Proviueiale Staten van noord-Ooiland. plannen. Burgemeester en Wethouders hadden die berekenin gen niet medegedeeld, overwegende dat het advies der Gezondheidscommissie zich alleen uitstrekte tol dat gene wat volkshuisvesting. dus plaatsing en inrichting der woningen betrof. Hel afwachten van een nieuw advies geelt dus weer vertraging. Hel financieele ge deelte gaf reeds verschil met den Inspecteur der Volks gezondheid (Volkshuisvesting daarover zijn verschillen de blieven gewisseld, welke worden voorgelezen. Het verschil komt hier op neer. dat de vooretel ling der Rijksbijdrage, niet wordt voorgesteld zooals aanvankelijk geschiedde, de te verwachten huur wordt te laag geacht, een zeker bedrag voor kapitaalvorming zal ten. laste der gemeente worden gebracht, en dan zal de gemeente de waarde van de 4 gemeentewonin gen. in de bouwkosten moeten storten. De voorzitter wijst er op, dat dit laatste bezwaar geheel kan worden uit den weg geruimd door op het terrein van de 4 Staten een woning te bouwen en voor één woning minder grond aan te koopen. De heer Breebaart acht de huur ad f 0.51) per week ook wel te laag. De voorzitter is het met den heer Breebaart eens, dal f 0.50 voor de nieuwe woningen te weinig is. maar dit bedrag is alleen maar benoemd voor de 4 gezinnen die in de 4 Staten wo.ica, die woningen heb- iien geen grooter waarde. Noor andere gezinnen is dit bedrag niet van kracht. Na eenige bespreking, wordt besloten: lo. Nu reeds aan de Koningin voorschot en bij drage te vragen, voor de plannen zooals de Raad zich die voorstelt. 2o. Het terrein van de -4 Staten voor bouwen te benutten. 3o. Van een en ander mededeeling te doen en aan de Gezondheidscommissie en aan den Inspecteur der Volksgezondheid. In vervolg op een vroeger genomen raadsbesluit om do aandeelen in den Stoomtram over te dragen aan do Holl. IJzeren Spoorwegmij. als renteloos voorschot hebben Gedeputeerde Staten voorgesteld daartoe te besluiten op voorwaarden door hun college en de Ad ministratie der H. IJ. S. M. vastgesteld. Zonder discussie wordt hiertoe besloten. Door de afdeeling Winkel der Vereeniging tot bevor dering van het vakonderwijs in Westfriesland is een verzoek aan den Raad gericht, om de vrije beschik king te mogen hebben over een schoollokaal met vuur en licht voor het geven van onderwijs gedurende twee avonden per week van October tot -Maart. Door Burg. en Weths. is reeds een voorloopig on derzoek ingesteld, aangezien het afstaan van een lokaal dat reeds gebruikt en daardoor verwarmd is, hun het meest geschikt voorkwam. Overleg is gepleegd met een bestuurslid der afdeeling en nu stellen B. en W. voor het lokaal voor handwerkonderwijs daarvoo: beschikbaar te stellen op Maandag- en Woensdagavond van 710 uur en hun te machtigen de noodige maatre gelen daartoe te nemen en voorwaarden omtrent het zindelijk houden van het lokaal te stellen. Aldus wordt besloten. Zooals reeds in een vroegere vergadering is meege deeld, is door den heer W. Reetman alhier een lijk wagen aangeschaft, en heeft hij voor de exploitatie de medewerking der gemeente gevraagd. Toen is de wen- schelijkheid uitgesproken om den lijkwagen voor ge meenterekening in gebruik te nemen bij alle begrafe nissen. Burg. en Weths. hebben met Keetman onderhandeld en deze is bereid voor 200 's jaars alle overledenen met zijn wagen, volgens le klasse tarief te begraven. Om die uitgave niet te bezwarend te doen zijn voor de gemeente, is het billijk dat in de kosten iets wordt bijgedragen door de belanghebbenden, en de be grafenisrechten te verhoogen; en wel: aankoop eigen graven van 10 op 17, aankoop huurgraven van 5 op 7; inschrijving en overboeking 3; onderhouds kosten van 0.20 op f 0.30 's jaars: begraven in eigen graven van 8, 4 en 2 op 10, 5 en 2.50; idem in huurgraven van 6, 3 en 1.50 op 8, 4 en 2; idem in gemeentegraven van 4, 2 en 1 op 6, 3 en f 1,50. Blijkens een statistisch overzicht zullen de rech ten dan pl. m. 95 meer opbrengen. Nog zou een gedeelte van de overblijvende 105 kunnen worden feevonden door vaststelling van rechten op de voltrekking van huwelijken. Tot nog toe be stond daartoe dagelijks kosteloos de gelegenheid, terwijl de gemeente slechts verplicht is eenmaal 's weeks ge legenheid te geven voor kostelooze huwelijksvoltrek king. Het invoeren van rechten is geheel volgens het gebruik van andere gemeenten en Burg. en Weth. stellen voor dit te regelen als volgt: voor het voltrek ken van een huwelijk op Zondag 5, op Vrijdag geen recht, op andere dagen 2,50, in een bizonder huis 5.—. Dan zou het doel van 's Raads besluit niet worden bereikt, als het begraven met een lijkwagen niet ver plichtend werd gesteld, en daarom stellen Burg. en Weth. voor, zoodanige bepaling in de Algem. politie verordening op te nemen, benevens voorschriften om trent overschrijving van eigen graven. Alle ontwerp-verordeningen worden goedgekeurd en Burg .en Weth, gemachtigd tot het sluiten der over eenkomst, welke tot wederopzeggens toe zal dienen te zijn. Rondvraag. De heer Timmerman informeert naar het straat schrobben. De voorzitter is van meening, daar nog eeni- gen tijd mede te moeten wachten, 't is nu bijna overal reeds vrijwillig gedaan, doch de aandacht zal er aan geschonken worden. De heer Over vraagt of er niet wat grint op den weg in de NVeere noodig is. De voorzitter heeft reeds orders gegeven om na te gaan, waar grint gebracht moet worden. Daarna is overgegaan tot besloten zitting ter behande ling van het suppletoir kohier van den Hoofdei. Om slag voor 1908, en de openbare zitting gesloten. De krankzinnigenverpleging in Noordholland. Toen in 1902 door de Provinciale Staten van Noord holland was besloten in geen geval meer uitbreiding te geven aan het Provinciaal krankzinnigengesticht „Meerenberg" van een z.g. cite medieale wilden de Staten niet weten kregen Gedeputeerde Staten de opdracht uit te zien naar een terrein, waarop een nieuw gesticht zou kunnen worden gebouwd; de be zittingen van H. K. H. de prinses van Wied te Castri- cum werden daarvoor aangekocht en op 14 Juli 1903 stonden de Staten een crediet toe van 1.500.Ö00 om op die gronden het gesticht Duinenbosch te bouwen. Bij de daarop gevolgde inschrijving voor het hoofd gebouw en de paviljoens met bijwerk, waarvoor de kosten geraamd waren op 915.000, bedong de laagste inschrijver een som van 830.000 en niet dan na lang aarzelen en na den inschrijver en zijn borgen er op gewezen te hebben, dat zijn inschrijving bijzonder laag was, dat de op hem volgende Inschrijver 922.680 had bedongen, en dat de hoogste inschrijver zelfs f 1.026.000 had gevraagd en hem de gelegenheid was gegeven zich als nog terug te trekken, waaraan hij niet wenschte te voldoen, gingen. Gedeputeerde Staten er toe over hem het werk te gunnen, ook al omdat hij, hoewel geen kapitaalkrachtig man, in ieder geval reeds verschillende groote werken naar het genoegen van de daarover ge stelde directies had uitgevoerd. Van die beslissing hebben Gedeputeerde Staten niet anders dan verdriet gehad, want wei werkte de man naar genoegen, maar telkens verkeerde hij in groote financieele moeilijkheden, die ten slotte van dien aard werden, dat de provincie op 1 April JJ. krachtig in greep, het contract van aanneming ontbond en zelf de verdere uitvoering op zich nam, wat ten gevolge heeft gehad, dat de bouw niet 831.000 heeft gekast, doch dat die kosten thans worden geraamd f 1.036.000 te zullen bedragen. Ook andere werken, onder meer de lichtfabriek, de centrale verwarming, het oeconomiegebouw, de ontsmet tingsoven, het anatomiegebouw enz. hebben meerdere uilgaven noodig gemaakt, dan waarop was gerekend, zoodat de bouw van het geheele gesticht thans reeds 330.000 meer heeft bedragen, dan waarop in 1903 was gerekend. Met feiten en cijfer» zetten Gedeputeerden dit, in een heden verschenen stuk aan de Staten uit- ^?n een ander stuk deelen Gedeputeerden mede, dat Duinenbosch in den aanvang van 1909 zal kunnen worden in gebruik genomen, maar niet dadelijk in zija geheel, doch slechts zeer geleidelijk. De geneesheer-directeur, dr. J. W. Jacobi, wii dan ook beginnen met de patiënten van de Zwanenburg wal, te Amsterdam en door geleidelijke uitbreiding het zoo zien in te richten, dat tegen Juni 250 en aan het eind van het jaar .400 patiënten in verpleging zijn i Een gevolg van het niet in zijn geheel in exploitatie brengen zal zijn een groote vermindering van ontvang- sten, waardoor een tekort zal ontstaan, dat door Gede- t puteerde Staten wordt geraamd op rond 80.00U. Wat de verpleegkosten aangaat, die wenschen Gedeputeer den voor 1909 op een gelijk bedrag vast te stellen als voor Meerenberg en het gesticht aan den Zwanenuurg- wal en wel voor de patiënten 5e kiasse op 320 Gedeputeerden hebben het voornemen om het vol gende jaar met een voorstel te komen waarin zai worden bepaald hoeveel de verpleegkosten zullen zijn in 1910 in de gestichten Meerenberg en Duinenbosch. Voor 1909 stellen zij voor om voor eik der patiën ten, die op rekening van de provincie te Venray en te Zutphen worden verpleegd uoven het gewone be drag van 50 nog respectievelijk 15 en 5 te vol doen. Verhooging van opcenten. Gedeputeerde Staten stellen voor om bij de regee ring goedkeuring te verzoeken om de opcenten op de hoofdsommen der belastingen op de gebouwde en on gebouwde eigendommen voor hel jaar 1909 alsnog met 1 opcent te verhoogen, die op de hoofdsom der perso- neele belasting met 2 opcenten. Gerekend wordt, dat, hierdoor een bedrag van ontvangsten zal worden ver kregen van 88.252. Tuinbouw. Gedeputeerde Staten wenschen niet in te gaan op het verzoek om geldelijken steun, ingediend door de uit den Ned. Tuinbouwraad benoemde commissie- ter j behartiging van de belangen der Ned. inzenders op de in 1909 te Berlijn te houden tuinbouwtentoonstel ling, omdat de ervaring met de tentoonstelling te Mann- heim opgedaan van dien aard is, dat van 't toestaan van geldelijken steun geen nut voor de tuinders is te verwachten, daar de hooge reiskosten het toch aan de meesten onmogelijk maken naar Berlijn te gaan. Visscherijscnolen. Nu overtuigend is gebleken, dat aan de degelijkheid van het onderwijs en de goede samenwerking in het bestuur van de visscherijsehool te IJmuiden geen twij fel behoeft te bestaan en die school den steun der Staten ten volle waardig is, stellen Gedeputeerde Sta ten voor haar in 1909 te subsidieeren met een bedrag van 2000. Wat de visscherijsehool te Alarken aangaat, het bestuur daarvan bestaat uit leden der vereeniging voor lager onderwijs op gereformeerden grondslag en meermaien zijn klachten geuit, dat in verband daar mede de algemeene toegankelijkheid der instelling niet zoo zeer boven allen twijfel stond, als voor een uit de openbare kas gesteunde instelling wel gewenscht scheen. Gedeputeerde Staten stellen zich daarom voor in het bijzonder te overwegen of er geen mogelijkheid bestaat, dat de school door de gemeente wordt overge nomen, doch hiervoor is tijd noodig en daar de school tot dat tijdstip dient te kunnen voortwerken, wenschen zij voor 1909 100 in de kosten bij te dragen. Stoombootdienst HarlingenVlielandTerschelling. De heer C. Bosman te Alkmaar vroeg f 7000 's jaars voor het onderhoud van den stoombootdienst Harlingen- VlielandTerschelling. Tot nu toe was dit subsidie 4000 en zoo wenschen Gedeputeerde Staten het ook voor 1909 te laten. Subsidies. -- Waar de gemeenteraad van Haarlem niet is inge gaan op een verzoek van het bestuur der huishoud- en industrieschool aldaar, om het subsidie der gemeente te verhoogen tot 4000, vinden Gedeputeerde Staten geen vrijheid om over 1909/11 uit de Provinciale kas meer dan 2200 per jaar toe te staan. In de kosten van een te Alkmaar op te richten han delsschool wens.chen Gedeputeerden over 1909/11 per jaar 2500 bij te dragen, mits het Rijk 6000 toestaat. De kracht van de zee. Welk een kracht de zee heefl bleek in den vorigen nacht te IJmuiden. Op den Noorderpier aldaar stonden vier monierblok- ken, elk tachtig duizend kilogram wegende, gereed om in zee gestort te worden ter bescherming van den pier. Van deze blokken, die onderling stevig aan el kander waren verbonden met zware kettingen, sloegen des nachts met ééne zee, twee gelijk weg. Niet één golfslag werd dus een gewicht van 160.000 K.G. in zee geslingerd. Heideontginning en werkloosheid. Binnenkort kan, naar de N. R. Cl. meldt, een uit voerig rapport verwacht worden, door de regeering le publieeeren, in zake heideontginning en werkloosheid. Daarin zal ook vermeld worden, welke ontginningen in de laatste jaren zijn ondernomen. Doodgevallen. "Maandagmorgen is door het breken van een dwars balk van een stelling geplaatst voor een in aanbouw zijnd huis aan de Nozemanslraat te Rolterdain. een metselaar achterover van een hoogte van 8 tot 9 M. gevallen. Met het hoofd sloeg hij in een partij puin en bleef op de plaats dood. Zijn patroon, de metselaar N. v. d. V., wonende in de Rosestraat No. 157, sloeg voorover door een raamopening en kwam met den schrik vrij. Het lijk van den metselaar L. v. NVj. is voor de gerechtelijke schouwing naar het Ziekenhuis gebracht, terwijl een inspecteur van politie den gebroken dwars balk, die van minder goede qualiteit was. in beslag genomen heeft. (N. R. Ct.) Het Nederlandsch Paardenstamboek. De afdeeling Noord-Holland van de vereeniging „Het Nederlandsch Paarden-Slamboek', hield Maandagmid dag te half twee, onder voorzitterschap van den heer J. Breebaart Kz. uit Winkel, een vergadering in Kras- napolsky te Amsterdam. Besproken werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering der vereeniging. te houden op 7 Dec. e.k. te Rotterdam. Op dezen beschrijvings brief kwam voor een drietal voorstellen van het hoofd bestuur. waarvan het eerste machtiging voor het hoofd bestuur verzocht om toe te treden tot de (Konink lijke) Nedeii. Landbouwvereeniging. Als doel van deze vereeniging wordt hier ter ver gadering genoemd het organiseeren van tentoonstellin gen; als voorwaarde van toetreding een contributie te berekenen naar f 0.10 per lid. Door den heer Knaap uit Haarlemmermeer wordt aanmerking gemaakt omtrent de wijze waarop het be stuur deze zaak heeft voorbereid. Het bestuur heeft n.L de ontwerp-statuten niet aan de leden voorgelegd, brengt ook geen prae-advies uit betreffende deze sta tuten en vraagt nu van de leden, dat ze blindelings toetreden. De heeren De Clercq en K. Breebaart Jzn. zijn 't met den heer Knaap eens. Men wil volstrekt geen spaak in 't wiel steken, en hierin meegaan, maar men verzoekt dat zoo iets niet meer zal voorkomen. De vergadering applaudisseert. Hei tweede voorstel van het hoofdbestuur betreft: „Bespreking afkeuring dravershengsten." In te leiden door een lid van het hoofdbestuur. Baron vanTuylI v. Serooskerken licht dit toe, en betoogt met aanha ling van eenige treöende gevallen, dat aanstelling van een aparte keuringscommissie voor dravershengsten wenschelijk is. Men merkt op, dat deze commissie dravers- en vol bloed-hengsten zal moeten keuren. In dezeif geest spreekt zich de vergadering uit. de molie die door den heer Van Tuyll ter algemeene vergadering zal wor den uitgebracht, zal dus door den <ifgevaardigde wor den gesteund. Het derde voorstel wil herroeping van het besluit, genomen in de Algemeene Vergadering op '29 Novem ber 1904 en de kosten van inschrijving weder bepa len op f 1.- per paard. De vergadering verklaart zich hier vóór. Voorts zal op de algemeene vergadering ter sprake komen een denkbeeld van de afd. N.-Brabont„Is krui- ,Infl van warmbloedmerries met koudbloedhengsten ter^bevordering van het paardenras, in Nj^erte.nd «e wenschf in te leiden door den heer A. M. Nelemunv Men is het er over eens. dat kruising van warm- en koudbloedras .voor de ontwikkeling van het paaiden ras nooit bevorderlijk zal zijn. De heer Van Slolk. Arnhem, deel voorts mee, dat lui ter alg. vergadering wd vooretellen dat men zal aandringen op de instelling van één nationale keunngv commissie voor koudbloedhengsten. De afdeeling be sluit dit voorstel te steunen. i'en slotte wordt meegedeeld, dat de volgende gadering te Schagen zal worden gehouden. Treurige toestanden. De Ass. Ct. verneemt uit Makkinga 'lót voor enkele weken leefden een reeds bejaar de moeder met haar zoon sainen. Ze bewoonden een net burgerhuisje, staande in de kom van ons doip. Ze leiduen echter een hoogst zonderling leven. De vensters waren steeds met papier beplakt, zoo. ual niemand een blik in huis kou werpen. Zoowel s nachts als overdag doolden ze op weg en in veld rond. Hun uiterst zonderling leven had reeds iangen tijd de aan dacht van onze dorpsgenooten getrokken, totdat van overheidswege een onuerzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat ze beiden in de ergste mate waren vervuild, terwijl uit een medisch onderzoek bleek, dat beiden krankzinnig waren. Nadat eerst de zoon naar een ge sticht is overgebracht is ook de moeder, die al haar sobere meubeltjes in gruis geslagen had. in een derge lijke inrichting opgenomen. In net huis heerschl een schier ondragelijke stank. Noor den eigenaar van I huis zal deze bewoning wel een schadelijken nasleep hebben. Een zeldzaamheid. De „Limb. Koerier vertelt het volgende: Dezer dagen, terwijl de kapelaan te Eygelshoven zijn kanarievogel voedsel gaf, vloog de vogel weg. Da delijk werden pogingen aangewend om het vogeltje te vangen, doch tiet was gevlogen en niet ineer te zien. Daags daarna kwam de kat van D. aldaar met den kanarievogel in haar bek bij D. binnenloopen. 1). greep de kat vast en daarna den vogel, welke nog springlevend was, zoodat het vogeltje thans weer bij den Kapelaan in zijn kooi zit te zingen, net alsof er niets met hem gebeurd was. Postdienst Heldet-Texel. De minister heeft voor den tijd van vijf jaren het postvervoer tussehen Helder en Texel opgedragen aan de stoombootreederij „Alkmaar Parket'', wat eene groote teleurstelling is voor „Texel's Eigen Stoombootonder- nenung die alles in het wenk stelt, om den stoom bootdienst zoo goed mogelijk te doen zijn. De Texe laars hebben door hunne solidariteit de bew ondering van velen gewekt, en meenden aanspraak le inogen maken op den steun der regeering. Een nachtelijke paniek op de Maas. Bij vliegend stormweder is Zaterdagnacht op de ri vier de Maas voor Rotterdam het Fransche zeilschip .,Nord geladen mei salpeter, bij het omzwaaien, om de Rijnhaven binnen te komen, in botsing gekomen met het Spaansehe stoomschip „Bartholo", liggend aan boei 8. Van boei 8 braken de ringen waaraan hel schip la£ gemeerd en waardoor het schip om de kop- boei werd omgezwaaid. Daardoor kwam het in botsing mei het stoomschip ,,Marbaltico", liggende aan boei Ook van deze boei brak de meerring, tengevolge waarvan ook dit laatste stoomschip rondzwaaide. Reide sloomsehei>en hadden een aantal lichters op zijde, die meegesleurd werden, waardoor een heele pa niek ontstond. Stoombooien van den havendienst kwa men ter assistentie en slaagden er in de losgebroken schepen op te pikken. Alle schepen, ook de lichtere, hadden meer of minder averij bekomen, doch persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Drie groote ijzeren boeien worden vermist. Waar schijnlijk zijn deze losgeslagen en gezonken. Ook in de Maashaven zijn dien nacht eenige stoom schepen door den storm op drift geraakt doch zonder groote schade aan te richten. (Rott.) Treurig ongeval. Te Hilversum wilde R., wonende aan den 's-Grave- landschen weg. over een hek nabij zijne woning sprin gen. Hij nam den sprong te laag en kwam terecht op het hek. waarvan de ijzeren punten hem in het onderlijf drongen. Zwaar gewond werd hij naar de R. K Ziekenverpleging vervoerd, alwaar hij spoedig aan de verwondingen overleed. Helder. Zaterdagavond werd alhier een zeer druk bezochte vergadering gehouden, ten doel hebbende de bespre king van het oprichten van een gedenkteeken, gewijd aan de nagedachtenis van den heer C. S. Jaring. Een comité van 25 personen werd gevormd, dat zal trach ten uitvoering te geven aan de in die vergadering uit gesproken gedachte. De vrije vrouw. .,lk ben verontwaaijligd! Verbeeld-je ook, ik ben naar de openbare vergadering geweest van onze Vrou wen-Vereeniging. en daar heeft mijn keukenmeid de impertenlie gehad, ine drie maal tot de orde te roe pen, en me eindelijk zelfs hel woord ontnomen!" Zierikzee een doode stad. Bij een te Zierikzee gehouden openbare verkooping werd een woonhuis met erf en grooten tuin verkocht voor f 560. Nieuwe Niedorp. Vergadering van de Coöperatieve Vereeniging voor aankoop van Landbouwbenoodigdheden, gehouden in het lokaal van den heer C. Kooijman aldaar op Maan dag 23 November 1908. Een dozijn leden is present. Voorzitter, de heer P. Koopman, opent de vergade ring. Eene belangwekkende inleiding van den secretaris de heer J. de Nries Az. uit Moerbeek over Nieuwe Stikstoflioudende Meststoffen, kort en zakelijk ten ge- hoore gebracht, wordt door de aanwezigen met groote aandacht gevolgd. De Voorzitter brengt zijn dank aan den heer de Vries voor diens rede. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de verkiezing van een lid van het bestuur in plaats van den ver- trekkenden secretaris. Thans zijn bestuursleden de heeren: P. Koopman (voorzJ. de Vries Az. (secr.), C. Butter, J. Over k' K' de Moor en J- Strijbis. "Bij hetstemming met den heer Aris Fijnheer wordt de heer P. Haringhuizen Jr. benoemd tot bestuurslid dei thans ongeveer 60 leden tellende vereeniging In de jongste bestuursvergadering is na ernstige be spreking het salaris van den secretaris zoo geregeld dat hij van elk lid der vereeniging 1 per jaar heeft" De heer D. v. d. Stok vindt dit niet bHlijk De heer De Vries vindt, dat het anders zoo'n potjes rekening wordt. De heer J. Stammes oordeelt, dat een vast bedrag pou kunnen worden bepaald. De heer v. d. Stok acht de zijns inziens thans bestaande onbillijkheid hierin gelegen, dat voor degener die niets betrekken, evengoed de gulden wordt betaald aan den'secretaris, - die voor hen touh niets heeft behoeven te doen. 1 De *heuru^' de Moor verk|aart, er eerst evenzoo over te hebben gedacht als de heer V. d Stok doch is later veranderd van inzicht en kan zich „u ver e gen met wat het bestuur besloot. vereent De heer De Vries wijst er op, dat er waarlijk niet velen zijn onder de leden, die niet van de coonera tieve vereeniging betrekken. toopera- De heer NV. C. Visser zou in overweging wil'en ge- ven, om dan als salaris 1 voor eik lid, da? van de vereeniging betrekt, aan den secretaris toe te ken Daar gevoelt de heer D. v, d. Stok veel voor De heer J. Stammes vindt, ,1a! het moeilijk' is uit te maken of liet salaris voldoende is - maar ach hier eigenlijk de sop de kool niet waard datVL vSH 'c, vr h€,zclfdr en vindt aai ie neei d. Stok principieel gelijk heeft doch Set" waard20"k'e'n betreft' is he' der <n°eite Verder zou de heer Visser er grooten prijs op stel- dal aan den secretaris ter keimisse wordt gi bracht het bespreken van deze bepalingen - daar wel invloed op zijn al of met aannemen zou ktlnj)^ uitoefenen. De heer J. Eangedqk stelt voor de contributie von. hen. die niet van de vereeniging betrekken teverhoo een Thans is de contributie f O.oO |>er lid hd 'dat dus niet betrekt levert thans f 0 50 scha£ per jaar voor de vereeniging op. door de f er evengoed voor aan den secretaris wordt nitgekeeM Vooratter meldt naar aanleiding van het in t nJ- den gebrachte, dat de instructie van den secretaris 0D eene volgende vergadering nog nadei zal worden bj handeld en vastgesteld. Zoo spoedig mogelijk zal men uil t bestuur ee(1 secretaris kiezen. De rondvraag leverl niets op. N oorzilter rest sluj. tnig, doch vóór daartoe ovea' te gaan. zegt de heer Koopman, moet me nog een kort woord van da^r van t hart aan den man, die 8 jaren aaneen secretariaat onzer vereeniging heeft waargenomen. een ijver eh eene toewijding, den leden, maar inzon derheid den bestuursleden bekend. Spreker veronder stelt, uil naam der geheele vergadering te spreke* wanneer hij dank brengt aan den man. aan wien u de vereeniging hebben te danken. NVat al móeite Wh hij zich getroost, hoe vele woorden heeft het (je' heer De Vries gekost, ons rijp te krijgen voor oprich ting! H ij heeft het initiatief genomen. En nu zouden de vereeniging niet gaarne meer willen missen Vooralter eindigt, met den scheidenden secretaris toe ie wenschen, dat het hem en de zijnen elders goed 3 moge gaan en dankt verder allen voor opkomst e« 3 medewerking Hierna sluiting der vergadering. Raadsvergadering Wieringerwaard. Vei gadering op Dinsdag 24 November 1908. des morgens ten 10 uur. Voorzitter de heer K. Koster Hz.. Burgemeester Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering, volgt de lezing en goedkeuring der zeer uitgebreide notulen. Ingekomen is van Ged. Staten: de goedkeuring van de wijziging salarisregeling onderwijzers; dito reke ning 1907 en begrooting De kasverificatie gaf een ontvangt aan van f 21.789.68 en uitgnaf van f 21075.76, dus was in kas en moest zijn f 713.92. Zoo bekend was, hadden Ged. Staten een schrijven ingezonden waarin in overweging werd gegeven het salaris van den gemeente-ontvanger te brengen van 175 op 225. B. en W. hadden dit punt overwogen en eenige cijfers verzameld, om eens te zien hoe deze gemeente stond in verhouding tot andere gemeenten van gelijke grootte. En dan verkeert NVieringerwaard, zegt voorzitter, in een niet zeer slechten toestand. De salarissen van de gemeente-ontvangers worden over 't algemeen zeer ongelijk verdeeld. NVieringerwaard geeft nu 175 met 1127 inwoners. Hetzelfde bedrag geven Bennebroek met 1294 inwon., Blaricum met 1120, Limmen met 1350, Oosthuizen met 1115, Wieringerwaard met 1127 en Noord- en Zuid-Scher mer met 990. Hieruit blijkt dat ten opzichte van Bennebroek de gemeente NVieringerwaard gunstig staat, tegenover N- en Z.-Schenner evenwel niet. Voorzitter deelt verder mede. dat andere gemeenten van ongeveer gelijke groot te en ook alle plattelandsgemeenten met ongeveer ge lijke administratie, ongeveer een gelijk salaris geven. B. en NV. meenetn. dat als hier f 200 wordt gege ven. NVieringerwaard niet achterblijft, waarom zij voor stellen het salaris op dal bedrag te brengen. De heer Groneman acht de vergelijking der ge meenten ten opzichte der bevolking niet geheel zui ver. Spr. meent dat men had moeten nemen gemeen ten met ongeveer dezelfde begrooting. NVaar in de eene gemeente dat f 10000 in de tweede f 15000 of f 20000 beloopt, zal het werk van den gemeenteontvan ger in de eene gemeente ook meer zijn, dan in een andere, al zijn de bevolkingscijfers dan ook het zeil de Spr. kan zich evenwel met B. en NV. wel ver eenigen. Hoewel wij, zegt voorzitter, dat niet precies heb ben nagegaan, zullen de begrootingen van ongeveer ge-; lijkwaardige plattelandsche gemeenten elkaar niet zooveel ontloopen. Als het geen zeeplaatsen zijn, geen fa brieksnijverheid hebben, dus alle gewone plattelands gemeenten, zal het bedrag der begrooting elkaar niet zoo heel veel ontloopen. De heer NVaiboer meent, dat waar in de vorige zit ting op het adres van den Bond van Ambtenaren is besloten de salarissen niet te verhoogen, het niet aan gaat nu in deze zitting weer tot verhooging te be sluiten. Spr. is voor het laten van het salaris op f 175. Bovendien beschouwt spr. het ambt van gemeente-ont vanger als een bijbaantje, en heeft de ontvanger zelf niet om verhooging gevraagd. De heer Zijp wijst er op, dat dit zijn oorzaak vindt in het schrijven van Ged. Staten. Dat schrijven heeft B. en NV. er tqe geleid de zaak nog eens ernstig na te gaan. En dan is het niet te ontkennen, dat er in de laatste jaren aan de betrekking van gemeente-ont vanger nogal wat verantwoordelijkheid is verbonden en dat men niet zooals vroeger, daarvoor maar iedereen kan gebruiken. Nu is het ambt van gemeente-ontvanger hier, zoowel als op vele andere plaatsen, geen betrek king die een bestaan geeft. En daarom ben ik het in zoover met den heer Waiboer eens, dat het ook als een bijbetrekking moet worden beschouwd. Maar toen B. en W. het salaris hier eens vergeleken met die in andere gemeenten, die bepaald ook wel een circu laire van Ged. Staten hebben ontvangen, dus ook nog wel zullen verhoogen, ja dan kwam het ons voor dat 200 in de goede verhouding kwam. Spr. herinnert dat in 1898 het salaris bedroeg 14# en toen door den gemeente-ontvanger een salaris is gevraagd van 200. Toen achtte de raad dien sprong tegroot en besloot 175 te geven. Maar nu meenen B. en NV. tot f 200 te moeten gaan omdat de eischen die aan de personen worden gesteld, die het ambt van ontvanger waarnemen, steeds zijn gestegen. Spr. deelt nog mede dat in Midwoud 175 wordt ge geven met 1013 inwoners, te Blokker 150 met 1772, te Sijbecarspel 150 met 1181, te Oude Niedorp 1## met 1130, en de gemeenten die voorzitter straks heeft genoemd 175. Dan staat onze gemeente niet slecht, maar men moet in 't oog houden dat Ged. Staten ook aan die gemeenten wel een circulaire zullen hebbeu gezonden. En als men nu bedenkt dat Ged. Staten 1 225 wenschelijk achten en B. en NV. geven 200, dan bewijst dat, dat zij ook wel gelet hebben op bet beiang der gemeente. De heer NVaiboer weuscht l.et saiaris to.h op te laten, wat den hr. Zijp doet opmerken, dat li ij gelooft, nu de gemeente een kleine verhooging geeft Ged. Staten dit goed zullen keuren, terwijl als de gemeente geen verhooging geeft dit college beslist wel 225 eischen. De heer Waiboer meende dat Ged. Staten enkel maai inlichtingen vroegen. Uit twee over deze kwestie ontv. ngen missives ko men bepaald tot de conclusie des heeren Zijp, *ant j het voorstel van B. en NV. om 200 salaris te geven, ingaande 1 Januari 1909, wordt met ulgemeene stem men aangenomen. Een adres van het departement van het Nut om 1® subsidie voor de bibliotheek, wordt tot de volgeM» vergadering aangehouden. J Een suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag wordt vas gesteld op 7.70, een dito hondenbelasting oP lot Armvoogd wordt herbenoemd de heer H boer Jbz.; met 6 stemmen, 1 stem kreeg de heer m Jimmink, no. 2 van de voordracht. u<j Noorzitler deelt mede. dat B. en NV: aan he' 1 dei bestuur of het Tramcomilé zullen verzoeken ecO r- maatregelen met het oog op de veiligheid te sv' nemen r De heer Groneman acht dit best, als dan niaa*Ö; Nxordl aangegeven welke. ,ie oorzilter zegt, dat dit zou gebeuren, NV'aar°i)liu>ii heer Zijp meedeelt, dal deze maatregelen zich hepa en tot het vragen van een gedeelte leiinó1)! het bellen bij het komen van een tram bij ('e, j„ (luig^ van de tramhaan over den weg en voort. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1908 | | pagina 6