Tweede Kamer. EERSTE KAMER. Binnenlandse!) Nieuws. het gezelschap was geweest. Ons fanfarekorps ver leende welwillend zijn medewerking om den feestavond op te luisteren en gaf vooraf en in de pauzen enkele aardige nummers ten beste. Voor de eigenlijke uitvoering begon, werd de jubi laris uit naam van Harmonie hartelijk toegesproken Spr. herinnerde er aan in hoogst sympathieke bewoor dingen hoe C. Groot voor 25 jaar tegelijk met hem en nog een paar anderen als lid was toegetreden, wat Groot betrof, eigenlijk als „jong maatje". Hoe. waar aanvankelijk de verwachtingen omtrent hem juist niet zoo heel hoog gespannen waren geweest, daarin al spoedig verandering was gekomen, en Groot naderhand gedurende tal van jaren tot op den huidigen dag zeker wel een der meest verdienstelijke leden was gewor den bij Harmonie. Daarna bood de president der kamer, de heer A. Groot met eenige gevoelvolle goed gekozen woorden den jubilaris een keurigen barometer aan, hopend, dat deze zeer veel „mooi weer" voor hem mocht aanwijzen. In de pauze tusschen het vooraf gespeelde „Levens dwang", een tooneelstukje in een bedrijf en het blij spel „Het Zangersfeest" bleek er van nog meer sym pathie voor den jubilaris, daar hem door dr. Post na mens de kunstlievende leden met een van veel waar deering getuigende toespraak nog een keurige lamp werd aangeboden. Wat de uitvoering zelf betreft, beide opgevoerde stukken liepen goed van stapel en brachten in groote mate den gewenschten indruk bij 't publiek teweeg, terwijl in 't Zangersfeest de jubilaris als Bolten weer geen gering aandeel had in 't succes van den avond. Nutsdepartement Oudkarspel. Op Woensdag 2 December werd in de kolfbaan van den heer Buckmann alhier een buitengewone vergade ring gehouden door het Nutsdepartement. Het programma bestond in eenige voordrachten door den heer P. H. Lamberts Jr. van Amsterdam, afge wisseld door muzieknummers van het Symphonie-or- kest „Sempre Crescendo". De heer Lamberts verstaat bij uitnemendheid de kunst, om zijne hoorders te boeien en te vermaken. De vertolking van „Iets over de vrouwen!" (laatste humoreske door J. v. Maurikl was allerkostelijkst. De vijf rollen van het tooneelspel „Ben Kerstnacht" van Hamburger werden door hem op meesterlijke wijze uitgebeeld. Geen wonder, dat hem na elk optreden een uitbundig applaus ten deel viel en elk nummer met de grootste aandacht werd gevolgd. Ook het Bymphonie-orkest heeft zich als altijd zeer goed van zijn taak gekweten. Vooral het slotnummer „Bis früh urn fünfe" vond algemeenen bijval. Vermelden wij nog, dat de zaal vrij goed bezet was en een zeer gezellig bal, dat tot laat in den nacht voortduurde, den avond besloot, dan behoeft het geen betoog, dat „Het Nut" ons eenige genoegelijke uren heeft verschaft en er met voldoening op kan terug zien. Wieringerwaard. Vergadering van 't Nut. Dinsdag traden in ons Dep. van 't Nut op de heer Vrijlandt en mej. Van Kooten, beiden van Amsterdam. Voor eerstgenoemde zijn voordracht „Beschaving" begon, deelde hij mee, dat mej. Van Kooten en hij dien avond vooral ten doel hadden, de schoonheid van Vondels taal te doen uitkomen, en daarvoor gekozen hadden een paar fragmenten uit V.'s „Lucifer". De enkele aanwezigen, die .dit treurspel kenden, vernamen dit nu juist niet met genoegen, omdat ze vreesden, dat de mooie taal wel eens bij de meer derheid moeilijk zou kunnen doordringen, doch hoop ten meteen, dat wellicht de fijne voordracht het welluidend zeggen misschien toch nog genot zou kunnen verschaffen aan velen. Deze verwachting werd evenwel al getemperd, toen we bij „Beschaving", een verdienstelijk schetsje, ook hoorden het ingelaschte bekende mooie vers: „Het Triomflied der Beschaving" t an Estella Herzveld, welks vertolking veel te eentonig, te somber was. Hierna traden beiden op en begon mej. Van Koo ten met den „Zang" van de Rev van Engelen: „Wie is het, die zoo hoogh gezeten" enz. En 't klonk in de zaal: „Wie is het, die zoo hoog gezeton" enz. En later hoorden we: Heilagg, heilagg enz. enz. Dat was heele- maal iets ongewoons voor onze ooren. Wij zijn hier niet gewend aan 't hooren van het en gezeton en heilagg en meer van die voor ons onnatuurlijke klanken. Misschien doet Royaards iets dergelijks, misschien hoort 't, om die oude vaerzen op die manier aan te I bieden, maar dan zijn 't voor ons „paerlen voor de zwijnen". Ook de Tegenzang, door den heer V., was te don ker, niet verheerlijkend, niet indrukwekkend genoeg, naar onze meening. En we gelooven, dat hel een groote uitzondering zal wezen, indien iemand van '1 gehoor naar waarheid kan getuigen, dat hij genoten heeft. Overigens dient gezegd te worden, dat het meeste, wat dien avond gegeven is, iets zeer degelijks en moois van inhoud was. En bij de voordracht door mej. Van K. van een vers van Marie Boddaert en bij Kin dersproken hebben we genoegen gehad; vooral 't laat ste voldeed ons. Ook hare versjes van Laurillard wa ren ten genoegen van het publiek, 't Zelfde kan gezegd worden van de komische bijdragen, door den heer V. ten beste gegeven. En de stukken, die mej. Van K. op de piano voordroeg, verwierven en terecht heel veel applaus. Naar dit spel werd met alle aan dacht geluisterd, hetgeen niet gezegd kan worden van alle andere bijdragen, een enkele maal zelfs gaf wat beweging of een onderdrukt lachen de duidelijke be wijzen van het tegendeel van aandacht, „Hierna beter" zullen we maar voor onze nutsavon- den hopen. De minister van Binnenl. Zaken is behalve een bi zonder begaafd en welbespraakt ook een zeer leuk en handig man. Bij de algemeene beschouwingen op de Staatsbegrooting, wist hij soms door degelijkheid van argumentatie, door ronde, korte antw oorden, soms door aanstekelijke vroolijkheid. vaak door leuke han digheid en een enkele maal door would-be verontwaar diging de Kamer ,te winnen, aangenaam te stemmen of in ieder geval de discussie te bekorten. Dat zelfde viel op bij zijn beantwoording der alge meene beschouwingen op hoofdstuk V. Binnenlandsehe Zaken, zijn speciaal departement. Zij was kort, gaf juist zooveel als gevraagd Werd; bizonder knap toont zich de minister daarbij in het onthalzen van opge worpen kwestieshij acht zich ontslagen van de be- antwroording wijl niet ter zake dienend, of vrome wen- sehen omvattend, of ongewenscht met 't oog op de toekomst als misschien een andere regeering achter de groene tafel heeft plaats genomen enz. Toch kan hij er niet onder heen dat tal van vragen, ook door hem. bij de artikelsgewijze behandeling moe ten beantwoord worden. Als de heer VAN KOL hem vraagt om S taatsle verantie van melk omdat er zooveel kindertjes ster ven, antwoordt hij, dat die staatsleverantie niet hel pen zal fels daarnaast particuliere melkverkoop niet verboden wordt; een melk-wet, gelijk de heer VAN KOL wil, ja de minister voelt er veel voor, maar er zijn groote moeilijkheden aan verbonden. De studie naar de oorzaken van de kindersterfte is een studie op zich zelt... We noemen dat Jantjes vaii Leiden in de gewone spreektaal. Voor den wansch om van de apothekers Staatsamb tenaren te makeil, voelt Z.E. niet veel; beter is het vrijheid met behoorlijk toezicht. Op het verlangen van den heer KETELAAR om de Kinderherstellings- en Vacantiekolonies te subsidi eeren, wil de minister ook niet ingaan, omdat het particulier initiatief zich dan zou terugtrekken Ook een dooddoener, want als het waar was zou geen sub sidie aan drankbestrijders, aan tuberculose-bestrijding enz. gegeven worden. De minister verdedigt de Woningwet, wint daardoor de voorstanders dier wet, maar ook de tegenstanders door den heer v. d. Biesen. De huiseigenaren lijden voering verbonden zijn die aanleiding gaven tot de Oppositie, zooals die in de Eerste Kamer is gevoerd door den heer v. d. Biesen. De huiseigenaren lijden ontegenzeggelijk schade en de minister zal dus over wegen op welke wijze daarin te voorzien. Hij vindt het 't beste eerst dan tot de onbewoonbaarheid van woningen te besluiten als de bewoners er uitgaan. Als we echter weten dat zulke bewoners zulke krotten niet willen, ook niet kunnen verlaten, begrijpen we meteen wat zulk een verklaring van den minister be- teekent. De sociaal-democraten hebben een paar zeer makke bourgeois-amendementen op hoofdstuk V voorgesteld. Eene er van is de subsidie tot bestrijding der tuber culose te brengen van 73000 op 100000 gulden. De heer SCHAPER verdedigt het amendt; het bedrag is gevraagd door het bestuur der Ned. Centr. Ver. tot Bestrijding der Tuberculose die deze som noodig heeft We moeten wel bezuinigen maar niet hier; dan liever bij Marine. Er blijkt nogal sympathie voor dit voorstel te bestaan; de heer BLOOKER steunt het maar oordeelt dat de minister niet aan zijn verplich tingen voldoet met alleen maar geld aan de Vereem- gingen te geven; de zaak behoort wettelijk geregeld evenals bijv. in Noorwegen en Denemarken. In deze landen is voorgeschreven de verplichte aangifte van tuberculose, isolatie, ontsmetting van woningen en lijf goed. Tuberculose onderwijzers mogen geen les geven op school, overal inspectie van allerlei inrichtingen enz Het percentage der tuberculose-lijders verminderde daardoor van 35 p.cL tot 19 p.ct in 30 jaar. Voor bestrijding, zegt de her Blooker, van mond en klauw zeer wordt enorm veel meer gedaan dan voor tubercu lose menschen. I)e heer AALBERSE ook voelt voor het voorstel maar wil onderscheiden tusschen subsidie aan tuber culoselijders en bestrijding der tuberculose in Sana toria enz Hij wenscht het eerste op den voorgrond| te stellen en de gezonden te beschermen door hygië nische opvoeding van ons volk. te beginnen met de kinderen op de scholen. De heer LOHMAN wil wel tot de bestrijding dezer algemeene volksziekte meewerken maar dan volgens een vast plan en voorgelicht door deskundigen. Het voctr te stellen als of \vij voor de volksgezondheid niets doen is een valsche voorstelling. Wat geschiedt daar voor niet op onze universiteiten i Ook hier jyeer meende de minister dat steun aan particulieren doel moest blijven, om niet de par ticulieren af te stooten. Overigens wil hij wel met het schoolbestuur bespreken, wat in de vraag naar schoolartsen kan gedaan worden. Dat staat .vastslechts in enkele centra' kunnen schoolartsen aangesteld wor den; overigens kunnen de onderwijzers les geven in de beginselen van de gezondheidsleer. Of de minister 100000 gulden zal noodig hebben weet hij niet; ook is het moeilijk uit te maken aan wie het geld gegeven moet worden aan de Sanatoria of plaatselijke vereenigingen. De minister neemt ech ter, toen de heer SCHAPER verklaard had slechts een crediet aan den minister te willen geven, om tiet in verband met de omstandigheden te gebruiken, het amendt over. Verleden jaar werd een langdurige discussie ge voerd over de plaatsing van een herbarium, na dat over dat zelfde onderwerp ook reeds in 1903 en 1905 Bet noodige gezegd was. Eindelijk was dan ver leden jaar besloten terrein te koopen in Oegstgeest waar het geplaatst zou worden, omdat Leiden minder geschikt werd bevonden. Inmiddels is minister RINK verdwenen en ziel deze geen kans de inrichting in Oegslgeest te bouwen; er zijn te veel 'bezwaren. Dat gaf heden aanleiding tot het opzetten van een nieuwen.... boom, met den uitslag, na een paar uur pratens, dat het herbarium te Leiden blijft en dat er geen experimenteertuin bij komt. Ten slotte is dat nog een èxtra-voordeeltje voor de schatkist. De heer SCHAPER sloeg een kleinen flater; hij stelde voor 14.500 gld. te schrappen op art 109; overal in Groningen is het tonnenstelsel zegt de heer Scha per en waarom' kunnen die heeren daarvan ook geen gebruik maken, de weinige uren dat ze er zijn; 1L500 gld. uit te trekken voor „biologische reiniging" was. niet noodig: Ik zal u zeggen waarvoor het geld gevraagd wordt zegt de minister: 5000 gld. voor verbetering van het terrein, 4000 voor nivelleering en 5500 voor een ge sloten bassin ter aankweeking van goedaardige bac teriën O, ooo.... zegt de heer Schaper... dan trek ik mijn voorstel in. De heeren DOLK en TERLAAN wenschen meer ge legenheid tot kostelooze openstelling der gymnasia, waarin de minister niet veel lust heeft, omdat er reeds zooveel sollicitanten zijn en er dan nog meer zouden komen Titans komen we aan de districts-verlangens. De heeren wenschen allen dat de gemeentelijke Hoogere Burgerscholen in hun gemeente door het rijk zullen worden overgenomen. De heer VAN STYRUM bepleit het voor Haarlem, de heer VAN ASCH VAN WiIJCK verhooging van 'Subsidie voor Amersfoort als de minister het niet doet, zouden er in Juni "„ongelulC ken" kunnen gebeuren, doelende op de verkiezingen; de heer JANSEN voor Maastricht, de heer BOGAARDT voor Breda, hierbij gesteund door den heer Passtoors; de heer DUIJNSTEE voor Zaltbommel; de heer DE GEER voor Schiedam Wat moet de minister nu van alle deze dingen zeg gen?! Hij, de heer Heemskerk, wist het niet en dat zegt wat. Ik zal mij niet verzetten tegen verhooging van het schoolgeld voor forensen, zegt de minister... een goed verstaander heeft maar een half woord noodig... intusschen zal ik een regeling overwegen.... Ja, wat moet een minister, die ze allen te vrind heeft te hou den, anders zeggen De heer PATIJN, die een Hoogere Burgerschool voor Goeree en Overflakkee wil, protesteert er tegen, dat de minister zich overal afmaakt.... En U hebt niet eens mijn rede van heden middag gehoord' gebruik makend van de wetenschap dat de heer Patijn er toen niet was, maar ook heel wel we tend, dat de heer Patijn er niets wijzer uit geworden zou zijn. Gepleit wordt door de heeren HUBRECHT en BOS voor het technisch onderwijs; de laatste vooral ten behoeve van opzichters. Zij worden krachtig gesteund met het gevolg dat de minister verplicht was, om ook van zijn hart er voor, blijk te geven, voor den dag te komen met een som f 17.500 als subsidie aan den Bond van aannemers voor zijne middelbare school voor de bouwvakken. Dat viel in den smaak: en ging er door als koek. Van deze royale bui maakten de h.h. SCHAPER en TER LAAN met soc.-democratische vrijmoedigheid ge- bi*uik om hun districten te bevoordeelen; de eerste vroeg voor de ambachtsschool te Appingedami 700 gld. verhooging van subsidie: de 2e voor die te Apeldoorn maar dat was geen districts belang als dritte im Bunde, vroeg de heer SCHOKKING hetzelfde voor Harlingen en de minister verhoogde zonder ver dere pour-parlers den post met 3000 gld. Dat is wel gemakkelijk zoo meende ae heer DRUG- KER; ik laat na voor mijn huishoudschool te Gronin gen vorhooging te vragen, omdat zooiets zoo maar even niet kan worden ingewilligd en de minister staat het toch toe, zonder bespreking aan andereu Ik heb spijt van mijn bescheidenheid Kom maar eens op mijn departement met me praten zegt de minister. De voorzitter raadt aan bij de afdeeling Lager On derwijs. zich te beperken in de discussies. Het helpt nietEen lange rede van den heer BOS, die zich beangst heeft gemaakt over het Unie-rapport met zijn: de btzondere school regel, de openbare uitzonde ring; hoe denkt de minister daarover Absolute neu traliteit op school wil hij en niet bidden dus, zooals minister Rink kon goedvinden: van den heer Rood- huijzen die van den minister de absolute verklaring wil. (bit hij niet van zins is den schoolstrijd te herope nen en uitroept tegen rechts: ge zult met uwe handen van de openbare school afblijven! Een niet onbelangrijke rede van den heer v. d. MOLEN over de opleiding der onderwijzers.... De discussies nemen een kolossale vlucht, nu reeds en we hebben nog geen Terlaan, nog geen Ketelaar gehad Maai- 't is belaugrijk wat de heeren vertellen. alles gloed nieuw, up fo date. Wij zullen er Woensdag op terug moeten komen Zitting van 3 December. De Senaat was opgeroepen allereerst om de wijziging der mtlitiewet af te doen, welke kort geleden door de 2e Kamer met groote meerderheid is aangenomen, zelfs met behulp der sociaal-democraten. Zooals men weet geeft deze wijziging een bezuiniging van eenige tonnen, invoering van het 2 ploegenstelsel en verlen ging van den eersten oefeningstijd met 2 maanden. Daarentegen verkorting van bet blijvend gedeelte. Sum ma summarum vermindering van persoonlijke en finan- cieele lasten en dus wel aanlokkelijk. Toch verklaarden zich eLkele specialiteiten in de Tweede Kamer zeer tegen deze wetswijziging, omdat de defensiebelangen door het ontwerp schade zouden lijden. Dit nu betoogde ook zeer in den breede de ex-minister van Oorlog STAAL in de Eerste Kamer. Dc minister had moeten komen met een volledige wij ziging der Militiewet, met deze partieele wijziging gingen we achteruit in alle opzichten. Minister SA- BRON had zich verzet als generaal, tegen de ver mindering van het blijvend gedeelte door hem, den heer Staal, voorgesteld. Wat nu werd voorgesteld gaf veel minder en werkte in hooge mate desorganiseerend vooral ook ten gevolge van het opkomen der manne tjes in 2 ploegen. Het oefenen in den winter zou slecht gaan, wat door den minister en den heer V. VOORST TOT VOORST bestreden werd, en tenge volge van deze proef zou alles door elkaar geworpen worden, waarvan de gevolgen zich jaren cn jaren zouden doen gevoelen. De minister verdedigde zijn stelsel op de bekende gronden en de wijziging werd dan ook met 44 tegen 2 stemmen die van de heeren De Jong en Staal aangenomen, nadat de heer RENGERS namens vele vrienden verklaard had, dat deze wijziging werd geac cepteerd, maar dat uit hun stem niet moest worden opgemaakt, dat zij zoo bizonder ermee waren inge- nomen. I Heden, Vrijdag 4 December, kwamen weder de acta- i terstandsontwerpen aan de orde. Men weet dat zij een J trio vormen, waarvan het 2e ontwerp met zijn alleen rechtsprekenden rechter, geen genade kon vinden in de oogen der le Kamerleden, zoomin als de bepalin gen van het 3e ontwerp dat dt- rechters, die pensioen- faehig waren, gelegenheid gaf met vol trac.tement als pensioen den dienst te verlaten, mits zij dat pensioen direct aanvroegen, j De minister had in zijn ontwerpen wijziging willen brengen, op voorstel der Kamer met een novelle willen komen. Doch al spoedig zag de minister en werd hij er van verschillende zijden op gewezen, dat dit niet ging, Immers de Eerste Kamer kan aannemen of ver werpen, niet amendeeren; maar als de minister met een novelle kwam zou dit niet anders beteekenen, dan dat de Kamer langs een achterdeurtje het „recht van amendement" had binnengehaald. Z. E. kwam dus maar weer terug met zijn ontwer pen, van te voren wetend dat zij zullen verworpen worden. Hij verklaarde niet anders te kunnen doen, omdat de 2e Kamer ze had goedgekeurdverwerpt de Senaat deze ontwerpen dan komt daarvan de ver antwoordelijkheid op haar te rusten. De heer 'T HOOFT en REEKERS rieden den minis ter aan bij verwerping van het 2e ontwerp een nieuw ontwerp alle stadiums te doen doorloopen en het bin nen te halen met de 2 andere ontwerpen. De Kamer verwierp met 39 tegen 8 stemmen ontwerp nr. 2, waarna de beraadslaging over ontwerp 1 en 3 wordt aangehouden. De Kamer is gescheiden tot 28 Dec. Wieringerwaard. Tot kaasmaker in de fabriek „De Volharding" is be noemd de heer W. de Leeuw te Middelie. Wieringerwaard. Naar we vernamen fladderde een avond van deze week nog een vleermuis rond. Zou 't dier bij 't on gewoon zachte weer voor dezen tijd wellicht nog voedsel opgedaan hebben? Burgerbrug. Donderdagavond trad in het Nuts-Dep. Burgerbrug de heer Sabn van Amsterdam op met zijn onderwerp „Een reisje naar zon, maan en sterren De voordracht werd afgewisseld met eenige zangstukjes, door enkele belang stellenden uitgevoerd. Een vrij groot publiek volgde den spreker met aandacht. Alkmaar. In de gister gehouden openbare verkooping van vaste goederen is de gemeente Alkmaar eigenares ge worden van de zes perc. land in den polder Over- die- en Achtermeer, nagelaten door wijlen den heer J. Blom, en gelegen nabij de terreinen der gemeente- reiniging, voor de som van f 26650 benevens de kos ten van overdracht. De perceelen zijn tezamen groot 13.33.20 H.A. Eveneens werd de gemeente eigenares van gronden op het eilandje aan het afgesneden Kanaal vak, behoorende aan den heer G. de Groot en cons., 1 voor de som van f 11000, benevens de kosten. Alkmaar. Tot derden klerk ten kantore van den gemeente ontvanger op eene jaarwedde van f 300 is, voorshands voor den proeftijd van één jaar, benoemd de heer C. R. ten kate te Obdam. St. Maarten. i Aan het Hulppostkantoor alhier werden gedurende de maand November behandeld 56 inlagen spaarbank tot een bedrag van f 1286.63. Terugbetaald werd in 11 aanvragen 608.65. Nederland en Venezuela. Uit Willemstad wordt dd. 4 Dec. geseind: Het Nederlandsche slagschip „Jacob van Heems- kerek" en de kruisers „Friesland" en „Gelderland" maakten gisteren een betooging tegen Venezuela, en stoomden langs de kust van Puerto Cabello naar La Guayra. De „Heemskerek' is hier hedenochtend teruggeko men, terwijl de kruisers naar Maracaibo zullen vertrek ken tót het houden van een gelijke betooging. De betooging wordt beschouwd als een bewijs, dat de toebereidselen tot een effectieve blokkade zijn be ëindigd. Het oorlogsschip „De Ruyter" is inmiddels naar de West vertrokken, terwijl de „Utrecht" nog zal volgen. Ongeveer half Januari bevindt zich daar dan een es kader van 5 oorlogsschepen, bestaande uit 2 pantser en 3 pantserdekschepen, bemand met ruim 1600 kop pen en bewapend met 4 kanonnen van 24 c.M., 16 van 15 c.M. en 18 van 12 c.M. en geschut van klein kaliber. Ongeval. Te Tuikwerd, onder Farmsum (gem. Delftzijl) stort- te Woensdagnamiddag in de steenfabriek van den heer 1'. Dethmers het gewelf van een oven in. Van de drie mannen, die daarin werkten, bleef R. Streur op de i plaats dood, terwijl de beide anderen zwaar gekwetst werden. Zijper IJsclub. Door een vijftal afgevaardigden van bij den Bond aangesloten ijsclubs in de Zijpe is besloten om te tiachten, voor gezamenlijke rekening een ijsschaaf aan te koopen. Als nu die besturen hunne afgevaardigden daartoe machtigen, dan kunnen Burgerbrug. Sint Maar tensbrug, Schagerbrug, Oudesluis, Het Zand en Stolpen in 't bezit komen van een werktuig dat voor een spoe dig berijdbaar maken der banen onmisbaar is. IJsbond Holl. Noorder-Kwartier. Tot den Ijsbond zijn thans toegetreden de afd. Spaarnwoude, Spaarndam, Heemstede en Bennebroek. Ook de ijsclub „Ouder- en Nieuwer.Arastel" heeft besloten tot toetreding bij den bond en dat zal wel een begin zijn van de organisatie der ijsclubs in Amstelland. De Bond heeft nu de grenzen van Zuid-Holland bereikt. Kolhorn. Donderdagavond ja. trad voor het departement al- hier op de heer E. Kluyvcr van Winkel. Onnoodig te zeggen dat deze \oor Kolhorn zoo bekende spreker ook nu weder met de meeste aandacht werd gevolgd. Vooral „Het Dozijn" en „Wijding" werden op schoone wijze vertolkt. Van de gelegenheid tot introductie was een zeer bescheiden gebruik gemaakt. Van Antlrevolutionnalr lot C hrisle» Democraat. De kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Helder heeft aan het Centraal Comité van Anti-rev. Kiesver- eenigingen in Nederland kennis gegeven, dat zij heeft besloten de anti rev, partij te verlaten en zich aan te sluiten bij de Christen-Dem. Partij. De overwegingen die haar tot uittreding hebben ge- leid, zijn, kortelijk saamgevat, de volgende le. De Anti-rev. Partij, van huis uit de Partij der kleine luyden, onder de voortreffelijke leiding van dr. Kuyper, sturende in Christelijk demokratische richting heeit, haar eigen schoon beginsel hoe langer zoo meer prijsgevende, zich verloren in den strijd voor een coali- tie-politiek, die te kort doet aan baar zelfstandig wezen en grootsch karakter, getuige de machtelooze houding zoowel harer leidende organen als die harer Kamerclub' ten opzichte van en bij onderscheidene principieeló vraagstukken en debatten, een gedragslijn waarmede de Kiesvereeniging zich niet langer kan en mag ver eenigen, wijl zij, belijdende het anti-rev. beginsel, zeer beslist wenscht te sturen in Christelnk-democratische richting. 2e. Met name ten aanzien eener finale oplossing van het kiesrechtvraagstuk, door haar steeds krachtig voor gestaan als eerste voorwaarde om te komen tot eene rechtvaardige sociale wetgeving, blijft de anti-rev. partij, ter wille eener onnatuurlijke coalitie werkeloos, handhavende alzoo van de eene periode in de andere, het, door dr. Kuyper aldus gequalificeerd, „wetgevend schandaal". 8e. De anti rev. partij heeft gedoogd, en is in weer wil van herhaald protest blijven gedoogen, dat in het kiesdistrict Helder, naast de anti rev. schrijvende kies vereeniging. werd opgericht een tweede anti rev. kies vereeniging, die, blijkens haar optreden wijl hare samenstellers niet instemden met de houding van het voor het district gecandideerd en gekozen anti-rev. ka merlid A. P. Staalman ten doel had, door het stel len van tegencandidaten bij kamer-, staten- en raads verkiezingen, de organisatie van de bedoelde en bü het comité aangesloten kiesvereeniging te ondermijnen, een daad die in elke politieke organisatie als onbestaanbaar moet worden afgekeurd, en te meer had behooren te worden veroordeeld, nu blijkens de uitkomsten der on derscheidene verkiezingen, geenerlei sympathie van be- teekenis werd verkregen. Nieuwe tarieven 8.8. en II. IJ. 8. M. Ten einde tegemoet te komen aan de herhaaldelijk gehoorde klachten betreffende de zeer uiteenloopende en ingewikkelde tarieven der verschillende Nederlandsche spoorwegmaatschappijen, is thans naar wij vernemen door de Maatschappij tot exploitatie der Staatsspoor wegen en de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij aan de regeering een ontwerp ter goedkeuring gezonden, waardoor eene uniforme regeling zal worden bereikt ten opzichte van het vervoer van reiz:gers. Het voornemen is omalle speciale en goedkoope re ia- gelegenheden deze uitzonderingstarieven werden ge boren uit de concurrentie - af te schaffen, dat zijn dus: tienrittenboekjes en goedkoope uitstapbiljetton (vacantiekaarten>allen hier niet onder) en geen reductie meer te geven op de gewone plaatsbiljetten, terwijl ook retourbiljetten zullen ophouden te bestaan. Alleen zul len worden verkrijgbaar gesteld enkele reisbiljetten, kilometerboekjes en abonnementskaarten (voor alle lijnen en bepaalde trajecten) en buurtverkeerkaartje3. Naar de directie der H. IJ. S. M. verzekerde, zal do nieuwe financioele regeling voor het publieke geen noemt nswaardigo verhooging van de reiskosten met zich voeren. De prijs van twee enkele ritkairtjes zal ongeveer gelijk staan met dien, welke thans voor een retourbiljet betaald wordt (op den afstand Amsterdam - Den Haag zal ongeveer 10 centen meer betaald wordent, terwijl voor groote afstanden door den Staatsspoor de prijsberekening van du Hollandsche spoor is overgeno men, wat echter volgens <3e directie, evenmin tot be langrijke prijsverschillen zal leiden. De afschaffing der retourbiljetten vindt haar grond in den wensch der spoorwegmaatschappijen, om de aan de uitreiking van retourbiljetten met langen geldigheidsduur verbonden misbruiken tegen te gaan. De directie hoopt de nieuwe tarieven reeds met Juli aanstaande, of andera zeker met October 1909, te kun nen invoeren. n. ct. Sinterklaasviering op Texel. Ofschoon de oude wijze van Sinterklaasviering op Texel duidelijke sporen van verval draagt, is deze toch nog niet in onbruik geraakt. Op den 5den December trekken verkleede knapen langs de dorpsstraten, gewapend met toethorens of andere geraasmakende voorwerpen. Reeds dagen te voren zün de bakkers ijveriger dan ooit in de weer met het bak- ken van reusachtige hoeveelheden taai-taai, suikertaai (spekulaas), banketletters, kneidbroodjes, krentebroodjes, pepermoppen, een kleiner soort dito dito, prinsesjes ge naamd, en zoo al meer. Zoodra het duister invalt verschijnen op straat een of meer straatvegers, voorzien van stalbezems en rinke lende kettingen. Zij jagen de jonge gemaskerden en de overige kinderen naar huis, Daarna ziet men ver schillende gecostumeerden verschijnen, waar vaak keu rige gemaskerden of aardige groepjes zijn op te merken. Voelal zjjn ook de oudere gemaskerden voorzien van koehorens, door sommige b(j verbastering .toet" ge noemd. Daarop maken zij niet alleen veel geraas, doch bezigen het voorwerp ook als spreekbuis, om zich door de stem niet te verraden. Sommige gemaskerden bezorgen hier en daar pakjes. Uok zpn er, die pepermoppen in den zak meevoeren en deze hier en daar uitsl rooien voor kinderen. Te ongeveer tien uur 's avonds loopt de maskerade opi straat af en trekken de paartjes naar de café's, waar tot laat in den nacht dansmuziek wordt gemaakt. Vooraf hebben de meesten hun maskeradepak ver wisseld voor de gewone kleeding, doch sommigen dansen verkleed en voorzien van een masker tusschen de lus tige paartjes rond. Door de jeugd wordt vooral de morgen van den 6en December bly begroet Dan is het „zoekertjesdag". Een week na den Sinterklaasavond wordt weer mas kerade gehouden. Dan is 'f, naar de eilanders zeggen: „Ouwe Sunderklats*. t Is dan op den avond van den 12den December gewoonlijk nog veel drukker op straat dan een week te voren. Van de pakjes, die men aantrekt, wordt dan echter veel minder werk gemaakt, 't Heet dan: „hoe maller hoe mooier". Op dien avond wordt echter geen verlof gegeven aan de caféhouders voor dansmuziek. Klokke elf Is 't dan uit met de pret. Een makke spreeuw- C. v. d. S. te Dieren schrijft in „De Levende Natuur" In het begin van Mei IJ. werd aan den voet van een muur van de woning van mej. M. C. gevonden een vermoedelijk uit het nest gevallen jonge spreeuw, meer dood dan levend. Door zorgvuldige verpleging bleef hij in t leven, kwam spoedig tot ontwikkeling, zoodat hfl in ue maand Juni de vrijheid kreeg. Dankbaarheid of misschien ook herinnering aan het voer (Sluis' lijster voeder en stukjes kaas) deden hem al besluiten in de woning ln de kooi terug te keeren, met de vrijheid die te mogen verlaten, waarvan hij ook ruimschoots gebruik maakte. Na zich dan weer langer of korter in de vrijs natuur verlustigd te hebben, eens zelfs gedurende 7 dagen en nachten, kwam hjj terug. Onlangs op het tjjdstip samenvallende met dat van bet vertrek der spreeuwen, vertoonde hij zich weer aan do woning, werd goed gevoed en daarna in vrijheid ge laten, echter zonder het gevolg als vroeger. Hij wilde de woning niet verlaten, ging gewillig in de kool «D

Schager Courant | 1908 | | pagina 2