KLAAS KORL 5*2e Jaargang. No. 4417. Zondag 29 Nov. 1908. TWEEDE BLAD. Uit en voor de pers. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. 389ste Staatsloterij. de moordenaar. Het Kabinet. „De Nieuwe Grt" behandelt in een artikel de po gingen van dr. Kuyper „tot inpalming van het Ka binet.'' Het Haagsche blad wijst er op, dat de be- grootingsdebatten het hoofdorgaan der antir. partij reeds zoover hebben voortgeholpen, dat hel de aan vallen die het zelf tegen Heemskerk richtte en aan stookte, thans op rekening kan schuiven van de „val- sche inbeelding'' ter linkerzijde.'' Dr. Kuyper heeft een meesterlijk gebruik gemaakt van ,d,e nadering der algemeene verkiezingen en ge willig heeft zich de linkerzijde der Kamer .geconcen treerd'' om hem uit zijn netelige politieke positie te redden. Daarmee is natuurlijk niet gezegd, dat nu, na en door ïhet begrootingsdebat, de positie voor 1909 van de linkerzijde, met naine die van de Vrije-liberalen, reeds bepaald zou zijn. Te recht wees „De Std." er gsteriavond op, dat, al zullen Unie-liberalen en vrij zinnig-democraten bij de volgende stembus arm in arm op de algemeene stemrecht aanloopen, een leuze waaronder uitteraard de sociaal-democraten mee zul len optrekken, voor het succes van die actie alles ervan zal afhangen of ook (te Vrije-liberalen over deze brug zullen gaan. „En juist daaromtrent voegth et blad er aan toe gaven de beraadslagin gen geen licht." Dat neemt niet tyeg. dat de begrootings beha tien een algemeen concentreerende beweging links te zien gaven en dat liet de Memorie van Antwoord geweest is die, onder Kuyper's exegese, dit wonder wrocht. „De N. C.' echter stelt hier tegenover: dat schier geen enkel blad van links in de Memorie van Antwoord een „frontverandering bespeurd heeft, dat zoo wat iedereen aanvankelijk dr. Kuyper's briefje aan de Ommensche kiezers als een politieken truc beschouwd heeft (wat het dan ook was) en dat men zich eerst na eenig tijdsverloop en allengs meer door hem en „De Std." tegen het ministerie heeft laten opwinden. „De Standaard'' schaamt zich niet van den daar door geschapen toestand gebruik te maken, ten be hoeve van de voorstelling alsof het taktische bereke ning van het Kabinet is geweest eerst, wegens de bij zondere omstandigheden, zekere voorkeur voor neu traliteit aan den dag te leggen, om, toen het er op aan kwam, plotseling kleur te bekennen." Een voor stelling die wij leggen er allen nadruk op de heer Heemskerk in zijn rede van "Vrijdag met beslist heid heeft afgewezen. En dan concludeert „De N. C.": En waar wij geen daden of handelwijze van het ministerie zien, met die tegenspraak in strijd; waar op zulke daden of handelwijze in het algemeen debat ook van links niet is gewezen daar moge de scha duw die uit Ommen viel, tot bijzondere behoedzaam heid manen, maar er is geen reden om tegen het negental mannen, op wie alléén de verantwoordelijk heid rust voor het bewind, een houding van wan trouwen en vijandschap aan te nemen, als waarvan we in de Kamer verleden week, thans bij een, deel der pers, getuigen waren. bracht raad of waarschuwing harerzijds verbetering. In 247 gevallen vond zij het noodig een aanklacht bij liet gerecht in te dienen. In hoeveel gevallen de aan klacht gegrond bleek en er straf op volgde, vinden wij niet vermeld, maar het moeten er zeer vele zijn, want de opgelegde gevangenisstraffen bij elkaar geteld bedragen 55 jaar en 3 weken, en de boeten bij elkaar A. 34.3.6. Van de 14.571 kinderen, in al de gevallen betrokken kon de vereeniging bij 4124 vaststellen, dat hun leven door de ouders of verzorgers verzekerd was. Er stierven 115 kinderen, voor wie de vereeniging te- laat te hulp was geroepen om ze nog te redden. Let wel, dat dit een statistiek is van een maand. Hoe veel wreedheid wordt er nog aan kinderen begaan en komt niet aan den dag, maar hoeveel kinderen hebben aan zoo'n vereeniging niet hun leven ofalthans een beter lot te dankenHet moet daarbij erkend wor den, dat een dergelijke vereeniging in Engeland een machtigen steun heeft aan de politiehoven met hun kort en snel recht. Een krankzinnige. Te Bordeaux heeft een metselaar, een man van 32 jaar, ruzie gekregen met zijn vader over een geld kwestie. De metselaar wond zich steeds meer op bij den twist. Tevergeefs trachtten de aanwezigen hem te bedaren. Op eens trok hij zijn overjas uit en ging zijn heele familie met een hamer te lijf. Hij begon met zijn ouden vader dood te slaan, toen bracht hij zijn zuster en een nicht doodelijke wonden toe. Zijn moeder en twee buren wist hij ernstig te kwetsen. De politie heeft met groote moeite den woesteling ten slotte te pakken gekregen. Met levensgevaar drong de heer Clément, hoofd van den veiligheidsdienst, het huis binnen. Naar alle vermoeden heeft men hier te doen met een aanval van waanzin. De metselaar had al eens in een krankzinnigengesticht gezeten. Een brandstichter. In Oostfriesland kwamen in de laatste maanden vele branden voor, die op raadselachtige wijze moesten zijn ontstaan. In tal van plaatsen werden premies uit geloofd voor dengene, die de justitie eenigszins om trent den dader of daders kon inlichten. Niets hielp. Alléén in de maand October werden 9 groote boer derijen en winkelhuizen, en in deze maand reeds 6 gebouwen in de aseh gelegd. Dinsdagavond is nu te Thorn de 27-jarige Paulus Fagin, een geboren Limburger, gevat. Hij bekende de gevreesde brandstichter te zijn. Hij werd naar de ge vangenis te Aurich gebracht. Een treurige afloop. Juffrouw Guesterre, bijgenaamd de geweer-koningin, die in een music hall te Londen een nabootsing gaf van het schot van Willem Teil, heeft Maandagavond niet den glazen appel op het hoofd van haar mede werker, maar dat hoofd zelf geraakt. De man werd ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij Woensdag is overleden. De geweer-koningin werd in hechtenis genomen. Dat liep slecht af. Een ziekenverpleger in het hospitaal-Cochin te Pa- rijg had de gewoonte, als hij belast was met het toe dienen van bier aan een patiënt, zelf daarvan mee te proeven. De opzichter-apotheker en de keldermees ter wilden hem van dit kwaad genezen en vulden een bierfleschje met braakmiddelen. De ziekenverpleger kreeg dat bier in bewaring. Hij gaf een kleine hoeveel heid ervan aan een bijna genezen patiënt, cte rest van de flesch dronk hij zelf op. De patiënt werd onpasse lijk. De ziekenverpleger stierf. Hij had een dosis bin nengekregen die een mensch niet verdragen kan. De apotheker en de keldermeester hebben gisteren terecht gestaan. Beiden zijn onbesproken menschen. De rechtbank overwoog, dat de ziekenverpleger het ongeluk heeft mogelijk gemaakt door zijn eigen gul zigheid. De apotheker is tot 50 frank boete, de kel dermeester tot 100 frank boete veroordeeld. De we duwe van den ziekenverpleger heeft een schadever goeding van 3000 frank toegewezen gekregen. Zij eischte 30.000 frank. Een nuttige vereeniging. De Engelsche bladen hebben telkens gelegenheid te spreken van het goede werk, dat in Engeland de Vereeniging ter Voorkoming van Wreedheid jegens Kinderen doet. Om een denkbeeld te geven van wat zij verricht, deelen wij mede wat haar statistiek over de maand October oplevert. In die maand onderzocht zij 4938 klachten over wreedheid, op kinderen begaan. Daarvan vond ze 4776 gevallen ernstig genoeg om haar tusschenkomst gewenscht te maken. In 4260 gevallen Uit Noord-Brabant. De N.brab. vertelt als historisch Op een Brabantsch hulppostkantoor kwam zekere H. Maas tot het in ontvangst nemen van een post pakket. De postmeester legt den rechthebbende het formulier voor ter teekening, benoodigd bij het in ontvangst nemen van het postpakket. Schrijven had H. Maas nooit gekend en gaf dit aan den postmeester te kennen. Daar wist de postmeester wel raad op, wat blijkt uit hetgeen nu volgt: Postmeester: „Maas ga eens zitten." Maas: „Bt zit al." Postmeester„Zet nou eerst een stripke dan een hukske." Maas: „Net een stuleke." Postmeester schrijft alsnu een m voor. Maas: „Net drie linksche worstjes." Postmeester„Dan een nulleke en een rechts worst je, nog een nulleke en een rechts worstje en dan een slekske." Maas, welke nog al begrijpelijk was, had aldus zijn naam geschrevenh maas. Daar H. Maas nog al eens dikwijls een postpakket in ontvangst moet nemen, krijgt men telkens te hoo- ren Eerst'n stripke, dan 'n hukske, net 'n stuleke, dan drie linksche worstjes, 'n nulleke en 'n rechts worstje, nog 'n nulleke en een rechts worstje, dan nog 'n slekske en dan krijgt H. Maas z'n pekske. Callantsoog. i In de gehouden vergadering van Stemgerechtigden der Herv. Gemeente, werden in de gewone vacatu ren voor den tijd van vier jaren in het kiescollege gekozen de heeren Johs. Vis, H. Zeeman, A- Thomasz en S. Baken Az. en in de buitengewone vacaturen, ontstaan door het vertrek van den heer J. Hoorns man en de verkiezing van den heer P. Kooger tot ouderling voor den tijd van één jaar, de heeren C. Bakker en A. Vader. Sinte Katrijn. Op 25 November houden de Armvoogden van St. Pancras ieder jaar zitdag, tot hot ontvangen van de landhuur, hierbij worden dan genoodigd de leden van den Raad en Polderbestuur. Na den middag wordt dan voor rekening van Armvoogdij, aan alle kinderen van beide scholen een groote taai-taai uitgereikt, het geen voor de kinderen natuurlijk een groote verheer lijking is, waarover al dagen vooruit wordt gepraat. Een buitenkansje. De jeugdige Hotse S„ een flinke stoere jongen uit Schouwerzijl deed dezer dagen een wandeling langs het Reitdiep. Hij had zijn pet stijf in de oogen ge- dinkt want het was stormweer. Een eindje van het dorp zag hij plotseling een baars boven hel water uitschieten. Hotse schoot vastberaden toe om de visch te grijpen. Maar op hetzelfde oogenblik zweepte de stormwind een golt ver landinwaarts. En dat ging gepaard met zoo n vervaarlijk geplons dat Hotse, die anders voor geen kleintje vervaard is, er beduusd van werd. En nauwelijks kon hij zijn oogen gelooven. toen hij bij het lerugloopen van het water op het land een visch van nooit geziene afmeting wild zag spar telen. Maar Hotse had zijn tegenwoordigheid van geest gauw- terug Hij slortte zich op het hevig tekeergaan de dier, wist het te overmannen en met zijn zakmes den hals af te snijden, waarna hij vol trots, zijn buit van ongeveer twaalf pond op den rug torsende, dorpwaarts toog Hotse's mededorpelingen waren niet weinig verbaasd over deze zonderlinge visscherstropee. doch vroegen minder naar naam en nerkomst van het wonderdier, dan wel naar zijn culiinaire waarde. En zoo ging Hotse's buit over in het bezit van een be woner van Schouwerzijl, die er met zijn geheele fami lie wat lekker van smulde. Eerst den anderen dag constateerde de dokter, na nauwkeurige beschouwing van wat overgebleven was van het twaalfpondige Reit- diepmonster, dal Hotse niets meer of minder had ge vangen dan een verdwaalde zalm. N. Gron. Ct. De Inktwerper. Wij lezen in het N. v. N. De „inktwerper', door den militairen rechter on toerekenbaar verklaard, schijnt weer in orde te zijn. Hij is ten minste weder ingelijfd bij het 7e regi ment en ligt te Amsterdam in garnizoen, wrat natuur lijk niet het geval zou zijn, indien hij niet weer geheel op orde was Of het goed gezien was, hem in zijn vroegere om geving terug te brengen, is intusschen een andere vraag vooral omdat zijn kameraden uit vroegere da gen. kennende zijn droeve historie, zich niet bijzon-; der tot hem aangetrokken kunnen gevoelen. Een Schijndoode. Men schrijft uit Sittard: Woensdag werd een onzer oudste ingezetenen, de 87-jarige schrijnwferker Prinzen grafwaarts gebracht, na dat hij Zaterdagnacht was overleden. In den namiddag was de echtgenoote van den doodgraver Nelissen op het kerkhof met eenige werkzaamheden bezig toen zij eensklaps van het kerkhof vluchtte in de eerste nabijgelegen huizen en daar het verhaal deed, dat zij herhaald kloppen in de pas gedolven groeve van wij len den schrijnwerker Prinzen gehoord had. Na haar fantastisch verhaal viel vrouw Nelissen in zwijm. Een viertal mannen begaven zich vervolgens naar den doo- denakker en constateerden insgelijks het kloppen in de nabijheid van het nieuwe graf. Dat dit bij deze mannen hevige ontsteltenis verwekte, laai zich begrijpen, en de menigte op het kerkhof groeide steeds aan, tot zij meerdere honderden personen, meest vrouwen, telde. Naar den burgemeester en de politie werd met aan drang gezonden, om het graf en de kist te openen. De burgemeester met rijks- en gemeentepolitie en ver gezeld van een doctor verscheen ter plaatse, de kist werd geopend, waarbij geconstateerd werd, dat de oude Prinzen nog met gevouwen handen In denzelf- den toestand in het graf lag, zooals hij erin was ge legd. Van waar dus het kloppen, dat men gehoord had'? In de in aanbouw zijnde bijzondere school met gymnasium in de Ruijtersbaan, gelegen op eenige mi nuten afstand van het kerkhof, was men in "den nar middag bezig geweest met het leggen der planken vloeren en ae echo hiervan heeft het schrikwekkend kloppen veroorzaakt. Een paleis voor Prins Hendrik. Sedert langen tijd heeft Z. K. H. Prins Hendrik den wensch gekoesterd, zich, met het oog op bezoe ken aan de hoofdstad, te voorzien van een pied terre te Amsterdam. Wij vernemen, dat thans tusschen de familie Nien- huys en gemachtigden van den Prins, onderhandelin gen gaande zijn over den verkoop van het bekende fraaie heerenhuis op de Heerengracht 380—382. Tel. Schagerbrug. Uitslag openbare verhuring, gehouden ten overstaan van Notaris Vrijburg te Zijpe, dato 25 dezer, in „Het Wapen van de Zijpe", aan de Schagerbrug, van de navolgende onroerende goederen, behoorende aan de Nederd. Hervormde Gemeente te de Zijpe: 1. Landerijen aan en bij den Boschweg nabij het Zand, groot 11.68.90 H.A. Huurder de heer C. Fran- cis Kz. aldaar, voor de jaarlijksche huur van f765. 2. Weiland aldaar, groot 2.08.80 H.A. Huurder de heer W„ Praat aldaar voor de jaarlijksche huur van f 141. Stof in lokalen. Bij dienstorder is door het hoofdbestuur der poste rijen en telegrafie het volgende bepaald: Dikwijls wordt op de kantoren hinder ondervonden van stof. Herhaaldelijk komen verzoeken in om proef te mogen nemen met stofbindende middelen, zooals Seral, Moralin, Barosiet, enz. De hooge kosten dezer middelen zijn echter een bezwaar tegen toepassing op ruime schaal. Door den directeur van het rijkstele graafkantoor te 's-Gravenhage Is eenigen tijd geleden een middel toegepast dat daar en ook te Amsterdam Rotterdam en Utrecht goed heeft voldaan en waar van de kosten zeer gering zijn. Het wordt als volgt verkregen: In een houten kist wordt grenenhoutzaagsel uitge stort en door middel van een gieter flink besproeid met water. Na een paar uur wordt daarop druppels gewijze raapolie gesprenkeld en de bovenste laag, voor zoover met water gedrenkt, dooreen gemengd. Den volgenden morgen fs een laag geheel doortrokken en voor het gebruik geschikt. Een volgende maal moet de bereiding op gelijke wijze worden herhaald. Bereiding in eens van geheele balen voldoet minder, omdat het water verdampt en het mengsel daardoor langzamer hand te droog wordt. Het mengsel fop 100 liter zaag sel, liter raapolie) wordt al6 zand over den grond gestrooid en langzamerhand op een hoop geveegd. Per dag wordt pl. m. 6 liter gebruikt op elke 100 M2. Van 1 Januari af zal dit middel algemeen op de kantoren worden toegepast. Een dure historie. Het vorige jaar werd tijdens de kermis te St Oe- denrode (N.-B. het circus „Roberti", dat op particu lier terrein was opgeklagen, op last van B. en W, afgebroken. Hieruit ontstond een proces, hetwelk door de gemeente verloren werd. Deze week werd in d£n Raad medegedeeld, dat de ten laste der gemeente ko mende proceskosten ongeveer f 750 bedragen, behalve de schadevergoeding. Tot delging van een en ander zal de gemeente een leening moeten aangaan. Een zeewering van gewapend beton. Van het paalscherm om het eiland Urk is verleden jaar een gedeelte, ter lengte van pl.m. 40 meter ver vangen door een scherm van gewapend beton, het welk dit jaar met 24 schotten, elk van circa 1.80 meter is verlengd. Indien, naar verzekerd wordt, dus danige zeewering nergens elders wordt aangetroffen, en ze als proef om Urk wordt genomen, dan mag de Waterstaat daarmede geluk gewenscht wordenin den storm van Maandag j.T. heeft het werk voor het eerst sedert den aanleg de kracht ter golven zondereenig letsel doorstaan Op den Noord-W. hoek van het eiland, bonsden de zeeën hoog tegen en over deze bijna loodrechte schotten, woester nog dan over het even verder staand houten paalwerk, maar het hield onwrikbaar stand, gelijk Woensdag is gebleken, (oen na het vallen van het water een onderzoek kon wor den ingesteld lste KLASSE, HOOGE PRIJZEN. 2000: 17420. f 1500: 736. 1000: 3164, 10962. 400: 8467, 11380, 18604, 20914. 200: 18206. 100: 752, 13313, 13492. Prijzen van 20. 3de TREKKING. feuilleton. Door MAX DREYER 16. Mieken was er toch eenige seconden door in de war, zoo vredig als Klaas Korl daar lag te slapen. Heer in den hemel, wat trompet dat goede geweten. Hoe kan men eigenlijk bestaan tegenover zooveel grootheid. Wat ben ik een arm, nat, halfbevroren, bib berend wezentje barrevoets en in mijn onderrok, bij zooveel vlekkeloosheid en vrede! Jou geweldige, hoe gaarne zou ik je naar de keel zijn gesprongen en hoe gaarne had ik je gedood, Nu gaat dat jammer genoeg niet. Je bent onaantastbaar en te heerlijk om gedood te worden. Hoe lang lig je daar nu al in je heiligen, gezegen- den slaap? Ik wed dat je eerst een kop koffie voor je hebt gezet. Een warme slok koffie had mij ook bepaald wel goed gedaan. Het is mij tenminste mise rabel te moede. Nu draait alles met mij in de ronde. En als ik den deurpost niet had Jammer dat ik zoo ellendig ben, anders had ik van je grootheid nog meer kunnen genieten. En mijn kwade gedachten waren niet zoo spoedig terugge komen. Nu zie ik daar weer iets blinken in de keuken. Die bijl doet zich zoo gewichtig voor. Maar wat staat daar. Ha, dat ls een emmer met water. En lk moet nu denken hoe nat lk zelf ben, en hoe heerlijk warm en droog jij daar in je bed ligt. Eu ik moet nu al maar denken, hoe een gezicht je zoudt trekken als ik eens... Ja jij, groote en hooge en machtige Klaas Korl waarom moet jij zoo warm en droog zijn en lk zoo koud en ellendig loopen te klappertanden? En het gezicht, dat Jij zult trekken dat zie lk dan toch ook nog en dat is der moeite waard en dan weg naar buiten evenzoo als ik gekomen ben. Het spookt bij je, Klaas Korl. Snel gaat ze naar de keuken den emmer moet zij hebben terug naar het bed en in wilden gang giet zij hem het water over het hoofd en lichaam. Een gehoest en geproest is het gevolg en tot den zolder springt Klaas omhoog dan op den grond en schudt zich en ziet niets en wanneer hij iets ziet weet hij eerst niet wat. Zij kon zich niet meer in bedwang houden haar gedachten raken in de war zij zinkt op de knieën en ligt in zwijm op den drempel der kamer. Twee gedachten en ge zichten heeft zij gehad en die draagt zij met zich mee in het halfdonker van den langen koortsnacht. Wat heeft hij een lange beenen en wat een bespottelijk kort hemd heeft hij aan! dat is de eene. En de an dere is: nu heeft hij dezelfde oogen en gedraagt hij zich als de domme Hans in mijn oude sprookjesboek. Toen Klaas Korl het water wat van zich had afge schud en van de ontsteltenis wat bekomen was had hij zijn gedachten heel spoedig bij elkaar. Hij ziet de natte inelkaar gezonken vrouw bij de deur liggen en zijn eerste gedachte is, dat hij helpen moet. Zij moet uit die natte kleeren en in bed. Hij voelt haar pols en hij stelt vast dat zij leeft. Zonder bezin nen wrijft hij haar met een handdoek droog, wikkelt haar in een groote wollen deken en dan nog een. Eu steeds duidelijker wordt het hem, wat er eigenlijk met Mieken is gebeurd. „Zoo, zoo dus je bent overgezwommen, Ja, ja het was een ferme Noordoosten wind. Zitten blijven kon je daar niet langer. En mij heb je nu een emmer water over het lichaam gegooid. Dat is nu net precies iets voor jou, zoowel het eene als het andere. En jij bent en blijft wie je waart." Maar dat denkt hij toch alles zonder boosheid. Na hetgeen er tusschen hen is voorgevallen, heeft hij geen vrees meer voor haar. En aan zijn daad, waar van hij nu eerst de gevolgen kent, had hij met rust kunnen denken, ook al was het voor deze late gast beter of minder goed afgeloopen. Het ziet er nu erg genoeg uit met deze kleine deern. En dat je daar mijn bed vol met water hebt gegooid. Daar had ik je zoo uitstekend in kunnen duwen, tot dat je weer tot het land der- levenden waart terugge keerd. Waar moet ik nu met je heen? Hij neemt het meisje in de wollen dekens gewikkeld als een kind op zijn arm, draagt haar in de mooie kamer en legt haar daar op de sofa. Dan trekt hij zelf droge kleeren aan en maakt in het bed van zijn moe der voor Mieken een warm nestje klaar. Daar legt Klaas ze neer en in den eersten nood is voorzien. Mieken is nog steeds buiten bezinning. Maar zoo nu en dan siddert en rilt zij onder de vracht dekens en kussens, die Klaas Korl in zijn goede zorgen op haar heeft gestapeld. Hij voelt eens aan haar voeten. Deze zijn ijskoud. Daar moet wat warms tegen. Nu snel het vuur aange maakt. Twee muursteenen warmt hij. Ook water zet hij op. Wanneer zij eerst maar wat tot zichzelf komt moet zij een slok koffie drinken. En doet zij dat maar eerst, dan is men het allerergste te boven. Lang duurt het met de steenen. Hij loopt eerst nog weer eens naar haar toe. Nog steeds ls zij bewuste loos. Wat moet hij daar toch mee beginnen? Hij staat radeloos. Met onmacht en meer van dit, weet hij geen voldoenden raad. En weer streelt hij haar zacht de wangen. Hij schrikt zoo koud als zij is. Wrijven moet hij. Hij neemt haar voeten in zijn handen en wrijft die sterk. Daardoor begint de huid te gloeien en een paar maal maakt zij een beweging en steunt zacht. Dat doet hem schrikken en hij meent dat hij haar te hard aanpakt. Maar dadelijk is zij weer in diepe onmacht. Dat wrijven geeft hij toch maar liever op. Anders is hij bang, dat er van haar teenen niet te veel overblijft. En intusschen zijn ook de steenen warm geworden. Hij neemt de eene en legt die stijf tegen de zooien van haar voeten. Dan na een poosje haalt hij den andere. En zoo wisselt hij met beide. Vol zorg is hij eu hij wordt niet moede. Een vol uur is hij zoo onge veer bezig, dan eerst bespeurt hij een warnieren bloeds omloop. Haar adem gaat regelmatig, haar polsslag wordt krachtiger en steeds komt er meer leven in haar lichaam. Toen werd het Klaas Korl ook wat prettiger te moe de. Steeds nog draagt hij den eenen steen aan na den andere. Maar steeds slaat zij de oogen niet op. Maar haar bewusteloosheid is toch niet ver meer van slaap verwijderd. Toen de morgenschemering voor de eerste maal door de vensters keek, tilt zij even de oogleden op, maar zij vallen dadelijk weer toe en de blik heeft nog niet de kracht gehad iets te beseffen. Haar gelaat toont evenwel dat zij nu tot rust gekomen is. En zoo slaapt 50 1846 4914 7762 10998 13804 16146 18540 56 980 981 818 11020 833 234 542 71 2052 5093 838 50 859 237 605 107 116 111 878 79 892 276 623 122 280 115 8033 110 922 348 653 157 313 186 202 121 937 427 685 192 372 321 204 147 954 471 698 214 380 341 259 178 998 506 705 219 393 369 315 212 14007 540 762 283 413 392 329 307 48 645 772 348 517 407 339 332 51 651 882 352 542 436 347 489 86 676 912 353 582 443 468 500 118 706 19016 396 584 452 487 505 123 726 52 417 630 460 570 552 231 752 97 445 718 473 583 559 235 774 133 589 742 571 637 565 279 810 227 601 784 642 666 579 280 818 233 609 789 657 680 620 302 822 280 651 804 713 760 648 313 862 287 654 909 765 792 683 320 886 296 693 3034 778 856 703 334 896 301 708 167 801 886 708 341 957 310 817 207 873 893 742 371 973 327 820 230 878 944 774 406 980 328 828 248 928 9038 848 461 989* 338 850 274 978 40 867 572 998 375 875 275 992 58 872 605 17044 408 916 297 6092 224 874 610 99 483 919 370 126 260 894 745 138 544 981 402 128 271 940 749 273 553 1032 508 242 298 12000 816 442 598 77 613 290 362 139 866 447 614 80 663 411 425 157 870 489 616 126 748 481 455 232 991 551 619 136 799 500 458 274 15004 567 654 140 826 502 463 379 122 584 707 141 835 529 595 508 156 585 755 170 985 531 661 615 187 598 816 184 4033 604 662 718 190 613 820 186 79 689 821 795 199 633 835 187 207 754 986 804 215 662 873 206 245 835 997 882 239 663 20016 236 255 879 10083 886 246 721 47 241 260 946 146 909 309 816 51 342 377 952 228 971 324 826 84 391 431 7026 273 13038 405 828 94 394 502 57 321 109 407 864 156 416 519 166 369 112 474 18040 199 451 530 176 406 186 475 83 247 535 576 202 428 216 485 89 248 595 605 239 447 230 556 96 263 617 631 258 461 263 597 127 420 640 652 262 467 336 638 143 559 641 679 315 575 472 679 187 571 645 806 456 584 508 718 221 583 748 822 557 671 511 869 237 588 760 838 626 714 525 941 296 831 772 934 629 856 -630 965 368 839 812 935 676 901 742 16081 468 859 835 943 684 903 782 135 511 900 Fouten lste klasse 2de trekking: 2308 m. z. 2312. zij in diepe afmatting. Klaas Korl zit aan haar bed en maakt vele en bange uren door. Hij had tijd genoeg om het gebeurde te overdenken. Wonderlijk, eerst nu duikt de vraag bij hem op. hoe zij eigenlijk hier gekomen is. Alsof daaraan eigenlijk niets verwonderlijks was. Alsof dat maar iets was, dat vanzelf sprak. Daar zij beiden nu eenmaal aan elkaar waren gebonden Nu schemert het hem plotseling, dat haar verschij nen in zijn huis toch niet zoo iets heel gewoons is. De huisdeur toch is gesloten, zfj moet dus door het venster gekomen zijn. Wat moois is er in de gedachte, dat zij bij hem hulp heeft gezocht, bij hem als den eerste en eenig- ste die daarvoor was aangewezen. Maar door een venster te kruipen om hulp te zoe ken dat is toch ook wel vreemd. Nu, maar zij kon dat wel doen. En hij sliep immers zoo vast? .Misschien had zij hem anders ook niet wakker kunnen krijgen dan met zulk een nat bad. Hij is nu goed gezind ten opzichte van haar en legt alles ten gunste van haar uit. Dat mag hij en kan hij, omdat hij geen spoor van angst meer voor haar heeft. Wie kon nu nog boos zijn op iemand die ziek en on gelukkig is. Maar zij staat hem nu ook niet meer tegen. In 't geheel niet. Zooals zij nu weer langzaam haar ontwaken tege moet slaapt, komt er over haar trekken een aangename en rustige uitdrukking. Hij heeft dit gelaat bijna nooit anders gezien, of het was vol hooge actie. Nu verheugt hij zich over deze rust, die hem een schoone belofte voor de toekomst lijkt. Hij wil niet droomen, niets wenschen, zichzelf niets beloven. Wie weet, hoe zij weer wordt, wanneer zij de oogen openmaakt. Maar nu is zij toch zoo. En waarom zal hij zich met onaangename gedachten pla gen. Hij wil niet denken aan datgene wat hierna komt. Evenmin als aan wat gebeurd is. Hoe alles zoo gekomen ls en waarom. En in geen geval is hier plaats voor de vraag: Wie is de schuld daarvan? Alles ging den weg dien het gaan moest. Hij moest doen, wat hij deed, en zou het telkens weer doen, wanneer hij voor hetzelfde geval geplaatst werd. En zij, ook zij kon immers ook niet anders dan zij zich heeft gedragen. Wat er nu verder volgen zal, ach waarom zich daar nu het hoofd over te breken? Of het vrede tusschen

Schager Courant | 1908 | | pagina 5