Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. vriendelijke woorden zijn copij lenig en mocht ze hou den. .Die medewerker nu had wel '11 hard hoofd, maar hij, begreep toch, dat die vriendelijke praatjes hij die terug ontvangen copij, maar larie waren, en hij; nam zich voor in 'i vervolg eens na te denken, eer hij, iets begon. Maar hij erkende het goed verstand van dien zetter en de rechtmatige boosheid van dien uitgever en schaamde zich terwijl hij boos was op zichzelfKan je 't bijhouden, zetter? Ja. meneer! Uitstekend! Zoo'n zelfde geval deed zich toen ook voor in hoogcr gelegen kringen. Toon gebeurde 't ook, dat 'n lieve, rijke, verstandige Koningin, uit 'n soort van verplichte beleefdheid moest luisteren naar 'l malle ge- zwatel van vele harer onderdanen, die haar beroof den van haar tijd en haar geduld. Toen Zij dit laatste eindelijk geheel verloren had, zei Ze evenals die zetter ,,'t Is nu welletjes. Ga jullie nu met je malligheden maar eens naar '11. ander". Zoo bedoel de die Koningin 't althans; maar Zij zei het in hof felijker woorden. Doch die dames, want 't waren voor ,1 meerendeel dames nog stugger van begrip dan zoo"n krantensehrijver, al is dit bijna niet te geloovcn verstonden de Koningin niet, of hielden zich zoo, en gingen voort te idiotiseeren. Toen werd 't die Koningin toch wat al te har, en Zij. zei haar meening wat duidelijker en wat krasser dan den eer sten keer. Ja, meneer, dat heb ik: ...„dan den eersten keer Dat heb ik, meneer! Wat verder? Nou jongen, en toen was 't uit. Toen werden die dames boos en gevoelden zich door die Koningin beleedigd, en deden net of haar 'n groot onrecht was aangedaan. Is dat alles, meneer? Ja, dat is alles. De stumperds gaan nu met neergeslagen vlerkjes naar huis, en hegrijpen maat niet, dat '11 Koningin in majesteitelijke eenzaamheid wil zijn; óók in haar blijdschap, en dat Zij liever die heide tot berstens toe zou opkroppen en verbergen, dan ze te deelen als soeur-compagnonne met freu les en mangelvrouwen, wier standsverschil Haar on bekend is. Maar dat moet je maar niet zetten. Och, vrouwen hebben 't tegenwoordig toch al hard genoeg. Zeg je iets? Neen, meneer! Ikke kuchte maar even. Maar w-at ik vragen wou, meneer: Is u getrouwd? Neen vent, gelukkig-helaas niet. Ben-jijl ge trouwd? Ja, meneer. Zoozoo! En ook gelukkig? Ja, meneer! Dat wil zeggen: Ik ben getrouwd, en mijn vrouw is gelukkig. Ja man, dat gaat meer zoo. Enfintot de vol gende wteek. Vereeniging „Het Kaascontrolestation Noord-Hol land". De algemeene vergadering van bovengenoemde Ver eeniging zal plaats hebben op Maandag 22 Februari 1909, in „De Witte Engel" te Hoorn. De agenda bevat de volgende punten: Ingekomen stukken; MededeelingenVaststelling huishoudelijk reglement; Jaarverslag van de Vereeni ging, uit te brengen door den Secretaris; Jaarverslag van den directeur; Rekening over 1908; Regrooting voor 1909; Verkiezing van één bestuurslid uit de leden, in plaats van den heer J. Koster Pz. te Berkhout, die 1 Jan. 1910 moet aftreden. Benoeming van een commissie van 3 leden, voor het nazien der rekening over 1909 én der begrooting voor 1910; Rondvraag. Bij de Vereeniging: Het Kaascontrolestation zijn de volgende fabrieken en zuivelbereiders aangesloten, die hunne kaas onder contröle hebben gesteld: A. Kaasfabrieken. De Hom, Avenhorn; De Eendracht, Zuid-Schermer; De Toekomst, Hoek Rijper- en Neckerweg Roemster; Beemster, Jisperweg, Reemster; De Ster, Baarsdorper- meer; Wjlhelmina, Berkhout (Oosteinde); Hoogkarspel, Hoogkarspel; Nieuwe Niedorper Ver. tot bereiding van kaas, Nieuwe Niedorp; Scheilinkbout, Schellinkhout; De Prinses, Noord-Schermeer;- De Volharding, Hem; De Eendracht, WarmenhuizenEureka,. Binnen wijzend; Aurora, WieringerwaardDe Volharding, Wieringer- waard. B. Veehouders-Zuivelbereiders. P. Koster Jr., Avenhorn; A. Peereboom C,zn., Ab- bekerk; Joh. Stam, AbbekerkII. Veenboer, Assen delft; D. Wit Czn.. Joh. Stapel Czn., J. Kamp, J. Koster Pzn., I). Nobel Wzn., (Bobeldijk), V. Nobel Jnz., (Bobeldijk), allen te Berkhout; A. H. van Dijk, Berkum (bij Zwolle); J. Zweed, Beemster (Hob reder Wieg), A. Met Jnz.. Egmondermeer; C. Stam Dzn., Hoogkarspel (den Hout); Vereeniging tot Exploitatie ©ener Proefzuivelboerderij; te Hoorn, HoornG. Bruin, St. Maarten; K. Bos Pzn., Opmeer; J. Bakker Pzn., Ooster-Blokker (Blokdijk); J. Jonker Lzn., Sijbecarspel; II. Deken, Venhuizen (Hem); J. Sjerps, Venhuizen (Hem); M. de Haan, Venhuizen; Jb. Swani Hzn., War menhuizen; C. Schuurman, Wcrvershoof; Wed. Wee- der, Wognum; E. Koster Pzn., Wognum. Het garantie-merk voor kaas, welke minstens 40 p.Ct. vet in hare droge stof bevat, is de letter V in zes hoek. toch drommels. Met de onverstoórbaarste onver schilligheid op het gelaat, als wanneer hij haar had verzocht, hem even een scaotel over te reiken, 700 wendde hij zich tot zijn buurvrouw aan zijn rechter hand: „Juffrouw Schneideband? Heb >k dat goed ver staan?" Hij had 't heel zacht gevraagd en deze fluisterende toon had op de vrouw des huizes den invloed als een donderslag. Zij wipte haast van haar stoel op. „Ja, Schneideband! Iduna Schneideband." „Juffrouw?" „Juffrouw." Het kwam er als een gesmoorde juich kreet uit. Peter Aichschnitzer wendde zich van haar af en keek den anderen kant uit. Iduna wat een smakelooze naam! Hij stelde voor zichzelf vast dat een mensch im mer wat gemeen heeft met zijn naam, en de naam wat met den mensch die hem draagt. Dan evenwel, omdat hij bemerkte, dat er niet meer zoo luid werd gelachen als zooeven, greep hem de behoefte aan, om weer eens wat leven in de brouwerij te brengen. Met groote handigheid liet hij een paar opmerkingen los, die dadelijk een algemeen gelach als belooning kre gen Voldaan van spijs en drank, meer dan voldaan over zijn succes, en met het bewustzijn dat hij dezen avond weer zeer veel had bereikt, dat misschien nog grootere gevolgen zou hebben, gaf hij de vrouw des huizes te verstaan, dat het tijd werd de tafel op te heffen, want hij voelde zich al reeds zoo goed als heer des huizes. En toen dan de koffie gebruikt was en een sigaret was gerookt, nam hij afscheid evenals de vorige maal, nadat de derde voordracht wesr was vastgesteld tot over acht dagen. Niet zoo rustig en kalm als de vorige maal ging- hij nu naar huis. Trots, alles ging maar steeds de ge dachte aan die zwarte hem door het hoofd. Het was nog een gedachte zonder eenigen vasten- vorm. In de volgende dagen gebeurde het, dat hij zich meermalen in den spiegel bekeek en vaststelde dat zijn zeer zorgvuldig behandelde haar nog in 't minst niet vergrijsd was. Drie dagen daarna kwam er weer een brief uit het pension en weder geschreven door dezelfde hand als Kolhorn. De heer Ds. H. J. Engelkes te Kolhorn is beroe pen bij tic Ned. Ilerv. Gemeente te Oudeschikl op iessel. Dirkshorn. Het Comité dat jzich hier gevormd heeft tot het bijeenbrengen van gelden voor het huldeblijk aan H. M. do Koningin, en dal beslaat uit de dames C. J. Swan-Planteijdt, K. Slot-Frans en M. I ronk-Mul, heeft aan hel Comité te Alkmaar afgedragen de som van f G5.20. Dirkshorn. De afdoeling Harenkarspel van den Bond voor Staatspensionneering, zal de volgende week Woensdag avond alhier een propaganda-avond houden. De rede rijkerskamer „De Eendracht enhei zangkooi „Excel sior" zullen daarbij, medewerking verbenen. Landverhuizers. Gedurende het jaar 1908 zijn uit hriesland 673 per sonen als landverhuizers vertrokken, waarvan 108 hoof den van huisgezinnen, vergezeld van 84 vrouwen en 206 kinderen, en 179 vrijgezellen. Van de genoemde 108 hoofden en 179 vrijgezellen waren 181 Ned. Herv., 58 Gereformeerd, 19 R.-K., 2 Israëliet en behoorden 17 tol andere gezindten en 10 tot geen kerkgenoot schap, en waren 26 welgesteld, 231 mingegoed en 30 behoeftig. Er vertrokken 163 naar Noord-Amerika, 101 naar Duitschland, de overigen naar andere landen, j Het geheele getal vertrokkenen w;as 622 minder dan i in 1907. Oost-Indische Kers. Uit Hollands Noorderkwartier meldt men: Door den grooten voorraad Oost-Indische kers, die er nog van den vorigen oogst aanwezig is, en dooi den belangrijk lagercn prijs, zal de teelt van Oosl- indisch© kers dit jaar belangrijk ingekrompen wor den. Bouwers, die andere jaren 1 5 lVa H A. ver bouwden, zulten voor 1909 slechts een zevende of een tiende H.A. kunnen aankweeken. De Oostindische kers wordt in deze streek hoofdzakelijk voor rekening van een paar groote zaadfirma's geteeld. Een ijsvlet. Naar aanleiding van het ongeval met de achttien visschers te Elburg, heeft zich daar de wenschelijk- heid geopenbaard die hulpmiddelen aan te schaffen welke in een visschersplaats slechts noode gemist kunnen worden. Er heeft zich een commissie ge vormd, welke zich, doof het inroepen der publieke liefdadigheid, voorstelt een ijsvlet aan te koopen en van het overige in te komen geld de visschers scha deloos te stellen voor hun thans verloren netton. De aanschaffing van een ijsvlet gaat echter met groote onkosten gepaard, terwiji ook de netten een groot kapitaal vertegenwoordigen. Tijdens het onge- val toch stonden voor circa 5 a 6 duizend gulden netten in zee, welke slechts gedeeltelijk terug zijn gevonden. Een oude vader verlost. j Een oude man te Katwijk aan Zee, die alleen woon de, werd hulpbehoevend en kon onmogelijk alleen blij ven wonen. Zijn kinderen hielden toen familieraad om te beraadslagen wie van hen den vader in huis zou i willen .nemen. Daar niemand er zioh uit zich zelf toe ge neigd toonde, werd besloten het lot te doen beslis sen. En _zoo kwam de oude vader bij! wijze van ver loting bij een zijner kinderen onder dak. Vergiftiging? I Te Terwispel (Fr.) werden Woensdagochtend de echtelieden B. in diepen rouw' gedompeld, door het dood te bed vinden van hunne twee knaapjes (twee lingen), die Dinsdagavond gezond en wel te bed waren gebracht en in den nacht zelfs nog voedsel hadden ge nuttigd. De politie stelt een onderzoek in en heeft daartoe het overgebleven voedsel (sago, aangemengd met karnemelk) in beslag genomen. Een buitenkansje. Een bakkersknecht te Lochem vond Zaterdag een beurs met ruim dertig gulden, toebehoorende aan een villabewoonster van den Nieuwen weg. De eerlijke vin der kreeg als belooning vijf heele oenten! Wognum. In het lokaal van den heer M. Aardema alhier, werd Maandagmiddag een vergadering gehouden van het Hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van het vakonderwijs in W.-Friesland. De Voorzitter deelde bij de opening mee, dat deze vergadering was belegd om eenige zaken te bespre ken, die in de volgende bijeenkomst, waarbij de In specteur van het middelbaar onderwijs (vakonderwijs) de heer H. J. de Groot van 's-Gravenhage tegenwoor dig zal zijn, en die voorloopig op 20 Februari bepaald werd, ter tafel zullen worden gebracht. Het belangrijkste punt was de bespreking om de af- deelingen meer zelfstandig werkzaam te doen zijn en niet, zooals tot heden geschiedde, de geheele contribu tie maar slechts een gedeelte daarvan alsook van de subsidiën aan de Vereeniging af te dragen. Na eene vrij langdurige discussie, werd door de meerderheid der Hoofdbestuursleden de wenschelijkheid van meer zelf standig optreden der afdeelingen erkend. Voorts werd besloten aan elke afdeeling te verzoeken zoo spoedig mogelijk, in elk geval niet later dan den 15en dezer, een begrooting van ontvangsten en uitgaven van hunne afdeeling op te maken en aan den Algemeenen Secre taris op te zenden. Nadat nog verschillende vragen ge daan en beantwoord werden, sloot de voorzitter de bij eenkomst. Westwoud. De Secretaris der Vereeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesland ontving uit Am sterdam de aangename mededeeling, dat cle Nuts-Com- missie van Onderwijs in hare vergadering van 30 Janu ari jl. besloten heeft aan genoemde Vereeniging een jaarlijksche subsidie van 200 toe te kennen. Gestoorde bruiloft. In de beruchte Pieter Jacobstraat, te Amsterdam, vierde gisteren een bewoner zijn huwelijksfeest. Twee 1 der gasten kregen op de avondpartij twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander ernstige wonden met een mes toebracht. Op het hulpgeroep kwamen spoedig 1 eenige politieagenten van het bureau Pietershal toe- i snellen, die met getrokken sabel het huis binnengin gen. Na hevig verzet werden de strijdenden gearres teerd en naar het politiebureau geleid. Een hunner was zoo toegetakeld, dat het bloed hem langs het gezicht stroomde. Vreeselijk ongeluk. Te Gilze had een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl men Dij G. Vermeulen bezig was liet eerbiet-reservoir voor cle verlichting te vullen, ontplofte dit eensklaps met zulk eene kracht, dat het geheele gebouwtje, waar in het geplaatst \\Us, uiteen vloog en een der aan wezigen, Hcrmanus Oprins, werd weggeslingerd, met het treurige gevolg, dat bijl na korten tijd onder he vige pijnon aan de bekomen verwonding overleed. De beide Gehr. Vermeulen hadden geweldige brandwon den in het aangezicht, terwijl Marie Vermeulen, die in de keuken werkzaam was, door een naar bin nen geslagen raam zoodanig werd verwond, dat haai de H. Sacramenten moesten worden toegediend Het levensgevaar schijnt thans echter te zijn geweken. Het huis van den heer Vermeulen js aan den achterkant erg beschadigd. Met welke kracht de ontploffing plaats had, kan men zich denken, als men ziet dat op 50 meter uf- stan, ruiten werden verbrijzeld. Onvoorzichtigheid schijnt de oorzaak te zijn. De geheele gemeente verkeert onder den indruk van het gebeurde. („D. v. N.) Kolendamp. Ten gevolge van kolendamp, die zich door liet niet goed afstuiten der vulkachel verspreidde, zijn de wed. Belt en haar zoon te Boskoop des morgens bewuste loos in hunne woning gevonden. Door spoedig verleen de geneeskundige hulp ds het mogen gelukken hei den in het leven te behouden. Ernstige mishandeling. Donderdagmorgen omstreeks half zes heefl op liet perron van liet station te Haarlem een ernstige mis handeling plaats gehad. De 39-jarige Cornelis Koper van Zandvoord, stond aan het buffet van de 3de klasse wachtkamer, toen zijn 25-jarige broer op hem kwam toeloopen, zeggende: „wat ben jij toch een echte lam meling". De twee broers liepen naar het perron, on derweg eenige onvriendelijke woorden wisselend; zoo zei de oudste: „ik wéét wel dat je* een mes in je zak heb." Op 't perron gekomen, haalde de jongste een groot mes te voorschijn en gaf zijn broer Cor nelis, zonder iets te zeggen, een steek in de rechter borst. Dadelijk schoten eenige personen toe, die den vluchtenden steker grepen en den getroffene in een wachtlokaal brachten, waar een i'eiziger met 'behulp van de verbandsmiddelen in het station aanwezig, een voorloopig verband legde. Dr. Oortmar, die even later aankwam, heeft den getroffene daarop verbonden en gelastte zijn overbrenging naar het gasthuis, wat per politic-brancard geschiedde. Politie-agenten van het hulpbureau in het station namen den steker in hechtenis, terwijl de inspecteur Van der Laan een voorloopig onderzoek instelde.i i De broers werden geconfronteerd, waarbij de steker zijn misdrijf bekende en in tranen uitbarstte. Huise lijke oneenigheden van onbelangrijken aard moeten de motieven voor deze mishandeling (zijn. De toestand van den getroffene is wel ernstig, maar niet levensgevaarlijk. Gearresteerd. i Donderdagmorgen is naar Utrecht getransporteerd een jongmensch, werkzaam aan de drukkerij van de firma V. en Co. te Zeist. Deze ongeveer 17-jarige knaap had zich uit 't kantoor van zijn patroon eene porte feuille met bankpapier en specie toegeëigend. De heer V., in de meening dat hij het geld (ongeveer f 400) verloren had, had reeds in enkele bladen geadverteerd, natuurlijk zonder gevolg. Woensdag werd de heer V. gewaarschuwd, dat deze knaap buitengewone verteringen maakte. Geroepen, be kende hij eindelijk en overhandigde den heer V. de nog res toerende pl.m. f 350. De politie wérd nu ge roepen en deze leidde nu verder het onderzoek. De knaap had het geld verstopt in de papierschuur, die Woensdag werd schoongemaakt, en daar de dader hieraan moest medehelpen, had hij; het geld bij zich gestoken. De portefeuille had hij, in struikgewas ge- worpen, waar deze ook gevonden werd. Voor het nog vermiste geld gaf hij; op sigaren, snoe perijen, een paar schaatsen en een horloge met ket ting te hebben gekocht. Dit laatste was wel betaald, maar nog niet afgeleverd, zoodat deze f 23 ook te recht komen. Zuidscharwoude. Door de afdeeling Zuidscharwoude van de ^„amlooze Tuinbouw- en Handelsvereniging aan den Langedtjk is aanbesteed de levering van 418 aardappelmanden Kr waren 3 inschrijvers. De levering weid gegund aan den heer A. van Dalman te Broek op Langendijk voor 38 cent per stuk. Zuidscharwoude. Door de afd. Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderwijzers is aan den gemeenteraad ,-an Zuidscharwoude een adres gericht met uitvoerige memorie van toelichting naar aanleiding van het besluit ten opzichte van den onderwijzer Van der I oom geno men. De afd. noemt het besluit, indertijd in dit blad meegedeeld, onrechtvaardig en verzoekt mitsdien het m te trekken. Vooral wordt er de nadruk op gelegd, dat in het besluit aan geïncrimineerde woorden een 'beteekenis is gegeven, lijnrecht in strijd met de gang- bare en eenig geldende, en die daarin nog nader moes ten worden gepreciseerd. Ook wordt er tegen opgeko men, dat de gemeenteraad een vernederend bestuit nam, zonder dat de beschuldigde was gehoord of hem op het, huns inziens, verkeerde was gewezen. Als commissie, die adres en memorie van toelich ting samenstelde, was door de vergadering benoemd en bestaat uit: Mej. N. Buurs te Zuidscharwoude en de heeren J. du Burck aldaar en S. Brugman te Heer hugowaard. Sneeuwstormen. Uit verschillende deelen van Beieren worden hevige sneeuwstormen gemeld, die het spoorwegverkeer in de war hebben gestuurd. De lijn MunchenRegensbuig is bij Neufahrn door een sneeuwbanlc versperd, zoodat de treinen van en naar Berlijn een'omweg over Ingol- stadt moeten maken. Er zijn soldaten uitgezonden, om ruim baan te maken. Op de lijn Augsburg—Weilheim zat, volgens een be richt van gisteren, sedert den vorigen avond een trein in de sneeuw vast. In het Beiersche Woud staat alle verkeer stil. De exprestrein van Weenen naar Oosten de, die over Passau en Regensburg gaat, heeft een grooten omweg over Salzburg, Munchen. en Ansbach moeten maken. Op sommige buurtspoorwegen is liet heele verkeer gestremd. Schoonbcidswedstrijd. Men zal zich herinneren, dat de directeur van een Londenschen schouwburg, uit wiens gezelschap vele vrouwen een rijk of deftig huwelijk hadden gedaan, om af te komen van de overstelpende aanvragen om bij zijn troep te worden geplaatst, al was 't maar als figurapte, besloot een schoonheidswedstrijd uit te schrijven. Dat was meteen een prachtige reclame voor zijn schouwburg. Dat spreekt. Hij nam de Daily Express in den arm en bood in dat blad aan twaalf schoonen aan om voor drie jaar bij zijn troep aan gesteld te worden op een salaris van f 60, f 48, of f36 in de week, naar gelang van haar schoonheid. Ge durende veertien dagen in November mocht al wie meen de op schoonheid te bogen haar portret inzenden. Vol gens de Daily Express kwamen er een zesduizend in, uit alle standen. Na schifting op schifting bleven er 250 over. Daaruit hebben de lezers van de Daily Ex press er 50 gekozen. Die vijftig werden toen uitgenoo- digd te Londen te komen, en de schouwburgdirecteur haalde er het dozijn uit, wier portretten de Daily Ex press gisteren, helaas in een slordigen afdruk, weer gaf. O zoo! De luitenant van de week komt onverwacht de com pagnieskeuken binnen, waar twee miliciens met den soepketel sjouwen. „Halt!" commandeert hij, „laat me 'ns proeven wat jullie d'r vandaag weer van terecht hebben ge- bracht." De luitenant proeft en spuwt het vocht weder uit., „Ben jullie stapel! willen jullie dat soms soep noemen?" „Nee, luint, 't is vuil water, waarmee we dei) soepketel juist hadden omgespoeld," Een winstgevende sport. De ex-wereldkampioen bokser Jim Jeffries heeft ziet al boksende een flink kapitaaltje bijeengebracht, waarj door hij thans kalm een welverdiende rust kan geniet ten. Dit is echter niet n^ar den zin der Amerikanen! die hem gaarne nog eens aan het werk zouden zier! en ze trachten hem daarom over te halen nog eem tegen den wereldkampioen Johnson in het strijdperi te treden, waarvoor een prijs van 120.000 (zegge hou derd twintig duizend gulden) werd uitgeloofd. Jim had echter hierin niet veel lust, maar na heel wat onder handelen is hij ten slotte toch voor een schitteren! aanbod bezweken. Een Amerikaansche club zegde hem een bedrag va: 7200 gulden per weel^ toe, indien hij voor den strijc in training wilde gaan en dan z'n oefeningen in he openbaar houden. Rekent men, dat Jeffries minsten; een jaar moet oefenen, wil hij weer in conditie zij: voor een belangrijken kamp, als die om het wereld kampioenschap, dan ziet men, dat hij in die perioA alleen reeds 'n kleine half millioen ontvangt, terwijl hij bovendien nog kans heeft op den prijs van f 120/"" En dan klaagt men nog over slechte tijden! de beide vorige. En toen hij ditmaal het schrijven las, gebeurde het zonder lachen. De inhoud van den brief, waaraan andermaal de onderteekening ontbrak, luidde: „Juffrouw, juffrouw, juffrouw is zij! daarbij voor naam en van adel! daarbij rijk en vrijgevig, vrijgevig in hooge mate! Dat het pension zich het genot heeft kunnen gunien, den grooten man in familiekring te laten voorlezen, is het werk en de verdienste van maar neen, dat zal ik niet zeggen, discretie is heilig. I „Groote man, wat hebt gij gedaan! „Vuur, vuur, vuur hebt ge doen omhoogslaan! in het vuur verbrandt de arme ziel. Is het mogelijk, dat zulk een groot man zoo gruwelijk wreed kan zijn? Een ziel, die anders is dan alle anderen, die niet let op uiterlijke verschijning, maar alleen ziet den geest, den geest, den geest! ik eindig! jk zeg niets meer. De groote geest verstaat mij, wanneer hij mij ver staan wil, Zal hij willen? O groote geest ja, niet waar?" Ditmaal bleef, nadat Peter den brief had gelezen, in de kamer alles stil. Geen daverend gelach, zooals na den eersten brief. Belachelijk, ja in hooge mate was deze brief, even als die andere. Bespottelijk door en door. Daarenboven stonden er domheden in, waarvan de schrijfster bepaald niet zal hebben begrepen, dat zij Peter Aichschnitzer zouden ergeren, en geen klein beetje ook. „Een ziel die niet let op de uiterlijke verschijning, maar alleen op den geest." Woedend stond Peter van zijn stoel op en met een grimmig gezicht liep hij do kamer op en neer. Natuurlijk die andere, die mooie, i elegante vrouwen naar wie hij verlangde, die keken alleen hoe hij er uitzag', zagen dat hij een kleine, mismaakte kerel was; daarom mochten zij hem niet. j En diegene die slechts zijn geest zag en zich op zijn j geest en kennis had verliefd, die kon hem geen zier scheien. Maar drommels, ondanks al die onaangename gevoelens, dacht hij toch aan iets, dat hem vroeger nog nooit in de hersens was gekomen: trouwen. I Nauwelijks had hij er aan durven denken, omdat hij steeds maar al te goed had begrepen, dat zoo eene als hij graag wilde hebben, hem niet mocht. En nu kon hij er eene krijgen. Als op een presenteer blaadje werd zij hem aangeboden. Jawel niet eene precies naar zijn aard en begeeron. Maar toch al was het dan ook geen duif, maar een sperwer moest hij dan toch wachten tot de duif van het dak hem in den mond gevlogen was? Dan had hij lang kunnen wachten. En wanneer hij van dat De- geerde soort er dan toch geen bekwam, moest hij daarom ongetrouwd blijven? Zijn leven lang? Van l uis uit zonder vermogen, was hij er op aangewezen ge weest voor zijn levensonderhoud te werken. Hij werkte gaarne en verdiende veel. Maar wie gaf hem de zeker heid, dat zijn kracht en kunnen hem niet eenmaal in den steek zou laten? Eigenlijk was het toch een ellen dig leven, dat steeds werken en nog eens werken, van den vroegen morgen tot den laten avond, zonder op houden, soms zelfs zonder op te kijken. j Hij maakte halt in zijn kamerwandeling; hij rekte de armen en het gansche lichaam eens uit eens uit te rusten, eens te mogen rammelen met het geld, dat een rijke vrouw hem thuis bracht ah En geld had zij, dat stond immers in den brief. Het geld voor de voordrachten had zij immers gegeven. Een onaangenaam lachje gleed hem ovgr het gelaat. Het 1 leek wel alsof zij zijn geest had willen koopen, zoo j zag het er waarachtig bijna uit. En aan deze gedachten I sloten zich andere aan, die ook niet heel mooi waren. Bij al de andere vrouwen had hij moeten bedelen, 1 hier werd bij hem gebedeld, hij was degeen die gaf. I Het zou een genade en barmhartigheid zijn, wanneer hij, de kleine, gebrekkige kerel, er toe inwilligde, dat een voornaam, adellijk, rijk meisje zijn vrouw werd. I-Iij lachte lachte eigenlijk jammer, dat hij geem romans meer schreef, dat was nu -eens stof geweest, voor een roman, voor een comische. Een vrouw, die men op deze manier tot vrouw krijgt welnu dan blijft men heer en meester 111 huis, men kan over haar beschikken, zoo ongeveer als over een meid. Daar toe had zij ook aanleg. Had hij haar niet voor een dienstmeid gehouden toen zij zoo deemoedig voor hem had gestaan met het kussen in de handen? Alzoo was het eind van het lied, dat hij besloot de zwarte bij de volgende voordracht nog wat nauwkeu riger op te nemen. Waarom zou hij niet? De heele geschiedenis was immers toch een bespotting. Gevaa dat hij verliefd op haar zou raken? Belachelijk oi zoo iets te denken. Maar misschien gevaar dat juffer zijn gadeslaan zou opvatten als belangstelliii om zich zoodoende nog immer doller op hem te ver lieven? Dat was haar zaak en haar- schuld. Voor hes was het een eenvoudige studie en nietwaar, wetet schap houdt rekening mét niets. Merkwaardig was het toch dat vanaf dat oogenblik zijn eigen rust naar de maan was. Hij begon zicb ge heel bezig te houden met zijn trouwplannen, en 0 neemt men de zaak heel verstandig op, zooals' tri het deed, het blijft in alle geval toch een ernstige zaai: Voor de eerste maal in zijn leven werd het hem zijn kamer, alleen met zijn inktpotte stil en eng. Hij had Iemand noodig om eens mee te praten. Op een goeden dag schelde hij op het bezoetf aan het pension aan. Mijnheer Peter AichschnitzC kwam de vrouw des huizes zijn opwachting mak» Dat half uur, dat zij met elkaar doorbrachten, w* een van die bespottelijke gesprekken, waarbij elkaar veel en toch niets zegt, omdat men niet spreek over datgene, waarover men juist eens en alleen willen spreken. Zij had toch onmogelijk over den brief kunnen sp" ken. Of hij dien gelezen had? Natuurlijk. Of hij daarom hier kwam? Waarschijnlijk. M ei is waar liet hij dat niet merken, maar hij kwam, dat was toch reeds veel, zeer veel. w zou hem anders hierheen brengen? Zou hij er t' over beginnen? Wanneer hij zelf maar had geweten, hoe erover beginnen. Maar de anders zoo besliste man was t verlegen. Eens een onderzoek instellen, dat was doel geweest waarmee hij naar het pension was komen. Maar hij bemerkte dat het moeilijker was d» hij eerst had geloofd. Hoe verlegener haar bezoeker werd, (les te ven? noegder werd de dame des huizes. De brieven h0011 gewerkt, beslist. Wordt vervolgd- d

Schager Courant | 1909 | | pagina 10