Zaterdag 30 Januari 1909 EERSTE BLAIX Buitenlandse!) Nieuws. Bureau SCHAGEN, Laan Uitgevers TRAPMAN O 4. Co. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Dit nummer bestaat uit drie bladen. PORTUGAL. In Portugal is het lang niet alles rozegeur en mane schijn, Op den len Februari verleden jaar werd de koningsmoord bedreven en de nadering van dezen dag maakt het publiek te Lissabon zenuwachtig. Geruch ten over republikeinsche komplotten en beraamde aan slagen doen sedert eenigen tijd de ronde. Voor het grootste gedeelte behooren die tot het rijk der verbeel ding. De republikeinsche partij heeft althans besloten zelfs geen betooging voor de koningsmoordenaren te houden. De regeering zal een plechtige lijkmis doen vieren en zoo zal de le Februari naar alle waarschijn lijkheid zonder de gevreesde ongeregeldheden, er is zelfs van opstand gesproken- voorbijgaan. Maar in die geruchten uit zich slechts een algemeen gevoel van onbehagelijkheid dat uit diepere oorzaken: de chronische politieke en de acute maatschappelijke cri sis, die het land doormaakt laat verklaren. Het nieuwe conservatieve en clericale ministerie Cam pos Henriques, dat voor een deel door paleisintrigues ontstond is zoo impopulair mogelijk. En geen wonder, want de oude strijd van particuliere belangen, eerzucht en wraakzucht is weer in vollen gang en in den boe zem der beide eenige partijen de progressisten en conservatieven die het kabinet Henriques zouden kunnen steunen heerscht tweedracht, zoodat een deel der conservatieven zich, tegenover Henriques, rondom het oude partijhoofd Julio de Vilhena heeft geschaard. Henriques heeft de bijeenkomst van de Cortes, de Kamer, verdaagd tot 1 Maart in plaats van ze bijeen te roepen op 2 Januari. Men kan er op aan, dat deze taktiek een storm van verontwaardiging heeft teweeg gebracht. De economische crisis veroorzaakt een feitelijken stil stand van handel en verkeer. Er is een ontzaglijke over productie aan wijn, bij gestadig verminderenden afzet. Door slechte oogsten is er daarentegen een tekort in de graanproductie. Het goud-agio, dat in 1907 ver dwenen was, is opnieuw tot 20 a 30 percent gestegen, wat den Staat op ruim 5.000.000 Ned. crt., den import- Ihandel op 30.000.000 komt te staan. De graanwet maakt het goud-agio voordeelig voor de nfolenaars! Zoo is de binnenlandsche handel bijna geheel ten prooi aan specu lanten en dreigt er, als men den correspondent van het Berl. Tageblatt gelooven mag een veel ernstiger crisis dan in 1891. Want toen beschikte het land over een goudvoorraad van meer dan 150 millioen, thans over nog geen 50. Het Bankverslag van half Decem ber jl. vermelde daarentegen een vermeerdering van het bedrag aan uitgegeven banknoten met ruim 5 mil lioen. De correspondent schrijft de crisis grootendeels toe aan beursmanoeuvres en andere speculatiën. Er is geen edel metaal genoeg in omloop en een reorganisatie der Bank schijnt noodzakelijk. Volle kelders, leege schu ren, hier een verderfelijke overvloed, daar nijpend ge brek; slechte oogsten, ongunstige wisselkoersen en een schadelijke regeeringspolitiek, zoo vertoont Portu- j gal zich een jaar na het aftreden van den dictator 1 Franco wiens bewind zoo hevig werd afgekeurd. Arm land, waar is uw verlosser?' BULGARIJE EN TURKIJE. Het steeds weer moeten terugkomen op de verhou ding van deze beide rijken en die van Servië tegenover Oostenrijk-Hongarije wordt misschien wel wat vervelend, maar het kan toch moeilijk anders. De toestand in den Balkan is zoo, dat alles er uit kan voortvloeien. De geruchten blijven oorlogszuchtig en rumoerig. De positie van het ministerie in Bulgarije is nadat het heeft besloten tot de mobilisatie der troepen veel sterker geworden. Dat was een besluit naar den zin van velen en daarom denken velen dat er minder kans op oorlog is omdat al dat gewurm maar geschiedt uit een politiek oogpunt. Als een bericht uit Sofia juist is, dan zou de Bul- gaarsche regeering reeds zijn overgegaan 'tot de op roeping van nog vier reserve-klassen, terwijl het mi nisterie van oorlog last zou gegeven hebben alle stra tegische grenspunten te bezetten. Er zou order gege ven zijn bij de minste uitdaging van Turksche zijde aanvallendcrwijze op te treden, maar ook niet eer der. Maai- de Turken hebben geen plan om aanvallein- derwijze op te treden, zoo wordt bij herhaling uit Konstantinopel verzekerd, 't Is eigenaardig op te mer ken, dat de berichten uit de Turksche hoofdstad heel wat geruststellender luiden dan die uit Bulgaarsche. Opnieuw moet de grootvizier verklaard hebben, dat er aan het optreden der Bulgaren niet veel beteekenis valt te hechten en dat de Turksche regeering voor- loopig geen tegenmaatregelen zal nemen tegen de mo bilisatie der Bulgaren. Op het feestmaal der liberale unie te herdenking van het 600 jarige bestaan van het Ottomaansche Rijk, waaraan de grootvizier met bijna alle ministers deel namen, heeft de grootvizier zelfs de overtuiging uit gesproken dat het binnen eenige dagen gelukken zou tot een bevredigende schikking van alle geschillen met het buitenland te komen. Verder hebben Woensdag in de Turksche Kamer tal van sprekers den nadruk gelegd op de vredelievende bedoelingen van het Turksche volk. De berichten uit Turkije zien er dus niet erg oor logszuchtig uit en als de Bulgaren met een vijandi ge daad bepaald willen wachten op een uitdaging van Turksdie zijde, zooals gemeld is, dan schijnt de vrede vooralsnog weinig gevaar te loopen. Het Russische Telegraafagentsohap verneemt van be voegde zijde, dat tengevolge van de door de Bulgaar sche regeering getroffen militaire maatregelen aan de Oost-Roemelische grens, de Russische regoering zich telegrafisch tot de Duilsche, de Ooslenrijksch-Hongaar- {tuil Nieuws- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bfj inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. latere. Telepboon No. 2». Prijs per jaar f 3.— Franco per post f Afzonderlijke nummers 5 Cent ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent.. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. sche, de Fransche, de Engclsche en dc Italiaansche regeering met een rondzenabericht gewend heeft, waar in de Russische tcgeering de genoemde groote mogend heden voorstelt op grond van een gemeenschappelijke overeenkomst zoowet te Sofia als te Konstantinopel in den volgenden geest vertoogen In te dienen: Di militaire maatregelen aan de Turksch-Bulgaarsche grens kunnen slechts ten hadeele van "die twee landen strek ken en aan een succesvolle voortzetting van de bc- mo_eiïngen der mogendheden om tot een vriendschap pelijke overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije te geraken slechts hinderpalen in den weg stellen. De mogendheden zullen alleen die combinaties sympa thiek gezind zijn, welke tot het gemelde doel zouden kunnen leiden; zij zijn echter van meening, dat de gedachte aan een grensverandering ten voordcele van een der twee partijen uitgesloten moet zijn, daar het i ontwerpen van een dergelijke kwestie de betrekkingen 1 tusschen Turkije en Bulgarije alleen maar slechter kan maken, en dientengevolge op den algemeenon toesland een ongunstigen invloed oefenen. Ten slotte wordt het noodzakelijk geacht voor een gunstig einde der on derhandelingen, dat zoowel Bulgarije als Turkije zich. onthouden van alle maatregelen welke als een bedrei ging of uittarting opgevat kunnen worden. In eenige builenlandsche bladen doen geruchten de ronde, dat de Donau-monarchie binnenkort aan Ser vië een ultimatum zal stellen. Vanwege het Oosten- rijksch-Hongaarsche ministerie van buitenlandsche za-1 ken worden die geruchten tegengesproken. Wei acht men den toestand, zooals die nu is, op den duur on houdbaar, maar het oogenblik voor een ultimatum acht i men nog niet gekomen. De dooryoer van Servisch oorlogsmaterieel over Sa- loniki zal, met inbegrip van de nieuwe in 'Frankrijk geplaatste bestellingen, tot Mei duren. De Servische gezant te Konstantinopel, Nenadorvits, heeft nogmaals aan een persman de verzekering gege ven, dat Servië den eisch blijft stellen van een strook Bósnisch grondgebied, waardoor Servië een verbinding krijgt met Montenegro en met de Adriatische Zee. En nooit zal Servië den eisch laten varen van zelfbe stuur van Bosnië en ilerzcgowina. Met oeconomische schadeloosstellingen zullen de Serviërs zich niet tevre den stellen. Een treurig ongeluk. Woensdagmiddag circa half vier is cr te Amster dam nabij hotel Stadt Elberfeld, een treurig ongeluk gebeurd. H. was aan het verhuizen, van O.-Z. Voor burgwal naar den Achterburgwal. Hij bracht te dien einde zijn meubelen per kar over. Zijn acht jarig zoontje Gerrit Liep voor de kar. Juist kwam van de andere zijde een wagen aangereden, wiens bestuurder niet intijds stopte. Het knaapje geraakte tusschen de beide karren bekneld. Toen men hem uit zijn positie bevrijdde, gaf het jongetje bloed op, doch uitwendig was niets aan hem te bespeuren. Onmiddellijk werd hij door een juist passeerenden fietsrijder naar het Binnengasthuis gebracht. Daar bleken de levensgees- ten reeds geweken te zijn. Het kan verkeeren. Te Winschoten werd onlangs een sjouwer veróordeeld wegens beleédiging tot een geldboete, subsidiair eenige dagen hechtenis. Donderdag zou hij, waar de boete niet betaald was, naar het huis van bewaring worden over gebracht. Dat was tegen den zin van den man, die den sjouwer had aangeklaagd, want hij betaalde de op gelegde boete en de sjouwer kon nu vriji blijven rond- loopen. Zoo kan 't verkeeren Op een ijsschots weggedreven. Een vijftiental Harderwijker visschers en drie vis schers uit Elburg, die op de Zuiderzee op twee los geraakte ijsschotsen gingen visschen, dreven al vis- schende af. Men zond de stoomboot „Havelaar" ter opsporing, en het mocht de bemanning van deze stoomboot geluk ken, ten slotte de achttien visschers op te pikken. Zij werden behouden naar Kampen gebracht. Men meldt uit Kampen: Hedenmorgen zijn de 18 visschers, 3 uit Elburg en 15 uit Harderwijk, per spoor naar hun woonplaatsen vertrokken. De gemeente heeft voor voedsel, nachtlogies en reisgeld gezorgd. Het is een uitgestrekt ijsveld geweest waarop zij 22 uur had den doorgebracht. Zij hadden vannacht allen „leker" geslapen. Iets over Alikruiken. De kleine zeeslakken, die wij kennen als alikruiken, komen menigvuldig voor aan nagenoeg al onze zee kusten. Men vindt ze zoowel op den bodem der Zeeuwsche stroomen als op 't gebied der Wadden-eilanden, ter wijl ze mede niet zelden worden aangetroffen op de mossel- en oesterbanken. Het lichaam van de zeeslak, gedekt door een taai, bruinachtig hoornen schildje, zit als in een wrong in 't eigenaardig gevormde huisje, 't Bovendeel, onder het schildje, komt in kleur en vorm ©enigszins het lichaam van de huisjesslak nabij, doch het onderdeel, dat in het eind van de schelpwoning zit besloten, is licht- oranjekleurig en weeker dan 't bovendeel. De kleur der huisjes of schelpen is meestal dof- i zwart, doch men treft ook wel alikruiken aan met anders gekleurde schelpen. Vooral de jonge voorwerpen verschillen in kleur verbazend sterk van elkaar. Men ziet er met oranje, rozekleurige, lichtgele, grijs groene en nog andere kleurmengelingen bij. Toch schijnt deze niet de blijvende kleur te zijn, omdat de oude alikruiken donkergrijs gekleurd zijn. Met het hoornachtig dekplaatje, schijnt zich de ali kruik tamelijk stevig aan iets te kunnen vasthechten, en zoo komt zij gemakkelijk omhoog langs de steenen glooiing van onze zeedijken. Ook bij het paalwerk der zeehavens, weet de ali kruik op dezelfde wijze tot aan da waterlijn en ook wel eens even er boven te kruipen. Hij schijnt hoofdzakelijk te leven van zeeplanten, omdat men ze gewoonlijk 't menigvuldigst aantreft tusschen het kroos en de zeewieren, welke aan zee- met zeer veel succes optreedt. Dan zal optreden de dijken groeien. heer Sam Swaap, violist van Amsterdam. Bij het lezen Des winters, bij vriezend weer, schijnt de alikruik van dezen naam, herinneren vele Schagers zich dezen zich zoo diep in den zeebodem te werken, dat de vorst violist. Het was op een concert der zangvereeniging haar geen kwaad kan berokkenen. Euterpe twee jaren geleden oorheen werden de alikruiken beschouwd als Van hooren. En met welk een succes. We behoeven er niet geringe handelswaarde. Door sommige kustbewoners werden ze wel eens ingezameld, om gekookt te worden gegeten. meer van te zeggen, over hem was maar een roep! De heer Dartillact van Tright alhier heeft op zich genomen deze beide heeren te begeleiden en zelf een Ook enkele ingezetenen van visschersdorpen drijven paar nummers voor piano te geven. De medewerking wel eens handel met de gekookte zeeslakken. De van den heer Van Tright zal de .aantrekkelijkheid van jeugd is dan gewoonlijk de koopsteren ontvangt een dit concert niet weinig verhoogen, een uitstekend pia- kéffiekoih vol voor een cent. Sinds eenige jaren ech- nist en accompagnateur als hij is. ter is de alikruik een belangrijk handelsartikel gewor- Wij wenschen dit drietal met hun concert veel suc- den, dat vooral in het buitenland gretig afnemers ces en wekken gaarne op tot een druk, zeer druk be vindt. In de wintermaanden worden de alikruiken pge kocht tegen f 4—f 5 per H.L. De verzending van 't arlikel vangt gewoonlijk aan in 't begin van October en duurt tot begin Mei. Langs de zeeweringen worden de alikruiken opge raapt, doelt op de banken maakt men gebruik van kleine ijzeren korren, ongeveer samengesteld als de oester- korren. Een zeilend schuitje sleept zulke korren langs den zeebodem, doch als 't water bij ebbe te laag wordt voor 't vaartuigje, gaan de visschers, met leeren broe ken (lioozen) aan, te water en spannen zich dan trek kende voor de alikruikenkor. Aangezien in de laatste jaren nagenoeg alles wordt afgevischt, moet er heel wat arbeid door de visschers worden verricht om een weekloon te kunnen besom men. De kleinste voorwerpen hebben geen handelswaarde; ze worden derhalve uitgezeefd alvorens de voor de verzending bestemde balen worden gevuld. Doordien de uitgezeefde alikruiken weer in zee worden gewor pen, heeft men eenigszins de geruststelling, dat er van doodvisschen vooreerst wel geen sprake kan zijn. De Lichting 1S09. De lichting van 1909 is voor de gemeenten in Hol lands Noorden ais volgt vastgesteld Inge- Dienst- Volled. Verk: schreven. nüchtiV rfieri.sf. dienst. Schagen St. Maarten Zijpe Anna Paulowna Callantsoog W. waard Den Helder Tessel Wieringen Winkel Hoogwoud N. Niedorp Alkmaar Schoor! Koedijk Warmenhuizen Petten Barsingerhorn Harenkarspel Oude Niedorp Spanbroek Opmeer Heerhugowaaard Br. op Langen dijk St. Pancras Oudkarspel N.-Scharwoude Z.-Scharwoude St. Maartensvlotbrug. Met ingang van 1 Februari is tot Brugknecht alhier 32 11 8 3 10 3 2 1 35 12 8 4 25 8 6 2 6 2 1 1 12 4 3 1 215 72 51 21 56 19 13 6 41 14 10 4 14 5 4 1 22 7 5 2 17 6 4 2 199 67 47 20 15 5 4 1 6 2 1 1 18 6 4 2 3 1 1 11 4 3 1 27 9 6 3 10 3 2 1 13 4 3 1 4 1 1 24 8 6 2 21 7 5 2 8 3 2 1 7 2 1 1 11 4 3 1 13 4 3 1 zoek. Onze Kaasmarkt. De Commissie voor de Zuiveltentoonstelling, die al hier in 1906 met zooveel succes is gehouden, was nog altijd niet ontbonden, omdat ze nog geen .bestemming had gegeven aan het batig saldo dier tentoonstelling, groot ongeveer 50. Nu heeft ze echter met algemeen© .stemmen besloten het batig saldo af te dragen aan de vereeniging Algemeen Belang alhier, wier bestuur voornemens is aan de algemeene vergadering van die vereeniging voor te stellen dit jaar ter bevordering van de Schager Kaasmarkt eenige premies uit te loven voor hen, die dezen zomer de grootste hoeveelheid kaas op die markt zullen hebben aangevoerd. Eveneens met algemeene stemmen werd na dit besluit het voorstel aangenomen om tot ontbinding over te gaan. De Commissie behoort dus tot het verleden, scheidende met een daad, geheel liggende in de lijn van haar streven dat de bevordering bedoelde van de Schager kaasmarkt, het machtigste middel om te ko men tot verlaging der drukkende nog altijd te hooge wik- en weegloonen. Een eere-saluut bij deze nog voor haar werken! Schoonrij'derij. Vrijdagmiddag had op de ijsbaan een schoonrijderij plaats voor paren beneden de 20 jaar. Ook nu weer waren er 2 verguld zilveren, 2 zilveren en 2 bronzen medailles uitgeloofd. Belangstelling zoowel van publiek als mededingende paren was er voldoende. Het was weer een gezellige middag. Er namen 9 paren aan den wedstrijd deel, 10 hadden zich aangegeven. Er werd ook ditmaal heel mooi gere den en het spannende van dezen wedstrijd was, dat de mededingende paren elkaar weinig toegaven, zoodat het oordeel van het toeschouwend publiek nogal eens verschillend was. Het was te ongeveer half vijf, dat de jury in de tent, die staandevol was, den uitslag bekend maakte. De verguld zilveren medailles waren behaald door mejuf- frouw L. Smit en den heer G. Koning; de zilveren medailles door mejuffrouw F. de Veer en den heer E. v. d. Horst, de bronzen medailles door mejuffrouw j C. Jonker van Haringhuizen en den beer J. Stammes. De. heer Joh. Merz reikte met een hartelijk woord de prijzen uit en met een hoeraatje voor winsters en winners werd deze mededeeling begroet. Als juryleden traden op de heeren: J. Raat, Burger- brug, C. Asjes, H. Feisser, Joh. Govers, A. Zijdewind en S. Langenegger. Jammer was het dat in den middag de dooi zich deed gelden, zoodat de baan er niet mooier op werd en menig gezicht stond nu juist niet vroolijk bij de gedachte: dat kon vandaag wel eens voor het laatst zijn! Witte Kruis. Vergadering op Vrijdag 29 Januari 1909 des avonds 8 uur in het lokaal van den heer W. Roggeveen, Cz. De voorzitter, de beer C. Visser, opent, met een benoemd de heer L. Schotvanger, Rijkswegwerkcr te woord van welkom de vergadering, waarna de heer G, 't Zand. I Muijs, de secretaris, de notulen leest, die onveran- De ijsschaaf-ijsbreker. derd worden goedgekeurd. Bij het maken van een baan op de „Groote Sloot", j Ingekomen is een schrijven dat deze afdeeling is op- zakte Vrijdagmiddag de ijsschaaf tusschen St. Maartens- genomen als lid der Noordhollandsche Vereeniging tot brug en Scnagerbrug door het ijs. Bestrijding der Tuberculose en eveneens de statuten 8 5 10 Personen, die mede wilden profiteeren van de- dier vereeniging. zen vermakelijken sledetocht, ondergingen hetzelfde lot. 1 De heeren C. Roggeveen Cz. en G. Beers, die als Gelukkig kwamen allen met den schrik en een nat commissie de rekening over 1908 hadden nagezien, pak vriji. adviseerden deze goed te keuren. De ontvangsten hadden Lutiewinkel bedragen 639, de uitgaven 473.09, dus een batig sal- Donderdag 4 Februari houdt „Nut en Genoegen" do van 1 tepa nadwlfe sa!d° van 1f;21 weer een gezellige bijeenkomst ten huize van den heer vong jaar' 0nder dit batig saldo is >0 aandeelen J. Korfff. De heer W; Fijnheer houdt dan de lezing, ™°r den ™Fnbak' waarvoor evenwel al reeds een terwijl het verdere van den avond aangevuld zalwoF- bedraf betaald zoodat 't eigenlijk batig saldo onge- den met vrijwillige bijdragen en opvoering van het vear bedraagt. blijspel: „Onderhandsche Verkoop." ,De heeren do Gler en Bahn1süefin0 hadd?,n.nagf'en de 1 1 rekening van Armenzorg over 1908, en adviseerden even eens tot goedkeuring dezer rekening. De ontvangsten bedroegen 406.75, de uitgaven 262.69%, dus het batig saldo 143.65%, tegen f 201.61% in het vorige jaar, dus een groote teruggang. Dat is te wijten aan de meerdere uitgaven die van dit fonds werden ge- eischt. Op geen der beide rekeningen werd door de aanwe zigen eenige aanmerking gemaakt, zoodat zij werden goedgekeurd en den penningmeester, den heer C. W. Deenik en den Administrateur van Armenzorg, den heer W. Roggeveen Cz., dank werd gebracht voor hun uitstekend beheer. De begrooting voor de afdeeling werd opgemaakt tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 1340.91, waaronder een bedrag voor onvoorziene uitgaven van 24.36. Na een breede discussie werd besloten om een proef te nemen of de nieuwe groote bak bij de kerk aan de eischen voldoet. De bak zal geheel worden volgepompt om te controleeren of hij dicht is. De heer W. Roggeveen brengt daarna uit het jaar verslag van Armenzorg over 1908, waaruit we meedee- len, dat 17 personen bij hun ziekte werden ondersteund. Voor de zieken werd uitgegeven een bedrag van Benoemd. De heeren P. Raat Dz. en J. B. Keet zijn herbenoemd respectievelijk tot voorzitter en secretaris van de com missie tot Wering van Schoolverzuim. Door den trein gedood. Vrijdagmorgen verspreidde zich door onze gemeente de tijding dat er een man door den trein was over reden en gedood. Op informatie uitgaande bleek, dat een meisje van een baanwachter de lijn langs gaande hij het spoorhuisje hij de Nes een man had gevonden die blijkbaar door den trein was aangereden en gedooc Uit een nader onderzoek bleek dat het was een zekere Klaas Dekker van Tuitjenhorn, een idiote jongen van een 18 a 19 jaar, die door den trein van kwart over zes was gegrepen. De trein had den ongelukkige een been afgereden en het hoofd verschrikkelijk gebles seerd. Het lijk werd vervolgens naar het station al hier vervoerd. Kunstnieuws. Op Zondag 7 of 14 Februari zal in het Noordhol- landsch koffiehuis een muziekavond worden gegeven, 262.69. De lijst voor bijdragen was dit jaar 50 hoo Deze avond zal voor velen in en buiten onze ge- ger en beliep 199.25. Toch is het batig saldo door meente hebben een zeer groote aantrekkelijkheid. Im- hoogere uitgaven, het gevolg van langdurige ondersteu- mers, dien avond zullen zich laten hooren de heeren ning zoo sterk verminderd, dat de lijst van bijdragen Simon Denijs van Amsterdam, een oud-plaatsgenoot en beslist nog moet worden verhoogd, wil Armenzorg op daarbij een veelbelovend bas-zanger, die nu reeds dezelfde wijze kunnen blijveq optreden ais thans. eehpol P-aviiIH rnnt-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1