Attentie! Woensdag 23 December IR08 25ste Jaargang. No. 4424 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Uitc, evers TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Li» de volgende week zal de De vragenbus bevatte een drietal vragen, waarvan en Suuger (Jourant verscnnnen die aan mond- en klauwzeer lijden, schadelijk is voor op Dinsdagavond, Donderdagavond, Zaterdagavond Heeren Correspondenten en Adverteerders gelieven hiervan goede nota te nemen voor tijdige inzending hunnerversla gen of advertentiën. In 't No. van Donderdag avond worden de Hieuw» jaarsgroeten geplaatst DE UITGEVERS. Plaatselijk Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdag avond. Bü inzending tot 's morgens 9 ure, worden ABVERTËNTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephnon Xo. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0 25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ataitilit- Almicei Nicus- Dit nummer bestaat uit ticee bladen- wordt aanbevolen boven een gemeenschappelijke over- De vergadering werd bijgewoond door 40 leden, 18 diepte. Het was donker, mistig weer en niets te zien eenkomst. gasten en 3 eereleden, de heeren C. Nobel, De Gier en geen kreet werd gehoord. Daarna wordt behandeld de termijn van opzegging, de duur der dienstbetrekking, de redenen waardoor de dienstbetrekking ophoudt. Een beknopte arbeidsover eenkomst wordt door spr. aanbevolen. Ook deze inlei, ding wordt met een luid applaus beloond. Medegedeeld werd dat doorprof. Drucker, de vader van dit arbeidscontract een brochure is saamgesteld ij lil over Punt- en verkrijgbaar is gesteld voor 10 cent. de eene luidde of kaas gemaakt van melk van koeien r> i uc cciic luiuuc ui rvacto guiiraaiit v au iticnv a-u nuviv/ii het gebruik. Oudleerlingen. (Vervolg van 2e blad.) De heer H. S. Eriks van Petten verklaart, dat hij bij den handel steeds billijker terecht kon dan bij het C. B. Nadat de heer G. Nobel op de verschillende aanmer kingen van antwoord heeft gediend, wordt het woord gegeven aan den heer P. Jz. Eriks van Hoorn, die^ be sprak de behandeling van reincultuur of zuursel bij de Edammer kaasbereiding op de boerderijen en kaasfa- De heer P. Eriks Jz. oordeelde dat de kaas niet scha- delijk is voor het gebruik. De tweede vraag was: hoe staat het tegenwoordig i met het fabriceeren van melkpoeder? De heer C. Nobel acht zich niet direct competent daarop te antwoorden, maar meent dat de zaak zoover heen is, als ze was. Melkpoeder is, hoewel niet ge makkelijk, te maken, maar men is niet in staat van dat melkpoeder weer melk te maken. De heer P. Jz. Eriks deelt mede dat de zuivelconsu- leni van een buitenlandsche firma een paar tabletten had ontvangen, waarvan de eene melk, de tweede melk chocolade zou leveren. Maar hoe zorgvuldig de proeven ook werden genomen er werden geen resultaten ver kregen, De derde vraag was: wat is er bekend over de var kenspest. De heer G. Muijs deelde mede dat de resul taten voor de inenting dit jaar niet schitterend waren. De veeartsen hadden een schrijven ontvangen daar mee op te houden. Spr. hoopt spoedig andere bijzon derheden te kunnen meedeelen. Bij de rondvraag die nu volgde, nam de heer C. Nobel het woord. Spr. werd er zooeven aan herinnerd dat juist op dezen dag 12 jaar geleden de Rijks-Land- bouwwinterschool is geopend en het 10 jaar geleden is dat de vereeniging der Oudleerlingen is opgericht, 't Is met het oog op deze feiten, dat spr. een kleinen terugblik wil werpen in het verleden. Toen de school werd opgericht werd door vele man nen der praktijk een groote mate van wantrouwen ge voeld tegen deze inrichting. Men vreesde dat daar boeren zouden worden gekweekt die geen boeren wa ren maar heeren-hoeren. Men vreesde allerlei nadeelen en G. Muijs. Haringhuizen. Maandagvoormiddag hadden we liier weer het be wijs te zien, dat een ongeluk gauw gebeurd is. Twee paarden waren achler een boerenwagen vastgebonden om met het vóórgespannen paard ergens te gaan ploe gen. Het paard van den heer A. Scnenk kreeg van 't andere, van den hr. Kooijman, zoo n harden slag te gen 't bovendeel van den voorpoot, dat die gebroken was, totaal kapot. Gelukkig was 't paard, dat alge- maakt moest worden in n fonds. Die zich assureert krijgt nog wat, een ander heelemaal niels. ben Nederlandscne vliegmachine. Het Dagblad van Roberdam kan een en ander ver teilen over de vliegmachine uitgevonden door den heer J. D. Robijns te Briellèi Wij ontieenen er het vol gende aan Allereerst zij medegedeeld, dat met hel toestel, dat zoo juist gereed is gekomen, nog geen enkele proef is genomen, zoodat net natuurlijs nog moet blijken of net zal voldoen aan de eischeu die een goede vlieg machine moeten worden gesteld. Zijn vervaardiger heefl echter gegronde hoop, dat het aan de verwachtingen zal beantwoorden. Het geheel, behalve natuurlijk de motor en eenige onderdeelen, vervaardigd van alluminium, is een z.g. hélicoplere, d.w.z., een vliegmachine, waarbij de zweei- vlakken ontbreken, zoodat de luchlschroeven moeten zorgen voor het süjgen en het voortbew egen. Het voor ste gedeelte beslaat uit een langen, horizontaal lig- genden kogel, op welks punt een klein kegeltje is ge plaatst, waaraan de twee-nladertge kleine senroef is be vestigd. Door zijwaarts geplaatste vlakken gaat de ke gel naar achteren over in een vierkant, waaraan we der een driezijdig prisma is verhonden, waarvan de evenwijdige vlakken dus horizontaal liggen, 't Lichaam eindigt dan bi een groot plat vlak, dat den vorm heeft van een vischstaart. in net midden van het boven vlak van het vierkant verheft zich een stang, waaraan de groote gebogen bladen van de groote schroef zijn bevestigd. Onderaan zijn naast elkander twee wieltjes aangebracht, in hel midden van den kegel één, zoo- op hen bestaan en het wantrouwen dat er heerschte is een van de oorzaken dat het aantal leerlingen zoo gering Was. In plaats dat de school vooruitging in aantal brieken. Met verschillende instrumenten gewapend vei- j jeer]jngen ging zij achteruit, totdat er eensklaps een klaarde de inleider de aanwezigen in een helder betoog kentering kwam in den toestand en de toevloed belang- op duidelijke wijze de behandeling van dit zuursel. steeg. Maar niet alleen is het aantal leerlingen ^.,.,..,GrTfnf*an ntorHpTl tl P> van het verblijf der leerlingen hier te Schagen, men was er bang voor dat een verblijf in Schagen verkeerd m net miuucn van uen Keger een, zuu- ien zou werken. De school heeft dan nu 12 jaar het geheele toestel gemakkehjk over den grond Verschillende opmerkingen en aanwijzingen werden de aanwezigen gegeven, die men zooals spr. meedeelde, in hoofdzaak terug zal vinden in een over dit onderwerp uitgegeven brochure van den heer Dr. Scliey te Hoorn. Een hartelijk applaus beloont spreker voor zijn belang rijke bijdrage. De heer G. Bruin, van St. Maarten, deelt mede dat hij gedurende 2 jaar reincultuur gebruikt en met de beste resultaten. Spr. had vroeger last van losse kaas, wat met het gebruik van reincultuur bijna geheel is verdwenen. x De heer J Best constateerde met het gebruik ma ken van reincultuur een verbetering van het gebrek Boekel-scheurtjes op de kaasfabriek van spr. De heer H. S. Eriks van Petten geeft de voorkeur aan 't gebruik van lange wei, daur deze methode uiterst "^Het voegende onderwerp op den beschrijvingsbrief was: Wat kan er door onze vereeniging gedaan wor den tot verbetering van zaaigranen. De heer H K. Koster die dit punt inleidde begon met te zeggen, dat het bestuur het verwijt had ge hoord dat alleen gelet werd op de belangen van de kaasbereiders en veefokkers, en daarom was dit punt ^st^^rinnert'erverder aan hoe de tarwe is ver- edeid'geworden en welke uitnemende resultaten deze veredeling voor den landbouwer heeft gebracht. Is dit ook niet eens van toepassing te brengen op andere gewassen zijn ook daar geen variëteiten uit te zaaien nfet ahT' doel een hoogere opbrengst? Spr. meent Tan wel en daarom zou hij zich wel in verbinding willen stellen met den heer Broekema te Wagenmgen. die zich druk bezig heeft gehouden met de veredeling ,ler tarwe en hem eens te vragen variëteiten voor ergranenDat zaad dan van den heer Broe.-cema ontvangen zou door eeu bouwer kunnen worden uitge vend en later het zaaigraan daarvan aan de leden beschikbaar worden gesteld. Door zoo te handelen meent spr een goede daad te doen. Op dezelfde wuze 1» de zustervereen ging in Groningen reeds werkzaam. Men stelt zich voor 2 H.L. zaaizaad aan te koopen en verder te handelen als boven gezegd. De heer C. Nobel meent dat de heer Broekema zich wel bezig houdt rr.et de veredeling van de tarwe en acht het beter dat de lieer De Gier hier als voorlichtei optreedt. Spr. zou dit voor deze vereeniging ook el8«"' aardiger vinden. Spr. brengt ook nog onder de aan dacht dat ook Noorderkwartier al reeds werkzaam is voor de veredeling der tarwe. Verder doet spr toe zegging bü de commissie van toezicht op de proet velden steun te vragen voor hetgeen de vereeniging der Oudleerlingen wil doen in deze. anni,118 De vergadering hecht onder een daveiei PP haar goedkeuring aan de voorstellen van he Als commissie van toezicht op deze proeven zu optreden de heeren De Gier, H. Koster en P. e t. Door den heer G. Nobel worden nu eenige mededee- lingen gedaan omtrent de wetgeving op hetarbei - contract in verband met den landbouw. Spi- behandel uitvoerig de verhouding tusschen werkgever en werk nemer wat aangaat het loon, het gedeeltelijk daarvan geven'in eerste levensbehoeften, de uitbetaling daarvan, de plaats waar dit moet geschieden, de termijnen van die uitbetaling, het staangeld (om uit te verhalen de schade veroorzaakt door den arbeider), wat beslist schriftelijk mofet worden geregeld. Verder werden bijzonderheden meegedeeld over het boetestelsel, over het verliezen en behouden van het loon door den arbeider, het beslagleggen daarop door den werkgever, den wekelijkschen rustdag. Uitdrukke lijk moet worden overeengekomen dat op Zondag ar beid zal moeten worden verricht. Een overeenkomst tusschen den werkgever en eiken arbeidei afzonder ij veranderd, ook de inrichting zelf is dat. Eerst ge opend in een lokaal van het cafe van den heer W. Roggeveen, later in dat van den heer Joh. de Beurs, werd later een eigen gebouw betrokken, dat met de noodige festiviteiten is geopend geworden. Kort ge leden bleek de school te klein en toen heeft het Gemeentebestuur van Schagen genoeg energie gehad om te zorgen voor een beter gebouw, meer beantwoor dend aan de eischen die gesteld konden worden. Wij moeten dat Gemeentebestuur de eer toekennen, dat het deze gelegenheid heeft aangegrepen om een inrichting als noodig was in het leven te roepen. Hem komt daar voor een woord van dank en hulde toe. De zaak staat nu heel anders dan ze voor 12 jaar stond. In den loop der jaren zal, zoo heeft de inspec teur eens gezegd, het aantal leerlingen die deschool zullen bezoeken afhangen van de leerlingen diede school verlaten. En dat is een waar woord geweest. De leerlingen die van de school zijn gekomen, hebben be wezen deugdelijke boeren te zijn en heeft het idee in gang gevonden algemeen, dat de jongens op de school iets goeds leeren. Ik geloof, zegt spr., dat die leer lingen het middel zijn geweest de school in de pro vincie een gunstigen naam te geven. De oudleerlingen zijn bijna allemaal geworden deugdelijke boeren, en al zijn zij zelf nog niet voor eigen rekening werkzaam, in de praktijk hebben zij toch bewezen flinke mannen te zijn. Dat is een groot geluk. Zij hebben op de school een hoeveelheid kennis op gedaan, hun blik verruimd, waarbij zij ook te weten zijn gekomen, dat er aan hun kennis nog veel ontbreekt en dat zij niet de wereld behoeven in te gaan om eens aan andere menschen te leeren, hoe het moet worden gedaan. Zij zijn gelukkig lot het besef geko men dat zij niet alles weten, maar dat zij toch kunnen meehelpen om de wetenschap vooruit te brengen. Zij hebben niet te veel verbeelding, zij zijn eenvoudig gebleven, hebben in de praktijk wat gepresteerd en dat heeft bepaald meegewerkt om de school te doen krijgen een beteren naam. Maar in de tweede plaats dankt de school veel aan de vereeniging van Oudleerlingen. Ook die heeft in hooge mate meegewerkt. Het is spr. dan ook een ge noegen op dezen dag de vereeniging te kuuaen geluk- wenschen met hetgeen in den loop der jaren door het energiek optreden van het bestuur voor den landbouw is gedaan kunnen worden. Deze vereeniging en het bestuur hebben getoond, heei wat te kunnen tol stand brengen, en ik wensch dan ook hulde te brengen voor die werkzaamheden. Ik hoop dat de vereeniging zal blijven groeien onder de lei ding van een werkzaam en vindingrijk bestuur voor het algemeen belang van den Landbouw en dat alle leden hunne krachten' zullen inspannen om die werk zaamheid en daardoor de vereeniging steeds grooter en grooter te doen worden. (Daverend applaus.) De heer G. Nobel deelt mede. dat 1 nieuw lid is toegetreden en neemt daarna in eenige welgekozen woor den afscheid van de vereeniging als secretaris. De voorzitter brengt daarna alle hulde aan den scheidenden functionaris, die als vertegenwoordiger in den bond van Oudleerlhigen zal worden gehandhaafd De heer C. Rest geeft Ln overweging om de be kendmakingen over het weer van het meteorologisch instituut te Utrecht, meer algemeen te verspreiden, zoo dat m den oogsttijd bijv. in elk dorp deze weerverwach- tingen bekend zijn. 'Het bestuur zal dit punt overwegen. De voorzitter sluit daarna de vergadering mei een algemeen woord van dank aan allen en in 't bijzon der aan den heer C. Nobel voor d- zooeven gesproken waardeerende woorden. De heer H. Koster bracht nog woord van hulde aan voorzitter voor zijne uitnemende Leiding. gereden kan worden. Binnen in het vierkant, dat van onderen open is, bevindt zich de motor, waarbij de bestuurder plaats neemt, wiens beenen onder het toe stel uitkomen. Naast hem in de wanden en voor hem in de vlakken, die in den kegel overgaan, zijn kijk gaten aangebracht. Natuurlijk zijn er nog wat stangen en riemen, maar overigens is deze eigenaardige vliegmachine van be duidend eenvoudiger constructie dan wat tot nog toe op dit gebied beslaat. Het geheele toestel weegt 190 lv.G., is daarbij slechts 4.85 meter lang, terwijl de kosten een kleine f 2000 beloopen. En nu is het wachten nog maar op geschikt weer. Zijn uitvinder en vervaardiger zal dan plaats nemen bi het luchthuis, dat de Laatste maanden al zijn denken en streven in beslag heeft genomen en waar hij geheel in opgaat Zal t blijken een wondere Nederlandsche vogel te zijn? We hopen het met den heer Robijns van harte gaarne. Slagen de proeven, gaat alles naar wensch, dan zal een Nederlander de eer toekomen de moderne vliegkunst een reusachtig eind vooruit te hebben ge bracht, door een vinding die al het bestaande in een voud van constructie verre overtreft en waarvan de kosten kunnen leiden tol een snelle aanpassing aan de praktijk. Het eenige waarvan de heer Robijns nog niet ze ker is, betreft den molor. Hij denkt, dat misschien 5 P.K. daarvan te zwak zullen blijken, maar zegt, in ieder geval, niet meer dan 20 paardekracht noodig te hebben; dan zouden de kosten f 4000 hooger wor den. Waar eens in 'n blad verteld werd, dat de uit- der reeds 7 jaren aan deze machine werkte, kunnen we nog mededeelgn, dat in Juli van dit jaar met de vervaardiging is aangevangen. Een internationaal dagblad. De „Vlaamsche Gazet" van 19 Decémber bevat een pleidooi voor een grootsch plan. .Men wil in alle hoofd steden van Europa alsmede te Tokio en te New-York een groot dagblad doen verschijnen, dat wel geheel het nationale karakter van de plaats van zijn verschij nen zal dragen, maar hoofdzakelijk ten doel zal heb ben, het vredesdenkbeeld te verbreiden. Het centrale bureau zal Brussel zijn; daar zullen althans alle hoofdredacteuren bijeenkomen in tijden wanneer de vrede bedreigd wordt, teneinde het program voor de vredespropaganda vast te stellen. Het is niet geheel juist, zooals eerst gemeld werd, dat het plan uitgaat van den Nederlandschen Bond Vrede door Recht. Het is opgezet door den Belgischen correspondent van dien Bond, den heer J. H. de Vries, publicist, in vereenigirg met Karei van de Woestijne, letterkundige, en mr. J. Hoste Jr. Op hun verzoek heeft de bond zich tot den heer Carnegie gewend om zijn steun te vragen voor een onderneming, die Tusschen de machine. Zondagmiddag half vijf, terwijl de stoomboot de „Pre sident Steyn" der reederij Fop Smit en Co. (dienst GorinchemDordtRotterdam) te Bolnes aanlag, had de 1ste machinist Jan van Gemert bij het smeren der machine het ongeluk bekneld te geraken tusschen de krukas. De ongelukkige overleed spoedig en laat een vrouw met vier kinderen na. Ellende. In de Alkm, Ct. schrijft de arts Schroder: Gisteren bezocht ik een gezin, bestaande uit twee bejaarde ziekelijke menschen. Zij hadden den ganschen dag en den geheelen voorafgeganen niets anders genut tigd dan... water. De laatste brandstof werd juist verbruikt. De laatste drie centen plus vier halve centen waren ingewisseld voor twee halve-stuiverstukken voor muntgas voor den winkel. In dien winkel gaat nagenoeg niets om; trouwens de winkelvoorraad is uiterst gering. Het heet nog altijd in den mond der echte oude Alkmaarders, dat in onze stad gebrek onbekend is. Helpt gij eens, M. de R., om deze uitspraak te verwijzen naar de plaats waar ze behoort: het rijk der verdichtsels en der dwalingen. Groentenlaadplaats Broek op Langendijk. De verzending van groenten naar het buitenland, was het vorige jaar veel minder dan dit jaar. In de week vóór Kerstmis van dit jaar werden van de laadplaats te Broek op Langendijk verzonden 109 wagonladingen, terwijl in dezelfde week in 1907 wer den verzonden 60 wagonladingen groenten. Burgerbrug. Naar wij vernemen zal de rederijkerskamer „Eens gezindheid' alhier, dezen winter toch weer een too- neelstuk opvoeren, niettegenstaande voor korten tijd door de leden een besluit werd genomen, voorloo- pig niet meer te spelen. Burgerbrug. Het jaarlijksche prijsbiljarten in het café van den heer Abbenes alhier, had Zaterdag l.L plaats. Door ruim 60 kampioenen werd aan den wedstrijd deel ge nomen. De prijzen, die door den ondernemer uit een ruime beurs waren aangekocht, bestonden uit wild en sigaren. Bond van Zangvereenigingen. Tot lid van den „Bond van Gemengde Zangvereeni gingen in Noord-Holland" is toegetreden hel Kerkelijk Koor der Ned. Herv. Gem. te Bergen. Harenkarspel. Mej. G. Plaatsma|n, van alhier, thans onderwijzeres te Losser, is als zoodanig benoemd aan een der O. L. Scholen te Enschedé. Een vergissing. Men meldt uit Iluizum aan de „L.GL": Een vader gaf dezer dagen bij den ambtenaar van den Burgerüjken Stand een kind aan als te zijn van het mannelijk geslacht. Toen hij terugkwam vertelde de baker hem, dat het een meisje was. Een rechter lijk vonnis zal nu noodig zijn om de zaak weer in 't reine te brengen. Gasverstikking. Maandig werd de 73-jarige J. Mulder, bewoonster van het Doopsgezinde Gasthuis te Groningen, door gas verstikking dood gevonden. In den verkeerden zak. 't Was Zondagmiddag vol in de St Wiltebrordus- kerk. Geen plaatsje onbezet. Op een der achterste ban ken zitten twee heeren als opeengedrongen. Tijdens den dienst merkt een der heeren dat zijn buurman in zijn zak komt, en denkt: „een wolf in een schapen vacht." Om geen opschudding te veroorzaken, en waar zich niets in zijn zak bevond, Laat hij dat stillekens toe. Na de godsdienstoefening bemerkt hij, tot zijn ver bazing. dat in zijn zak een goed gevulde portemonnaie zit waardoor hij dadelijk de toedracht der zaak be grijpt Onder het collecteeren had zijn buurman eenig geld uit portemonnaie genomen en daarna deze in plaats van in zijn eigen, in ander mans zak, laten glijden. De vinder wachtte zijn kerkbuur op en gaf dezen zijn eigendom terug waarvoor hij met vriendelijke woor den en een handdruk bedankt werd. 't Gebeurde te Amsterdam. Een kolossale vangst. Een merkwaardige, daarom toch volstrekt niet zeld zame, bewoner van den Oceaan is de Zonvisch, door de Engelschen Sunfish, door de Franschen Poisson- lune, door de Duitschers Mondfisch, ook wel Klump- fisefc genoemd. Alle zeeën op alle breedten zijn hem goed, met kleine voorkeur tot de Middellandsche Zee. Zij behoort tot de familie der Gymnodontideeën, af- deeling tetrodonten of viertandigen, en haar mooie naam is Orthagoriscus mola. Haar mond is klein, bui ten verhouding met den kolossalen omvang die het lichaam soms heeft, zoodat zij niet als roofdier be kend staat, en zich waarschijnlijk moet tevreden stel len met plantaardig voedsel op den bodem der zee. Lengte en hoogte zijn vrijwel gelijk, en beweegt zich tusschen Vé en 2 meter. Het exemplaar, dat den 18 September door den stoomer Fiona te Svdney werd ongetwijfeld de vredeszaak zeer zou kunnen bevorde ren, maar de schaduwzijde heeft dat zij dertig millioen aangebracht, is echter van grooteren omvang. Het Ned. zou kosten. Zeewezen, waaraan dit bericht ontleend is, geeft van Secretariaat Holl. Maatsch. van Landbouw. dezen monstervisch een afbeelding. Hij raakte in de Werd er onlangs bericht dat in het hoofdbestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in den laatsten tijd niet de gewenschte harmonie bestond, thans wordt gemeld, dat de heer A. Korteweg eervol ontslag aangevraagd heeft als secretaris-penningmeester Poging tot moord. Zaterdagavond omstreeks half elf heeft te Maarssen een berucht persoon, die reeds vele vonnissen achter den rug heeft, een vrouw na een woordenwisseling, met een mes gestoken. De ongelukkige werd terstond naai het St. Andrea's gesticht te Utrecht vervoerd en aldaar geopereerd; men vreest voor haar leven. De dader is des nachts door de politie nabij zijne woning gearresteerd. Slachtoffer van de mist. Teuntje Kaasjager, 16-jarige dienstbode bij den heer Van Loenen, deurwaarder te Zalt-Bommel, begaf zich met de gierpont naar den overkant om hare te Tuil wonende ouders te bezoeken. Midden op de rivier haalt de veerknecht het veergeld op, het meisje betaalt, keert zich om, loopt de pont af en verdwijnt in de schroef verward en bracht zoo het schip tot stil stand. Eerst in de haven, waar de stoomer met behulp van zijn tweede schroef was aangekomen, kon het mon ster losgemaakt worden en bleek het een gewicht te hebben van ongeveer 2000 K.G., waar het tot heden grootst bekende gewicht van een gevangen tetrodont 500 K.G. bedraagt. Zijn vleesch is oneetbaar en verspreidt, vooral ge kookt, een walgelijken reuk. Ook zijn traan, waarvan hij een groote hoeveelheid meedraagt, heeft om de scherpe lucht die ze, als olie gebruikt, van zich geeft, een slechten roep, eigenschappen, zeer onaangenaam voor anderen, en die van de jacht afschrikken, maar het voortbestaan van de soort waarborgen op bevre digende en voorspoedige wijze, waarvan de afbeel ding het getuigenis aflegt. De visch is, als vergoeding voor zijn weinige aan trekkelijkheden, met een sterk lichtgevend vermogen bedeeld, waarschijnlijk om zich op de groote diepten, waar zij voedsel moet zoeken, bij de volstrekte duis ternis die daar heerscht, eenig licht te verschaffen.

Schager Courant | 1908 | | pagina 1