Uitgevers: TRAPMAN Co. Doüderdag 3 December 1908 52ste Jaargang. No. 4418 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. EERSTE BLAD. Buitenlandse!! Nieuws. Binnenlandse!) Nieuws. SCHAO Alneieei Nieiws- AiïertEiitiE- MïmWil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensd t^g- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per] post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Gt. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer óalaat hit drie jijde AMERIKA EN JAPAN. Amerika en Japan, die elkaar ten vorigen jare in de haren dreigden te vliegen, schijnen zoowaar een verbond te zullen gaan sluiten. Een Reuter-telegram meldt er van: Ofschoon er van ambtelijken kant groote terughou dendheid wordt in acht genomen, zijn toch betrouw bare inlichtingen verkregen nopens een Japansch-Ame- rikaansche overeenkomst van ver strekkend belang, en berustende op het beginsel eener aanmoediging en verdediging der vrije uitbreiding van den handel in den Stillen Oceaan. De overeenkomst houdt ook in, het wederzijdsch waarborgen van eikaars territoriale bezittingen, en ook de onschendbaarheid van China te waarborgen, evenals het beginsel van gelijkheid van handelsrechten in China voor alle natiën. Mocht er iets voorvallen dat den stand van zaken in gevaar brengt, dan zullen de beide contracteerende partijen met elkaar overleg plegen over het nemen van de maatregelen, die nuttig zouden kunnen worden ge acht. De overeenkomst is gegoten in den vorm van een verklaring van 5 artikelen, wier inhoud door de Westm. Gaz. getrouwelijk wordt „omschreven", in korte woor den is de inhoud hierboven medegedeeld. Het oordeel van de groote bulitenlandsche bladen is zeer gunstig over dit belangrijk verbond. De Koeln. Zeitung verklaart in een officieus tele gram, dat het beginsel van de open deur geheel over eenkomt met hetgeen men in Duitschland bij de meest verschillende gelegenheid als wenschelijk heeft erkend. Dat Japan en de Ver. Staten beide China's integri teit willen waarborgen acht het telegram van betee- kenis, ook hierin gaan zij akkoord met Duitschland. Het acht verder dit samengaan een heugelijk verschijnsel, waardoor die profeten tot zwijgen gebracht worden, die voortdurend een botsing tusschen de beide eon- tracteerende mogendheden hadden voorspeld. Kenners van de toestanden daar hadden, zegt het telegram, steeds de mogelijkheid van zulk een botsing ontkend, omdat de Japanners veel te slim zijn, om niet zeer goed te weten, dat de inzet voor zulk gewaagd spel veel te groot zou zijn. Het Berliner Tageblatt prijst Roosevelt, die voor zijn opvolger zulk een uitstekend onderhouden huis achterlaat. Niet alleen in de binnenlandsche politiek, ook in de buitenlandsche is alles op zijn best in orde gemaakt. Zijn afscheid is het Stille-Oceaanverdrag met Japan, wellicht door de wisseling op den troon van China verhaast, dat een buitengewoon verre strek king heeft. Een bron van conflicten die de wereld maan denlang in ongerustheid heeft gebracht en gehouden, wordt er door gedempt. Thans zijn de bedenkingen waarmede velen de groote slagschepenvloot zagen uit- s'oomen verdwenen; de onoplosbaar geachte landver- huizersquaestie is geregeld; van de verovering der Philippijnen ziet Japan af. De groote vloot kan rustig naar huis gaan. Het be zoek van Taft aan Japan heeft vrucht gedragen. De boeman van het gele gevaar is door verstandige poli tiek bezworen. Opmerkelijk is wel, dat juist de landverhuizers- quaestie, die in San Francisco zulke gevaarlijke ver houdingen aannam en de aanleiding dreigde te wor den tot eene breuk tusschen Japan en de Vereenigde Staten, niet in dit verdrag is geregeld. Te New-York gelooft men dat het weglaten van een clausule omtrent die quaestie eenvoudig bewijst, dat de tegenwoordige regeling voldoende is en goed werkt. Dat laat zich wel hooren. Ook achten wij liet waar schijnlijk, dat men om de Japansche teergevoeligheid te ontzien er niet over heeft gesproken. DE CRISIS IN DEN EALKAN. 't Is al weer een poosje geleden, dat wij over de Balkan-kwestie, n.1. de verheffing van Bulgarije tot een zelfstandig rijk en de inbezitneming van Bosnië ei: de Herzegowina door Oostenrijk het een en ander mededeelden. Alle gegevens waren aanwezig om 't vermoeden uit te spreken dat Turkije zich bij dezen staat vkn zaken zou neerleggen en dat Servië onder den drang der mogendheden af zou zien van een ge wapend optreden, maar thans komen weder van alle zijden onheilspellende berichten, die het vermoeden pogen te wekken, dat het zonder bloedvergieten niet zal afloopen in den Balkan. Vooral in Weenen schijnt ei ns ige be: orgdheid te heerschen, niet alleen wegens de oorlogstoerustingen van Servië en .Montenegro, maar ook wegens de houding van Turkije, dat zich. volgens de \Vcencr berichten, gereed maakt tot den strijd tegen Bulgarije en Oostenrijk. Fransche berichten daarentegen doen hun best om Oostenrijk als strijdlustig voor te stellen. Alsof de oude keizer zijn 60-jarig jubileum en den avond van zijn leven zou willen besluiten met een strijd^ dien hij sinds 40 jaren steeds heeft weten te vermijden. Slechts de Engelsche berichten zijn blijmoediger; in Engeland vat men den toestand nog niet tragisch op. Maar in Weenen is men zeer teleurgesteld en v®r" baasd over de houding van Engeland, dat nog steeds poogt Oostenrijk te dwingen tot deelneming aan een conferentie, waarvan het resultaat niet vooraf vast staat. De verbittering tegen Engeland, welks onaanne melijke voorwaarden voor de conferentie direct tot dfcn oorlog moeten leiden, is algemeen, en doet de vraag rijzen, welke plannen en voornemens het Brit- sche Rijk eigenlijk heeft. Wat bij de geheele ontwikkeling der toestanden zeer de aandacht trekt is de uitmuntende verstandhouding en het voortdurend samengaan van Engeland en Rus land. Engeland steunt in zijn geheele optreden de Rus sische politiek tegen Oostenrijk; en de regeering te Weenen voelt dat daardoor de onderhandelingen met Turkije worden bemoeilijkt, en de Serviërs en Monte- negrijnen worden gesterkt in hun verzet. Feit is, dat Oostenrijk. Duitschlands ruggesteun nu er bulten gelaten, alleen staat tegenover de andere groote mogendheden. Want ook in Italië neemt de haat tegen Oostenrijk toe en brengt de heethoofden reeds tot allerlei buitensporigheden. Oostenrijksche ar tikelen worden geboycot. Anti-Oostenrijksche betoogin gen worden gemeld. Waarom nam Oostenrijk ook den buit voor zich alleen, en zorgde het niet dat Italië ook zijn legitieme portie in Albanië kreeg? Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de boycot aan Oostenrijk-Hongarije tot nu toe 25 millioen kronen ge kost heeft. En dan die vreemde kapers op de kust: Immers zijn reeds een aantal Fransche en Italiaansehd handelsreizigers aangekomen, om de Levantijnsche markten te veroveren. Er liepen al geruchten, dat de Oostenrijksche gezant uit Konstantinopel zou vertrekken, maar dat lijkt toch niet waarschijnlijk. Ernstig klinkt ook, wat uit Belgrado aan. den Temps wordt geseind, dat Turkije voort gaat met krijgstoe rustingen tegenover Bulgarije en Oostenrijk. Een hon derdtal waggons met krijgsmateriaal zijn naar de Bul- gaarsche en een twintigtal naar de Oostenrijksche gren zen gezonden. Een telegram uit Weenen meldt voorts eveneens zen dingen van Oostenrijksch oorlogstuig. Gelukkig maar dat met zulke „voorzorgsmaatrege len" een krijg nog niet onvermijdelijk wordt: Maar toch zijn al deze berichten zooveel bewijzen, dat het nog lang niet in orde is daar in het Verre Oosten. Laten we hopen, dat het alles „hooge poli tiek" is, zetten op het wereld-schaakbord, en dat de diplomaten den oorlog zullen' weten te verhoeden. Scheepsramp bij Terschelling. Van. Terschelling meldt men: Aan de roeiers der omgeslagen reddingboot van West-Terschelling bij de poging tot redding van de opvarenden der Femando, is de hoogste premie, f 20 per hoofd, door de plaatselijke commissie uitgereikt, terwijl aan de roeiers der vlet, die de drenkelingen redden, een belooning van f 10 per man is toege kend. Bovendien schonk de hoofdcommissie aan elk der roeiers van de reddingboot, als buitengewone beloo ning, f 30, en aan die van de vlet f 10. Ook nam het hoofdbestuur op zich de kosten der geneeskundige behandeling van den nog ongesteld zijnden schipper der reddingboot K. Knop en den roeier G. de Beer, en deed aan deze beide een toe zegging van f 10 per week gedurende hun ongesteld- hewT Ter vervanging der in de branding gebleven redr dingbool zal een zelfrichtende boot alhier gestation- neerd worden. Het N. v. d. D. meldt Onder groote belangstelling is Zaterdag een dei- bij de ramp omgekomenen ter aarde besteld, namelijk H. Former, de eenige van de drie verongelukten, wiens lijk men heeft kunnen binnenbrengen. De voorzitter van het hoofdbestuur der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatsehappij, de heer De Booy, wijdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Het aantal stran dingen, waarbij F o mi er in dienst van de Berging maatschappij Zur Mühlen tegenwoordig was, is zeer groot. Als stuurman in de leddingsviet van de Nep- tunus w-as het steedis zijne taak de verbinding tus schen het gestrande schip en de sleepboot tot stand te brengen. Een groot getal mensehenlevens zijn op die wijze 'door zijn flink en manhaftig optreden ge red. Toen er nog ééne plaats in de reddingboot on bezet was, bood Former zich terstond aan om die in le nemen, ofschoon hein, in verband met zijn gevorderden leeftijd (50 jaar), ten zeerste werd af geraden den gevaarlijken tocht mede te maken. Toch waagde hij, gevolg gevende aan den edelen aan drang, het ireddingwerk, waarbij hij thans het leven heeft gelaten. Van de overigen zijn de lijken niet gevonden. Hel is trouwens eene zeldzaamheid, dat van een stranding op die piants de lijken op Terschelling aanspoelen. Een Nederlandsch schip verongelukt. V1GO. 28 No\. Een Engelsch stoomschip, komen de van Lissabon, dat na het invallen van den nacht builen de haven hel anker had laten vallen, had nnd- den op zee een sloep onidekt, waarop zich bevon den 20 man van de equipage van een Nederhmdsch .stoomschip, dat gezonken was. De EngeiS die boot had de schipbreukelingen aan boord genomen en wachtte het aanbreken van den dag af om in de haven te komen. Dientengevolge kunnen nadere bijzonderheden nog niet worden medegedeeld. Nadere berichten. De 20 man equipage die door een Engelsch stoom schip te Vigo is geland, behoorde tehuis op het Ne- derlandsche stoomschip „Sant Duo van de Firma Van Santen en Co. le Rotterdam. Het vrachtschip, groot 2010 ton bruto, op reis van Algiers naar Vidd- lesbro, was lek gesprongen en gezonken. De geheele bemanning is gered. De Engelsche stoomboot „Reading", komende uil Sevilla, nam. op 23 E. mijlen van Berlingen '.bij I or- lugal) de schipbreukelingen op van de Nederlandsche Dool San-Duo. De gezagvoerder dezer laatste beval, .oen hij bemerkte, dat zijn schip begon te zinken en begreep, dat wegens den aard der ladingalie uit delf stoffen bestond, elke poging om het te redden, nutte loos zou zijn. de bemanning, in een sloep te vluch ten, en alleen de scheepspapieren mede te nemen. Eenige oogenblikken later zonk het schip. Moerbeek. Zondagavond j.l. hield de tooneelvereeniging ..In Kleinen Kring alhier eene uitvoering in het lokaal van den heer R. Waiboer, voor een goed gevulde zaal Opgevoerd werden de blijspelen getiteld..De ver zegelde Burgemeester" en „Door moeder geholpen. Beide plukken waren gelukkig gekozen, want her haaldelijk kwamen de lachspieren duchtig in bewe ging en na afloop van elk bedrijf viel den spelers steeds een dankbaar applaus ten deel. Dit succes kan echter voor een groot deel mede worden toegeschre ven. lian de zorg en toewijding, waarmede de leden hunne rollen vervulden. De verschillende „typen", wer den heel mooi weergegeven en de herhaaldelijk voor komende kluchtige tooneelen kwamen goed tot hun recht Alles liep 'daarbij vlot van stapel. De vereeniging „In Kleinen Kring" heeft opnieuw blijk gegeven, dat ze over flinke krachten kan beschik ken. zoodat we niet twijfelen of hij goede samenwer king. zal het haar gelukken nog lang het amusement in de Moerbeek hoog te houden. Nog even merken w«e op. dat het onze aandacht trok dat het oude tooneelscherm, bestaande uit wit linnen, was vervangen door een zeer net beschilderd doek. wat aan de kleine zaal een gezellig aanzien 'gaf. Naar we vernemen, was dit werk geleverd door den heer M. Olie van Nieuwe Niedorp. Een geheimzinnig geval. Volgens den Haagschen briefschrijver van de N. Gron. Ct., is er een geheimzinnige vergiftigingszaak bij de politie te 's-Gravenhage in onderzoek. Voor een paar weken kwam een jonge dame tot hulp in een deftig huishouden van een bejaard heer. 't Ging best en er was niet de minste wanverhouding. Verle den Zondag waren de dochter en schoonzoon van den heer des huizes bij hem te gast en aan tafel werd bier gedronken. De lieer des huizes ontdekte een vreemden smaak aan zijn bier dronk er nochtans een paar teugen van en werd zeer onpasselijk. Bij onderzoek bleek 't bier met een sterke oplossing van sublimaat te zijn vermengd dat, indien de heer des huizes niet dadelijk afdoende middelen te baat had genomen, in enkele uren zijn dood had moeten ten gevolge hebben. Niemand begreep er iets van. Maar 's avonds laat, verliet de juffrouw, die pas een paar weken in betrekking was, blootshoofds, zonder geld van eenige beteekenis, zonder mantel, 't huis i (om quasi een brief ter postbus te brengen, vlak in de buurt) en zij is sedert niet meer teruggekeerd en levend noch dood gevonden. Wat er achter zit... Misschien een vergissing? Was het vergif, zoo de juf frouw het in 't bier deed, wellicht voor een ander be stemd? De juffrouw was een oud vriendin van de dochter des huizes, maar steeds op goeden voet; zij j scheen zeer met den man harer vriendin ingenomen, doch in dat alles vindt men nog geen oplossing van het raadsel." Het Vad. teekent bij dit bericht aan: In het midden latende, of het relaas van dezen cor respondent in alle opzichten juist is, kan bevestigd worden, dat een scene, als hierboven beschreven is, zich te Scheveningen afgespeeld heeft. De juffrouw is nog steeds zoek; de politie tracht haar op te spo ren. Wieringen. Alhier doet zich een ongekend geval voor en wordt sedert Donderdag 26 Nov. j.l. vermist de jongeling H. Duijnker. Hij had zich dien dag begeven naar db veulenmarkt te Schagen, had daar een ket gekocht en het dier met een drijver naar hier gezonden. Nog dienzelfden avond zou hij zich naar Den Helder be geven, waar ook zijn meisje was heengereisd. Hij kwam echter dien avond en ook den volgenden dag daar niet aan, zoodat zijn meisje den terugtocht naar hier aanvaardde en het een en ander vertelde. Ter stond werden alle pogingen in 't werk gesteld den ver miste op te sporen, doch tot heden bleef alles vruch teloos. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overko men. Geheel de bevolking is onder «den indruk van dit raadselachtige geval en heeft diep medelijden met de naastbestaanden. Het signalement van den vermiste is als volgt: Lengte 1.75 a 1.80; slanke lichaamsbouw, zwart haar, bruine oogen, voorhoofd neus en mond gewoon, glad geschoren, donkere gelaatskleur, op de rechterwang bij het oor een litteeken, leeftijd 30 jaar. Zijn klee- diDg was licht grijs jaeger baai hemd, licht gfijs ge breide onderbroek, lichbtruine gebreide borstrok, wit werkhemd, zwarte kousen, alles ongemerkt, zwarte chroomleder schoenen, met knipsluiting, juist ver halvezoold, donkerblauw colbertkostuum, donkergrijze overjas, staande boord, met zwarte das, waarop een gouden ankertje; lage zwarte hoed. Hij droeg bij zich een gouden horloge met dubbelen korten gouden scha- keiketting, zwarten ketting, portemonnaie, inhoudende I vermoedelijk ongeveer 10 gld., 2 witte zakdoeken onge- j merkt, een geribden gouden ring, een rotting wandel- stokje (geel met korte leden). De vermiste is het laatst gezien aan het station Schagen te 6.15 uur op Veulenmarktdag. Oudesluis. De Gymnastiekvereeniging D. O. V. alhier gaf J.l. Zondagavond een uitvoering in het lokaal van den hr. Joch. Kreijger. De opkomst was niet groot. I Hoewel op de vlugheid van enkele leden nog wel iets valt aan te merken, werd er door anderen daar entegen kranig gewerkt. Vooral de tweede partij, waaronder zeer jonge krach ten zijn, voldeed ons goed. Ter afwisseling werd gegeven het tooneelstukje: Meester Jeroen en zijn kweekelingen, wat zeer goed en vlug werd afgespeeld, maar juist niet bizonder in den smaak van 't publiek viel. Het slot „De Gymnas tiekclub te Zwammerdam" daarentegen vond veel bij val, en werkte danig op de lachspieren. Daarna bal. Callantsoog. Zondag 29 Nov. gaf de Rederijkerskamer „De Vrien denkring" te Callantsoog eene uitvoering in het lokaal van den heer J. A. Vos aldaar, welke, niettegen staande het weinig aanlokkelijke weer, vrij goed werd bezocht. Opgevoerd werden de blijspelen: „Een onrustige mor gen" en „de Zwarte Prins" en het kluchtspel „Barbier- Brugwachter", ieder in een bedrijf, tusschen de pauzen afgewisseld door komische voordrachten door den heer Jac. C. Vis. De sprekers kweten zich als gewoonlijk weder goed van hun taak, en het spel van twee jonge dames die voor het eerst de planken betraden, was boven verwachting. Het spel der Rederijkers bracht, evenals de voor drachten van den heer Vis, de lachspieren der bezoe kers nogal in beweging, en een herhaald applaus ge tuigde dat men zich goed amuseerde. Een gezellig bal besloot het verdere gedeelte van den nacht. Anna Paulowna. Aan het postkantoor Anna Paulowna en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November 1908 ingelegd 3389.76V4 en terug betaald 8401.55 Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 799. Anna Paulowna. Uit goede bron vernemen wij dat op Donderdag 5 Januari voor onze afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering zal optreden de heer D. de Clercq van Bloemendaal, die reeds vroeger aldaar in het belang dier afdeeling werkzaam is geweest. Er zal dien avond tevens opgevoerd worden het propaganda-tooneelstukje „Harm Mulder". Burgerbrug. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres alhier hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. Gemeenteraadsverkiezing Harenkarspel. Voor de vacature-W. Keesom had Dinsdag te Haren karspel de candidaatstelling plaats voor lid van den Gemeenteraad. Lijsten werden ingeleverd voor den heer J. Bakker Sr. (Kath.) en J. Krabman (Lib.), waarvoor de stemming zal plaats hebben a.s. Dinsdag 8 Decb. Anna Paulowna. Tot brievenbesteller is met ingang van 1 Decem ber benoemd de heer S. Groet Ez. aldaar. Winkel. Tot Diaken van de Hervormde Gemeente werd her kozen de heer P. Helder en tot ouderling de heer L. Beijneveld. St. Maartensbrug. Zondag j.l. gaf de rederijkerskamer „Door inspan ning uitspanning" van Oudesluis eene uitvoering in het lokaal van den heer W. Swarthof alhier vooreen matig opgekomen publiek. Opgevoerd werden „Aan Flarden", tooneelspcl in 1 bedrijven door Top Naef en „Hans Dussel op '1 Gemeentehuis", kluchtspel in 1 bedrijf door J. H. Holtrop. „Aan Flarden" is een voor een plattelandskamer, moeilijk op te voeren too- neelstuk. doch hoe zwaar de eischen daarin ook aan de opvoerenden zijn gesteld werden de meeste moei lijkheden met succes overwonnen. Een bijzonder pluimpje hebben zeker wel verdiend mej. A. Stammes in de rol van Ada Mattus en mej. A. C. Breed in de rol van mevr. Mattus. Deze beide dames hebben hare rollen op zoo uitstekende wijze vertolkt dat ze, we zouden haast zeggen, moeilijk verbeterd kon den worden Dat was prachtig spel Ook de heer H. Slikker in de rol van Dokter Thomas Verhulst, mej. N. Stammes-Slikker in de rol van Nini en mej. Cath. Slikker in de rol van Jeanne, hadden vele goede oogen blikken. Met het nastukje, dat goed van stapel liep, werden de lachspieren der toehoorders geducht in beweging gebracht. Voegen we er bij dat de heer P. Swarthof Jnz. als grimeur uitstekend werk heeft geleverd. Een gezellig bal tot besluit. St Maartensbrug. In een gehouden vergadering van de IJsclub al hier, is tol afgevaardigde naar de algemeene vergade ring van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier be noemd de heer A. Olie en tot plaatsvervangend af gevaardigde de heer Jb. Kramer. Op heeterdaad betrapt. Reeds meermalen werd de telefoongeleiding van I.oosduinen naar Kijkduin afgesneden en meegenomen, zeer tot ongerief en schade van belanghebbenden die daardoor niet konden telefoneeren. Zaterdagmiddag ongeveer half vijf ontdekten de hee- ren J. Boeser en L. de Winter een 4-tal personen, die eenige draden aan 't afvijlen waren. Zich ontdekt ziende sloegen zij op de vlucht, doch de heer De Win ter, per fiets zijnde, ontdekte het 4-tal al spoedig, dat zich verscholen had op een stuk tuinland. Twee er van, gegrepen, werden verhoord en bekenden, terwijl het hem ook gelukte een 10 minuten later de anderen te grijpen, een daarvan werd tijdelijk in arrest gehou den, terwijl het gestolen materiaal werd gedeponeerd. Polemiek per advertentie. Eenige dagen geleden bevatten sommige bladen een advertentie van een comité dat vrede met Castro wil tot eiken prijs. Zij luidde aldus: COMITÉ VOOR VREDE EN OVERLEG MET VENEZUELA. Allen, die den dreigenden oorlog en opoffering van geld en mensehenlevens (louter om koloniale aange legenheden) niet wenschen, worden dringend uitgenoo- digd mede te werken aan de definitieve oprichting van een comité. Bewijzen van adhaesie motto „Vrede" no. 37151, aan het bureau dezer courant. Als een antwoord daarop mag de onderstaande ad vertentie in de N. Rott. Ct. van gisteravond beschouwd worden, luidende: COMITÉ VOOR HULDEBLIJK AAN CASTRO. Alle oprechte vredesmannen die zich vereenigen met het denkbeeld om Castro (ten einde hem goedgunstig te stemmen) bij zijn komst in Europa een huldeblijk aan te bieden, worden dringend uitgenoodigd mede te werken aan de definitieve oprichting van een comité. Bewijzen van adhaesie motto „Baker" no. 37837, aan het bureau dezer courant. N.B. Op alle vergaderingen zal gratis saliemelk ver strekt worden. Suikerpenen. Men deelt ons van bevoegde zijde over den ver bouw van suikerpenen in Hollands Noorden de volgende resultaten mede. In den Anna Paulownapolder bedroeg de opbrengst van 32 tot 36 duizend K.G. met een suikergehalte van 16 tot 17,8 pet.; Waard en Groet gaf een beschot van 35 tot 38000 K.G. met een gehalte van 16.5 tot 18.4 pet. In de Heerhugowaard werd een gehalte van 18.2 pet. verkregen. Uit deze cijfers blijkt, dat de opbrengst goed en het gehalte hoog is, zoodat de bietverbouw dit jaar zeer voordeelig was. Twee vrouwen verbrand. In aansluiting met een bericht in het tweede blad wordt vermeld, dat mej. S. Mulder—Vieyra reeds in het Binnengasthuis is overleden. De toestand van haar dienstmeisje Sarah Bacha- rach was ook hoogst ernstig, zoodat ook zij aan de gevolgen is overleden. Oude Xiedorp. Het verlof (om gezondheidsredenen) van den heer Woutman, h. d. school alhier, is door B. en W. op zijn verzoek, verlengd tot 1 Februari a.s. Heerhugowaard. In de alhier gehouden vergadering van de Holl. Maat schappij van Landbouw werd, naar aanleiding eener lezing van den heer P. Wonder Pz., besloten een vergadering uit te schrijven met het doel van de op richting eener controle-vereeniging met het oog op het melkvee. De heer Dr. Scheij te Hoorn zal worden uitgenoodigd in die vergadering op te treden, ten einde de zaak nader toe te lichten en de eventueele oprich- ters van advies te dienen. Nu de melk naar het vet gehalte wordt betaald, acht men het meer en meer een behoefte, dat de fokkerij van melkvee wordt gewij zigd. In een gecombineerde vergadering der afd. met de vereenigingen Nieuw leven en Ons belang, zal van gedachten worden gewisseld over proeftuinen, terwijl in die vergadering tevens door den heer Van Slooten zal worden gesproken over het Centraal Bureau,

Schager Courant | 1908 | | pagina 1