Z ndag 6 December !;M>8 52ste Jaargang. No. 4419 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers: TRAPMAN St Co. EERSTE BLAD. Buitenlandse!) Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Alieicti Niciws- m i. limit- Liillnvllil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ^DVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. NGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco perj post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 Ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ihi nummer bestaat uit vier '>l ie IN DEN BALKAN. Hebben we in het 2c blad hel een en ander ver telt over het jubileum van Franz Josef, den Keizer Koning van Oostenrijk-Hongarije, ook nu moet weer le aandacht gevestigd op dezen ouden monarch, of schoon in een anderen ein dan als jubilaris. We heb ben nu meer het oog op den politieken toestand in den Balkan en als we eenige berichtgevers mogen ge- looven. dan zou er binnenkort een verandering te wachten zijn in de koppige houding der Donau-mo- narchie. Frans Jozef zou een einde willen zien aan de spanning en daarom tot toegeven geneigd zijn. In dien geest schrijft thans ook de Weensche berichtge ver der Daily Express. Deze correspondent zegt, dat Frans Jozefs oogen eindelijk zijn opengegaan voor de gevaarlijke staat kunde van den aartshertog-troonopvolger en van Aehrenthal, den minister van buitenlandsche zaken. Het is volgens den correspondent eigenlijk de aarts hertog-troonopvolger geweest, van wien het denk- Ireeld der inlijving is uitgegaan, maar de Keizer standig had gehandeld, zoo het met de annexatie der belde provincies had gewacht. Hij had dit ook aan baron Von Aehrenthal gezegd, maar ten antwoord ge kregen, dat men thans Turkije nog belangrijke finan- cieele en economische concessies kon doen. Het doel der opdracht aan Vambery schijnt te zijn, de Jong- Turken over te halen hun vijandige houding tegen Oostenrijk op te geven en een einde te maken aan den boycot der Oostenrijksche waren. Dan zouden de officieele onderhandelingen hervat, en op bevredigen de wijze ten einde gebracht kunnen worden. De regeering te Weenen slaat er op, dal Turkije aan den boycot en vooral aan de ondersteuning er van door de tolbeambten en andere staatsambtena ren, een einde zal maken, wijl die houding in strijd is met den geest der handelsverdragen en met de be grippen van het volkenrecht. Maar het schijnt, dat de vooruitzichten daarop nog niet groot zijn. De Turk- sche regeering haalt de schouders op, en zegt haar onderdanen toch niet te kunnen dwingen om Oosten rijksche goederen te koopen. De grootvizier verzekerde aan graaf Pallavicini, dat het hem ondanks de groot ste moeiten, niet gelukt is de lastdragers en houders van lichters te overwegen, dat zij Oostenrijksche goe deren moeten lossen. De grootvizier gaf den gezant echter in overweging, dat de Oostenrijksche firma's eigen personeel voor het lossen der schepen zullen aannemen; de Porte beloofde die te zullen bescher men. De lastdragers, die uit een Oostenrijksch Lloyd- Dus vertrok men te halfzes. kan hier niet. Te ongeveer acht uur kwam men bij de strandings- De heer Kuut: Ja, eerst vond ik het heel wensehe- plaats. Het bleek toen, dat van het schip reeds twee lijk, maar er wordt te weinig gebruik van gemaakt. neemt het Aehrenthal kwal,jf8dat' hij'hem^verke^d Stoomschip postpakketten en passagiers "hielpen ont heeft ingelicht over de gevolgen van den Bosnisehen schepen, weiden vooi he o>co 1 1 1 staatsgreep op het gebied der internationale politiek masten daar zweren onder eeen voorwaarde werk te Nooit had Frans Jozef kunnen denken, dat die ge volgen zóó verstrekkend zouden zijn en tot zulk een gevaarlijke spanning zouden leiden. En evenmin was het zijn bedoeling geweest, dat de Donau-monarchie zulk een uitdagende houding zou aannemen. De sa- menlrekking van troepen en de koude toon, in de on derhandelingen met Turkije aangeslagen, hebben ech ter hun doel gemist. Zelfs Duitschland is van de Donau- monarchie vervreemd en op Italië's hulp is in geen geval 'meer le rekenen. Nu heeft Frans Jozef zijn staatslieden een halt! toegeroepen. De correspondent zegt uit uitnemende bron vernomen te hebben, dat Frans Jozef ernstig bezorgd is over den gespannen toestand op staatkundig gebied en dat hij in geen geval wil dal op zijn jubeljaar een schaduw wordt geworpen door liet uitbreken van een oorlog. Daarom heeft Frans Jozef nu Aehrenthal te kennen gegeven, dat er een weg moet gevonden worden om tot een schikking te geraken zoowel met Turkije als met Servië en Rusland. Aan den anderen kant merkt de correspondent op, dat er in Oostenrijk een sterke oor logspartij is, vooral in liet leger. Of alles juist is, wat de Daily Express-correspon dent beweert, willen we hier in 't midden laten, maar dat Frans Jozef inderdaad eenigszins ontevreden is op Aehrenthal, is ook, gelijk gezegd, van andere zij den bevestigd. Trouwens, dat er inderdaad reeds,een zekere keer is gekomen in de houding der Donau- monarchie, zou men wel opmaken uit het opmerkelijke feit, dat Pallavicini (de gezant te Konstantinopelop zijn post blijft. Het was, zooals. men weet, eerst het plan dat Pallavicini met onbepaald verlof zou gaan, hetgeen als een demonstratie zou moeten worden op gevat uithoofde van den boycot. Niet alleen echter blijft de gezant In strijd met het aanvankelijke voornemen op zijn post, maar men verzekert zelfs, dat hij binnen enkele dagen voorstellen bij de Porte zal indienen nopens een vergelijk over Bosnië en Herzegowina. Het zou overigens volstrekt geen wonder zijn, als Frans Jozef, wiens vredelievendheid bekend is, inder daad ter wille van den vrede aan zijn ministers een wenk had gegeven om van gedragslijn te veranderen. Si en begint langzamerhand algemeen in Europa te voelen, dat het zoo niet langer meer duren kan. De spanning duurt nu al zoo lang en wordt met den dag ondragelijker. Een officieus getint bericht uit Londen aan de Politische Correspordenz is teekenend voor de meening in gezaghebbende kringen buiten de Donau- monarchie. De spanning in de buitenlandsche politiek zoo luidt het bericht der Politische wordt hier als een zware druk gevoeld. lu alle kringen lieerscht hier het oprechte verlangen, dat de vrede niet zal wor den verstoord. Ook ter hoogste plaatse en in de lei den.ie regeeringskringen koestert n.en dien wensch. Sleu' beleeft bier toch reeds een toestand van oeco nomische depressie als zich sinds jaren niet heeft voorgedaan. Een oorlog zou daar een gevoeligen druk b toevoegen. Een oorlog tusscheu twee groote mo gendheden zou leiden tot een ramp op oeconomisch gebied Men is zich hier bewust van de dreigende gevai en en geeft zich er rekenschap van dat de toe moesten daar zweren onder geen voon verrichten voor Oostenrijkers. Barsingerhorn. De hr. S. Kossen, die terechtstaande wegens weder- spannigheid door de rechtbank te Alkmaar was vrijge sproken, van welk vonnis de officier van Justitie bij het Hof te Amsterdam in hooger beroep was gegaan, is thans veroordeeld tot 10 boete of _5 dagen gevan genisstraf. Broek op Langendijk. Woensdag is de nieuwgebouwde bijzondere school alhier geopend, bij welke plechtigheid verschillende autoriteiten tegenwoordig waren. Toespraken werden o. m. gehouden door de heeren F. van Rijsens, school opziener in het district Alkmaar en Bijleveld, inspec teur van het Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Alle kinderen ruim 200 werden onthaald. De school ziet er binnen en buiten zeer aantrekkelijk uit. Ban ken zijn van nieuwmodisch model; luchtverversching geschiedt zoo, dat er geen tocht kan ontstaan, kachels zijn van het laatste systeem, aan de school is een onderwijzerskamer ingericht, kortom alles is naar de laatste en nieuwste eischen des tijds ingericht, wat een groot en scherp contrast oplevert met de openbare school, welke heel wat verbetering zou behoeven. Broek op Langendijk. Gedurende de maand November werden van de laad plaats alhier ruim 900 wagonladingen groente verzon den. In 't geheel is dit getal op 't oogenblik tot on geveer 4000 gestegen, een veel grooter aantal dan het vorige jaar op 21 December. De kooplieden gaan de bouwers reeds in de boeten opzoeken, om de winter- kool te koopen. De witte kool is wel wat in prijs gedaald, doch de roode is prijshoudend gebleven. De bloemkool, die thans niet veel meer wordt aangevoerd, is ook gedaald in prijs, terwijl de uien weer zijn ge stegen tot ruim 4 per baal. Alles te zamen geno men is de bouwers- en handelstoestand zeer gunstig te noemen. Langedijk. Te Broek op Langendijk en Noordscliarwoude zijn z.g.n. Zondagsscholen opgericht, die door een flink aantal kinderen worden bezocht. Langedijk. De heer ds. Zuidhof van Aartswoud hoopt op 7 en 21 December in cursusvergaderingen aan den Lange dijk op te treden. Naar wij vernemen gaan deze ver gaderingen uit van de bier bestaande afdeeling van de S.-D- A.-F. en zal de heer Zuidhof spreken over het sociaal-democratisch beginselprogramma. Heldendaden. Over de stranding van de Fernando bij Terschel ling, waarover in dit blad reeds het een en ander is meegedeeld, weet bet Hdblad. nog de volgende bijzonderheden te verteilen. De Fernauda was een Italiaansch 3 masischip, be mand met 14 koppen (Italianen en Russenj en gela den met hout. Het vertrok, gesleept door de sleep stand niet lang meer zoo kan blijven. Naar de hier boot Vulcan, 8 Nov. j.1. «van Riga naar Swansea. Op heerschende opvatting is er slechts een weg om aau 23 Nov. nabij de Nederlandsche kust gekomen zijn de huidige spanning een einde te maken: een spoe- met vliegend stormweer uit het N.N.W., werd net door dige schikking tusschen Weenen en St. Petersburg de sleepboot verlaten, waarschijnlijk door liet in zake de conferentie. Men wenscht hier inmiddels van den tros. Alle zeilen bijzettende poogde het senp dat ook van Turksche zijde wat bedrijvigheid werd toen boven de banken te blijven en dit zou misschien SwÏÏ.IdtotbïÏÏ£»ÏÏ v„ den vrede. De.r.oe „eg geluk, r»n. go. door behoort niet alleen de staking van het boycot, maar niet van de raas waren 6ew^id. Toen was net o ook een duidelijker uiteenzetting welke eigenlijk Tur- gegeven aan den irevaarliikste plek kije's wenschen zijn. De voortdurende onzekerheid veer op den Engelsehen h°ek de g<yaa nopens deze wenschen maakt ongetwijfeld stappen tot van de bultengr?ndenJ„a"n het n.ooie toenadering van de andere zijde zeer moeilijk. Een paar hevige stootenen daar ak h mooie De bekende Hongaarsche Oriëntalist, professor Vam- schip. Zeien man dei til „e>00(i 1 overhoord bery, deelde aan een correspondent van den Teinps schip bevonden, werde P g g j- wn-en mede, dat hij van baron Aehrenthal de officieuse op- gespoeld; de andeien, t P .dracht ontvangen had, met de leiders der Jong-Turk-vluchtten in de a->ul' vohiii hnvnnden geraakte de fiche partij onderhandelingen aan te knoopen ter aan- Toen zij zich in J teeen de deuren vulling van de officieeie onderhandelingen met de deklast los en rev d„„rin wal.en opgesloten. Porte, die thans zijn afgebroken. Prof. Vambery heeft van de kajuit, aa b breken Daar met deze Jong-Turkscbe leiders sedert Jaren op zeer zonder ®eal®ge ZThun zevenen (een hunner had een vnendschappelijken voet verkeerd. Hij zal niet naai waien zq aus het waier steeds Sklavoerne°nel onderhandelingen 8Chrif- En zij stonden reeds tot den hals in Ondervraagd over de mogelijkheid van een oorlog het water toen plotseling een zware balk de deur stuk VamtleT 0oBtenrijk en Se'"Vlë °f Montenegro zelde prof br*k't gat wa6 groot genoeg om er uit te kruipen. "ben overtuigd, dat er geen ernstig oorlogsgevaar Het was toen ongeveer middernacht geworden an de dreigt; wel zullen er wellicht meer of minder bloedige stranding was aan den wal nog niets bemeikt, daa botsingen ontstaan aan onze zuidelijke grens, maar nog geen noodseinen waren afgegeven. De vuurpijlen men zal die onder de rubriek „incidenten" rangschik- waren nat geworden en zij gebruikten daarom de ken. Oostenrijk-Hongarije zal niet te ver gaan, want blauwlichten. het weet, dat Rusland niet zou toestaan, dat het Deze werden opgemerkt van den Braudaris en Servië of Montenegro vernietigt. Zoo dit gebeurde, iedereen dadelijk gewaarschuwd en opgeroepen, zou de groote Europeesche oorlog uitbreken." Schipper Klaas Knop met zijne mannen sjonden Op de vraag of de leidende persoonlijkheden te ai spoedig gereed, de reddingboot bij de sleepboot Weenen in die meening deelen, bleef prof. Vambery Neptunus. Maar het was voor de sleepbooten niet het antwoord schuldig. Hij gelooft, dat Oostenrijk ver- geraden voor het aanbreken van den dag uit te gaan. masten overboord lagen en de branding er hoog over liep, soms tot over de ra die nog aan den eenig over gebleven mast was. In weerwil van deze hoogst on gunstige omstandigheden kwam de reddingboot bij het schip en met zeer veel moeite kreeg men 5 schip breukelingen in de boot. Toen bleven er nog de kapi tein en een man, wiens been gebroken was. Zij had den ook reeds een lijn om het lichaam, dezelfde lijn dienende voor hen beiden. Maar de gezagvoerder scheen niet te kunnen besluiten te springen. De man met het gebroken been deed het, maar werd door den gezagvoerder weder aan boord geheschen. Inmiddels kostte het aan de reddingboot een zeer groote inspan ning bij het schip te blijyen. Eindelijk moest schipper Knop, die voor de aankomst bij het schip reeds een hevigen slag met een riem of ander stuk hout tegen de onderkaak had gekregen, besluiten terug te keeren. De boot was nog in de onmiddellijke nabijheid van het schip, en men dacht het gevaar reeds voorbij, toen een geweldige stortzee de boot plotseling over den kop wierp. Dit werd bemerkt door de Neptunis, die onmiddellijk de vlet streek. Acht mannen lieten er zich vlug in zakken en zij hadden het geluk tien menschen te redden, waaronder alle schipbreukelingen, die dus voor de tweede maal gered werden. De Terschelling schipper Mijndert Zeegers stomode tot in de branding en haalde nog vijf ande ren op. Doch een hunner was reeds overleden. Dit.was Hendrik Former, die als hulpschippér was medegegaan en den schipper Klaas Knop zoo flink had bijgestaan. Nu ontbraken nog twee roeiers der reddingboot, en wel Steven Knop, zoon van den schipper, en Teunis Brouwer. Zij werden niet meer gevonden. Alles keerde toen terug, twee mannen op het wrak achterlatende. Te Terschelling binnen gekomen zijnde werd dade lijk de boot van Midsland (paal VII) opgeroepen, die 2.45 bij de haven aankwam en naar de strandings plaats vertrok met de Neptunus. Daar gekomen be vond men echter de gelegenheid zoo, dat men geen poging tot redding mocht wagen, ook door de inval lende duisternis. Men moest wachten tot den volgen den morgen. Toen vertrokken met het aanbreken van den dag wederom de sleepboot en de reddingboot, en daar de zee veel minder was geworden, kon men den den man met het gebroken been redden. De gezag voerder was reeds gedurende den nacht omgekomen. Dus waren van het Italiaansche 3-mastschip, dat 14 man aan boord had, kort na de stranding 7 man omgekomen en de kapitein later. De overigen werden allen gered doch men had het verlies van drie red ders-te betreuren. Deze zijn Hendrik Former, Teunis Brouwer en Steven Knop. Alle drie laten eene weduwe achter, alleen de weduwen Brouwer en Knop met jonge kinderen. Dat de verslagenheid nog steeds groot is, laat zich denken. Wieriugeu De onderlinge Vee- en Paardenverzekering-Maat- schappij „Helpt Elkander", verzekerde in het afgeloo- pen halfjaar aan runderen een bedrag van f 63.000. De verliezen waren 7 stuks, ter waarde van f 700. Besloten werd hiervoor een premie te innen berekend tegen f 0.70 per verzekerde f 100 kapitaal. Gemeenteraad van Wieringen gehouden op Woensdag 2 December 1908, des nam. 2 uur. Afwezeg den heer Koops. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening door den voorziiler, worden de notu len der vorige vergadering door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelt mede dat een verzoek is ingeko men van den heer S. de Vries, hoofd der school te Hippolylushoef, om wegens zijne benoeming als zoo danig le Landsmeer hem eervol ontslag te willen ver- leenen. Voorzitter twijfelt niet of er zal wel geen bezwaar zijn om dit verzoek toe te staan en stelt voor het ontslag eervol te verkenen, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. Met algemeene sleinmeu goedgekeurd. l>e heer Kuut: En op welken datum wordt dit ont slag gevraagd. Voorzitter, mei ingang van 1 Februari a.s. Zullen wij weer op denzelfden voet een anderen onderwij zer benoemen (op verzoek van den voorzitter leest de secretaris de vorige oproepingsadvertentie voor). B. en W. stellen voor ook een akte voor landbouw kunde tot aanbeveling te laten strekken. De heer Kuut; ik zou niet zooveel vragen, daar schiet je niets mee op, Fransch en Engelsch is ook niet noodig, daar er Loch bijna geen gebruik van ge maakt wordt en het brengt maar onkosten mee. Voorzitter: De kosten zijn zoo grool niet, ze be dragen f 100 per jaar meer en hiervoor ontvingen wij in 1.900 f 53 en 1907 f 17 terug. De heer KuutZoo Wordl er dan nog gebruik van gemaakt? f Voorzitter: Ja, er zijn vier Leerlingen die Engelsche les krijgen en ik meen wel van twee of meer, maar Iwee weet ik zeker, die Fransche Les krijgen. De heer Kuut: ik vind het toch nog al kostbaar voor zoo'n paar jongens. Ik meen maai dat we door te hooge eischen le stellen, minder keuze zullen krij gen, daar er maar enkele onderwijzers zijn die met deze akten naar Wielingen willen. De heer Hermans: Ik dacht dat het voor Wieringeu heel goed was. De heer Heijblok: Het strekt ook alleen maar tot aanbeveling. De heer Hermans: Ik zou wel iets voor een land- bouwakte gevoelen. De heer Obreeu: Laten wij de landbouwakte maar weglaten, maar niet den cisch van een akte Fransch of Engelsch. De weinige belangstelling komt doordat er geen werk van gemaakt wordt, de ouders moesten eens worden opgezocht en van het nut worden over tuigd. De heer Kuut: Is het juist noodig dat de ouders aangespoord worden. De heer Obreen: Ja, dat denk ik wel, want de mees ten meenen dat het niet noodig is en het is juist wel noodig. Voorzitter: Ja het is zeer noodig, omdat ons eiland zoo geisoleerd ligt; van den vasten wal kunnen de jongelui op de fiets naar een plaats gaan waar ge legenheid is, onderricht in de talen te ontvangen, dat Voorzitter: Wij moesten de gemeente toch voor f50 hier niet van onttrekken. De heer Kuut: Ja, dat is allemaal wel goed, maar er is hier geen belangstelling. De heer Obreen: Er is hier altijd belangstelling geweest, meester Toet en meester Asjes hebben hier altijd leerlingen gehad, zonder dat zij en akte beza ten. En zijn er menschen die hunne kinderen opgeleid willen hebben voor een boogere burgerschool, dan be staat daartoe altijd gelegenheid. De heer Kuut: Ik vind 6 personen toch te weinig. De heer Obreen: Ja, 't gaat net als met de akte teekenen van meester Spaander, er wordt te weinig gebruik van gemaakt en toch heeft het al veel nut gedaan op Wieringen. Het gaat evenzoo met het her- halingsonderwijs, ook hiervan wordt te weinig gebruik gemaakt, omdat op het belang hiervan niet genoeg gewezen wordt. De onderwijzers moesten de ouders opzoeken en op het belang van het herhalingsonder- wijs wijzen, maar dit wordt niet gedaan. De heer Peereboom: Over verschillende punten ben ik het met mijnheer Obreen eens en ook met den heer Kuut, er wordt te weinig gebruik van gemaakt. Voor zitter stelt voor, akte landbouwkunde te vragen, ik geloof echter niet dat ook daar veel gebruik van gemaakt zal worden. Dat er echter door de onderwij zers en het bestuur geen moeite gedaan wordt, ben ik niet met den heer Obreen eens. De heer Pool en ik hebben verschillende ouders opgezocht en getracht hen te bewegen hun kinderen naar het herhalingsonderwijs te zenden, doch geheel zonder respltaat. En toch is het in hun eigen voordeel, is het niet direct, dan toch indirect. De heer Obreen: Het is niet vast, dat wij iemand krijgen, maar het is wel in het belang van de gemeente De heer Peereboom: Ja, het is zeker in het belang der gemeente, maar de burgerij blijft te veel ten achter. Ik vermeen dat het onderwijs in de talen 1 per maand kost, dit kan anders geen bezwaar zijn en daar het den kinderen later te pas kan komen, zou dit een punt kunnen zijn om te zeggen: laten wij een hoofd met een taaiakte zien te krijgen. De heer Obreen: Ja, we moeten eik toch de gelegen heid geven om het te leeren! De heer Hermans: Er zijn toch altijd eenige personen die er van profiteeren, dit is met het teekenen ook zoo. Van mij zijn er nu drie kinderen die onderricht in het teekenen krijgen en dan zijn er nog verschei dene anderen, die er' onderwijs In krijgen. De heer Kuut: Dit spreek ik niet tegen, maar als wij nu ook nog een landbouwakte gaan eischen?? De heer Obreen: Voor het plezier moeten wij ook een akte dansen vragen, daar wordt hier algemeen gebruik van gemaakt. Ik meen wel dat er wekelijks een goede honderd personen te dansen gaan. (Ge lach.) De heer Peereboom: Ik ben het geheel met mijn heer Obreen eens, ze dansen liever. Voorzitter: Dus heeren, zullen wij in de oproeping als den vorigen keer, akte Fransch of Engelsch alsver- eischte stellen? Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Rondvraag. De heer Hermans merkt op, dat de pan nen op de school te Oosterland te ver van elkaar lig gen, zoodat, wanneer daar niet in voorzien wordt, het daaronder liggend hout geheel en al verrotten zal. Voorzitter doet toezegging, hierin zooveel mogelijk te laten voorzien. Niemand meer het woord verlangende sluit voorzit ter de vergadering. De Hembrug. I'en gevolge van een defect aan de opzetstukken moest Donderdagav. de Hembrug tijdelijk buiten dienst gesteld worden, waardoor gedurende eenige uren het trein- en ook het scheepvaartverkeer werd gestremd. De trein van 8 17 uit Amsterdam ondervond het eerst den last. De reizigers moesten aan de brug overstappen, wat door de meerdere ruimite en de electrische ver- lichting minder bezwaren had dan vroeger. Tegen twaalf uur was het gebrek in zooverre her steld, dat de treinen weer de brug konden passeeren. Hij kende zijn vrienden. Met eene familie, welke 1 Nov., van Weesp naar Keulen vertrok, ging ook een hond mee welke even wel meer bij een buurman huisde dan bij den ver- trekkenden eigenaar. Hoe groot was de verbazing van den buurman toen hij 1 Dec. den hond voor zich zag staan en denzelfden dag een briefkaart uit Keu len kwam da! daar den 2'fe de hond was weggeloopen. Het dier had den afstand Keulen—Weesp in 7 dagen afgelegd. Hoogwoud. De in deze gemeente wonende milicien-verlofganger L. Hazelhoff uit de gemeente Doniawerstel, is van het 5e Regiment Infanterie, overgeplaatst bij het 10e Re giment Infanterie, le Bataljon, le Compagnie te Hoorn De milicien-verlofganger D. Koeten, lichting 1903, van deze gemeente is wegens lichaamsgebreken voor den verderen dienst der Nat. Militie ontslagen. Verrending en marktaanvoer. In de maand November werden van de laadplaats te Broek op Langedijk verzonden 927 wagonladingen groenten. In die maand werd aan de afslagmarkt aldaar aan gevoerd: 242.000 bloemkooleu, 1.597.000 roodekoolen. 804.400 gele kooien, 406.650 witte kooien, 2700 bos wortelen, 1328 balen wortelen, 10 zak aardappelen, 5 balen nep, 2768 balen uien, 10.500 bieten, 2120 kool rapen, 2209 balen roode kool en 6 wagons a 10 000 K.G. witte kool. Winkel. De afdeeling Winkel der vereeniging tot bevordering van het Vak-onderwijs in West-Friesland, heeft een cursus geopend voor hand- en bouwkundig teekenon- derwijs, en de leiding daarvan opgedragen aan den bouwkundige Buthfer. Feerlingen hebben zich voor deelname aange meld. - Oude Niedorp. Op den 16 December a.s. des namiddags ten 1 ure zullen, de wegen en dijken in de banne Oude Niedorp in het lokaal van den heer T. de Jong aldaar, publiek aan de ingezetenen worden verhuurd. Heerhugowaard. Gisteravond gaf de Rederijkerskamer Harmonie bij den heer Pijper een feestuitvoering ter eere van het feit, dat de heer C. Groot Ga. aedert 26 jarea lid van

Schager Courant | 1908 | | pagina 1