Marktberichten. Groenteveilingen. Predikbeurten. EERSTE KAMER. t Zondag 7 Februari 1909. vee koopt, gevrijwaard zij. Niet het staatstoezicht, maar de landbouwers, zij hadden het in handen en op hen rustte de dure plicht, te zorgen voor gezond Ne- derlandsch vee! Daverend applaus dankte spreker voor zijne duidelijke, aangename, maar zeker ook leerzame causerie. Bij het debat vroeg de heer H. Koster naar de re sultaten van enting tegen mond- en klauwzeer. De Voorloopige resultaten met het serum verkregen wa ren vrij gunstig geweest en zeker zal de techniek wel spoedig het inspuitingsmiddel gevonden hebben. Men moest in het oog houden, dat op dit gebied tot heden nog steeds proefnemingen worden gehouden, zij het dan op groote: schaal. Op verzoek verklaarde de heer Reimers wat eigenlijk „Wrang" was, waarover in den loop van den avond reeds iets was medegedeeld. De zaak was zoo. „Wrang" kreeg uitsluitend vee, dat vet gemaakt werd en in de weide liep. Inzonder heid trad deze ziekte op in de maanden Augustus, Juli en September als warmte afgewisseld werd met goede regenbuien. De beesten kregen de ziekte binnen korten tijd. De speen werd dik en gezwollen en zeer rood. Trok men eraan, dan kwam er eene dradige massa uit. De achterkant werd stijf, de spronggewrich- ten enorm dik, daarna ook de andere beenen. Een hooge temperatuur vergezelde de ziekte en deze laatste en de pijn deden het gewicht van het dier binnen korten tijd ontzettend afnemen, wat groote schade voor den vetweider veroorzaakte. Soms sneed men de speen af, om de vuile massa weg te laten loopen, dan herstelde het beest vlugger. De heer Muijs deelde mede, dat ook hier sporadisch deze ziekte wel voorkwam. Toen niemand meer het woord verlangde, dankte de voorzit ter den heer Reimers recht hartelijk voor diens genot volle lezing en riep hem een tot weerziens toe. Buitenlandsche handel. In het lokaal van den heer Greeuw te St. Pancras werd Woensdagavond een openbare vergadering gehou den waar als spreker optrad de heer J. G. Hazeloop, Rijkstpinbouwleeraar te Alkmaar, met het onderwerp: Hoe kan onze groenten- en vruchtenhandel op het buitenland beter worden geregeld? De vergadering was flink bezocht, 86 personen wa ren aanwezig. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter der afdeeling, den heer A. Nobel, die de bij eenkomst opende met eenige opgewekte woorden over de flinke opkomst, hetwelk getuigde van veel belang stelling in het te behandelen onderwerp, waarna aan den geachten spreker het woord werd gegeven. Even Paarden-Stamboek. De voorjaarsvergadering van de afdeeling Noord-Hol land van de vereeniging „Het Nederlands ch Paarden stamboek", zal geil ouden worden op Vrijdag 12 Maart 1909, in het hotel „De Toelast" te Alkmaar. De agenda bevat do volgende punten: Notulen; Ingekomen stuKken; MedcdeelingenVer slag van de vergadering der Vereeniging le Rotter dam; Benoeming van eene Commissie tot onderzoek der Rekening over 1908. Bepaling van do plaats voor de volgende vergadering der Afdeeling; Vaststelling Be- grootingen 1909. Die van de Vereeniging sluit opeen oedrag van f 1387.07; die van het Provinciaal sub sidie op f 5000. dit nog wilde verhinderen, mocht daarin niet slagen. Het papier was reeds verkoold. <L- Afschrijven van kiespijn. Uit Nieuw-Dordrecht wordt aan de „Ass. Dt. ge meld Hij had kiespijn, een kwaal, gelijk bekend, geenszins gevaarlijk, maar toch recht vervelend en lastig. Alle huismiddeltjes aangewend, doch geen resultaatt knaagde en plaagde dag in, dag uit. Geen beter raad dan hem laten „afschrijven". Daarom naar den man, die dat geheime middel kent, Hü is thuis en verklaart zich bereid zijn evenmensch een weldaao te bewijzen. Hij neemt een stukje papier en maakt daarop eenige toekens, runenschrift gelijk. Onderwijl heeft de patiënte oöii draad door 't oog eener naald gestoken on dozo ontvangt nu hot papiertje mot hot gohoimzinnig schrift, i De draad wordt or door gehaald, de naald er in gewik- itaIH on nu met het losse eind der draad stevig om won* GEN op Dinsdag 10 Maart e.kte Be- Dat dQ0t d0 pati6nt Nu Vat de wonderdoener Woensdag 17 Maart e.k. en te lloolddoip met 0en tang of ander voorwerp aan met de handen mag niet - en brengt het op een plaats, waar het pakje door niemand gevonden kan worden. En nu is het zeker, dat de lijder van zyn kwelling wordt verlost, want do naald zal vergaan en de zieke kies houdt daarmee gelijken tred. Ze Is „afgeschreven wordt verklaard engenezing staat vast. Die Is er jong l»ij. De politie te Nijmegen heeft naar Amsterdam over gebracht eon 15 jarig meisje, dat van den heer B„ Het Bestuur maakt bekend, dat de keuringen voor de toekenning der Rijks- en Provinciale bijdragen en subsidièn. voor hengsten zullen plaats hebben: te SCHAGEN op Dinsdag 10 Maart e.k.; te Be verwijk op op Donderdag 18 Maart e.k. Voor deze keuringen zijin uit het Provinciaal sub sidie beschikbaarvoor hengsten geboren in 1900 of vroeger, zeven subsidièn van f 25u; 2 voor het Noor der-, 2 voo nhet Midden- en 3 voor het Zuiderdeel; voor hengsten geboren in 1907, drie aanhoudingspre- miën van f 15u. Voorts, behoudens nadere goedkeuring, uit het Rijks subsidie, voor hengsten van 3, 4, 5 en 0 jaar oud (warmbloed), vier premiën van f 400 elk: 1 voor het ciA. jl vuot net ^uuiabui oud t) o b 10AA h H nnt Noorder-, 1 voor net Midden- en 2 voor het Zuider- aldaar, bij wien zy dienstbode was, f 1200 tiau deel; en 4 kleine premicn van f 100 voor hengsten van 7 jaar en ouder, verdeeling als voren. De eige naar van den met eene premie van f 400 bekroon den hengst is verplicht minstens een getal van 50 merriën per jaar bijl den hengst toe te laten. Voor Texel ,.is beschikbaar een premie van f 250; voor Terschelling een van f 350; voor WilERINGEN een van f 200. De naar premiën of subsidiën mededingende heng sten moeten in het Nederiandseh Paanden-Stamboek zijn ingeschreven, of op de Keuring daarvoor zijn op genomen of goedgekeurd. Vóór de premiekeuring- gen wordt gelegenheid gegeven tot opname van heng sten m het stamboek. VrZijmdwerd Maandagavond te Nijmegen door de recher che aangehouden bij een bioscoop voorstelling, waar hare handelingen bewezen, dat zij over een ruime beurs 1 beschikte. ZU was nog in het bezit van ruim f 1080, meerendeels bankpapier. In een volkslogement had zy verschillende gouden en zilveren sieraden en nieuwe kleedingstukken geborgen, welke zij te Amsterdam en Nijmegen had gekocht. In hechtenis genomen. Ten postkantore te Assen zijn onregelmatigheden in de administratie ontdekt. In verband hiermede is Dins- dag een commies-titulair der posterijen en telegraphie, 'die een diensttijd van meer dan 25 jaar achter den rug Houders van fokpaaiden worden er aan herinnerd, heeft, in hechtenis genomen. Hij was geregeld werk- dat de 3-jarige en oudere merriën, met welke zij zaam aan de afdeeling postwissels on quitanties. Er is Hollandsche volksliederen, die het koor met frissche, zjj het dan ook iets te harde stem, voordroeg. In het ensemble evenwel presteert het koor echter iets buitengewoons. De religieuze stukken werden ge- zongen met zilverreine intonatie, fijnen toon en wy. dingsvolle voordracht. Willem Saai is blijkbaar een voortreffelijk onderwijzer en leider van het koor en wy krijgen uit zyn prestatie den indruk van een ver ontwikkelde beschaving, welke menige stedelijke zang. vereeniging zich tot voorbeeld kan stellen. De stichter en leider van het koor, Willem Saai, die zelf tot den landbouwersstand behoort, moet een zeer goeden muzikalen en paedagogischen aanleg hebben hy heeft zy'ne zangers volkomen geschoold voor dé concertzaal, en zyn vereeniging in Holland tot roem en aanzien gebracht Vaak genoeg wordt ons een bedriegelyke „nationale specialiteit" voorgehouden, deze menschon echter zyn geen salonboeren, maar werkelijk menscben van het land, in do aardige kleederdracht van hun streek, on ook de treffende ernst en toewijding waarmede zy hun kunst beoefenen, klinken echt. Men moet de muzikale beschaving bewonderen, waar- meê zü composities van Orlando, Bach en Cesar Franck voordragen; maar de door Röntgen, De Lange en ande ren bewerkte Nederlandsche volksliederen klinken al bijzonder bekoorlijk in hunnen mond. Do concerten die de Wognummers hier geven, zullen ongetwijfeld de belangstelling onzer muziekliefhebbers opwekken." Behagen, 4 Febr. 1909. jarige naar eene aanhoudingspremie willen mededingen, in, het N. P. Stamboek moeten zijn ingeschreven, oi op als reeds op andere plaatsen in de omgeving, werd in den dag der Keuring daarvoor zijn goedgekeurd. Daar- breede trekken de ontwikkeling der groenten- en vruch- j bij moeten zij door een door ue Rijkscommissie goed- tenteelt van de laatste tientallen jaren uiteen gezet en dat door het vereenigingsleven de binnenlandsche handel van onze groenten en vruchten al zeer goed was geregeld. Hierna deed de spreker op duidelijke wijze uitkomen dat dit in het buitenland nog in geenen deele het geval was. Wanneer de producten van de tuinbouwers over onze grenzen gaan wisten zij tot heden nog niet wat daar- gekeurden en in het N. P. S. ingeschreven hengst zijn of worden gedekt. indien eene geprimeerde merrie haar veulen ver werpt, is de eigenaar verplicht hiervan onmiddellijk den Secretaris eene door een geëxamineerde^ veearts opgemaakte en geteekende verklaring toe te zenden. De premiën aan 3-jarige en oudere merriën worden niet uitbetaald, dan na overlegging van eene dooreen zaam aan de afdeeling postwissels on quitanties, een bedrag van ongeveer f700 verduisterd. Dat ging ntet. Men deelt mede: Dezer dagen heeft een Hollandsche familie uit eon Geldersehe gemeente aangeboden een kind dat ouder loos geworden is tengevolge van de ramp in Zuid- Italië, aan te nemen. Vanwege de Italiaansche regeering is evenwel bekend geworden dat op aanbiedingen uit het buitenland om dergelijke weezen te verzorgen, geen acht geslagen kan worden. Paarden f a Stieren a 2 Gelde Koeien 120.— a 140— 60 Vette Koeien 160.— a 290.— 12 Kalf koeien 160.- a 225— 20 Nuchtere Kalveren 10.— a 23— Gras a Schapen (magere) n a Schapen (vette) n a .t. 200 Overhouders n 13— a ïaso Bokken en Geiten ff a 15 Varkens (magere) n 12— a 15— 40 Varkens(vettep. K.G. n -.42 a -.47 30 Biggen n 8— a 12— 80 Konijnen n -.50 a 1.50 100 Kippen O -.50 a 1.25 40 Eenden ff -.80 a 1— 400 Kilgr. Boter n 1.50 a 1.60 200 Kaas n —.40 a -.50 3000 Kipeieren por 100 n 4— a 4.50 Eendeieren n a mede gebeurde, waarbij werd uiteen gezet dat het geëxamineerden veearts opgemaakte en geleekende \ei- van zoo'n groot belang is, dat ook de teler den buiten- landscben handel kent. Die kennis is voor de telers opgedaan door de ver schillende reizen welke in het buitenland voor een onderzoek naar den handelstoestand zijn gedaan. Deze reizen hadden geleerd dat ook onze buitenland sche handel zeer goed was te verbeteren en wel door Üat de tuinbouwers hunne producten zelf, door middel van de vereenigingen, in het buitenland gingen ver- koopen. Duidelijk werd aangetoond dat in het tegenwoordige stelsel van verkoop in het buitenland, de groep per sonen tusscben teler en consument veel te groot was. Wanneer nu de vereenigingen zelf op de buitenland sche markt de producten van de leden op bepaalde verkoopplaatsen aan de kleinhandelaren verkoopen, zullen zeker steeds de hoogst mogelijke prijzen kun nen worden bedongen, hetwelk ongetwijfeld ten voor- deele van de tuinbouwers zou zijn. Van het begin tot bet einde werd de spreker met de grootste aandacht gevolgd. Hierna werd aan de opgekomenen gelegenheid ge geven om met den spreker van gedachten te wisselen of vragen te stellen. - Door eenige personen werd hiervan gebruik gemaakt en allen werden door den spreker beantwoord, waarbij van wat niet goed was begrepen, nog eens duidelijke uiteenzetting werd gedaan en ook enkeie verkeerde opvattingen werden weerlegd. De opgekomenen waren algemeen over het gespro kene voldaan, velen hebben hierdoor een beteren kijk pp den buitenlandschen handel gekregen en al zijn liet nu allen direct geen voorstanders om zelf hande lend in het buitenland op te treden, velen zijn hier door voor de algemeene vereenigingszaak gewonnen. De voorzitter kon dan ook gerust bij de sluiting uit spreken, dat hoewel misschien niet voor allen, deze lezing voor velen leerzaam was geweest, vertrouwende dat, in verband met wat nu in de vereeniging aan de orde was gesteld, namelijk het stichten van eigen verkoop plaatsen in het buitenland, door deze lezing weer meer vertrouwen in deze zaak bij de leden was opgewekt; na verloop van tijd zou dit ook weer ten goede komen aan de tuinbouwers in het algemeen. Het kleine sneeuw balletje dat nu aan het rollen was, zou, hoopte de voorzitter in het algemeen belang van de tuinbou wers in ons land, aangroeien tot een groote lawine. Hierna viel de hamer tot sluitiqg der vergadering. Hoogwoud. Tot secretaris van de afd. Hoogwoud van den Bond voor Staatspensionneering is in de Dinsdagavond j.1. gehouden vergadering gekozen de heer J. P. J. van Wijk alhier. De heer S. Glas, die eerst als zoodanig wkas be noemd, bedankte wegens drukke werkzaamheden. Wieringen. J.1. Dinsdag ontdekte mej. S. de Vries te Hippo- lytushoef bij Eet binnenkomen harer woning een be gin van brand. Het achter de kachel zijnde behang was, vermoedelijk door de hitte der kachelpijp, in brand geraakt. Met behulp van een paar voorbijgan gers, wist men den brand in zijn voortgang te stui ten. Assurantie dekt de schade. Wieringen. Naar wij vernemen, zal op Zondag 7 Februari a.s. in do Herv. Kerk te Ilippolylushoel een uitvoering plaats hebben van gewijde muziek door mevrouw Wi. Secrève—van Emminckhoven zang, en de hoeren J. II. Secrève orgel en Jan C. Manifarges viool, allen uit Den Haag. Alle Wieringers raden wij: aan van deze zoo zeld zame gelegenheid gebruik te maken, want dan is men er van verzekerd van zang, orgel en viool te genie ten als zelden te voren. Wieringen. Een slachtoffer van zijn onvoorzichtigheid werd het paard van den landman C. Wagemaker te Stroe, dat zich op het ijs waagde en zoodanig kwam ie vallen, dat het dood ter plaatse bleef liggen. Oude Niedorp. In deze gemeente zijn voor de lichting 1910, in de maand Januari geschreven. Nieuwe Niedorp. Door de hoeren D. Kuilman en S. Prins alhier is het voorloopig plan opgevat, om ter bestemder tijd oen' uitvoering-avond te organiseer en 'ter hulde aan Dr. J. P. Hcije. Nieuwe Niedorp. Voor de betrekking van kaasmaker aan de Zuivel fabriek „I)e Volharding" hebben zich 29 aangemeld. klaring, De WogiiuDuncrs in BcrlUn. Over de reis van de Zangveroeniging „Jacob Kwast" te Borly'n, lezen we in verschillende bladen mededee- lingen. De correspondent van het Handelsblad schrijft: Mocht het al een waagstuk genoemd worden in het heetst van het muzikaal gevecht van dit seizoen als onbekende troep zich in don kogelregen te komen wa- j gen, zoo vry en frank, zoo eenvoudig en met gepast ciale gelden gesubsidieerde hengsten tot den 15 Au- zelfbewustzijn, kwam onze brave zangerschare om de guslus van het keuringsjaar, en de met eene Rijks- aandacht vragen, dat zy, ziedaar, kwam, zong on over- premie bekroonde hengsten gedurende den eersten dek- won. Ik behoef mijne Hollandsche lezers niet meer in tijd na de toekenning binnen de provincie ter beschik-1 te wyden in de aantrekkelijke eigenschappen van dit waaruit blijkt da Ede merrie niet lijdende is aan cornage. in de kosten van elk dezer laatste ver klaringen wordt door het Bestuur f 2.50 per paard bijgedragen. riet Bestuur behoudt zich de bevoegdheid voor, de standplaats van de bekroonde hengsten aan te wijzen en 'herinnert belanghebbenden, dat de uit de provin- Nieuw Leven. Station Noord Scliarwoude. 3 Februari 1909. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinere Gele kool Gele kool 2e srt. Kleinere Deensche Witte Deenscho Witte 2e srt. Kleinere Uien f 19.— a f 19 50 per 100 stuks. f16,—a f 18.— f 7,50 a f 14,- f 12,— a f 13.— f 10, a f 11.= 1 7.- a f 9.- f 18.-af 20.- f 16.-af 17.- f 7.- a f 13.— f 4.75 a f 5.— per baal. Nationale Militie 8 jongelieden in- kmg moeten zijn gesteld. Aangifte moet geschieden 14 dagen vóór de hier- voren genoemde Keuringsdagen, bij den Secretaris te Alkmaar, uitsluitend op formulieren, die op aanvrage franco worden toegezanden. Aangiften per brief of brief kaart, zoomede die nó 2 Maart inkomen, kunnen niet worden aangenomen. Historisch. Een oud vrouwtje in een onzer achterbuurten hoorde met hardnekkig ongeloof de verhalen aan, die er lie pen omtrent de blijde verwachting, waarin H. M. de I Koningin verkeert. Dezer dagen, toevallig een krant in handen krij- I gend, riep ze in verrukking uit: „Ja, nu moet ik toch wel gelooven, dat er een koningskind op komst is. 't Staat hier zwart op wit. De min van Binnen landsche Zaken is aan 't Hof ontboden." Nieuwe lotinj te Schiedam. De gisteren ie Schiedam gehouden nieuwe loting is zeer ordelijk en kalm afgeloopen. De persoon, door wiens onoplettendheid de in October gehouden loting gedeeltelijk vernietigd werd, en wien toen no. 18 was toegewezen, trok thans zelf een dienstplichtig nr. (68). En daverend hoera klonk door de zaal. Enkele jongelieden, dte in Oclober een dienstplich tig nummer hadden getrokken, kwamen er nu met een vermoedelijk vrij' nummer uit en omgekeerd, doch over 't algemeen bleef 't vrijwel hetzelfde: zoo trok de persoon, die in October 110. 1 trok, thans no. 2, no. 5 werd thans no. 4, no. 312, werd thans no. 310, no. 230 bleef no. 230, enz. Een ongeluksvogel. Het Rott. Nieuwsbl. vertelt, dat een directeur van een levensverzekeringsmaatschappij had verzocht in de nieuwe uitgave van den telefoongids te mogen profi- teeren van het voorrecht, aan meerdere abonné's toege staan, om onder zyn kantooradres te vermelden dat hy na 5 uur moet worden opgebeld aan zyn privé-adres en het nummer van zyn huisaansluiting daarbij. Nu heeft evenwol de drukker van den gids dit re geltje: „na 5 uur op te bellen no. (ik verzwyg het cijfer) geplaatst onder het adres van oen Onderlinge V leeschmaatschappy En ziehier wat er gebeurd is. De klok was Zaterdagavond nauwelijks over de aan wijzing van het vjjfde uur, heen, daar wordt de levens verzekering-directeur opgebeld Hallo, is u daar? Jawel mevrouw. (Misschien iemand die zich wil verzekeren, hoopt de directeur.) Het is een schandaal I Wat blieft u, mevrouw Een schandaal 1 Waar blijft 'tvleesch, dat er om halfvijf zyn zou Ach, een grap, meent de levensverzekeringman. Hij lacht 1 Mevrouw, dat kan ik u met den besten wil van de wereld niet zeggen. Loop dan naar de maan, meneer I De dame belt af. Asjeblieft, mevrouw, na u Glimlachend zet hy zich met zijn familie aan tafel. Weer gaat de telefoon. Hallo? Eon grove mannenstem. Hebt u twee achterpooten Met wien spreek ik Met (een bekende slagersnaam). Eén van myn klanten vraagt er om en ik heb goen achterpooten. Een staart heb je zeker ook niet Houd je ongepaste grappen voor je, vent 1 Woedend belde de levensverzekerings-directeur af Ik spaar u 't relaas van wat dien avond nog volgde. En Maandagavond Waarby ge in overweging moet nemen, dat de gids pas in Juni in verbeterde uitgave verschijnt." Door verstandsverbijstering;. Een weduwe te Drachten, bevreesd, dat men haar het geldswaardig papier, dat zij in huis had, nog eens zou ontrooven, heeft in een verbijsterd oogenblik een waarde sollicitanten aan bankpapier van pl.m. f2000 in de kachel geworpen on aan de vlammen prys gegeven. Een der buren, die zoo bij uitstek „Hollandsch" koor, dat zich in het va derland reeds zoo warme sympathieën veroverde, het j zil hun echter goed doen te weten hoe die sympathieën hier verrassend snellen weerklank vonden. En met recht. Het is opmerkelijk en bewonderenswaardig wat de heer Saai van zijne schare heeft weten te maken. I Uit klankgehalte en voordracht, met de fyne afgewogen j dynamische schakeoringen, het heerlijk helder sopraan forte en het orgel-week pianissimo, stroomt zooveel echte, reine geestdrift, een zoo onopgesmukt muziek- 1 voeler/, dat het wel treffen moest. Alles natuur. Alles j natuur, nergens manier, alles frischheid, en gezondheid, en innige vreugde in eigen kunst. Zooiets wekt een echo, doet goed in de duffe concertzaal atmosfeer. Van de oud Italianen leken my de Wognummers ech ter nog te veraf te staanPalestrina kwam niet geheol tot zijn recht, en, eigenaardig, hier traden ook de ge- ringe technische onvolkomenheden van don zang plotse- ling meer op den voorgrondde toon klonk vlak, de zweving was niet smetteloos zuiver. Hoe stemmingsvol en tot 'thart sprekend werden daarentegen de Oud-Hol landsche door Röntgen gezette volksliederen gezongen, hoe meesterlijk „Aan de Toonkunst" van Erdelman,hoe fijntjes Orlando di Lasso's „Landsknechtstandchen", hoe geestig de door v. Tetterode bewerkte guitigheidjes „'t Haesken" en „'t Kwezelken" 1 Het succes was even echt, ongekunsteld en warm als het gebodene. Ja, het was stormachtig 1 Eén kreet van enthousiasme golfde door de zaal toen de „Wacht am Rhein" en ten slotte ons trouw „Wilhelmus" (dat me wat te veel in grafstemming gezongen werd!) door de zeer goed bezette zaal klonken. Na de invitatie mati- née op Zondag, die ik tot myn spyt niet kon bywonen, omdat Siegfried Ochs lokte, gaf dit eerste concert eene voldoening waarmede oprecht geluk gewenscht kan worden. Moge het succes stijgen en Donderdag do groote Philharmonie-zaal eene flinke schare belangstel lenden herbergen. De correspondent van de „Telegraaf" zegt 0 m.: Ze waren uitstekend tevreden over de ontvangst, onze boertjes en boerinnetjes uit Wognum. Het niet zoo heel j groote, maar bijzonder smaakvolle Klindworth-Schar wenka-zaaltje, was voor meer dan de helft gevuld en het enthfisiasme ook van de aanwezige Duitschers was groot. Na elk nummer warm applaus en een i groote ovatie, toen er een reuzenkrans met de Holland-j sche driekleur werd aangeboden. Het meest sloegen hoe zou het anders kunnen? de Hollandsche liederen in, waarvan er gelukkig ver scheidene op het programma stonden: Kerstmisliederen en Oud-Hollandsche zangen, door Röntgen, Saai en Tet terode bewerkt. „Aan de Toonkunst" van Erdelmann en „Kerstnacht" van Wambach. Vooral het „Liedje van de Zee" en „Kwezelken" waren een groot succes. Een keurig tekstboekje, met meerendeels geslaagde Duitsche vertalingen, bevat het geheele repertoire. De vraag is, of de inleiding wel erg handig geschreven is. „De Lokal-Anzeiger" het eenige morgenblad, dat ïeeds critiek geeft valt er over, is over het geheel nogal gereserveerd, maar erkent, dat het optreden een succes was en zegt, dat men, zulk een koor in Wognum hoorend, allicht zou uitroepen: „Donnerwetter, wie bringen die Leute das fertigl", zoo goed zyn zo ge schoold. Ook hot „Berliner Tageblatt" hooft reeds oonigo waar- deerende woorden geschreven en men gelooft vast, dat in de volgende concerten de opkomst steeds grooter zal zyn. Het Duitsche blad „De Morgenpost" schrijft, dat Hol land onder de concortgevers flink vertegenwoordigd is, maar dat een Hollandsch boerenkoor daar een zeld zaamheid is. De wording van het koor wordt uitvoerig geschetst: Jacob Kwast moet een merkwaardig man geweest, zyn en Willem Saai is de vriendelijke tuinman, die het plantje, dat van geslacht op geslacht is ge groeid, de liefde voor den zang, zorgvuldig leidt. „Wat dit boerenkoor ten aanzien van a capella-zang geeft, is van een bijzondere bekoring. Het koor ter in leiding: ons „Heil dir im Si9geskranz" was vooral een patriottische huldebetuiging. Daarop volgden oud XEDERLAXDSCH HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. Kolhorn, geen dienst. Wieringerwaard, voorm. 9.30 uur, Ds. Van Loon. Winkel, Ds. Kniphuysen. Noord Zype, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Schagerbrug [Doop. Zuid-Zype, vm. 9.30 uur, Ds. Met. Burgerbrug. Doop. Idem, 's av. 6.30 uur, Ds. Met, St. Maartensbrug. Barsingerhorn, geen dienst. Barsingerhorn, 10 Febr. a.s., 's av. 7 uur, Ds. Van Loon. Oude Niedorp, n.m. 2 uur, Ds. Kanis. Anna Paulowna, vm. 10 uur, Dr. Toxopëus. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Nieuwe Niedorp, Ds. Haars. Wieringen, Stroe, Ds. Onnes. Noord- en Zuid-Zype, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Burgervlotbrug. Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Barsh. LOKAAL „BETHEL", IIOEI», SCHAGEN ten behoeve van de Nederiandseh Hervormde Kerk: voorm. 10 uur, Dr. Weener van Haarlem. Donderdag 4 Febr., 's av. 7.30 uur, Bijbellezing. Zitting van Woensdag 3 Februari. Heden 4 belangrijke redevoeringen, van den lieer; V. Nierop en 3 ministers: Heemskerk, Kolkman, Rei gout, den nieuwen minister van Waterstaat. De heer V. NIEROP bespreekt alleen de financiën en wel in verband met het tekort op de begrooting- Hij vraagt zich af wat kan gedaan worden om het tekort te dekken en in het vervolg te voorkomen en;, bespreekt de aangeprezen middelen: 1. Een nieuw systeem van begrooting. 2. De tering naar de nering zetten. 3. Versterking der middelen. 1. Dat nieuwe systeem bestaat in de invoering van! de commercieele boekhouding, waarop de heer Hf ft brecht in de 2e Kamer zoo krachtig aandringt. D<j heer V. Nierop is er geen bewonderaar Van in a 11 e bedrijven; zeker voor Posterijen en Telegrafie niet,! omdat het winst-maken in dit bedrijf niet op den voor grond staat; bovendien leidt het tegenwoordige stelseli tot zuinigheid omdat de batige saldo's worden aange wend tot dekking der buitengewone uitgaven. De heerj REGOUT, minister van Waterstaat, heeft zich, vlugf werker als hij is, reeds een meening gevormd'en dieI getoetst aan de denkbeelden zijner departementale adviseurs. Hij onderscheidt 3 gevallen: 1. als het betreft een particuliere onderneming; 2. een staatsbedrijf waarbij winst-maken niet is ul'I gesloten; 3. een staatsbedrijf waarbij winstbejag niet op voorgrond »staat. In de eerste 2 gevallen zou de thans gevolgde boek houding totaal onvoldoende zijn. In het 3e geval |S het niet noodig te weten of en hoeveel winst gemaal1! Wordt. Van den anderen kant behoeft het publiek geen za1"" in de oogen gestrooid te worden en de heer Rego"1 heeft dus met het Hoofdbestuur van Posterijen e' Telegrafie overleg gepleegd en hoopt het volgend jaaJ een exploitatie-rekening te kunnen overleggen volg«DS het verbeterde stelsel. Van het 2e punt door den heer V. Nierop g'enoe® als aangeprezen middel tot sluitend-making der hegr°fr ting, bezuiniging, verwacht deze spr. niet veel. In de 2e Kamer kon men op geen enkel hoofdsri bezuinigen; daarbij komt dat Marine en Oorlog K|ee5j meer vragen, met verhooging van den levensstandaar11 gepaard moet gaan verhooging der tractementen.--"""f Bezuinig nu maar eens! ^1! Dus het 3e middel: Versterking der middelen. A blijft wel niet anders over en daarom zal de heet I Nierop de opcenten accepteeren. Maar van protee

Schager Courant | 1909 | | pagina 2