Binnenlandse!] Nieuws. De minister van marine ondervindt bij veel bestrij ding ook krachtige verdediging en wel van de heeren V. VLIJMEN', V. ('ITTERS en VAN KARNEBEEK. Den eerste kan het volstrekt niet schelen welk politiek geloof een minister van oorlog of marine er op na houdt. voor hem is het uilsluitend de vraag: Doe is bij de huidige constellatie van Europa de toestand van Nederland? Zijn antwoord luidt: hachelijk. We behoeven maar te zien hoe Duitschland zijn vloot versterkt, terwijl uit de verschillende conventies die gesloten zijn blijkt hoe men zich gevoelt. Daarom moerprf we onze neu traliteit ten allen tijde kunnen verdedigen, een ver plichting die ons trouwens ook door de Noordzee- conventie wordt opgelegd. We kunnen de krachtige verdediging van 's ministers beleid en van 's minis ters begrooting door de heeren VAN CITTERS en KAR NEBEEK overslaan, omdat we straks aan de verdedi ging van den minister zelf komen. Alleen releveeren we een enkel punt uit de rede van den heer V. KARNEBEEK, die er tegen op kwam dat de uitgaven van alle andere hoofdstukken der slaatsbegrooting worden opgedreven, terwijl men altijd tracht te beknibbelen op nieuwe uitgaven voor onze ma rine. Daardoor is een inzinking ontstaan, waaruit we moeilijk opstaan. Hoe zal 't gaan als er een kleine verwikkeling komt; dan zullen we op de pijnlijkste wijze onze veronachtzaming moeten bezuren. De heer V. KARNEBEEK wil dus al wat de minister vraagt toestaan. In verband met een amendement-PAT1JN die 1% millioen van de begrootijig wil afnemen, ten einde den bouw van de 2 torpedojagers uit te stellen, met het oog op den berqo$(lgp toestand der schatkist en zoodoende het opcen^e^yoorstel noodeloos te tnaken, zegt de heer V. KARNEBEEK dat hij zich over den beer PAT IJ N ten zeerste verbaast; want wat gee't Let een jaar uit te stellen wat men toch noodig en dringend noodig heeft. De heer JANSSEN uit Maastricht ln ft e n spe ciaal punt, te weten de leveranties aan liet ministe rie van marine door' tusschenpersonen. Ook in het voorloopig verslag was daarvan sprake en de rninis ter heeft in zijn regeeringsantwov. 1 daarop zeer onvol doende geantwoord. De heer JANSSEN toonde zich daarover zeer onvoldaan omdat het een groot geldelijk belang betreft. Bij oorlog, waar ook vroeger van tus- schenpersonen gebruik werd gemaakt is men daarvan teruggekomen. Dat het Inderdaad van belang is blijkt wel uit het feit dat voor de levering van messing plaatjes een enorme som te veel betaald is. gelijk door de Rekenkamer aan het licht gebracht is. Bij marine worden concurreerende fabrieken bijna niet toe gelaten en het departement laadt den schijn op zicli in ongeoorloofde relatie te staan met tussclienpersonen. De minister in zijn antwoord draaide er wat om heen. maar beloofde ten slotte op hernieuwden aandraag van den heer JANSSEN, de zaak in overweging te zullen nemen. De heeren SCHOKKING en BLOOKER zaten elkaar in het haar, over het al of niet geoorloofde van voor behoedmiddelen tegen geslachtsziekten en verbod van 't bezoeken van bordeelen. 't Is het oude standpunt met voor- en tegenstanders. De een zegt, geen wettelijke sanctie van ontuchtige handelingen, de ander meent dat, waar het „bruischende bloed" zich uiten wil. maat- tegelen tegen infectie onmisbaar zijn en andere zieke lijke neigingen, als homo-sexualiteit. dienen te worden bestreden. De minister is in dit opzicht aan 't lavee ten geraakt: het verstrekken van voorbehoedmiddelen is sedert verleden jaar ingetrokken. Aan den aandrang uit de Kamer om tot verbod van het bezoeken van bordeelen over te gaan, behoeft de minister niet te voldoen, omdat hij meent dat bij vechtpartijen enz. het vanzelf blijkt wie de bezoekers zijn. Over 't geheel was de minister tamelijk sterk in de verdediging zijner begrooting. Hij spekte zijn rede met tal van grappige invallen, die hier ergernis ver wekten, daar pret veroorzaakten; er zeker toe mee werkten om de rede eeil weinig te „beleben". Gij meent, aldus Z.E., minister WEN'tHOLT, dat ik het record geslagen heb met mijn hooge begrooting. De heeren hebben het mis; ik heb 3 ton bezuinigd. Luister maar: voor personeel en pensioenen moest 117.200 meer gevraagd worden, voor nieuwen aan bouw 1.343.800, te zamen 1.4% ton. Trek die 14% Ion van deze begrooting af en het eindcijfer is 3 ton lager dan dat voor 1908. Niet onaardig bedacht, maar het bedriegelijke ligt er boven op, want trekt men dezelfde posten van de vorige begrooting af dan wordt het cijfer natuurlijk heel wat lager dan voor 1909 is geraamd. Om zijn meerdere aanvraag van 4% millioen te moti- veeren wijst de minister er op dat dit bedrag toch heusch niet exorbitant is. Immers in de jaren 1899, 1900 en 1901 werd 4,2 millioen toegestaan; daarna tot 1908 jaarlijks 3,1 millioen. Doch in de laatste jaren is daardqor ook een groote achterstand ontstaan, die beslist moet worden ingehaald. Met het oog nu op de financien wilde de minister zich voor dit jaar be palen tot 4% millioen. Ze zijn noodig: 1. Voor de verwapening der 3 „Kortenaers". 2. Voor den aanbouw van een onderzeesche boot. 3. Voor den aanbouw van 2 torpedojagers voor Indië. Met de verwapening der Kortenaers meent de minis ter een groote bezuiniging te krijgen, want de com missie tot samenwerking van Land- en Zeemacht acht pantserschepen noodig. Maar dat zou millioenen kosten en daarom gaat de minister mee met het voorstel van den ex-minister Ellis, die verwapening der Kortenaers wil, wat slechts 1% ton kost en deze Kortenaers voor binnenl. verdediging met hun snelvuurgeschut geschikt maakt. Minister Ellis wenschte 6 pantserschepen; deze minister zal zich maar tevreden stellen met 4 stuks: de „Jacob van Heemskerk" dat is 'n heele besteM en de 3 Kortenaers. Als de heeren dat niet wil len, goed, maar dan kost het millioenen voor nieuwe pantserschepen, want met klein materieel kan ik me niet redden. De torpedojagers zijn voor Indië bestemd; er zijn er 12 noodig en naarmate er worden gebouwd, kun nen de pantserschepen verminderen. Een proef met 1 maakt dat de aanvulling veel te lang duurt en zou tengevolge hebben dat in, 1813 of 1914 eerst 2 torpedo jagers naar Indië konden gaan en dat terwijl de com mandant der zeemacht ifr^n'dië en de gouv.-generaal op spoed aandringen. Dus noch de proef die de heeren Eland-Verhey-Thomsön voorstellen, noch het uitstel van den heer Patijn dat tot nog grooter vertraging zou aanleiding geven, zijn voor den minister aannemelijk. Hier werd de portefeuille-kwestie gesteld. Hetzelfde onaannemelijk liet de minister hooren bij het amendt.- Hugenholtz, dat bedoelde geen gelden toe te staan voor den bouw van een nieuwen onderzeeboot. Minder krachtig liet de minister zich uit tegen het amendt.-Eland-Verhey-Thomson dat vermindering voor stelde van ongeveer 3 ton voor de verwapening der Kortenaers. Dit werd dan ook van verschillende zijden verde digd; de vrijz.-democraten verklaarden er zich voor bij monde van den heer MARCHANT, die tevens ver klaarde dat hij en zijn vrienden voor het amendt.-Patijn tot uitstel van den aanbouw der torpedojagers subsidiair voor dat van de hh. Thomson c. s: 1 torpedojager voorloopig zouden stemmen; voor het regeeriugsvoorstel tot aanbouw van den nieuwen on derzeeboot. De heer TYDEMAN legde dezelfde verkla ring af, Het gevolg was dat de verwapening der Kortenaers verworpen werd, het amendt.-Thomson dus aangenomen, met 48 tegen 42 stemmen; waardoor de begrooting met 3 ton wordt verminderd; dat het amendt.-Patijn verworpen werd met 51 tegen 36 stemmen; het 2e amendt.-Thomsou c. s. 1 torpedojager verworpen met 51 tegen 38 stemmen; en het amendt.-Hugenholtz verworpen met 51 tegen 38 stemmen. De minister krijgt dus zijn torpedojagers en onder zeeboot, maar mag zijn Kortenaers niet verwapenen. Ten slotte werd de marine-begrooting aangenomen met 48 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de soc.-dem. de vrijz.-dem. en verder de Unie-liberalen Borgesius, Patijn, Dolk, Smeenge, Lieftinck, Roodhuyzen, de Klerk, de Boer, Thomson, Roessingh en Zijlma. Met de aanneming der marinebegrooting is de re geering over de gevaarlijkste klip gezeild en kan nu uitgebreide plan, verklaart dc hc«r verder rustig de behandeling dei begrootingen af-w der officieele commissie mei e .Iava mnlm wachten. Op den Vragendag heden, vroeg de hr. V. KOL of het juist is dat op Suinatra's Oostkust zulk een groot aantal achterstallige strafzaken zijn, dat daardoor men- schen 2 jaar preventief gevangen zitten en er in September 15 gestorven zijn. De minister van Koloniën weet het niet, maar heeft een verzoek om inlichtingen naar Indië gezonden. De heer TREUB vroeg of het waar was dat naar het zedelijk gedrag van den hoofdcommissaris van po litie te Den Haag een onderzoek was ingesteld en of daarvan het resultaat kon worden meegedeeld? De minister van Justitie antwoordde bevestigend en voegde er bij dat niets tegen den hoofdcommissaris was bewezen en er dus geen aanleiding bestaat hem uit zijn functien te zetten. Men weet dat dit een staartje is van de bekende Haagsche zaak, waarin de politie wel een enkele veer moest laten. .Maandag gat de Kamer voort. De Noorder-IViarktbond en het Spoorplan. Donderdag 10 dezer vergaderden met den Noorder- Marktbond verlegemvoordigers der officieele ^poonveg- commissie, van den Raad te Noordscharwoude en van de polderbesturen van N.-Scharwoude en Oudkaispel. Door den voorzitler van den N.-Marktbond weid de vergadering geopend mei den wensch. dat de bespic- kingen lol een gunslig resultaat zouden mogen lijden, waarna de heer B. Barien (de secr. was door ziekte van zijn vader afwezig; de notulen werden gelezen van de vergadering der besturen bij den N.-Markt- bond betrokken. Voorgelezen werd een schrijven van burgemeester Kroon te Oudkarspel, meldende, dat de Raad ter ver gadering zou konten, indien officieel waren vertegen woordigd het gemeentebestuur van Heer-I iugowaard en de polderbesturen van Hugowaard en Waarland. De voorzitter deelt mee, daarop te hebben geant woord, dat een uitnoodiging aan die corporaties lag buiten de .opdracht aan hel bestuur verstrekt. Voorts een schrijven der officieuse commissie als mede een mondelinge boodschap van den heer F. Ai. de Geus, dat zij de vergadering niet zoutten bijwonen. De voorzitter betreurt dit, aangezien de hier gehou den besprekingen toch geen officieel karakter dragen en hel wel schijnt of genoemde heeren opzettelijk de ooren willen stoppen voor hetgeen door anderen ten aanzien van hel spoorplan wordt gezegd. Waar spr. in de meening verkeert, dal de otfieieele commissie uiet vertegenwoordigd is, merkt de heer Vlug op, dat dit wel het geval is, aangezien de heer Keenian en hij zelf als zoodanig ter vergadering zijn. 'thans wordt door den voorzitler in het korl de gang van zaken het spoorplan betreffende in de laatste maan den besproken, daarbij wijzende op de z.i. niet te ver dedigen overdracht der bescheiden het spoorplan Jte- treffende aan den heer G. de Geus persoonlijk en op diens eigendunkelijk optreden mei voorbijgaan van cor poraties, (be in het voorloopig comité vertegenwoordigd waren. Spr. noemt dit een onrechtvaardige daad, welke z.i. ,door niets te rechtvaardigen is. Gedane zaken ne men echter geen keer en we staan nu voor het feil, dal op het oogenblik gewerkt wordt voor liet oorspron kelijke plan van f 160000, waarbij het slichten eener al- gemeene markt, waarbij die van „Nieuw Leven' zou worden ingesmolten een onmogelijkheid zou worden. Vandaar, dat de Noorder-Mark lbo hd vergaderde en door de besturen der aangesloten vereenigingen de wenschelijkheid der loi standkoming van hel uitgebrei de plan werd uitgesproken» indien maar de garantie daarvoor te vinden is. Teneinde de officieele corpo raties gemakkelijker te doen besluiten de garanlie ie aanvaarden, wordl onzerzijds voorgesteld, dat een even tueel le kort in de opbrengst der lijn zou worden ge dragen door den Noorder-Xlarktbond, dat is dus door hen. (die reehtslreeks belang hebben bij de te stichten centrale markt. Als resultaat dezer vergadering zou spr. wenschen, dat door de officieele commissie in dien geest werd gewerkt. Welen we, dat men dien weg op wil, dan kuimen we in onze afdeel ingsvergideiin gen de zaak aan de orde sletten, vandaar deze ver gadering met de vertegenwoordigers der officieele cor poraties. Hel debat wordt geopend door den heer Vlug. die meent, dat spoor- en marktkwestie hier met elkaar worden verward. Dit zijn toch twee gescheiden zaken. Hoofdzaak voor ons is, zegl spr., dal we niel meer naar Broek behoeven te gaan. Wat heeft „Nieuw Le ven feitelijk met dit spoorplan te maken? De voorzitter antwoordt, dai z.i. de hoofdzaak «iel is de lijn, maar hel slichten eener centrale markt, die zonder de lijn niet tol stand te brengen is. Markt en spoorbjn zijn juist niel ie scheiden, ze hangen le veel aan elkaar. Waarom wij ons voor de lijn inte resseeren'? wij achten één groote markt in ons, doch tevens in het algemeen belang, terwijl de uitvoering van het oorspronkelijke plan de markt van „N. L. zou doen kwijnen. Maar de Roskam is er toch, zegt de hr. Vlug. Juist: antwoordt de voorzitter, dien weg willen wij juist ver mijden; de Roskam over en het dorp door om op liet marktterrein le komen, achten we voor hen, die nu aan het station markten len eenen male ondoenlijk. Door den lieer A. Barien wordt opgemerkt, dat in dien van uil liet Oosten aanvaard wordt de garanlie noodig voor de uitbreiding van het plan, men zich aan deze zijde tegen die uitbreiding zal verzetten en, spr. gevoelt ook wel voor het feitelijk dragen der ga rantie door de aanvoerders ter markt. De heer Wonder is van oordeel, dai noch hier, noch door de Oostelijke corporaties maar zoo voet stoots de garantie zal worden aanvaard. Doch de of ficieele commissie, zal z.L gewilliger ooren vinden, wanneer ze bij elke officieele corporatie zal kunnen zeggende Noorder-Marklbond slaat achter U om een eventueel le kort te dekken. Spr. acht dit ook de zuiverste oplossing, aangezien dan de gelden worden opgebracht door hen die profileeren van de voordee- len der centrale markt. Uit de verdere discussie blijkt, dat men aan den Lan- gedijk wil, dat de Noorder-Marklbond de corporaties buiten het ambacht zal bewerken voor de garantie, terwijl van de zijde van „Nieuw Leven" de zaak wordt omgekeerd en men de officieele commissie wil laten werken voor het uitgebreide plan, doch dan met den Noorder-Marktbond als steun in den rug. Schoon men aan den Langedijk verklaart geen 1 .te- zwaar te hebben tegen het uitgebreide plan en de voordeelen wel erkent van een centrale markt, blijkt ioch, dal men er zich niet voor het uitgebreide 'plan zal spannen, terwijl de voorzitter verklaart, dat „Nieuw Leven" oj» lijfsbehoud bedacht, zich vierkant zal moe ten stellen tegen de totstandkoming van het eenvoudige plan Op de uitdrukkelijke vraag van den voorzitter hoe de vertegenwoordigers der polderbesturen over de zaak denken, wordt geantwoord, dat ze meegaan met liet idéé van den heer Vlug. Aangezien er over en weer al heel wat woorden over de zaak aijn gewisseld, meent de heer G Barien, dat de debatten nu wel gestaakt kunnen worden. Hij meent, dat als oordeel dezer vergadering wel kan 1 vastgesteld, dat het voor de geheele zaak te bejamme ren zou zijn, indien „Nieuw Leven" niet mee zou kunnen gaan; dat een algemeene markt voor allen gewenscht is. en dat de garanlie worde gedekt door dc aanvoerders. De voorzitter meent hieruit de volgende motie te mogen samenstellen. Deze vergadering spreekt zich uil voor de wenschelijkheid van één algemeene markt, waarvoor totstandkoming van hel uitgebreide spoor plan noodzakelijk is, terwijl het wenschelijk is, dal de Noorder-Marktbond slaat voor een eventueel te kort in de opbrengst der lijn. Voor tot stemming wordl overgegaan, geeft de voor zitter gelegenheid tot onderlinge bespreking, om na eenig debat voor te stellen de motie bij gedeelten in stemming te brengen. Tegen de wenschelijkheid eener algemeene markl verklaart zich niemand, voor de nood zakelijkheid daartoe van de tot standkoming van het vens verklarende niet in te zien. waarvoor deze mo te eigenlijk moet dienen. Ook hel polderbestuur van Oud- karspel taal zich in dien geest uit. waarop de voo zitter verklaart liet dun toch eene zonderlinge houding Ie vinden, wanneer men na al de besprekingen ach niel eens beliefl uit te spreken over een wenscheltjk- heid. Is men dan liezig ons bij den neus te nemen. Welnu laten de heeren zich dan uitspreken t eg en de motie, dan is er tenminste eenige zekerheid Ook dat wil men niet, doch er moet in "t geheel geen uitspraak worden gedaan Weg dan met de motie, zegt de voor zitter. waarna hij tot de besturen der vereeniging hij den N.-.Vlarktbond aangesloten de vraag richt, of in de vereeniging dan nu niet hel voorstel tol ontbinding van den Bond dient le volgen. De tegenwoordige be stuursleden, mei uilzondering van den voorz. verkla ren zich vóór het behoud van den Bond. Hierna sluiting der vergadering, waarbij als nog de wensch wordl uitgesproken, dat ten slotte .toch nog algemeene samenwerking lot hel stichten van een cen trale markl niet onmogelijk zal blijken. Heer-Hugowaard. Door de afd. der Holt. Maatschappij van Land bouw is legen li dezer een vergadering uitgeschre ven. lot welker bijwoning de veehouders alhier zijn uitgenoodigd. terwijl door Dr. Scheij, den zuivelcon- sttlcnl voor Noord-Holland een voordracht over: „Fok- eenigingen" zal worden gehouden. Door dil optreden hoopt men hier te komen tot de oprichting eener fok- vereeniging voor melkvee, aangezien meer en meet waarde wordt gehecht aan hel gehalte der melk. Heerhugowaard. In den nacht van 10 op 11 dezer brandde door onbekende ooi-zaak een der grootste boerderijen in on zen polder af, nl. het bekende „Paardenboseh" be woond door den eigenaar den lieer Je. Pool. Onge veer half twee werd deze wakker door gerucht van katten zooals hij meende, doeli tol bezinning geko men ontdekte hij brand, terwijl reeds een gedeelte \iiii het huis instortte. In allerijl nam Pool de vlucht en wekte zijn buurman A. Ciroenland, wiens huis mede groot gevaar liep. doordien de vonken er ten deele overheen vlogen. Hel rieten dak dezer boerderij was echter flink nat door den regen, zoodat het vuur et- geen vat op scheen te kunnen krijgen. Uit het bran dende perceel is niets gered kunnen worden. Hoe de brand kan ontstaan zijn in dal gedeelte, waar iiij is begonnen, verklaart Pooi niet te begrijpen, aangezien hij daar in het geheel niet met vuur is geweest. Trou wens een koffielichtie in het gewoonlijk door hem be woonde "gedeelte schijnt het eenige vuur te zijn ge weest. dat den lOden in het huis aanwezig was. Broek op Langendijk. Sedert eenigen tijd is door verschillende reizigers geklaagd over het gemis van een wachtlokaal aan het station alhier van de H. IJ. S. M. Thans is daarin in zooverre verbetering gebracht, dat een deel van de goederenloods als wachtlokaal is ingericht. Zuidscharwoude. In een gehouden vergadering van de afdeeling Zuicl- Scharwoude van de Naamlooze Tuinbouw- en Handels- vereèniging aan den Langedijk. werd met zoo goed als algemeene stemmen aan het Bestuur machtiging verleend, om in gecombineerde vergadering van ver schillende besturen van Tuinbonwvereenigingen naar goedvinden te handelen bij het bespreken van de mo gelijkheid en de middelen om vanwege de vereenigin gen een eigen afzetgebied te verkrijgen voor de pro ducten. St. Maartensbrug. De vereeniging Nut en Genoegen te St. Maartens brug hield Woensdagavond in hel lokaal van den heer W. Swarthof haar eerste bijeenkomst in dezen winter voor leden en geintrodueeerden. De zaal was gevuld met belangstellenden. Nadat de voorzitter, de heer A. Olie allen hartelijk welkom heette en de secretaris, de heer Jb. Langerveld de notulen der vorige vergade ring had voorgelezen, welke onder dankzegging onver anderd werden goedgekeurd, werd een aanvang gemaakt met de verschillende werkzaamheden. Achtereenvolgens kregen wij te hooren eene lezing getiteld: „Vergeten" van den lieer A. Olie; muziek van de heeren Best, Koning en Krijgsman; een "gedicht ,'t Ronde Putje" vau den heer W. Verkroost; „Wil lem en Sienue van Krabbendieke" van de dames den Hartog; de phonograaf van den heer S. Schager; „Sijn en Trijn of Wij zijn maar Boerinnen" van de dames ii. en J. Appel; een Tableau Vivant, voorstellende de luchtscheepvaart van den heer Jb. Langerveld; een tooneelstukje getiteld: „Fotograaf Telefonist" van de rederijkerskamer „Onderneming"; de phonograaf van den heer S. Schager; „De Couveuse" van den heer I'. Swarthof en mej. A. W. SwarthofJansen; „Handjes voor de oogen" van mej. den Hartog; muziek van de heeren Best, Koning en Krijgsman en tot slot: „Col lecte voor de Algemeene armen" van den heer W. Blaauw. Daar het inmiddels vrij laat geworden was, half twee ongeveer, sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan allen die hadden medegewerkt Lot het welslagen van dezen avond. Voegen wij hier nog bij dat het wenschelijk zou zijn, om stukken die de grenzen van welvoegelijkheid overschrijden, nimmer meer toe te laten. Noordscharwoude. L.l. Woensdagavond hadden wij het genoegen, een concert bij te wonen in het lokaal van den heer K. jBood door het Harmoniegezelschap „Excelsior" alhier. Om alle nummers van het programma de revue te laten passeeren, zou ons te ver voeren. Ons inziens is deze uitvoering (de eerste onder lei ding van den heer P. Pranger te Hoogwoud), goed geslaagd te noemen en alle muzieknummers werden zonder uitzondering door het vrij talrijke publiek met aandacht en belangstelling gevolgd en verwierven bij wijlen veel bijval. Het ter afwisseling gegeven kluchtspel „Stotteraars in soorten" liep goed van stapel en werd luide toege juicht, evenzoo de voordracht „De bruiloft van Neef Janus". „Excelsior" kan over den afloop van dit concert te vreden zijn; haar optreden getuigde van goede, gere gelde oefening. Een woord van hulde aan den heer Pranger, in wien dp vereeniging ongetwijfeld een ijverigen en bekwamen directeur heeft gevonden. „Prijzig" land. Op den 7en December 1.1. werden te Kakhuizen uit eene nalatenschap in publieke veiling gebracht eenige perceeltjes land, meestal bouwland, gelegen buiten de stad, onder de gemeenten Enkhuizen en Bovenkarspel, met een oud woonhuis, samen ter grootte van 11.72.85 iT.A., die verkocht werden samen voor 58810. Daar onder waren 5 perceelen (met het huis) aaneengelegen aan den straatweg naar Bovenkarspel, even buiten de stad, samen groot 1 H.A. 15 A. en 45 c.A., die op brachten 9370, en 6 andere perceeltjes, aaneengelegen aan den straatweg en de Stadsvest bij de Westerpoort samen groot 2 H.A. en 33 A., die verkocht werden voor 13170. Provinciale Statenverkiezing. HELDER. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing (offi cieele candidaatstellingvoor een lid van de Provin ciale Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. S. Jaring, zijn als candidaten opgegeven, de heeren A. P. Staalman, (Chi.-dem.), candidaat der Chr. dem. kiesver. „Neder land en Oranje", aldaar; Jac. Joh. Verfaille, (lil"), can didaat der lib. kiesver. „Helder", aldaar 'en Texel" op Texel en F. S. E. .M. Wijs (katholiek), candidaat j der R.-K. kiesvereeniging „Eendracht" aldaar. Raad Barsingerhorn. Vergadering van den Raad der gemeente Barsinger horn op heden Zaterdag 12 December 1908 des mor gens te 11 uur. Aauwezig alle leden. Voorzitter de heer J. Spaans Dz., Burgemeester. Na opening der vergadering volgt de lezing der no tulen door den secretaris, den heer P. Bronder, welke uitvoerige notulen onder dankzegging voor de accurate weergave worden goedgekeurd. Is ingekomen van Ged. Staten de goedkeuring van de kohieren van Hoofdelijken Omslag en Hondenbe lasting; Algemeene Politieverordening en de rekening der gemeente over 1907. Van de afdeeling Kolhoru van den Bond voor Staats- pensionneering was een adres ingekomen met het ver zoek om in de adhaesie-betuiging aan H. M. de R0. ningin aan te dringen op een ouderdomspensioen zon. der premiebetaling van den kant der verzekerden j Dit adres zal in de volgende vergadering worden be. j handeld, als ook het concept-adres aan de orde zai 1 worden gesteld. 1 Van het bestuur van de Vereeniging Visschersbelan- gen te Kolhorn was een schrijven ingekomen waarin B. en W. en Raadsleden hartelijk dank werd gezegd I voor het aanbrengen van den loopsteiger te Kolhorn De laatste kasopname gaf een ontvangst aan van 17439.46%, een uitgaaf van 15916.64%, dus was in kas en moest zijn 1522.82. Aan de orde is nu het punt waarvoor deze verga- dering was belegd, nl. het afkoopen van het tiendrecht van een perceel weiland onder de gemeente Schagen liggend. Zooals u kunt weten, zegt voorzitter, moet het tiendrecht voor 1 Januari 1909 worden afgekocht gebeurt dat niet, dan zal een schattingscommissie een schadeloosstelling voor (le tiendheffers bepalen en zal de tiendplichtige gedurende 30 -jaren 55/100 pet daarvan als verhooging van zijn grondlasten moeten betalen. De Diaconie te Schagen heeft het recht van heffing en stelt dat afkoopbaar tegen 1 50 per H A bouwland en 5 per H.A. grasland. B. en W. stel- len voor dit tiendrecht voor dat bedrag af te koopen waarmee de raad zich algemeén vereenigt. Hierna sluiting. Valsche munt. Den laatsten tijd kwam het te Utrecht meermalen voor, dat valseh zilvergeld in betaling werd gegeven in 't bijzonder valsche guldens. De politie stelde alle pogingen in het werk, om te ontdekken van waar de valsche muntstukken in om loop werden gebracht, wat ten slotte tot resultaat had dat de recherche een persoon meer in 't bijzonder naging en geruimen tijd diens doen en laten gade sloeg. De gegevens, die op deze wijze ongemerkt werden verkregen, leidden er toe om den bewusten persoon aan te houden. Maandagavond, toen de man zijn huis verliet en zich langs den Leidschen weg stadwaarts begaf, werd hij door twee rechercheurs ge arresteerd en overgebracht naar het politie-bureau aan de J. P. Koenstraat, waarna een huiszoeking werd ge daan in de woning aan de Bleekerskade. Eenige voor werpen werden in beslag genomen. Gisteren is de aan gehoudene ter beschikking van de justitie gesteld; de man is kartonwerker van beroep en woonde nog maf kort in Utrecht. Hij kwam uit Amsterdam, waar hij termoedelijk relaties moet hebben; daar is op j-erzoek der Utrechtsche politie een onderzoek ingesteld, om te weten te komen in hoever medeplichtigheid in de hoofdstad heeft bestaan. Vogelbescherming. Van wege de Natuurhistorische Vereeniging komt eene commissie op Texel een onderzoek doen naar de mogelijkheid om een uitgestrekt terrein in te richten voor vogelbescherming. Men wil de in zee je- legen buitenschorren, nabij den polder „Eendracht indijken en dit geheele uitgestrekte terrein bestemmen ais broedplaats voor ettelijke vogelsoorten. Het oord is zeker, uitstekend gelegen en zal ook gemakkelijker zijn te bewaken dan andere terreinen, c.och de kosten voor inrichting zuilen stellig vele duizenden beloopen. Oudkarspel. Voor een volle zaal had 11. Maandagavond in de kolfbaan van den heer H. J. A. Biiekmann alhier, eene openbare uitvoering plaats door de Kinderkoren, onder leiding van het hoofd der school, den 'heer \Y. Vis Jz. Behoudens een enkele uitzondering (men herinnere zich ..Zoo n Dief") werden de verschillende zangnum- merljes over 't algemeen goed ten gehoore gebracht en verwierven veel bijval; vooral „Knorrig Liesken' werd goed gezongen en luide toegejuicht. Het slotnummer „Goud muillje", operette in 2 be drijven van W|. A. Brandts Buijs Jr. werd werkelijk heel goed uitgevoerd. Tooueeldiecoratief, belichting en bovenal de mooie cosluums verhoogden den goeden indruk en brachten ongetwijfeld veel bij tot het wel slagen van dit nummer. Een daverend applaus loonde den heer Vis voor de moeite, die hij zich moet heb ben getroost, om deze operette een goed verloop te doen geven. Een gezellig bal besloot den avond Bedriegerij. Bij een der bankinstellingen te Amsterdam vervoeg-» den zich eenige landverhuizers, uit Kaflada terugge keerd. Zij boden o. m. een bankbiljet van lOOdollar ter wisseling aan. Bij nader onderzoek bleek het een biljet van 1 dollar te zijn, waarop in cijfers en in let ters op de daarvoor aangewezen plaatsen de aanduiding 100 dollar was geplaatst. Hierover ter verantwoording geroepen vertelden zij het volgende: In New-York zagen zij een heer voor zich uitloo- pen, die een portefeuille verloor, waar naar een an der persoon greep. Een onzer landverhuizers sprong vol verontwaardiging naar voren en ontrukte den lang- vinger zijn prooi om haar den rechtmatigen eigenaar terug te geven. Deze bleek geen ondankbare te zijn en wilde den eerlijken vriend 10 dollar geven als be looning. Hij had echter toevallig slechts biljetten van 100 dollar bij zich. Onze landgenoot wist daarop wel raad. Zoo'n extratje van 10 dollar, eerlijk verdiend, kun je je niet laten ontglippen. Hij gaf hem daarom van zijn eigen geld 30 dollar terug, waarmede de gauwdief zonder opzien te baren, zich in allerijl uit de voeten maakte. Anna Paulowna. Zaterdagmorgen kwam schipper J. K. alhier binnen met een vlet beladen mei siroo. De vlet dreef echter als t ware op de lading; deze was in den Zijper boezem lek geslagen en daar in dezen zinkenden toe stand geraakt. Voorwaar voor den schipper geen voor deeltje. 8 Anna Paulowna. Naar we vernemen zjjn tegen de plannen voor de onteigening, betreffende den spoorweg Van Ewjjckslnis— Schagen, bjj het Gemeentebestuur alhier door eenige belanghebbenden bezwaren ingebracht tegen het niet y er meld staan van overwegen op gemelde plannen tot behoud van verbinding tusschen hunne landerijen. De termjjn van tervisie-ligging van deze stukken is thans verstreken. Anna Paulowna. Voor het onderzoek naar de lichamelijke geoefendheid zoowel als naar de Militaire bekwaamheid van lotelin- gen hebben zich zeven deelnemers aan de lessen van het V. M. O. ter socretario dez"r goinoonte aangemeld. Anna Paulowna, Donderdag 10 Decomber hield de IJsvoreeniging „Een dracht maakt Macht" alhier in Veeiburg eene vergade ring. Door het ongunstige weder viel over de opkomst der leden niet te roemen. Na een openingswoord door den Voorzitter, den heer Jb. Bakker, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Hierna volgden een paar mede- deelingen. le. Een schrijven van het dagelijksch bestuur van den IJsbond H. N. K, met de dringende aanbeveling om in het komende seizoen toch vooral de insigne van den bond te dragen en verder bevatte de brief het ver zoek, om vooral naar het „Nieuws van den Dag" jjsbo- richten te zenden. 2e. Een vragenlijst, die door de ver gadering werd ingevuld. De Secretaris kreeg nu het woord, tot ultbrenging van zijn jaarverslag. Ditmaal kon dit heel kort zijn, aange zien er weinig in het afgeloopen seizoen was voorge- i uilen. Het was een winter geweest vol ongemak en teleurstelling voor het bestuur, die daarenboven d°°r de groote wisselvalligheid van het weder veel gH'd had verslonden Doordat de rekeningen nog niet waren ingekomen- werd de rekening en verantwoording van den Penning' meester uitgesteld tot een volgende vergadering. beschrijvingsbrief gaf geene aanleiding tot diepgaan^ besprekingen eu de afgevaardigde kreeg rij maild®*> au de periodieke aftreding werd als bestuurslid B»*.

Schager Courant | 1908 | | pagina 2