AtaMis- Dinsdag 20 Januari 1909 53ste Jaargang. No. 4440 Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws, Bureau SCHAGEN, Laan UitgeversTRAPMAN Co* Dit. blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond B\j inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVEKTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. O 4. Interc. Tclephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit één blad- de volgende circulaire is toegezonden: „Wij hebben de eer U te berichten, dat bij Konin klijk besluit van 5 Januari jl., no. 11, is vernietigd ons besluit van 9 Maart 1908 no. 34, waarbij goedkeu ring is verleend aan de voorgestelde wijziging in het leerplan uwer school, beoogende de invoering van de Broek op Langendijk. Zaterdagavond hield de atdeeling Langedijk vn Volk, "SS5* "SÏÏS onderwijs een openbare vergadering te Broek op Lan- Wij merken U op, dat onze goedkeuring nu ontbreekt gendijk, waarin de heer Lancee van Amsterdam optrad Het onderwijs in die spelling moet worden gestaakt.' met het onderwerp: De openbare school is de Christe- Alcoholvrije Dranken. lijk Nationale school bij uitnemendheid. Met verschil- De Friesche propaganda-commissie van de Nederl. lende lessen uit veel gebruikte leesboeken bewees spre- Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken ker, ook in verband met art. 35 van de Wet op 't L. O., heeft een onderzoek doen instellen naar de in Fries dat de openbare school is nationaal en christelijk, niet land verkochte zoogenaamde alcoholvrije dranken. Dat kerkelijk in de beteekenis van dogmatiek. Daarentegen onderzoek werd opgedragen aan het scheikundig labo- maakte de heer Lancee door tal van voorbeelden uit ratorium van dr. G. van der Sleen, te Haarlem. Onder- de geschiedenisboeken op christelijke en katholieke zocht werdeti 31 monsters van 15 verschillende leveran- scholen in gebruik, duidelijk, dat deze een gevaar op- ciers in Friesland. Aan het thans verschenen rapport leveren voor onze nationaliteit en de menschen elkan- van dr. Van der Sleen ontleenen we het volgende: der leeren verketteren. In alle 31 monsters bevond zich alcohol en wel wis- In de pauze had de bestuursverkiezing plaats. Ge- selende tusschen 0.03 en 1.61 volume pet.; het zuur- kozen werden de heeren F. van Bergen, J. du Burck, gehalte (als gram-citroenzuur in 150 c.e.) bedroeg van W. de Boer, J. de Ruiter Pz., allen te Zuidscharwoude, 0.31 tot 3.61. 22 monsters bevatten dextrine, 30 salicyl- en P. Vet te Broek op Langendijk. Met de heeren ds. zuur, 12 saccharine, terwijl bij alle monsters als kleur- W. Banga te Broek op Langendijk en A. Swart te Zuid- stof analine was gebruikt. 1 monster was er, dat sac- scharwoude, die reeds gekozen waren, is het bestuur charine bevatte, ofschoon het etiket vermeldde: zonder 1 saccharine. Voor de bereiding was bij 8 uitsluitend aardappelstroop gebruikt, bij 9 uitsluitend suiker, ter- nu voltallig. Wieringerwaard. Vrijdag 22 Januari vergaderde de afdeeling Wierin- gerwaard van den Bond voor Staatspensionneering. j Er waren buiten het bestuur slechts weinig leden tegen-vruchten tiramDozen, Kersen en citroenen), waarnaar woordig, hetgeen «iet «el ««telling getuigd, «"„«d.g in het streven van den Bond. Nadat de voorzitter, de heer H. Koster, de verga dering had geopend werden door den secretaris, den heer Haringhuizen, de notulen gelezen. Ingekomen was een schrijven van de afdeeling Kolhorn inhoudende een uitnoodiging tot bijwoning van een vergadering van besturen der afdeelingen in het district Alkmaar, met het oog op de a.s. verkiezingen voor de Tweede Ka mer. Deze bijeenkomst zal gehouden worden te Schagen op Zondag 31 Januari. Besloten werd dat het geheele bestuur die vergadering zal bijwonen. Daarna werd na een zeer breedvoerige discussie met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin niets anders gebruikt dande naam. Winkel. Door het bestuur van de Vrijwillige Brandweer zijn de navolgende voordrachten opgemaakt: Voor onderkommandant (in de plaats van den heer P. Strijker, die niet meer in aanmerking wenscht te komen) de heeren: L. Beijneveld, J. Brouwer en J. Dekker. Voor officier 4e kwartier, groote spuit: de heeren H. Joffer (aftredend), P. Wit Jz. en A. Slooves Pz. Voor officier 4e kwartier, kleine spuit: de heeren J. Lindeboom (aftredend), P. Honingh en K. Slooves Az. Voor officier reserve: de heeren J. Brouwer (aftre- wordt verklaard, dat de afdeeling in de eerste plaats dend), H. H. Buthfer en T. Mantel; en wenscht te streven naar het verkrijgen van pensioen voor ouden van dagen die geen hooger inkomen heb ben dan 500 per jaar, doch als einddoel: pensioen voor allen. Nu volgde bestuursverkiezing. De voorzitter wenscht door zijn vertrek naar elders te bedanken, maar op voor officier verlichting: de heeren J. Smit Hz. (af tredend), A. Volger en Jb. Schuijt. De algemeene vergadering wordt gehouden op Zater dag 30 Januari a,s. des avonds 7 uur. Wieringen. Wegens treurige familieaangelegenheden is het den aandringen van het bestuur zal hij zijn functie voorloo- directeur der kinderzangschool te Hippolytushoef on pig blijven vervullen. De secretaris bedankt tengevol- mogelijk op 26 Januari de aangekondigde uitvoering- ge zijner vele andere bezigheden; in zijn plaats wordt der operette „Het gouden gansje" te doen doorgaan gekozen de heer H. Limpers. De penningmeester, de en is deze tot nader uitgesteld, heer H. Sybrands. wordt herkozen, terwijl als nieuw Wierinaen "«en no^dezen" wirnerHeen°spreker uit te Bijeenkomst Van de Nutsvereeniging „Oost-Wierin- Besloten wordt nog dezen winter een spreker uit te jn I(. lokaal van den heer j Vroom t 0osterlandi v" ^rnkfZnnTte°°;-ekkern ng g De °Pkomst was 2eer <*n zestig personen vul- ven der atdeeling te w en. den het zaaltje, om van de voordrachten en licht- Voor het sluiten der vergadering richt de voorzitter beel(Jen t0 genieten Doordat er wederom eenige per. een woord van dank tot den attredenden secretaris gonen t de vereeniging toetraden als lid, telt deze nu voor zijn vele moeite en opofferingen in het belang reeds 46 ,eden De pen6ningmeester had bet daardoor der atdee ing. dezen avond druk, maar de leden zullen zich hun hal- Burgerlijke Stand. ven gulden contributie niet beklaagd hebben. Ieder De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de der voordragers deed naar zijn krachten zijn best. Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën Als ernstige bijdrage werd door den heer C. M. Tijsen het volgende te kennen gegeven. ten gehoore gebracht „Weldadigheid", door den heer Blijkens mededeeling van den minister van buiten- C. G. Post „De schildwacht" en door den heer C. P. landsche zaken is bij Harer Majesteits gezantschap te Bakker „De visschersweeuw". Als luim door twee dezer Berlijn van een Nederlandschen consul in Duitschland heeren „Hoe Piet Fransen de weddingschap won" en bericht ingekomen, dat aan dien consul menigmaal „Bankbreuk", daarenboven door den heer P. D. Jonkers schriftstukken in handen komen, afgegeven door ambte- „De gebroken schaats", „Een vers dat als een nacht naren van den burgerlijken stand in Nederland, zonder kaars uitgaat", „Waarom ik zoo gauw getrouwd ben" voorzien te zijn van het visum der gemeente, waar- en „Vertrouw de meisjes niet". Een en ander werd af- mede wordt bedoeld een zoogenaamde dienststempel, gewisseld door lichtbeelden van Ds. Reinders, toegelicht hetzij de stempel der gemeente, hetzij die van een door den heer Spaander, waarbij vooral twee geschiede- ambtenaar van den burgerlijken stand, naast de hand- nissen de aandacht trokken, namelijk „Het avondklokje' teekening van den ambtenaar, die het stuk heeft afge- en „De reddingsboot". Alles werd met groote aandacht geven. en stilte gevolgd, en beloonde een hartelijk applaus Stukken, waarop zoodanig stempel ontbreekt, worden als bewijs dat 't een en ander goed voldeed, de spre- door de Duitsche autoriteiten niet aangenomen, zoodat kers. terugzending volgt, waardoor vertraging en noodelooze Na afwerking van dit mooie program gaven zich een arbeid ontstaat. zevental der aanwezigen op als spreeksters en spre- Eerstgenoemde minister heeft Ged. Staten uitgenoo- kers voor de volgende bijeenkomst. En na nog een. digd de aandacht van de gemeentebesturen op deze paar huishoudelijke zaken afgedaan te hebben, kon de zaak te vestigen en aan de ambtenaren van den bur- voorzitter om ongeveer 10% uur dezen genoegelijken gerlijken stand te verzoeken, zoo mogelijk, al wordt avond, onder dankzegging voor opkomst en medewer- zoodanig visum volgens onze wetgeving niet vereischt, king sluiten met een tot weerziens aan de opgeko- ter wille van belanghebbenden aan het verlangen der menen. Duitsche autoriteiten te voldoen. Benoemd. Geen Kollewijn. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot heemraad Geen Kollewijnsche spelling meer op de openbare van het waterschap de Beemster de heer C. Heynis, lagere scholen te Winschoten. Men herinnert zich het te Beemster; tot dijkgraaf van het waterschap de adres, door de heeren mr. D. H. Bosch, E. Kwant, Dertig Gemeenschappelijke Polders op Texel, de heer A. Krankfortef, C. Brill, R. Borger en H. J. Kenter, J. S. Dijt op Texel, leden van den raad der gemeente Winschoten, aan Noordscharwoude. H. M. de Koningin opgezonden, waarin naar aanleiding van het feit, dat sedert het begin van de maand Sep- Ook te Noordscharwoude is een comité opgericht in tember 1908 ingevolge een door de h. v. s. bij het verband met de blijde verwachting van H. M. de Ko- openbaar lager onderwijs in de gemeente Winschoten ™gin. Leden ervan zijn de dames Brinkman—Timmer- vastgesteld en door B. en W. en den districtsschool- man Zut-Spill, Staal-Leendertz, Slotemaker-De Geus opziener goedgekeurd leerplan, onderwijs gegeven wordt Duivis Deutekom, Verburg Paarlberg an den Bosch in de Nederlandsche taal overeenkomstig de vereenvou- —Stam. Adsisteerende jongedames zullen bij de inge- digde of Kollewijnsche spelling, zulks, hoewel de raad zeienen lijsten aanbieden, der gemeente Winschoten op den 24 Aug. bevorens Langedijk. in den vorm eener motie had verklaard, De koolprijzen aan den Langedijk en Omstreken „dat het niet gewenscht is, dat in de gemeente Win- zijn nog steeds stijgende. Wij vernamen reeds van prij- •schoten op de lagere scholen de Kollewijnsche spelling zen van 19 tot 20 voor roode, en nog verwacht men wordt ingevoerd, zoolang zulks niet tevens algemeen of stijging. De meeste worden onderhands verkocht. Aan ongeveer algemeen in ons land gebeurt"; en de veiling wordt weinig verhandeld; toch werden de in welk adres genoemde raadsleden H. M .de Ko- vorige week 106 wagonladingen verzonden. De lande- ningin eerbiedig verzochten, dat het H. M. mocht be- rijen zijn daardoor zeer duur geworden. De vorige week hagen de beschikkingen van B. en W. der gemeente werd te Broek op Langendijk nog 135 per snees be- Winschoten, inhoudende goedkeuring van meergemeld steed. leerplan, te schorsen en te vernietigen, als in strijd Anna Paulowna met de wet althans met het algemeen belang, zooals Anna pau. geraden zal yp° onderwezen lowna van het Centraal Genootschap voor Kinderher- Sedert werd de Kollewijn winschoten welker stellings- en Vacantiekolonies hare jaarvergadering in aan de openbare lagere scholen te Winschoten, weinei h hoofden thans echter namens B. en W. dier gemeente Na aen openingswoord van den voorzitter, den heer Toxopëus, las mejuff. A. Atema het jaarverslag. Er waren aanvankelijk geweest 19 leden, doch dit aantal was nu gegroeid tot 35. In het afgeloopen jaar waren 3 kinderen uitgezonden, met het resultaat, dat bij terug keer hun gewicht was toegenomen van 3 tot 7 pond. Het verblijf te Nunspeet had den kinderen bezorgd: een gezonde kleur, goeden eetlust en opgewektheid, en dit resultaat was voor 2 blijvend gebleken, terwijl bij het 3de kind na eenigen tijd de oude toestand was ingetreden. Het verslag ademde een prettigen toon en hield den wensch in, dat meerderen zich als leden bij deze zoo nuttige afdeeling zouden aansluiten. Ook dit jaar zullen weder eenige dames en heeren ten bate der kas een uitvoering geven. Waarschijnlijk half Februari. De hulde, aan de secretaresse voor haar verslag door den voorzitter gebracht, was ten volle verdiend. De heer P. J. de Bruyne deed hierna rekening en verant woording als penningmeester. Ontvangen was 147.05 en uitgegeven 110.86%. De heer R. Dekker, die de bescheiden had nagezien, bracht een gunstig rapport uit en de voorzitter dankt voor het accuraat beheer. De heer K. A. Kaan werd bij acclamatie herkozen als be stuurslid. De voorzitter las een schrijven voor van het hoofd bestuur, waarin aan de afdeelingen de vraag werd ge steld, of een langer verblijf der patiënten in de kolo nies wensckelijk werd geacht en zoo ja, tot welken termijn men den bestaanden wenschte te verlengen. Naar aanleiding hiervan ontspon zich een debat, waarbij bleek dat sommigen meenden, dat de bedoeling der kolonies was, zieke kinderen gezond te maken, terwijl haar doel is: te zwake kinderen tot herstel van krachten te bren gen. In het eerste geval zou eigenlijk de vraag van het Hoofdbestuur geen recht van bestaan hebben en zeker niet door leeken kunnen worden beantwoord; maar in het tweede geval werd het anders en toen nu het doel van het genootschap juister begrepen werd, vond men algemeen goed, den termijn te verlengen tot 6 weken. Lang werd gesproken over de wijze, waarop men voor de afdeeling propaganda zou maken, want het aantal leden moest noodzakelijk verhoogd worden. Men kwam ten slotte overeen, door middel van de pers meer bekendheid aan het streven der afdeeling te geven en tegelijk een circulaire rond te zenden, op dat velen in den polder zich bij haar zouden aanslui ten. Wij twijfelen niet, of deze poging, om zulk een schoon doel („zwakke kinderen te doen aansterken, hun meer weerstandsvermogen te bezorgen"), beter te be reiken, moet slagen. De heer P. J .de Bruyne deelde mede, dat hij wegens vertrek uit deze gemente de functie van penningmees ter moest neerleggen, waarna in zijne plaats als be stuurslid werd gekozen de heer Jb. Bakker, die zich de keuze liet welgevallen. Nadat op voorstel van den voorzitter goedgekeurd werd, een brief van dankbetui ging te zenden aan den heer J. Oostra voor diens me disch advies, werd de vergadering gesloten. Geslaagd. De heer K. Quak, vroeger wonende te Valkoog thans te Wormerveer, is dezer dagen geslaagd als commies, stationsdienst bij de H. IJ. S. M. Waard en Groet. De opbrengst van de op 23 dezer gehouden pu blieke verhuring voor den tijd van drie jaren, van het grasgewas langs dijken, kaden en wegen, eenige perocelen vischwater en het jachtrecht van den Pol der Waard- en Groet bedroeg f 1891 tegen f 2055.— over het vorige drie-jarig tijdvak. Eenige pcrceelen vischwater werden opgehouden. Waard en Groet. Voor den Polder Waard en Groet moeten dit jaar aftreden als Heemraad de heer R. Kuiper te Win kel en als Hoofdingelanden de heeren P. Latenstein te Zaandam en K. Breebaart Jnz. te Winkel. Alkmaarsche IJsbaan. De ijsbaan van de ijsclub „de Quint" was Maandag voor het eerst voor het pubhek geopend. Hoewel gis teren reeds elders ijsbanen konden worden openge steld, was het ijs hier op de ijsbaan nog niet van voldoende sterkte. Bij: doorgaand vriezend weer zul len morgen de singelgrachten wel bereden kunnen wor den. Alkmaar. Er worden pogingen aangewend om te komen tot eerib'Vereeniging van de verschillende comité's, in deze provincie opgericht tot het aanbieden van een hulde blijk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis, tot één provinciaal comité. Voorstellen Gemeenteraad Alkmaar. De heer G. T. M. van den Bosch 'heeft thans zijn in de vorige raadszitting toegezegd voorstel ingediend, 't welk strekt, om den Raad te doen besluiten, de Nieuwlandersingetgracht tegenover de Emmastraat en de Zilverstraat met een rijbrug te overbruggen met uitnoodiging aan B. en Wi. ten spoedigste daarvoor de plannen in te dienen, zullende de kosten een be drag van f 18000 niet te boven mogen gaan. Dc voor steller is overtuigd, dat het verkeer over de Heilocr- brug door de nieuwe brug zeer zal worden ontlast. B. en W|. hebben den Raad voorgesteld te willen be sluiten tot de oprichting van een gebouw, waarin de kantoren van do hypotheken, het kadaster en de re gistratie zullen worden gevestigd, waarvan de kosten, met inbegrip van die voor aankoop van grond f 51830 zullen bedragen, met de bedoeling dit gebouw voor 30 jaren te verhuren aan het Rijk tegen een jaarlijk- schen huurprijs van f 2754, d. i. 4 p.Ct. der kosten van grondaankoop en 5.8 p.Ct. der stichtingskosten. Winkel. Op Zondag 3J Januari a.s. zal in do kolfbaan van den heer A, Wit, een uitvoering worden gegeven dóór de kiiderzangvoreeniging en piano- en vioolleerlingen van den heer Egmond. Brand te Helder. Zondagmorgen ongeveer te 7 uur is te Helder brand uitgebroken in een perceel gelegen aan de vischdro- genj achter de Vischstraat, dat als woon- en pak huis gebezigd werd en bewoond was door den eige naar C. Tol. Zeven daarnaast gelegen peroeelen welke gebezigd werden als vischrookerijen, werden mede een prooi der vlammen. Door een schot getroffen. Zondagnamiddag gingen twee broeders Van Duin te Lisse op de kraaienjacht. Een der mannen loste een schot dat bij ongelijk zijn broeder in den buik trof. Het geweer was geladen met hagel, doch bracht niet temin ernstige wonden toe. Nadat eerst geneeskundige hulp ter plaatse werd verleend, werd de getroffene in een brancard naar Lisse vervoerd en opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Een conflict bij Electra. Men schrijft uit Amsterdam: Bij de maatschappij Electra alhier is een conflict ontstaan tusschen drie aan de maatij. verbonden inge nieurs en den directeur, om de wijze waarop deze hun het hun aangeboden arbeidscontract ter teekening wenscht voor te leggen. De drie ingenieurs vragen eerst het concept eenigen tijd te mogen bestudeeren en verlangen dus elk voor zich een afschrift, terwijl de directeur het voldoende acht, dat. zij er ten kantore van kennis nemen enz, De zaak zou, als van huis- houdelijken aard, voor vermelding in ons blad niet in aanmerking komen, indien de drie ingenieurs in hunne polemiek over het geschil in de Amsterdam- sche couranten, niet verklaard hadden, dat de direc teur bekend is geweest met den gevaarlijken toestand van het kabelhuisje bij den Torensluis, wegens niet vol komen geisoleerd zijn, gelijk een hunner ondervonden had, toen hij bij aanraking van het huisje een hevi- gen schok kreeg. Hij had toen aangedrongen op aar ding van het huisje. De directeur zou echter de waarschuwing in den' wind hebben geslagen en nauwelijks 4 weken later 14 Oct. 1907 werd de ingenieur H. Oldigs door aanraking van dit zelfde kabelhuisje gedood! Dit droevig geval heeft toen in den gemeenteraad den heer Vliegen aanleiding gegeven in een interpel latie B. en W. te wijzen op het gevaar, dat de burgerij in 't algemeen dreigt, tengevolge van de slechte in richting der kabelhuisjes bij Electra en hij deed zelfs doorschemeren, dat men wist, dat met het betrok ken kabelhuisje iets niet in orde was. De opmerking van den heer Vliegen heeft toen echter niet veel indruk gemaakt. De beschuldiging aan het adres van den directeur, thans door een der ingenieurs van Electra, in het openbaar uitgesproken, dat de maatij. inderdaad ge waarschuwd was, brengt de mededeeling van den heer Vliegen weder in herinnering en geeft haar beteekenis. Dat de directeur dit ook beseft, blijkt uit een door hem aan het Hbl. gericht ingezonden stuk, waarin hij mededeelt zich niet over de zaak in een polemiek te zullen begeven, aangezien hij op de tegen hem inge brachte beschuldiging de aandacht heeft gevestigd van den officier van justitie en den uitslag van een even tueel onderzoek vol vertrouwen tegemoet ziet. Tweede Kamerverkiezingen. ENKHUIZEN. Te Opperdoes (district Enkhuizen) is een Christ.-Hist. Kiesvereeniging opgericht, die als voorloopig candidaat voor de Kamerverkiezing stelde Mr. AE. baron Mackay Jr., te 's-Gravenhage. HOORN. De Visscherij-courant meldt als vrij zeker, dat in dit district een candidaat gesteld zal worden, niet aangesloten bij een der hier te lande bestaande partij-groepeeringen. Beschikbaar heeft zich gesteld de I heer G. Klomp te Uitgeest, lid van het hoofdbestuur j van den Bond voor Staatspensionneering. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. I De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal in het begin van Maart e.k. te Amsterdam een buiten gewone algemeene vergadering houden ter voorziening i in de vacature van secretaris-penningmeester van het hoofdbestuur, ontstaan door het bedanken van den heer A. Korteweg, te 's-Gravenhage, voor die betrek king. j Callantsoog. Zondag 25 dezer werd alhier na de godsdienstoefe ning in het kerkgebouw eene verkiezing van 2 Nota- beien gehouden wegens de periodieke aftreding van de heeren G. Baken Az. en C. Hoogschagen. Onder voorbehoud dat de ter tafel liggende lijst van stemgerechtigden wettig zoude zijn, werd door 44 lid maten aan de stemming deelgenomen. Bij opening der briefjes bleek, dat de meerderheid van stemmen hadden verkregen de heeren Jan Hollan der en A. Thomasz. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren gouden broché. Vrouwenkiesrecht. De afdeeling Schagen van de vereeniging voor Vrou wenkiesrecht hield Zondag 24 Januari 1909 in het lokaa: van den heer J. Vader Az. een Propaganda-feestavond. Het bezoek viel te roemen en de voorzitster, Mevr. WiglamaErilts wees in haar openingswoord op dit verheugend feit en hoopte dat de woorden van de beide dames die zouden optreden een gunstigen invloed zouden hebben voor het Vrouwenkiesrecht. Spr. deelde nog mede hoe de afdeeling Schagen reeds in ledental was vooruit gegaan van 11 op 40 en dat de geheele vereeniging die eerst telde een 20 afdeelingen, nu reeds 34 afdeelingen had met een 6000-tal leden, wel een bewijs hoe de steun voor Vrouwenkiesrecht, allerwege grooter wordt en de strijd der vrouwen sympathie vindt bij velen. De spreekster mejuffrouw Martina G. Kramers van Rotterdam wees eveneens op dit zoo ge lukkig verschijnsel en zeide dat de groei der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht overal was te constateeren. De eisch van Vrouwenkiesrecht was een rechtvaar dige eisch, vandaar ook de vele steun. Op de bekende motieven bracht spreekster den aanwezigen onder de aandacht, waarom Vrouwenkiesrecht een eisch van rechtvaardigheid kon genoemd worden en welke zege-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1