lierijnitio lirien 111 Jaap, Plaatselijk Nieuws. Ernstig ongeluk te Diemen. die als gast, zooveel had bijgedragen lot liet welsla gen van dezen avond, en hoopte in een volgenden win ter genoemden heer weer eens in ons midden te zien. Hierna sloot hij de gezellige bijeenkomst, nadat nog werd bepaald, de volgende en laatste vergadering voor dit seizoen te houden op 4 Maart a.s., in het lokaal van den heer T, de Jong. Oude Niedorp. In het laatst dezer maand zal door de Rederijkers kamer Harmonie" alhier, in het lokaal van den heer T. de Jong, worden opgevoerd het toonoelstuk ,,S of Z." en tot nastukje „Door Moeder geholpen." (Harenkarspel), Waarland. J.l. Donderdagnamiddag hield de Tuinbouwvereeni- ging „Waarland en Omstreken" haar jaarvergadering in het lokaal van den heer A. v. Ophcm aldaar. Een 67-tal leden was present. De heer Plaatsman, voorzitter, opende en leidde de talrijke vergadering. De notulen der vorige bijeen komst werden door den secretaris gelezen en door de vergadering goedgekeurd. Het jaarverslag, door den voorzitter voorgelezen, getuigde van een opgewekt ver- eenigingsleven. Met name werd daarin melding ge maakt van de proef, met verschillende soorten van zil veruien genomen. Resultaat van deze proef wias, dat de variëteiten St. Janseien, Nooeras en la Reine zeer werden aanbevolen. Het ledental bedroeg 112. IJit de rekening van den penningmeester bleek een ontvangst van (in ronde cijfers) f 150 tegenover een uitgaaf van f 60, zoodat de kas sloot met een batig saldo van f 00. Deze gunstige toestand der kas Was een gevolg van het V* o/o korting ten behoeve van de vereenigingen. Tot bestuursleden werden bij1 eerste vrije stemming herkozen de heeren Wi. Zut, J. Borst en K. Kuiper, allen met aanzienlijke meerderheid van stemmen. De herkozenen verklaarden allen hun functies gaarne op nieuw te aanvaarden. In verband met den gunstigen toestand der kas, stelde het bestuur voor lid te worden van den Tuin- bouwraad. Bij; monde van den voorzitter werd dit voor stel toegelicht. Vooral werd daarbij gewezen op de ongevallenverzekering, welke de Tüinbouwraad zich voorstelt in het leven te roepen en op de voordeelen, welke die verzekering, van dit lichaam uitgaande, zou hebben boven dergelijke verzekering, wanneer zij van het Rijk uitgaat. Besloten werd dan ook, dat de noo- dige stappen zullen gedaan worden, om lid van den Tuinbouwraad te worden. Zal de vereeniging nog langer blijven aangesloten bij. den Noorder marktbond'? aldus luidde het tweede voorstel. Na eenige discussie' waarbij van den eenen kant twijfel werd uitgesproken of van alle plannen aan den Langedijk wel iets zal komen en dat hel dan geraden scheen zich toe te leggen op verbete ring van de eigen markt; doch waarbij, van de andere zijde de meening werd geuit, dat verwezenlijking van het spoorplan met markt, volstrekt niet tot de onmo gelijkheid hier behoorde, werd met meerderheid van stemmen besloten vooralsnog het lidmaatschap niet op te zeggen. Nadat medegedeeld was, dat in het Marktreglement van „Nieuw Leven" door de beide besturen een maat voor de zilveruien zal worden vastgesteld en daarbij re kening zal gehouden worden met de nu reeds geldende maat en tevens, dat de aardappelen voortaan per 25 K.G. zakken gevuld worden, werd besloten tot gemeen schappelijke aanschaffing van uienrollen, aardappelman den en aardappelzakken. De heer Akkerman, marktmeester, stelde zich be schikbaar om commissiën in deze zaken uit te voeren. Ook om zich door zijn bemiddeling coöperatief van paardemest te voorzien. Een voorstel, om augurken te gaan telen, viel in zeer goede aarde. Na eenigè mededeelingen omtrent afzet, enz., besloten 26 der aanwezige bouwers het te beproeven met een en twee snees grond. Zoodoende zal in het komende seizoen alhier ongeveer één II.A. met augurken worden bezet. Het zaad zal van een en denzelfden persoon worden betrokken, om gelijke han delswaar te verkrijgen. Om eenigszins op de hoogte te komen met dezen verbouw, besloot men vervolgens, den Rijkstuinbouwleeraar den heer Hazeloop, uit te noodigen een voordracht over deze tèelt te willen hou den. De nu volgende verloting, waarbij een tiental prijzen beschikbaar warden gesteld, had tot uitslag, dat ge lukkige prijswinners waren de heeren A. Kroon, H. Roosendaal, P. Doodeman, D. Groothuizen, C. Blan- kendaal, G. Groen, P. Noordstrand, P. Nieuwboer, P. Roosendaal en Anth. Broersen-, De prijzen bestonden uit land en tuinbouwbenoodigdheden en werden aan de winners met een toepasselijk woord door den voor zitter uitgereikt. Bij de rondvraag kwam de vergadering eensklaps voor een onverwacht feit te staan. De secretaris n.1., de heer Krabman deelde mede, dat hij na ernstig beraad, om voor hem zeer gewichtige redenen, be sloten had zijn functie als zoodanig neer te leggen en dat hij dus als bestuurslid bedankte. Geheel on der den indruk van dit feit, nam de voorzitter daar op het woord, niet om den heer Krabman te bewe gen. op zijn besluit terug te komen, daar dit onherroe pelijk was, maar om te wijzen op de gewichtige dien sten, welke de secretaris gedurende het tienjarig be staan der vereeniging aan deze bewezen had en om hem daarvoor uit naam van allen welverdienden dank te zeggen, waarop de vergadering met een woord van dank voor de goede opkomst en betoonde belangstel ling door den voorzitter werd gesloten. Harenkarspel. Behalve op de teelt van groenten begint men zich hier ook toe te leggen op de teelt van andere gewas sen. Zoo beeft de bouwer J. 1'ancras een geheelen akker in gereedheid gebracht om die met aalbessen- struiken te beplanten. Men laat zich dus door den hoogen prijs der koolsoorten niet in slaap wiegen, maar houdt het oog gevestigd op de toekomst. Barsingerhorn. Het rederijkersgezelschap „Liefdadigheid" alhier stelt 1 zich voor om met talrijke genoodigden eene feestelijke bijeenkomst te houden, ten huize van den heer N. i de Jong, op den 13den Maart a.s., ter herdenking van j het 25-jarig bestaan van het Sint Nikolaasfonds te Bar- singerhorn, waarvoor genoemd gezelschap steeds zijne tooneelvoorstellingen geeft. Heerhugowaard. Algemeene vergadering van „Burgerplicht" te Heer- Hugowaard op Vrijdag 5 Februari in „De Hengstman". Opkomst van besluurs- en gewone leden slecht, wat de heer D. de Boer, die bij ontstentenis van den voorzitter als zoodanig fungeerde, voor een deel al thans toeschreef aan het ongunstige weer. Na lezing der notulen door den heer C. Appel, wieixlen eenige mededeelingen gedaan, omtrent de ge houden vergadering te Scliagen, inzake de toetreding tot de i Centrale Kiesvereeniging aldaar gevestigd. Hier op werd aan de orde gesteld de rekening over 1908. Deze werd nagezien door de heeren Haster en Brug man, en in de beste orde bevonden. Ten aanzien dezer rekening kan worden medegedeeld, dat deze, dankzij de weinige offers, welke in 1908 werden geëischt, sloot met een flink batig saldo, zoodat de vereeniging er financieel niet slecht voorstaat. Met vreugde wordt dit door den voorzitter geconstateerd, aangezien we aan den ingang staan van een jaar, dat gemeenteraads- en Tweede Kamer-verkiezingen met zich voert. Voorzitter zegt den heer C .de Boer dank voor zijn gehouden be heer, nadat de rekening was goedgekeurd. Vervolgens brengt de heer C. Appel jaarverslag uit. Uit dit keurig verslag vermelden we, dat 1908 kan be schouwd worden als een rustjaar, wat van gunstigen invloed is geweest op de financiën, dat „Burgerplicht' zich aansloot bij de Centrale te behagen, dat het le dental op gelijke hoogte bleef, hoewel velen zich nog zouden kunnen aansluiten, dat de vergaderingen getuig den van ééndrachtig samenwerken. Aan het einde van zijn verslag spreekt de secretaris den wcnsch uit, dat ook in 1909 de Prot. kiezers eendrachtig zullen samen werken. Voorzitter dankt voor dit verslag en hoopt, dat de wensch, daarin uilgesproken, verwezenlijkt zal mogen worden. Nog rest de vergadering de verkiezing van bestuurs leden. Aan de beurt van aftreding zijn: in wijk 1, de heer Jc. Plevier; in wijk 2, de heer J. Akkerman; in wijk 3, de heer H. van Asperen; in wijk 4, de heer D. Schagen. Allen worden herkozen. Voorts moet nog worden voorzien in een vacature in wijk 1, terwijl de heer Brugman verklaart te bedanken als bestuurs lid voor wijk 3. Gekozen wordt in wijk 1, de heer Joh. de Vries, in wijk 3, de heer Jc. Blom. Geko zenen, zoowel als herkozenen, allen afwezig, zullen door den Secretaris met hunne benoeming in kennis worden gesteld. Na de rondvraag, welke niets opleverde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten, die daarbij1 den wensch uitspreekt, dat door eendrachtige samen werking de candidaten, door „Burgerplicht" dit jaar te stellen, aan de stembus weer de meerderheid zul len behalen. Heerhugowaard. Bij de krachtige windvlagen van Vrijdagmiddag, ver loor de molen te Veenhuizen, bewoond door den heer Pauw een zijner roeden. Een der wiéken kwam aan de overzijde der ringvaart terecht. Was het ongeval iets eerder gebeurd, dan zou het ernstiger gevolgen hebben gehad, aangezien daar toen juist een aange spannen rijtuig stond. Muziek-Concours te Beemster. Het Fanfarekorps „Koningin Willielmina" te Beem ster, zal in Augustus a.s., ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan, een Groot Nationaal Concours van Dilet tanten Harmonie- en Fanfarecorpsen houden, waaraan zullen worden verbonden groote avondfeesten. „Het Witte Kruis", Nieuwe Niedorp. Op de vergadering van Vrijdagavond waren 14 leden aanwezig. De Voorzitter, de hr. D. Kuilman, opent de vergade ring. Vervolgens wordt aan den secretaris, den heer P. Haringhuizen, het woord verleend, om de notulen voor te lezen. Deze worden na lezing goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de afdeeling is aangesloten bij de Noordhollandsche vereeniging tot bestrijding de Tuberculose en dat 3 dam.es zich hebben bereid verklaard om het doel van de vereeniging te be vorderen, terwijl 2 dier dames den cursus volgen. Ten opzichte van de ligtent dezer afdeeling, die nog in Harenkarspel vertoeft, wordt na voorlezing van eenige correspondentie dienaangaande bepaald, dat na't ver strijken van den termijn van 2 maanden (16 Februari a.s.) aan het bestuur volmacht gegeven zal worden, om te handelen, zooals dan wensehelijk is. Nog hooren we melden, dat de ijskelder tot den nok is gevuld met goed ijs. Het jaarverslag van den secretaris is thans aan de orde. Daaruit ontleenen we het volgende: 66 leden en 1 donateur is onze aanwinst dank zij ijverige pogingen van voorzitter en bode. Totaal tellen we dus 366 leden,» 1 eerelid (de heer Dr. P. Maats) en 6 begunstigers,; namelijk: de Ned. Herv. kerkvoogdij, het Doopsgezind; kerkbestuur, de Armvoogdij, de Weezenadministratie^. het Nut en het Klooster. Het R.-K. kerkbestuur staat' op sprong om als donateur toe te treden. Volgens den magazijnmeester werden 79 stuks verj plegingsartikelen afgegeven aan 44 verschillende peri sonen, terwijl 37 keer ijs werd verstrekt, waarvan 8 maal buiten den kring, tegen betaling, 4 maal wer serum anti-dyphtericum afgegeven en 1 maal werd dej brancard gebruikt. Ligtenten voor tuberculose-lijderS zijn 4 maal afgegeven, waarvan 2 maal voor de af deeling Harenkarspel. Jaarlijksehe ontsmetting der scholen is geschied. Bij particulieren is 2 maal woningontsmetting toege past. Ook zijn 2 maal goederen ter ontsmetting opge zonden, telkens na tuberculose, op kosten der afdeeling. Aan bestrijding der tuberculose, zooals de N.-Holl. ver eeniging zich die denkt, kan uit den aard der zaak nog weinig worden gedaan. De afdeeling komt echter in dit opzicht sterk te staan en kan met kracht de zaak ter hand nemen, daar zooals gezegd 2 dames zich bekwamen als huisbezoekster, waarvan, stelt 't bef stuur zich voor, de zuster meer geregeld /bezoeken aflegt, waarvoor zij eenige belooning dient tie ontvan gen, terwijl mevr. Maats haar kan vervangen of een deel van haar werk kan overnemen in overleg met de zuster. Ten slotte wordt met dankbaarheid de medewerk king van zuster Buter, de wijkverpleegster der Gezins verpleging vermeld. Voorzitter dankt den secretaris voor zijn juist 'ver slag. Ds. D. Haars rapporteert namens de commissie tot t nazien der rekening, dat alles prompt in orde is. Ont vangsten 537.80, uitgaven 533.92, het batig saldo 3.88, tegen f 19.86 nadeelig saldo in 1907. Opgemerkt wordt, dat de kosten van 't verven van ligtenten enorm hoog zijn. Aan den penningmeester wordt welverdiende dank gebracht. De begrooting voor 1909 wordt na eenige bespreking goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 569.63. Alzoo aangenomen. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose wordt benoemd Ds. D. Haars. Tot plaatsvervanger de heer D. Kuil man De heer W. C. Visser doet verslag van de te Haat- lem gehouden vergadering door hem als afgevaardigde bijgewoond; voorzitter brengt hem zijnen dank, waqr- na de rondvraag plaatsvindt. De heer Ds. Haars geeft in overweging om in over leg met de Gezinsverpleging te treden ten opzichte van het volgen van den cursus door de zuster en het bezoeken van tuberculose-patiëpten, door haar. De heer P. Haringhuizen wijst op de wenschelijkheid van 't maken van een regenbak bij de Doopsgezinde kerk. Voorzitter wijst er op, dat de Gezondheidscommis sie zal nagaan waar regenbakken ontbreken en zal ad- viseeren, overal waar dit wordt waargenomen, stichting van voldoende regenbakken te doen plaats vinden waardoor de watervoorziening wel goéd zal worden. De heer Haars is er voor, dat namens deze afd- van „Het Witte Kruis" aan 't Doopsgezind kerkbestuur het verzoek wordt gericht, om bij de kerk een regenbak te laten maken, omdat in de vergadering de wensche lijkheid daarvan is besproken. Verder wordt door Ds. Haars nog gewezen op het bestaan te Beemster van een ziekenhuisje. Goedgevonden wordt, daarnaar te Beemster te in- formeeren; het huisje is bestemd voor lijders aan be smettelijke ziekten en arme lijders, die thuis moeilijk verpleegd kunnen worden. Hierna sluiting. Dirkshorn. Dezer dagen hield het fanfarecorps „Onder Ons" zijne gewone jaarvergadering in het lokaal van den heer Th. IJff aldaar. De heer C. Brak als penningmeester doet rekening over zijn gehouden beheer. De ontvangsten bedroegen 261,55, de uitgaven 255,81, alzoo een batig saldo van 5.74. De rekening wordt door eenige der leden nagezien en goedgekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de bestuursverkiezing. Herkozen worden de heeren M. Klerk als voorzittel, L. v. d. Oord, secretaris, G. Brak, penningmeester en P. Wink comm. v. orde. Bij de rondvraag wordt door den heer C. Brak het voorstel gedaan om, wegens schraalte der kas, kunst lievende leden voor de vereeniging te winnen, wat na eenige bespreking wordt goedgevonden. Na nog een uurtje gezellig samenzijn werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Nieuwe Nlertori». De zangvereeniging Niedorps Mannenkoor met Dames afdeeling, onder directie van den heer D. Kuilman, is voornemens, weldra eene uitvoering te geven, waar liederen van Dr. J. P. Heije zullen worden gezongen, als huldeblijk aan hem, die zich voor den volkszang zoo verdienstelijk heeft gemaakt. De baten van dezen avond zullen aan eene nuttige instelling worden ge schonken. Wieringen. Twee mannen verdronken. Heden namiddag ongeveer 4 uur stak de wind hevig op uit het Noord-Noordwesten, zoodat 't opeens storm weer was. De vischaak van schipper Dirk Klzn. Takes voer naar dei haven van den Oever in dit stormweer. Opeens sloeg het schip door den storm op zijde. De bemanning wist er boven op te komen, en zoo dreef men ongeveer op 100 M. boven den Oever. Van den wal óf zag men dit allertreurigste feit en maakte men zich dadelijk gereed hulp te verleenen, doch voor men de ongelukkigen hulp kon bieden verdween de een na den ander in de diepte en vonden hun graf in de golven. De deelneming in dit ontzettend verlies is algemeen. De verdronken bemanning van de vischaak zijn Dirk Klz. Takes, ongeveer 35 jaar, laat vrouw en 3 kinderen achter en zijn knecht Jan Baijs Jbz., onge- huwd 22 jaar oud. Men maakt zich ook nog ongerust over andere sche pen welke dezen dag uitgevaren waren. Per telephoon trachtte men in andere havenplaatsen inlichtingen in te winnen, doch de telephoondraden schijnen aan den vasten wal defect te zijn, aangezien men slechts met een paar plaatsen aansluiting kon krijgen. Het is ech ter te hopen dat ons eiland voor verder verlies gespaard moge blijven. Wieringen. De motorboot Maria-Anna van schipper Kaan, welke zeegras had geladen lag te Den Oever aan het Noor- der-Oeverhoofd. Men had zich juist voor 't vertrek klaar gemaakt, toen plotseling de storm opkwam en deze het schip op de steenen van het Noorderhoofd neerzette. Direct boden een 20 a 30 personen ibijstand om met touwen en haken 't schip van de steenen te werken, doch helaas mocht dit niet gelukken en was de bodem van dit nog bijna nieuwe schip niet bestand tegen de geweldige schokken waarmee de kokende gol ven het steeds op de steenglooiing deed neersmakken. Een lek ontstond en het schip zonk een klein gedeelte der masten er boven latende. De bemanning die ang stige oogenblikken doorstond, mocht het gelukken met- veel inspanning zich te redden. Acht meoschen verdronken Een zeer ernstig ongeluk heeft Vrijdagmiddag om 10 minuten over vjjven te Diemen plaats gehad, op hetzelfde oogenblik dus, dat ook elders een hevige windhoos tal rijke ongevallen veroorzaakte. Te Diemen zijn echter niet minder dan acht men- schen, in den t(jd van eenige minuten omgekomen. Het ongeveer 70 porsonen groote personeel man nen en jongens van de glasfabriek „Anna", even voorbij Diemen, aan de overzijde van den weg naar Weesp, bij de Oude Keulsche Vaart gelegen, had dooi het plotseling uitdooven van een der ovens, even vóór vijven, het werk geëindigd, zoodat weldra allen gereed stonden om met de pont der fabriek overgezet te wor den. Op dat oogenblik was het reeds noodweer, van daar dat de animo, om overgezet te worden, zeer groot was, want ieder wilde gaarne vlug de woonplaats Diemen, ongeveer^ 10 minuten gaans van de fabriek, bereiken De pont was dus spoedig geheel bezet; volgens som mige ooggetuigen waren 'n 20 tal, volgens anderen wel een 30 tal op de pont. Bü 't afgaan belette de waarnemende directeur, de heer A. G. Scherre, te Leerdam woonachtig, nog 'n drie tal van het werkvolk op de reeds overvolle pont te springen. De man, belast met het overzetten, J. Wiggelmans Sr. geheeten wiens 15-jarige zoon omkwam maakte den tocht niet mee, liet dit over aan een van het werk volk, wijl aan de overzijde iemand stond, die de pont zou terugbrengen. Nauwelijks van wal gestoken op 4 a 5 meter af stand daarvan kwam een hevige windhoos opzetten, en wat toen volgde, is schier niet te beschrijven. Uit de vrij verwarde verhalen, die wjj Vrijdagavond óp de plaats des onheils zelf hebben aangehoord, bleek ons ten duidelijkste, dat de golven over de pont heen sloe gen, deze vervolgens, doordat de verschrikte werklieden de eene zijde to zwaar belastten, ging overhellen, en daarop zonk, zoodat de opvarenden, door grooten angst bevangen, zich deels in het water wierpon, deels zich vastklampten aan de nog boven water zijnde leuning Dat was een ontzettend oogenblik Al zwemmende en wadende, hadden weldra eenigen de plaats van afvaart weer bereikt, terwijl anderen hun kameraden hielpen. De b(j de afvaart aanwezige directeur, de heer Scherre, de inmiddels toegesnelde fabrieksmeester J. Weima, be nevens de werklieden Jan ter Borg en J. Kruiseiman, begaven zich allen te water, om te trachten de onge lukkigen te redden, hetgeen hun grootendeels gelukte. Hoe spoedig ook hulp werd geboden, toch kon het niet uitblijven, dat er slachtoffers kwamen. Zooals wij in den aanvang reeds zeiden, bedraagt dit aantal niet minder dan acht. Althans, tot Vrijdagavond laat heeft men in de groote verwarring, die er begrijpelijkerwijze op de fabriek heerschte, het aantal vermisten en dooden op acht gesteld, zoodat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat er nog meer slachtoffers zijn. Door de hevige rukwinden werden de drenkelingen met den stroom meegevoerd, en verdwenen weldra in de diepte. Welke pogingen ook direct met alle moge lijke middelen in het werk werden gesteld, om die ongelukkigen nog te redden, niets baatte. Met groote moeite werd nog gered Martinus Clement, een 10-jarige jongen, die met drie 'zijner broers waar van er één helaas omkwam zich op de pont bevond. Martinus bleef een kwartier lang in het water, met vereende krachten werden de levensgeesten opgewekt en gisteravond zagen wij hem aan de goede zorgen van mej. Weima, de vrouw van den fabrieksmeester, toever trouwd, in 'n bedje rusten. Alleen miste de jongen eenige tanden. Ook P. Scholten werd nog van een wissen dood gered; toen men hem mt het water trok- was hij reeds blauw. De directeur smaakte het genoe gen hem te redden, door met zijn hand den jongen bij zijn kaak te vatten. De in doodsangst verkeerende jongen beet geweldig, waarvan de directeur, die natuur, Hjk zeer onder den indruk van het gebeurde was, de sporen op de vingers droeg. Alle omgekomenen zijn ongehuwd en waren blazers of helpers op de fabriek, behalvo de zevenjarige Jantje van Huizum, die met de kinderen van den fabrieks meester schoolgaande, op diens erf had gespeeld en met de werklieden naar huis zou gaan. Stutt, een 19-jarige blazer, die bekend stond als een eerste zwemmer, heeft zijn leven verloren, doordat hij den kleinen Van Huizum wilde redden. Tegen de wilde golven heeft ook hij het moeten afleggen. (Tel.) die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven is. LIX. Gij kent wel, dit weet ik, den heer Louw Obdam, In Alkmaar alom aangebeden, De Alkmaarder wordt uit zijn hersens getapt, I Bevordrend den smaak en de zeden, j Gij kent ook waarschijnlijk den hoor H. de H., I Een schrijver van kranige brieven, Deez' schreel' In de Schager een brief, die Obdam Als deugdelijken Roomsche moest grieven, t Obdam nam de pen op, met sierlijk gebaar En wat hij toen schreef, stond op pooten, 't Was mannetjestaai en ontzettend geleerd, Och, och, Klaas! -wat heb ik genoten, 'k Heb nooit zooveel goeds van het Pausdom gehoord Als nu in zijn stuk stond te lezen, En ieder zei dadelijk: „als Louw ons dat zegt, „Dan zal 't „potverdrie", wel zoo wezen." Itc breng dan ook hulde aap Lourens Obdam: De man met de taal des Profeten, Hij wordt als hij dood is, nog heilig verklaard, Dat meent men in Alkmaar te weten. In Barsingerhorn, daar ben jij niet bekend, Dat mag wel een ramp voor je heeten, Daar is men, dat zij hier volmondig gezegd, Verdraaid bij de hand, moet je weten; Daar is voor een elk, die de baas eens wil zijn, Een heel aardig kunstje te leeren. Een kunstje om luidjes met ander idee Van 't meedoen aan stemmen te weren; 't Recept luidt aldus: men heeft maar een zoon Eens raadslids dat anders wil kiezen. Op voordracht te plaatsen, dan stemt niet dat lid En kan men het nimmer verliezen. Dat kunstje zal inslaan bij menig Bestuur, Het helpt B. en W. bovenmate, En 't steunt op de wet, en de wet, zie je Klaas! Daar valt toch niet tegen te praten. Al luidt de Kolhornder klok nog zoo hard, Dat Jonker de hand legt op d' ooren, Het baat hier geen zier, want de wet schiep het feit, „De meerderheid heeft het verloren!" Dat Schoorl nu, op deze wijs, Armmeester werd, Dat zal wel een ieder waardeeren, Intusschen vertel jij het maar aan de Zaan, Dan kan men daar 't kunstje ook leeren. Er woont in Westfriesland een nuchter geslacht, Goed soort, maar met kalme manieren. Wij doen dus niet mee met het volk, dat nu al Ons Koningskind legt in de luren, Wij denken: „het komt voor dat kind wel terecht, „De Moeder kan zelf wel wat koopen," Misschien koopt Westfriesland wel klompen voor 't kind Als 't later op klompen wil loopen. Die kalmte sluit echter de liefde niet uit: i Het Vorstenhuis zal men hier loven, En stil, doch vol ernst, bidt de echte Westfries: „Oranje, Oranje, blijv* boven!" JAAP. Feest Harmonie. Door de gemengde zangvereeniging Euphonia te Schagerbrug, die tegenwoordig, zooals bekend is ook staat onder leiding van den hr. J. Dartillact van Tright alhier, is besloten de cantate mee te zingen die bij het feest onzer Harmoniekapel zal worden uitgevoerd. Na het a.s. concert dat in Februari zal worden gehouden zal Euphonia alhier met de repetities aanvangen. Proefles. Ter voorziening in de vacatures van onderwijzer aan de gemeenteschool alhier zal door den heer J. Zwitsers te Spanbroek, alsnog proefles worden gegeven op Maandag 8 dezer nam. 3 uur. Storm. De onverwachts opgekomen geweldige wind van gister heeft hier en daar nog al wat schade aangericht Be halve dat vele dakpannen werden weggerukt en boomen schade leden, maakten de krachtige windstooten het zeer moeilyk met paard en rijtuig op den weg te blijven. Een leegstaand rijtuig met paard gleed onder Zijdewind van een dijk te water, en werd met moeite weer op den weg gebracht. Onze meelmolen op de Loet liep een oogenblik in groot gevaar. Met de zeilen aange slagen, maalde de molen bij een gewonen bries. Plotse ling stak de wind met groote kracht op, zoodat de molen met vliegende vaart rondging. Door deze snel heid weigerde de vang te werken, zoodat er groot ge vaar voor brand ontstond. Ooggetuigen verzekerden ons, dat uit de kap reeds rook te voorschijn kwam. Gelukkig ging de wind oven liggen, de vaart der wie ken verminderde daardoor in die mate, dat een der aanwezigen een rcê greep, welk kloek voorbeeld ter stond door eenige andere mannen werd gevolgd. Zoo werd men den hollenden molen meester. Eenige schade aan roedon en zeilen kon evenwel niet voorkomen worden. Itooinsrhi- Kiesvereeniging. Dezer dagen hield d) R-K. Kiesvereeniging alhier hare algemeene jaarvergadering. De bijeenkomst werd door 50 leden bijgewoond. Uit do jaarverslagen bleek, dat de toestand vrijwel onveranderd bleef. Tot be stuursleden werden herkozen de hoeren J. R. Vlaming en A. Schut en tot voorzitter de heer J. J. v.d.Meulen. Over de a.s. verkiezingen werd van gedachten ge wisseld, zonder dat thans evenwel een bepaald besluit werd genomen. Ons Knmerdistrlct. Wij vernamen uit goede bron, dat de rechtsche par tijen in het district Alkmaar er ernstig aan denken om bü de a.s. Kamerverkiezingen den heer J. H. Blum, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, vroeger school opziener in het district Alkmaar, de candidatuur in het district Alkmaar aan te bieden. Onze soldaten. In onze gemeente zpn voor den dienst aangewezen: Willem Broekhuizen Cornelis Smit. Cornelis Breet. Egbertus Meiten. Jan Schager. Gerrit Roggeveen. Jo- hannes de Waard. Jan Raven. Simon Pagano. Nico- laas Koopman. Willem Nobel. „Van om de Oost". Het vee voor onze vetmarkt komt al verder van „om de Oost" vandaan. Als hoofdoorzaak werd ons het verschil in verzekeringspremie en het verschil in de voorwaarden van verzekering genoemd. Terwijl in ons marklfonds al'e slachtkoeien kunnen worden opge- nomen, verzekert Purmerend alleen de koeien van leden. Wie dus te Purmerend markt, moet lid zy'n. Voortsisde premie van Purmerend f 1 50, terwyl na de jaarlijksehe restitutie van 25 cent per koe, de premie alhier 75 cent bedraagt. Spreker Arbeidscontract. De Commissie, dio zich alhier gevormd had voor een spreker tot uiteenzetting van het Arbeidscontract, heeft na gehouden bespreking met het bestuur van de Midden- stands-Vereeniging", hare taak aan deze corporatie over gedragen. Met bekwamen spoed zal door „Midden stand" een bpkend spreker worden uitgenoodigd, zoodat men nog in Februari deze büeenkomst kan verwachten

Schager Courant | 1909 | | pagina 2