raars» tss zs&sjs Tweede Kamer. Binnenlandscb Nieuws. Burgerlijke Stand. RECLAMES Bevestiging van Urk. Kneuzingen. Bond van Nad Onderwtfïene. De afdeeling Schagen e. o. van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers, benoemde tot haar afgevaar digden naar de a.s. algemeene vergadering te Nijme gen de heeren M. Visser te Schagen en K. Schoort te Barsingerhorn en tot plaatsvervangers de hee ren A Koning en P de Vos, beiden te Schagen Door de afdeeling werden twee voorstellen óp de agenda voor de algemeene verguienng gebracht Kunstnieuws. In de Ceres treedt met Kersttijd de Tooneelctub Excelsior van Den Helder op. Wij maakten reeds vroe ger kennis met deze kamer en daarop afgaande geloo- ven wij, dat de elub op eene flinke opkomst van bet publiek zal kunnen rekenen. Euphonia. Dinsdagavond was het voor de leden <fer Gemengde Zangvereeniging Eupbonla Jaarvergadering. Tot be stuursleden werden herkozen de dames: M. de Veer en A. Kweldam en de heeren M. Visser, S. Langenegger en Joh. Merz; gekozen werden mejuffrouw Stamme®— Asjes en de heer P. Lap. De rekening wees een ontvangst aan van 435.81%. een uitgaaf van 390.39, dus een batig slot van f 45.42% De vereenlging telt thans 53 werkende en 19 kunstlie vende leden. Na afloop der vergadering was men nog gezellig een poosje samen. Staatspensionneering. Onder leiding van den heer H. Feisser vergaderde afdeeling van den Bond aan Dia* te houden 3 Bfj een oorlog ontstaan voor den neutralen staat nieuwe rechtsverhoudingen Moe ien wij ons dan maar laten voorschrijven wat vreem de mogendheden zullen beslechten? In plaats daar van ware hel beter af te wachten wal op een bepaald neutraliteit mee- Dè hr. VAN ASCH te voren tot momviii binden, als wellicht onze belangen partij kiezen brengen, vindt hij zeer verkeerd. De hr. VAN VAN VVIJCK vond het beter over deze belangrijke •-A Inhiwriien inoment noodig is; ons van ils wellicht onze bel vindt hij zeer verkeerd. IK vond het beter c kwestie in jict openbaar niet te spreken. Intusschen hij deed het zelf en verklaarde de Kamer dat neutra liteit beteekent: „Vrij van krijg" en oordeelde dat de heer v. Doorn verkeerd deed met weinig waarde te hechten aan conventies Zeker, Oostenrijk verbrak de conventie van Berlijn, maai' is er daarom geen groote moieele waarde aan zulke conventies te hechten? De J - heer VAN ASCH te Handha- Dinsdagavond in Ceres onze Hl voor Staatspensionneering. In zijn openingswoord wees voorzitter er op. dat verschillende omstandigheden er jjaren geen toe hebben geleid dat in de laatste twee algemeene vergadering is gehouden geworden en er afdeeling geen kracht is uitgegaan. Nu echter door de invoering eener wet op Ouderdomspensioenen 1Hnor fipzp van de jr de ïnvoeriuB ccc. - in Engeland In den geest der denkbeelden door deze afdeeling voorgestaan de beweging in den Bond „in een ander stadium" is getreden, nu achtte het be stuur het tijdstip gekomen voor een algemeene ver gadering en voor vernieuwde actie, opdat de afdeeling Schagen, die steeds een eerste plaats innam in den Bond, evenals vroeger, weder met eere zal kunnen wor den genoemd, en zoodoende aan arme ouden van dagen een minimum inkomen zou kunnen worden verzekerd. De rekening en verantwoording van den heer G. Metselaar wees uit, dat in 1907 de ontvangsten hadden bedragen 127.65, de uitgaven 64.91, dus een batig saldo op 1 Januari 1908 van 62.74. De heeren Jb. Koster en P. Trapman, die deze rekening en die van 1906 hadden nagezien, adviseerden tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. In het bestuur waren een viertal vacatures, nl. door het vertrek van den heer Boorsma en het periodiek aftreden van de heeren Feisser, \V. Roggeveen Cz. en Collot d'Escury. Gekozen werden, daar de aftredende heeren niet herkiesbaar waren, mej. Atema en de hee ren M. v. Thijn, Jb. Koster en Th. Paauw. Tot voor zitter werd gekozen de heer G. H. Hulsman. In dit seizoen zal voor propaganda de heer Net- scher als spreker worden gevraagd en zal Animpa verzocht worden een geschikt tooneelstukje op te voe ren. Aan het slot der vergadering bracht de heer Huls man den heer Feisser hartelijk dank voor het vele dat hij voor de afdeeling en de zaak der Staatspensionnee ring had gedaan. Eerst de begrootingen van Suriname en Cura^ao. Zooals men weet zijn Suriname noch Cura?ao pare len in Wilhelmina's Kroon; ze kosten het moederland altijd door veel geld en de hoop, lang gekoesterd, dat eenmaal geoogst zal worden na voortgezette be mesting en aanhoudend zaaien, wordt niet verwezen lijkt. Bacoven cultuur slaagt niet; het land is rijk aan mineralengoud, diamantmag zijn, maar.... er moet geld bij. De heer v. Kol rekent ons voor, dat de som, die jaarlijks dioor het moederland moet worden bijgepast, om de Surinaamsche begrooting sluitend te maken, steeds aangroeit. In 5 jaar tijd is het per hoofd der bevolking gestegen van f 4.40 tot f 9.20. inderdaad niet gering 1 De heer VAN KOL schrijft het te kort gedeeltelijk toe aan de weelderige overdrijving der uitgaven en Wj zou dan ook wdlen bepaald zien, dat het jaarlijks subsidie na 10 jaar wordt ingetrokken, om in dien tijd gelegenheid te geven de uitgaven kloppend te ma ken met de inkomsten. Het blijkt uit de rede van den heer VAN KOL, zoo wel als uit die van den heer VAN VU UREN de beide West-Indische specialiteiten dat de vooruit gang der koloniën langzaam gaat. Ook "met de in boorlingen gaat het niet schitterend. Het ras der Creo len is uitsterven en de heeren schrijven dat toe aan de slechte zuigelingenvoeding. Stel je voor! Alsof bij natuurmenschen de zuige lingenvoeding niet altijd per se goed is, zoolang we inderdaad met natuurmenschen te doen hebben De zaak is, zooals de minister ook meedeelde, dat het Creoolsche ras, verzwakt is door klimaat- en geslachts ziekten en de heer v. Vuuren meende, dat de onwet tige geboorten, die aanleiding geven tot opruiming, aan dezien achteruitgang niet vreemd is. Het gouvernement kan daartegen weinig doen en de minister meende dan ook, dat de Staat zich vrij wel neutraal moet houden. Hij kan alleen particuliere stichtingen steu nen. Nu de onderhandelingen met Venezuela loopende zijn, kon er weinig anders over Curaijao gezegd wor den, dan dat het door het conflict met dat land hard achteruit gaat. De minister noodigde de Kamer uit, hem duidelijk te maken, waarop de vrij wel al gemeene verbreide meening, steunde, dat nl Curagao zou gaan opleven, zoodra het kanaal door de land engte van Panama gereed zou zijn. De minister vond, en o.i. terecht, dat Cura^ao niet, Colon wel als ha ven van aanleg der doortrekkende schepen, in aan merking zal komen. Gister, Dinsdag, hoofdzakelijk algemeene be schouwingen over hoofdstuk III, Buitenlandsehe zaken. Laat ons dadelijk zeggen dat het hoofd van dit departement bijzonder in den smaak schijnt te val Hem wordt zoo goed van luiks als van rechts heer PATIJN was dit met den VAN WIJCK eens Wij gaan den tijd tegemoet, neen wij leven in een tijd. dat de volkeren zich door con venties zullen Laten Telden. Het recht van den sterk ste, het brute geweld maakt plaats voor het geschre ven recht. Toch Is het zaak niet al te veel over die neutraliteits-zaak te spreken. Men zegt er al licht veel goeds of te veel kwaads van. Intusschen wat het meest gewenscht is ving onzer neutraliteit, officieel erkend door de mo gendheden of, zooals de heer Van Doorn wil. de kal uit den boom zien. het werd uit de discussie niet duidelijk. Misschien kan de minister die nog niet aan het woord geweest is. ons duidelijk maken wat nood zakelijk is. Nog een kwestie kwam Ier sprake: De houding der vereeniging „Hou en Trou", die den brief van heer DE REUS publiceerde en dus aanleiding tot het conflict met Venezuela. Deze vereeniging permissie van minister v. Tels, om korte berich te publiceeren; zij publiceerden den brief van heer De Reus ook en had moeten begrijpen dat ongepast en gelijk nu ook gebleken is. zeer ge vaarlijk was. De hr. HUBRECHT verdedigde de vereeniging, maar slaagde er niet in haar vrij te pleiten. De mènLster had de houding van „Hou en Trou" scherp afge keurd, ooU de houding van de „Telegraaf" die stuk ken betreffende deze zaak, welke geheim waren, heeft gepubliceerd. De „Telegraaf" werd verdedigd door den heer VAN NISPENo.i. terecht, voor zoover het betreft het formeele recht van dit blad om tot publicatie over te gaan, waar in de strafwet geen bepaling voor komt die het publiceeren van geheime stukken ver biedt; doch zeer ten onrechte, als men zich plaats! op het standpunt dat een courant het landsbelang en dus het algemeen belang behoort te dienen. Heden komt de minister aan het woord. Dat zal iets anders zijn dan een redevoering van zijn voorgan- den heer Van Tets. Betrekking habban op aam betrekkelijk gwtofl 0®^'* 'JJSlplS graten en daarna van ff re^nt van het voorheen „Hen mieten wor- Meneert geheel van nieuwe steen wordt gemaakt. hoofdzaak rustende tienden zijn. die zullen den overgedragen LangedIJk. Nog steeds heerscht er een levendige handel in groen ten aan den Langedijk en Omstreken. Zoo werden de voiige week van de toevoerlijn te Broek op Langen- dijk 251 wagenladingen groenten verzonden. Op t oogen- blik bedraagt het geheele aantal, gedurende dit sei zoen. ongeveer 3700 ladingen. Dit is reeds' een zeer groot getal. Vooral zijn de z.g.n. Denen zeer ge wild e»r worden dan ook zeer hooge prijzen voor deze soort kool besteed. De roode werd dezer dagen verkocht voor f 10, alle soorten dooreen Ook de andere worden voor veel geld van de hand gedaan. De bouwers zijn ten hoogte tevreden over deze prij zen. De zoo gevreesde toltarieven schijnen dus geen kwaad te hebben gedaan. ölS zullen worden p Niets nteer aan de o haad üver in comité. ook niets opleverende_ 8™ dedt de voorü ita dat°ie '\V»ei waarden wederom door de genteent, «effch^rijn op dezelfde voorwaarden als voorhe^ voor den tijd van drie jarem Hierna sluiting der vergadering ÈenWb\?ffnkan°e viel eenigen schip^rs alhier, jL Dinsdag ten deel. doordat zij een belangrijke hoevW. heid ceder- en mahoniehout wisten buit te maken. Xomstig van. de ..Roma". gestrand op de Noord*, gronden. Scheepsramp. Omtrent een schipbreuk van een Itahaansch «hip Fernando 65 ter hoogte van Vlieland, meldt de bericht- gever van het Hbld. op Vlieland nog het volgende: Maandagnacht te ongeveer twaalf uur strandde hier in de Noordergronden een onbekend schip. Het flam. bouwde en gaf allerlei noodseinen tot ongeveer drie uur. Bij het aanbreken van den dag bemerkte men dat het een zeilschip was. Van de drie masten waren reedg x-> den was had ten den dit gei', Nieuwe Niedorp Uitslag van de verhuring van landerijen der Doops gezinde gemeente, gehouden in de „Prins Maurits" van den heer H. de Vries aldaar, op 24 November 1908. 1. Het Mennistenland, bouwland, D No. 8, groot 0.56.20 H.A.. Huurder S. Tesselaar voor 50; voor heen dezelfde voor 50. 2. De zes Geerzen, weiland, D No. 265, groot 1.62.60 H.A. Huurder A. Arts voor 140, voorheen dezelfde voor 140. Barsingerhorn. Het muziekgezelschap T.O.N.I.D.O. heeft j.l. Dins dagavond voor zijne aanmoedigende leden met hunne introducé s eene uitvoering gegeven in het gewone lo kaal ten huize van den heer P. Scheringa. Dat er niet veel publiek was. deed geen afbreuk. in zekeren zin althans, aan het welslagen dei- uitvoering Om verschillende redenen had men al geen talrijke opkomst kunnen verwachten, en zij, die er waren, hebben wel genoten onder de voordracht van verschillende muzieknummers, die met aandacht wei den gevolgd. twee over boord geslagen Van rto ri" Ter afwisseling werden door een paar heeren leden op het wrak nog menschen waarnemen N„ cmen .„k.nOe leden van TO N., D.O. Kunnen a.eoo met genoegen op dezen avond terugzien en succes ver- er Vyf aan wal te hrenoan t1? en het gelukte wachten op hunne plannen voor het volgend jaar. i ni. de gezagvoerder en "leven aan boord, Een paar dnfru 'jm neer h„l* bespreking me, da,d. weinig belangwekkends. H Raadsvergadering Wieringen. Openbare vergadering gehouden op Dinsdag 24 Nov. 1908, des namiddags twee uur. Afwezig de heer Koops. Na opening der vergadering door den voorzitter, werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris gelezen, welke onveranderd worden goedge keurd. Hierna merkt de voorzitter op, dat in de vorige ver gadering besloten is het tractement van den veldwach ter met 20 te verhoogen, waarvoor deze dan eenig loopwerk moet verrichten. Voorzitter meent dat dit in strijd met zijne instructie is en leest 't daarop betrek king hebbende artikel voor, dat luidt: „hij mag niet zonder toestemming van den Burgemeester, voor wien ook, persoonlijke diensten verrichten". De heer Obreen merkt op, niet zonder toestemming van den burgemeester, dus als die er toestemming toe geeft, dan mag het wel: genoemde heer gelooft niet dat daartegen bezwaar is, zoodat dit punt blijft, zooals het is. Verder doet Voorzitter mededeellng van de volgende ingekomen stukken: le. dat de heer Koops, door bezigheden verhinderd is, deze vergadering bij te wonen. 2e. dat door den Betaalmeester is gestort de som van 145.72 en door den Rijksontvanger 201.36. 3e. dat is goedgekeurd het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. 4e. dat naar aanleiding van het in de vorige verga dering beslotene, een schrijven aan den heer Post-direc Huurder 34. B. 3. De Hooge Weid, weiland, D No. 253, groot 3.43.20 UW11,8 H.A. Huurder A. Arts voor 310, voorheen dezelfde teur te Anna Paulowna is gericht, en nu schrijven is x n,„ terug ontvangen, meldende dat eene kleine wijziging in de lichting der bussen is aangebracht (dit vermeldden wij reeds in ons vorig nummer) en bij iedere bus de tijd der lichting vermeld zal worden. 5e. wordt aangeboden de maandstaat der zeegras-ex- i ploitatie over de maand October. 6. De voorste zwarte Hekken, D No. 244, groot 2.01.00 Vervolgens deelt Voorzitter mede, dat op het besluit H.A. Huurder F. Brouwer voor 190, voorheen dezelf- van de voriSe vergadering betreffende de melk-con- de voor 190 i tro'e het gevoelen van de Gezondheidscommissie te Schagen is gevraagd, welke commissie bericht, dat zij deze verordening van weinig belang acht en voorstelt een geheel afzonderlijke verordening hiervoor samen t te stellen. Zoo het gemeentebestuur hiertoe genegen is zal de Commissie gaarne een ontwerp zenden. B .en W. stellen voor hierop niet in te gaan en te voor 310. 4. De Tuin, D No. 245, groot 19 Aren. J. Strijbis voor 33, voorheen dezelfde voor 5. De achterste zwarte Hekken, D No. 246 groot 1.92.70 H.A. Huurder A. Arts voor 176, voorheen dezelfde voor 176. 7. De Flap, D No. 240, groot 2.21.80 H.A. Huurder J. Rezelman voor 190, voorheen dezelfde voor 190. 8. De Hoornsche Akker, bouwland, D No. 213, groot 0.46.50 H.A. Huurder O. Strijbis voor 50, voorheen dezelfde voor 70. len. hulde gebracht, zoowel om zijn optreden in gewone omstandigheden als om zijn beleid in ernstige zaken, als thans aan de orde zijn: te weten het conflict met Venezuela, 'de NoorcLzee-eonventie, de Berner-couven- tie. enz. De voorzitter stelde voor thans over het conflict met Venezuela, hangende de kwestie, niet te spreken. Het door de regeering gevoerde beleid kon later be sproken worden. De Kamer hield zich vrij wel aan deze regeling door den voorzitter, waaruit meer dan uit iedere lofrede blijkt, dat de Kamer in deze zaak de regeering volkomen vertrouwt. De heer VAN DOORN besprak de weigering van den minister om een O r a n j e b o e k uit te geven, een verzameling van stukken, waaruit de daden van Regeering en diplo maten in het buitenland kunnen worden beoordeeld. De minister meent, dat er voorloopig geen stof genoeg is voor een Oranjeboek. De heer v. Doorn meent echter dat er slof in overvloed is en noemt dan ver schillende onderwerpen op, wier behandeling de moeite loonen zou. Wat doet onze diplomatie er tegen, dat onze levensverzekeringsmaatschappijen in Duitsehland niet gemoedelijk behandeld worden, vraagt hij? Van de Noordzee-verklaring weten we niets. Het Buitenland spreekt over ons; de Kamer tast in den blinde; over de artikelen „Keizer en Koningin', die voorkwamen in het „Vaderland", en over welker in houd Dr. Kuyper het eene oogenblik zei: „het is een mengsel van fantasie en waarheid" hel andere„het is pure fantasie" over dat alles heeft de Kamer geen oordeel. Dus de heer VAN DOORN wil een Oranjeboek en hij werd in dien wensch gesteund door verscheidene andere sprekers. Ook over onze neutraliteit had het de heer Van Doorn. Dat is een woord voor tweeërlei uitlegging vatbaar, meende hij: L De neutrale staat heeft zich 9. Het v. d. Gulikweidje, weiland, D No. 510, groot 1.73.30 H.A. Huurder D. Krutt voor 180, voorheen F. Brouwer voor 192. 10. De Brugweid, weiland, D No. 196, groot 2.09.30 H.A. Huurder J. de Vries voor 190, voorheen de zelfde voor 190. 11. De Mosterdbouw, weiland, D No. 210, groot 2.23.40 H.A. Huurder W. C. Visser voor 291, voorheen A. Bakker. 12. Het Laagje, weiland, D No. 211, groot 1.35.40 H.A. Huurder J. Hetnstmau voor 162, voorheen A. Bakker, i Perceel 112 gelegen in den Kostverlorenpolder. j 13. De Mennistenakker, bouwland, B No. 236, groot h.40.60 H.A. Huurder H. Hommer voor 42, voorheen dezelfde voor 42. 14. Het Schuitje, weiland, B No. 117, groot 0.36.80 H.A. Huurder P. Hoogland te O. Niedorp voor f 35, j voorheen dezelfde voor 35. 15. Het Laagje, B No. 122, groot 0.52.60 H.A. Huur der P. Hoogland voor 45, voorheen dezelfde voor f 45. 16. Het Halfbunder, weiland, B No. 175, groot 0.50.20 H.A. Huurder J. Mijts voor 50, voorheen dezelfde voor 69. 17. De zeven Geerzen, weiland, B No. 176, groot I.93.60 H.A. Huurder A. -Mijts voor f 190, voorheen de zelfde voor 190. 18. De tien Geerzen, weiland, B No. 180, groot 2.74.80 H.A. Huurder C. Rempt voor 260, voorheen dezelfde voor 300. Perceelen 1318 gelegen in den Leijerpolder. 19. Voorste Vogelenzang, weiland, C No. 286, groot I.20.70 H.A., opgehouden, voorheen W. Druif voor f 125. 20. Achterste Vogelenzang, weiland, C No. 285, groot 1.41.80 H.A. Opgehouden. Voorheen W. Druif voor 120. Perceel 19 en 20 in den Vogelzangpolder. 21. Het houten Brugje, weiland, C No. 148, groot 1.19.70 H.A. Huurder Jb. Blokker voor 115, voorheen dezelfde voor 141. 22. De Bruinsweid, weiland, C No. 133, groot 1.86.00 H.A. Huurder Jb. Kooij voor 186, voorheen dezelfde voor 235. 23. De Draaiboom, weiland, C No. 322, groot 2.45.00 H.A. Huurder J. de Vries voor 220, voorheen Jb< de Vries Hz. voor 210. 24. De Verver, weiland, in den Oosterpolder, B No. 362, groot 2.26.90 H.A. benevens 24a. Het Bunder, bouwland, annex het vorige, groot I.06.70 H.A., te zamen groot 3.33.60 H.A. Huurder C. Koorn voor f 200, voorheen dezelfde voor 200. 25. Het roode Hek, weiland, B No. 369, groot 3.14.10 H.A. Huurder K. Vel voor 360, voorheen J. Strijbis Azn. 26. Het Butterweidje, B No. 307, groot 1.72.60 H.A. Huurder P. Maats voor 160. voorheen dezelfde voor 160. 27. Het achterste kleine Laantje, weiland, C No. 59, groot 2.27.00 H.A. Huurder J. de Vries voor 210, voor heen dezelfde voor 210. 28. Het voorste kleine Laantje, C No. 699, groot 3.50.92 H.A. Huurder P. Maats voor 360, voorheen, dezelfde voor 360. Perceelen 21 tot 28 gelegen in den Nledorperpolder. St. Maartensbrug. Zondagavond j.l. gaf de beroemde harmonica-virtuoos Jb. Kelder, eene uitvoering in het lokaal van den heer G. Veuger Hz. alhier, voor een talrijk publiek. Ook hier weer heeft de heer Kelder bewezen een meester op zijn instrument te zijn. Heerhugowaard. blijven bij het besluit van de vorige vergadering. De heer Obreen merkt op dat het slootwater hier goed is en in 't geheel niet gebruikt wordt. De heer Peereboom vraagt nog of het niet wen- schelijk is, aan het besluit een artikel toe te voegen, waarin verboden wordt, melk uit huizen en stallen te vervoeren, waar besmettelijke ziekte heerscht. Voorzitter antwoordt, dat de voorlaatste maal, toen er besmettelijke ziekte heerschte en er ook koeien op stal stonden, reeds verbodsbepalingen zijn gemaakt. De heer Peereboom verzoekt, de artikels van de wij ziging, vastgesteld in de vorige vergadering, nog eens voor te lezen. Nadat hieraan is voldaan, wordt een nieuw artikel overbodig geacht en wordt tevens besloten geen nieuwe verordening te ontwerpen. Voorzitter brengt hierna een voorstel ter tafel om aan den Burgemeester of aan dengene die hem ver vangt, en aan den Secretaris, zoowel te zamen als itder afzonderlijk, het recht toe te kennen de gemeente te vertegenwoordigen op de vergaderingen der naaml. venn. Spoor-(tram-)weg „WieringenSchagen". Een concept van dit voorstel is gezonden naar het bestuur der Vennootschap en hierop is antwoord terug ontvangen, dat hiertegen geen bezwaar bestaat. Voor zitter zegt ter toelichting', de Raad heeft geen bepaald persoon naar de vergadering gezonden en daar de wet bepaalt dat de Burgemeester de gemeente vertegen woordigt, heblen wij hieromtrent niets gevraagd. Dit is echter niet in de statuten der Venn. vermeld, wel echter, dat de Raad iemand moet machtigen om haar te vertegenwoordigen en naar aanleiding daarvan doen wij dit voorstel. De heer Kuut vraagt of dit beslist noodig is. De heer Obreen zegt van ja, daar men anders geen recht tot stemmen heeft. De heer Peereboom merkt nog op, dat, als je op een vergadering bent en je moogt niet medestemmen of geen voorstel doen, kan je wel thuis blijven ook. De heer Kuut: Geeft het nog iets, dat die vergade ringen bezocht worden? De heer Obreen: Ja, je blijft op de hoogte van wat er gebeurt. Voorzitter: En als er een voorstel is, dat je niet aanstaat, kan je protesteeren. De heer Peereboom: Maar dan zou ik er ook voor zijn; dat aan den Raad mededeeling werd gedaan, wat er op zoo'n vergadering verhandeld wordt, desnoods koi dat in comité geschieden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Voorz.: Mijne heeren, in de vorige vergadering was reeds gedeeltelijk het meubilair enz. uit het oude raadhuis overgebracht, thans is dit geheel in orde en bevindt zich niets meer in het oude raadhuis. Dit is geheel belangeloos gedaan door den Secretaris, den heer Bruul, de volontairs Minnes en Rijkeboer, den Rijksveldwachter Gorter en den Gemeente veldwachter Den Otter, daarom gevoel ik mij gedrongen hun daar voor onzen hartelijken dank te betuigen. Evenzoo heb ben de heeren Duijuker en Dovis hunne wagens ge heel belangeloos te onzer beschikking gesteld, ook aan deze heeren daarvoor onzen hartelijken dank. Nu het oude raadhuis geheel ledig is stellen wij voor, dat gebouw voor afbraak te verkoopen, met uitzondering van de volgende zaken: de lantaarn, regenbak, hekken, de klimop de trap staande in de burgemeesterskamer, de straat ouder het afdak en voor het raadhuis enz. En tevens zal te koop worden aangeboden een schommel, een win. acht drooglatten enz. derde poging van de reddingboot sloeg deze om door eene grondzee. De inzittenden geraakten te water Onmiddellijk werden van de sleepbooten „Neptunus" en „Terschelling" reddingsvlotten gestreken en het ge lukte allen, op drie na, levend op te visschen. Drie roeiers zijn verdronken, een werd bewusteloos opgehaald maar diens levensgeesten werden weer opgewekt. Reeds zijn de lijken van twee der omgekomenen opgehaald. De namen der verdronkenen zijn Formes, Brouwer en Knop, bewusteloos was Gerrit de Boer. Van het zeilschip „Fernando", een Italiaansche drie master, komende met hout geladen van Riga en be stemd naar Swansea, kapitein Francisco Arpe, sloegen des nachts zeven man over boord, waarschijnlijk met een der masten. De sleepbooten keerden naar Terschelling terug om een andere reddingboot te halen. Te ongeveer 4 uur werd een poging gedaan om het wrak te bereiken, maar zonder resultaat, zoodat men naar Terschelling terug keerde. De twee schipbreukelingen gaan dus een han gen nacht tegemoet. Op Terschelling en Vlieland is de verslagenheid alge meen, want de omgekomen redders waren allen man en vader. Van Terschelling wordt nog geseind: Door den vreeselijken storm is de duinvoet ontzettend afgenomen. Bij mijlpaal 13 staan de duinen 10 meter hoog lijnrecht op het strand. Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. Uitspraken van Dinsdag 24 Nov. 1908. H. H. v. d. K., Uitgeest, diefstal, 2 weken gevange nisstraf. H. H. v. d. K. en J, B, Uitgeest, verduistering, ieder 2 weken gevangenisstraf. A. W., Uitgeest, poging tot diefstal, f 5 boete of 3 dagen hechtenis. G. D, Andijk, vernieling, f6 boete of 3 dagen hechtenis. P. de V., Heer-Hugowaard, mishandeling, f 16 boete of 10 dagen hechtenis. P. W., Barsingerhorn, diefstal, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. M. en J. Ph. MHoorn, mishandeling der politie, le 1 maand en 2e 1 week gevangenisstraf. Kringetormen in Arkansas. NEW-YORK, 24 Nov. Een telegram uit Llttlerock in Arkansas meldt, dat gisteren eenige steden in het Noord westen van dien staat door twee kringstormen zy'n verwoüst. Dertig menschen zijn gedood, velen ge wond en een groot aantal wordt nog vermist. Treinen met hulp zijn naar het tooneel van de ramp gezonden^ i De alhier 12 November gehouden vergadering van- tiendheffers en tiendplichtigen is niet zonder gunstig gevolg geweest. Verschillende der laatsten hebben in gezien, dat afkoop te verkiezen zou zijn boven het belasi worden met grondrente door den Slaat. Tot de afkoopers in den termijn van 12 tot 20 Nov. be- hooren eigenaars van 12, 17, 19 en zelfs 34 H.A., zoodat in die dagen totaal is afgekocht bijna 95 H.A. De overdracht a,an den Staat op 1 Jan. zal dus Dit wordt goedgekeurd en besloten de ui..oei'iug verder aan B. en W. over te laten. Ten laatste komt nog een voorstel van R. en W. ter tafel om, wanneer er oude steeuea uit de Ko ningstraat over zijn, hiervan een voetpad te maken in de pastoriesteeg. De heer Kuut oordeelt het beter, dal het school plein bestraat wordt, zoo er steenen over zijn. Na eenige gedachten-wisseling hierover, wordt be- Gemeente Schagen. Ingeschreven van 22 tot en met 26 November 1908. Geboren: Gerardus Henderikus, i. v. Jan Wit en van Antje Snip. Jaitse, z v. Karst Zwart en van Cor- nelia Oukes. Catharina Suzanna Johanna Maria, d. v. Jozef Jitte van der Meulen en van Henderica Geertruida Jongejan. Gemeente Anna Panlowna. Ingeschreven van 21—26 November 1908. Geboren: Maria Margaretha Clasina, dochter van Nicolaas Nap en van Antje Kos. Ondertrouwd, Getrouwd en OverledenGeene. Het is mogelijk van beter best te maken. Toen wij voor het eerst dit getuigschrift van Urk publiceerden, was het goed, maar nu is het „beter", omdat de tijd ons het blijvende ervan bewees. Mejuffrouw C. de Vries, Zeezicht 39a te Urk, deelde ons mede: „Dertien jaren lang heb ik onophoudelijk veel pijn moeten doorstaan in den rug en in de zij den. Vanwege de pijn kon ik haast niet meer bukken en ik had geen kracht in mijn rug om mij na het buk ken weer op te richten. Ik ging steeds gebukt onder een zwaar vermoeid gevoel en had erg veel last van duizelingen, 's Nachts sliep ik slecht; ik had veel zweetingen, die door plotselinge huiveringen gevolgd werden. Daar mijn maag meestal van streek was, was mijn eetlust veel verminderd; dadelijk bij het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kon ik bemerken, dat deze een gunstigeu invloed op mij uitoefenden en hoe groot was mijn blijdschap, toen ik veertien dagen later geheel en al van mijn pijn bevrijd was. Ik ge voelde mij veel sterker, sliep weer rustig en ik reken het mij tot een plicht deze aan alle nierlijders ten sterkste aan te bevelen." 2% Jaar later vernamen wij nog van Mej. De Vries: „Ik heb geen last meer gehad, sedert ik de bovenstaande verklaring gaf; Foster's Rugpijn Nieren Pillen ganazen mij toen en ik ben thans nog gezond. Wanneer iemand mij bezoekt omtrent dit geval, zal ik hem gaarne de bijzonderheden van mijn genezing mededeelen. (w. g.) Mej. C. de Vries. Het waren de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die Mej. de Vries genezen hebben. Verzekert U, dat gij het echte geneesmiddel krijgt. De handteekening van James Foster staat op de doos. Zij zijn te Scha gen verkrijgbaar bij den heer J. Rotgans. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor een, of 10,voor zes doozen. Luister toch en gebruik Kloosterbalsem. Deze geneest als bij tooverslag. Prijs per pot 0.35,/0 75 en 1.20. Let op den rooden band methandteekening L. I. Akker. -H-

Schager Courant | 1908 | | pagina 2