KLAAS KORL, feuilleton. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. 52e Jaargang. No. 4416. Donderdag 2d Nov. J908. TWKEDE KLAD. Bekendmakingen de moordenaar, Gemeente SCIIACEX. 0— Tonnenstelsel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat b(j die ingezetenen, welke zulks verlangen, de privaatton zal worden weg gehaald,- mits b(j elk privaat aanwezig zijn twee rood geschilderde tonnen met afsluiters, volgens vastgesteld model. Schagen, den 20 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. Pot. De Secretaris, ROGGEVEEN o Reinhouden van straten. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN; Gezien art. 22 der politieverordening voor die ge meente, brengen ter kennis van de hoofdbewoners der gebouwen en de eigenaars, vruchtgebruikers of beheer ders van onbewoonde of onbebouwde perceelen in de kom der gemeente, dat zij de loopstraat voor en langs die gebouwen of perceelen moeten doen schrobben en zulks geschied zal moeten zijn voor Zaterdag, den 28 November a.s. des namiddags te 4 uur. Nalatigheid in het voldoen aan deze afkondiging is strafbaar met eene geldboete van ten hoogste 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, den 25 November 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd; De Secretaris, De Burgemeester, ROGGEVEEN. H. J. POT. Wielrijden. Een nieuwe levenmaker is de vroolijkheid in de Pa- rijsche straten komen vermeerderen. Sommige fiets rijders bevestigen aan hun rijwiel een tamboerijn, die onophoudelijk geslagen wordt door een kleinen houten klapper, in beweging gehouden door het voorste wiel. Hypnotisme. De gemeentebesturen van Meissen, Noss en Lom- matsch hebben binnen hun gebied verboden iedere voor stelling waarbij hypnotisme, magnetisme of suggestie wordt vertoond met behulp van menschen. Overtreding wordt gestraft met boete tot 150 Alk. of gevangenis straf tot twee weken. De eigenaar der zaal, waar de vertooning plaats heeft, wordt eveneens gestraft. Mond- en klauwzeer. Nu het mond- en klauwzeer in de staten Pennsyl- vanië en New York is uitgebroken, zal er groote ver mindering komen in den uitvoer van slachtvee naar Engeland, waar men voor die veeziekte doodsbang is. Er wordt veel Amerikaansch vee levend over den Oceaan gevoerd om in Engeland op de plaats van lan ding te worden geslacht. Dat zal nu wel voor eenigen tijd uit wezen. Ook voor de stoomvaartlijnen een groot verlies. Men denkt dat vooral Argentinië in Engeland het voordeel zal hebben van de veeziekte in de Ver- eenigde Staten. Maar ook andere landen kunnen er hun voordeel mee doen. In Amerika doet men intusschen het mogelijke om de ziekte binnen perken te houden. De knapste vee artsen zijn er op uitgestuurd. Ja, maar verspreiding van die besmettelijke veeziekte tegen te gaan zal zelfs hun knapheid moeilijk vallen. Het zal wel een slechte tijd zijn voor de musschen. Alen houdt die voor ver spreiders van de smetstof en gaat ze nu op de be smette plaatsen en in de huurt zooveel mogelijk uit roeien. Excursie De leerlingen der hoogste klasse van de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen maakten op Zaterdag 2 i Nov. 1.1. eene excursie naar Anna Paulowna onder leiding van den heer C. A. J. M. de Gier, leeraar aan bovengenoemde school. De tocht was voornamelijk ondernomen om bij den heer P. Kaan te Anna Paulowna eep iersproeiwagen met nieuwen verdeeler in werking te zien. De excur- sisten beschouwden het werk voor zeer goed, daar de verspreiding zuinig en regelmatig geschiedde. Met dit toestel kon bij den heer K. A. Kaan te Anna Pau lowna 2 H.A. iand met 25.000 liter ier geheel besproeid worden. Verder werd bij bovengenoemde heeren nog een kijkje genomen bij het diepploegen, alsmede in en om de stallen en schuren. Te Veerburg werd de weegbrug bezocht en de stoomsmederij van den heer Wissekerke, waar de recht- stroo pers- en bindmachine was geplaatst. De excursie werd begunstigd door goed weer en was 's namiddags te half vijf geëindigd. Euphonia. Onder leiding van den heer J. Dartillact van Inghi gat de gemengde zaugvereeniging Euphonia haar eerste wlnterconcert. Het was voor de eerste maal dat Eupho nia onder dezen directeur zong en het was natuurlijk met eenige nieuwsgierigheid dat men dit concert be zocht. Daarvan was bepaald ook wei de oorzaak de groote opkomst, de zaal van het Noordhöliandseh Kof fiehuis was ten minste best bezet., Het concert werd geopend met de ouverture Fideiio van Beethoven voor piano en orgel, die zeer prijzens waardig werd weergegeven, de dames M. de Veer en C. Kaan verdienen een complimentje daarvoor. En nu Euphonia zelf? De krachtige indruk heeft zich bij ons gevestigd, dat Euphonia staat ouder uitne mende leiding. De heer Van Tright, (als men zoogoed- gunstig is hem er tijd voor te laten; je hebt hier nog al van die heetgebakerden), zal van Eupho nia maken een uitstekend koor. De goede eigenschap pen die den zang nu reeds kenmerkten, gaven de duidelijkste blijken van zijn grooten invloed en emi nente leiding. Veel beschaafder als het koor zong, met meer voordracht, en uitdrukking, ontwikkelend een krachtigen, gloedvollen zang, was het een genot te luis teren. O ja, we weten het zelf ook wel, er waren nog fouten en verkeerdheden. Natuurlijk, hoe zou het an ders ook kunnen? Een koor, grootendeels samengesteld uit nieuwe leden, vooral wat de heeren betreft, kan men in een paar maanden niet onberispelijk leeren zingen. Het komt er o. i. alleen maar op aan, wat is er in dien korten tijd bereikt? En dan is er alle reden tot zeer groote tevredenheid, dan mag men heel veel hopenen met reden!! Was het Morgenlied van Kreutzer nu niet reeds een klein schilderijtje, zeker met hier en daar een ver keerd tintje, maar toch zoo mooi. En klonk Avondsche mering van Volkmhnn niet goed? En de Herfstnacht van Dartillact zelf. Is dit niet een heel mooie composi tie, met veel stemming, en werden ook daarin niet reedt aardige effecten bereikt? Zeker, het had over het alge meen minder mat kunnen klinken, dan was dit nummer veel meer nog tot zijn recht gekomen. Na de pauze zong de vereeniging Psalm 42 van Alendelssohn, een heele durf. Maar het is toch best gegaan. Het koor zong hier met brio! Het mannenkoor- tje er in was onvoldoende en deed afbreuk aan het overigens zoo goed geheel, 't Slotkoor, veeleischend als het is, klonk door de verkoudheid van eenige zangers wat schor, maar maakte door den actievolien zang toch veel indruk, en verdiende het daverend applaus dat er op volgde. Door de dames M. Roggeveen, M. de Veer en D. v. d. Horst werden in dezen psalm de soii gezongen. Zij hebben dat uitstekend gedaan en niet weinig bijgedra gen tot het algemeen welslagen van dit nummer. Dit mag voor haar nog meer waarde hebben, daar haar taak lang niet gemakkelijk was. Aievrouw LangeneggerVader was als steeds een uitnemende accompagnatrice. Ook na dit concert een bal! En nu dames en heeren van Euphonia, dit is de eerste proeve van bekwaamheid geweest, die ge hebt afgelegd. Ge kunt tevreden zijn, maarniet voldaan. Er moet met den rechten lust, met den waren ijver verder gestudeerd worden. Ge hebt thans een man aan het hoofd, die u den weg kan wijzen, bekwaam heid en ambitie zijn bij hem aanwezig,... welnu toont allen dat ge dit waardeerteu zingt!! Specialiteiten. Op den 2en Kerstdag zal in het Noordholl. Koffie huis alhier een specialiteitengezelschap onder directie van den heer Hubertus Kievits van Rotterdam optreden. Aan dit gezelschap zijn verschillende specialiteiten van den eersten rang verbonden, zoodat den bezoekers be slist een prettige avond wacht. Een wonderhaan. Eene merkwaardige afwijking van een normaal hoen is bij den heer L. Koomen alhier te zien. 't Is een bijna volwassen haan met vier pooten. De achterpooten onderscheiden zich evenwel van de voorpooten door eene mindere ontwikkeling en door 3 teenen in plaats van vier. Oudleerlingen. De vereeniging van Oudleerlingen van de Landbouw- winterschool alhier zal hare jaarvergadering houden op Alaandag 21 December in Ceres. Volksvoordracht. schrijven en rekenen: vereeniging te Harenkarspel tot het stellen van een '®P' bovengenoemd en 2. K. Butter, onder- kandidaat voor lid van den Gemeenteraad in plaats van den heer W. Keesom (overleden). wijzer aan de 3e Gem.school alhier. B. en AV. stellen voor het schoolgeld voor dezen cur sus alsmede voor het volgen van het onderwijs aan de avondschool voor handwerkslieden, te bepalen op 5 per leerling en per cursus van een jaar. B .en W. stellen den Raad voor op advies van de Commissie van bijstand van het gemeentelijk pen sioenfonds, de lijst van fondsen, waarin beskhikbare gelden mogen worden belegd, uit te breiden met; 1. Schuldbrieven ten laste van pblder- of waterschap in Nederland. 2. pandbrieven van in Nederland gevestigde hypo theek en scheepsverbandbanken, alsmede in obligatiën Hollandsche en Staatsspoorwegen. Harenkarspel (Waarland). Bjj D. G. alhier had j.L Zaterdag een begin van brand plaats, dat, indien 't niet in tijds was ontdekt, zeker ernstige gevolgen zou hebben gehad. Om en op de kachel geplaatste kleeren hadden vuur gevat, terwijl de bewoners afwezig waren. Toen de buren de deur openbraken, was het huis reeds met rook gevuld en nog juist bij tijds wisten zij de vlammen te dooven. De Cullinan. De Cullinan-steenen zijn, naar het Hbld. meldt, door detectives van Scotland Yard in een automobiel naar Windsor Castle gebracht en door de vier gebroeders Asscher, die door den koning van Engeland op het kasteel waren ontboden, aan Zijne Majesteit aangebo den. Het Hbld. is thans in de gelegenheid op grond van authentieke gegevens mede te deelen hoe de „Culli nan" en de overige kroonjuweelen van Amsterdam naar Londen zijn vervoerd. Het blad meldt; Toch trouwen! Men schrijft uit Winschoten: Een Amerikaansch huwelijk! Iemand uit de prov. Groningen, reeds vele jaren in Amerika verblijvende, had het er dezer dagen op gezet, dat hij wilde gaan huwen met een vrouw uit het moederland. Familie en kennissen in 't Oldambt werden ermee in kennis gesteld, doch 't was moeilijk iemand te vinden, die om het huwelijksleven den verren tocht over den Oceaan wilde aanvaarden. Zoo is 't gebeurd, dat eerst na drie maanden, nadat de vrije overtochtskaart was gezonden, iemand een jonge deern uit Midwolde (Oldambt) het besluit nam van hier te vertrekken en werd ze in 't bezit gesteld van de kaart, waarmee ze Chicago zou kun nen bereiken. Vrijdagmorgen vertrok ze van ons station naar haar aanstaanden echtgenoot, dien ze nog nimmer had ge zien, ja er zelfs geen briefwisseling mee had gehad. De Koningin. Men schrijft uit Den Haag: Het schier algemeen gekoesterde vertrouwen in de bescheidenheid van het publiek, om H. M. de Ko ningin op Haar dagelijksche wandelingen vrij en on gehinderd over straat te laten passeeren, is weer in de jongste dagen beschaamd. Donderdag althans waren verschillende personen ge tuige van de wijze waarop een deel der Hagenaars der Koningin het wandelen aangenaam weet te maken. Men zag de Koningin in het Voorhout, komende van het paleis der Koningin-Moeder en gevolgd door een nu en dan dicht opdringende menigte van nieuwsgie- Toen alle steenen gereed waren werd het Hof te Lon-rjg meeloopende menschen, waarvan juffrouwen, loop den ervan verwittigd. Daarop kwam de vertegenwoor- eu winkeljongens het hoofdbestanddeel uitmaakten. De diger des Konings naar Amsterdam. Het laatste offi- menschen vergenoegden er zich niet mee de Koningin cicele document van het volledige lijstje steenen van te hebben gezien en te hebben gegroet, maar zij wil den „Cullinan" werd door notaris mr. H. Wertheim den er nog verder het hunne van hebben en bleven de opgemaakt en nu kwam de groote quaestie van het ver- Koningin van nabij volgen, niet bedenkende hoe onaan- voer van den millioenenschat ter sprake. genaam en hinderlijk dergelijke handelwijze voor de Gewoonlijk worden diamanten aangeteekend per post Koningin moet zijn. verzonden, maar voor dit geval vond men het te ge- G°k toen de Koningin Parkstraat en Oranjestraat vaarlijk. Raadzamer was het de diamanten persoonlijk insloeg, volgde de menigte Hare Majesteit dicht op den over te brengen, en besloten werd dit op Donderdag voet en allerkoddigst was het te zien, hoe een bij- 5 Nov. jl. te doen. i zonder nieuwsgierige juffrouw, daardoor zichtbaar van Den morgen van dien dag zien wij eenige heeren der de wijs gebracht, hijgende de Paleisstraat in kwam firma vroeg op de fabriek in de Tolstraat te Am- I stormen, de Koningin te gemoet, om toch het laatste sterdam komen, alsof het een gewone controle gold. Zij constateerden dat de werklieden op tijd waren enz., om geen argwaan te wekken. Nadat de steenen uit de safe gehaald en in de zakken der heeren geborgen waren, stapte het drietal weer gewoon de deur uit. Eenmaal uit het oog der fabriek liepen zij met snel len pas naar het rijtuig, dat om den hoek aan den Am- steldijk gereed stond, en een oogenblik later reed dit in snel tempo door eenige rechercheurs te fiets ge volgd naar het Centraalstation. Hier voegden zich bij de drie firmanten nog eenige heeren der firma Asscher in gezelschap van den inspecteur der Amster- damsche recherche E. J. Pateer en W. M. Alarcus. Alle heeren waren met geladen revolvers van zwaar kaliber gewapend. In een gereserveerde coupe van trein 8.20 v.m. naar Brussel werd plaats genomen. Te Brussel moest even gewacht worden op de communicatie met Boulogne-sur- Mer en van hier werd, weer in een gereserveerde hut naar Folkestone-overgestoken, verder-per trein naar Londen (Charing Cross), waar men zonder incidenten, maar na een spannende reis te 10.45 des avonds van den 5en November arriveerde. Alles was echter voor de reis te voren in het geheim gearrangeerd, zoodat men overal de noodige voorzorgsmaatregelen genomen en appartementen gereserveerd zag. Aan het Charing Cross-Station te Londen stonden twee auto's voor het gezelschap gereed. Zonder een minuut oponthoud werd door de drukke wereldstad naar een der groote bankinstellingen gereden en eerst toen de heeren Asscher in de safe den schat veilig opge borgen hadden, kon het gezelschap een zucht van ver lichting slaken ende revolvers ontladen! Hoe onwaarschijnlijk ook, toch waren van de Londen- sche geheime politie nog verschillende maatregelen Naar wij vernemen is de eerste volksvoordracht ge- uitgegaan, om tegen een eventueelen overval te waken. steld op Vrijdag 4 December. Op verschillende plaatsen langs den weg van Charing Cross tot de bedoelde bankinstelling had zij posten uit gezet. Hoofdelijke omslag. In den Raad van Barneveld werd, bij de behandeling der Gemeente-begrooting het vermoeden geuit, dat niet weinigen den Hoofdelijken omslag ontduiken. De Burgemeester zeide, dat het totaal der inko mens steeds blijft 500.000, „welk bedrag ongetwij feld veel te laag is". Immers op de markt hier worden oogenblik niet te missen. Een heer van buiten de stad, die dit tooneeltje aan schouwde, verklaarde hardop dat hij zich dat geheel anders had voorgesteld van een vorstelijke residentie, waar de Koningin, zooals hij vernam, dikwijls pleegt te wandelen, en kon zich niet begrijpen, dat het betere publiek dezen stroom van juffrouwen en jongens niet weet te beduiden, dat dergelijk „posten" hoogst on-» aangenaam en hinderlijk moet zijn. Op avontuur uit. Sinds eenige dagen worden te Hoorn een 5-tal jon gens van ongeveer 17 jaarvermist. Thans heeft een er van een schrijven aan zijn patroon gericht, terwijl een ander een kaart zond aan zijn ouders. De eerste postkaart droeg den stempel van het postkantoor Nij- kerk, de laatste die van Harderwijk. Breezand. Door het omvallen van een lamp ontstond Vrijdag avond een begin van brand bij den heer W. aan de Molenvaart alhier. Toegeschoten buren wisten echter bij tijds de vlammen te blusschen. Gemeenteraad Winkel. Openbare vergadering van den Gemeenteraad, op Za terdag 21 November 1908. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd alleen de heer A. Sloos, die wegens ongesteldheid afwezig is. De voorzitter opent de vergadering en heet de aan wezigen welkom, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Verslag van het hoofd van het herhalingsonderwijs, betreffende den cursus voor het herhalingsonderwijs aan meisjes 1907—08, wordt zeer beknopt gevonden. Een mededeeling van Ged. Staten, dat het raads besluit tot verlenging van den ontruimingstermijn eener onbewoonbaar verklaarde woning is goedgekeurd. Een verzoek van J. Karmelk, Winkel, om onthef fing van hondenbelasting. Hierop wordt afwijzend be schikt, omdat de betreffende verordening geen ontheffing toelaat. Een mededeeling van den voorzitter, dat door den wegwerker Bakker, herhaaldelijk bezwaren zijn inge bracht tegen de in de vorige vergadering vastgestelde instructie voor het aanmaken der kachels en onder- Door MAX DREYER. 15. O, zij is heel goed bij haar verstand. A\ eet alles, wat gebeurd is en wat zij te doen heel S makkelijk gaat zij niet te gronde. En hare leden zij ook weer tot hare beschikking. Dat moest men haar eerst maar eens nadoen, zoo ongeveer vijfhonderd meter te zwemmen; bij een koude en een golfslag als deze. Ja. ja, de oude Mieken Peters leefde nog. En met den trots komt ook de woede weer boven. Zij kijkt naar de boot om juist zoo ver omhoog getrokken voor het dreigende water. Duidelijk toont het zand de diepe sporen, en met welk een kracht die eene man daaraan gewerkt heeft. Ziet zij daar niet een gestalte in de boschjes? Neen, gc-c-n levende ziel. Een maneschijnspook. Neen, hij is niet hier. Niet meer, dat weet ik nu. Maar ik zal hem zoeken den hond die mij dat heeft aangedaan. Het eenige wat er in haar achterblijft van hetgeen is geschied, is een dof gevoel van wraak. Heet schiet het haar naar het hoofd als een vlam laait het omhoog. Dat is weer de koorts, denkt zij. Ik wil niet ziek worden, ik mag niet. Heb ik dat zware overwonnen, dan zal ik het met een weinig verkoudheid ook wel klaar spelen. Slechts even uitrusten. Mijn leden hebben nog niet baar volle kracht. Dien natten rommel nog eens duchtig uitgeknepen. Alkmaar, 23 November 1908. B. en W. hebben den gemeenteraad de volgende aan bevelingen aangeboden, t. w.: a. voor de benoeming van een Opzichter, meer in het bijzonder voor het bouw- eu woningtoezicht, de heeren: 1. G. Vos, opzichter-teekenaar bij de onderwijsge bouwen te Leiden; een gemiddelden prijs van vier cent per stuk, reeds 2. A. S. Lanjouw, opzichter bij het bouw- en woning- f 240.000 opbrengen, waarvan toch minstens de helft toezicht te Deventer en in onze Gemeente blijft. Spreker is dus overtuigd, dat 3. J. C. Leich, tijdelijk opzichter bij den Prov. Water- de gezamenlijke inkomsten veel hooger zijn dan een staat in Overijsel te Apeldoorn. half millioen. „De quaestie is dus maar, den ingeze- b. voor de benoeming van tweeden opzichter bij tenen aan het verstand te brengen, dat ze veel rijker den dienst der gemeentewerken: zÜn» dan ze zelf weten. Helaas moet ik echter beken- 1. D. Hartog te Deurne; nen> "lat ik het geschikte middel hiervoor niet weet 2 A Tip te Eindhoven en aan te geven. Mochten de Raadsleden daartoe in staat 3. H. de Vries Az. te Amsterdam, allen opzichter- zÜn, dan zal mij dit ten zeerste verheugen teekenaar. 1 Een Raadslid zeide, dat er niet meer dan een vier- Voor de benoeming van onderwijzend personeel aan de van het op de markt ontvangen eierengeld buiten den met 1 December a.s. te openen handelsavondcursus de Gemeente gaat. voor handels- en kantoorbedienden aan de burgeravond- Enzoovoort. school, zijn door de Commissie van toezicht op het Een inzender in de „Barnev. Crt." komt nu met een M. O. na bekomen goedkeuring van Z. E. den Minister leuke oplossing, van Binnenlandsche Zaken, ingezonden de volgende ^Ün betoog komt hierop neer. aanbevelingen' Praat nu niet over een nieuwe belastingverordening, a voor boekhouden, handelsrecht en handelsaard- over progressie en al dat, doch eisch van ieder, die rijkskunde' 1 J H Elfring, 2. H. Sellemans, beiden eieren ter markt komt brengen en van ieder, die kip- ajhier pen houdt, gedurende 40 weken per jaar eenige eieren, b voor Hoogduitsche taal: L. Leydesdorff, leeraar die de Gemeente-ontvanger dan voor 4 cent per stuk aan' het gymnasium; kau verkoopen en ge ontyagt dan meer dan thans uit c. voor Nederlandsche taal: uw geheeie belasting-kohier. 1. K. Tinholt, onderwijzer aan de burgerschool al- Harenkarspel. hier; 2. K. Zwiep, hoofd der school te Stompetoren. Donderdag 26 Nov. vergadert de Vrijzinnige Kies- wenscht ingelicht te worden "omtrent'"de ünantiëele houden der lampen in de school te Winkel. iaarliiks zes millioen eieren aangevoerd welke tegen Bij de, "^'"uctie is bepaald, dat de lampen moe- f/n1nrhsvan vfercent Der stak relds eri vvorden schoon gemaakt, 's morgens tijdens het eemirifieinen nrns van vier cent Der stuk. reeas kachel aanmaken, en Bakker schijnt dat niet te kun nen doen. De Raad is echter van meening, dat de instructie zoo goed mogelijk gehandhaafd moet worden. Teneinde het nieuwjaaiwenschen tegen te gaan, wordt ook nu, evenals vorige jaren besloten een commis sie te benoemen voor liet houden van een collecte en een buitengewone bedeeling. Daarna wordt door den voorzitter medegedeeld hoe het staat met het plan om 5 arbeiderswoningen te bouwen ter verbetering van de volkshuisvesting. Over eenkomstig de door den Raad genomen besluiten, be treffende de inrichting der woningen en de plaats waar ze zullen komen, zijn de plannen verder uitgewerkt en aan de Gezondheidscommissie te Hoorn om advies gezonden. Men hoopte daarna de zaak spoedig officieel aanhangig te maken om misschien nog in dezen slap pen tijd, werk te kunnen verschaffen. Het advies der Gezondheidscommissie is ingekomen, de plannen wor den toegejuicht en behoudens enkele opmerkingen, kan de commissie zich met het woningtype zeer goed ver eenigen. De gemaakte opmerkingen zijn echter moeilijk te aanvaarden, daarmede zou de Raad in strijd met de bouwverordening handelen, tenminste in enkele ge vallen. Maar de commissie is nog niet voldaan en En dan nog een kleine poos zitten. Al is het nog zoo koud. En dan eerst eens verstandig naar huis gaan en droge kleeren aantrekken. Moeder Borgwardt is er niet. zij wacht elders op de komst van een kleinen wereldbur ger. Zij vraagt mij dan niet uit, is niet lastig en kan ik dus kalm blijven. Het stijgt haar weer gloeiend naar het hoofd. Het is om te stikken, alles draait met haar in het rond. En een groote onrust zweept haar uit haar moeheid op. Weer en nog eens ziet zij gestalten. Ik mag hier niet langer zitten. Anders wordt het in mijn boven kamer niet riehtig. Koortsig ben ik, dit laat zich niet goed loochenen. Nu eerst snel naar huis. De gloeiende hitte geeft haar woede nog meer bit terheid. En telkens mompelt zij in gedachten voor zich: „die hond!! die ellendige hond1" Van de gansche daad weet en voelt zij slechts, dat hij haar in nood heeft gebracht, in lijden en ellende. Van welk lijden wel het bitterste is, dat hij haar heeft vernederd en zichzelf verhoogd boven haar zoo ver het plompe geweld der knoken verhoogen en vernederen kan. Zij ziet niets verder wil verder niets zien dan de ruwheid van een grove vuist en wil slechts wraak voor de smart, de schande, aan lijf en ziel. En zij kan haar ongeduld niet beteugelen zij moet hem voor zich hebben, den gemeenen hond, die haar geslagen heeft met zijn vuist. Geslagen, half dood gemarteld komt zij zichzelf voor. Die dat gedaan heeft, zal er berouw van hebben. Hij zal zijn vergelding hebben. Beeld je maar niet in, dat ik mij ditmaal er mee vergenoegen zal je hoofd wat op hol te brengen. Jou hoofd dat is nog al wat bijzonders. Een stuk vee, dat ben jij. Een stuk vee een stuk vee. Zij roept het luid in het zwijgende woud en stampte met de voeten op het mos. Neen met de vuisten zal ik je aframmelen ja, dat is het eenige dat invloed op je heeft met de knuisten heb je het ook mij aangedaan, met de knuis ten moet ook jij er aan gelooven. Al heb ik je kracht niet, toch ben ik er niet bang voor. Ik zal je op je dikke huid geven, zoowaar als ik op mijn twee beenen ga. Te schande zal ik je maken, al zal ik mij ook met lijf en ziel aan den duivel moeten verkoopen. Neergeworpen wil ik je zien op den grond gesmakt en je je zien wentelen van smart en schande. Haar koortsige oogen zijn met bloed doorloopen. En zij verheugt zich over de gedachte hem te zullen kunnen vernederen en zij wil die gedachte maar niet loslaten. Jouw bloed! Op dood en leven zal het tusschen ons gaan. Jouw leven zal in mijn hand zijn! En jouw bloed zal er stroomen. En wilder jaagt haar bloed en steeds feller wordt haar haat. Ik ik zelf wil het zijn, die je bloed zal vergieten. Waarom heb ik je niet voor mij met een mes in de hand. Ik zou je goed treffen daarop kon jij je verlaten. Daar staat zijn huis. En voor de deur ligt er daar niet een? Ja een lange gestalte hij ligt en is dood Y/ie heeft hem neergeveld? Wie is mij voor geweest? Een schaduw is het. De schaduw van den schoor steen. Ziek ben ik. De hitte brandt in mijn binnenste. Wanneer ik zijn bloed heb ben ik wel weer rustig en gezond. Waar is hij? In zijn huis. Zoo goed als hij de boot hoog op het strand heeft getrokken, zoo is hij ook zelf naar huis gegaan. En nu zit hij daar en denkt over het gebeurde na. Of zou hij hier rondom dwalen? Of heeft hij nu steeds op mij gelet en sluipt achter mij aan? Daar kruipt wat achter dien boom. Licht is er niet in zijn huis. Zij gaat naar de andere zijde. Alle vensters zijn donker. Een staat er open. Het keukenvenster. Zij sluipt naderbij en kijkt naar binnen. Daar blinkt iets in het maanlicht. Dat steekt haar in de oogen en boort zich diep in haar hoofd. Die moet zij hebben, die bijl. Een hakblok staat er naast. Zijn kop daarop. En dan een stroom van bloed. De bijl moet zij hebben. Als in een droom gaat zij naar de deur. Zij legt de hand op den klink, wil de deur openen en in huis. De deur is gesloten. Toen keert zij naar het venster terug. Zij springt op het venster kozijn en wringt zich er door naar binnen. Nu is zij er in, en neemt de bijl, die zij hebben moet, en zoekt hem. Zoekt hem in zijn eigen huis. Het is niet moei lijk hem te vinden. In de kamer daarnaast klinkt gedruis. Het klinkt vreemd. Wat ligt daar voor een wezen? Wat voor spookachtigs geschiedt daar? Of is het een smid die met een blaasbalg werkt? Kan een mensch zoo adem halen? Kan een mensch zoo snurken? Zij doet de kamerdeur open. Daar daar ligt hij in zijn bed en slaapt. In zijn neus is de blaasbalg, in zijn keel is de zaagmolen. En het is hem zoo wel daarbij, in het diepst van zijn ziel wel. De maan schijnt op zijn gezicht. Hij ziet er uit als een groote jongen. Vredig en goed met zichzelf en met het leven. Waar kon het meer vrede geven dan in dat g;ezicht? O jou, hoe moet men dat begrijpen! Wat op de wijde wereld kan ik daarnaast plaatsen? Wat is daarbij vergeleken verdrinken en koortsgloed en alle water- en vuumood dezer aarde! Wat dood is moet dat levend maken. Nederknielen en aanbidden of lachen, lachen, wat meer is dan alles. An ders kan men er niets over doen. Niets op de gansche wijde wereld. O jou goeie ziel, wat moet men doen, om zulk een goed en rustig geweten machtig te worden. Hoe is dat? Hoe? Heeft hij mij juist niet omge bracht? Heeft hij niet met volle bewustzijn de boot hoog op het strand getrokken, wetende dat er hoog water zou komen? Hij wist dat het water mij zou weg spoelen. En wat doet hij? Hij gaat slapen. Hij heeft een goede daad gedaan, daar hij mij verdronken heeft, hem is het wel en gelukzalig te moede en hij slaapt als een kind. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1908 | | pagina 5