Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Gemengd Nieuws. RECLAMES. Een gelegenheid voor Schagen. vrouwen. Zij toch hadden gaarne het ongerief van het rooken er voor over om steeds in het gezelschap der mannen te blijven, daar zij anders te dikwijls verstoken bleven van het voorlezen der krant en het vertellen der uit de stad meegebrachte nieuwtjes. Verkiezing Prov. Staten Noord.Holland. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Helder (vacature-C. S. Jaring) werden uitgebracht 4050 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren A. P. Staal man (Christen-democraat) 2144 stemmen en Jac. Joh. Verfaille (lib.) 1906 stemmen, zoodat gekozen is de heer Staalman. Arme kleine. Een 2%-jarig knaapje te Kapelle (Zuid-Beveland) ïrok op Nieuwjaarsdag in een onbewaakt oogenblik een op de kachel staande kan met heete koffie naar Kich toe en dronk er uit. Het kind werd daarbij in wendig zoo ernstig gebrand, dat het gisteren, na smar telijk lijden, overleed. Een goed jaar. Als een bijzonderheid kan van Urk gemeld worden, dat gedurende het verloopen jaar niet een der vele donderden visschers, die op Noord- -n Zuiderzee hun bedrijf uitoefenen, of op haringloggers gevaren heb ben, in zee is omgekomen. Van de visschersvloot, Welke ruim 300 vaartuigen telt, verkeerde meermalen een schip in nood als de storm onverwachts opstak of een dikke mist de kans op aanvaring vergrootte; .doch steeds liep alles goed af, ook als de een of Jmder in volle zee en vaak bij nacht overboord viel, piaar telkens nog bijtijds gered werd. Diefstal. Bij een alleen wonende juffrouw in de Vlaming straat te Helder is Maandagavond een belangrijke dief stal gepleegd. Deze juffrouw, die zeer doof is, had haar woonhuisje verkocht en was daarover nog praten de aan de voordeur, terwijl de koopsom, 1600, door tiaar op de tafel in de achterkamer tijdelijk was neer gelegd. Van dat oogenblik heeft een onbekende, die niet deze aangelegenheid niet onbekend scheen, gebruik gemaakt om het achterhuis binnen te sluipen en de «om weg te nemen. Tot heden leverde het politie onderzoek niets op. Het zwakke geslacht. Gisteravond omstreeks half acht kwamen twee vrou wen in den winkel van juffrouw M. van G., op de Gedempte Botersloot te Rotterdam, en vroegen daar om een artikel, dat juffrouw van G. toevallig niet in haar winkel voorradig had. De winkelierster, die een vriendin op bezoek had, verzocht deze om even op den winkel te passen, terwijl zij zelf er op uit ging om bij een bevriend winkelier het gevraagde artikel te halen. Nauwelijks had zij den winkel verlaten, of de vriendin, wie verzocht was een oog in het zeil te houden, zag zich door een der zoo genaamde koopsters bij de keel gegrepen, terwijl de andere onder haar schort een stuk ijzer voor den dag haalde en daarmede fluks de toonbanklade, die de winkelierster voor haar vertrek sloot, openbrak. Na een bedrag van ongeveer 1 6 uit de lade gestolen te hebben, verdwenen de twee vrouwen, haar die met het toezicht op den winkel belast was zoo confuus achterlatende, dat zij nauwelijks een beschrijving van de dieveggen kon geven. Landverhuizers. Gedurende het jaar 1908 passeerden Oldenzaal per extra- of per gewone treinen slechts 4554 landverhuizers tegen circa 30.000 in 1907. Van dezen waren er 3807 voor rekening der Holl. Amerika-linie bestemd voor Canada, 383 voor 't Anglo-continent. Reisebureau voor de Engelsche lijnen en Londen en 354 voor de Kon. Holl. Lloyd naar Zuid-Amerika. Deze behoorden tot de volgende nationaliteiten: Russen, Polen, Zweden, Hon garen en Duitschers. Van Amerika zijn circa 40.000 personen (in 1907 plm. 25.000) over Oldenzaal teruggekeerd met bestemming voor Rusland en Oostenrijk. (Dat het aantal terug keerenden zoo groot is in vergelijking van hen, die over Oldenzaal naar Amerika en elders verhuizen, vindt zijn verklaring hierin, dat nog geen vierde ge deelte van laatstgenoemden over Oldenzaal reizen, ter wijl de terugkeerenden nagenoeg allen per extra-trei nen langs die plaats worden vervoerd.) Het aantal landverhuizers, dat van Amerika repatri eerde, was veel grooter dan ooit te voren. Thans schijnt hierin weder verandering te komen, zoodat de toestand in 1909 waarschijnlijk gunstiger zal worden. Op alle lijnen zijn tengevolge van dien ongunstigen toestand de passagiersprijzen gemiddeld met 24 gulden verhoogd, j Vermist. Men meldt uit Enschede: Den 13en December j.1. is te Hameln in Hannover het 5-jarig zoontje van een spoorwegmachinist vermist, j Ofschoon alle mogelijke nasporingen onmiddellijk wer den gedaan, bleef de politie in het duister rondtasten. Gisteren echter kwam de Duitsche politie alhier nadere inlichtingen inwinnen omtrent een ontvoering in verband met deze zaak. Uit nasporingen bleek, dat Zondag een 40-jarig persoon het knaapje via AhausGronau naar hier heeft gebracht, van waar, naar thans blijkt, de reis wellicht naar een der Nederlandsche havens is voortgezet. Een belooning van 500 mark is op het terugvinden van den knaap gesteld. Huldeblijk aan de Koningin. Men meldt uit Amsterdam: Onder presidium van mevrouw Van LeeuwenWaller. de echtgenoote van den burgemeester, heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de medewer king te verkrijgen van de Amsterdamsche vrouwen en meisjes tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de heugelijke komende gebeurtenis. Eerstdaags zullen op ruime schaal circulaires worden verspreid, waardoor ieder in de gelegenheid zal wor den gesteld deel te nemen. Braille. Het Hdbl, herinnert, dat het eergisteren een dag van beteekenis was voor vele blinden. Het was nl. hon derd jaar geleden, dat te Coupvray (Frankrijk) hun groote weldoener, Louis Braille, geboren werd. Hij heeft den blinde in staat gesteld, door het zich eigen maken van zijn lees- en schrijfmethode, het leven van den ziende mede te leven. Zijn schrift bestaat, zooals men weet, uit twee rijen van drie punten, verticaal geplaatst, die 63 combina tiën toelaten, zoodat dit schrift kon toegepast worden tot het vormen van alle teekens, welke gebruikt worden bij 't lezen, schrijven en rekenen. Zelfs werd de blinde door de kennis van het Braille-stelsel in staat gesteld zijn eigen muzikale composities en die van anderen op te schrijven en te bewaren. De voortbrengselen op letterkundig gebied uit alle landen zijn door deze zegen rijke uitvinding binnen zijn bereik te brengen. Terecht verdient zijn nagdeachtenis op dezen dag in herinnering gebracht te worden. Zijn aandacht was aanvankelijk gevestigd op een methode van den Franschen artillerie-officier Charles Barbier, welke methode hem als basis heeft gediend voor de zijne; doch doordat Barbier in zijn stelsel noch cijfers, noch leesteekens had en dit derhalve voor de ipuziek totaal onbruikbaar was, kon het niet anders of het werd spoedig verlaten en vergeten. Louis Braille, zelf blind en van zijn jeugd af licha melijk zwak, stierf op 42-jarigen leeftijd. Louis Braille zal voortleven in de harten der blin den en voor hen blijven hun grootste weldoener, die hoofd en hart aan zijn lotgenooten ten beste gaf. Zitting van Dinsdag 5 Januari 190!). Een langvingerige juffrouw. De eersle beklaagde van heden wis een lid van de schoone sekse, Anna MargareLha Bleeker genaamd, oud 21 jaar, geboren te Veendam in Groningen, wo nende ten huize van haar 30-jarigen echtgenoot 1 ïe- ter Velt te Berkhout. En dat ze lang geen poesje is, dat men zonder hand schoenen kan aanvatten, bewees Griet wel met hare meer den kordate houding voor het rechterlijk ge stoelte, wat haar eene diep-ernstige berisping van den Edel Achtbaren heer Praesus op den hals haalde. Wat het liaar ten laste gelegde betreft, dit komt in het kort hierop neer: den 22sten September ver scheen zij te Hoorn in den slagerswinkel van Cornelis Ruiter op 't Kleine Noord, waar de heer des huizes afwezig was. Echter was zijn 18-jarige knecht Gerrit Rijper in de zaak en trad als gemachtigde van Ruiter op. Hij verkocht voor f 2.67 vleeschwaren aan Anna, die voorgaf het voor rekening van bakker Drieg van Zwaag was, die een goeie klant is van Ruiter. Nu kwam ze met dat smoesje wel zoo ver, dat ze Gerrit's vertrouwen won en met 2 pond „lappies", 2 pond gerookt vleesch, 6 ons leverworst en een half pond metworst op huis afstapte, maar de lekkernijei) zouden een bitteren nasmaak voor haar krijgen, zoo gauw als Ruiter achter de ware toedracht van do zaak kwam. Want toen dat het geval was, deed hij aangifte en stelde het geheele gevalletje iu handen van den Hoornschen politiecommissaris, mijnheer Van der Lucht, die er gauw de lucht van had, hoe het met die vleeschhistorie in elkaar zat. Het gevolg van de bemoeiingen in deze was, dat Anna zich vandaag op de harde beklaagdenbank mocht neerzetten, waar het haar stellig niet al te best be vallen is. En toch, ze 'is al een paar keeren eerder veroor deeld en dan evengoed terugkomen, dat zou je haast doen denken, dat ze er toch wel eenige aardigheid in vond. Hoe dit zij ze wis er en had het vandaag in de zaal niet erg pleizierig. Vooral de heer Officier wist haar aardig op haar nummer te zetten en bracht haar heur schandelijke leugentaal, in deze zaak voort durend gebezigd, flink onder het oog. Z.E.G. wist te vertellen, dat haar in Maart 1901 3 weken en in No vember 5 maanden gevangenisstraf is opgelegd gewor den door de arrondissementsrechtbank te Winschoten wegens diefstal. Spreker vindt dat er bewijzen te over zijn voor hare schuld en eindigt zijn requisitoir, door 4 maanden gevangenisshaf te eischen. Wie had er water bij gedaan? Thijmen Houter is de naam van den tweeden be klaagde. Hij wordt beschuldigd van vervalsching van melk, die hij moest leveren en ook leverde aan de Westfriesche gecondenseerde melkfabriek te Hoorn Bij contract had hij zich verbonden tot het leve ren van zuivere melk, zonder bijvoeging van water en zonder afname van room. Dat het dus fout liep, toen men op grond van de reeds sinds eenigen tijd gere zen verdenking tegen Thijmen eens monsters nam en onderzocht, laat zich begrijpen. De 43-jarige, te Wijdenes wonende en te Hoogwoud geboren landbouwer zou nu misschien ook wel wen- schen, dat hij het maar niet had gedaan, maar ge dane dingen nemen nu eenmaal geen keer. Den 17den November j.1. liep het vast. Toen werd bij onderzoek door een deskundige de vervalsching geconstateerd, als eene waarheid, zoo groot als de koe, waarvan de melk in kwestie afkomstig was. Zoo ongeveer 20 p.Ct. water had beklaagde erdoor gesmeten. Het vetgehalte en andere goede eigenschappen leden daar natuurlijk niet weinig onder en vermin derden opvallend erg. De O. v. J. bracht openlijk zijne hulde aan den adjunct-inspecteur van politie, Dirk Sepp, te Hoorn, -die deze lastige en ingewikkelde strafzaak zoo meester lijk tot een goed einde had weten te brengen. De eisch was: 1 maand gevangenisstraf. Mr. Reeringh, een Hoornsch advocaat, trad als ver dediger van beklaagde, die het hem ten laste gelegde ontkende, op. Pleiter oordeelt, dat beklaagde terecht staat voor iets, dat of in het geheel niet is gebeurd, óf dat buiten beklaagde's weten heeft plaats gevonden. En daar in de heele geschiedenis voor hem eene belangrijke schade als inelkleverancier was te voorzien, was verzet tegen de dagvaarding aangeteekend gewor den. Echter was dat te laat ingediend geworden, zoodat Houter toch moest terecht staan. Spreker vindt niettemin het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Het feit zelf is niet gezien. Het geconstateerde ten opzichte van de aan de fabriek door beklaagde geleverde melk kan wel zijnen grond vinden in eene ondoelmatige voeding, die de waarge nomen afwijking wellicht zeer in de hand werkte. Al wordt er nu gezegd, dat Houter's vee gezond was, dan is dat nog niet iets dat vaststaat, want een vee arts is er niet bij geweest. Pleiter wijst op het strafwetboek-artikel dat zegt, dat de strafbaarheid ontstaat, wanneer beklaagde ver- vals chte waren levert met de wetenschap, dat ze ver- valscht zijn en acht het bestaan van die weten schap bij beklaagde niet te bewijzen. De mogelijkheid bestaat, dat Houter de vervalscht geachte melk lever de, zonder te wetenx dat ze niet aan de contractsbe palingen voldeed. Men kan in deze afgaan op de verklaringen van deskundigen vindt Mr. Reeringh, maar bewijs is er niet. Z.Ed. eindigt dan ook, met vrijspraak voor zijn cliënt te vragen. Een vechtpartij. Caspar Tuinder, de volgende beklaagde, was ook present op het appél. Hij is 26 jaar oud, visscher van beroep en woont in zijne geboorteplaats Oude Schild op Texel. Daar kreeg hij den 15den November j.1. ruzie met den 21-jarigen Hendrik Bruin, dien hij nogal vrij erg toetakelde. Tenminste de O. v. J. eischte we gens mishandeling tegen Caspar f 20 boete, subsidi air 20 dagen hechtenis. Onze vriend vond dit zeker nogal zwaar, tenminste hij informeerde nu al, of hiji ook recht heeft, om hooger op te gaan. Nu, dat heeft hij! Als 't hem niet aanstaat, wat de rechtbank hem kamende week toebedeelt, dim beeft hij 14 dagen tijd, om in hooger beroep te gaan bij heit gerechtshof te Amsterdam. Pauz e. Daarnavierde bedrijf. Nog een kloppartij. Jammer dat de hoofdpersoon daarin heden ab sent is. Zijn naam is Jan Doorn en de plaats der (straf bare) handeling, door hem gepleegd, is de herberg van kastelein Veuger te St. Maartensvlotbrug, waar in den avond van Zondag 22 November een danspartijtje was waar de veldwachters Van den Vreede en Smit surveil leerden. Doorn, die schippersknecht is, kreeg met een vak genoot, dien hij niet kon uitstaan, omdat die zoo gek en trotsch was, zooals Jan beweert, ruzie. Die collega, Jan Bakker genaamd, kreeg bij deze gelegenheid een paar opstoppers, die ongemakkelijk raak waren en Doorn een eisch tot een week gevan genisstraf op den hals haalden. Jan Bakker zal ook nog profiteeren van dit ge- Valletje, want, hoewel behoorlijk als getuige gedagvaard was hij' toch maar weggebleven. En nu verzocht de O. v. J. deswege aanteekemng op 't audiëntieblad. Dan zal de kantonrechter den wegblijver wel verder inpeperen, dat hij verkeerd heeft gehandeld. Nog lang geen vrede op aarde. De 19-jarige Reinier van Baar van Venhuizen was onlangs ook wel wat hardhandig. Hij gaf zijn 20-jari- gen dorpsgenoot Cornelis Schaaf tenminste eenige zeer gevoelige opmeppers op een donkeren herfstavond in de tweede helft van November. Een bloedneus en een paar blauwe oogen waren de aangename zichtbare, voel- en tastbare souvenirs aan dit gezellig samenzijn. Nu was het weliswaar voor Van Baar minder ge zellig, dat Schaaf hem stond te begluren tijdens een alleraardigst onderhoud met een van Venhuizen s don- keroogige bruingelokte schoonen, maar, al is dat een motief om uit je humeur te raken, het is geenszins een vrijbrief tot 't plegen van handtastelijkheden. De O. v. J. was dan ook zoo vrij om wegens de gepleegde mishandeling 10 boete, subsidiair 10 da gen hechtenis tegen Van Baar te eischen. Hij had hem de deur uitgezet. De 23-jarige Enkhuizer slager Siewert Ruiter had den 28 sten November jl. een vrij hoog gaande ruzie met zijp stadgenoot en overbuurman Jan Jacob de Graaf, die in oude couranten handelt en met een heel pak van die artikelen naar den slager toog, om ze hem te verkoopen. Het kon echter geen werk worden met hun handel en het gevolg van de bijeenkomst was, dat Ruiter zijnen tengeren bezoeker gewoonweg de deur uitsmeet, of, zooals ons slagertje zelf heel lakoniek voorgaf: „fatsoenlijk de deur uitzette." De hemel beware je voor 't voorrecht, zoo „fat soenlijk" de deur uit te worden gezet! De O. v. J. was tenminste zoo vrij om het geval letje als mishandeling te qualificeeren en wilde Sie- twert gaarne een week als „solo-cellist" benoemen op bet solied gebouwde rijkshotel op „De Krocht". Een Glazenbreker. Cornelis Hoogvorst van Koegras was den 22sten November jl. vrij erg uit zijn humeur, niettegenstaan de hij dien avond heerlijk genoten had van een aller aardigste rederijkersuitvoering in de herberg van den 'heer Ruis te 't Zand, na afloop waarvan een zeer geanimeerde danspartij plaats vond die Hoogvorst ech ter blijkbaar niet voldeed. Hij werd ten minste zoo boos dat hij een glas stuk sloeg met een stoel, dat wil zeggen: hij timmerde Cornelis Glas, zijn dorpsgenoot, met genoemd wapen een gat in zijn hoofd. Wat hem een eisch tot 2 weken gevangenisstraf van den heer Officier op den hals haalde. Allemaal baloorige menschen. Jaap Buis en Jan Bijlsma, beiden van Enkhuizen waren zoo brutaal om zich den 29sten November jl. tegen den politie-agent S. Klauwers te verzetten, zoo erg, dat de O. v. J. tegen elk hunner een week ge vangenisstraf eischte. Hij had geen licht op. Tot slot een Alkmaarsche sinjeur, die zonder licht 's avonds met een kar, met honden bespannen, reed en door de politie gesnapt wordende, opgaf J. G. de Jong te heeten. De agent van politie A. de Boer, die hem bekeurde, werd door hem met zijn honden bedreigd. De O. v. J. eischte 14 dagen gevangenisstraf. We zouden hierbij kunnen opmerken, dat hoe vie8 en hoe vuil het geld soms mag zijn, de bankbiljetten in de eerste plaats een desinfectie noodig hebben. 1 Metalen als goud, zilver, nikkel, koper werken toch 1 kiemdoodend inhun onmiddellijke omgeving als het i laagje vuil niet al te dik is. Voor jaren gebruikte men I reeds metalliek zilver bij de wondbehandeling. De vol- gende proef kan ook de werking doen blijken. Op een gelatinevoedingsbodem ent men bacteriën en legt er terstond stukken van de genoemde metalen in. Rondom deze stukken wordt geen bacteriën-vegetatie waargenomen, omdat de uiterst kleine hoeveelheden I metaal, welke in oplossing gaan, de kiemen der bac teriën dooden. Wil men papiergeld desinfecteeren, dan kan men een gemakkelijk en goedkoop gebruik maken j van formaline-damp. Sprekende cijfers. In de laatste helft van 1907 werden op veerenvei- lingcn verkocht 19.742 huidjes van paradijs-vogels; 1.411 pakken nestveeren van den witten reiger, vertegenwoor digende de veeren van 115.000 vogels. In Juni alleen kwamen er 1.386 koppen van kroon-duiven op do markt En nog wordt beweerd, dat een bond tegen het gedachteloos gebruiken van vogels voor modezaken overbodig is, en ziet men niet in, dat er verband gezocht moet worden tussehen hel steeds toenemen van insekten, die de bosschen vernielen, en het uil- roeien van vogels, die de insekten onschadelijk zou den maken. (Maandblad v. Verbet. Vrouwenkl.) Bommen in Petersburg. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam een jonge man, in studentenuniform gekleed, in het Café Central aan de Newski te Petersburg en legde een rond pakje op een ledig tafeltje. Hij bestelde een glas thee en ging naar ©en ander vertrek van het café. De kellner, die de thee bracht, stootte tegen het ta feltje waarop het pakje lag; dit viel van de tafel en ontplofte met een hevigen slag. De kellner lag dood op den' grond; alle ruiten van het café waren ge sprongen, in den zolder was een groot gat geslagen. Van de andere bezoekers werd niemand gekwetst. De student was nergens meer terug le vinden. De politie meent, dat hij een aanslag in den zin had tegen een der ministers, die gewoonlijk het Newski Prospect passeeren. Groote Hitte. Australië wordt geteisterd door overgroot© hitte. Op vele plaatsen builen de sleden wijst de thermometer van 105 tot 125° in de schaduw. Hier en daar, vooral langs den Zuiderspoorweg. woeden hevige boschbran- den, waardoor groote schade wordt aangericht. Een merkwaardige tocht. Den lOden Augustus 1907 vertrok de Duitsche lui- 1 tenant Graetz met een 50 Pk. Guggenau-auto van Dar- es-Salaam aan de Oostkust van Afrika, naar de Westkust. Den 13 Dec. 1908, zoo meldt „Ons Land" arriveerde de wakkere reiziger te Johannesburg en had toen ongeveer de helft van zijn reis volbracht. Hij had onderweg bijna een geheel jaar vertraging als ge volg van den tegenspoed en hindernissen waarmee hij Uitspraken heden over 8 dagen. ©h IrC Gevaar voor overrijden door de electrische. Sedert ruim een jaar wordt op de electrische tram tussehen Hamburg en Altona een beveiligingstoestel toegepast, dat uitgevonden is door den chef der ex ploitatie, den heer Richter, en dat blijkbaar voldoet, want het werd reeds aan 51 wagens aangebracht. De bedoeling van het toestel is, menschen, die voor de tram vallen, op te scheppen op een zoodanige wijze, dat ze zoo min mogelijk worden gedeerd, en dat doel schijnt vrijwel bereikt. Voor de wielen heeft men een ijzeren balk aangebracht, waaraan vier platte en ter verstijving onderling verbonden stalen veeren zijn ge klonken, die naar voren uitstekend en met zeildoek bekleed een soort schepnet vormen. Aan den voor kant van het net bevindt zich 'n eigenaardige franje (onderwerp van 't patent) welke dienen moet om den onvermijdelijken schok te breken. Die franje bestaat uit 50 vingervormige staafjes, opgebouwd uit ijzerdraad met een looden omhulsel, waaromheen elastische brei- wol is gewonden. Voordeelen van deze constructie zijn, dat de franje zwaar, buigzaam en roestvrij is. De praktijk leert, dat de persoon, die door het net wordt gegrepen, een zachte behandeling geniet. Een voelhoorn, die voor de tram uitsteekt, brengt het toestel automatisch in werking, zoodra hij contact krijgt, maar ook de wagenbestuurder kan met een en kele handbeweging het net tegen den grond krijgen. Een veerinrichting drukt de franje tegen de straat en men heeft waargenomen, dat zelfs de meest bloot gestelde Iichaamsdeelen, zooals de handen, onbescha digd bleven. Zoolang het net op de straat sleept, klingelt een electrische schel, die aldus den bestuurder waarschuwt. Voor een commissie uit den Hamburgschen Senaat en vanwege de Pruisische spoorwegen, zijn 31 proe ven genomen, waarbij de meest verschillende mogelijk heden werden gesimuleerd; bij de exploitatie zijn boven dien nog 15 reddingen gebeurd, zoodat in 46 gevallen het systeem een succes bleek. De constructie is een voudig en kan door elk werktuigkundige worden ge leverd voor plm. 80, in welk bedrag dan begrepen «i»! het seintoestel en de kosten voor de bevestiging aan de wagens. Omgekomen. Uit Ostersund (Zweden) wordt gemeld, dat tweê zoons van Dr. von Printzskold, eersten hofmaarschalk Van den koning van Zweden, een 22-jarige vaandrig en een 20-jarige student, op Oudejaarsdag op een sneeuw- schoentoclit in de bergen bij een kou van 20 graden zijn doodgevroren. Hun krachten schoten te kort om het doel van hun tocht te bereiken. De gids ging verder om hulp te halen. Toen hij met andere mannen terugkwam, was de eene jonge von Printzskold reeds overleden,en de andere stierf spoedig daarna. Ook in Duitschland zijn bij de strenge koude van verleden week op verschillende plaatsen menschen om gekomen. Te Bebra is de molenaar Trieselmann, ter wijl hij op jacht op de loer lag, doodgevroren; bij Landsberg deelden vier menschen in hetzelfde lot. In de provincie Saksen zijn in het geheel acht personen doodgevroren. Zaterdag kwam te Halle een Poolsche landloopster aan, die een dodogevroren kindje in haar armen hield. Wettelijke geldreiniging. Van medische zijde is in Duitschland voorgesteld in alle openbare bankinstellingen een gelegenheid te scheppen, ten einde de in omloop zijnde munten te desinfecteeren, alvorens ze weder in circulatie te brengen. De geldstukken zouden dan in een netje met wijde mazen worden gedaan, en eenige minuten lang worden gedompeld in een heete oplossing van soda of van kali. In deze loog worden ze meermalen geschud, en vervolgens met warm water afgespoeld. Dan spreidt men ze uit op een met vloeipapier bedekte tafel, en droogt ze af met een linnen doek. In een kwartier kunnen meer dan 1000 Mark worden gewasschen en zien ze er als nieuw uit. te kampen had als het bouwen van bruggen, het ma ken van wegen, het wachten Qp petroleum en het aanbrengen van herstellingen. In 8 maanden heeft hij 3.700 mijlen afgelegd. Gedurende de reis heeft hij vijf chauffeurs gehad. Eens moest hij op zijn chauffeur wach ten, die naar Duitschland was gegaan om onderdee- len van de machine te halen. Ongeveer bij het begin van zijn tocht, had hij groote vertraging, daar zijn chauffeur de kar in de rivier reed met het gevolg, dat de cylinders barstten. Dit gebeurde op een plaats niet ver van de Oostkust, doch hij moest geruimen tijd wachten daar de cylinders uit Europa moesten ko men. Groote moeilijkheden ondervond hij toen hij het Tanganyika-meer over moest. Zijn kar weegt ongeveer 21/2 ton en het stoombootje, dat het meer Van noord naar zuid en terug bevaart, is maar zeer klein. Tus sehen Abercom en Karonga in Noord-Nvassaland, was het onmogelijk over de rivier een brug te slaan en besloot hij over een afstand van 600 mijlen door het bosch te gaan. Daarvoor moest echter eerst een weg gekapt worden. Hij verkreeg van verschillende boeren uit den omtrek kaffers en hij nam het 15 dagen aan. Luitenant Graetz deelde mede, dat hij telkens pe troleum tekort kwam: en dan over groote afstanden zenden moest om nieuwen voorraad. Luitenant Graetz legde nadruk op het feit, dat de kaffers zoo vriendelijk gezind waren, vooral in de on beschaafde streken. Hij merkte op, dat zoodra hij be schaafde streken en zendingstations naderde, de in boorlingen lang niet eerlijk bleken. De reiziger was eveneens zeer getroffen door het uithoudingsvermogen van den ruwen kaffer en haalde een voorbeeld aan van een kaffer, die van twee uur in den morgen tot aan den middag geholpen had de motorkar te duwen en daarna, toen er geen water was, nog een twintig mij len naar een dorp geloopen was om watqr te halen. Met Kerstmis gaat luitenant Graetz zijn tocht vervol gen vanaf Palapye. Hij heeft reeds een ossenwagen met voorraden petroleum vooruitgezonden, welke op bepaalde afstanden langs de route door de Kalahari- woestijn begraven zullen worden. Gedurende de eerste helft van de reis had hij ook petroleum vooruitgezon den, doch bevond bij aankomst, dat de olie verdampt was en dit is een van de meest ernstige gevaren, welke hem bedreigen bij zijn tocht dwars door de Kalahari. De volgende openhartig uitgesproken getuigenis van een inwoner van Amsterdam geeft aan Schagen ge legenheid om inlichtingen in te winnen, die aan ve len onzer tot voordeel moet zijn. Mejuffrouw de Wed. A. Stoeltjes, Rozenstraat 168 te Amsterdam, bericht ons: „Het feit, dat ik ondanks mijn zgventig-jarigen leeftijd zoo prachtig ben genezen, dringt inij l het volgende le verklaren. Dikwijls moest ik door de hevige pijn, welke ik uit hoofde van een nierziekte, waaraan ik reeds acht ja ren sukkelde, te doorstaan had, te bed blijven. Al wat ïk er voor gebruikte, niets hielp mij van de vreese- lijke pijn in den rug en zijde af. De urine, die met schokken kwam, deed mij evenzeer soms krimpen van de pijn. Het water was met wolken en zaksel en ver spreidde een onaangename lucht. De hoofdpijn en dui zeligheid verliet mij nooit en ik ging van dag tot dag achteruit. Een kennis vestigde mijn aandacht op de -"jen, door Foster's Rugpijn Nieren Pillen be- werkstelligd, cn ik liet oen doosje komen. Terwijl or geen raad voor mijn ziekte scheen te bestaan, bewe zen Uw pillen ook bij mij hun weldadige werking. Reeds spoedig kon ik veel beter slapen en begon de pijn af te nemen. Na een zestal weken ermee te zijn doorgegaan, waren alle ziekteverschijnselen geweken." „Sinds ik, dank zij Eoster's Rugpijn Nieren Pillen, genezen ben zoo meldt ons Mejuffrouw Stoeltjes eenige maanden later, „heb ik geen last meer gehad van de nieren. Alleen bij een gevatte kou, be merkte ik nog iets, doch de inname van eenige pillen deed ook dit verdwijnen. Weest overtuigd van mijn dankbaarheid." (w.g.) Wed. STOELTJES. WENK AAN KOOPERS. Foster's Rugpijn Nieren 1 dien worden niet los verkocht, enkel in doozen, waar op de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de gopde krij gen. Zij zijn te Schagen verkrijgbaar bij den heer J. ROTGANS. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel ft f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2