tt n r| Dinsdag la Januari 1909 ó3sie Jaargang. Mo. 4432 Bureau SCHAGEÜ, Laan Uitgevers: TR£IPi$ifê.M Co* Binnenlandse!) Nieuws. y ii j PBaarammwuianMnHMBanMaamtiBuanui Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdag avond. B(j inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Telephoon No. 20. Pry's per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit één blad A Söè" Voortaan zal de „Scha- ger Courant geregeld vier maal per week verschijnen en wel op Dinsdag-, Woens dag-, Donderdag- en Zater dagavond. lekeiidmükingen Gemeente SCHAGEN. o— Inlevering rekeningen. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN noodigen bij deze belanghebbenden, die voor het jaar 1908 van de gemeente iets te vorderen hebben, uit, hunne rekeningen voor of op den 1 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente in te leveren. Schagen, 4 Januari 1909. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, De lo. Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris, ROGGEVEEN. te Kopenhagen, en met een lading oud ijzer bestemd gelegen vertrek zijn. De vroegere bedsteden zijn be- van Bremen naar Savona. Het schip werd door een slist uit den booze en door ledikanten vervangen, die hevige bui, gepaard met windvlagen en hagelslag over- zoowel uit metaal als uit hout kunnen zijn vervaar- vallen, waardoor het lek stootte. digd. Voor een gezond, zindelijk mensch zien wij in een Negen van de 16 man equipage namen de vlucht houten ledikant geen enkel bezwaar. De metalen ledi- in de scheepsboot, die opgepikt werd door den naar kanten hebben, als goede geleiders der warmte, het na- IJmuiden stoomenden stoomtrawler „Prima Vera Y M deel, dat bij aanraking van het lichaam, b.v. gedu- 47", van de N. V. Zeevisscherij „Pesea" te IJmui- rende deq. slaap een te sterke plaatselijke afkoeling den. Onmiddellijk keerden de stuurman J. v. d. Steen kan ontstaan, die rheumatische aandoeningen te voor- en de matroos A. Prins van den trawler met een der schijn kan roepen. Daarom is het goed, den binnenwand geredden ïn de scheepsboot naar de plaats des on- van zulk een metalen ledikant met carton te doen heils terug, en het mocht hun met veel moeite geluk- bekleeden, dat evenwel met het oog op de reiniging, ken de zeven overigen te redden en behouden op den gemakkelijk moet kunnen worden verwijderd. Derge- trawler te brengen, waarna ze door bemiddeling der lijke cartons worden gewoonlijk bekleed met een stof, reederij van den trawler aan de zorgen van het Deen- wier kleur bij sprei of dekens past. sche consulaat te Amsterdam zijn overgedragen. Het gebruik van bedgordijnen is af te raden, om- Dat was erg genoeg! dat zij ware stofnesten vormen. Kan men er om een of Eergisteren kwam een moeder te Zwaagdijlc (N.-H.) andere reden niet buiten, dan brenge men ze zoo aan, tot dp ontdekking, dat 's nachts muizen hadden ge- dat zij dag en nacht altijd open staan en gemakkelijk knaagd aan de handen en voetjes van haar tweejarig van alle kanten lucht en licht doorlaten. Verder kieze kind. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen men vooral een stof, die gemakkelijk gewasschen en die gevaar voor bloedvergiftiging gelukkig nog kon af- uitgeklopt kan worden en richte ze zoo in, dat ze met wenden. geringe moeite kunnen worden afgenomen en opge- Een legaat. hangen. Een ingezetene van Enkhuizen, wiens vader 53 jaar De ,wlJze> waarop bet ledikant moet worden geplaatst geleden, aldaar de afdeeling van de Nederlandsche ls °°k®een onverschillige zaak, want de belangrijke Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dran- echtelijke afkoeling der muren is in staat, zoodanig ken oprichtte, heeft aan die afdeeling een belangrijke 0p de naaste omgeving m het vertrek te werken, dat som gelds geschonken, voor den aankoop van een Z1JT d,aaraaa warmte onttrekt. i /-j h a f h a 11ta a a 1 ahi irn prachtig heerenhuis met grooten tuin in het beste ge- Indien derhalve een ledikant met zijn lange zijde 'n Eigenaardig geval. Eenige dagen der vorige week heeft de politie te Maastricht in bewaring gehad een vreemden kostgan ger, een huzaar van het Duitsche leger. Hoe de huzaar te Maastricht gekomen was? Dat wist hij eigenlijk zelf niet. Het geval is zoo. Zondag werd hij in een Zuid-Limb. gemeente, zijn geboorteplaats, gearresteerd, juist toen hij aan zijn oude Heimath een bezoek wilde brengen. De veldwach ter kreeg den huzaar in de gaten en legde beslag op hem, omdat... hij Nederlandsch deserteur was. Hoe dat komt? Wel, de man is bij ons dienstplichtig; hij was geboren uit Duitsche ouders; woont in Duitsch- land, en moest ook daar soldaatje spelen. Wien komt de man toe? Ook al een moeilijke vraag, die wel langs diploma- tieken weg zal dienen te worden opgelost. Intusschen is de huzaar in groot tenue naar Den Bosch gebracht, op bevel der Limburgsche Gedepu teerde Staten. Eerstdaags zal de Duitsche huzaar in een Neder landsch infanterist worden gemetamorphoseerd. Nu is de man weer Duitsch deserteur! t Overvloed van examinandi, Voor het te Arnhem te houden examen van com mies bij 's Rijks belastingen hebben zich reeds meer dan 1000 sollicitanten aangemeld. In vorige jaren was dit getal 650 tot 750. Verkoop van fokhengsten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel brengt ter kennis dat op Donderdag 28 Januari te 12 uur des middags, van Rijkswege omstreeks negen hengsten van 's Rijks hengstveulendepot te Bergen op Zoom in het openbaar aldaar als geschikt voor fok hengsten verkocht zullen worden. Behoudens onvoor ziene omstandigheden, zullen de dieren te bezichtigen zijn op Vrijdag 15 Januari en Woensdag 27 Januari, telken male te 12 uur. Nadere bijzonderheden komen voor in de St.-Ct. no. acht. Van een spaarpot! Men schrijft aan de N. R. Ct.: Te Terapel, gemeente Vlachtwedde (Gr.), woonden sedert tal van jaren in hetzelfde huisje, gelukkig en tevreden, twee op jaren zijnde menschjes, die de gouden bruiloft zoo gelukkig hadden gevierd. Vanaf den eersten huwelijksdag hadden man en vrouw dagelijks hun brood verdiend, ja meer nog, want voor den ouden dag was een aardig duitje opgebor gen. En ze konden het niet in woorden brengen, wan neer ze verhaalden, dat ze, zuinig als ze waren, onbe zorgd het einde van hun leven konden naderen, zon der ooit diaconie- of armbestuur lastig te zijn geweest. Met de laatste feestdagen wilden de oudjes nog een bezoek naar elders afleggen. Hun woning zou aan de zorgen der buurvrouw worden toevertrouwd, benevens ook de spaarduiten 510), die aanwezig waren. Zulks was reeds eerder voorgekomenen steeds in orde geweest. Wie begrijpt den schrik der oudjes, toen bij hun terugkomst 245 van het opgespaarde geld verdwe nen is, het geld, dat hen tot dusverre behoedde hulp van derden te vragen. De buurvrouw ontkent alle schuld, want ook zij staat goed aangeschreven. We vernemen, dat de officier van justitie te Win schoten een onderzoek naar dezen diefstal zal instellen. Het heele dorp is onder den indruk van dezen raad- selachtigen diefstal. Scheepsramp. In den nacht van Zondag op Maandag is kort bij IJmuiden gezonken het Deensche stoomschip „Stan- ton" van de reederij H. Kirschner, thuis behoorende deelte der stad. De vereeniging heeft het plan op dat langs de muur staat, dan zal het daarin gelegen lichaam terrein een geheel-onthoudersgebouw te stichten met onbehoorlijk kunnen worden afgekoeld en kan daardoor concertzaal, lees- en vergaderlokalen. ?e ,br°V°°„r rbeumatjsch® aandoeningen worden ge-' legd. Beter doet men dus het ledikant met een zijner Ongeluk bij den arbeid. smalle zijden nabij (niet tegen) den muur te plaatsen, Gistermiddag omstreeks 2 uur waren twee grond'wer- üefst met het voeteneinde, kers bezig met het afzagen van heipalen in de fun- jje lengte en de breedte van het ledikant moeten deering van de nieuwe spoorbrug aan den Beukelsdijk, voidoende zijn; wat de lengte betreft, regelt zich dat toen twee kipkarren door het losschieten van een kop- gemakkelijk, voor de breedte neme men als maat 1.50 pelstang van een trein, bestaande uit zeven karren, nieter 0f minstens 1 M. terugliepen en op beide werklieden neerkwamen. Zij Het beddegoed moet in 't. ledikant passen en slechts weiden ernstig aan de hoofden verwond. Nadat een matig zacht zijn; dit laatste regelt men naar persoon geneesheer voorloopig hulp had verleend, zijn de man- ijjjjg voorkeur. Men moet zich zoo kunnen toedekken, nen naar hun keet in de buurt gebracht. da£ de voeten en beenen zeer warm, huik en borst wat Alkmaar. minder warm en het hoofd koel blijft. Veeren onder- Na het aan Regenten van het Burgerweeshuis alhier bedden zijn zeer af te raden. Als de beurs het toe- op hunne collectieve aanvraag als zoodanig door den laat, neme men een matras van paardenharen; is deze gemeenteraad verleend ontslag, wordt het bestuur van te duur dan een van zeegras. Bijzonder aanbevelen kan dit godshuis, overeenkomstig art. 8 der Armenwet, ik een matras met stalen veeren en daarover heteigen- voorshands uitgeoefend door het dagelijksch bestuur lijke bed bestaande uit een driedeelige matras. Elk dezer Gemeente, daarin bijgestaan door twee oud- deel is een klein matrasje van paardenhaar met een regenten, die vroeger jaren deze instelling medebestuur- met wol gecapitoneerd overtrek. Een dergelijke matras geeft langdurig een aangename ligging, daar men de deelen verwisselen kan, d. w. z. eiken dag een ander den. Alkmaar. Aan de graan- en zaadmarkt alhier werden in 1908 stuk in het midden leggen kan, zoodat hier nooit een aangevoerd: 67 H.L. kanariezaad, 347 H.L. minder dan kud §'euf in het miden van het bed ontstaan kan in 1907; 587 H.L. mosterdzaad, 587 H.L. minder; 9 H.L. koolzaad, 22 H.L. minder; 428 H,L. blauwmaan- zaad, 201 H.L. meer; 697 H.L. kerwijzaad, 60 H.L. meer; 5932 H.L. erwten, 428 H.L. meer; 15402 H.L. tarwe, 4239 H.L. meer; 1931 H.L. rogge, 246 H.L. min der; 12088 H.L. gerst, 343 H.L. meer; 36306 H.L. haver, 777 H.L. meer; 5095 H.L. boonen, 766 H.L. meer. Trouwens juist door de kleinheid dier matrasjes is verschuiven hunner inhoud niet mogelijk. De hoeveelheid hoofdkussens regele men naar keuze. Onjuist is de veel geuite bewering, dat het gezond zou zijn zoo laag mogelijk met het hoofd te slapen. Een rol, zooals die in Frankrijk in gebruik is, verdient ook aanbeveling. Men kan daar zeer behoor- Samen 78542 H.L., tégen 72654 H.L. in 1908, alzoo in J«k.het ,hoofd °p steunen, zonder dat men, bij zijde li a-n-in/v rl am a a n an/J a»» a 11 n a /-V* a»> n n va H wn i tv het geheel meer 5888 H.L. Aan de waag werden in 1909 gewogen; 15042 sta pels kaas, wegende 7.818.305 K.G.; 14990 varkens, wegende 1.600.893 K.G., en aan diversen, wegende 7131 K.G. Alkmaar. ligging, den schouder onaangenaam drukt. 's Winters is het ook aangenaam en goed op de voeten een veeren of donzen kussen te leggen. Men moet daarvoor geen groot veeren bed zooals ze in Duitschland gebruikt worden en waar ze plumeau ge- heeten worden gebruiken, maar een dat ongeveer Voor de betrekking van gemeente-controleur alhier lans en,eTen breed is hebben zich 123 gegadigden aangemeld. Hun verdiende loon. De Kamper Ct. schrijft: Wie den bodem van de kan wil schoonlikken, krijgt wel eens gevoelig het lid op den neus. Dit oude spreekwoord is wel eenigszins van toepassing op de Dat wij van het verwarmen van het beddegoed in den winter eer voor- dan nadeel zien, hebben wij reeds eerder medegedeeld, volledigheidshalve ver melden wij het nog eens. Hetzelfde geldt voor het ver warmen van de slaapkamer. Tapijten, vloerkleeden en wollen overgordijnen behoo- ren in de slaapkamer niet thuis. Linnen overgordijnen Urkertjes. Zooals wij Woensdag meedeelden, was dien sluiten het licht voldoende af, maar linoleum onttrekt ochtend de Baron Rengers van Kampen vertrokken, veei warmte aan de voeten en een kleedje voor het om te trachten Urk, waar men aan verschillende on- bed en een v00r de waschtafel zal men niet kunnen misbare artikelen gebrek begon te krijgen, te bereiken, missen Dit is dan ook gelukt, maar niet dan met geduchte krachtsinspanning, getuige dat men eerst den volgen- i en rouwe 1 den morgen er in slaagde de haven van Urk te be- J Men meldt, uit Bergen aan de Alkm. Ct.: reiken. Na vlug de .lading gelost te hebben, nam de Een niet onaardig voorval, dat ernstige gevolgen Baron een paar uren later de terugreis weer aan, maar had kunnen hebben, doch tevens getuigt van het ver- reeds na een kwartiertje stoomens brak plotseling de nuftig instinct der dieren, had alhier plaats. Een in- koning (spil of standaard) van het roer, zoodat de woner dezer gemeente was met een alhier wonenden boot hulpeloos bleef vastzitten. sigarenfabrikant, die op bepaalde dagen den omtrek Daar de toestand volstrekt niet zonder gevaar was, bereist, des morgens uitgegaan. Des avonds arriveerde knoopte de jonge kapitein Halbe de Groot onderhande- men in Alkmaar, alwaar de hit aan een boom werd lingen aan met de toegeloopen Urkers om te trachten vastgezet. de „Baron" weer met man en macht in de haven terug J De huisgenooten van eerstgenoemde, wonende aan te sleepen. De Urkers, meenende het ijzer te moeten j den Bergerweg, hoorden 's avonds het hun bekende smeden nu het heet was, stelden echter zulke hooge eischen, dat de Groot er aanvankelijk niet op kon in gaan. Eindelijk echter, vreezende voor erger, moest hij de gestelde voorwaarden wel aannemen. Nu wor den er touwen en kabels uitgebracht en het getrek begon, maar meevallen deed het niet. Een vlet sloeg er bij om, welk ongeval nog al gelukkig afliep; alleen werd een der inzittenden gekwetst. Ten laatste knapte tot overmaat van ramp de kabel, zoodat de pogingen moesten gestaakt worden. Door het draaien van den wind dreef in den nacht van Don derdag op Vrijdag de boot naar het Zuidwesten af, waardoor zij aan den Hollandschen kant is veel blank water ten laatste vrijkwam en het der beman ning toen gelukte met eigen kracht de haven van Enlc- huizen te bereiken. Het buitenkansje of liever met het oog op de hooge eischen d e buitenkans is dus den neus der Urkers leelijk voorbijgegaan. Onze bedden. Moleschott deelt over dit voor een ieder belang wekkende onderwerp o. a. het volgende mee: De plaats waarin en waarop wij een groot deel van ons leven doorbrengen, waar de voor het lichaam zoo noodige rust den arbeid dagelijks moet afwisselen, moei rijtuig voorbijgaan en eenigen tijd later thuiskomen Hoe vreemd keken zij echter op, toen niemand daar inzat. Wat bleek? De hit was van den boom losgeraakt, had alleen den weg gevolgd, was voorbij het huis van zijn baas gegaan, om ongeveer 10 minuten loopens verder, als naar gewoonte, den fabrikant aan zijne woning af te zetten, en keerde vervolgens op het erf 'van zijn baas zonder eenig ongeval terug. Wognum. In de jl. gehouden Hoofdbestuursvergadering van de vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland, gehouden in het lokaal van den heer M. Aardema alhier, deelde de penningmeester mee, dat over 1908 door hem was ontvangen: aan contri butie 500, aan lesgelden 364, en dat over 1908 nog was te innen aan subsidiën 122,50. Totaal 986.50. De uitgaven tot 1 Jan. 1909 hadden bedragen 384.42%, batig saldo alzoo 602.07%. Aangezien niet alle afdeelingen de rekening aan den Algem. Penningmeester hadden ingezonden, kon het salaris der leeraren nog niet worden bepaald. Besloten werd het Onderwijs in de theoretische vak ken tot 1 Maart a.s. te doen plaats hebben en te trach- in zoodanigen staat zijn en blijven, dat de gezondheid ten met 1909 het leerlingstelsel in te voeren, er niet door wordt benadeeld en geenerlei gevaar voor Aan het verzoek om de gemaakte teekeningen naar het leven er door ontstaat. het lokaal van den heer M. Aardema op te zenden De slaapkamer moet een ruim, luchtig, op de zonzijde was door eenige afdeelingen voldaan, 't Was een lust te zien, welke resultaten reeds in 2 maanden waren ver kregen en niemand verklaarde zich dan ook tegen het voorstel om die teekeningen op de openbare vergade ringen die te Nieuwe Niedorp, Berkhout Ursem, Aven- horn en Snierdijk, respectievelijk op 8, 12, 13, 15 en 18 Januari e.k. zullen gehouden worden, ten toon. te stellen. In die vergaderingen zal de voorzitter het doel der Vereeniging uiteenzetten. Bij de bespreking aangaande het benoemen van een Directeur, was men algemeen van gevoelen, dat daar voor nog geen voldoend salaris op de begrooting kan worden uitgetrokken. Met algemeene stemmen werd daarop besloten den hr. C. Schuitemaker voorloopig als zoodanig aan te stellen tegen vergoeding van f 10.-— per maand, wat genoemde heer zich Het welgevallen. Vervolgens werd de rooster voor de periodieke aftre ding van het Hoofdbestuur vastgesteld. Hierna kwam ter tafel eene uitnoodiging der Vereeni ging van onderwijsbelangen om de vergadering bij te wonen, die op 27 Jan. te Alkmaar zal worden gehou den. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren C. Schuitemaker van Medemblik en G. Bot van Westwoud. Bij de behandeling der begrooting over 1909, dat als laatste punt van de agenda was genomen, werden de uitgaven over 1909 geschat op 2351, de ontvangsten op 1695, alzoo een te kort van 656. In het ver trouwen dat ook die Gemeenten in W.-Friesland, welke tot heden nog geen subsidie hebben toegezegd, over 1909 hun steun niet zullen onthouden en in de hoop dat Rijk en Provincie na hetgeen de Heeren Smeenge en Ferf in de Tweede Kamr over deze zaak gezegd hebben, ook spoedig subsidie zullen verleenen, mogen deze cijfers gewis niet verontrustend genoemd worden. Nadat bepaald werd dat de volgende vergadering weder te Wognum zal worden gehouden en bij de rond vraag slechts eenige punten van ondergeschikt belang werden besproken, sloot de voorzitter onder dankzeg ging voor opkomst en medewerking de vergadering er op wijzende, dat al had de vereeniging in het afge- loopen jaar teleurstelling ondervonden er ook vele licht punten waren. Hij twijfelde dan ook niet of door vol harding en meerdere propoganda voor deze nuttige zaak zou nog meer steun en waardeering niet uitblijven. Anna Paulowna. De tuinbouwvereeniging Anna Paulowna hield Zater dag 9 Januari eene vergadering in de Vlas- en Koren beurs. Er waren 40 leden aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer G. Brands, werden de notu len gelezen en goedgekeurd. Hierna kreeg de heer S. Speets, marktmeester het woord, tot uitbrenging van zijn verslag. Er was dit jaar geen groote aanvoer ge weest en er waren geen hooge prijzen besteed. In het vorig jaar waren 34 veilingen gehouden en eene opbrengst verkregen van 5499.14%, terwijl in 1908 waren gehouden 36 veilingen met eene opbrengst van 4620,86%. Te bejammeren viel het, dat vele leden slechts een klein deel van de opbrengst van hun land ter markt brachten. Hierin moest verbetering komen en met een woord van opwekking tot de aanwezigen, om hun vollen steun aan de vereeniging te geven, besloot spreker zijn duidelijk verslag, waarvoor hem door den voorzitter dank werd gebracht. Rekening en verantwoording werd gedaan door den heer Jb. Jon ker, Er was uitgegeven 113.93 en ontvangen 130.91. De heeren C. Rezelman en Jb. Waiboer belastten zich met het nazien van de stukken en bij monde van eerst genoemde werd een gunstig rapport uitgebracht dat den voorzitter aanleiding gaf, den penningmeester voor zijn accuraat beheer te danken. Naar aanleiding van de rekening werd door den heer K. A. Kaan de vraag gedaan, of, indien door toedoen van insolide koopers schade werd geleden, deze ten laste kwam der vereeni ging of van den verkooper. De heer H. Koster gaf als zijne meening te kennen, dat de vereeniging de schade moest lijden, aangezien de verkooper zijne goederen als het ware aan haar had afgegeven, toen ze na mens de vereeniging werden geveild. Deze zienswijze vond algemeene ondersteuning. De heeren P. Kaan en K. A. Kaan meenden, dat onsolide koopers, met name genoemd moesten worden. Zij toch waren de dupe ge worden van een koopman uit Lutjewinkel, die hun tot heden te vergeefs op hun geld Het wachten. Velen schenen geneigd, zulke koopers tot waarschu wing voor anderen met name te publiceeren en moge lijk, dat in eene volgende vergadering hierover zal beraadslaagd worden. Op de vraag, wie plantaardappe len te koop had, deelde de heer K. A. Kaan mede, dat bij hem nog 33 zak Duitsche muizen te krijgen waren. De bespreking van den heer Trompetter over „Zilver uien" ging niet door, aangezien genoemde heer zonder kennisgeving was weggebleven, wat den hr. M. Kooij zeer terecht aanleiding gaf, daarover zijn misnoegen op duidelijke wijze te kennen te geven, Het raakte de eer der vereeniging, meende spreker, dat zoo iets plaats had gehad, want velen waren opgekomen, om dit j punt der agenda. Zijne woorden vonden algemeene in stemming. Besloten werd aan de leden, evenals het vo rige jaar, eene kaart te zenden, waarop zij konden op geven het aantal bloemkoolplanten en stutten voor rietmatten. Het bestuur zou dan voor den aankoop en de bezorging zorgen. Daar de rondvraag verder niets opleverde, werd de vergadering gesloten. N. Niedorp. Zaterdagavond 9 Januari 1909 hield het Departement Nieuwe Niedorp van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn jaarlijkschen feestavond, toegankelijk voor leden en hunne dames benevens een onbeperkt aantal genoodigden. Mede door deze laatste bepaling waarschijnlijk, was de Kolfbaan van den heer De Vries geheel gevuld. Toen het daarvoor aangewezen uur was aangebroken, opende de voorzitter, de heer D. Kuilman, met welge kozen woorden de bijeenkomst, duidelijk schetsende, welke genoegens den opgekomenen heden wachtten Het eerst trad op de heer E. Kluijver van Winkel, die zich, toen hij zich voorstelde als een ouderwetsche nutslezer, zich weldra deed kennen als iemand dien 't niet mangelt aan de gave des woords en die van schert niet afkeerig is. Hij kondigde aan. dat hij als onderwerp gekozen had: een novelle van Hooier „uit het weemoedvolle leven".

Schager Courant | 1909 | | pagina 1