. Uit een onderzoek dat heeft plaats gehad door den chef der infanterie en die van den topografischen dienst, zou, volgens den minister, niet gebleken zijn, dat de hoofdintendant j schuldig is. Deze ontkende dat hij „gestopt" werd. Onbekend met de feiten valt het natuurlijk zeer j moeilijk een oordeel uit te spreken. Maar die ontken- ning van den hoofdintendant is zeer natuurlijk en-; zegt niets voor zijn onschuld. Allicht zullen wij, als de discussies over deze zaak zijn afgeloopen, meer over de kwestie te vertellen hebben en er beter over i oordeelen kunnen. Verder maakte de heer Thomson bezwaar tegen de 5 ton vooy nieuw geschut als eersten termijn van 2 i millioen op grond dat niet gebleken was dat inderdaad het geschut is verkregen waarmee in 1901 .een proef is genomen en er aanleiding bestaat de leveranties van de firma Krupp niet onvoorwaardelijk te vertrou- wen. Ook op deze opmerking komen we terug. Met goed gevolg. Mej. S. Abma, vroeger alhier, deed met goed gevolg examen voor verpleegster. Hengstenverkoop. Donderdag werden alhier de hengsten Graaf Ploris V en Nelson in het openbaar verkocht. Eigenaar van Graaf Floris V werd de heer G. Grin te Wieringerwaard voor f300; de tienmaal bekroonde Nelson ging over aan den heer C. Wit te Waterings kant, gemeente Nienwe Niedorp, voor f194. Vakteekenen Smeden. Voor den cursus in vakteekenen voor smeden hebben zich thans 17 leerlingen aangegeven. Behoudens goed keuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, zal het onderwijs gegeven worden door de hoeren C. W. Deenik alhier en W. C. Lafeber assistent leeraar in vakteekenen aan de Burgeravondschool te Den Helder. De algemeone leiding is opgedragen aan den heer J. Kruis Voorberghe, directeur van de Ambachtsschool te Den Helder. Onze Ijsbaan. Door het bestuur onzer ijsbaan zijn de volgende belangrijke besluiten genomen: lo. De baan zal zoolang het ijs nog niet sterk ge noeg is, alleen worden opengesteld voor contribuënten, dus niet voor dagkaarten. 2o. Er zullen de volgende wedstrijden worden ge houden a Een wedstrijd in het hardrijden om het kampi oenschap van het sportterrein Wilhelmina, bestaand» in een zilveren lauwerkrans, die twee achtereenvolgend» malen moet worden gewonnen; in over twee winter» te verdoelen wedstrijden dus. b. Een wedstrijd in het schoonrijden voor paren om. medailles. c. Een wedstrijd in het hardrijden, voor zeons van contribuënten beneden de 16 jaar, om kunstvoorwerpen. d. Een wedstrijd in het schoonrijden, voor dochters van contribuënten beneden 16 jaar, om kunstvoorwer pen. e. Een wedstrijd in het hardrijden op de lange baan. over 1000 meters om prijzen van f25, f10 en f5. f. Een wedstrijd in het ringsteken om kunstvoor werpen. Verder zal worden gehouden een avondfeest, gecostu meerd, waarvoor prijzen zullen worden beschikbaar ge steld voor de mooist en nardigst gecostu meerden. Dan zal een kunstrijder worden geëngageerd en is er, ijs en weder dienende, behalve overdag, eiken avond gelegenheid tot schaatseniijden op de schitterend ver ichte baan. Zoo men ziet wordt ceze zaak ferm aangepakt en belooft, als de winter straks komt, ons sportterrein Wil helmina een plaats van veel vermaak en genot te worden. Men baasto zich om zich als lid op te geven. Van de markt. Donderdag werden van onze markt 8 schapen ver wijderd, als verdacht van rotkreupel. Bij onderzoek bleek dat bij deze zaak niet alles even richiig w„s. Ziehier, hoe de vork in den steel zat. De veehouder V te Óbdam had eenige schapen, die hü meende, dat „ongezond" waren. Hij verkocht ze aan den koopman K., op voorwaarde, dat de dieren hij hein op net erf geslacht moesten worden. K. zag in dien handel eeu grootere winst, zoo hij de dieren levend aan den man zou kannen brengen. Buiten weten van werden de schapen naar de Schager markt gevoerd, om ze daar te verkoopen. Doch voordat zulks gelukte, werden ze in beslag genomen. De districtsveearts, de heer Hengeveld te Haarlem, gaf Vrijdag, nadat hij zich van het geval alhier op de hoogte had gesteld, last, de st hapen aan V. terug te geven. Tol zoover loopt de zaak hier af. Toch zal dit muisje nog wel een staartje krijgen. Ons werd verteld, dat tegen K. een proces-verbaal heeft laten opmaken, wegens de onge oorloofde verwijdering der schapen, terwijl V. zelf kans loopt bekeurd te worden wegens nagelaten aangifte van eene besmettelijke ziekte onder zijn vee. 't Was een markt met een heel zacht gangetje, die van Donderdag j.L Daar was overeenstemming tus schen het weer en den handel: het een triest, het ander traag. Deze traagheid openbaarde zich niet al leen bij het stalvee, ook het vette vee deelde in die stemming. Vette koeien van zeer goede kwaliteit ston den het best genoteerd. Daarvoor werd nog een prijs van 37 cent gemaakt. De hoogste prijs was voor den heer J. de Veer met 300 gulden. De handel in vette schapen en overhouders was zeer traag. De aanvoer overtrof verre de vraag, dus wie verkoopen wou moest met een prijs beneden zijn taxatie tevreden zijn. Voor vette schapen werd 27,50 gulden besteed. Dien prijs ontving de heer D. Blaau- uoer te Kolhorn. Vette varkens waren prijshoudend. Doch het kenmerk van andere markten was ook hier aanwezig: handel traag. Langerels. In de zaal van den heer P. Vis vergaderde deze week het Nut van de Langereis. Op uitnoodiging was de heer D. Kuilman van Nieuwe Niedorp opgekomen en hield eene lezing „Het Examen te Harder'1, van Hooier; het stuk had veet succes. Nog werden verschillende andere bijdragen geleverd, 't Was een gezellige avond. Ilarsiiigerliorii. Door de Afdeeling van „het. Witte Kruis" is aanbesteed tiet maken van een draaibare lig tent. Ingeschreven was als volgt Voor timmerwerk door de heeren K. Beek voor f 183.60, H. J. Moerbeek voor f 164, L Wissekerke voor f 160, A. Droog voor f 150, P. Ertks voor f 149 en Jb. Kossen voor f 144. Voor Schilderwerk door de hoerenG. Grootes voor f 47, C. Prins voor f 45 22, J. Kooiman voor f 41.50 en A. Kamp voor 1 34.— Het werk is gegund aan do laagste inschijjveis. Sint Maartensbrug. De heer C. Tin te St. Maartensbrug is benoemd tot agent van politie te Alkmaar. Sint Maartensvlotbrng. De brugknecht J. E. de Ruiter te St. Maartensvlotbrug is alszoodanig benoemd te Kogerpotder. Waternood. Als voorbeeld hoe nijpend te Harlingen het gebrek aan regenwater is, diene het volgende Een ingezetene, eenige gasten overkt'ijgende, had geen water om koffie te zetten, kon het ook nergens ktijgen on besloot, ten einde raad, eenige fleaschen spuitwater te ledigen, ten einde de kofïïo té kunnen bereiden. Heer Hugowaard. De afdeeling Heer-Hugowaard en Omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft de afdeeling Langedjjk van het Centraal Genootschap voor Kinder- Herstelling- en Vacantie Kolonies uitgenoodigd samen te willen werken tot het organiseeren van een kunst avond met de bekende en begaafde déclamatrice Me vrouw Fiothuis-Van Dommelen uit Rotterdam. Dozi uitnoodiging is door het Bestuur van laatstgenoemde afd. met dankbaarheid aanvaard. Hoogstwaarschijnlijk zal nu in de eerste helft van December een dergelijke avond worden gehouden in een der Langedijker dorpen. Er wordt niet aan getwijfeld, of velen zullen van deze gelegenheid, om waar kunstgenot te smaken, gebruik maken. Znid-Scharwonde. In de laatstgehouden vetgadbring van den raad te Zuid Scharwoude werd afwijzend beschikt op een ver zoek om subsidie door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid". Thans wordt met lijsten gecirculeerd om kunstlievende leden te werven. Het aantal van deze bedroeg voorheen meer dan 100. Thans was het tot minder dan 50 gedaald. Evenwel treden nu weer velen als zoodanig toe, wel een bewijs dat men het bestaan van het corps op prijs stelt, Uitslag huizenverkoop te Kolhorn. Bii de Woensdagavond j.1. gehouden eindtoewijzing der percoelen van de Erven van den heer IJ. Bood was de uitslag als volgt: 1. Huis aan de Nieuwe Streek, kooper H. Kaper Lz. te Kolhorn voor f 1850. II. Huis en Erf aan de Onderhuurt, kooper K. Engel te Kolhorn voor f 271. III. Idem aan het Keeren. kooper A. Schoon te Kol horn voor f 480. IV. Drie Woningen aan het Keeren, kooper J. Butter te Kolhorn voor f 570. V. Een Huis aan het Keeren, kooper 'J. Butter te Kolhorn voor f 1010. VI. Twee woningen aan het Keeren, kooper S. Lief hebber te Kolhorn voor f 950. Twee perceelen Weiland in den Braakpolder, groot 97,40 Aren en 174 20 H.A., kooper J. Breebaart Cz. te Kolhorn voor f 6760. Keizer en Koningin. Het Vaderland van Donderdagavond bevat onder den titel „Keizer en Koningin" een artikel, waarin het vol gende wordt meegedeeld Nu de Duitsche Keizer goedvond zelf eenigszins den sluior op te lichten, welke zijn gedrag tijdens den Boe renoorlog omgaf, scbjjnt het belangrijk uit de nagelaten herinneringen van een Hollandsch diplomaat eenige aan teekeningen te openbaren omtrent de houding des Kei zers ten opzichte van ons land. Het spreekt vanzelf dat Nederlandsche toestanden op diplomatiek terrein daarbij hun invloed doen gevoelet De groote fout van achtereenvolgende regeeringen wis, dat zjj, sinds den dood van Willem III, in moeilijke omstandigheden het hoofd van den staat tot een per soonlijk optreden hebben bewogen. Wel konden zij tot verontschuldiging doen gelden, dat zij somwijlen boven hun krachten in het nauw gebracht werden, desniette min bljjft hun handelwijze oen gevaarlijk spel op het terrein der hooge politiek. Lezers van „Het Vaderland" zullen zich nog wel de hevige aanvallen herinneren, welke de rechterzijde onder leiding van „De Standaard" zich niet ontzag tegen den minister De Beaufort te slingeren, niettegenstaande atle ingewijden wisten dat die minister ten gunste der Boe ren handelde zooveel een Nederlandsch Staatsdienaar het maar vermocht. Onder den druk dier aanvallen nu, meende de minister De Beaufort de hem bekende wel willende gezindheid onzer Koningin ten opzichte der Boeren te moeten aanwenden om Hare Majesteit tot een stap te bewegen met constitutionele usMt^n "iet volkomen overeenstemmend, nl. tot eone rechtstreeKsc schriftelijke bemiddeling bijden Duitschen monarch ten gunste van Kruger. Dat deze tot mets leidde heeft de uitkomst bewezen. Te betreuren bluft het, dat de minister, kennis dragende van hetgeen voorafging, ai niet voorzien heeft, in welk geval de Koningin dit echèc bespaard gebleven zou zijn. Had echter de rechterzijde aan De Beaufort verweten van niet genoeg voor de Boeren te verrichten, en b.v. de Nederlandsche vlag niet te Lorenzo Marquez te doeu saluoeren, Kuypei's ministerie was niet veel gelukkiger in wat het voor de Boeren uitrichtte, en ondervond op zijn beurt dat De Beaufort moeilijk meer had kunnen doen dan hjj deed. Ten laatste greep Kuyper's inmenging in de trans- vaaicrisis plaats. Hoe men die ook beoordeelde, niöB vergete niet dat ook de toenmalige Minister van Buiten- landsche Zaken zich in de diplomatie vreemd gevoelde, en dat, toen Kuyper hem trachtte te bewegen om dat zelf te bekennen, de Minister gesteurd door zijn secre- taris-gonoraal en zijn chef de cabinet, niettemin op op zün post meende te moeten blijven. Dit had ten gevolge, dat Kuypor nu zelf ingreep in Buitenlandsche Zaken, op eene wijze, welke hem onder geen ander minister gelukt zou wezen. En toen had, ten huize van den Nederlandschen gezant te Parijs de conferentie plaats tusschen Knvper en lord Reay, den vernuftig gekozen Britschen bemiddelaar, waarop de bekende nota's beraamd zijn, welke aan den weerstand der Boeren den laatsten slag toebrachton. De geschiedenis der Transvaal had intusschen haar nasleep. De Keizer, waarnemend hoezeer de ontstem ming over Duitschland's houding in Engeland gestegen was, werd bevreesd voor een Europeeschén oorlog, en oordeelde het in dat geval onvermijdelijk de Nederland sche havens te moeten bezetten. Toen nu de Japansche oorlog uilbrak, schreef de Keizer aan de Koningin een brief, waarin hij aankondigde zich zeer noode verplicht te zien om zijn voornemen ten uitvoer te leggen, indien niet Nederland zich overwijld in staat van tegenweer tegen Engeland wist te stellen. De Koningin, ten zeerste ontdaan, deelde den Minister Kuyper den dreig brief mee, waarop Kuyper het wenschelyk geacht heeft eenige versterkte plaatsen in orde te doen brengen. De groote fout, welke hij hier echter beging, was, dat hij het onnoodig oordeelde de Staten Generaal van den ernstigen toestand mededeeling te doen en autocratisch te werk ging. Gelukkig namen de zaken haar keer. Maar eene min of meer stroeve verhouding tusschen Keizer en Koningin was achtergebleven. Ten einde nu zijne toenmalige hou ding in Nederland weder goed te maken, heeft de Kei zer de Nooidzee-entente als een bijzonder geschenk aan onze Koningin op zjjn bezoek te Amsterdam aangebo den. Over de waarde van dat geschenk heeft de bovenbe doelde Nederlandsche diplomaat het onnoodig geacht zijne moening te zeggen, maar de houding des Keizers is hem als een voorworp van bezorgdheid ten einde toe bijgebleven. Waarland. Vergadering der Groenten-vereeniging „Waarland en Omstreken" gehouden op j.1. Vrijdagavond in het lokaal van den heer T. de Jong. Aanwezig 31 leden. Voorzitter de heer Plaatsman. De voorzitter opent de vergadering in de eerste plaats met een woord van blijdschap over het feit, dat de zoo ten ontijde ingetreden vorst, die het nog te veld staande en tegenwoordig zoo waardevolle ge was waardeloos dreigde te maken, ons gelukkig weer verlaten heeft, en spreekt de hoop uit, dat de schade, welke reeds geleden is, niet te groot moge zijn en op andere wijze weer vergoed mogeworden. Vervolgens resumeert hij, wat het bestuur gedaan heeft in zake het contract op den onderhandschen verkoop van groenten en brengt hij in herinnering, dat de vereeni- guig in een vorige vergadering na breedvoerige toe lichting en bespreking het gewijzigde contract unaniem heeft aangenomen. Hij doet dit, omdat er na de ge vallen besluiten bezwaren worden geopperd, waarom het Bestuur het noodig geoordeeld heeft den heer Zee man van Zuidscharwoude uit te noodigen ook hier de zaak nog eens duidelijk uiteen te zetten. Vervolgens worden door den secretaris de notulen der vorige bijeenkomst gelezen, en nadat de heer Bos eenige opmerkingen heeft gemaakt, die minder het genotuleerde betreffen, dan wel de contractgeschiedenis zelf, onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van den heer A. van Ophem, caféhouder alhier, die verzocht ook zijn aandeel te mogen hebben in de vergaderingen deri vereeniging. Besloten wordt naar aanleiding van dit verzoek in het vervolg de vergaderingen beurtelings bij de Jong en van Ophem te houden. Nog is ingeko men een schrijven, waarbij 't bestuur wordt uitge noodigd op den volgenden dag een vergadering van besturen der tuinbouwvereenigingen bij te wonen, waar.- in een voorstel zal worden gedaan, om ook het nog resteerende 14 pet. aan den handel te ontnemen en voortaan slechts V» P-Ct. van het onderhands verkochle product te heffen, benevens een uitnoodiging tot het bijwonen eener vergadering op Donderdag a.s. waarin besproken zal worden; handhaving van het oorspron kelijke spoorplan Station- Dorp Noordscharwoude of, bij niet-aanneming daarvan: opheffing van den Noor der marktbond. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat de Biesturen van Nieuw Leven en Waarland onder ling overeengekomen zijn, dat de bate van het pet. van den onderhandschen verkoop, onder de beide ver- eenigingen gelijkelijk verdeeld zal worden, wat alge- meene goedkdnring verwerft. Aan het commissielid voor de richtige uitvoering der contracten, den heer Bos, wordt voor zijn bemoeiingen gedurende het afgeloopen seizoen een honorarium toegekend van 8. Alsnu komt de heer Zeeman, door den voorzitter verwel komd en aan de vergadering voorgesteld, aan 'het woord. In een causerie van ruim anderhalf uur, zet de hr. Zeeman nu de zaak glashelder uiteen en toont nogmaals aan, dat de vereenigingen in haar volle recht zijn het V2 pet. korting voor den handel tot 14 pet. te reduceeren. Ook wijst hij in den breede op de vele bemoeiingen der vereenigingen en op de groote kosten, welke een en ander veroorzaakt. Ten slotte drukt hij de leden der vereeniging ten zeerste op het hart de genomen besluiten te handhaven. Nadat de voorzitter hem bedankt heeft voor zijn degelijk en helder betoog, verleent hij het woord aan den heer Bos, op conditie, dat hij niet tegen de genomen beslui ten geageerd zal worden. De heer Bos spreekt zijn vrees uit, dat er tweedracht zal ontstaan uit de ge nomen besluiten, en wijst op de ongunstige conditie, waarin vele verafwonenden verkeeren, die dikwijls blij zijn een koopman bij zich te zien en genoodzaakt zullen zijn te verkoopen over het betaalkantoor van „Koophandel". Ook het boeteustelsel, gevolgd door roy eering als lid der vereeniging, wordt door hem be sproken, terwijl hij in dat verband wijst op de on mogelijkheid voor velen om gebruik te maken van de veiling te Broek. De bezwaren van den heer Bos worden door den heer Zeeman deels toegegeven, deels weerlegd, waarbij de laatste er wel op wijst, dat wanr neer ten slotte mocht blijken, dat het contractstelsel zooals het nu is vastgesteld, niet in het welbegre pen belang van de bouwers is, hij de eerste zal zijn om voor te stellen het weer af te schaffen. Daar de heer Bos verklaart zich niet weer beschik baar te stellen als commissielid voor de contracten, wordt daartoe bij eerste vrije stemming gekozen dé heer Andr. Dekker, die zich deze keuze laat welge vallen. Vervolgens wordt op voorstel van het bestuur be sloten, dat aan alle leden voor rekening aer Ver eeniging ten spoedigste een contractboekje zal worden verstrekt, waarin vermeld staat Over liet Betaal kantoor van „Nieuw leven". Daar het intusschen reeds vrij laat geworden is en de rondvraag geen belangrijks oplevert, sluit de voor zitter te ruim elf uur de vergadering me' den wensch dat wat de contractgeschiedenis aangaat, allen huis waarts mogen gaan met de overtuiging, dat het kan als men slechts wil en dat zij dienovereenkom stig zullen handelen. A onnissen Zcistrr Moordzaak. Het Hof te Amsterdam heeft heden in de beruchte heister moordzaak de volgende uitspraak gedaan Van Fe, levenslang; Van Vaalen. 2» jaar; Over horst 5 jaar en Kors 3 jaar. De laatste twee lnel aftrek van 8 maanden preventieve hechtenis Wij herinneren er aan, dat de Ltrechlsche Recht bank 'de volgende straffen had opgelegd Van Ee 20 ja:ir Van Vaalen 12 jaar, Kors b en Overhorst 8 ,aar. voor allen met aftrek van preventieve hechtenis. De veroordeelden waren van dn vonnis ui h,)0Rer l>eroep gegaan bij het Hof te Amsterdam. Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 12—14 Noy. 1908. Getrouwd Gerrit Keuris en Gerritje Groen. OverledenJuliana van Slooten, oud 78 jaren, wed van I.eendert Roggeveen. Gemeente ANNA PAILOWNA. Ingeschreven van 4—14 Nov. 1908. Geboren: Af ra Brigitta. dochter van Johannes Nufi en van Geerlruida Maria Ruitenburg Jan. zoon van Jacob Meilink en van Trijntje van Duin Ondertrouwd: Dirk Dekker, oud 25 jaren en Antje Klare, oud 29 jaren, beiden alhier. Jan Kraneiseus Polei. oud 28 jaar. alhier en Trijntje Bruin, oud 31 jaar te Winkel. GetrouwdGeene. Overleden: Trijntje •Wagemaker. oud 69 jaren, echt- genoote van Cornelis Kuiper 1 inai, B1_* Mijnramp te Hainio Een vreeslijke mjjnramp, waarvan de omvang voor- loopig nog niet kan worden vastgesteld, heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag te Hamm (West- falenj in de mijn Radbot, van de Trierer Bergwerk- Gesellschaft, plaats gehad. Reeds seinde Reuter ons de voornaamste feiten, de Duitsche bladen van hedenmorgen brengen nadere bijzonderheden. Een ontploffing van mijngas, waarvan de oorzaak tot nu toe onbekend is heeft de ramp veroorzaakt. Terwijl zich in beide schach ten der Radbot meer dan vierhonderd arbeiders bevon den, had de ontploffing plaats, die geheel de mijn in brand zette. Het was onmogelijk in de mijn af te dalen, en eerst den volgenden morgen om zes uur, kon men de eerste arbeiders boven brengen. Maar ook toen was het nog niet mogelijk een gere- 1 geiden reddingsdienst te beginnen. Terwijl nieuwe stutten werden opgesteld, om het afdalen in de mjjn mogelijk te maken, verhinderde een nieuwe oplaaiing van het vuur, den arbeid voort te zetten. Hoewel verscheiden reddingsbrigades uit 't Rhurgebied naar Hamm overgekomen waren, moest men, toegerust met alle reddingsapparaten, die het moderne mijnbouw- wezen kent, aanzien, dat het vuur zijn verwoestingen verder voortzette. De zes-en-dertig lijken, tot nu toe boven gebracht, bieden, gedeeltelijk verkoold, gedeeltelijk zwart ge brand, een verschrikkelijken aanblik. Ook de zwaar gewonden, die in automobielen naar het hospitaal van Hamm vervoerd werden, zijn op gruwelijke wijze ver minkt. Terwijl de reddingsarbeld in de mijn plaats had, hadden zich een groot aantal mijnwerkers en familie leden der arbeiders, die in de schachten werkzaam waren, op de plaats des onheils verzameld, wat tot hartverscheurende tooneelen aanleiding gaf. Men vreest, dat deze catastrofe aan ongeveer 335 menschen het leven gekost heeft; op het oogenblik bevinden zich nog 302 arbeiders in de schachten. Het tweede ochtendblad der „Koelnische Zeitung" meldt nog het volgende: Omtrent het mijnongeluk kunnen de volgende feiten vastgesteld worden: De ontploffing had 's morgens om vier plaats. Verscheidene instortingen en locale branden verhinderen het voortdringen in de mijn. De kans op redding van een noemenswaard aantal werklieden is gering. Op bevel der mijnbouwpolitie werden de branddeuren en schacht-openingen, om het vuur te verstikken, ge sloten. Van de 360 man der nachtploeg, die zich in de mijn bevonden, toen de ontploffing plaats had, zijn 36 lijken en 27 zwaar gewonden boven gebracht. Over een bezoek dat prins Eitel Fritz, zoon van keizer Wilhelm, aan de plaats van de: ramp bracht, schrijft de correspondent van de N. R. Ct. het vol gende: Toen de avond al weer vroeg begon te grauwen was er nog even een nieuwe emotie. Al lang was er heden sprake van geweest dat de brandende mijnen zouden worden onder water gepompt; „Man wird die Zeche versaufen zeiden de mijnwerkers onder elkaar. Doch om de enorme verwoesting en de ver strekkende ge volgen van dit verdrinken, is daarvoor de autorisatie van het opperste mijngezag noodig, en dat kwam nog maai steeds niet af; maar tegen 5 uur reden er groote wagens met buizen liet terrein op, door mijnwerkers paarden getrokken, die met koper versierde gareelen om de magere halzen en roode kwasten langs hunne zielige koppen droegen. Tot later besluit werd er dus met de geleiding, die verbonden wordt aan de zuig- pompen op de Lippe, een begin gemaakt. De arbeiders wierpen de ijzeren pijpen hard van de karren, dat het zoo daverde boven de diepe graven waarin de lijken van hun makkers zullen worden „versofen". En ik hoorde een jongen kerel tegen zijn moeder zeggen, die er haar oudste bij mist: Kom, oude, ga nu ïuis wat slapen; ik moet zorgen om zes uur present ztjn om ze te helpen verdrinken. Toen lachte hij met een opstandigen lach. Det was het troostelooze laatste nieuws; nu hadden de journalisten tenminste wat te melden. Doch het werd overtroffen door de tijding dat prins Eitel Fritz in aantocht zou zijn. Maar eindeloos duurde het wachten voort, in duister nis en regen op het moeras geworden werkterrein. Toen kwamen de schichtige treurenden de bleeke vrou wen met de doeken om het hoofd, de angstige kin deren, de wrokkende makkers van alle kanten aaiige- loopen tot een dichte drom sjofele menschen, de kerels imet de mijnwerkersviltjes breed over de strakke witte gezichten. Want nu was de prins toch in aantocht. was erbij gebleven. In dien vollen samendrang voor het kantoor, binnen de poort mokte een onheil- spe ende stilte. Zij lieten zich gedwee massregeln en op rijen stellen door de gendarmen, in wier Piekelhau- ben het licht dreigend terugvonkte boven de zwarte menigte. „iPt? opeenf door de doodelijke stilte, die de regen echts scandeerde, .klonk reppend auto getoeter. En uit 11H dalsterms stoven de auto's snorrend aan. De po üüe drong de menigte terug. Dan even gekuch, maar en weg fitsten de felle lantaarnlichten. Zoodra nnttw ®e®talte van den Prins in de witte garde- 2' i,me de roode kraag zichtbaar werd, voor het smalle kantoonteurtje, zijn fijne knapengelaat onder wm p ont8tond een gemompel. En ter- wfi Eitel Fritz even de dringende massa verbaasd aan- kret'en f, Vloeken e» e111®" de verknepen schor ^ih rampzalige vrouwenstemmen, de stanrti.him ftannengeluiden tot een jammerende op- nende Hm })ru"end beklag zoo schrikkelijk schrtj- Als'do nooit meer zal kunnen vergeten, in li 1 „ü-bo8' .Van gevolg en autoriteiten vergezeld, marend h kantoortJe verdwenen ls, duurt het jam- derd vnnrt'ü i het buitenzinnig gebrul onvermln- waanzlnnii' „u! hge.r°ep Van de PoIen' die het a'S ik hun ir Ultscilreien, overstemt eerst. Maar nu ga ik hun kreten verstaan. he'|k wi'fir/ 'i°Ué!en aIs witte furies zich opwringen in Dc mlin en met gebalde vuisten huilen zU: j n \an onze mannen en zonen liggen onder fen liïkpn ndt 2e <lan toch Wij hebben er al- miin vetf ,igge.nTwee mannen heb ik in de »»?t rloren' den eerste en nu hem! Dan gaat bun ij ee„n Jammerlijk snikken over. Wij verlangen arbeidersschutz! roept een man. Och Gott! Och Gott Wdnb,n vrouwenEr zijn mannen, die bu» 11 een roes verdronken hebben. Hun verwezen «<-" lal klinkt er afgrijselijk door het wilde gejoel: Onz« tamr^die" Zün £r in!Er wordt niets gedaan p? ïeddenDe gendarmen commandeeren en

Schager Courant | 1908 | | pagina 2