VIERDE bLAL). Uit en voor de pers. Binpenlapdsch Nieuws. 389ste Staatsloterij. 52e Jaargang. No. 4421. Zondag 13 I>ec. 1908. Gemengd Nieuws. De Standaard, de Christel ij k Historische en het Kabinet. „De Nederlander komt op tegen een bewering van de „Limb. Koerier dat „De Standaard' vroeger, een Houding als dat blad thans aanneemt tegen het minis terie-heemskerk scherp afkeurde, toen die tegen een ander christelijk kabinet was gericht, nl. toen de christ.- hist. vrijwel hetzelfde deden tegenover hel ministerie- Kuyper. „De Nederlander die met opzet zweeg over de hou ding van „De Standaard' tegen het ministerie, „om dat onze richting er te zwak is vertegenwoordigd dan dat wij ons geroepen zouden achten het in bescher ming te nemen tegen de aanvallen van eigen geestver wanten"; meent dat nu echter spreken plicht wordt en het blad wil aanloonen. dat „wai „De Standaard thans doet, wel ligt in, haar lijn, doch niet in de onze.' M al „De Standaard' nu doet ligt in haar lijn Wie het verband der politieke gebeurtenissen in ons land gade slaat, zal terstond inzien, dat de tactiek van dr. Kuyper steeds geweest is, de politieke hervor ming, die hij beoogde, te binden aan zijn persoon. Hij heelt altijd gemeend, dat alleen door zelf als leider en als hoofd aan wien gehoorzaamheid verschuldigd was op te treden, de krachtsontwikkeling mogelijk werd; die noodig was tot omverstooting van net liberale ré gime. „De Standaard was daarom altijd de uitdrukking van het persoonlijk gevoelen van dr. Kuyper, en is nog steeds geheel vrij van elke partij-inmenging. Al neemt de leider, dit spreekt van zelf nauw keurig elke strooming onder geestverwanten waar, om daarmee zoo noodig rekening te houden toch heeft hij ook persoonlijk de partijorganisatie als een instru ment in zijne hand. Zij is zijn knods. Het effect dat daarmee bereikt is, is schitterend ge noeg, om hem de trouwe aanhankelijkheid van een groote groep georganiseerde kiezers te verzekeren. Wat natuurlijker, maai- ook wat noodzakelijker, dan dat vooral eigen geestverwanten voortdurend aan deze machtspositie worden herinnerd Het Kabinet-Mackay ondervond het, hoepel daarin een onverdacht antirevolutionnair als mr. Keuchenius zitting had, werd toch door „De Standaard'' voort durend voedsel gegeven aan de bewering dat toch eigenlijk liet Kabinet niet de echte kleur had. Want ook de liberalen speelden toen hetzelfde spel als thans. Beurtelings werd hel Kabinet warm verdedigd of in een min of meer bedenkelijk licht geplaatst. Het was de roepiiig der pers ook tegenover een bevriend Ka binet vrij te slaan, heette het toen. Als cry bij de verkiezingen te stellen „voor of tegen het "Kabinet Mackay" werd afgekeurd, de dadelijke aftreding na den tegenval bij de verkiezingen als van zelf spre kend geacht. En na de aftreding werd nooit meer de verdediging van het heengegane Kabinet in of door „De Standaard beproefd of toegelaten. Men trok er. naai- het scheen, de hand van af. Tegenover het Kabinet Kuyper was de houding van „De Standaard" natuurlijk heel anders. Voor of tegen liet Kabinet Kuyper werd van 1905 geen onmogelijke „cry" geacht en is hel dit zelfs nu nog niet. „De Kuyper is dat gelooft hij zelf en dit gelooven zijn trouwste volgelingen de incarnatie van het anii- revolutionnair beginsel. Dit inzicht bepaalt de houding van .,l)e Stand." ook tegenover het Kabinet Heems kerk. Wal de Christ.-Hist. doen en deden ligt, zoo be toogt dan „De Nederl." op hun lijn. Zij hebben hel meest gewicht leggende op de erkenning hunner be ginselen alles gesteund, ook wat van liberale zijde kwam, wat in hun richting werd gedaan. Het christe lijk Kabinet van dr. Kuyper steunden zij al spaar den zij tevoren hun anlir. vrienden de critiek niel. Nauwelijks was het Kabinet Kuyper afgetreden, of de C.-H. hernamen hunne volkomen vrijheid tegenover den leider der A.-R. partij. Daarvan zijn zij tot dus ver niet afgeweken. Aansturen op Kabinetsverwisseling lag, ook tijdens het Kabinet-De Meester, niet op hun weg, zoolang dat Kabinet niet metterdaad toonde in een richting te gaan, door hen veroordeeld. Toch zagen zij met vreugde een nieuw christelijk Kabinet optreden. Wel bestaat dat Kabinet meerendeels uit,mannen, die politiek ten nauwste verwant zijn met de antirevolutionaire partij, en is het dus zeer wel mogelijk, dat die ministers te veel naar de oogen zien van de partij. Maar ook thans houden zij in het oog, dat ook dit Kabinet niet veel kan doen zonder mede werking der Chr.-H. Zij zouden trouwens ook een Kabinet met Kuyper als premier even beslist hebben gesteund. Toen De Standaard, op haar lijn misschien terecht, het huidige kabinet trachtte voor te stelten als uit antirevolutionair standpunt minder vertrouwbaar, heb ben wij den strijd met dat blad niet ontweken. Ver scheiden R.K. bladen keurden dat toen af. Wij echter meenden, dat het beter was dien strijd uit te vech ten op een tijdstip dat nog ver af lag van de verkie zingen. Het ging ook toen niet tegen den persoon van dr. Kuyper, dat is wel gebleken bij de verkie zing te Ommen, maar voor het Christelijk Kabinet. Die strijd is uitgestreden, en niemand kan te goe der trouw meer betwisten, dat dit Kabinet, evengoed als het Kabinet-Mackay en evengoed als het Kabinet- Kuyper is een Christelijk Kabinet. Daarom steunen wij het van harte. Maar een Kabinet-Kuyper is het niet. Dat is alleen mogelijk met dr. Kuyper er in. Wil nu of De Standaard of een deel van het christelijke volk deswege dit Kabinet voortdurend door speldeprikken vei zwakken, het zij zoo. Gevolg daarvan kan alleen zijn het optreden van een liberaal Kabinet. Want een ander Christelijk Kabinet met dr. Kuy per als president is nu eenmaal in staatsrechterlijken zin ondenkbaar. De verantwoordelijkheid van die verzwakking rust evenwel uitsluitend op De Standaard en op die bla den, welke in deze het hoofdblad volgen, Maar men heeft allerminst recht om, bij wijze van verontschuldiging, zich te beroepen op de gedragslijn der Christelijk-Historischen. Hun gedragslijn was vlak omgekeerd. Kolhorn. ■Ons torenuurwerk volhardt al sinds dagen in zijn roestige rust. 't Is te hopen, dat er straks afdoende maatregelen worden genomen. Ieder zoo zijn eigen tijd is geen ideaaltoestand. Kolhorn. Woensdagavond j.l. trad voor onze afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering de propaganda tooneel club qit Upendam op met Te Laat, drama In 3 be drijven. Een oude pakhuisknecht van den fabrikant Blank, wordt ontslagen. Met eene gift van honderd guldens gar hij heen, de sombere toekomst in. De doktersrekening van vier jaar reeds, wordt be taald: „Ieder het zijne," zegt de vrouw en zonder werk, zonder brood vaak, kruipen de dagen heen in sombere zorg. Doch de stelselmatige ontbering ondermijnt gaan deweg moeders krachten. De dokter komt en schrijft versterkende middelen voor. „Ze moeten er komen v-eun, het doet niet hoe." En ze komen er, maar Teun, fier op zijne eerlijk heid, onbevlekt, trots een leven van armoede, Teun ,een, dl«f: de lieWe voor zijne oude vrouw deed hem de hand uitsteken naar andermans goed En als Teun heengaat naar 't bureau, gevolgd door den diender, die hem haalde, dan valt oud, afgetobd moedertje neer en alle hulp is voor haar te laat. t Waren sombere tooneeltjes, gelukkig, dat Ploeger en zijne vrouw, de arme buren met hun gulden hart, wat afwisseling brachten. En wat speelden ze goed. Elk was voor zijne rol als geknipt. Zelden zagen we zulk eene harmonie tus- sehen 't stuk en zijne vertolkers. Een woord van hartelijken dank, zooals na de uit voering werd gesproken, was op zijne plaats tegen menschen als deze, die geheel belangeloos, zonder tijd en moeite te ontzien, reizen van afdeeling tot afdeeling om overal te getuigen: Het is een schreeu wend onrecht, oud te zijn en arm. Eene stampvolle zaal luisterde in gespannen aan dacht van begin tot einde. Kwakzalverij. Voor den Hoogen Raad is gister behandeld de zaak van den „eigenaar van een chemisch laboratorium" te Oegstgeest, door het Kantongerecht te Medemblik en de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld wegens on bevoegde uitoefening der geneeskunst, bij herhaling, driemaal gepleegd. Het Kantongerecht had hem 3 hechtenisstraffen elk van 1 maand, de Rechtbank een hechtenisstraf van drie maanden opgelegd. De requi- rant had te Andijk eenigen patiënten tegen betaling geneeskundigen raad en bijstand verleend, door hen met een stethoscoop te onderzoeken, hun medicamen ten voor te schrijven, aan een der patiënten te vragen naar zijn eetlust en op welke zijde hij gewoonlijk sliep, en tot een ander te zeggen: „je mag weer loopen en fietsrijden, maar langzaam aan, want er zit nog een korstje om je longen." In hooger beroep had de officier van justitie gevor derd dat een onderzoek zou worden ingesteld naar den toestand der geestvermogens van dezen beklaagde die aan den minister van justitie een aantal adressen richtte met klachten omtrent beleedigingen welke hij van rechterlijke autoriteiten bij de behandeling zijner zaak zou hebben ondervonden. De Rechtbank vond echter geen termen, dit verzoek in te willigen. Geconcludeerd werd tot verwerping van het niet door casatiemiddelen ondersteunde beroep. Uitspraak 14 December. Of St. Nicolaas bestaat? De Tijd verhaalt als historisch: Niets natuurlijker dan dat in de laatste dagen voor St. Nicolaas op school de gedachten der kinderen meer verwijlen bij Sint en diens goedgevulde mars, dan bij de schatten der wetenschap. En niets natuurlijker ook dan dat onderwijzers en onderwijzeressen daarmee reke ning houden. Zoo gebeurde het, dat op een der Am- sterdamsche zusterscholen een onderwijzeres aan de kinderen de komst van den Sint in een der hotels aldaar mededeelde. Algemeene blijdschap onder geloo- vigen, half- en ongeloovigen, want ook de laatsten hebben graag wat, en liefst veel, al zeggen zij, dat St. Nicolaas niet bestaat, en al drijven ze met de geloovigen den spot. Nou, zei een der laatsten, zekere Willem Bdat wou hij dan wel 'reis zien. Hoe hij het zien zou, zei hij niet; maar thuis gekomen schreef hij den volgenden brief: Amsterdam, 5 December 1908. Hoog eerwaarde bisschop Ik heet Willem B Ik woon No3 hoog. Ik mijn zusjes en broertjes zijn het heelen jaar zoet geweest en nu hopen wij dat u ons niet zult vergeten ik vraag u een mooie zabel en geweer voor mijn broertje een paard en wagen voor mijn zusje een mooie pop voor mijn kleine zusje twee mooie eieren opdat ze spoedig sterk mag wezen. Goed St. Nikolaas ik hoop dat ik het van u krijgen mag dag goede St. Nikolaas. Willem B Met een onwrikbaar geloof in zijn hart en zijn brief in zijn hand, met „Eer waarde St. Nikolaas", plus den naam van het hotel, waar de heilige man was afge stapt, op het adOH9riNg*IMA'iUem zich op weg naar bedoeld hotel en wierp het verzoekschrift in de gang. De portier bracht het den hotelhouder, en deze zou wel geen menschenhart, noch eenigen zin voor humor hebben moeten bezitten, om het smeekschrift niet den Sint aan te bevelen. Intusschen wilde hij zich eerst vergewissen of de schrijver juiste inlichtingen had verstrekt. Hij zond dus een van zijn bedienden naar het opgegeven adres. Alles in den brief was echt, en bovendien kwam de afgezant te weten, dat een zuster- onderwijzeres op school het afstappen van den Sint aan het hotel in quaestie had verteld. St. Nicolaas' besluit stond daarop vast: op strooiavond ontving Jan „zijn zabel en geweer", de broertjes kregen hun „paard en wagen", het grootere zhsje kraaide van de pret over de mooie pop en kleine zus kreeg niet alleen twee „mooie eieren", maar aan de geschenken was nog een gift in geld toegevoegd voor versterking van kleine zus, want thuis „zat het 'r niet an", daar waren bange zorgen. Willem stond niets verbaasd, dat zijn wenschen werden vervuld. Dat wist hij zoo zeker, dat hij niet naar bed te krijgen was op het gewone uur. Immers, St. Nicolaas had 's middags een van zijn bedienden gestuurd! Eergistermiddag gingen Willem eu zijn grootste zus samen St. Nicolaas in het hotel bedanken. Ze trof fen het niet: de heilige bisschop was uitgereden, om nog meer gelukkigen te maken; maar de hotelhouder beloofde hun complimenten en bedankjes te zullen overbrengen en hij schijnt iets van den aard van St. Nicolaas beet te hebben liet den kleinen eenige versnaperingen geven. Hij zou dat wel op de rekening zetten van zijn doorluchtigen gast! Nu moesten die wijsneuzen op school nog 'reis zeg gen, dat er geen St. Nicolaas was, riep Willem in heilige verontwaardiging uit. Hij zou ze! Burgertrug. Tot onderwijzeres alhier is benoemd mej. 1A. Jioos te Amsterdam. Zuid-Zijpe. Naar \v ij vernemen zal op rijdag len Kersldaug een zangkoor zich laten hooien tijdens de godsdienstoefe ningen in de beide kerken te Zuid-Zijpe. Hoogwoud. De zangvereejiiging „Ons Genoegen gaf in het lo kaal van den heer t>. lias alhier, Zondg- en Dins dagavond j.l. haar eerste uitvoering in dit wintersei zoen. Op deze uitvoering werd ditmaal alleen ge speeld de operette „Prinsesje zangspel in drie be drijven van M. -M. Koster. De operette werd goed ge speeld. Het aanwezige publiek kou tevreden zijn ovei dezen avond. Na afloop der uitvoeringen werd nog een zeer gezellig bal gehouden, hetwelk tot laat in den nacht duurde. Inbraak in een diamantslijperij. Men meldt uit Amsterdam: In den nacht van Woensd. zijn dieven bezig gewast in de stoomdiamantslijperij Kimberley aan de Val kenburgenitraat 85. Toen men Doiiderd^morgen te halfzeven als naar gewoonte op de fabnek kwain, kwam men tot de ontdekking dat de ïnbreker(s) ach toegang hadden verschaft door een niet zeep besmeer de ruit Een nader onderzoek bracht aan het licht dat de heeren alles wat voor de greep lag hadden meegenomen. De roosjesshjpers hadden namelijk uit oude sleur hun werk op de molens achtergelaten, het aldus den nachtelijken gaslen gemakkelijk makend. Hl het geheel zijn pl.in. een 500-tal doppen verdwenen. \Ue doppen zijn uit de langen gelicht, en bovendien eenige kastjes der verstellers opengebroken, waar de dieven de daarin voorradige doppen eveneens hebben ingepalmd. Als bedrag der schade gaf men pi.m. f 1000 o„ Dal de schade niel veel grooler is, dankt men aan het feit dal de brillantslijpers hun onder handenzijn de steeiien aan de directie hadden afgedragen om ze in de biandkluis te doen sluiten. Een gelukkige om standigheid, waardoor het verdvvenene ach alleen tot de roosjes bepaalt. Uit alles blijkt dat men hier met met vaklui te maken heeft. De heeren hebben ouder gewoonte, eenige onwelriekende „cadeautjes achterge laten. De politie is natuurlijk dadelijk met het voorgeval lene in kennis gesteld. Polderverkiezingen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: in de provincie Noord-Holland: tol hooldingeland van Mesifriesiand vanwege hel ambacht de Sctiager- en Niedorper Kog gen, <lc neer G. Spaans te iiaisuigernorn, en tot hootu- ingeland-plaatsvervanger van esilriestand vanwege het amnavht de Schager- en .Niedorper Koggen, de heer J. Brcebaari Kz„ te Minnet; lot Hoogheemraad van de inwaterende sluizen in Kennemeriand en Mesifries iand, de heer K. Kaasnooper, te Oosthuizen. Inbraak. Ie Alkmaar hebben twee mannen, de een inwoner, de ander slechts tijdelijk aldaar verblijf houdend, een ruii in de Buiten-bociëieit verbroken, waardoor ze bin nenkwamen. Ze vonden daar nieLs van hun gading en trokken toen naai- de levensmiddelenfabriek „Kennemeriand waar ze weer binnendrongen door verbreking van een ruit. Ze liepen in het kantoor een lessenaar voorbij, zon der er aan te denken den inhoud te onderzoeken; er Jievond zich een vrij aanzienlijke som in. Denkende, dat in het kantoor niets van hun gading was te vinden, aldus vertelt de „Alkm. CL gingen ze naar een ander lokaal. Daar brandde de Kacnel en daar vonden ze ook bussen met sausijsjes. 'Toen ze deze versnaperingen bij de warme kacnel hadden verorberd, verlieten ze de fabriek weer. Allereerst wier pen ze hun inbrekerswerktuigen weg. Toen gingen ze- naar het politiebureau, .waar ze zich uitgaven voor werk- en dakioozen. Al heel gauw bleek daar, dal ze niet zoo onschuldig waren als ze zich voorgaven, eindelijk bekenden ze, dal ze op twee plaatsen had den ingebroken. En nu bleek, dat het twee hij de politie bekende personen waren, die zicli vermoedelijk nog wel aan meer inbraken zullen hebben schuldig gemaakt. Overreden Een boerenarbeider uit Velp, die aan den Schelm- schenweg met een paard eene kar mest naar het land bracht, had het ongeluk dat het nog jonge dier ver moedelijk door een voorhij rijdenden huzaar schrikte. Het paard, door den arlveider H. bij den teugel ge leid, ging er vandoor; H. liep een eindweegs mede, zijn paard vasthoudende. Eensklaps struikelde H„ liet zijn paard los, viel en werd door de mestkar over reden. De voorbijgereden huzaar was reeds door een aéhter hem aankomenden makker gewaarschuwd, dat het boerenpaard was gaan hollen en beiden boden onmiddellijk hulp, doch konden niel voorkomen dal H. overreden werd. H. die opgenomen werd, leefde nog, doch gaf geen geluid meer. Beide militairen reden nu spoorslags naar Velp om een geneesheer te halen. Deze per auto verschenen, kon niet anders dan den dood constateeren. Het wiel was den ongelukkige over den rug gegaan. De militairen hebben aan hel ongeluk geen schuld hoegenaamd. „N. Arnli. Ct." Volkshumor. In de drukke stadsstraat onderhandelt de groente- venter met de dienstmeisjes over den aankoop van worteltjes en andijvie. Een arme drommel, karrenpik ker of zooals grappenmakers wel zeggen: straat-karga- door. staat er bij. Groente venter haalt een handvol guldens, kwartjes en dubbeltjes uit zijn rechterbroek- zak, om 'n rijksdaalder te wisselen. Smachtende blikken van den karrenpikker. „Wil jij 't hebben?" vraagt de groenteman met kwasi-onverschilligen blik. „Hm1" meesmuilt de ander, met ongeloovige zijde- lingsche hoofdbuiging. „Ale je drie gemakkelijke dingen doet, die 'k je zal opgeven. Hier, onder getuigen!" Karrenpikker laat zich bepraten „Sla met je linkerhand op je rechterknie!" 't Bevel wordt ten uitvoer gebracht. „Goed zoo. Trek nou met je rechterhand an je linkeroor." Bijna vergist de arme drommel zich, maar ook dit commando wordt opgevolgd. „Mooi! Bijna ben je d'r. Hou nou je pet op!" De pet wordt in beide handen genomen. „Kijk nou, zoo bederft-ie de heele boel. Ik zeg je: hou je pet op, en je neemt 'm af! Nee nou komt er niks van!" Onbedaarlijk gelach bij het vrouwelijk auditorium. Karrenpikker verwijdert zich mopperend. Groenteven- ter klimt kalm op den bok van z'n kar, knipoogt nog even tegen zijn schaterende cliëntele. Overal strijd. Te Vlachtwedde (Gr.) beijveren zich de vrijzinnig Hervormden, om de macht in handen te houden tegen over den orthodoxen predikant. Veertig jonge mannen voor een deel gehuwden, gaan te Blijham ter cate chisatie, om daar tot lidmaten te worden aangenomen. Sommigen moeten daarvoor drie uren heen en drie uur terug loopen. Koude voeten. Er zijn zeer vele menschen, die aan koude voeten lijden. Wij bedoelen daarmede niet het koud worden van de voeten zoo om dezen tijd bij verblijf in de buitenlucht of in niet voldoende verwarmde vertrek ken, ook niet de koude voeten van schaatsenrijders en sleevaarders. Dit alles is slechts van voorbijgaan- den aard. Wij hebben hier meer op het oog den toe stand, waarbij de voeten koud zijn en koud blijven, hetzij men zich in de open lucht of in eene ver warmde kmaer bevindt, hetzij men aan de schrijf- of sludeertafel zit, dan wel in beweging is, hetzij men gewone, dan wel wollen of vilten schoenen aan heeft. Die lijders hebben bijna altijd een gewaarwording, alsof voeten en beenen door ijs zijn omgeven; zelfs in bed blijft hun het gevoel van koude voeten bij, zoodat menigmaal de slaap belet en belemmerd wordt. Het is de warmte van ons bloed, dat overal in het lichaam de lichaamstemperatuur brengt, 't Zal daar om, om de warmte in alle lichaamsdeelen te onder houden, in de eerste plaats noodig zijn, dat de bloeds omloop steeds ongehinderd en geregeld geschiede. Is er gebrekkige bloedstoevoer naar de onderste ledema ten, dan heeft er overvulling met bloed in het hoofd, de borst en den buik plaats, tegelijkertijd met bet koud zijn der voeten. Een eerste gevolg hiervan kan dus zijn stoornis in de hersenen, de longen, het hart, de maag, de lever, de nieren enz. Aandrang van bloed naar het hoofd, z.g. congestiën, duizeligheid en hoofd pijn, zijn ongesteldheden, waaraan menschen, die voortdurend aan koude voeten lijden, iets meer bloot staan dan alle andere fatsoenlijke menschen. Nu is het eene uitgemaakte zaak, dat chronische koude voeten in alle klassen der maatschappij bij jong en oud, bij mannen zoowel als bij vrouwen, voor komen. De kiem daarvan wordt zeer dikwijls reeds in de eerste kinderjaren gelc-gd, door een onverstandig vertroetelen en broeien van het kind, met name door te warme baden, het voortdurend gebruik van warm water flesschen of stoven, door het laten dragen van te dikke kousen, door gemis aan vrije beweging in de lucht. Dit laatste vooral is een van de meest voorkomende oorzaken, ook bij volwassenen; immers door flinke lichaamsbeweging worden de spieren in werking gesteld en geoefend, en daardoor heeft een kfachtige, regel matige bloedsomloop plaats. Evenzoo leidt eene ge brekkige of slechte verpleging van de huid tot ver slapping der zenuwen, die invloed op de bloedvaten uitoefenen, en ook daardoor ontstaat slechte bloed- verdeeling. Voorts zijn nauwsluitende kousebanden, uooge bakken, enge voetbekleeding eveuzoovele be lemmeringen voor den bloedsomloop in de beenen en voeten en derhalve ook aanleidingen tot het doen outstaan en blijven van koude voeten. In het algemeen luiden de voorschriften: neem veel lichaamsbeweging, verpleeg zorgvuldig uw huid en wijdt de aandacht aan uwe voeten. Dat men moet waken tegen natte voe ten, hetgeen vooral bij schoolkinderen dikwijls voor komt, spreekt van zelf. Natte voeten moeten ontbloot, goed warm gewreven en van droog, ruim schoeisel voorzien worden, waarna men flink lichaamsbeweging neemt. Genezen kan men de koude voeten het best door het nemen van flinke lichaamebeweging. Zoo zorge men, dat kinderen, die schoolwerk te maken hebben, niet te lang aaneen blijven zitten; na ver loop van een half uur moeten zij eens ophouden en een goede poos flink beweging nemen. Hetzelfde geldt voor jongelieden en volwassenen, die veel moeten stu- deeren of door andere bezighden verplicht zijn tot een zittende levenswijze. Behalve een flinke wandeling eiken dag (in ruim schoeisel), moet ook kamergymnas tiek worden uitgeoefend. Men ga nooit met koude voe- Len naar bed, doch warme deze eerst door afwasschin- gen met lauw water, gveolgd door hard wrijven; ook is het doelmatig, 's nachts de beenen ieder afzon derlijk in een wollen doek gewikkeld te houden, In geen geval wrijve men de voeten vochtig koud, daar ze dan slechts zeer moeilijk droog en warm worden. oorts moet men het gebruik van nauwsluitende schoe nen vermijden en kan men kurken zolen dragen. Goed gedaan! .Men weel, dat de Duitsche kroonprins en zijne ge malin Samen geld inzamelen voor de betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp in Westfalen. De Kroonprins had al 5000 mk. voor dat doel gegeven, maar de Kroonprinses wilde meer doen. En nu ver telt men te Berlijn iets zekerder weten wij er niet van dat zij daarom in stilte een kostbare diadeem heeft laten verkoopen. De waarde ervan moet wel 100.000 mk. geweest zijn, maar het is niet bekend, wat zij ervoor gekregen heeft. De geheele opbrengst is in het fonds gestort. De Kroonprins heeft het ge val goed opgenomen, maar de hovelingen zijn ontdaan over zulk een schennis van de heilige eükette en tra ditie een toekomstige Keizerin, die zich van hare ju- weelen ontdoet, om aan geld te komen. De openbare meening denkt er anders over en vindt het allerliefst van haar. Een vreemd geval. In een trein, die gistermorgen om kwart vóór zes uit Koblenz te Trier aankwam, werd in een coupé tweede klasse het nog warme lijk gevonden van Kurt Regel, een verzekeringsagent uit Trier. 't Lijk had een schotwond aan den rechterslaap; naast het lijk lagen een revolver en twee patronen. Te Koblenz was Regel in den trein gegaan in ge zelschap van zijn vriend Maagh, een opzichter uit Trier. Deze heeft zich te Trier haastig uit het sta tion verwijderd, zonder iets te zeggen. Toen hij la ter aangehouden werd, beweerde hij, dat Regel zelf moord had gepleegd. Hij was onderweg even uit de coupé gegaan en had toen een schot gehoord. Ver volgens had hij gezien, dat zijn vriend bloedende op de bank lag. Hij was niet meer in de coupé terug gegaan, maar had in een coupé daarnaast de reis voortgezet. Bij aankomst te Trier was hij zoo ge heel het hoofd kwijt geweest, dat hij dadelijk de stad was ingestormd. Bij confrontatie met het lijk heeft Maagh zijn on schuld volgehouden. Intusschen heeft de officier van justitie zijn inhech tenisneming gelast. Tuinsteden en Modeldorpen. Engelands tuinsteden, en modeldorpen, Port Sun- light bij Liverpool o.a., trekken kijklustigen en vakman nen uit de heele wereld; geen wonder dus, dat men gaarne aan de spits wil blijven gaan. Het Parlements lid Lever de man van de Sunlight-zeep heeft nu aan de school voor bouwkunde van de universi teit f 6000 geschonken om een commissie naar het buitenland te zenden, teneinde allerlei te zien op het gebied van den uitleg van steden en den bouwtrant, en daarover verslag uit te brengen. En daarna !wil Lever voorloopig drie jaar lang elk jaar tenminste evenveel en zoo noodig het dubbele dier som geven, om op de een of andere manier de kunst van steden bouw te bevorderen. 2de KLASSE, 3de T R E K K I N G. HOOGE PRIJZEN. 1000: 6471, 8374. 400: 5736. 200: 537, 5396, 8798. 100: 11981, 14388, 14667, 18013. Prijzen van 30. 29 2926 &69 8026 10152 13208 16130 18961 120 943 695 42 164 210 168 19051 147 944 729 62 166 233 196 69 171 985 744 123 171 277 230 86 177 3057 746 214 236 300 268 123 196 89 750 228 287 349 338 145 301 104 815 238 331 351 364 163 307 132 842 398 426 469 425 172 335 227 868 426 450 473 432 174 350 246 963 455 565 499 438 197 451 254 6006 540 615 544 472 284 453 258 30 560 793 566 573 294 467 291 97 662 809 568 588 329 562 306 114 727 855 581 661 355 567 375 116 770 857 601 709 363 573 396 125 804 898 615 859 376 625 408 195 809 921 683 897 512 650 410 199 842 950 735 17057 618 712 420 220 863 960 772 70 607 758 431 233 901 969 816 80 638 762 500 266 924 11057 927 108 652 800 592 267 956 59 14022 147 673 914 604 281 958 63 37 158 717 948 813 334 966 135 78 167 746 980 821 421 9011 155 80 182 781 993 837 467 15 164 104 209 822 1020 856 468 17 298 209 284 837 50 904 492 80 358 223 366 863 97 920 519 128 363 298 390 916 162 941 580 131 502 327 409 932 258 4177 592 132 581 487 448 942 316 197 610 166 646 493 459 990 363 218 644 194 718 534 474 20005 371 300 648 204 740 558 512 58 378 333 747 318 822 634 524 164 459 397 784 342 839 679 525 175 610 421 811 375 12026 698 616 277 668 569 859 382 133 741 736 362 685 634 889 452 142 792 761 436 693 698, 947 534 177 794 764 463 697 705 953 535 261 860 901 464 715 784 998 608 319 917 912 511 722 795 7080 618 360 970 18037 526 727 853 101 648 370 15030 115 541 742 857 134 651 431 76 239 597 745 863 187 659 495 85 293 632 880 865 228 741 569 181 343 653 962 890 240 755 595 186 431 687 992 940 393 764 618 364 454 719 l 2131 5038 441 775 628 388 547 761 367 104 470 797 672 448 563 776 386 239 494 807 711 457 586 846 j 390 248 566 824 746 559 664 855 440 250 647 836 781 584 671 892 529 270 698 890 788 585 740 895 679 273 714 920 841 590 766 904 680 276 948 941 859 659 776 701 318 954 979 907 774 809 758 322 974 10004 916 785 911 770 350 975 49 986 788 918 788 432 8018 50 13168 822 936 912 558 20 97 201 16121 952 Fouten 2de klasse 2de trekking: 2214 m. z. 2314. 2de K L A S S E, 4de T R E K KI N G. Prijzen van 30. 45 2437 4396 7086 10784 13457 15197 18490 148 509 780 178 11014 543 452 524 179 535 973 398 51 717 542 596 300 753 5656 875 325 793 16319 19206 500 945 930 8117 513 14047 366 621 962 957 943 903 685 207 444 845 1364 3224 6095 9265 12060 270 17046 993 526 266 508 280 546 343 109 20078 528 354 626 10207 948 353 708 498 628 367 683 265 13026 554 18054 741 704 771 815 266 316 15141 114 936 958 4133 962 648 394 176 316 974 2149 367 7000 743

Schager Courant | 1908 | | pagina 13