Grepen ut Land- en Tuinbon. Donderdag 21 Januari •3st.e Jaargang. No. 4138 Binnenlandse!) Nieuws. Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, "Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond Bü inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomond nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau S03-8&GE?3? laan Interc. Telcphoon No. 20. UïSgewerss TStAPNIAN Prijs per jaar f 3.—. Franco per post Afzonderlijke nummers B Cent. ADVERTENfSÊN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit één blad. LU. Uitstekend Groenten- en Bloemenzaad. In Januari zenden de zaadhandelaars gewoonlijk hunne prijscouranten aan hunne afnemers toe. Zij re kenen er op, dat de klanten dan ruimschoots tijd heb ben om hunne plannen voor den groenten- en bloe mentuin uit te werken en gelijktijdig het bcnoodigde zaaizaad te bestellen. Als het publiek de bestellijsten vroegtijdig inzendt, kan het personeel der 'handelaars de bestellingen ac curaat en op tijd uitvoeren, wat voor kooper en ver- kooper beide aangenaam is. Ik vertrouw menigeen een dienst te bewijzen door hier eenige korte wenken te geven over aanbevelens waardige groenten-variëteiten („soorten"), de benoodig- de hoeveelheid zaaizaad en den tijd van zaaien. Ik open de lijst met de spinazie. In het voorjaar kieze men hiervan de „breedblad. scherp zaad." Men zaaie ongeveer een half ons per vierkanten nieter. Bij niet vriezend weer kan mep de eerste zaaiïng liier van doen in het laatst van Januari op vruchtbaren grond op een luwl plekje achter een muur, heining of plank. Men moet bij, het zaaien ook een vierde ons chilisalpeter uitstrooien per 1 M2. en dit nog eens her halen als de spinazie de grasachtige eerste blaadjes (zaadlobben) flink boven den grond heeft. In Febr. doet men een tweede zaaiïng van spinazie, in Maart een derde, enz. Door opvolgend te zaaien kan men lang genot van deze aangename groente hebben. Het verdient aanbeveling, het zaad voor de eerste zaaiïn- gen in vochtig zand te laten spruiten op een warm plekje in kamer of stal of bij een bakker onder den oven. Wil men nog eerder spinazie hebben, dan zaaie men ze in December in een kouden bak. Het is meestal niet loonend spinazie in een Warmen bak te zaaien, doch het gaat wel. Reeds in het laatst van Februari is ze dan ze gereed. Wil men in den na zomer spinazie .op tafel zien verschijnen, dan zaait men ze in Augustus en September, doch neme hier voor bij; voorkeur „rondzaad winterspinazie." Legt men er tegen November broeiramen over, dan 'kan men er nog lang genot van hebben. Thans is de kropsla aan de beurt. Wie in de teelt dezer groente ervaren is, heeft in het laatst van Oc- 1 tober op een warmen bak plantjes Van '"de variëteit j „Blanke weeuwen" of „Steenkrop" geplant, waarvan j men tegen Maart reeds kroppen heeft, verder dito plan ten in een kouden bak gedeeltelijk om daar te blijven en de vroegste op te volgen, gedeeltelijk om na half Maart op een luw plekje op den vollen grond te wor- den uitgeplant. Zulke plantjes, die menigeen gaarne zou bezitten, doch zelf niet heeft aangekweekt, kan men bij verschillende handelaars tegen half Maart koopen. Dit is ook het geval met vroege bloemkoolplanten en andere vroege koolsoorten. Raadpleegt de catalogi maar eens. Vroege kropsla-soorten voor den bak en den kouden grond zijn de „roodrand", „de Kardoes", „de bonte Chili" en „de Meikoningin", de laatste is een uitne- nemende nieuwe variëteit. „Zwart Duitsch" is de al gemeen gebruikelijke voor zaaiïng in Maart en April op den vollen grond, waarvoor de „Zwijndrechtsche groote gele" ook zeer goed is. De „Oranjekrop" en de „Trofskop" worden hiervoor mede aanbevolen. 3 Gram slazaad per vierkanten Meter is genoeg. La ter plant men de overtollige planten uit, liefst met een kluitje eraan. Wat schermen tegen de.felle zon is na het planten altijd goed, ook een weinig begieten. Wil men prachtige kropsla telen, dan moet ze zeer vruchtbaar veld 'hebben liefst met wat chili erbij1. Wil men ze tijdens den groei nog wat aandrijven, dan mag men geen droge chili bij deze planten strooien doch men lost 1 lepel vol in een gewonen gieter water op en giete dit bij, de stammen. Voor velen is kropsla in den herfst een genot. Deze tele men aldus. Begin Augustus zaait men „Broeigeel" en plant deze half September in een bak, waarover half October ramen gelegd worden. De planten, die blijven staan, kroppen nog wel op den vollen grond. Doet men einde Augustus een zaaiïng van bonte Chili en plant men die begin October in een bak, dan heeft men omstreeks Kerstmis nog kropsla. Leeg gekomen komkommerbakken zijn voor de teelt van herfst krop sla zeer geschikt. Laat in den herfst dient men de sla bakken 's nachts met matten tegen mogelijke vorst te dekken. Als men vroeg en laat eigen geteelde, frissehe krop sla wil genieten, moet men eenige broeiramen bezit ten, hoofdzakelijk om planten te 'overwinteren of plan ten te hebben voor die op den kouden grond gereed zijn. Zooveel mogelijk laat men ook planten in de bakken kroppen of bewaart men ze er in tegen be vriezen. Dat de vroege salade op den vollen grond dankbaar is voor luwte van een rieten schutting even als alle vroege groenten, zal wel orinoodig zijn hier nog even aan te slippen. Bij; niet vriezend weer kunnen doperwten en peulen reeds in Januari en Februari „gelegd" worden, ter wijl de hoofdzaaitijd valt in Maart. Aan te bevelen zijn: de vroege IIcndrikspeul, de vroege 40-daagsche peul en de Wijk er peulen; van do doperwtende Lentedoppers, de Meikoningin, „Gra- dus", Vlijmensche krombek, groene Raspers. Deze die nen apn rijzdn, of vlechtwerk geteeld to worden; de Kruip- pculen en de doppers „Wonder van Amerika" kan men kweeken zonder steunsels evenals velderwten. Zij eischcn krachtige bemesting en ik bevond mij er steeds goed bij de „Wonder van Amerika" met super en chili flink to bemesten. (8 K.G. super en 4 h 5 K.G. chili per 100 M2.) Zonder goede bemesting blijven ze 'e zwak en leveren weinig op. De stampeulen en dito doperwten zijn altijd vroeger dan de soorten aan rijs hout gekweekt. In Roelofsarcndsveen en Ter Aar, waar 'hen jaarlijks eenige honderden bunders met vroege Peulen en doperwten teelt, weekt men het zaad om streeks Nieuwjaar, laat het in een warme ruimte, edh stal b.v., in ondiepe bakken spruiten en zaait liet daarna dicht opeen op bedden, die dik met erwten- stroo of bladriet bedekt zijn of in koude bakken. La ter, als er plantjes van gegroeid zijn, gaan de kwee kers deze bij drieën uitplanlen, 6 centimeters van el kaar; op rijén, die 1.40 M. van elkaar liggen en waar De weegbrief. Nu is het niet meer noodig naar Oudewater te gaan, vooraf modder met koemest is ingewerkt, in Mei zaaien om daar gewogen te worden, ten einde een vrijbrief te zij hiertusschen sloksnij- of -slaboonen of augurken, verkrijgen tegen de beschuldiging van „gemeenschap te De rijen loopen allen van West naar Oost. In de Ve- hebben met den booze", en de gevolgen daarvan, zijn- nen heeft men de peulen en erwten zoo vroeg, dat er de allerlei gedaanteverwisselingen, ritten per bezem geen groote schade te duchten is van de „kwade kop- st°k naar den Bloksberg en wat de tooverij verder pen", waardoor de late soorten meestal mislukken. Men medebracht. De Schepenbrief van Oudewater heeft is het meest van welslagen verzekerd, als men vroege vroeger menig persoon van den brandstapel of erger soorten neemt en vroeg zaait. Heeft men wat veel hjke „torture" bevrijd, zoodat het er voor de arme erwten ineens, dan is dit heel goed, want hoe langer slachtoffers dringend op aankwam zoo'n brief te krijgen hoe meer gaan de dames er toe over deze groenten Bet bezit ervan was tevens een talisman, waarbij elke in inmaakpotten of -flesschcn te conservecrenook sla- beschuldiging verstomde. en snijboonen zijn hiervoor bijzonder geschikt. 1 Den volgenden vrijbrief vonden wij vermeld; als Heerlijke groote boonen, ook zeer geschikt voor de curiosum zal hij misschien nog wel* enkelen interes- inmaak, zijn de „witbloeiers". „Driemaal wit" is hier- seeren. van de fijnste kwaliteit. ..Wij Burgemeesteren en Schepenen en Raad van Ook goed, doch niet geschikt voor conserveeren, zijn Oudewater in Holland, doen kond en certificeeren mits de „Lange hangers". Reeds in Januari en Februari dezen ten verzoeke van Japik van Loo, geboortig van kan men de groote boonen in een kouden bak dicht Vaessen op de Veluwe, oud omtrent 40 jaren, lang en bijeen zaaien, na ze vooraf geweekt te hebben. Als eenigszins spitsig van lichaam, hebbende blauwe oogen, het plantjes geworden zijn, plant men ze uit. Aldus höog bruin vel en zwart haar, en Teuntje Hofkes, geven ze veel vroeger een opbrengst. In Februari en geboortig van Bathem, in Overijsel, oud 32 jaren en Maart kan men ze op de gew one wijze zaaien. Vroege 6 maanden, matig van postuur, en hoog zwanger, blank groote boonen op dubbele rij: zijn zeer geschikt om van Vel, blauwe oogen, man en vrouw, woonachtig in J luwte te geven aan augurken, komkommers, slaboo- het Scholtambt van Zutfen, dat op heden voor ons nen en vroege aardappelen. verschenen zijn de heeren Wijbrand van Rooijen en Het „afhalen" van boonen is een tijdroovend werkje Jan Gerard van der Vliet, Schepenen dezer stad, mits en voor de conservenfabrieken ook te lastig. Geluk- gaders Hendrik Scholten, gezworen Waagmeester, wel- kig bestaan er thans sla- en snijboonen zonder dra- ke ten verzoeke der requiranten verklaarden waar en den of halen. Zeer aan te bevelen zijn: de dubbele waarachtig te zijn, dat door den voornoemden Waag- stamslaboonen zonder draden en de stoksnijboonen meester op ernstige instantiën van de requiranten in i breed slagzwaard zonder draden; ookstokprincesse-boo- presentie van de voornoemde heeren Schepenen en j nen zonder draden bestaan er. Wie de boonen zonder andere notabele personen, op heden den voorn. Japik draden nog niet kent, mag niet verzuimen er kennis van Loo in dezer stede Waag met de ordinaire balanse mee te maken. Men heeft er beslist succes mee. en oprechte „Troyaensche wigte", gelijk men ten allen Van stamboonen heeft men noodig 1 K.G. per 100 tijde in dezer Stede waag gebruikt, is gewogen, nadat M2. of 1 Are; van stokboonen 33V2 ons; van erwten Harmen v. Hekendorp, gerechtsbode, had verklaard, dat en peulen 1 K.G. Japik v. Loo door hem was ontkleed, schoenen en kou- Men zaaie deze peulvruchten vooral niet te dicht sen, mitsgaders andere kleeren uitgetogen en zulks alleen De beste worteltjes voor den bak zijn en blijven de in zijn hemd, zonder dat hij eenige zwaarte van ge- „Amsterdamsche bakwortelen", de stompe roode en de wicht bij zich had, en is bevonden dat deze persoon vroege Langedijker wortel zijn goede zomerwortelen, zwaar woog een honderd acht en twintig ponden der de stompe Friesche of Berlicummers beste wintenvor- voornoemde Trojaansche gewichte; wijders is de voor telen. Voor den bak heeft men noodig 2*/j gram per noemde Teuntje Hofkes, als voren vermeld, mede gewo- M2., voor den vollen grond 2 gram voor zomerwortelen gen, en nadat door Jacomina Geertsen, stadsvroedvrou- en 1 gram per M2. voor winterwortelen. we alhier, mede verklaard was, dat de meergenoemde Wortelzaad moet men steeds in vochtig zand laten Teuntje Hofkes alleen bedekt met haar hemd en zwarte spruiten en de jonge worteltjes moeten later behoor-falie over haar bloote lichaam, hangende het haar bij lijk uitgedund worden. haar hoofd, zonder dat zij eenige zwaarte of gewicht Van bloemkool neemt men ter overwintering „Haag- bij haar had, en is dezelve persoon bevonden zwaar sche vroege", voor den zomer „Langedijker bloemkool" te wezen een honderd een en twintig pond der voorn, en voor, den herfst vroege en late reuzenbloemkool. j Troyaansche gewichte; certificeeren wij vervolgens, dat Van roode kool en witte, de vroege en late Langedij- het genoemde gewicht met de natuurlijke proportie van ker roode of Uitersche kool, de Langedijker witte en het lichaam, wel is accordeerende is bevonden en daar de Deensche witte kool. Verder zijn er vroege en late zij daarvan verzochten onze opene brieven van certi- savoyekool, gele zoowel als groene. Boerekool moet ficatie om deze over te leggen, waar zulks behoort en fijn gekruld zijn en spruitkool moet vaste kogels dra- dienstig kon wezen, hebben wij deze lieden het niet kun- gen. Koolsoorten zaait men eerst op zaaibedden en nen noch willen weigeren, dit alles zonder bedrog, wel 2 gram per M2. Later dunt men ze nog wat uit. en in bewijs van waarheid van onzen Secretaris be- Voor velen zal het gemakkelijker zijn van een ver- krachtigd op den 16 Augustus 1647". trouwd man koolplanten te koopen. Wie bloemkool wil Naar wordt medegedeeld, zou in het jaar 1729 het telen, zorge ervoor ze buitengewoon krachtigen grond laatste geval voorgekomen zijn, dat belanghebbenden te geven. zich naar de waag te Oudewater begaven, om een cer- Van radijs zaait men 5 gram per M2. De witpuistige tificatie als bovenvermeld machtig te worden, lichte en donkerroode zijn zeer goed In een bak zaait j O tempora, o mores! men broeiradijzen, die weinig loof maken, bijvoorbeeld Winkel. de Triomf Dinsdagavond- bad in het lokaal van den heer J. »«®hBv«ii™r alsmede de zilver-Mo^f» vergadering plaats van de Vereeniginglot verbetering van liet vakonderwijs in Westfriesland, on der voorzitterschap van den heer Schuitemaker uitMe- demblik. drechtsche verdienen aanbeveling, alsmede de zilver witte inmaakuien. Uienzaad heeft men noodig 15 gram per 10 M2.; van de inmaakuien zaait men 70 gram per 10 M2. Voor een talrijk gehoor, hoofdzakelijk belanghebben den de komkommers voor den voll n g de vakgenooten, werd door den voorzitter op duidelijke de lange gele voor de besten; voor den wijze uiteen gezet, wat het doel der vereeniging is, ALabaster, een lange witte vaneteit, zeer goed alsmede m welk^ weg dit doel te bereiken Ls. dl Rollison s Telegraaf, die groen van u Het doel om, den vakman werkelijk een vakman veel fijner van smaak is dan de gewone ge so (e doen zijn, in staat alles te kunnen doen wat tot Men neme gerust de proef- i zijn vaj( behoort, daarnaar moet worden gestreefd en Van Augurken zaaie men kleine groene scherp Qm dat t0 bereji-en js n;et alleen practische maar ook keukenbieten de fijne zwartroode met donker blad theoretische ontwikkeling noodig. Het practische tracht de vereeniging te bereiken, en voor den handel de donkerroode bleekblad; 20 gram iad is genoeg voor 10 M2. Van postelein zaait men op zaad is genoeg voor 10 M2. Qli00„ ddor het plaatsen van leerlingen bij" erkend bekwame Van postelein zaait men op den vollen g on 'patroons, onder toezicht van het hoofdbestuur, en het de groene en wel 15 gram per M2. De beste andijvie keoretisdre door het houden van cursussen voor elk is de breedblad volhart, de beste prei is de dikke Leid sche winterprei. In de kleinere groenten als peterselie, selderie enz. is niet zooveel verscheidenheid. Hier kan met een ca talogus in de hand de keuze niet moeilijk vallen. Laat ik thans nog wat mooie bloemen opsommen. vak afzonderlijk of vereenigd, naar gelang dat mogelijk is. Bij de afd. Winkel bestaat reeds een cursus voor bouwkundig teekenen, daaraan nemen thans 4 leerlin gen deel en het is te voorzien, dat het getal leerlingen vermeerderen zal. Besloten werd door de afd. Winkel te doen geven Ik begin met de asters, die en voor bloemperken een cursus in rekenen en boekhouden, en deze cursus- en voor snijbloemen ongeëvenaard zijn. De middelhooge j reuzenkomeetasters zijn de fraaiste. Voor vroegen bloei teelt men planten in den bak. In Mei kan men buiten j zaaien. Een perkje vlambloemen duurt den ganschen zomer. De mooiste lage zijn: Phlox Drummondi nana I compacta. In de volle zon is een perkje met dubbele j Portulacca zeer lief; die kan men in April in den bak zaaien of in Mei buiten. Een prachtige lage Oost-Indi- sche kers is de Empress of India; zij heeft donker- roode bloemen en donker blad. I De Heddewigi anjelieren zijn zeer fraai; dat mag ook gezegd worden van de dubbele Zomerviolieren, de Zinnia elegans en de Chrysanthemum carinatum. Wat reseda verdient om den heerlijken geur ook een plaatsje in den tuin. i Zeer mooi voor snijbloemen zijn: de Centaurea mo- schata, Helianthus Cucumerifolius, Papaver shirley, Scabiosa, de hooge Lathyrus. Men denke ook aan het zaad, dat dezen zomer gezaaid, planten geeft, die het volgend jaar bloeien; zooals: Campanula calycanthe- ma violen, silenes, duizendschoonen, vergeetmijnietjes, muurbloemen, viola cornuta, Judaspenning, enz. Als men in een goede' prijscourant de lijst der bloemzaden bedaard naziet, zal men gemakkelijk een en ander voor den tuin vinden. D. E. LANDMAN. sen nog dit voorjaar te openen, waarvoor staande de vergadering zich respectievelijk 7 en 9 personen lot deelname opgaven. Overtuigd van het groote nut der vereeniging en de behoefte aan beter vakonderwijs, sloten 4 leden zich bij de afdeeling aan, waardoor het getal leden der af- deeling is gestegen lot 21 en dat der gehoelo vereeni ging tot pl.m. uOü. Aan de vergadering was verbonden een tentoonstel ling van teekeningen van leerlingen der toekencursus sen üi de geheele vereeniging gegeven. Hoewel alleen de ter vergadering aanwezigen daarvan gebruik hebben gemaakt om het werk te zien van een nog slechts 2 maanden gehouden cursus mag toch in het algemeen worden gezegd, dat er al aardig werk was geleverd. Moge het nut der vereeniging de samenwerking van alle vaklieden 'bevorderen, en medewerken het doel te bereiken. Hoogwoud. Onze nieuwe predikant Ds. J. Aalbers denkt Zondag den 7 Februari a.s. zijn intrede te doen. Hoogwoud. In de heden gehouden vergadering van de Commis sie tot wering van schoolverzuim is tot voorzitter ge kozen de heer H. van Ree en tot secretaris de heer M. de Jong. Oudesluis. De alhier bestaande Rederijkerskamer Door Inspan ning Uitspanning, heeft thans in studie Jan Ongeluk, blijspel in drie bedrijven, alsmede Jean Marie, drama in een bedrijf. Twee avonden wenscht de kamer deze stukken alhier op te voeren, nl. 7 en 9 Februari a.s. in het lokaal van den heer C. Kz. Slikker. Vroege koolplanten. De voorjaarswerkzaamheden zijn te St. Pancras al weer aan den gang; deze week worden reeds duizen den broeiramen bezaaid met zaad voor de verschillende soorten vroege koolplanten. Postdienst Koegras. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden, die correspondentie voeren met Koegras, op de navolgende wijziging in den postdienst voor het hulpkantoor Koe gras met ingang van 1 Febr. a.s. zal dit kantoor in ver binding worden gesteld met den eersten trein die van Den Helder vertrekt. De verbinding van genoemd hulp kantoor met den eersten ochtendtrein uit de richting Amsterdam vervalt alsdan. De correspondentie welke men in de ochtendbestel ling in Koegras wenscht te zien opgenomen, moet dus 's avonds met den avondsneltrein van 10 uur kunnen vervoerd worden. Geschenken aan H. M. de Koningin. Door het dames-comite te Apeldoorn is voor het ge schenk aan H. M. de Koningin de keuze gevallen op wit gelakte kindermeubeltjes, waarvan de stoeltjes zul len worden voorzien van gebatikte kussentjes, 't Geheel zal in Apeldoorn vrvaardigd worden. Brandvrije stijfsel. Door den heer C. Oosterbaan Jr. wordt hier te lande een nieuw soort stijfsel ingevoerd, die een bijzondere eigenschap bezit. Niet alleen verleent ze aan de met haar behandelde stoffen een fraaien glans, maar boven dien maakt ze die onvatbaar om vlam te vatten. Wel verkolen met deze stijfsel gesteven stoffen, wanneer ze in een vlam worden gehouden; maar van vuur vatten is geen sprake. Ieder begrijpt, welk een groot voordeel het is, als b.v. gordijnen in een brandende kamer den brand niet verder kunnen helpen verspreiden. Mr. N. G. Pierson. Naar wij vernemen zal de heer Pierson bij de aan staande Kamerverkiezingen niet meer een candidatuur aanvaarden. Hooge leeftijd en gezondheidsredenen heb ben tot dit besluit geleid. Nog kan gemeld worden dat in den gezondheidstoe stand van den heer Pierson verbetering is waar te nemen. Absolute rust blijft echter voorgeschreven. Zijpe. Loop der bevolking der gemeente Zijpe, gedurende het jaar 1908. Werkelijke bevolking op 31 December 1907: 2117 M. 2148 Vr. 4265 totaal. Vermeerdering: Geboorte 43 M. 59 Vr. 102 totaal. Vestiging 138 M. 144 Vr. 282 totaal. Vermeerdering 181 M. 203 Vr. 384 totaal. Vermindering: Overlijden 26 M. 24 Vr. 50 totaal. Ver trek 155 M. 169 Vr. 324 totaal. Vermindering 181 M. 193 Vr. 374 totaal. Vermeerdering dus 10 personen. Bevolking op 31 December 1908 2117 M. 2158 Vr. 4275 totaal. Hiervan behoorden er tot de Nederlandsch Hervorm den 2934 personen, Roomsch Katholieken 1152, Fransch of Waalsch Hervormden 3, Evang. Luthersen 9, Doops gezinden 132, Christelijk Gereformeerden 13, Oud-Room- schen 4, Tot geen kerkgenootschap behoorend 28. I In 1908 werden 1 jongen en 6 meisjes levenloos aan gegeven. Het aantal huwelijken dat gesloten werd be draagt 31; en wel 26 tusschen jongemans en jongedoch- ters, 1 tusschen een jongman en een gescheiden vrouw, 3 tusschen weduwnaars en jongedochters en 1 tusschen j een weduwnaar en een weduwe. Den Helder, 19 Januari. In verband met de verdeeling der gemeente in 4 stern- districten voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer en der Prov. Staten werd door den gemeente- raad, in zijn heden gehouden vergadering, het 3e kies- 1 district voor de verkiezing van raadsleden in 2 stern- districten verdeeld. Voor „Het Koegras" is nu een af- zonderlijk stemdistrict geformeerd. Tot heden werkte de gasfabriek zonder bedrijfskapi taal. Daarvoor worden thans aangewend de geheele ont vangsten der fabriek, hetgeen tengevolge had, dat de winst van het bedrijf niet op geregelde tijden in de gemeentekas kon worden gestort. Dit gaf wel eens tot moeilijkheden aanleiding en de raad besloot daarom voor bedrijfskapitaal een bedrag van f 100.000 op te nemen bij de Amsterdamsche Bank, tegen eene rente van 1 pet. boven het wisseldisconto van de Nederland- sche Bank, met een minimum van 4V£ pet. en een provisie van V2 pet. 1 Ook de bekende telefoonkwestie kwam weder aan de orde. De concessionnaris van het plaatselijk tele foonnet, aan wien indertijd vergunning werd geweigerd om de bovengrondsche door ondergrondsche telegraaf kabels te vervangen, had krachtens de Telegraaf- en Telefoonwet 1903 (Staatsblad 1904 no. 7) de tusschen- komst ingeroepen van den minister van waterstaat, onder toezending van een plan met beschrijving van uit te voeren telefoonwerken in grond dezer gemeen te. Deze stukken liggen thans alhier ten raadhuize voor een ieder ter inzage, terwijl de concessionaris op 5 Februari a.s. zitting zal houden tot het opnemen van bezwaren, schriftelijk zoowel als mondeling, voor- en het plegen van overleg met belanghebbenden. De ge- gemeente is als eigenares van den grond, waarin die ka bels zullen komen te liggen, belanghebbende. Burgemeester en wethouders stelden nu voor te be sluiten, op bedoelde zitting aan den concessionaris ken nis te geven, dat tegen het voorgenomen werk geen bezwaren bestaan, wanneer de uitvoering geschiedt on der bepaalde voorwaarden. De destijds benoemde raads commissie, om te onderzoeken of en in hoeverre ge meentelijke exploitatie van de telefoon wenschelijk en

Schager Courant | 1909 | | pagina 1