INGEZONDEN. Binnenlandse!) Nieuws. Burgerlijke Stand. De aardbeving in Italië- iels bedreigt, Saloniki en de Acgcïsche Zee te berei- Drielingen. ken, dan is Kus land verplicht actief op te treden, nu i jjet „czin van den heer Tcckens, graanhandelaar, door zijn entente met Frankrijk en Engeland een sa- te Reewijk werd dezer blagen vermeerderd jneit de mengaan met Oostenrijk, Duitschland's bondgenoot, on- ceboortc van (lrie dochters, die allen zeer welvarend mogelijk is. Oostenrijk s voortdringen op den Balkan j |jjn 0ok hct vorige jaar werd te Reewijk een drie- moet door Rusland tot eiken prijs belet worden; daar voor zal ook Engeland zorgen met alle middelen, welke het ten dienste staan. Een ultimatum, gezonden naar Belgrado, bedreigt den Europeesehen vrede. Toch be- hoelt men het gevaar daarvoor niet zoo heel groot te achten. Pressie van de zijde der mogendheden heeft in den laatsten lijd reeds zooveel uitgewerkt voor het behoud van den vrede op den Balkan. De Fransche afgevaardigde Reinach door den Oos- tenrijkschen minister Aehrcnthal ontvangen, verklaar de volgens de bladen, dat naar zijn meening Servië niet denkt aan een oorlog, maar dat de toestand niet bepaald bevredigend is, daar de hangende quaeslies te lang op hetzelfde punt blijven. De laatste berichten wijzen er op hoe deze heele beweging veel krijgt van een storm in een glas water. Alles verloor in Oostenrijk zijn hoofd in de algemeeni ontsteltenis, behalve de Oostenrijksche gezant te Bel grado. Hij had den nuchteren inval, aan den redenaar zelf eens te vragen, wat hij eigenlijk wel gezegd had... De Oostenrijksche gezant vroeg den Servischen mi nister om opheldering. „Alles verkeerd overgeseind, mijn beste heer," ant woordde hem Milowanowitsj; „terwijl men in Weenen meent, dat ik zeide „Bosnië en Herzegowina zijn tot slaven gemaakt", heb ik eenvoudig verklaard, dat Oostenrijk zus doet en Rusland zoo". Men vergelijke Wel is de Neue Freie Presse onbeschaamd genoeg om te vermoeden, dat minister Milowanowitsj anders spreekt en anders gesproken heeft, maar wanneer men een minister van Buitenlandsche Zaken niet meer op zijn woord gelooven kan, waar gaat het dan heen? Wat daarvan echter ook zij, het werd hoog tijd, dat minister Milowanowitsj een toontje lager ging zingen. Want in gansch Oostenrijk was men zeer verbolgen over zijn uitdagende redevoering, waarin hij o. a. ge zegd zou hebben, dat Oostenrijk niet langer een Bal kan staat mag zijn en dat Oostenrijk-Hongarije de weg naar de Aegeische Zee versperd moet worden. Het werd hoog tijd, dat de Servische minister bakzeil ging halen, wilde hij niet, dat Oostenrijk zijn diplomatieke betrekkingen met Servië ging afbreken en het uitbre ken van een oorlog onder de tegenwoordige omstan digheden slechts een kwestie van enkele dagen zou zijn. In Oostenrijk begon zich de overtuiging te ves tigen, dat Servië het op een oorlog aanstuurde en in Oostenrijk niet alleen, maar ook in Rusland en Duitsch- land. Zoo schreef o. a. de Wiener Allgem. Ztg., dat de Russische regeering de rede van Milowanowitsj als een tegenspraak van de bekende verklaringen van den Russischen minister Iswolsky beschouwt, en de meening toegedaan is, dat Servië het bewust op 'n oorlog aanstuurt met Oostenrijk-Hongarije en derhalve voortdurend een meer uitdagende houding aanneemt. Enfin het is nu voorloopig weer met een sisser af- geloopen. ENGELAND EN DUITSCHLAND. Hoeveel malen is er al niet geschreven over de minder aangename en onvriendschappelijke verhouding tusschen Engeland en Duitschland en tusschen Koning Edward en Keizer Wilhelm persoonlijk. Maar nu zal hel botertje tot den bodem vorden: het Engelsche koningspaar gaat naar Berlijn fi Reeds thans worden in Berlijn maatregelen getroffen voor een waardige ontvangst van het Engelsche konings paar. Keizer Wilhelm ontwerpt, om te beginnen, iiï ruwe trekken het af te werken feestprogramma, en zijn voorstellen worden aan koning Edward medege deeld, die van zijn kant bericht, of het programma hem bevalt, of dat een andere regeling hem aangena mer zou zij#i. De beide vorsten doen deze kwestie geheel onder elkaar en per particuliere, persoonlijke corresponden tie af, een bewijs voor de verbetering der betrekkingen tusschen oom en neef. Zoodra de koning zijn alge- meene goedkeuring aan keizer's plannen heeft gehecht, worden de onderdeden van het programma tot in klei nigheden uitgewerkt, waarbij Keizer Wilhelm alweder in hoogst eigen persoon de definitieve aanwijzingen zal geven. 3 Koning Edward en koningin Alexandra zullen de eerste verdieping van het koninklijk paleis in Berlijn betrekken. Gedurende hun verblijf in de Duitsche hoofd stad zullen twee banketten plaats hebben en 6611 of twee galavoorstellingen in den schouwburg. Een militaire revue zal wel achterwege blijven, daar men reden heeft om aan te nemen, dat Engeland's koning zich bij een dergelijk schouwspel schromelijk verveelt. Van Duitsdie zijde zal niets worden nagelaten, zoo besluit de „Bert. Zeit. a. M.", dat kan bijdragen tot succes van deze be teekenis volle monarchen-samen- komst. zijn. ling geboren. Een 102-jarige. Te Groningen is in den ouderdom van 102 jaar /erleden de wed. Gecrte de Brander, geb. Sluiter. onderaardsche woning. Een De heer H. G. Lammens, - te Katwijk aan Zee, deed een eigenaardige ontdekking. I oen hij zich met zijn beide zoons in zijn hoenderpark bevond, zakte )een der jongelui plotseling in den grond. Nu werd <le er een groote ruimte onder den grond zichtbaar, zóó groot, dat een niet al te talrijk gezin er gemakke lijk in kon wonen. De zoldering was gevormd van planken, die, om het inregenen te beletten, dakpans gewijze op elkaar waren gelegd. Op deze zoldering was -een twee decimeter dikke laag zand aangebracht. Om in het onderaardsche hol af te dalen, diende een houten ladder tegen een der wanden neergezet, bo ven welke ladder, een luikje in de zoldering toegang verleende lot die woning. En daarbinnen vond men nu: een tafel, een stoel, een fleschje inkt, een pen, een paar machetten, een mes, een ganzenspel met een paar dobbelsteenen, enz. De ontdekking was weldra in het dorp bekend en aanstonds gingen velen een kijkje nemen. Hot is niet onmogelijk, dat hel hol tijdens strenge koude in de vorige week aan een paar zwervers tot woning heeft gediend. 's Nachts wordt er politie geposteerd, om de wacht te houden of de eventueele bewoners zich ook zul len vertoonen. (Vad.) Hoogwoud. Tot ho.oisteker in de afd. Gouwe, is in plaats van den heer F. A. Mijsberg, die bedankt heeft, benoemd de heer G. Glas Jnz.; in de afd. Aartswoud is in plaats van den heer P. Groot Jbz., die eveneens bedankt heeft de heer P. Pluister Dz Tot brandmeester bij de brandspuit in de afd. Gouwe en Weere is benoemd de heer W. Rernpt, inplaats van den heer F. A. Mijsberg, die als zoodanig heeft be dankt. Anna Paulowna. In 't afgeloopen halfjaar werden uit deze gemeente weder een 7-tal runderen, lijdende aan clinische tuber culose, door het Rijk overgenomen, terwijl in dat tijd vak een 6-tal aanvragen werd afgewezen. Als we hierbij in aanmerking nemen, dat op 't oogen blik nog een 6-tal aanvragen Ipopende zijn, verwon dert het ons niet, te vernemen, dat deze gemeente behoort tot die, waar tuberculose onder liet rundvee het meest voorkomt. Anna Paulowna. Tot schatters van door het Rijk over te nemen rund deren, lijdende aan clinische tuberculose, zijn in deze gemeente voor de jaren 1909 en 1910 aangewezen de heeren A. de Graaf en Th. A. Smits. Nieuwe Niedorp. In 1908 zijn alhier geboren 18 m. en 10 vr., tezamen 28 personen. Voltrokken werden 10 huwelijken, allen 0111 allen veel heil en zegen toe te wenschen. tusschen jm. en jd. Overleden 9 m. en 9 vr., teza- In de eerste plaats richtte voorzitter een woord van men 18; wraarvan gehuwd 4 m. en 4 vr., wed 11. 3, welkom tot tBe leden vare „Harmonie", welke weder wed. 4, ongeh. 2 waarvan gescheiden 1 vr. zoo welwillend waren geweest, deze bijeenkomst door Heerhugowaard. ««"lig0 muzieknummers ap te luisteren. Loop der bevolking in de gemeente Heerhugowaard 'n de tweede plaats brengt \oorzittei een woord over 1908. Overljsel, baron Sweerts de Landas Wyborgh, burge meester van Den Haag, en een drietal journalisten. Van verscheidene Commissarissen der Koningin i" andere provinciën waren betuigingen van instemming ingekomen, terwijl bericht was ontvangen, dat te Am sterdam een reeds met goed gevolg bekroonde inzame ling van geld was gehouden en te Rotterdam een plaatselijke commissie zich had gevormd. Na ampele bespreking werd van de vorming van een nationaal of centraal comité afgezien: men kwam tot de slotsom, dat op geen betere wijze een beroep op de offervardigheid van de Nederlandsche natie ten bate van de zwaar beproefde bevolking van Zuid-Italië zou kunnen worden gedaan, dan indien de Nederland sche pers op zoo'n ruim mogelijke schaal zich met die taak zou willen belasten. Derhalve werd besloten een schrijven tot de Ne derlandsche dagbladen te richten, waarbij aan deze verzocht zal worden elk voor zijn lezers, een Inschrij ving open te stellen ter verzachting van de gevol gen van de ontzaglijke ramp en de bij hen ingekomen gelden te storten in een gemeenschappelijk fonds, waar van het bedrag aan de Italtaansche regeering zal wor den overgedragen, Ernstig ongeluk. Maandagmiddag kwam te Coevorden een ernstig on geluk voor. De tram, die om 5 uur naar Klasinaveen vertrekt, was even buiten het station, toen zekere A. Hubert en zijn aanstaande echtgenoote, de 27-jarige Willempje Veenstra van Barger Compascum er in den gang in wilden stappen. Eerstgenoemde gelukte dit, doch laatstgemelde kwam, daar het donker en glibbe rig op den weg was, te vallen en geraakte onder den personenwagen, die door den schok uit de rails liep, terwijl tde twee volgende wagens eveneens derailleer den en dwars over den weg kwamen te staan. Door krachtig remmen van den machinist brak een koppeling doch de tram stond bijna onmiddellijk. Door het rtampersoneel en andere toegeschoten per sonen werd de vrouw onder den wagen weggehaald, waarbij bleek, dat de beide beenen haar letterlijk warei afgereden. Bijna onmiddellijk was hulp aanwezig en de ongeluk kige werd naar de ziekeninrichting vervoerd. De in middels verschenen doctoren Lokker en Homan be proefden nog een amputatie, die helaas niet gelukte. De gewonde overleed binnen een half uur. Bedorven beschuit. Op bladzijde 18 van het verslag van de Rekenkamer over het jaar 1907 wordt een en ander medegedeeld betreffende als legerproviand opgeslagen beschuit, uit een militair magazijn van levensmiddelen, die werd afgekeurd voor voeding van den soldaat. Bij verkoop bracht de afgekeurde beschuit slechts een zesde van den inkoopsprijs op. Wie kan mededeelen, vraagt het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne, wat er van deze beschuit is gewor den? Wieringen. Feestelijke bijeenkomst van ..Eensgezindheid" gehou den op 5 Januari op dè bovenzaal van den heer Kooru. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot alle aanwezigen, en maakte van deze, de tweede bijeenkomst, die eerste in dit jaar gebruik, van Rome gebeden op te zenden om af te wenden dat alle inwonere van Mcssina omkomen, wantmen vreest, dat een pest op de aardbeving zal volgen en de overlevenden dooden. Jl De Ituliaansche minister van justitie Orlando, die de tooneelen van verwoesting en ellende beeft bezocht en getuige is geweest van het bitterste lijden, maar ook van daden van de hoogste zelfopoffering, heelt ech- ter enkele voorbeelden (laarvan medegedeeld Een ze kere kapitein Giaseo bijv., die zijn naaste bloedver- 'anlen lievig verminkt onder afgrijselijk lijden had .1 V 1:-. emnrl fgr ^WVV.... ^v., AC' kapitein Giaseo bijv., die zijn naaste bloedver- ai nkt onder afgrijs-..,.. ..»u zien sterven, zette eenvoudig zijn eigen smart ter /ij<le en bleef, terwijl hij zelf gebukt ging onder het diep. sle wee, voortdurend hulp bieden bij het redden van w Den 1 Jan. 1908 bestond de bevolking uit 1674 m. en 1497 vr., totaal 3171 inwoners. Gedurende 1908 heb ben zich gevestigd 140 m. en 125 vr. Geboren zijn 60 m. en 51 vr. Vertrokken 126 ml en 121 vr. Over leden zijn 32 m. en 31 vr. Door deze wisseling be stond de bevolking op 31 Dec. 1908 uit 1716 m. en 1521 vr., tezamen 3237 inwoners. Levenloos aangegeven zijn 3 111. en 4 vr. kinderen. '26 Huwelijken zijn gesloten, waarvan 22 tusschen jm. en jd, 3 tusschen wedn. en jd., 1 tusschen jm. en wed. van welkom aan de geëerde gasten, in de derde plaats aan den officieelen vertegenwoordiger van de pers. Voorzitter zegt, dat door het bestuur zooveel mo gelijk is getracht, den aanwezigen- een rijk program ma aan te bieden, bevattende miuziekirmnm-ers, voor drachten en lezingen. Met den wensen, dat allen zich uitstekend mogen amuseeren, gaf voorzitter het woord aan den directeur van de „Harmonie", welke zijn antwoord vertolkte door eenige schoone muzieknummers, welke zonder uitzondering, zoowel aan het begin van den avond als aan het einde, zeer i'n d'eu smaak vielen, hier van getuigde telkens het luide applaus dat aan het Langereis. Dinsdag jl. vergaderde- onze plaaiselijke Nutsvereeni- van elk nummer opging. \t 1 1 ten lokale van den kastelein K. Ren ding vonden wij echter en geïntroduceerden Waren aan- LASTER. O, laster gevloekt en versmaad zij uw naam, Gij doet ons met schrik van U ijzen; Gij zijit als een pestwind die 't aardrijk verschroeit, Daarom wordt Uw naam door een elk verfoeid, Gij doet ons veel haren vergrijzen. Gij werpt zooveel droomen jevormd op deez' aard, Wreedaardig en vreeslijk terneder; Uw giftige angel boort menige wond, Gij strooit immer zaden van twist in het rond, De bloemen zij bloeien niet weder. Gevloekt dan, 0 laster, door ieder op aard, Eens vliedt gij, gij schepper van zorgen Eens worden Uw draden, hoe fijn ook, ontwaard, Eens sterft al de wrok, die er woont in het hart, Eens rijst er een heerlijke morgen. ging „Vriendenkring de Beurs. Een 70-tal leden wezig. Aan den opgewekten en prettigere toon, die reeds heerschte vóór de opening der vergadering, was te mer ken, dat de avond aan gezelligheid weinig te wenschen zou overlaten. Als redenaar voor dezen a-vond zou optreden de beer G. Smit Az, rustend Hoofd der school te Veen- huizen. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer M. de Jong, Hoofd der school alhier, die friet tab-ijk opgekomen publiek harteLijk welkom heette, zijn I beste wenschen uitende, voor de vereenigireg in het bi- zonder en voor haar leden en geïntroduceerden in het ïalgemeen, bekwam de heer Smit het woord. Deze had zich als rede gekozen: „Een schets uit een ach terbuurt" van den gevierden schrijver Justus van Mau- rik. Meesterlijk wist de krasse grijsaard, op de hem eigen wijze, zijn auditorium 1e boeien en te beheer- schen, en een daverend applaus was bij hel einde zijn loon, voor de keurig voorgedragen rede. Verder traden nog een tiental personen op, met bij dragen, die allen hartelijk werden toegejuicht. jammer en wel: dat door (den directeur bij de keuze dei- stukken niet wat meer gelet was op zachtheid. Zoo het dan ook niet te onbescheiden is, zouden wij wenschen, den direc teur beleefd in overweging te geven een volgenden keer, wat milder keuze te dóen, ten einde de gehoorzenu wen van die meest, reeds bejaarde aanwezigen, niet op een al te zware proef te stellen. Dit diene echter niet om de muziek afbreuk te doen, integendeel, deze was als altijd even schoon en heerlijk. Vervolgens werd voorgedragen door den heer Berg huis een stukje, getiteld: „Door ongeluk to-t geluk." Dit stukje, van ems'.ïgeit aard, viel zeer in den, smaak en ontlokte menigeen heimelijk een traan, Een wel verdiend applaus beloonde den sprefcer dan ook. Eveneens viel zeer in den smaak de lezing van Ds. Onnes, welke getiteld was: „De wonderlijke ontvluch ting van Henri Mazers de Latude uit de Bastille". welke een zeer juiste blik gaven op de verdorvenhe den en de rotte toestanden, welke onder Lodewijk de den 16en in 't Fransche koninkrijk heerschten, en ons leerde, zooals spreker zeer terecht opmerkte, niet te rug te verlangen naar die goede oude tijd. Ook deze bijdrage werd met veel belangstelling gevolgd. Hierna werd door dfcn heer Jionkers, welke als 51Ü WVL-, VUUiltllUBIlU Illlip JJIIXIUII JJIJ IlL/l ivv.v.vn ongelukkigere die bij de ramp er hei leven nog had., den afgebracht. Een regiment, dat uitgeput van vermoeienis teGan- zirra aankwam, vergat zijn vermoeidheid en begon on middellijk met pogingen tot redding. Toen den solda len door boeren een plek werd aangewezen, waar men duidelijk gekerm hoorde, begonnen zij dadelijk te gra ven. Den gebcelen nacht werkten zi j door en tegen'den ochtend haakten zij:een hond onder het puin te voorschijn. Het beest werd onmiddellijk lot regiments- honid gepromoveerd. De Koning heeft, volgens de mededeelingen van den minister, buitengewone Bewijzen gegeven van moed en 1 zelfopoffering. Den geheelen (big bewoog hij zich tus- scfrien de huizen door, die elk oogenblik dreigden in te storten; stukken muren vielen krakend naast hem' neder en bedekten hem met slof, hij keek er echter nauwelijks naar om. Koningin Elena gedroeg zich bewonderenswaardig. Zij verpleegde de gekwetsten, sprak hun moed in enj hielp bij de operaties. De minister was er bij tegen woordig, dat de Koningin gedurende een operatie de beenen van een patiënte steunde mei hare schouders. I En daarna ging zij, zonder zelfs er aan te denken van kleederen te verwisselen, naar de dochter van de ongelukkige om haar te troosten. Nog acht dagen na de aardbeving worden tiental len van gewonden uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Zij ijlen, murmelen verwarde woorden, lachen en schreien. Menigeen sterft dadelijk nadat hij te voor-1 schijn is gebracht, alsof de duisternis den laatsten le- vensdraad beschermd had. Bijna allen hebben gezwol len oogen, op de oogleden zweren en de mond is vol bloedig schuim. En allen zuchten met rauwe stem Aiu siti (Ik heb dorst). Dat is de grootste kwelling voor de levend begravenen. Een man, wien men bij een der ambulances aan het strand den arm ampu-1 teerde riep niets anders dan: „watert" Rondom staat een menigte stom en zonder deelneming te betooncn hel tooneel aan 1e staren. En hoevelen zuchten er misschien nog levend onder de puinhoopen? Een man was met een been tusschen de muren van zijn huis geklemd. Dinsdagavond bracht men hem een flacon cognac en wat sinaasappels. Woensdag moest men zijn voel amputeeren om hem eruit te halen. Vrouwen en kinderen kijken toe bij de operatie, zonder te rillen, zonder door een teeken te verraden of ze ontroerd rijn. Een schaar matrozen gaat over de puinhoopen, over omgevallen muren, ingestorte gewelven, over groo te steenblokken die heen en weer bewegen als ze er op stappen. Daar hooren ze een zwakke stem met klagenden toon: Maria; Maria: Dadelijk begjnnen bij len en schoppen hel werk en na een half uur arbei den staart men in een diepen put. Een der matrozen zou er in gevallen zijn had hij zich niet het laatste oogenblik vaslgegrepen aan het been van een ander. Als de eerste schrik over is, ziet men een groene pape- gaai opvliegen uit de donkerte. Nog eens. schreeuwt net dier Maria, Maria: Maria lag naast het dier, in onmacht, maar nog levend. Een mooie jonge vrouw met een wasbleek gezicht als van een heilige. .Me11 .heef' haar op een schip gebracht en wellicht I bluft zij leven. De papegaai die haar redde echter I is aan boord van de Regina Elena en de officieren willen het dier adopteeren. Uit Napels wordt gemeld: Volgens opgaven van bladen bevonden zich 5957 overlevenden en gewonden in Napels en omstreken; I 1' anderen kwamen heden uit Messina aan en even eens duizend uit Calabrië; 509 bleven te Napels an- I deren zijn naar Rome vertrokken. Ook te* Salerno' zijn tal van vluchtelingen. Op het eiland Caprï zijn er 500 j oen dan ook ^eindelijk te 11 uur s avonds het gast tegenwoordig was, een stukje ten beste gegeven, klokje van gehoon&amheLd sloeg, sloot de voorzitter |,titeId^ De „breken schaats. Met dit stukje van met hartebjken dank aan de verschillende sprekers dte |omischcn' aa£ oogstle de hecr Jookcrs veel bijval, vergadering en ging men in opgewekte stemming tvenzoo met zijne twee andere voordrachten getiteld: „nuis toe. pantoffeltje" en „Pa en Ma." De heer Jonkers Barsingerhorn. heeft in den rechten zin van het woord, de aanwezi- De zoogenaamde „volksavond" van D. O. G. wewl gen Hoen schudden van het lachen ert veel bijgedra- p. Woensdagavond ten huize van den heer Scherirega gen. tot het dóen slagen van dezen avond, gehouden door een groot aantal ingezetenen van Bar- Wij stemmen dan ook van harte in met den wensoh singerhorn en aanhoorige wijken dier Gemeente, allen j van den voorzitter, geuit in zijne sluitingsrede, welke leden van genoemde vereeniging en door hen ge- is: Dat de heer Jonkers, welke nu nog als 'gast in. introduceerden. ons midden vertoeft, mag toetreden als lid tot Als gewoonlijk ontbrak het ook nu niet aan belang- „Eensgezindheid", opdat wij, zoo* het niet te veel van stelling, die zich uitte in applaus, maar meer nog zijne goedheid is gevergd, nog dikwijls in de gelegen- In orde, inschikkelijkheid voor elkander en onverstoord* heid mogen zijn, van zijne voordrachten te genieten. Callantsoog. Gedurende het jaar 1908 zijn alhier geboren 22 kin deren, waarvan 9 m. en 13 vr. Gesloten werden 14 huwelijken, allen tusschen jm. en jd. Overleden zijn 6 en wel 2 m. en 4 vr. en 1 levenloos aangegeven van het vr. geslacht. Heer-Hugowaard. Dinsdag werd door het Onderling Nut alhier een ver gadering gehouden, waartoe gasten vrijen toegang had den. Verschillende nutsleden gaven een voordracht ten betse, terwijl de aanwezigen tevens werden vergast op enkele voordrachten van de Gebrs. Dekker te N. Niedorp. Vielen deze voordrachten in den smaak der aanwezigen, niet minder was dit het geval met enkele zangstukjes door een drietal dames-gasten ten beste gegeven. Jammer, dat de opkomst zoo gering was. „Duin-en-Bosch". Voor het eerlang te openen Geneeskundig geslicht voor Krankzinnigen „Duin-cn-Bosch" te Gastrteum, is eene commissie van toezicht benoemd, waarvan voor zitter zal zijn de heer jhr. G. S. Boreel, te Wijk-aan- Zee, lid van Gedep. Staten van Noord-Hollanden leden de heeren K. de Boer Cz, te Assendelft, mr. E. P. F. A. van den Bogaert, le Amsterdam; N. Glin- dennan, te Alkmaar; dr. J. Timmer, te Haarlem; en S. G. L. F. baron van Fridagh, le Limmen, laatst genoemde als secretaris. aandacht, bij hetgeen er ten gehoore werd gebracht. De begaafde deelamatricc, mej. Corn. P. J. Visser uit Purmerend, boeide ieder met hare voordrachten, zoowel waar zij het dramatische gedicht „Jean Marie" ten gehoore bracht, als het naieve „Kindersprookje" van Marie Boddaerd, het komische „Tante waarschuwt" of het lieve humoristische „In het hooi", om maar eenige te noemen. Verder werd nog voorgedragen door den heer Berg huis „De Hangmat" en „Een dag baas". Dezestuk jes vielen ook zeer in den smaak en gaven een aar dig tafereel van het huwelijksleven weer. Een dave rend applaus beloonde telkens den voordrager. Een woord van dank mag don heer Berghuis dan ook niet onthouden worden, en van het uitbundig suc ces, dat met deze stukjes geoogst werd, komt zeker Aan het muziekgezelschap T.O.N.I.D.O. werd welge- 1 geen gering aandeel den voordrager toe, welke op meenden dank gebracht voor zijne bereidwilligheid om zoo'n meesterlijke wijze, zoowel ernst ais luim ver ter afwisseling eenige muzieknummers uit te voeren tolkte, en toen de muzikanten ten slotte het bekende volks lied aanhieven, stemden de aanwezigen uit volle borst daarmede in. Daarop ging ieder welgemoed huiswaarts. De ramp in Italië. Men meldt uit Den Haag: Gisterenmiddag had onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken in zijn departement een bij eenkomst plaats van de reeds vroeger gemelde heeren, te ,zamen gekomen om te overwegen op welke wijze ook de Nederlandsche natie zou kunnen getuigen van haar deelneming in de verschrikkelijke ramp die Italië heeft getroffen. Deze bijeenkomst werd, behalve door den minister, bijgewoond door de heeren: baron Schimmelpenninck van der Oye en jhr. Itoj^ll, voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, mrs. Patijn en Lycklama a Nije- holt, commissarissen der Koningin in Zuidholland en I Het bestuur van „Eensgezindheid" mag dan ook met trots en genoegen op dezen avond terug zien, en ook een woord van dank mag haar niet onthouden worden, vooral het aangename, dat zij ons dezen avond heeftfc angeboden. Jammer, inderdaad jammer, dat zoo weinigen, van dezen genotvollen avond hebben ge noten. De Romeinsche correspondent van de Daily Ghronicle meldt nog aan zijn blad: Er wordt te Rome dagelijks voor 50.000 lire aan telegrammen verzonden. I11 Calabrië en op Sici lië zijn nu ruim tweeduizend doklcrs met de gewon den en zieken bezig, maar nog zijn er niet genoeg. Er wordt veel geopereerd, meest beenen die afgezet werden. De paus heeft last gegeven in alle kerken Gemeente NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Dec. 1908. Geboren: Geene. Gehuwd: Jan Sprcnkeling en Aagje Jeannetta Ho venier, beiden 1e N. Niedorp. Overleden: Aaltje de Graaf, wed. vare Hendrik Over,! 81 jaar. Gemeente CALLANTSOOG. Ingeschreven van 1—31 Dec. 1908. Geboren: Anni, d. v. Arie Leijen en Trijntje Kindt Geertje, d. v. Jan Brouwer en Josephina Helena Caro- lina Meijer. Ondeutrouwd en Getrouwd: Gerrit Baken, jm., van beroep visscherman, oud 28 jaren en Johanna ten Boe kei, jd. zonder beroep, oud 22 jaren, beiden te Cal lantsoog. Overleden: Geene. Gemeente OUDE NIEDORP. Ingeschreven van 131 Dec. 1908. Geboren: 10 Etec. Theodorus, z. v. Dirk Busker en Maria Groenewond. 11 Dec. Elisabeth Jacoba, d. v. Jan. Buisman en Jacoba Johanna van der Goes. 15 Dec. Simon, z. v. Pieter Ootjers en Louisa Koning. Ondertrouwd en Getrouwd: 11 en 27 Dec. Jan Hage naar, weduwnaar van Hendrika Voerman, te N. Nie dorp en Geertruida de Boer, weduwe van Jacob Prins, alhier. Overleden: 6 Dec. Cornelis de Jong, weduwnaar van Taatje Bijpost, oud 88 jaren. Gemeente HEERHUGOWAARD. Ingeschreven van 131 Dec. 1908. Ondertrouwd: Hendrik Smit en Jantje Bes. Geboren: Trijntje, d. v. Jan Snelten en MaartjeKaaij. Johanna, d. v. Jacob Groenveld en Maria Tromp. Ger rit, z. v. Jan Vader en Aaltje Smit. Geertruida Maria, d. v. Jan Wagenaar en Diewertje van der Oord. Klaas, z. v. Jan Tiel en Grietje Lejjen. Jaeobus Adrianus Petrus, z. v. Petrus Hendrikus Overtoom en Johan na Hes. Overleden: Johannes, z. v. Jacob van Langen en Maartje Floris, 5 mnd. Meinouw Ruiter, wed. van Pieter Krom, 75 j. Trijntje Grootjes, echtg. van Dirk Buter, 66 j. Dirk, z. v. Arie Beers en Jansje de Boer, I mnd. Gemeente OUDKARSPEL. Ingeschreven van 131 -Dec. 1908. Geboren: Klaas, z. v. Jacob de Vet en Jantje de Boer. Hitje, d. v. Dirk Slot en Trijntje Liefhebber. Jaeobus, z. v. Jacob Beers en Ursula Bos. CorneliSp z. v. Dirk Schuijt en Francina Jansen. Gehuwd: Geene. Overleden: Maartje Koster oud 78 jaren wed. van Klaas Waal. Gemeente WJERINGEN. Ingeschreven gedurende de maand Dec. 1908. Geboren: Ililgonda, d. v. Jan Bekendam en Trijntje llalfwocg. Adriaantje, d. v. Jan Pz. Rotgans en Arena ter Keurst. Geertje, d. v. Jan Nz. Mostert en Anna Metselaar. Maartje, d. v. Jacob Tijscn N& en Anna Bakker. Alida Johanna, d. v. Maarten Gomes en Catharina Lossie. Jacob, z. v. Albertus Keijzer en Geertje ter Keurst. Maartje Withclmina,

Schager Courant | 1909 | | pagina 6