Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Predikbeurten. Zondag 31 Januari 1909. Groenteveilingen. Marktberichten. dig3 Haai'lemsche burgervader er een is en de heeren Gevers en Seret de beide andere) meer dan 20 jaren trouw en eerlijk gediend en ontving hiervoor behalve zij:! salaris vrije woning. Gedurende een reeks van j 'n vervulde hij de diensten als gemeentebode, klok ke. ist, aanplakker, veeschutter, opmaker van de kie zerslijsten, terwijl hij o. m. zorgde voor het schoon- l.o .den van het Raadhuis, de kachels aanmaakte, ad ministratie hield over brandstoffen, eene beschrijving maakte van de hondenlijst, collecteerde voor den ge- v. apenden dienst, geregeld opgaven deed omtrent de g.! ouwde eigendommen, boodschappen veitichtte voor 1 t college van zetters, opgaven verstrekte van ver- h uzingen en vestigingen in de gemeente enz. De eenige vergoeding die hij hiervoor kreeg was een rticuliere fooi van den burgemeester voor de collecte voor den gewapenden dienst, terwijl hij niet aangesla gen werd in den hoofdelijken omslag. Bij een zekere gleegenheid klaagde het vorig jaar de wethouder De Wildt (met wien de veldwachter vroeger vriendschappelijk had omgegaan, de families bij elkaar op visite!) over het minder goed verrichten van n politiedienst van Eckhardt. Deze klacht gaf hem i! reet aanleiding te bedanken voor al die mooie „bij baantjes", opdat hij zich voortaan uitsluitend aan den po litiedienst kon wijden en die werkzaamheden verrich- i n die onafscheidelijk hieraan verbonden waren. Dit nu was niet naar den zin van den Raad en naar J aanleiding van zijn bedanken (niet staken!) voor al die fraaie extra-betrekkingen werd hij niet alleen direct in j den hoofdelijken omslag aangeslagen wat billijk is doch werd de hem bij zijn aanstelling als veld wachter toegezegde en op schrift gestelde vrije woning opgezegd, wat in hooge mate onbillijk en onrecht vaardig is. De Raad wil nu, dat Eckhardt zijn woning gaat huren tegen 1.75 per week. Eckhardt denkt er niet aan dit bedrag te betalen en blijft stil In zijn woning af wachten of men zoo ver zal durven gaan hem, als hij niet betaalt, er uit te zetten Een schrijfkamer. De afdeeling Rotterdam van het genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen heeft, naar bui- tenlandsch voorbeeld, besloten tot de oprichting voor een jaar bij wijze van proef van een schrijfkamer. Ontslagen gevangenen, geschikt voor het verrichten van schrijf-, vertaal- en copiëerwerk, van welken te- rugkeeren in de maatschappij juist zoo moeilijk valt, zullen daar in den regel gedurende hoogstens 3 maan den na hun ontslag werkzaam gesteld kunnen worden om zoo door den eersten moeilijken tijd heen te komen. Een heldhaftige redding. Onze 'berichtgever te Veenendaal was gistermiddag getuige van de redding van een jongen van ongeveer 12 of 14 jaar (zoontje van W. Konings van den Nieuweweg) zoo moedig en opofferend dat de vermel ding, anderen ten voorbeeld, zeker niet achterwege mag blijven. De zoogenaamde Vaart daar, een oinleidingskanaal, is altijd zeer gevaarlijk. Zoo heeft zij zeer goed draag baar ijs, terwijl soms, bij niet al te strenge vorst als nu, een paar uur later er door den stroom tal van spleten en gaten inkomen. Ook was dit nu en vooral vlak bij de brug in den Stationsweg het geval, wat zeer goed door eenige heeren uit Wageningen, die naar hier een tochtje hadden gemaakt, was opgemerkt, waarom zij vlak langs den kant aan de overzij bleven en daar toevallig even met elkander stonden te praten toen juist bovengenoemde jongen, niets kwaads vermoe dende en denkende dat de Vaart bereden werd, deze vlug wilde oversteken om zich naar de een eindweegs daar achtergelegen ijsbaan op de „Roode deur" te be geven. Nog voor. hij het gevaar bemerkte liep hij pardoes midden in de Vaart in een opening, doch klemt zich nog met zijn handen aan het dunne ijs vast. Wil de drenkeling zich echter even naar boven werken, dan breekt telkens het dun afgesleten ijs af. Wanhopig grijpt en houdt hij zich nog vast, maar men kan het hem aanzien, dat hij het geen 10 seconden meer kan uithouden, terwijl ieder hopeloos rondvliegt om een hout j stok, touw of plank, maar niets is er in de omgeving te vinden. De vermelde heeren, Wouter Boon en twee anderen, studenten van de Landbouwschool te Wage ningen, dezen hachelijken toestand bemerkende beden ken zich geen oogenblik. De eerste smijt den drenke ling zijn jas toe, waarna hij plat op het brooze ijs ga:t liggen en zich zoo door zijn kameraden, die zijn voorbeeld volgen, laat voortschuiven, elkander aan de beenen vasthoudende. Intusschen heeft de drenkeling de jas gegrepen en hebben ook de heeren zich zoover vooruitgeschoven dat Eoon het andere eind kon grijpen. Op dit oogenblik kon echter het ijs het gewicht niet meer dragen en allen zakken in het water. Wij getuigen zijn ook vanzelf toegeschoten en hebben op onze beurt de moedige redders vastgegrepen en roepen hen toe: houvast! houvast! houvast jongens, dan gaat alles goed, en werkelijk het gelukt een voor een allen op het droge te halen. Door den heer D. Budding, steenhouwer, werden de heeren beleefd uitgenoodigd zich van droge kleederen te willen voorzien. Een hartgrondig eere-saluut zullen de zeer beschei den Wageningsche heeren die met zooveel beleid en moed een menschenleven wisten te redden van hun dankbare Veenendalers toch wel willen accepteeren. bare Veenendalers toch wel willen accepteeren. I-Idbld. IJsongeluk. Omtrent het ijsongeluk te Gouda (zie vorig no.) wordt nader gemeld, dat de twee jongens, naar wie nog werd gedregd, terecht zijn. Na uit het ijs gered te zijn, zijn ze hard weggeloopen en binnengegaan bij een klein winkeliertje, waar ze veelal versnaperingen kochten en zijn daar bij de kachel gaan zitten om hun kleeren te drogen. Toevallig werden ze daar laat in den avond ontdekt. Ze durfden niet naar huis, doch werden na hun ontdekking spoedig weggehaald, de een naar het weeshuis, de ander naar zijn ongeruste ouders. Het ongeval heeft dus gelukkig slechts een slacht offer geëischt. T reurig. Te Roosendaal is het vierjarig jongetje van O. van Zitteren op de Bredasche baan, terwijl de moeder even afwezig was, door het spelen met lucifers in brand geraakt. De buren hebben de vlammen met water ge- blusclit, maar het kind was reeds geheel met brand wonden overdekt en zal het ongeluk wel niet over leven. HET i/4 PROCENT. Noordscharwoude. Woensdagavond werd nog eens door de besturen onzer tuinbouwvereenigurgen een gecombineerde ver gadering geliouden, waarin ook was vertegenwoordigd „Koophandel", ji.1. door de heeren Brinkman, Hoog land, Bekker, (Slot en Kramer. Deze vergadering, gehouden bij den heer Stam, werd geopend en geleid door den heer G. Barten, voorzit ter der uitnoodigende vereeniging „Landbouwbelang". Spr. betreurt ten zeerste do afwezigheid van „Groente cultuur", aangezien deze vereeniging ten nauwste is betrokken bij de zaak. waarvoor deze vergadering is belegd, n.1. ter bespreking van een voorstel, waardoor wellicht een einde is te brengen aan de gespannen hou ding tusschen handelaars en tuinbouwers.- Het voor stel komt hierop neer, dat voortaan van de bouwers V-t °/o minder zal worden geheven bij; ondorhandseheni verkoop, dat het besluit van 1/4 0/0 korting aan den handel blijve gehandhaafd, dat de betaalkantoren der handelaars worden opgeheven, doch dat tevens be paald zal worden, dat de aan den handel toegestane korling voor een bepaald aanlal jaren vaststaat Door den heer Kramer wordt voorop gesteld, dat de handelaars geen mandaat hebben, aangezien er niet is vergaderd, en ieder voor zich dus zijn persoonlijke meening uil. De zijine is, dat Koophandel wel niet zal terugkomen van het standpunt Va korting voor den handel, wat den heer Zeeman aanleiding geeft tol de opmerking, dal wanneer deze meening bij de hande laars hoerschende lis, wel van alle verdere discussie kan worden afgezien, dewijl we dan toch tol geen vergelijk zullen komen. De voorzitter van „Koopnan- del de heer Brinkman, legt er den nadruk nog eens op, dat de heer Kramer voor zicli persoonlijk uit sprak, wat ook hij zal doen. E11 dan beUeurt spr. zeer den bestaanden toesland; hij zou een oplossing stellig in aller belang achten, zoodat naar zijn mecaimg ge zocht cjient te worden naai' den goeden weg 0111 tot elkaar te komen. De voorzitter en anderen merken op, dat de meeste besturen wel geen mandaat zullen hebben, zoodat in in deze vergadering geen definitief besluit kan wor den genomen, doch daarom kan het wel zijn nut heb ben met elkaar van gedachlen te wisselen, opdat we weten wat we aan eikaar hebben. De hoer Smit, St. Pankras, beweert, dat we vóór alles noodig hebben ie weten, iioe de handelaars over de zaak denken en acht het dus wenschelijk, dat ook de andere hunner ons doen weten, wat hun meening is. Den lieer Slol bevreemdt het voorstel, want er is steeds gezegd, dat er geld noodig was voor do ver- oenigingskassen en nu wordt voorgesteld, liet Vt °/o aan de bouwers zelf toe te staan. Was dan het verster ken der kassen .'niet het hoofdmotief'? Door de heeren Zeeman en Brugman wordt betoogd, dat er werkelijk wel meer geld noodig is voor de ver- eenigingen; „Nieuw Leven' bijv. trok voorheen geen haten van de contante betaling, de markt werpt alleen bij hooge prijzen eenige winst af, de contributie be draagt slechts 50 ct. per lid, terwijl liet vereenigingfs- leven steeds hoogere eisciien stelt. Het debat wordt nu meer algemeen en daarbij komt ook nog weer ter sprake een vroeger voorstel van be middeling door den heer Zeeman persoonlijk gedaan in een vergadering geliouden in September 1908. Dit voorstel bedoelde den handel 40/100 o/0 toe le staan. Aangezien bij, het verdere debat blijkt, dat liet voor stel van „Landbouwbelang" niet veei kans van sla gen schijnt te hebben en van meerdere zijden, ook van den kant der handelaars, meer gevoeld schijnt te wor den voor het straks genoemde voorstel, treedt dit meer op den voorgrond en neemt „Landbouwbelang" het hare voorioopig terug. Nadat nu dit tweede voois tel geruimen tijd het onderwerp van bespreking vormt en de wenscheLijkheid van het vaststellen van een aantal jaren, waarvoor dan de nieuwe regeling geldend zou zijn, slechts heel zwakjes wordt bepleit, (ook de han del acht dit niet zoo noodig), wordt tenslotte hierover reders persoonlijke meening gevraagd. De uitslag van dit onderzoek toont duidelijk, dat men van alle zijden den bestaanden toesland betreurt, dat men van beide zijden bereid is tot een offer, om des vredes wille, want algemeen verklaart men, dit voorstel te aanvaar den. Het spreekt vanzelf, zooals werd opgemerkt, dat met de aanvaarding van dit voorstel de betaalkantoren der handelaars worden opgeheven. Duidelijkheidshalve vermelden we nog even bet aangenomen voorstel: De handel krijgt voorLaan 40/100 o/0) het resteerende wordt volgens een door iedere vereeniging vast le stellen percentage verdeeld tusschen betaalmeester en vereeni ging. De aanvaarding van dit voorstel brengt de ver gadering in een opgewekte stemming, door „Koophan del" wordt gezegd, dat deze regeling stellig ook wel door „Groentecultuur" zal worden aanvaard, terwijl mfn hetzelfde verwacht van de andere vereenigingen. Door „Landbouwbelang" wordt nog voorgesteld ont heffing te verleenen van de verplichting om ook bij den handel op zeer korten termijn, z g. daghandel con tract te gebruiken. Van verschillende kanten wordt dit voorstel aangevallen. Vooral de heer Smit bepleit de handhaving van het eens genomen besluit in deze zaak en wordt daarbij zeer gesteund door „Nieuw Le ven" en „Eendracht". Besloten wordt de zaak te la ten, zoo ze is. Nog wordt aangenomen, dat sorleering zal worden ingevoerd voor de uien, Wat door den handel ten zeer ste wordt aanbevolen. Medegedeeld wordt, dat voor de zilveruien op de veiling van „Nieuw Leven" een bepaalde maat zal worden vastgesteld, en dit de aardappelen zullen wor den verhandeld per 25 K.G.wat mede op den steun van „Koophandel" zal mogen rekenen. Hiermede zijn de zaken met „Koophandel" afgehan deld; voor echter heeren handelaars vertrekken, zegt voorzitter hun dank voor de welwillende medewerking, terwijl de voorzitter van „Koophandel" namens zijn medeleden een woord van dank richt tot de besturen der vereeniging. Het verheugt spr., dat er in den goe den toon is gedebatteerd, nog meer echter, dat er een besluit is genomen, dat z. i. zal leiden tot den vrede. Vervolgens wordt nog door den heer Zeeman het een en ander meegedeeld omlrent het voornemen tot het oprichten eener ongevallen-verzekering. Spr. krijgt de opdracht om als verzekeringsbedrag voor deze om geving in de vergadering te Utrecht te houden f50000 te noemen. Met algemcene siemmen wordt besloten op den heer Zeeman stem uit te brengen voor bestuurslid van den Tuinbouwraad. Hierna wordt door den voorzitter de vergadering gesloten, de aanwezigen dankend voor de opkomsten hunne medewerking tot het verkrijgen van een resul taat, waarvan ook hij herstel van den vrede verwacht. Minister Regout en tie Eerste Kamer. Onze Haagsche correspondent meldt ons: Naar aanleiding van berichten in Limburgsche bla den, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de minister van Waterstaat, mr. Regout, weder tot lid der Eerste Kamer zou worden benoemd, om zulks in ieder geval tot na de Jiuii-verkiezingen te blijven, heb ik mij heden tot den minister zelvcn gewend. Zijne Excellentie, die zoo welwillend was, mij een kort onderhoud toe te staan, verklaarde echter, dat hij ernstige bezwaren heeft om het lidmaatschap der Eerste Kamer ook tijdens zijn minislerieele loopbaan te bekleeden. Er was uit Limburg wel aan deai minis ter gevraagd zich weder beschikbaar te stellen, maar Zijne Excellentie heeft geantwoord geen nieuwe can- didatuur te kunnen aanvaarden. Tel. Dirkshorn. Alhier heeft zich ook een comité gevormd tot 't inzamelen van gelden voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin. Dit comité bestaat uit de dames C.' J. Swan—Plantijdt, K. Slot—Frans en Pronk—Mul, en heeft zich. aangesloten bij de commissie te Alkmaar. Haringhuizen Vanwege de ijsclub Barsingerhorn—Haringbuizen werd Woensdagmiddag een hardrijderij op schaatsen gehouden voor schoolkinderen. Een mooi baantje was uitgezocht, door de kinderen zelf zooveel mogelijk ge spaard. 22 Kinderen namen er aan deel. Prijzen in contanten. Ze werden behaald door P. Vries, P. v. d. Oord, G. v. Stipriaan, A. v. d. Oord, .1. Beek, J. Visser, A. Kooij, R. Bood, L. Vries en K. Schou ten. Verliezers en zij, die niet konden meedoen kre gen '11 extra-sinaasappel. Na de prijs uit deeling bij den heer M. Kooij kregen de kinderen verder vrij af, óók een genot bij zulk prachllg, zonnig, frisch winterweer Langedijk. Naar Wij vernemen hebben zich voor liet fonds, tot uitvoering van nette begrafenissen aan don Lan gedijk zooveel personen opgegeven, dat de totstandko ming is verzekerd. Deze zaak gaat uit van den hew K. de Boer Kz. Eroek op Langendijk. Ook hier is thans ook een sub-commissie gevormd tot inzameling Van gelden voor een geschenk aan 11. M. de Koningin. Zuidscharwoude. Op het Zuideind der gemeente zal een brievenbus worden geplaatst, iets, wat in een noodzakelijke be hoefte zat voorzien, gezien de uitgestrektheid der ge meente. Uit Texel. Nu de uitkomsten van het wolveebedrijf minder gunstige resultaten geven dan in voorgaande jaren, auat men zich hier weer meer op landbouw toeleggen. De landbouwers toch hebben het in het vorig jaar goed gehad en met verschillende kunstmeststoffen weet men wonderen te verrichten. Ijsbaan. (Reeds opgenomen in een deel van 't vorig no.) Woensdagmiddag had op onze ijsbaan Wilhelmina 't eerste ijsfeest plaats. Er werd een schoonrijderij ge houden voor paren. Het was reeds vroeg in den middag een zeer gezel lige drukte op de baan en steeds meer bezoekers en schaatsenrijders stroomden toe, en weldra bewoog zich op de ijsvlakte een dichte drom. Het was een alleraardigst gezicht en er werd naar hartelust genoten. Even over twee uur werd een aanvang gemaakt met de schoonrijderij waaraan twaalf paren deelnamen. Als juryleden fungeerden de heeren: H. Feisser, C. Asjes, C. A. J. M. de Gier, P. Lap, S. Langenegger en Joh. Govers. Er waren deelnemers uit Zijpe, Wieringerwaard Alkmaar, Oudorp, Purmerend, Hoorn, Heerhugowaard, Oudkarspel, Barsingerhorn en Schagen. Na een werkelijk zeer spannenden wedstrijd, waarbij prachtig rijden viel te bewonderen, was de uitslag, dat de verguld zilveren medailles werden toegewezen aan mejuffrouw Tr. Blaauboer en de heer C. Blaauboer te Wieringerwaard; de zilveren medaille aan mejuffrouw M. Kaan te Alkmaar en de heer Jb. Kaan te Wierin gerwaard; de bronzen medaille aan mej. A. Kaan te All maar en de heer H. Lindeboom te Oudorp; terwijl een paar kunstvoorwerpen werden vereerd aan mej. C. Zo- mer-Berkhouwer en de heer I. Zomer te Heerhugo waard. Er werd gereden onder de reglementen van den N. S. B. IJsbaan „Wilhelmina". Tegen Vrijdagmiddag heeft het Bestuur een schoon rijderij uitgeschreven voor paren beneden de 20 jaar. Dit belooft een interessante wedstrijd te worden, Even als voorheen, wordt er weder gereden onder de Regle menten van den Nederl. Schaatsenrijdersbond. Het daarop betrekking hebbende artikel brengen we hier onder ter kennis van de vele belangstellenden: De keurmeesters nemen bij beoordeeling de volgende regelen in acht: a. De houding moet zijn recht en ongedwongen, met de armen rustig. Het rijdende been vorme met het lichaam en het hoofd eene rechte lijn: kniebuiging (om meer vaart te krijgen) en lendenbeweging (0111 schijnbaar meer over te hellen) is onbevallig. Het vrije been moet na den afzet vlug en sierlijk worden bijgehaald, en mag niet voor het rijdende been uitgebracht worden, dan nadat de streek bijna uitgere den is. b. Het afzetten moet geschieden door het voile ge wicht van het lichaam aanstonds op het rijdende been over te brengen; al te krachtig afzetten met het vrije been is onbevallig. Reeds bij den eersten streek neme de rijder een gelijkmatigen slag in acht, daarbij rekening houdende met den wind en de meer of mindere gladheid en hard heid der baan. Beginnen in korte streken ten einde vaart te krij gen, is absoluut verboden. c .Het lichaam moet beurtelings naar rechts en links evenveel overhellen door op de buitensnee van het ijzer te rijden, tegen het einde van den streek op het achterste deel der schaats steunende, zoodat het geleidelijk meer recht opkomt tegen het begin van den volgenden streek, waardoor die eigenaardige, als het ware zwevende beweging ontstaat, die bovenal verlangd wordt. d. De rijder moet in de streken steeds een zuiver tempo in acht nemen, zoodat deze beurtelings even lang duren Het tempo mag bij de allengs toenemende vaart langzamer worden, zoodat de streken dan verlengen, maar dit moet geleidelijk geschieden zonder blijkbare inspanning. De rijder geve den indruk van op zijn gemak te rijden, blijkbaar groote inspanning van kracht is in strijd met de vereischte sierlijkheid van beweging. In geen geval mag de schaats van het vrije been het ijs raken, voor dat de streek is uitgereden. De lengte van den streek wordt bepaald door het regelmatig en meer of minder ver overbrengen van de zwaarte van het lichaam, in verband met den wind en den aard der baan. e. Totaal indruk. Oude-Mannen- en Vrouwenhuis Behoudens toestemming van den Kerkeraad is de verbouw van het Oude- mannen en vrouwenhuis al hier gegund aan den heer J. Keesman voor de som van f 7050. Met 1 Aug. moei het werk worden opgeleverd. Bij den verbouw wordt er op gerekend later centrale ver warming te kunnen aanbrengen. Dammen, Op uitnoodiging van de Schager Damclub kwamen den 27sten in het Noordhollandsch Koffiehuis alhier ettelijke damliefhebbers uit Zijpe, Wieringerwaard, Bar singerhorn en andere plaatsen zich eens met elkander in het damspel meteu. Een wedstrijd werd niet gehou den. Toch werd er menige partij gespeeld, waarvan met spanning de loop van het spel werd gevolgd. Zulke bijeenkomsten bevorderen zeer zeker den lust in het schoone spel. Baar gaat ie al!! Naar ons zoo van buitenom ter oore is gekomen, is de bewuste muur van onze gemeente-gasfabriek op dit oogenblik in een zeer zieken toestand. De afwijking van dien muur is ondanks het dure stukje beton, dat men er iildertijd onder schijnt te hebben gemoffeld, reeds een 25 c.M. Geen kleinigheid voorwaar! De muur wordt dan nu ook gestut; en volgens geruchten is het advies van onzen gemeente-opzichter, die den toestand ter plaatse heeft opgenomen, van dien aard, dat nogal dure herstellingen aanstaande zijn, en er heslist zal moeten worden geheid! Belanghebbenden die de waarheid dezer geruchten wenschen te controleeren, verwijzen, wij naar den voor zitter der gascommissie, die in deze zaak zoo 't schijnt op de meest mogelijke publiciteit is gesteld. Wie lacht daar'? Misverstand. O, grootma, het is zoo heerlijk om vakantie te hebben en in een hangmat te liggen met mijn verruk- kelijken Vondel Kind, laat ik zulke schandalige dingen nooit meer van je hooren, of ik zeg het aan je moeder. Een ongeluk ligt in een klein hoekje. Te Streatham is dezer dagen, tengevolge van eej kleine fout, een klucht van vergissingen afgespeeld die echter ernstige gevolgen had. Op een Duiten <laaj had een dienstbode bij vergissing haar wekker 0n, drie, inplaats van om zes uur gezet. Zij stond nu on drie uur op en maakte als gewoonlijk een hek <)pe|1 voor dén melkboer enz. De heer des huizes, wakkei geworden, dacht aan inbrekers, opende liet raam eu blies op een poiitiefluit. De tuinman en een veldwach. ter in burgerkleeren kwamen op het alarm aangeloo. pen. Zij zagen elkaar voor den inbreker aan, en tuinman ranselde den politieagent met een zwaren sto^ en deze sloeg den tuinman met zijn knods tegen dej grond. Inmiddels kwam de zoon des huizes rnet eej bijl aangeloopen, waarmede hij een tweeden veldwacl. ter, die op de twee slachtoffers was toegesneld, 0^ ernstige hoofdwonde toebracht. Middelerwijl waren «t nog een aantal andere mannen van de politie toeg& schoten en het werd een algemeen gevecht voor men tot een verklaring kwam. De toestand van den tuin- man is bedenkelijk. Venezuela. Volgens een correspondentie van de „Vossische Ztg." zou er kans bestaan op een contra-revolutie in Vene zuela. Hét blad vraagt of Gomez werkelijk beslist ald nieuwe president gekozen is. en het antwoordt, dat daarvoor geen enkel stellig bewijs aangevoerd kan worden. Men stelt zich tevreden met de verklaring dat de positie van Gomez bevestigd is, wijl zich d< oppositie niet roert, daarvan althans tot dusverre geen enkel openlijk bewijs heeft gegeven. Zeker is 't intus schen, dat Gomez al een klein echec heeft geleden. Het is hem namelijk niet gelukt voor 15 Februari een nieuw Congres bijeen te brengen, hetwelk nu eerst op het eind van deze maand samenkomt. Het is dus nog niet zeker, dat Gomez door het nieuwe Congres ais president erkend wordt. Velen in Venezuela zouden inderdaad gelooven, dat Castro, 11a herstel van zijn ge. zondh'eid, terugkeert. Men vestigt er de aandacht op dat Castro's regeeriugstermijn feitelijk het volgende jaar voor de tweede maal ten einde zou loopen, want dan zou hij reeds twee keer zes jaar aan 't bewind zijn geweest. In Venezuela wordt de president voor den tijd van zes jaar gekozen en volgens de Grond wet kan hij niet onmiddellijk herkozen worden. Castro was daarom bang, dat hij niet meer herkozen zou worden, zooveel te minder, 'wijl zijn regeering met eenige groote mogendheden op gespannen voet stond. De sluwe vos, die voor den prijs, die voor zijne ope ratie en behandeling te Berlijn genoemd wordt, zeker lijk ook denzelfden arts naar Venezuela had kunnen laten komen, nam daarom het besluit, om uit Venezuela te vertrekken, teneinde daardoor in zekere mate de re volutie uit te lokken, in de stellige verwachting, dat zijne opvolgers zoo snel mogelijk op een betere ver standhouding met de mogendheden zouden aansturen. Bij zijn terugkomst zou hij dan de buitenlandsche be trekkingen geregeld vinden en dan zou hij van voren af aan kunnen beginnen en zonder de Grondwet te schenden, zich opnieuw voor de waardigheid van pre sident candidaat laten stellen. Tegelijkertijd schijnen allerhande persoonlijke intriges van allen tegen allen in 't spel te zijn. Wij zijn niet in staat van hieruit te beoordeelen, of de feiten zich aldus zullen toedragen, en geven bovenstaande mededeeiingen slechts, wijl zij tot ver klaring van komende gebeurtenissen kunnen dienen, schrijft de „Voss. Ztg." Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 2226 Jan. 1909 Ondertrouwd: Heinrich August Wilbers, j.m., koop man, 31 jaar, en IJda Keesman, j.d., zonder beroep, 26 jaar, beiden te Zijpe. Hendrik Metselaar, j.m., ar-' beider, 25 jaar, en Wilhelmina de Lange, j.d., zonder beroep, 26 jaar, beiden te Zijpe. Albert Vis, j.m., land man, 24 jaar, te Barsingerhorn, en Guurtie Jimmink, j.d., zonder beroep, 25 jaar, te Zijpe. NEDERLANDSE II HERVORMDE GEMEENTE te Winkel, geen dienst. Noord Zype, v.m. 9 30 uur, Ds. Groeneveld, Oudesluis, Zuid-Zype, n.m. 6.30 uur, Ds. Met. Burgerbrug. Barsingerhorn, v.m. 9 30 uur, Ds. v. Loon. Oude Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Kanis. Veenhuizen, 3 Febr., 's avonds 7 uur, Ds. Kanis, met medewerking van het zangkoor „Brederode". St. Maarten, geen dienst. Woensdag, 3 Februari te St. Maarten, Ds. Tinholt. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Dr. Toxopöus. Den Oever op Wieringen, v.m. 10 uur, Ds. Reinders. DOOPSGEZINDE GEMEENTE le: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Hippolytushoof, Ds. Onnes. Noord- en Zuid-Zype, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Oudesluis. Barsingerhorn, v.m. 10 uur, Kreil, Ds. Kooiman. Nieuw Leven. Stafion Noord-Scharwoude. 27 Januari 1909. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deensche Witte 2e srt. Kleinere Uien Uienhandel, zeer vlug 118.— a f 19.— per 100 stuks. fl6,-afl7,-, f 7,- a f 15,- fl4,-a f 16.- f 12,— a f 13.50 B f 7.- a f 11.- f20.-af 22.- flV.-af 19.— 7. a f 18.p n f f 4.40 a f 4.50 per baal. Schagen, 28 Jan. 1909. 6 Paarden f 80.— a 3 Stieren 80.— a 3 Gelde Koeien 80.— a 52 Vette Koeien 160.— a 4 Kalf koeien n 160.— a 25 Nuchtere Kalveren 10.— a Gras a Schapen (magere) a Schapen (vette) a 350 O verhouders n 18.- a Bokken en Geiten a 10 Varkens (magere) 33.- a 40 Varkens(vettep.K.P. —.44 a 40 Biggen 7.— a 60 Konynon B .50 a 80 Kippen —.50 a 60 Eenden —.80 a 500 Kilgr. Boter 1.45 a 200 Kaas "m -.40 a 600 Kipeieren per 100 B 6.— a Eendeieren a 180- 120.- 130.- 300.- 230.- 23.- 20.- 17.- -.48 12.50 1.50 1.25 1.- 1.56 -.60 6.50

Schager Courant | 1909 | | pagina 2