Donderdag 19 Norember 1998. 52ste Jaargang. No. 4414 Bureau SCHAGEN, Laan D 4. lnterc. Telephoon No 20. Uitgevers s TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. Binnenlandse!) Nieuws, f C. S. Jaring. - jms**..*... Alicieci Nieiws- AiwMit- LuüiiTklii Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. ru-aa-v ja- AuL»apM«a Prijs per jaar f 3.Franco per} post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dti nummer bi iaat utt tree tttaien De Engelsche Burgerlijke Standdie er niet is.. Engeland is een vrij land. Men heeft er weinig last van bureaucratische teugels. Eilacy. sommige menschen hebben nu eenmaal teugels noodig om in een rechte baan te blijven loopen. Dat werd Maandag voor het gerechtshof te Leeds op zeer overtuigende wijze ge demonstreerd aan den heer Samuel Charles loseph Woodwaixl. Deze profiteerde op de volgende wijze van 't ontbreken van een Burgerlijken Stand in Engeland. Laten we maar eene stuk der biografie, door het O. M. gegeven, overnemen. Toen hij 19 jaar was, bouwde hij. Hij was toen klerk bij een advocaat. In deze Iwee feiten, noch in hun combinatie is iets crimineels te ontdekken. Aber jetzl! Elf jaar later stal hij f 2400. Zijn vader be taalde echter de som, en hielp hem weg naar Ame rika. Hij was nu van zijn 31ste tot zijn 37ste in Ca nada en in de Vereenigde Staten. Zijn „faits et ges tes" daar zijn onbekend. In 1892 stal hij weer eens 200, werd weer eens aangeklaagd, ging er weer eens vandoor. En bouwde weer eens, „the first biga- mous maiTiage" het O. M. nummert ze. Dit ge beurde te Newcastle. Na drie maanden liep hij weg, mei een gedeelte van de bezittingen van zijn vrouw no. 2, die een vervolging tegen hem instelde. Maar in het land der vrijheid, waar men evenmin verhuis biljetten ah deugdelijke huwelijksregjsters kent, kon hij gemakkelijk weer een bebekking vinden te Barwash, in Suffolk. bij de heeren Aitkens en Andrews, „soli- citors", wat misschien het best met „notarissen" te vertalen is. Met 543, die hem waren toevertrouwd, ging hij weer op den loop. Weer een aanklacht; zelfs werd er een belooning van 100 uitgeloofd voor wie hem pakte. En nu we bekorten, want het verhaal Is een beetje eentonig 15 Jan. 1898 't derde huwelijk, ditmaal te Carlisle. Weer loopt hij gauw weg maar deze vrouw* bezoekt hij toch nog van tijd tot 1907 toe. Den 23en Maart 1898, dus 2 maanden en 8 dagen na 't vorige huwe lijk, trouwt hij weer, dezen keer te Shelton, Lancas ter, terwijl hij zich uitgeeft voor dokter. Na een maand verdwijnt hij weer, wordt weer, blijkbaar zwaar rechtszuchtig aangelegd, notarisklerk. 7 Juli ver dwijnt hij weer met 130. Weer een vervolging- ingesteld! 12 Januari 1899 bekt hij zijn trouwpak weer eens aan, en maakt Clara Walton te Wolverhampton gelukkig. In October zit hij weer met een wijzen neus op de kruk van een notariskantoor. Ditmaal steelt hij bij zijn vertrek bescheidelijk 80. Zesde huwelijk, met miss. Royan op 16 Februari 1901 te Cardiff. Vertrek van den ladykiller in Mei. Dan wordt hij wéér notarisklerk. Men lette erop, dat hij de bezigheden van echtgenoot en notarisklerk wisselt als Zondagsche en daagsche schoenen. Hij ver dwijnt met 58. Weer een vervolging., ingesteld. Dadelijk daarna is hij weer notarisklerk te Londen, waar 200 te gappen zijn. Volgt regelmatig t zevende huwelijk, met Martha Ro- saline Phillips, te Warwick. Hij begint al vlugger te werken, en verbekt ditmaal al na vijf dagen inel al de bijoux van de gelukkige echlgenoole VII. Dan wor den weer eenige boevensbeken uilgehaald, verleidt hij een meisje dat hij beloofd had te huwen, en sluii in Maart 1908 zijn achtste huwelijk. Francis Day was ditmaal de uitverkorene. Hij vertelde haar dat hij een Californisch eiland bezat, en on'gipte haar tevens 100. Den 2den April sloot hij zijn negende huwelijk, met Lilian Biandford, te Bristol, en bleef haar roe iend trouw, tot hij werd gearresteerd. Deze heer had nog heel wat meer op zijn kerf stok. Maar we wilden hier alleen maar eens even zijn evolutiën op matrimonieel gebied vertellen. Leve de Engelsche vrijheid! Nog een voorbeeld hoe nadeelig het ontbreken van een Burgerlijken Stand werken kan, levert de toepa** sing van de pensioenwet. Ja, lezer, de wet om alle onvermogende bur gers van Engeland boven 'de 70 jaren een pensioen te geven, die enkele maanden geleden voorgesteld is. die geannnendeerd is bij de snelle bel lande tuig in het parlement, wordt reeds toegepast, reeds uitgevoerd. In een Engelsch blad heeft een commissielid hier over geschreven „Het vaststellen van den leeftijd levert in honder den gevallen een reusachtig struikelblok. De pensioen- aanvragers zijn vaak zeer klaarblijkelijk over de leef tijdsgrens maar kunnen het niet bewijzen. Som migen weten niet waar zij geboren of gedoopt zijn. „Een oude vrouw verzekerde 75 jaar oud te zijn maar de eenige inlichting die zij geven kon, was da zij op zeven-jarigen leeftijd gedoopt was. Daar had den wij niets aan. Eindelijk bleek dat zij op 13-ja- rigen leeftijd was gaan dienen. De familie werd ge vonden en het oudste lid daarvan, een 68-jarig heer had een vage herinnering van haar als dienstbode Zij zal voor een pensioen worden aanbevolen. „In een ander geval was een oude dame niet in staat te zeggen waar zij geboren of gedoopt was. Maar zij had haar huwelijkscertificaat. En aangezien bleek, dat zij meer dan 70 jaren geleden getrouwd was, was de moeilijkheid uit de wereld." Men weet niet waarover men zich meer verwon deren moet, over het gemoedelijke conservatisme, waardoor invoering van een Burgerlijken Stand onmo gelijk is, of over de praelische, zakelijke en coulante wijze van optreden der wetsuitvoerders, die maakt dat de nadeelen van den toestand minimaal zijn. Nog even de volgende mededeeling van liet .com missielid al heeft de mededeeling nu eens biets met den Burgerlijken Stand te maken. Een oude man had een pensioen aangevraagd. Bij onderzoek bleek dat zijn vrouw huisbezitster was en een inkomen van minstens 25 gulden in de week had Hem werd beduid dat dit inkomen verdeeld over hun beiden hoofden gerekend werd en dat hij dus geen pensioen kreeg. Het oude mannetje was diep verontwaardigd. „Wat", zeide hij, „verdeeld, ik krijg er niets van, ik krijg niet eens tabak om een pijp te rooken." Hij achtte het hoogst onbillijk dat de wet hem een inkomen toeschreef, waarvan hij nooit een halven stui ver in handen kreeg. H.blad. De mijnramp in Westfalen. Een der lezers van de N. Ct. schrijft aan dat blad: Het is opmerkelijk waar mijnrampen, die de ge- heele wereld doen meegriezelen, zoo geregeld terug- keeren dat toch zoo weinig aandacht schijnt te worden geschonken aan een naar ik meen in Duitseh- land opgeworpen theorie omtrent het ontstaan dier ram pen, een theorie, welke het wel degelijk mogelijk doet schijnen, meer afdoende voorzorgen te nemen. Volgens die theorie toch is de kans op mijnont- ploffingen het grootst als na langdurigen hoogen baro meterstand een eenigszins snelle daling plaats heeft. De verklaring is, dat door hoogen luchtdruk de ont plofbare gassen in het gesteente worden teruggehouden, zich ophoopen en bij vermindering van den luchtdruk in groote massa tegelijk te voorschijn treden. Het is opmerkelijk, dat de laatste ramp weer samen viel met dalenden barometer na langdurigen hoogen stand. Courrieres en andere groote mijnrampen van den laatsten tijd bevestigen die theorie evenzeer. Aan de hand dezer theorie zou het dus mogelijk zijn, op den barometer af te lezen wanneer het ge vaar bijzonder groot is en dus bijzondere voorzorgs maatregelen of zelfs een momenteele staking van den arbeid geboden zouden zijn. Gemeente-schandalen in Warschau. Te Warschau bodem bij uitnemendheid voor onge rechtigheden, In hoogere bestuurs-sferen, is weer eens een karakteristiek stukje Poolscbe, om niet te zeggen Russische huishouding, aan 't licht gekomen. Magistraat en stedelijke afgevaardigden moeten de stad voor niet minder dan 700.000 roebel hebben besto len. Zoo heeft men op kosten der gemeente huizen gebouwd, maar ze niet geboekt op het stedelijk eigen- domsregister, en de huur eenvoudig verdonkeremaand. Daarentegen heeft men op andere lijsten namen van arbeiders geplaatst, die nooit bestaan hebben, of al dood zijn, of in de gevangenis zitten, en hun loonen in eigen zak doen verdwijnen. Het meesterstuk echter in deze reeks van oplichte rijen was de aankoop van een parkterrein, dat, naar het heette, 400.000 roebel had gekost, maar waarvoor in werkelijkheid slechts 35.000 mark was betaald. Het behoeft nauwelijks vermeld, dat de schuldigen aan deze financieele goocheltoeren even frank en vrij rondloopen als altijd. Door een hert. Naar uit Oppeln, in Silezië. wordt gemeld, is een be jaarde spoorwegwachter op weg naar huis in een bosck bij Slavenzitz door een hert aangevallen, dat hem met het gewei zoodanig toetakelde, dat hij zwaar ver wond liggen bleef. Boschwachters vonden hem later. Zij wilden hem naar een ziekenhuis brengen, maar onderweg stierf de man. Uit Den Helder ontvingen wij Maandagmorgen het onverwachte bericht van het overlijden van den heer C. S. Jaring, directeur van de Heldersche Uitgevers- Maatschapij. Dat verlies zal in de plaats zijner inwo ning geducht worden gevoeld. De heer Jaring toch was een man die algemeen bekend, maar ook algemeen bemind was. Hulpvaardig en humaan, vol ijver voor de zaken van het algemeen, was hij in Den Hel der een persoon dien men hoogachtte. Ais lid van den Gemeenteraad, als lid van de Staten onzer Pro vincie, als lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet, toonde hij steeds te zijn een kundig man. Ook in verschillende vereenigingen in de plaats zijner inwoning was hij een werkkracht. Jong, nog maar 43 jaar, verloor zijn familie een hechten en liefdevollen steun, Den Helder een zijner beste burgers. Burgerbrug. Naar wij vernemen is Pasloor Olifier alhier als zoo danig benoemd te Monster. „Volharding" te Oudkarspel. Algemeene vergadering op Maandag 16 November '08, in het lokaal van den heer C. Kroon, des avonds half acht. Aanwezig 14 leden. De voorzitter, de heer Jb Hart, opent de vergade ring en verzoekt den secretaris voorlezing der notu len van de vorige samenkomst, die onveranderd worden vastgesteld en van het jaarverslag over 1907'08, waaruit blijkt, dat de vereeniging thans 181 leden telt, waarvan 129 ad 1 en 52 ad 0.25; het vorig jaar bedroeg dat aantal 115 (102 ad 1 en 13 ad 0.25), zoodat op een flinke vooruitgang kan worden gewezen. Na voorlezing van dit verslag, waarvoor de voorzit ter den secretaris een woord van dank brengt en waaraan de vergadering door luid applaus hare goed keuring hecht, worden de heeren Jb. Mosk en J. Schrie- ken aangewezen tot commissieleden voor het na zien der rekening, die een voordeelig saldo aanwijst van 157.37% (ontvangst t 654,68%. uitgaaf f497.315). De rekening accoord bevonden en goedgekeurd zijnde, betuigt de voorzitter zijn dank aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing worden de aftredende leden, de heeren G. Koovman en A. Tim merman met 12 van de 14 uitgebrachte stemmen her kozen (2 blanco. „Benoeming commissaris vacature N. A. Wijker" wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Op voorstel van het bestuur wordt bij acclamatie be noemd tot Beschermheer de EdelAchtb. Heer M. J. Kroon Mz. en tot eerelid de heer M. Eecen Jz., welke heeren zich jegens de ijsclub bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Hierna volgen eenige besprekingen omtrent het vast stellen van bepalingen voor te houden wedstrijden in ringrijden (voorstel J. Met), vergrooting der ijstent, waartoe voorloopig met het oog op den minder gun- stigeu staat der financien niet zal worden overgegaan, vaststelling loon der baanvegers op 12 ct., van dat der voormannen op 15 ct., per uur en voor degenën, die 's middags dienst doen op het Waardje )voor den ver koop van kaartjes) ƒ1. Voorts wordt besloten, over te gaan tot aanschaf fing van 30 boekjes „Eerste Hulp bij Ongelukken", als mede tot den aankoop van ijskaarten en die tegen be taling van f 0.10 verkrijgbaar te stellen. Het bestuursvoorstel, om de reddingsiadder van de hand te doen, wordt aangehouden tot een volgende ver gadering. Nog werd de wenschelijkheid overwogen van het opmeten der ijsbanen en de dikte van het ijs; den burgemeester zullen inlichtingen worden gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen, een gemeentever ordening in het leven te roepen, waarin de dikte van het ijs werd bepaald. Medegedeeld wordt dat als vorige jaren het beheer over de gemeentewateren weer is toegestaan. Hierna sluiting. Oudesluis. De Rederijkerskamer „Door Inspanning Uitspanning" alhier gaf j.1. Zondag- en Dinsdagavond eene uitvoe ring in het lokaal vanden heer C. Slikker. Beide avon den was de zaal geheel bezet. Opgevoerd werden: „Aan Flarden', tooneelspel in 4 bedrijven door Top Naëff, en „Hans Dussel op het Gemeentehuis", komi sche scene in 1 bedrijf door J. H. Holtrop. Heeft „Door Inspanning Uitspanning" in den loop dei- tijden reeds een goeden naam verworven, ook deze avonden heeft zij dien goeden naam eer aangedaan en mooi spel geleverd. Om voor ieder in bijzonderheden te treden, zou ons te ver voeren, genoeg zij 't, te ver melden, dat ook heden weer gebleken is, dat deze Re derijkerskamer over zeer goede krachten heeft te be schikken en een bezoek ten volle waard is. Hoogwoud. Bij de J.1. gehouden stemming voor notabelen der Ned. Herv. gemeente te Aartswoud zijn als zoodanig herkozen de heeren K. Glas met 25 stemmen en D. Slooves met 22 stemmen. Dirkshorn. Tot lid van het College van Notabelen der Nederl. Herv. gemeente alhier zijn bij stemming gekozen de heeren A. Hoogland en J. Boon. Winkel. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Weerepolder is benoemd tot Hoofdingeland van het Hoogheemraadschap „Niedorper Kogge Strijkmo lens" de heer A. Nobel te Lutjewinkel. Winkel. Tot molenmeester van den Weerepolder is benoemd de heer J. Homan te Lutjewinkel. Winkel. Door het bestuur van den Oosterpolder, zal op 24 November a.s. een verkiezing worden gehouden, ten huize van den heer C. Kieft te Winkel, voor: lo. bestuurslid van dien polder (periodieke aftreding G. Floor). 2o. Hoofdingeland voor de Niedorper Kogge Strijk molen (periodieke aftreding P. Koopman). Winkel. Zaterdag 14 dezer vergaderde de afdeeling Winkel van de vereeniging Volksonderwijs ten huize van den heer A. Wit Jz. Aanwezig 14 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren K. Breebaart Jz., J. Dekker, J. Spaans en J. Zeilemaker in plaats van de heeren L. Beijneveld, K. Boekei, P. Wit, A. O. Wijdenes. die aftraden en niet herkiesbaar waren. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ning des penningmeesters werden benoemd de heeren Jb. Dekker, R. Rezelman en J. Zeilemaker en voor het nazien der administratie van de schoolspaarbanken de heeren L. Beijneveld en P. Strijker voor Winkel, J. Brugman en G. Leijen Kz. voor Lutjewinkel en K. Breebaart Jz. en N. Loder voor Groetpolder. De heeren L. Beijneveld en R. Rezelman brachten verslag uit van hunne bemoeiingen in zake de bevor dering van het Herhalingsonderwijs. Door genoemde heeren waren bezoeken afgelegd bij 20 gezinnen met kinderen, die in de termen vallen voor dit onder wijs, met het gevolg, dat nu door 18 jongelui aan het Herhalingsonderwijs wordt deelgenomen. Als we in aanmerking nemen, dat het vorige jaar het Herhalings onderwijs voor jongens in de kom der gemeente niet gegeven is, omdat niemand zich had aangegeven, dan moeten we erkennen, dat het woord van dank van den voorzitter, den heer Jb. Bakker, aan de commissie voor haren arbeid, wel verdiend was. Bij de bespreking der vraag, wat de afdeeling dezen winter kan doen ter bereiking van het doel van Volks onderwijs, werd o. m. de vraag ter sprake gebracht i of het niet gewenscht was een spreker, bijv. den heer Zelvelder, uit te noodigen, om uiteen te zetten, welke strijd er overal in den lande door het drijven der kerkelijke partijen tegen de openbare school gevoerd wordt en daarbij de vraag te behandelen of het goed is, dat gemeenten als Winkel, binnen wier grenzen deze strijd niet bestaat, dit lijdelijk aanzien. Hoewel het kleine getal aanwezigen veel voor het optreden van een dergelijken spreker gevoelde, vreesde men alge meen, dat het groote aantal afwezigen niet warm te maken was voor een strijd, dien men hier niet kent. Met een hartelijk woord van dank van den voorzit ter aan de opgekomenen in het algemeen en aan de atgelreden bestuursleden in het hijzonder sloot de voorzitter de vergadering. vlieringen Voor- het in dezen winter Ie geven herhalingson dei-wijs, hebben zich voor de O. L. school te Ooster- !and 4 en te Hippolyiushoef 15 leerlingen aangemeld Voor de school te Westerland was geen voldoend aan- I tal, zoodal daar geen herhalingsonderwijs gegeven wordt. IVieringen Naar wij vernemen zullen de br i e venbu slich tLngen Ie Den Oever, Oosterland en Stroe, op zon- en feest dagen plaats hebben des morgens in aansluiting met het vertrek van de eerste morgenpost. Vlieringen De gemengde zangvereeniging Nieuw Leven is toe getreden als lid van den bond van Gemengde Zang- vereenigingen in Noord-Holland. IVieriugen. Bij Koninklijk besluit van 31 October j.1. zijn goed gekeurd de statuten der zangvereeniging Nieuw Leven alhier. Winkel. In de Zondag gehouden vergadering der onderaf- deeling „Het Noorden" van de Ned. Ver. van Ge meenteambtenaren, zijn gekozentot voorzitter de heer Ruiling secretaris van Texel, tot bestuursleden de heeren A. de Ridder te Winkel, C. Wijdenes Spaans, burgemeester te Anna Paulowna, G. Nobel, Ge meenteontvanger te Winkel, W. Wortel, ambtenaar ter secretarie te Schagen. Groenten-aanvoer. De aanvoer aan de afslagnrarkt te Broek op Lan- 1 gendijk. is na het ophouden van de vorst weer sterk toegenomen. Zaterdag was de aanvoer al buitengewoon groot, er werden 210 nummers groenten geveild, ver tegenwoordigende 6500 bl.kooien, 115.000 roode kooien, 50000 gele. kooien, 15.000 witte kooien, 120 zak roode kool. 50 balen uien, 150 balen wortelen en 1 wagon witte kool 5 10.000 K.G Niettegensaande dezen grooten aanvoer bleven de prij zen toch hoog. Nieuwe Hulpmeststof. Een nieuw soort hulpmeststof, Ricinusmeel, wordt in den handel gebracht door een firma in Rotterdam. Door tusschenkomst van den Rijkstuinbouwleeraar voor Noord-Holland, zullen er hel volgend voorjaar aan de Langedijk en omstreken proeven mede worden genomen Hiervoor zijn reeds 490' K.G. verzonden aan den tuinbouwer A. Nobel te St. Pankras. St. Pancras. Men schrijft ons van bevriende zijde: Dezer dagen verraste de familie Nobel haren werk man, W, Snel, met een vet varken van ruim 200 pond. Niet alleen als een welkom geschenk voorden naderenden winter, maar bovenal ook als een blijk van groote tevredenheid over zijn arbeid der familie bewezen, werd (het dankbaar aanvaard. Druk luchtverkeer. Zondagmiddag omstreeks 3 uur daalde, tusschen Zee land en Uden een luchtballon neer, waarin zich 4 personen bevonden, die 's morgens te Crefeld waren opgestegen. Na den ballon te hebben ingepakt, werd hij op een boerenkar naar het station te Uden vervoerd en vertrokken de luchtreizigers met den trein van 6 uur naar Duitschland. Zondagmiddag zweefde een luchtballon boven de ge meente Boxtel en kwam neer bij Liempde. Het neer dalen had zonder veel moeile plaats, natuurlijk was er dadelijk hulp genoeg. Op een boerenwagen werd de balon naar Boxtel getransporteerd. In het schuitje zaten drie personen (naar men zegt officieren), een uit Crefeld en Iwee uit Keulen. Zondagmiddag omstreeks half drie daalden drie luchtballons te gelijk Ie Gemert op slechts enkele hon derden meiers afstand van elkander. De inzittenden bleken Duitsche heeren te zijn, die te Crefeld waren opgestegen. (,,'s-Hert. Ct") Miskende ijver. In een zekere plaats van Friesland hadden de veld wachters gevraagd om meer salaris. Een der vroede vaderen achtte deze verhooging niet noodig, vooral op grond dat adressanten zoo weinig deden, en o.a. geen toezicht hielden op het bij avond rijden met licht aan de fietsen. Een paar dagen later ziet een dienaar van Hermandad dezen woordvoerder na zonsondergang.vol komen naar de wet, naast „de kar" loopen als hij het rustige dorp passeert. Zou echter de verzoeking om op te stijgen straks ook eens te groot kunnen wor den, als de weg weer eenzaam is? Daar ontwaakt de dienstijver van den politieman. Fluks een binnenpad door, en dan in een hinder laag gewacht, en.... daar komt het protesteerend Raads lid kalm aanpeddelen, zonder dat een stralenbundel zijn pad verlicht. „Onthoud je dag", klinkt het plots aan zijn zijde, en zoowaar daar staat die nooit ver- baliseerende veldwachter om thans eens te toonen hoe getrouw hij is.v Of nu de gevraagde verhooging zal volgen? („Ned.") Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 17 Nov. 1908. Margaretha T„ gedetineerd, oplichting, 4 maanden gevangenisstraf. Jan P„ te Alkmaar, beleediging, f 50 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Jozef F„ te Ursem, wederspannigheid, 14 d. gev. Cornelis B„ te Westerblokker, mishandeling, 14 da gen gevangenisstraf. Jan B„ te Uitgeest, mishandeling, 2 maanden gev. Hendrik v. D„ beleediging, f 20 boete of 10 dagen hechtenis. Door gas gestikt. Toen dr. D. J. Blok en dr. W. Schilperoort Dins dagmorgen omstreeks 8 uren kwamen aan het ge bouw van de Algemeene Rotterdamsche Polokliniek op den Schiedamschendijk te Rotterdam, vonden zij de deur daarvan, heel legen de gewoonte in, gesloten. Na eenig beraad, terwijl buiten op de straat heel wat pa- tienten stonden te wachten, verschafte men zich met geweld toegang. Met den agent van politie P. de Widl. die in de nabijheid surveilleerde, gingen de docto ren de Polikliniek binnen, maar de huisbewaarder P. J. Fens, zoomin als zijn vrouw lieten zich zien. Men begaf zich nu naar de op de derde verdieping gelegen woonkamer van dit echtpaar, jonge menschen nog en in de aangrenzende slaapkamer vond men bei den bewusteloos liggen; de vrouw in bed, de man daarvoor op den vloer. Dit vertrekje was zóó over- vuld met gas, dal zoowel dr. Blok als de agent De Widt ecu oogenblik onpasselijk werden. Dadelijk werd zooveel mogelijk lucht gemaakt en pogingen aangewend om de levensgeesten hij het echt paar op te wekken. Een uur lang hield men zich hiermede onafgebroken bezig, doch wr-at de vrouw be trof kon men slechts haar dood constateeren. Haar man. die teekenen gaf. dat het bewustzijn wederkeer de. is naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar men er in slaagde hem bij kennis te brengen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat op de woon- "p viv, nvvii kamer een gaskraanlje niet volkomen gesloten is ge weest. waardoor gedurende den nacht een groote vo lume gas is kunnen ontsnappen. Oude Xiedorp. Op den 16 November is de heer A. Over herbe noemd tot molenmeester van den Leijerpolder. Heer-Hugowaard. 25 Jaar achtereen lid van een vereeniging te zijn, overkomt niet iedereen in onze gemeente. De rede rijkerskamer „Harmonie" alhier mocht zich verheu gen in het feit, dat de heer C. Groot haar tegen woordige penningmeester 25 jaar lid der kamer. Het feit zal op 3 December met een feestelijke uitvoering worden herdacht. Anna Paulowna. De afdeeling Anna Paulowna der Hollandsche Maat schappij van Landbouw hield Maandag 16 November eene vergadering in Veerburg. Er waren 11 leden en 1 gast aanwezig. De heer J. Tijsen leidde bij ontsten tenis van oen voorzitter dc bijeenkomst. Na opening lezing en goedkeuring der notulen, volgde mededeeling van ingekomen stukken, lo. Een rapport over veeart- senijkundige hulp met de resultaten, die de beant woordde vragenlijsten in 't leven hadden geroepen.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1