Grepen i Land- i TiuuUw. EERSTE KAMER. Binnenlandsch Nieuws. Groenteveilingen. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Mevrouw: (glimlacht en haalt de schouders op) Och, kom! Watte flauwigheid! Meneer: Of... niet te betalen! Mevrouw: (plotseling zeer oplettend) Heb je de ver schillen dan nog niet betaald? Neen. Maar man, wat praat je dan? jDan is er toch nog niets verloren! Niets verloren?! Weineen! O, ik vermoed, welken raad je me wilt geven! De zoon: Ma heeft gelijk. Meneer: Maar als lk niet betaal, dan kan ik geen voet meer op de Beurs zetten. Mevrouw: Zooveel te beter! pit is de vingerwijzing der Voorzienigheid. IJe hemel wil, dat je nooit meer op die vervloekte plaats komt. De dochter: Zou ik dan toch met Eduard kunnen trouwen? De zoon: Maar vader dan kon ik toch In uwe plaats spelen. Meneer: Ja kinderen, dat is allemaal heel lief, maar., de menschen! Als ik betaal zijn we geruineerd, en als ik niet betaal, dan moet ik toch ook doen, alsof ik geruineerd ben. En hoe zou jij 't, lieve vrouw, zonder rijtuig stellen? Mevrouw: Maar ik kan toch den heelen winter 'n huurrijtuig nemen en in 't voorjaar pas weer 'n rijtuig koopen. Wat we nu hebben raakt toch uit de mode. En bovendien, we kunnen toch 't kwade seizoen in Nizza gaan doorbrengen. De zoon: Och welja! Dat is juist de goéie kant van 't springen in 't najaar. Der is geen mooier tijd dan half November. Mevrouw: Ik zal even den kamerdienaar waarschu wen; dan schiet hij geen bokken. (Zij belt.) Jozef verschijnt: Mevrouw heeft gebeld? Ja Jozef, luister eens. Ik reken op je beschei denheid en op je trouw. We zijn genoodzaakt, onze uitgaven te verminderen. Dat weet ik al, mevrouw. Ik was om drie uur in de Kalverstraat en toen hoorde ik er over spreken. Maar jou houden we, Jozef. Mevrouw is wel goed. Maar... je moet iedereen zeggen, dat we je je loon niet meer uitbetalen, en dat je uit toewijding en gehechtheid bij ons blijft. Goed, mevrouw1 Enne... dan geef ik je vijf gulden in de maand meer Om te onthouden. Nederland drinkt per jaar voor f 80.000.000 (tachtig imillioen) aan jenever, uit; dat is iederen dag voor 219.000 gulden, dat is ieder uur voor f 9000; dat is elke minuut voor f 150; dat is iedere seconde voor f 2.50. Zitting van Dinsdag 9 Februari 1909. De heer y. d. BIESEN is zoo'n beetje de grappen maker van de Eerste Kamer, meer voor het publiek dat zijn speeches aanhoort of leest dan voor de Ka mer zelf. De Kamer lacht niet van harte om den spreker, eerstens omdat ze zich daartoe te deftig vindt, maar ook omdat de geestigheden van den heer v. d. Biesen niet op hoog peil staan. Hij! trekt conclusies die passen als een tang op een varken. De gegoe den wonen in groote huizen, met ruime kamers, licht en lucht in overvloed; onder hen moest men de krach tigste individuen vinden. Maar neen, het zijn stad- sche juffertjes. Dan Kenau Hasselaar, en Kaat Mossel, de Oranje-vischvrouw, de vrouwelijke Simsón; en Lan ge Bet en Scheele Trien! Dat zijn je vrouwen: En de vrouwen van het platteland; die behoeven hare kin deren geen koemelk of geitemelk te geven; ze heb ben zelf hare melkinrichting. Hoe slapen nu deze vrou wen: in alcoven waarin ze krom moeten liggen. Ergo de menschen moeten in alcoven slapen, liefst zonder licht en lucht; dan krijg je het ras dat we noodig hebben. Weg met woningwetten en bouwtoe zicht: Alles plagerij, en overbodigheid: Terecht vroeg minister Heemskerk of dan de heer v. d. BIESEN wenschte dat alle vrouwen roeping zouden gevoelen Kaat Mossels of Lange Betten of Scheele Trienen te zijn: In Amsterdam Worden stankafsluiters geëischt; dat is heel mooi, maar 't zou nog mooier zijn, als de gemeente zelf hare stankgrachten afsloot! Zoo orakelt onze heer v. d. Biesen voort; ook hier wees de minister er op dat de gemeente daarmee ernstig bezig is omdat de stank der grachten gedeel telijk veroorzaakt Wordt door de slechte rioleering. Ver betering der rioleering waarmede Amsterdam: bezig is, komt dus aan alle bezwaren tegemoet en het argu ment is dus al Weder niet dienende. Zoo zijn er nog heel wat bezwaren, die de heer v. d. Biesen tegen de "Woningwet heeft: door de vexatoire bepalingen wordt niet meer gebouwd en gaan de huisbezitters te gronde. Bovendien wordt de werkloosheid er door in hooge mate bevorderd. Tallooze woningen worden afgekeurd en nieuwe komen er niet voor in de plaats; alleen krotten moeten afgekeurd Worden. Daarmee verklaarde de minister zich homogeen, maar constateerde daarbij tevens dat deze bepaling der Woningwet dan toch wel in den smaak van den heer v. d. Biesen viel. Dus niet de wet, de woningwet is het, waarop af te dingen valt, maar de uitvoering dei- wet en daarover wil dc minister, gebruik makend van de aangehaalde voorbeelden, zijn gedachten wel eens laten gaan, omdat hij zelf ook wel vindt dat in dat opzicht te ver wordt gegaan. De heer SICKENGA bracht Ier sprake, in verband met de opdracht verstrekt aan de commissie voor de gemeente-nnanciën, de gemeentewet en de wenschelijk- heid harer herziening op zoo menig punt. Er bestaat volgens hem verband tusschen den nood der gemeenten en de bepalingen der gemeentewet. Het assumeeren der gemeente-bedrijven is oorzaak van ver keerd beheer, omdat de gemeentewet deze zaak niet of zeer onvoldoende regelt. In Engeland; is alles af zonderlijk geregeldiedere tak van dienst heeft zijn eigen commissie en eigen begrooling onder toezicht van den Raad; de benoeming van B. en Wi. dient anders geregeld; iedere gemeente dient een doncrcet geheel Ie zijn en niet zooals sommige gemeenten bij ons die uit 20 en meer dorpen bestaan. Voor gemeen ten met meer dan 100 duizend zielen behoorden aparte regelingen getroffen. Kon zulk een wijziging van de gemeentewet tot stand komen, dan kon op grondige wijze aan den nood der gemeenten worden tegemoet gekomen. Intusschen kon Amsterdam met een paar millioen geholpen worden. Heel mooi en goed, meent minister Heemskerk, maar wat een werk! en hoe lang zou het wel duren eer zulk ©en wijziging haar beslag kreeg. Van een noodwelje voor Amsterdam, een cadeautje, zouden de heeren van de Staatscommissie niet gediend zijn. Het kan waar zijn dat zulk een wijziging veel lijd in be slag neemt, maar daar staal tegenover dat er al zoo dikwijls over gesproken is, dat de wijzigingen door den heer Sickenga besproken noodzakelijk zijn. Wij zouden zeggen: waarom begint men er dan niet aan. Met dal te zeggen dat het niet gauw klaar is en dé gemeenten daarop niet wachten kunnen, komt men er nooit De heer v. d. DOES DE WILLEBOIS wil wijzi ging va.n de gemeentewet om lastige Raadsleden den mond Ie snoeren. Hijl sprak van een fluitend Raadslid, die daardoor de zittingen onmogelijk maakte. De Raad moest zulk een man aan de deur kunnen zetten. Ik hoop dat de voorbeelden niet zóó talrijk wor den, dat daarvoor wetswijziging urgent wordt, antwoord de de minister heeL leuk. Nog eenige speciale punten werden hij dit hoofd stuk besproken. Zoo wenschten de heeren v. d. I'ELIZ en VAN BASTEN BATENBURG wettelijke regeling van het 'levensverzekeringsbedrijf. Reeds 25 jaar wordt daarop van verschillende zijden aangedrongen, omdat zij voor solide maatschappijen een steun zou zijn ook in liet Buitenland waar men meer vertrouwen zou krij gen in onze maatschappijen indien wij een wettelijke regeling hadden. De minister kon modedeelen, dat aan zijn departement oen ontwerp wordt voorbereid en dat hij het met „bekwamen" spoed zal indienen; maar de heeren moeten niet op al te grooten spoed reke nen Dat zullen de heeren dan ook wel niet doen. Door den lieer v. WATERSCHOOT v. d. GRACHT w ordt aangedrongen op meerdere subsidie voor de Sa natoria, waarnaar de minister niet heel veel ooren heeft. Men moet met het bereikbare rekening houden en zich beperken; bovendien Z.E. zoekt naar een maat staf voor de verdeeling der sommen! In hooge mate was den minister sympathiek" een opmerking van den heer ERANSSKN over de veel te late uiLkeering dei" subsidicn aan de christelijke scho len. Het arbeidscontract, zei de heer Eranssen, eischt betaling der loonen binnen 3 dagen, maar het rijk laat do besturen 5 maand wachten. Hoewel de vergelijking piet opgaat, vond toch de minister de opmerking sympathiekmaar een wets wijziging schudt men maar niet uit de mouw entofch is weiswijziging noodig. Tenminste dat denkt de mi nister. Intusschen als hij er nog iets anders op vinden kanZiel ge, de zaak is hem sympathiekmaar dat denkt hij; toch niet. De minister beschikt over de gave iemand met een kluitje in 't riet te sturen, tevreden en wel. Na aanneming van een suppletoir© begrooting voor den bouw van een nieuw krankzinnigengesticht, werd de begrooting van Binneplandsche Zaken aan genomen. Morgen, Woensdag, voortzetting. Een a.s. Regentschap. Wij vernemen dat in den laatsten tijd maatregelen in voorbereiding zijn om, met het oog op de blijde ver wachting van H. M. de Koningin, einde Maart of begin April een toestand te doen intreden tengevolge waar van het Hoofd van den Staat tijdelijk haar regeerstaat. zou neerleggen om deze alsdan door een regentschap i te laten waarnemen totdat H. M. weer in staat zal zijn het Bewind te aanvaarden. Een slachtoffer van het ijs. Dinsdagmiddag te omstreeks kwart voor vijf werden de bewoners aan de Oosterpoortsgracht te Hoorn door angstig hulpgeschrei opgeschrikt. Een drietal jongens van 15-17 jaar hadden zich, hoewel eenige keeren door voorbijgangers gewaar schuwd, op het nog brooze ijs begeven. Een paar maal staken zij, oogenschijnlijk zonder gevaar, de gracht over, totdat ten slotte het ijs bezweek en ze er doorzakten. Een aan den kant staand knaapje wist hen terstond een hondenhalsband, waaraan een eind touw was beves tigd, toe te gooien. Hierdoor kon hij twee van de waaghalzen behouden aan den kant trekken. De derde, zekere Van der Gracht, verdween onmid dellijk naar de diepte. Een oogenblik later werd er door de inmiddels toegeschoten politie gedregd, die hem levenloos ophaalde. Ijstoestand. Nadat groote ijsvelden, van de Overijselsche klist en Schokland afkomstig, voorbij Urk in de richting der Hollandsche kust gedreven waren, heeft zich thans zooveel ijs om het eiland vastgezet, dat de vaart voor zeilschepen naar en uit Urk voorloopig gestremd is. Maandagavond behoefden dientengevolge de lichten van den vuurtoren en de haven niet ontstoken te worden. De scheepvaart op de Zuiderzee ondervindt veel belemmering van het ijs, dat in zee ronddrijft; vooral 's avonds zijn de ijsvelden moeilijk te mijden. Maan dagavond kwam de laatste veerboot te Enkhuizen bijna twee uur over den tijd aan. De reizigers naar Amster dam kregen gelegenheid om halftwaalf met een extra- trein verder te gaan, maar de aansluiting Alkmaar Rotterdam werd gemist, zoodat de reizigers in deze richting genoodzaakt waren te Enkhuizen te overnach ten. De verkiezingen en de V.-D. Bond. Land en Volk spreekt het bericht tegen, dat binnen kort door het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Demo- cratischen Bond een manifest of circulaire zal gepubli ceerd worden, waarin omtrent de houding bij de a.s. verkiezingen, vooral ten opzichte van aftredende leden, advies zal worden gegeven. Vredespaleis. Naar de N. Ct. verneemt zal het wel 1912, misschien 1913 worden alvorens het Vredespaleis kan worden ingewijd. Dit staat niet slechts in verband met den tijd noodig voor den bouw maar ook met de omstan digheid dat eenige groote mogendheden geschenken voor de meubileering en stoffeering van het gebouw hebben toegezegd. De afwerking van sommige dier geschenken zal geruimen tijd eischen, zoo q. a. het weven van de gobelintapijten die door den Franschen Staat zijn toegezegd voor de raadszaal. Kamerverkiezing Kampen. Men meldt uit Heerde aan de Standaard: Op de Vrijdagavond alhier gehouden algemeene ver gadering der antirevolutionaire kiesvereeniging Éem dracht maakt Macht is de volgende motie met dlge- meene stemmen aangenomen: „De antirevolutionaire kiesvereeniging Eendracht maakt Macht, te Heerde, samen gekomen met het oog op het stellen van voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, besluit zich van het stellen van candidaten te onthouden, doch de wenschelijkheid uit te spreken, dat het centraal co mité zich in verbinding stelle met het bestuur der Christelijk Historische Unie, ten einde (zoo mogelijk) vast te stellen of Kampen een antirevolutionair of een christelijk-historisch district behoort te worden, bij welke beslissing zij zich volgaarne zal neerleg gen." Barbaren aan het werk. De heer F. K. Trippelvitz, te Driebergen, die in de jongste dagen te Amsterdam vertoeft, kreeg be richt, dat een paar deugnieten in zijn woning bar- baarsch hebben huisgehouden. Door een ruit te ver breken kwamen ze in kelder en keuken en vingen aan alles te bemorsen en te vernielen. Dat mooie werkje zetten ze voort in salon en huiskamer, waar zelfs de electrische. kroon werd afgerukt. Op zolder werd car- bit gevonden en... aangestoken! De eigenaar van het slagveld is verzekerd tegen inbraak. Brandstichting. Op „de Heij" onder Pernis is Maandagnacht om streeks kwart voor tweeën brand ontdekt de tweede maal binnen 10 dagen thans in eene schuur op de hofstede van den landbouwer E. Struijk. Met de schuur, die geheel in asch werd gelegd, gingen ver loren twee wagens, een hooihark, een maaimachine, ploegen, eggen en andere landbouwgereedschappen. Zeven schapen en een varken kwamen bovendien in de vlammen om. De schade wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt. De oorzaak is onbekend, Algemeen wordt ook nu weer aan kwaadwilligheid gedacht. De woning en verdere getimmerten op de stee van E. Struijk voornoemd werden voor ongeveer l1/a jaar ook door brand vernield. Broek op Langendijk. In de laatstgehouden vergadering van de tuipbouw- vereeniging Groentecultuur bleek, dat in het afgeloo- pen jaar f 487.69 was ontvangen en f 348.981/» was uit gegeven, zoodat er een batig saldo was van f 138.701/». In de plaats van den heer S. Wagenaar werd als be stuurslid gekozen de heer C. Slot Kz. Broek op Langendijk. De vorige week werden van de laadplaats alhier 93 wagonladingen groenten vervoerd. Men is thans bijna tot de 5000 genaderd. Veilingen zullen weer ge houden worden op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Waren de prijzen in de laatste week eenigszins dalen de, thans is er met de vorst weer wat stijging waar te nemen. Bouwers, die van plan waren, .de nog res tende kool maar gauw van de hand te doen, zullen de kat nu nog maar wat uit den boom kijken. LV. DE FRAMBOOS. Dit is ©en der geurigsta vruchten, dl© gemakkelijk te kwecken is ©n waarvan men veel genoegen heeft, indien men er maar enkele zorgen aan wil besteden. De framboos neemt alle grondsoorten voor lief. Is do grond erg vast, dan is het noodig den ondergrond vóór het planten los te maken door twee steken diep te spitten. Op kleigrond bemeste men de frambozen niet met stalmest, ier chilisalpetcr en dergelijke stof fen, wanneer dé struiken voldoende nieuwe scheuten vormen. 1 K G. superphosphaat, en op lichtere gronden daar bij nog 1/2 K.Cc patemtkali, per 100 M2. zal goed vol doen. Deze kunstmest strooit men van November tot Maart. Als de scheuten niet krachtig genoeg zijn, kan men bovendien per Are 2'Za ons chilisalpetcr of 300 K.G. stalmest geven. Jonge planten bekomt men van de framboos zeer gemakkelijk. Er schieten n.1. iederen zomer tal van schouten uit de wortels op, en deze gebruikt men voor het aanleggen van nieuwe bedden. Men neemt hiervan de sterkste met een stuk wortel uit den grond door ze met ©en graaf af te steken ©n is door deze eenvoudige handelwijze direct in het bezit van prima planten. Het spreekt vanzelf, dat men die scheuten die ter vervanging van de oude takken in hot heel noodig zijn, niet voor plantgoed mag uitrooien. In de meeste tuinen kweekt men de frambozen als een haag langs éón of meer paden. Men neeml daar voor een strook grond van minstens een halven me ter breedte, die naar eisch is gespit en bewerkt en na den aanleg door zorgvuldig wieden en bemesten in goeden toestand wordt gehouden. Frambozenbed- den mag men na den aanleg niet diep meer omspit ten, want dat beschadigt de wortels en de jonge scheu ten te veel. Voor afscheiding der tuinpaden kan men £©11 grasrand tusschen pad en bed houden. Do frambozentakken zijn te slap om op zichzelf te blijven slaan. Ze moeten aangebonden worden. Vroe ger deed men dat als een rechtopstaande haag langs of tusschen latten en palen. Tegenwoordig buigt men de takken ©en heel eind achterover en bindt ze aan ongeveer 2 millimeter dik gegalvaniseerd ijzerdraad, dat door ijzeren paaltjes op ongeveer 3 M. van elkaar is gespannen. Afgekeurde gasbuizen of vlampijpen zijn voor zulke paaltjes zeer geëigend materiaal. Voor deze nieuwe en veel betere wijze van aan binden zet men de paaLtjes 70 k 80 c.M. achter de frambozenrij en spant het draad ongeveer 70 c.M. bo ven den grond. Dit aanbinden geschiedt het best met dunne wilgen teenen, die men bij iederen .tuinman wel koopen kan. Die bang is, dat hij: bij het snoeien en uitdunnen der frambozen zich de handen zal be- zeeren aan de vele fijne stekeltjes dezer plant, moet er maar een paar oude handschoenen bij aandoen en het snoeien met ©en snoeischaar uitvoeren. Dit nut tig instrument kan men bij het snoeien van de rozen evenmin ontberen en nog voor vele andere snoeiïn- gen aan heesters en vruehtboomen verleent het goe de diensten. Wil men meerdere rijien achter elkander planten, dan dienen ze 1.50 M. van elkander gezet te worden. In sommige streken plant men ze in boomgaarden in plaats van bessens truiken, telkens 2 rijen frambozen tus schen de vruehtboomen. De slechtste wijze van fram- bozenteelt is op polten, aangebonden aan een stok. Zij dragen dan veel minder en men kan dc schadelijke insecten er veel minder uit verwijderd houden. Ook het plukken der vruchten van zulke pollen is veel lastiger dan aan achterover gebogen hagen. Wil men de frambozen toch op pollen kweeken, dan doet men verstandig de takken rondom ©en hoepeltje uit elkaar te binden. Dit staat heel aardig en de tak ken kunnen veel heler van licht en lucht profitee- ren Het najaar is beslist de beste tijd voor het plan ten der frambozen, omdat al vroeg in het voorjaar nieuwe wortelscheuten verschijnen, die bij het ver planten gemakkelijk beschadigd worden. Rij voorzich tige behandeling kan het echter vroeg voorjaars ook nog wel. Evenals bij alle hoornen en heesters, die geplant worden, moeten de afgestoken dikkere wortels vóór het in den grond zetten met een scherp mes glad afgesneden worden. Ze groeien dan spoediger aan. De takken kort men tot 40 c.M. lengte in. Laat men ze ongesnoeid, dan geven ze wel het eerste jaar reeds eenige vruchten, doch dit put de planten tc veel uit. Do planten worden een halven meter van elkaar gezet en komen zoo diep te staan, als ze eerst gestaan heb ben, wat men aan den wortelhals gemakkelijk zien kan. Het staat netjes, als men het eerste jaar dé scheu ten aan een hulpdraad vastbindt maar noodig is bet nog niet. Als men vóór den winter een bed frambozen geplant hoeft, krijgt men den volgenden zomer uit de wortels nieuwe scheuten van 1—D/2 M. lengle. Als deze 1/2 M. lang zijn, doet men goed do oude scheuten aan den grond weg te knippen. Dit is omstreeks half Juni. Iedere plant geeft 2 of 3 scheuten, die in den vol genden winter achterover van het gespannen draad worden vastgebonden op pi. m. 15 c.M. onderlingen af stand. Staan er meer, dan knipt men de zwakste twij gen aan den grond af. Deze scheuten zullen den tweeden zomer flink vrucht dragen. Ook verschijnen weer talrijke nieuwe scheuten. In Juni knipt men, die er te veel zijn, maar vast weg, dan worden de overige sterker. Wil men jonge planten kweeken, dan laat men de sterkste scheuten buiten de rij staande, daarvoor ongehinderd tot den herfst doorgroeien. Heel dikwijls worden de oude takken, die vrucht gedragen hebben, en dan altijd afsterven, pas het vol gende voorjaar weggesnoeid. Het is echter veel beter dit reeds in Augustus te doen, omdat men dan de jonge scheuten de volle ruimte kan geven en meteen de larven van het lastige frambozenkevertje, die in die oude takken zitten, verwijdert. Het is aan te raden dit snoeisel direct te verbranden. Den komenden winter worden de takken weer op ongeveer 15 c.M. afstand aangebonden en, die at te lang zijn, kort men tot op 1,5 Meter in. Snoeit men 's voorjaars een deel dei takken <5p 115 M. lengte af, dan schieten ze nieuwe scheuten, die wat later vrucht dragen, zoodat men nog in het laatst van Augustus frambozen kan hebbeh. Een frambozenrij kan wel 20 jaar staan, maar het is beter telkens 11a 6 of 7 jaren nieuwe rijen te plan ten en de oude op te ruimen. In oude rijen doen de 1'rambozenkevertjes hoe langer hoe meer schade. Iedereen heeft wel eens „wormpjes" ln de frambozen gevonden waardoor ze ongenietbaar zijn. Deze diertjes zijn de larven der frambozenkevertjes. Deze deugnie. i ten leggen hare eitjes in de bloesems. Het is sterki aan te bevelen tijdons den bloei eiken morgen een laken of iets dergelijks onder de rij te leggen en de haag even flink te schudden. Daardoor vallen de kevers 1 naar beneden en kunnen verzameld en gedood worden. I Juist de schuine hagen kan men het gemakkelijkst J van dit schadelijk diertje zuiveren. Bij het eten van frambozen treft men soms een vrucht met een afschuwelijken smaak. Over zulke vruchten is de frambozenwants gekropen, een plat, roodachtig insect, dat van bladluizen enz. leeft. Deze stankverspreider huist onder het afgevallen blad, dat I men daarom moet bijeenharken en ten vure doemen. Heeft men last van spreeuwen, dan moet men met netten de frambozen tijdens den pluktijd beschermen, j De van ouds bekende Hornet-framboos is nog altijd de beste. De Superlatief, die iets grooter, doch wat droger is, wordt thans ook veel gekweekt. Goed en j sappig is ook de Gele van Chili. Bij het plukken neemt men die vruchten, die helder rood zijn. Overrijp, welke reeds den glans missen, smaken eenigszins muf. Voor jams zijn zulke vruchten nog bruikbaar. Voor de verzending van tafelframbozen pakt men de frambozen met een steeltje in kleine vlakke kistjes, die van binnen met perkament papier fcijn belegd. Voor den groothandel in jam-frambozen plukt men do vruchten gewoon af. Zij worden meestal in groote vaten via Rotterdam naar Engeland gezonden. De framboos geeft een heerlijke jam. Ook gemengd met bessen of aardbeien is het' een smakelijk gerecht. Verder kunnen de frambozen in Inmaakflesschen of -potten gesteriliseerd worden alleen of half om half met aardbeien. Kookt men de aardbeien alleen, dan worden ze bleek, doch met frambozen gemengd, behou den zij hare kleur. Verschillende fabrikanten bereiden ook frambozen-likeur, -siroop, of -azijn, Evenals morel len en abrikozen doet men frambozen ook wel in een flesch met suiker en brandewijn en eenig vanille of pijpkaneel. Als dessert-vrucht of bij den boterham zijn de fram bozen evenals de aardbeien bij velen een geliefkoosde spijs. Indertijd heb ik een artikeltje geschreven over aard beien,. (Zie Schager Courant van 14 Juni 1908.) Deze heerlijke vruchten, die het best in Augustus en September geplant kunnen worden, slagen bij voor- jaarsplanting toch ook wel goed. Een geheel nieuw soort, Déutsch Evern geheeten, maakt thans veel opgang. Deze is zeer vroeg, zeer vruchtbaar, heerlijk van smaak en voldoende vast voor de verzending. De beste der oudere soorten zijn nog altijd Laxton's noble en Jucunda. Fijner van smaak zijn de Koenig Albert von Sachsen en de Royal Sovereign. Een aardige decoratie voor een groenten- of vruchten- tuin is een oude ton, die men vult met vruchtbare tuin-, aarde: Opzij maakt men er voorop eenige rijen gaten in en plant daarna boven en in deze gaten krachtige aardbetplanten. Zij moeten geregeld begoten worden. Beladen met vruchten levert 't geheel een verrassend gezicht op D. E. IjANDMAN. Nieuw Leven. Station Noord-Scliarwonde. 9' Februari 1909. Roode kool f 18.50 a f 19.— per 100 stuks Roode kool 2e srt. f 16. a f 17.50 Kleinere f 7.— a f 15.— Gele kool f 12a f 14.— Gele koel 2e srt. f 10.— af 11,— P Kleinere f 6 - a f 8.50 Deensche Witte f19.—af20.— Deensche Witte 2e soort f 16.—af 17.50 Kleinere f 7.— a 13,— Uien f 4,50 a f 4.75 per 50 K.G. Noord-Scharwoude, (Dorp). 10 Februari. Roode kool f 8.—a f 16— Witte kool f 10.- a f 18.— Gele kool f 6.- a f 15.— Uien f 4.50 a f 4.75 per baal. Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeentf Oude Vischmarkt, a.d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d- d. 9 Febr. 1909 Kipeieren 3.55 a 5.50 Een reuzenstad. Dat Londen een reuzenstad is, we weten bet alle» al is het moeilijk zich een voorstelling van de groott van deze metropolis der wereld te vormen. De Daii] Mail echter geeft nu enkele cijfers, die het vorm® van zulk een voorstelling vergemakkelijken. Uit iij blad leeren we, dat het aantal belastbare huizen <1 Londen 632.591 bedraagt, de belastbare waarde van d«j 44.298.902 p. st., dat is 9 p. st. 8 sh. per hoofd fel dat 't aantal kiezers voor het parlement er 666.833, <fe/ voor den county council 81C.589 bedraagt; dat 726.238 kinderen op de lagere scholen gaan; dat m 771.200.000 brieven en 191.600.000 briefkaarten word«j gezorgd en 24.947.000 telegrammen verzonden. En d4 in zulk een rijk bevolkte stad nog al merkwaardia Idat er in het graafschap Londen 8774 acres bouwWl Jiggen, van welke er 272 met graan zijn bebouwd, d«j 'er 4227 runderen werden gehouden, 3374 schapen elj 2038 varkens. Luitenant en inbreker. 't Volgende gemoedelijke onderhoud moet te Sofif tusschen een officier en een inbreker hebben pW' igehad. Er breekt een boef 's nachts in de woning van de| luitenant in, en gaat „werken" in zijn garderobe. 1'(| ongeluk wil, dat uit de rijbroek van den officier ff tabaksdoos met geraas op den grond valt en den em naar wekt. Deze springt uit het bed, pakt den inbr#; zeer onzacht bij de kraag en schelt zijn oppass®' Heer en dienaar geven den boef een kleine tuchtigt8! Dan ontwikkelt zich de volgende dialoog: Luitenant: Wie heeft je in mijn huis gestuurd? i Inbreker: De nood, mijnheer. Ik heb niets te beien. Luitenant: Weet je dan niet, dat er tegen 't van de maand geen rooie duit meer bij me te 1 den is? Inbreker; Luitenant: Laat je fouilleeren! Tableau' De luitenant vindt een riks in de zaPj van den inbreker. En geeft 't geld aan den oi>P3i met 't bevel: „Koop morgen thee en suiker"- den „armen" Inbreker vrij met de opdracht, den leD

Schager Courant | 1909 | | pagina 2