Buitenlandse!! Nieuws. Binnenlandse!) Nieuws. rie met de zachtzinnige juffrouw Jannetje Leijen, wier partij (intusschen werd er, naar men kan denken, van beide kanten vinnig gescholden!) spoedig werd op genomen door de gezusters Antje en Hendrika Leijen, benevens broer Cornelis, die zijn vuisten zoowat rauw sloeg op Helena, terwijl zijne zusters er ook vlijtig opranselden, de eene gewapend met een pook, de an dere met een grooten houten potlepel. Want juffrouw Peetoom was naar haar oordeel de schuldige aan den vuurwerk-overlast1 Helena echter, ook niet van gisteren, maar al van 21 jaar geleden, liet zich niet straffeloos beschuldi gen, uitschelden en slaan en toog op hooge beenen naar den waardigen heer Zwaving (politiecommissaris) en jawel hoor vervolg en slot in „Justitia" te Alkmaar. Nadat een deugdelijk verhoor aan de getuigen Hele na llaria Peetoom en Amelia Lastdrager was afgeno men, constateerde de O. v. J. dat eindelijk een einde zou komen aan de lijdenszaak van de familie Leijen; het bewijs geleverd achtende eischte Z. E.G. tegen elk der drie Leijens wegens de op Helena gepleegde mishandeling 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Niet uit armoe gestolen' Op 7 Augustus 1863 werd te Den Helder de be klaagde geboren over wien we het nu zullen hebben, omdat hij zijne handen niet van andermans goed heeft afgehouden. Niet dat het hem is tegengeloopen en hij, door ar moe daartoe gedreven, de bepalingen van het straf wetboek heeft overtreden. Neen, Piet Dol, de hier bedoelde beklaagde, is gepensionneerd militair en heeft zelf woning en land. Maar wat hij niet heeft, dat is. een geldig motief voor de door hem op 26 November jl. gepleegde daad. Hij heeft toen n.1. in de; Westermoerbeek (eene buurtschap, ten deele onder Darsingerhorn en ten deele tot de gemeente Oude Niedorp behoorende terwijl Piet in de Oostermoerbeek onder N. Niedorp woont) van den watermolenaar Arie de Moei aldaar een paar pond paling weggenomen uit fuiken, staande in door Arie gepacht vischwater, gelegen in den Slikvenpolder onder Barsingerhorn. Arie bemerkt dit later en ook de 40-jarige Nieuwe Niedorper visscher Teunis van der Molen had er ge noeg van gezien om met Arie als getuige te wor den gedagvaard. De O. v. J. mocht beproeven wat hij wilde, maar 't gelukte hem niet om van Piet aan de weet te komen, waarom hij die visch had gestolen, die hij den volgenden dag met zijn gezin heeft opgegeten. Piet's antwoorden wekten de algemeene hilariteit, maar lieten den heer Officier even wijs als Z. E.G. in deze was. Restte Mr. Hanegraaff dus nog, requisitoir te ne men, waartoe de Praesus hem spoedig het woord ver leende. Spreker hoopte, dat Piet voortaan beter controle over zijne nu wel wat raadselachtige daden zou kun nen houden en eischte tegen hem wegens den ge- pleegden diefstal 15 boete, subs. 12 dagen hech tenis. De President voegde er nog den welmeenenden raad aan Piet bij, om toch vooral voortaan zijne handen van anderer goed af te houden enPiet kon gaan. Dirk Stam, een 17-jarig ventje dat nog onder de kinderwetten „viel", had het genoegen zijn zaakje dientengevolge met gesloten deuren te zien behan delen. Een lastig pot-nat. Laten we ons nu bezighouden met den 21-jarigen Jan Bakker, een arbeidertje van Broek op Langendijk, welk dorp hij in den avond van 6 December vaarwel zeide, om zich naar Heerhugowaard te begeven tot gezelschap eenige kameraden echte broeders in den Heere! met zich voerende. 't Was feest' St. Nicolaas was immers juist in den lande gekomen en 't was zeker ter eere van den zoo beminden bisschop, dat aan den Middenweg te Heer hugowaard in 't cafe „De Zwaan" eene tooneeluitvoe- ring werd gegeven. Nu was Blakker niet zoo erg welkom bij den hospes, maar toch wou hij graag binnen. De hospes Pijper daarentegen, die tot zijne schade meermalen last had gekregen door Bakkers tegenwoor digheid bij pretjes ten zijnen lokale, had bereids aan de politiemannen Van der Molen en Haster te kennen gegeven, dat hij Bakker niet in zijn lokaal wilde heb ben. Als er luidjes van Broek op Langedijk komen, zoo luidden Pijpers orders dan houdt ge ze maar buiten s.v.p. En die orders werden opgevolgd! Ook aan Bakker zeiven heeft Pijper, te kennen ge geven, dat hij hem niet in zijn lokaal wilde hebben. En toch heeft deze dat verbod overtreden. Na er ten slotte uit gebonjourd te zijn heeft hij met een zijner trawanten nota bene tot 's nachts 2 uur de Decemberkoude getrotseerd en is er, toen alleman zoowat vertrokken was, opnieuw ingekomen. Huisvredebreuk alzoo' Pijper moest dien avond echter nog andere onaan genaamheden ondervinden. Dreunend bomde een groote straatklinker tegen den muur van zijn cafe. Een tweede projectiel was beter gemikt en deed zijne vernielende uitwerking op een ruit in 't bovenlicht, zoodat de glas scherven rinkelend in 't rond spatten, maakt. Dc daders daavan blijven veelal onbekend lodiën in de ooren' Daders?... Ja, die liggen op 't kerkhof: bewijs was niet te leveren. Pijper kan zulke relletjes anders best derven want verleden jaar is, volgens rijksveldwachter v. d. Molen wel voor 50 bij hem kapot gegooid waarbij Bakker ook lang niet de rolv an onschuldige heeft ge speeld. De huisvredebreuk op St. Nicolaasavond j.1. ge pleegd, achtte de heer Officier bewezen cn Z.E.G. be paalde zich tot het stellen van een els cl 'tot het aan beklaagde Bakker opleggen eener gevangenisstraf voor den tijd van 14 dalgen. Een veelbelovend jongmensch. De 17-jarige Hermanus van Wonderen, de oudste telg van den bij; de rechtbank welbekenden veecastreer- der Jaap van Wonderen en diens ega Maartje Ko- ger ze wonen te Bergen -1- was Zondagavond 6 December j.1. aldaar leelijk bezig met niet veel betere kameraden. Hoe wenschelijk het ook ware, dat de jongeheer aan het gedrag van zijn papa, een waarschuwend voor beeld nam, was hij op genoemden avond, evenals zijn metgezellen in de boosheid niet nuchteren cn maakte zich aan ergerlijke baldadigheid schuldig. Het huis van Piet Koppes was het doelwit, nadat eerst wat pannen waren gekaapt van Marijtje Smit's kippenhok. Met die pannen werden de ruiten hij: Koppes inge gooid, terwijl met een reusachtigen keisteen, grooter dan een behoorlijk vierponds kaasje, de deur, geslo ten met grendel en gebrekkig krukslot, werd open ge smeten. De familie Koppes, bij het optreden van dc fraaie nachtpitjes als fatsoenlijke burgermenschén al in diepe rust verzonken, schrikten .natuurlijk heel erg hij dat helsche lawaai en dacht aanvankelijk stellig met een aardbeving te doen te hebben. Piet, wiens woning wel meer tot mikpunt van nach telijke baldadigheden wordt gekozen, wou naar buiten, om eens poolshoogte te nemen. Doch zijne vrouw wist hem van dat voornemen af te houden. Ze was zeker bang voor verdere baldadigheid:. Verbaal werd opgemaakt en Van Wonderen, die pre sent was en Adriaan Dekker, die sliekuin was weg gebleven, werden als hoofddaders beschouwd en voor de vierschaar gedaagd. Maartje Koger zei dat Hermanus „toch zoo'n goeie joön wast" waarop de President haar op den kolos salen steen wees die hij Koppes in huis was gevon den en van de braafheid van „heur goeien joön" naar Z.E.A.'s idéé geen hoog denkbeeld gaf. Ook het fert, dat er van den hardsteenen drempel voor Koppes' huis oen stuk af was, pleitte lang niel voor de zachtzinnigheid waarmee de jongehecrcn, waar bij ook nog een zekere Bijwaard in gezelschap schijnt te zijn geweest, zijn opgetreden. De O. v. J. zou gaarne aan de meermalen te Ber gen voorkomende baldadigheden een einde zien ge maakt. De daders daarvan blijven veelal onbekend en nu men er eindelijk een paar te pakken heeft, zou de O .v. J. hen gaarne aan eene vrijheidsstraf onder worpen zien. Eiscli tegen elk der twee beklaagden: 5 dagen ge vangenisstraf. Daar er aan den Alkmaarschen advocaten-hemel een nieuwe ster is komen schitteren, die zijn licht heden in de gehoorzaal deed schitteren, willen we nog even één minuut geduld van onze rechtbankmeuwslievendc luidjes vragen. Die ster ds Mr. Sluis, die als verdeiger van het 17-jarige kind van Jaap v. Wonderen optrad. Pleiter wordt eventjes sprekende ingevoerd,,'n IIoI- landsehe jongen is min of meer vernielzuchtig aan gelegd' Het gerinkel van brekende glasscherven, het geratel van gebroken, bij het dak neervallende pannen het gekraak van onder zijn vernielende hand be zwijkend hout.... dat alles klinkt hem als schoone me lodieën in de ooren. De algemeen voorkomende onregelmatigheden in deze duinstreken, met hun fantastische vormen en gril lige lijnen.... geheel die natuurlijke wanorde laat niet na, diepen indruk te maken op 'n ontvankelijke IIol- landsche jongensziel. Psychologisch is het inderdaad wel te verklaren hoe zij: oordeelen, dat bij een afgeknot- ten boom eene kapotte glasruit behoort!' En, nu ja, de buren vinden zoo nu en dan het een en ander vernield Worden echter die jongens ouder, dan worden ze ook wel wijzer. Er komt dan eenige wijziging in hun karakter. Mr. Sluis eindigde na nog eenige beschouwingen, met een geldboete te verzoeken voor zijne cliënt in plaats van de gecischte gevangenisstraf. De President raadde beklaagde ernstig aan, zooiets niet meer te doen want al beweerde Mr. Sluis dal houtgekraak, enz. den jongens als hemelsche muziek in de ooren klinkt Z.E.A. zou er dan ten minste voor zorgen dat die muzikale aanleg behoorlijk gebreideld werd en in goede richting werd geleid. Nog eens Jan Bakker. Jan Hakker, (dezelfde die op 6 December in 't cafe van D. Pijper te Heerhugowaard huisvredebreuk pleeg de en een uurtje geleden op 't beklaagdenbankje zat) mocht nu weer daarop plaats nemen. Nu in gezelschap van zijn broer Jaap en zekeren Albert Blom. Maar die waren allebei weggebleven. Zoodoende was Jan weer alleen. Nu had hij zich te verantwoorden omdat hij in den nacht van Zondag 13 op Maandag 14 December ondanks herhaalde aanmaning het cafe van Simon Lan- gereis te Oterleek niet wilde verlaten, toen het slui tingsuur daar was. Hij maakte -het (en zijn kamera den hielpen daarbij vlijtig) zoo bont, dat de Alkmaar- sche rijksveldwachter Van Keulen ten slotte dreigde zijne wapenen te zullen bezigen. Schoenen vlogen gelijk groote zwarte vliegen door de zaal't was bar in een woord. De O. v. J. vond 't ook erg, zooals er den beest gespeeld was en eischte tegen elk der drie belhamels 3 weken gevangenisstraf. Bagger-stroopen. Arie Blom, een 29-jarig landbouwer uit Zwaagdijk en geboren te Venhuizen, stond terecht omdat hij den 14den December per vaartuig baggerende was aange troffen in eene sloot, die (inclusief daarin liggende bagger) behoorde aan de Vereeniging tot exploitatie eener proefboerderij te Hoorn. De Hoornsche rijksveld wachter D. v. d. Berg verbaliseerde Arie, tengevolge waarvan de O. v. J. wegens strooperij per vaartuig een tientje boete of 10 dagen hechtenis eischte. Mishandeling. De 62-jarige Auke Boon en zijn 24-jarige zoon Hen drik Jan, beiden wonende te Den Burg op Texel, ston den terecht ter zake van mishandeling, gepleegd op hun dorpsgenoot Cornelis Kalis Kz. op 18 December jl. De O. v. J. eischte tegen elk der twee beklaag den f 15 boete of 15 dagen hechtenis. A.s. Dinsdag uitspraken JAPAN EN AMERIKA. Zooals onze lezers zich zullen herinneren is er al reeds eens meer een gespannen verhouding geweest tusschen Japan en Amerika over den invoer van Ja panners in den Amerikaanschen staat Californië. De mededinging van deze Oostersche werkkracht werd door de Amerikanen daar niet gewenscht en allerlei onaangenaamheden waren het gevolg. Van uit New-York is toen een oplossing aan de hand gedaan, en mochten de Japanners binnen Amerika komen. Maar nu zijn door de volksvertegenwoordiging van Californië w?er anti-Japansche wetsontwerpen ingediend, die weer danig roet in het eten gooien. De Hotsji, een blad dat te Tokio verschijnt, heeft dezer dagen een hoofdartikel gepubliceerd, dat is ge goten in den vorm van een open brief aan den Ame rikaanschen gezant te Tokio, Thomas O Brien. Het draagt den titel: „Terg ons niet!" De aanhef luidt aldus: „Japan is dankbaar jegens de Vereenigde Staten voor het openen van dit land voor den handel. Japan acht de Vereenigde Staten als een land waar de deugd wordt geëerd; maar het vreest, dat vroeg of laat her haalde beleedigingen Japan zullen noodzaken, zijn toe vlucht te nemen tot vastberaden zelfverdediging. Men herinnert zich, hoe in de dagen der school-quaestie Japanners het voorwerp waren van ondragelijke beleedi gingen en lasteringen, al werden ook van den kant der Bondsregeering betuigingen ontvangen van leed wezen en sympathie. Het resultaat was echter niet voldoende, om de eer en de belangen van Japan te beschermen. De Japansche politiek van terugkrabbe len scheen Japan zelfs nog de handen te binden en de inbreuken op Japan's rechten als beschaafde mo gendheid nog te doen toenemen. „In aanmerking genomen het bezoek aan Japan door de Amerilcaansche vloot, de welwillende houding van Amerika inzake de voorgenomen wereldtentoonstelling in Japan, en de bezoeken van leden van commissies en mannen van zaken, is het in hooge mate wenschelijk de ziekte, welke onze vriendschapsbetrekkingen heeft aangetast, te genezen. Er bestaat een prachtige ge legenheid om de ware gevoelens te bewijzen en ver draagzaamheid te oefenen, ten spijt van de in Cali fornië betoonde vijandigheid en de propaganda (in de V. S.) om de immigratie-wetgeving gewijzigd te krij gen." De Hotsji slaat geen geloof aan het praatje, dat de Amerikaansche regering zelf de aanstichtster is geweest van de immigratie-moeilijkheden; maar ook hecht het blad weinig geloof aan eenig resultaat van de houding der Bondsregeering tegenover Californië. Het blad wil geen spijkers op laag water zoeken, of een fijne onderscheiding maken tusschen Bonds-' en staatsbevoegdheden in de Ver. St. Het feit blijft echter bestaan, dat er niets bereikt wordt met de pogingen Washington en Californië tot rede te brengen. De Hotsji wendt zich dan ook tot den President en het volk van de Vereenigde Staten, met de waarschuwing, dat Japan hoewel zich de Amerikaansche welwillendheid van vroeger nog herinnerend onder de onophoude lijke beleedigingen zijn geduld begint te verliezen. Het artikel eindigt met de woorden: „Om der wille van den vrede in den Stillen Oceaan Tergt ons niet' Zoo men ziet is dit epistel juist niet vredelievend gestemd en heeft het er allen schijn van, of dit ver schil wel eens aanleiding zou kunnen geven, dat er in de toekomst moeilijkheden tusschen beide rijken uitbreken. ENGELAND EN DUITSCHLAND. 't Bezoek van 't Engelsche koningspaar aan Berlijn is een punt dat druk besproken wordt in de Duitsche bladen. Heel erg opgewonden is de toon dier bladen niet. Men is niet onvriendelijk, niet onbeleefd, maar toch wat koel. Dat de Britsche souverein in de hoofdstad komt wordt geapprecieerd. Maar 't gevoel kan de Duitscher niet van zich afzetten dat de tegen-beleefdheid, na de vele en langdurige bezoeken, welke keizer Wilhelm zijn oom in Londen bracht, wat laat plaats heeft. Zoo laat, dat het denkbeeld bij velen heeft post gevat, dat koning Edward gedacht heeft: „Als het dan toch moet, in Godsnaam dan!" Bovendien is er in de laatste jaren zooveel over en weer gecomplimenteerd en bezocht, door parlements leden, journalisten, burgemeesters, geestelijken, werk lieden, zonder tastbaar resultaat, zooveel gesproken over de goede verstandhouding tusschen beide volken, zonder een werkelijke verbetering, dat de Duitscher ook vrij platonisch staat tegenover dit bewijs van toe nadering, vriendschap zelfs, als men wil. Zoolang en in Engeland en in Duitschland maar vooral over de zee dwaasheden worden verkocht door hooggeplaatste diplomaten en militairen over de vijandige invasie-plannen van Duitschland, dwaasheden, met graagte gecolporteerd door een onverantwoordelijke pers zoo lang dergelijke anlmositeiten opgaan, zal dit bezoek niet veel uitwerken. Hoezeer de keizer ook zal toonen veïheugd te zijn den koning te kunnen begroeten in de Duitsche hoofd stad, hoe zeer de koning zal bewijzen het blijde gevoel van zijn neef te waardeeren. De keizer zal werkelijk alles doen wat in zijn ver mogen is, om zijn gast zoo feestelijk en vriendelijk mogelijk te ontvangen. Alle maatregelen worden door den keizer-zelf geleid en er zal bepaald wel niets aan ontbreken om de be zoekers van over het Kanaal den indruk te geven dat men zeer blij is in Berlijn dat ze gekomen zijn. IN DEN BALKAN. Dat het tusschen Oostenrijk en Turkije tot een over eenkomst is gekomen, hebben we onze lezers reeds meegedeeld en daarmee was de zaak dan opgelost zoo als men meende. Maar dat is niet het geval. De over eenstemming tusschen Turkije en Oostenrijk was lang niet naar den zin, van Servië. Daar nam men het Turkije heel kwalijk, dat ook niet een zekere som wras bepaald voor een schadeloosstelling aan dit land. Tot dusverre meenden de Serviërs, en daarvoor had den zij eenige aanleiding, dat Frankrijk hunne aan spraken op een schadeloosstelling in grondgebied zou ondersteunen, maar thans is aan de rcgcering van Fransche zijde te kennen gegeven, dat deze hoop ijdel is en dat de Fransche regeering het wel zoo verstan dig zou vinden, wanneer Servië zijn eischen lot een territorale schadevergoeding zou laten vallen. Naar het schijnt, slaan de Serviërs dezen raad echter in den wind. Aan de Voss. Ztg. wordt n.1. uit Belgrado be richt, dat het Servische ministerie van buitenlandsche zaken een nota aan de groote mogendheden voorbe reidt, waarin het standpunt van Servië in de quaestie der annexatie nogntaats wordt aangegeven en tevens de waarborgen, die de regeering noodig acht in 't be lang van de vrije ontwikkeling en de integriteit van Servië en .Montenegro. Van het verleenen van auto nomie aan Bosnië en Herzegowina zal in deze nota niet meer wrorden gerept, daar Turkije door de aan neming van de Ooslenrijksche voorstellen afstand hééft gedaan van zijn souvereiniteilsrechten over die heide provincies, maar wel zal worden aangedrongen op het afslaan van een landstrook, noodig voor de territoriale vereeniging van Servië en Montenegro. Volgens de bladen te Belgrado, zoo wordt althans van daar aan de Voss. Ztg. gemeld, zou daar ter stede een telegram van ide Slavische liefdadigheidsvereeni- ging te Moskou ontvaiigcn zijn, waarin den Serviërs woïdt aangeraden te Konstantinopel een hooger bod te doen dan dat van Oostenrijk, nl. 200 millioen francs voor den afstand van Bosnië en Herzegowina. Het voor dit doel noodige geld zou wel bijeen worden gebracht. Uit dit laatste bericht blijkt duidelijk, dat ook Bus- land niet ingenomen is met deze schikking tusschen Oostenrijk en Turkije en men daar roet in het eten tracht te gooien. De lucht in den Balkan is dus nog niet zuiver en allerlei verrassingen zijn dus nog te wachten. En hoe zal het gaan met Kreta, dat nu zoogenaamd hij Griekenland is ingelijfd? Naar het heet, is er in politieke kringen in Turkije wel niemand meer, die gelooft, dat Kreta tot hetTurk- sche Rijk zal blijven behooren. De Turksclie grootvizier heeft zich dezer dagen wel heel voorzichtig uitgedrukt, maar dat moest hij wel, om de Kamer" in die goede stemming jegens hem te houden, waarin ze was gekomen door zijn mededee- lingen ten opzichte van Oostenrijk-llongarije. 'Kiamil ;eide dan, „dat wordt onderzocht welken vorm de ad ministratie van het land in de toekomst moet heb ben." Voorzichtiger kon hjji zich toch niet uitlaten. Theorie en praktijk. De bijzondere school te Noordseharwoude wordt be zocht door 48 leerlingen. Als onderwijzeres is opge treden Mevrouw Van der Kooij, echlgenoote van het hoofd der school. De gehuwde onderwijzeres behoort.... Barsingerhorn. Ten huize van den heer Scheringa Werd den 19dèn dezer eene vergadering gehouden van de Kiesvereeni- ging „Barsingerhorn-Haringhuizen" waarop aanwezig waren het Bestuur plus 3 leden. Na de gewone opening der bijeenkomst en de le zing der notulen, bracht de Penningmeester verslaguit van den toestand der kas. De rekening wees aan eene ontvangst van f 79.29 bij: eene uitgaaf van f 26.72'/o, zoodat er een batig saldo is van f 52.561/2- Een bestuursvoorstel om, in ovcreeastemming met het reglement, met het oog op de aanstaande verkie zingsperiode dit jaar de volle contributie te heffen, werd door de vergadering aangenomen. Tot Bestuurslid in de plaats van den aflredenden heer E. Rijkes werd gekozen de heer D. Blaauboer. Voorzitter bracht verslag uit van zijne bevinding als afgevaardigde naar de te Schagen gehouden vergade ring van kiesvereenigingen, hetgeen aanleiding gaf tot enkele opmerkingen. Met betrekking tot het uitnoodigen van een Spre ker voor onze kiesvereeniging werd besloten, daarme de te wachten tot den meer op handen zijnden tijd der groote verkiezingen in den loop van dit jaar. Met meerder spoed wenséhte men op te zoeken hen, die zich nog hebben aan le geven als kiezer in dit district en tevens de personen, die zich bog als lid van de kiesvereeniging zouden kunnen aansluiten. Na do omvraag koos het Bestuur tot zijn Penning meester den heer J. C. Visser en daarna sloot de Voor zitter deze kleine bijeenkomst. Ilct bezoek der Duitsche Landbouwraden. Omtrent het bezoek van de 100 Duitsche Landbouw- raden, onder leiding van prins Von Bulow, vernomen wo dat deze excursie uitgaat van do „Veiejn iur staats* wirtschaftlicho Fortbildung" te Berlijn; negen weken zal deze excursie duren. Het gezelschap zal van 23— 30 Mei a.s, ons land bezoeken onder leiding van den bekwamen landbouwkundige dr. Trost, die reeds in 1905 in opdracht van het Duitsche Ministerie van Buitenland sche Zaken een studie maakte van de Nedorlandsche iandbouwtoestanden en daarna er een brochure over uitgaf. Via Nieuweschans, het eerste grensstation, komt het gezelschap te Wiriechoten, om daarna den Reiderwolder- polder en de Oost- en Pinsterwolderpolders en daarna tevens de boerdorijen In de Veenkoloniën te bezoeken. Na de reis door de provincie Groningen zal Noord- Holland, hoofdzakelijk Westfriesland, worden bezocht. Zooals we zeiden, nemen ongeveer 100 land- en re. geeringsraden, rechters etc., aan deze excursie deel. („N. R. Ct.«) Gevangenen. In de strafgevangenis te Leeuwarden waren op den len Januari j 1. 177 gevangenen, allen veroordeeld tot 5 jaren of langer gevangenisstraf, waaronder 5 levenslang veroordeelden. Poging tot déraillement. Een overwegwachter heeft Zaterdag op do lijn Neer- pelt—Eindhoven, tusschen de stations Neerpelt en Achel, drie lange eiken balken gevonden. Deze waren op de rails gelegd, vermoedelijk met het doel een déraillement te veroorzaken.Even voor een trein in volle vaart aankwam, werden de balken verwijderd en werd dus een ongeluk voorkomen. Een instructie is geopend. („'s-Hert. Ct.") IJ*. Uit de Lemmer meldt men aan N. R. Ct. De aanhoudende krimpende wind houdt onze kust door een ijsveld van uren gaans in omtrek ingesloten, waardoor het ten eenenmale onmogelijk is de haven hier binnen te komen. Dientengevolge heeft de dienst Amsterdam—Lemmer—Groningen, van de Lemmer- Groninger Stoombootmaatschappij, tijdelijk over Stavoren plaats. De „Bolsward" van de Holland-Frieslandlijn, welke in den afgeloopen week meer dan eens getracht heeft, doch tevergeefs, om door hot ijsveld te breken en de haven hier binnen te komen, is Zaterdag de haven te Harlingen binnengeloopen, om daar haar lading te lossen. Van een flesch, (11e een lange reis maakte. Op den lOen Augustus van het vorig jaar vierde, meldt het „Hbld.", een wielrijdersvereniging te Leiden een feest op de uitspanning „De Vink". Men ging met feostbooten en versierde booiers heen en weer terug naar Leiden. Van een der boeiers werd toen een leege champagneflesch in het Qalgewater geworpen met het verzoek aan den vinder om aan een opgegeven adres te Leiden een prentkaart te zenden. De flesch is, vermoe delijk door de sluizen te Katwijk buitengaats geraakt en na veel omzwervingen aan het Noorsche strand terecht gekomen. Thans is ten minste een schrijven van het Noorsche consulaat aan het adres te Leiden ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat de flesch op 9 Januari is gevonden te Reitjergstrand bij Hjorring. En de prentkaart werd ook ontvangen De nieuwe Minister van Waterstaat. Men meldt uit Den Haag: Naar wij met zekerheid vernemen is de heer mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, aan H. M. de Koningin voorgedragen ter be noeming tot minister van waterstaat. De „N. R. Crt." vertelt over dezen minister; Door de benoeming van mr. L. H. W. Regout tot minister van waterstaat kan een gelukkige greep wor den gedaan. Mr. Regout, immers, behoort ontegenzeg gelijk tot de kundigste katholieken, die zich aan de twee zijden van het Binnenhof een zetel onder de ver tegenwoordigers des volks hebben weten te verwerven. Hij is een bekwaam spreker, die helderheid van voor stelling aan eene boeiende voordracht paart. In de on derwerpen, die hy in de Eerste Kamer jter sprake bracht, bleek hy zich terdeeg te hebben ingedacht. Dit maakte zijne redevoeringen in hooge mate aantrekkelijk. Voor een minister kon mr. Regout een geducht tegenstander zijn meer dan één minister moet het oogenblik, waarop mr. Regout het woord vroeg, met eenigen schrik hebben beleefd de vorm van zynecritiek was scherp, rechtuit ging hy op het doel af, maar hy bleef zakelijk, zonder kracht te zoeken in effectbejag of uiterlyken schijn by gebrek aan deugdelijke argumenten. Eu ook in dit opzicht zal zelfs de minister, die het hardst door den Limburgschen afgevaardigde getroffen werd, toch altyd met waardeering zijne redevoeringen hebben her dacht, dat zij zich niet bepaalden tot afkeuren, maar dat tegelyk daarin een tegengesteld systeem werd ont vouwd, wel doordacht en tot in de onderdeelen nauw keurig overwogen. Wanneer mr. Regout in debat trad, kon men zeker zyn tegen hetgeen hy afkeurde, iets anders, z. i. beters, gesteld te krygen, in de détails ge wikt en zakelyk bepleit. Zoo heeft mr. Regout, waar hy tot nu toe in het staatsleven naar voren trad, den indruk gewekt van een man te zijn van moer dan gewonen aanleg, wien een rol in de voorste gelederen geroedelyk kan worden toevertrouwd. Toch zullen weinigen verwacht hebben, hom juist als minister van waterstaat aan de kimme te zullen zien verrijzen. Naar het schijnt is mr. Regout in 1883, op twee en twintigjarigen leeftijd, aan de uni versiteit te Leuven tot civiel-ingenieur gepromoveerd. Doch voor zoover naar buiten bleek, scbeen later de Maastrichtsche industrieel zich in andere studie-richting te hebben ontwikkeld. Met het diploma van volbracht eindexamen gymnasii gewapend, toog hy naar de uni versiteit te Amsterdam, waar hy in 1896 op een proef, schrift over Arbeidersverzekering tot doctor in de recht- wetenschap werd bevorderd. Sedert heeft mr. Regout zich bovenal als beoefenaar van sociale wetenschappen doen kennen. Ook wanneer hy in de Eerste Kamer het woord voerde, bleef hy, als regel, op het terrein, waarop het departement, waarvan hy thans aan het hoofd is gestold, zich zeer weinig beweegt: arbeiders verzekering, arbeidersbescherming, mynaangelegenheden (mr. Regout is lid van den Mynraad.) Over hetgeen van hem op het gebied van den water staat is te wachten vallen derhalve bezwaarlyk voor spellingen te wagen. Als Limburger, ook als oud lid van de Staten van Limburg, zal hy ongetwy'feld het groote belang, dat aan oplossing van de Maasquaestie verbonden is, beseffen. Oude Niedorp. Het aantal personen voor deze gemeente af te k' veren voor de Nationale Militie, lichting 1909 bedraagt 3; Waarvan 1 voor korte oefening. Uit een dagboek. Men treft in de Tel. een bladzijde aan, ontleend aan het „Dagboek van een Amsterdammer." Het artikel luidt: „14 Januari. De lieve vaderlandsehc gewoonte, of een jonge moeder iets moois in de luiermand te geven,, kan eenigszuis bedenkelijke gevolgen hebben als hd- een Koningin geldt, want, goed geteld, zijn er nu voo' het aanstaande Oranjetje, dank zij den honderden if ons land ontstanen damescomité's' in dc maak 27 wiegen 11 gouden lrekers 41 wiegeklcedjes 64 paar zijden sokjes; 17 gouden rammelaars; 45 in goud gemonteerde althéawortels 28 valhoedjes; 137 bakkertjes;

Schager Courant | 1909 | | pagina 2