Grepen Land- en Tuinbouw. Donderdag 28 Januari 1909 53ste Jaargang. No. 4442 INGEZONDEN. Binnenlandsch Nieuws. AdiertEitie- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. iSusreau SCHi&GEJfë» La sin O 4. Interc. Telephoon No. 20. Uitgevers: TÉAPBÜ&Ï3 Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit één, blad. Llll. Aanbevelenswaardige Landbouwzaden. Wanneer de landbouwer zijne landerijen naar eisgh heeft bewerkt en door eene passende stal- of kunst- mestbemesting heeft gezorgd of nog zal zorgen, dat de grond een goeden oogst kan voortbrengen, volgt voor hem de zeer gewichtige vraag: „Wat zal ik zaaien?" Het is in dit opstel mijn voornemen niet te schrij ven over goede vruehtopvolging uit een oogpunt van wisselbouw, doch ik wil eenige aanbevelenswaardige va riëteiten (soorten of rassen) opsommen van belangrij ke landbouwgewassen en op eenige algemeene eigen schappen van zaaizaad \yijzen. Laat ik maar beginnen met haver. Op verschillende plaatsen in ons land heeft men sinds verscheidene ja ren proeven genomen over de meest opbrengende ha- vervariëteiten en uit de verkregen uitkomsten valt af te leiden, dat op dit oogenblik de Ligowo-haver van Svalöf, de veredelde Probsteier-haver van R. J. Mans- holt te Westpolder (provincie Groningen) en de Naald-1 looze Probsteierhaver van Svalöf in de meeste geval len het best voldeden. De New-Market haver van Webb en de Schlaustadter van Strube stonden in deugdelijk heid op verschillende plaatsen weinig bij' de eerst ge noemden achter. Svalöf is een proefstation voor zaaiveredeling in Zwe den, waar men uit aanbevelenswaardige variëteiten de beste planten uitzoekt en daarmee voorlkweckt De deugdelijkheid dezer zaden zit juist in die uitstekende afkomst, meer dan in den grond, waarop ze geteeld, of de soort, waaruit ze gekozen zijn. De Zweedsche zaaizaad telers-vereeniging heeft thans een vertegenwoor diger aangesteld in Nederland, biji wien vereenigingen en particulieren thans origineel Zweedsch zaaizaad kun nen bestellen. Een technisch goed ingerichte en betrouwbare Ne- derlandsche zaaizaadkweekerij is het bedrijf van R. J. Mansholt te Westpolder. Ook hier wrordt alleen door- gekweekt met het zaad van de beste planten. Men mag echter niet alles verwachten alleen van het aanschaffen van uitstekende zaaihaver. Men dient verzekert te zijn, dat de toestand van den grond zóó is, dat er leen flink gewas kan groeien; mdien dit niet zoo is, dan dient men met kunstmest bij te sprin gen. Op lichten grond denke men vooral ook aan be mesting met chihsalpeter. Na de haver wil ik iets mededeelen over de gerst. Indertijd zijn proeven genomen met Zeeuwsche Che- valiergerst, Chevaliergerst van Svalöf, Primusgerst van Svalöf, Hannchen-gerst van Svalöf, Prinsesse-gerst van Svalöf en Goldthorpe-gerst. De proeven zijn twee jaren achtereen, telkens op drie plaatsen genomen en zeer duidelijk toonde op alle proefvelden de Prinsesse-gerst hare superioriteit. De Primus-gerst kwam overal achteraan, al deed zijn naam hem voorop in de rij verwachten! De Goldthorpe-gerst was de slapste in stroo, zij: gaf ook minder dan de Prinsesse-gerst, wat ook met de Chevalier van Svalöf het geval was, alsmede met de Zeeuwsche Chevalier. Naast een hooge korrelopbrengst en dito strooproductie heeft de Prinsesse gerst ook een best gewicht. Bij een proef in het groot gaf deze gerst in 1906 op een proefveld van 2.83 H.A., gere kend per H A. 71 H.L. gerst van 68 K.G. per inud. De Hannchen-gerat gaf 52.28 H.L. wegende 62 K.G. en de Goldthorpe 52.25 H.L., wegende 59.5 K.G. In landbouwende streken zijn de granen de voor naamste gewassen, waarom de kweekers zich meestal tot veredeling dezer gewassen beperken. Toch zijn er thans, die het de moeite waard achten ook verbeterd zaaizaad te kweeken van erwten, boonen, winterkoolzaad en karwij. Het is weer de werkzame kweeker R. J. Mansholt te Westpolder, die sinds eenige jaren hiermee bezig is. Hij: heeft thans een verbeterde variëteit kortstroo groene erwt, kortstroo Schokker erwt en vroege Hollandsche Capucijners. De laatste munt uit door vroegen bloei, die bij: tijdigen uitzaai reeds einde Mei 'begint en dus vroeger valt dan die der Blauwpeulen of AVjjker vale en grauwe erwten. Op boerderijen waar men veel last heeft van de kwade koppen of de knopmade is deze vroegbloeiende vale erwt zeker waard beproefd te worden. In menige streek, waar men voorheen gewoon was erwten te telen, die niet goed gaar gekookt konden worden, heeft men de ervaring opgedaan, dat de kook der erwten goed werd door geregelde bemesting met superphosphaat, dat niet alleen aan de erwten, doch ook aan de voorvruchlen in ruime mate dient te wor den verstrekt. Op niet krachtigen grond zal bij; vroeg zaaien een heel lichte bemesting met chilisalpeter wel licht ook gunstig ^verken op vroegen bloei en goed gaar koken der erwten, wat voorheen door stalbemes- ting werd gezocht. Mansholt's wierboon is oen groot soort paarde- boon, die in Groningen veel verbouwd wordt. Bij ver gelijkende proeven, in Duitschland genomen, bleken de 'Mansholt's hollandisehe Marachbohne veel hoogere opbrengsten te geven dan het Duitsche zaad. De groote waarde der genoemde zaaizaden ligt voor namelijk in de afstamming van uitstekende planten. Evenals men thans uitmuntende familiën Hollandsch vee heeft verkregen door zorgvuldig fokken met waar devolle dieren, is dit met de besproken zaaizaden be reikt door alleen beste planten voor zaad te kiezen. De deugd ligt niet in den variëteitsnaam maar in de afstamming. Menigeen zal bij ervaring weten, dat er veel verschil is onder hetgeen als Wilhelmina-tarwe geteeld wordt. Zelfs is dit de aanleiding geweest, dat de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier begonnen is zaaitarwe te kweeken van Wilhelmina-tarwe direct vén den heer Broekema te Wageningen ontvangen. 2 H.A. dezer tar we staan thans te Anna Paulowna te velde voor do teelt van zaaitarwe tegen a.s. herfst. Het is zeker, dat deze proef een gunstig gevolg zal hebbgn en voor mij heelt zoodanige daad veel meer waarde dan het houden van zaaizaadkeuringen zoo als verschillende andere landbouwmaatschappijen sinds jaren doen met |de goede bedoeling de landbouwers in de gelegenheid te stellen deugdelijk zaaizaad te be komen. Een mooie zak zaad is volstrekt niet zeker uitsluitend geteeld van beste planten en daarom kun nen zulke keuringen op wetenschappelijken grond niet verdedigd worden. Als men de zaak zóó gaat inrich ten, dat de aangeboden zaden beslist van uitstekende afkomst zijn, dan is de zaak in orde. Juist dit laatste mogen wc vertrouwen van de origineele zaden van Svalöf en Mansholt. Het is juist deze uitstekende afkomst, die b.v. aan de Wilhelmina tarwe van Wageningen hare grootere waarde verleent boven dezelfde variëteit op een keu ring gekocht en die de origineele Ligowo-haver van Svalöf doet uitmunten boven Ligowo van onbekende afkomst. Het betere is de vijand van het goede! Hierom hoop ik, dat het telen van zaaizaad van uitmuntende af stamming zoo algemeen in Nederland mag worden, dat de voor- en najaarskeuringen kunnen afgeschaft wor den. Toen de methodische zaaizaadteelt nog in haar kindsheid was, hebben ze ongetwijfeld nuttig gewerkt. Nu deze zich heeft doen kennen ais de meest voordee- lige zaaizaadteeltwijze kunnen we de keuringen ont beren, omdat we op andere wijze beter zaad kun nen verkrijgen. In streken, waar men hooge opbrengsten verkrijgt is het de gewoonte, dat bij een sterfgeval aan de deur een bos stroo wordt gelegd; aan de grootte en de lig ging daarvan kan men zien of de overledene is een man of een vrouw, een volwassene of een jeugdig per soon. Deze oude gewoonte, die zelfs in sommige dorpen zich had uitgebreid tot het neerleggen van een groote hoeveelheid lijkstroo, begint meer en meer te ver dwijnen; straks zal ze misschien voorgoed tot het ver ledens behooren. Op de vraag, waaraan deze gewoonte is toe te schrij ven, vonden wij vermeld, dat een schrijver uit de zesde eeuw onzer jaartelling, Procopius, van een volk spreekt van visschers en landbouwers, op de zeekust tegenover Engeland wonende, dat de zielen der gestor venen naar Brittanje overbracht en alsdan, door hoo gere macht gesterkt, den tocht, waarvoor men anders een etmaal noodig had, in een uur aflegden. Dit ver haal, hetwelk ongetwijfeld Zeeland en Holland geldt, behoort natuurlijk tot de legenden, maar is tevens het hulsel der waarheid. Het is opmerkelijk, dat men in Zeeland nergens grafplaatsen der oudste bewoners heeft aangetroffen. De graven, welke gevonden zijn, die op het strand van Domburg zelfs niet uitgezonderd, behooren allen tot den Christentijd. Men heeft de vliedbergen wel eens voor grafheuvelen aangezien, doch ten onrechte, doch bij de omwerking dier bergen heeft men geen overblijfselen gevonden, die deze opvatting zouden kunnen staven. Wat men met de lijken deed? De dooden werden, naar de verschillende geloofswij- zigingen, begraven, in zee geworpen of verbrand. Het verbranden geschiedde op brandstapels en dan werd de asch in aarden kruiken verzameld en met de wape- gen; of de lijkvlam werd in zee in een boot ontstoken en het overschot door de golven verzwolgen. Daar hier nu geen grafheuvels worden aangetroffen, moet het met roggebouw zooals in Gioningei Veenkoloniën, nen ell andere voorwerpen onder aardheuvelen verbor- dweept men ïnet ]de origineele Potkuser winterrogge van von Lochow: te Petkus in Brandenburg (Pruisen), die op goeden grond steeds boven andere variëteitein door opbrengst en gelijkmatigheid van korrel uitmunt. j voorgesTacht~dë7üken of" in zee geworpen, of verbrand Het is alweer het resultaat van het voortkweeken van bebben. Het laatste wordt door het lijkstroo en de met oordeel gekozen moederplanten te Petkus. verbranding waarschijnlijk gemaakt. Bij de invoering De vraag, welke variëteiten van voederbieten en man- van het cbristendom werden trouwens die Heidensche gelwortelen het meest aan te hevelen zijn, heeft men wijzen om gestorvenen te behandelen afgeschaft. Het getracht eveneens door vele variëteitsproeven op telos- volk begroef dan zijn. dooden, maar behield van de sen- voorvaderlijke plechtigheden zooveel mogelijk over. Het resultaat is geweest, dat de Groenkragen en de vandaar nog de avondbegrafenissen met lantaarns of Rose-Jaapjespeen de beste bleken te zijn. Zij gaven flambouwen, de lijkmaaltijden met hun onwelvoegelijk- hooge opbrengsten, hadden een goed gehalte en laten beden> en ook het doodenstroo voor de sterfhuizen, zich veel betei de meer waterige mangelwortelen (ja£ na de begrafenis in brand werd gestoken. Werd het s winters ingekuild bewaren. strooleggen en verbranden geduld of gewettigd, met de van de mangelwortelen bevielen het best de Sut- j>egi-afenismaaltijden die soms tot ergerlijke tooneelen ton s Mammoutli long red of lange Engelsclie roode aanleiding gaven, was dit niet het geval. Graven en en als nieuwe soort de Stieghorster Walzen. De laat- Bisschoppen, Staten en Synoden vaardigden bij her- ste bleken bij bewaring minder aan rotting onderhe- baiing een verbod uit, niet zelden te vergeefs, omdat vig te zijn dan de Engelsclie roode. d;t het genot der levenden betrof, die met dit eten en Op het eerste gezicht stelt men zich altijd veel voor drinken voorgaven, den gestorvenen eere aan te doen. van de Eckendorfer mangelwortels, doch bij: vergelij- begrafenis- en brulioftsmaaltijden, het lijkstroo en kende proeven moeten deze het beduidend afleggen de bloemen, met welke pas gehuwden bestrooid wor- tegen bovengenoemde soorten in opbrengst en gehalte. den hebben tot voor korten tijd stand gehouden en Nog in de meeste gevallen geschiedt het uitkiezen nog worden de sporen ervan in het doodenstroo aan- der beste bieten of mangels voor zaadteelt naar vorm getroffen. en gewicht. Gaat men meer en meer daarenboven ook Waarom den treurenden beletten voor de overleden letten op gehalte gan droge stof en suiker en geschikt- bloedverwanten stroo te leggen en in brand te ste- heid voor bewaring, dan mag men met grond ver- ken? ook dit laatste toch was oorspronkelijk niet zon- wachten, dat zij nog beduidend veredeld kunnen wor- der beteekenis. Het voorgeslacht was niet zoo licht- den. zinnig om aan te nemen, dat allen gestorvenen eener- Hët is bekend, hoe zorgvuldig het zaad gekweekt wordt jei lot wedervoer. Evenwel om tot het licht te komen, van de fabriekssuikerbieien. Met trots kan de weten- moest de geest door vuur en vlam van het stof wor- schappelijke zaadteelt wijzen op het belangrijke feit, den vrijgemaakt, en dat stof voorts door de duisternis dat in veertig jaren tijds het gemiddeld suikergehalte der golven worden bedekt. Op, noch onder de aarde der fabrieksbieten van ruim 8 p.Ct. gestegen is tot mocht er een overblijfsel zijn. Die liefderijke moeder ruim 16 p.Ct., m. a. w. door methodische teeltkeus heeft zorgde voor de levenden, opdat deze de gestorvenen men het suikergehalte bij dit gewas verdubbeld. mochten naoogen en nawandelen naar de woningen Er zijn vele zaden, welke nog geheel op verbetering des lichts, door methodische teeltkeus wachten. Met alle gras- en Zoo zou dus het doodenstroo van heden terugge- klaverzaden is dit het geval, ook met vlas, boekweit, vonden worden in de oude gebruiken uit lang vervlo- bruine boonen, bruine en gele mosterd. Op grond van gen dagen, de opgedane ervaringen met de besproken eultuurge- Vl ieringen gewassen en vele groenten en bloemen mag men ver- Tr trouwen, dat ook hier veel verbetering kan y orden Herbenoemd tot Notabel der Herv. Ke k a p- aangebracht. polytushoef en Wiesterland de heer T. Visser, die deze Gras- en klaverzaden moet men thans koopen, zoo- herbenoeming hieeft aangenomen, als de handel ze aanbiedt en aangezien er voorheen Haringhuizen. schromelijk met deze artikelen is geknoeid, willen we De bcer w; de Boer, hoofd der school te Kolhora, in een volgende causerie deze zaden nader behandelen aangez0cht de directie van het fanfarecorps alhier te en trachten aan belanghebbenden den weg te wijzen aanvaarcien, heeft om den grooten afstand en door om het beste te krijgen, wat thans in deze branche drukke bezigheden hiervoor bedankt. wordt aangeboden. D. E. LANDMAN. Geachte redakteur der Schager Courant, mag onder- geteekende een plaatsje voor 't volgende in uw veel gelezen blad s.v.p.? Wat mij tot groote ergernis is, is, dat alle bladen melding maken, dat de dames uit den hoogen stand uit bijna alle oorden van Nederland als een vrouw opstaan om onze zeer geliefde vorstin te kwel len door Haar allerlei rommel aan te bieden. Waar- toch elke vrouw die in dergelijke omstandigheden ver keert, alles zelf bestelt, is men hiermee hinderlijk en lastig. Heeft H. M. ooit getoond een onnoozel mensch te zijn, dat men Haar zoo onmeedoogend alles uit de hand rukt, wat iedere vrouw als haar heiligen en groot sten plicht acht? Ik denk dat allen in den geest van H. M. zouden handelen als ieder om zich heen, de arme zusters, die in een dergelijk geval verkeeren als H. M„ met hulp en steun bijstonden en van eigen schatten te geven en niet te bedelen langs de huizen voor H. M. Nederlandsché vrouwen, laat onze zeer geliefde Vorstin met rust, zou ik u allen wel willen toeroepen «en doe een beter werk voor H. M. en Haar huis. door H. M. in 't gebed te gedenken en uw gaven te besteden waar het noodig is, dan geloof ik dat allen in den geest van H. M. zouden handelen. Dankende voor de plaatsing, Barsingerhorn, Jan. 1909. M. K. S. Gewoonten bij begrafenissen. In verschillende deelen van de provincie Zeeland Oude Niedorp. Het aantal schoolgaande kinderen bedroeg op 15 Januari 157 en dat der leerplichtige kinderen 154. Daar van gingen op de school te Oude Niedorp 33 en op de school te Zijdewind 124 kinderen. Alkmaar. Na eene zitting met gesloten deuren van ruim drie uren, benoemde de Raad heden tot leeraar in de oude talen, tijdelijk voor één jaar, Dr. M. Boas, die deze functie reeds tijdelijk waarnam gedurende de ziekte en na het ontslag van Dr. O. Schreuders. De benoe ming geschiedde met elf stemmen legen drie op Mej. M. J. Baale, leerares aan het Gymnasium te Doetin- chem, die als no. 1 op de aanbeveling voorkwam. Overeenkomstig het verzoek van het bestuur der Vereeniging de Ambachtsschool voor Alkmaar en Om streken en het daarop uitgebrachte gunstige prae-advies van B. en Wi., werd besloten de jaarlijksche subsidie aan de Ambachtsschool met f 1200 te verhoogen en alzoo te brengen op f 4200, welke verhooging ook reeds over 1908 zal worden genoten. Discussie en stem ming over dit onderwerp hadden niet plaats. Aan de ojxle tvv'as daarna het adres van ingezete nen aan den Omval, om steun van Gemeentewege tot het verkrijgen van de drinkwaterleiding in hunne .wo ningen en liet daaromtrent uitgebrachte reeds in dit blad vermelde prae-advies van B. en W. Na ampele bespreking werd dit prae-advies aangenomen en zal mitsdien aan de adressanten worden bericht dat zoo lang geen 10 p.Ct. der aanlegkosten ad f 4400, alzoo f 440 als jaarlijksche opbrengst dei- waterlevering door hen wordt gegarandeerd, de gevraagde tusschenkomst niet zal baten. Op uitnoodiging van den Raad verklaarden B. en W, zich echter bereid, een nauwkeurig onderzoek te doen instellen naar alle plaatsen in de gemeente, waar 's zomers meermalen watergebrek heers-hl om daarna, na gehouden overleg met de waterleidingmaatschappij, te komen met nieuw© voorstellen met kostenbegroo- ting,- om zoo mogelijk in de behoeften aan drinkwa ter op doeltreffende wijze te voorzien. Daarbij zal, natuurlijk met inachtneming van de voorwaarden der bestaande concessie, kunnen worden overwogen of even tueel de vestiging van meerdere standpijpen mogielijk is. Men zal zich herinneren, dat sinds lang plannen aanhangig zijn omtrent den bouw van een nieuw gym nastieklokaal. De Raad meent, dat het Rijk de ge meente tot dien bouw niet kan verplichten, als slechts de gemeente zorgt, dat het bestaande gemeentelijke gym nastieklokaal op de daarvoor verlangde uren ter be schikking van de R. H. B. School wordt gesteld voor het onderwijs in gymnastiek aan de H. B. Scholieren, zoodat de gemeente overigens de beschikking over dit lokaal houdt. Heden was echter van den Min. van Binn. Zaken een schrijven ontvangen, dat Z. E. den bestaanden toe stand nog slechts kon toelaten tot 1 Juli a.s. en dat het medegebruik door de gemeente daarna slechts zou kunnen geschieden met goedkeuring van en onder voor waarden door den Minister te stellen. De Raad nam dit schrijven voor kennisgeving aan. De overige punten werden met het oog op het late uur aangehouden. Burgerbrjg. Dat het gelukkig is, dat een ijsschaaf voor 't groot ste deel uit hout is samengesteld ondervonden Woens dag 1.1. enkele leden der IJsclub alhier, die met het voertuig een pleziertochtje maakten over het nog brooze ijs in de Groote Sloot. Nog pas van wal zakte het sleeptuig door het ijs en deed dienst als ijsbreker. Gelukkig zonder ernstige gevolgen. Het nut dat het pleziertochtje opleverde, was, dat de ijsscliaver, waar hij als zoodanig dienst verrichtte, blijken gaf een uit nemend werktuig te zijn, om mooie ijsbanen te krij gen. Anna Paulowna Namens den Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier, zal aan de Van Ewijcksluis in de eerste helft van Februari a.s. door den Predikant, Dr. Toxopeüs, eene lezing worden gehouden over het ontstaan 'en de ontwikkeling der Nederl. Herv. Kerk. In een volgend nummer hopen we hierop terug te komen. Indien er genoegzame belangstelling blijkt te be staan, heeft Dr. Toxopeüs het voornemen dezelfde voor dracht ook nog in het kerkgebouw aan de Kleine Sluis te houden. Iets over den invloed van de electriciteit op den plantengroei. Reeds verscheidene jaren geleden werd er door een Finsch geleerde met name Lemstrom op gewezen, dat de electriciteit van invloed was op den plantengroei. Het heeft vele jaren geduurd voor deze ontdekking vooi den landbouw tot een praktisch resultaat heeft geleid. De ontdekkingen van Breslauer, Gaszner en anderen echter zijn thans van dien aard, dat electriciteit met voordeel voor den land- en tuinbouw in toepassing kan worden gebracht. Men heeft resultaten gekregen, die wijzen op een verhoogde opbrengst van 25 tot 120 pet. in vergelijking met de uitkomsten van een naast j het proefveld gelegen veld, waarop geen „electrocultuur werd toegepast. Vooral in Duitschland en in Engeland hebben verschillende grondeigenaren reeds terrein be- schikbaar gesteld, om meer in het groot proeven te nemen en het doet ons veel genoegen dat thans ook in ons land en wel in de HAARLEMMERMEER op hoeve „Mentz" uitgebreide proeven zullen worden ge nomen. Deze proefvelden, die te zamen een oppervlakte van 5 H.A. beslaan, worden voor de helft met haver en voor de andere helft met suikerbieten bezaaid. De electrische installatie zal worden gemaakt door de firma Boeke en Huidekoper te Groningen en Haarlem, die haar ingenieur, den heer R. Harkema, een studie reis naar Duitschland liet ondernemen, om de electro cultuur in oogenschouw te nemen en te bestudeeren. Wij wenschen deze firma met deze onderneming veel succes. Ais het mocht blijken in de praktijk, dat de resultaten van electro-cultuur werkelijk zulke verhoogde opbrengsten kunnen geven, is deze uitvinding van het allergrootste belang, vooral ook voor den tuinbouw, daar de tijd, dien de planten noodig hebben, om tot rijp heid te komen, door de electrocultuur zeer wordt ver kort. Mochten er meer land- of tuinbouwers zijn, die proeven wenschen te nemen, of hieromtrent nadere in lichtingen zouden wenschen, dan is de heer R. Harke ma, beheerder van het filiaal der firma te Haarlem, steeds bereid hun alle inlichtingen te verschaffen. EnkhuizenStavoren. De dienst EnkhuizenStavoren is weder gestaakt. Spoorwegon geval. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de trein van de Geldersch-Overijselsche Locaai-spoorwegmaatschap- pij. welke te 9.44 van Winterswijk naar Ruurloo ver trekt, gederailleerd. Een der bagagewagens kantelde waardoor het verkeer gestremd werd. Met vereende krachten wist men in korten tijd den weg echter weer vrij te maken. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De treinen uit de richting Winterswijk kwamen met belangrijke vertraging aan. Een stakende gemeentebode. Een stakende gemeentebode is almede een van de zonderlingste verschijnselen van den tegenwoordigen tijd. Deze nieuwste merkwaardigheid zou zich blijkens een officieel schrijven hebben voorgedaan in het dorpje Heemskerk. Wat is het geval7 Blijkens het jongste Raadsbesluit dier gemeente is den veldwachter Jb. Eclthardt tegen 1 Mei zijn vrije woning opgezegd, tenzij hij alsnog mocht besluiten de werkzaamheden van gemeentebode als voorheen waar te nemen. De Raad is tot dit besluit gekomen naar aanleiding Van Eckhardt's „staking" het woord staat er duidelijk! als gemeentebode. Ter kenschetsing van sommige plattelandstoestanden is het volgende niet onvermakelijk, als het niet zoo treurig was. Eckhardt heeft de gemeente als veldwachter onder drie opvolgende burgemeesters (van wie de tegenwoor-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1