EERSTE" KAMER. Gemengd Nieuws. Een mislukte vergadering. Te Bergen-op-Zoom zou gisteravond als spreker voor de S. D. A. P. optreden de vroegere pater Coelcsti- nus uil MaasIrir.ht, de heer Van Vorsl. Toen, de voor zitter de vergadering opende, werd door de aanwezige katholieken, die de zaal geheel gevuld hadden, met ont bloot hoofd het „Wjen Neeiiandseh Bloed" aangehe ven. Daarop nam de leider andermaal het woord, doch nu hief de menigte hot „Wilhelmus van Nassaue" aan. De. commissaris van politie, geholpen door oen aantal agenten, gclaslte daarop de zaal te. ontruimen, hetwelk zonder rustverstoring en in de beste orde plaats vond. Een nieuwe oplichterstruc. Bij; de directrice van de Iloogere Burgerschool voor Meisjes in de Witte de Withstraat te Rotterdam ver voegde zich dezer dagen een als heer gekleed per soon, met het verzoek om adressen van leeraressen in verschillende talen, die in. slaat zouden zijn zijn 14-jarig dochtertje privaatles te geven. De directrice voldeed aan het verzoek en beval cenigc leeraressen bij zondei' aan. De bezoeker doteerde de namen en adressen nauwkeurig. Den volgenden dag vervoegde zich bij: de opgegeven dames een man met het verzoek 0111 geld voor een liefdadig doel, terwijl hij steeds beweerde ge stuurd te zijn door een der andere dames. Zoo vol deden een vijftal aan zijn verzoek, meenende dat het een eerlijke zaak was, vooral omdat de man. zoo perti nent de namen en adressen der anderen wist. Echter bleek spoedig dat men hier met een brutaal oplich ter te doen had gehad. Een gewelf ingestort. Woensdagmorgen had bij de rioleeringswerken aan Onderlangs te Arnhem, waar een groot afvoerriool naai den Rijn gebouwd wordt, een ongeluk plaats. Van een gereed gekomen gedeelte van de gemetselde overwelving van het riool werd de houten ondersteuning wegge nomen. Plotseling stortte het gewelf in en vier werk lieden werden door de steenen bedolven. Drie werden zonder eenig letsel te voorschijn gehaald de vierde bleek zijn voet te hebben gebroken. Vergiftigingszaak. Men bericht aan de Tel. De vergiftigingszaak in 't Oosteind van Sappenieer houdt nog vele gemoederen bezig. Thans moet een soort acte in de kleederen van E., den verdachte, zijn gevonden, zooals schijnt, afkom stig van zijn schoonzuster, waarin deze haar zuster, vrouw1 Van E. tot erfgename benoemt. Natuurlijk heeft E. deze acte geschreven en geteekend. Indien zijn misdadig plan ware gelukt, zou hij op deze wijze in 't bezit hebben trachten te komen van de eigendommen zijner schoonzuster. H. M. de Koningin. Thans blijkt dat het bericht van het Haagsche Cor respondentie-bureau omtrent maatregelen, die in voor bereid^ zouden zijn, om eerlang een regentschap in te stellen, onjuist was. Het genoemde correspondentie-bureau immers zendt thans het volgende bericht: „In verband met het vorige bericht betreffende den toestand, die ten opzichte van de regeertaak vanH.M. zou kunnen intreden met het oog op de blijde ver wachting in April a.s., wordt van goede hand mede gedeeld, dat voor het oogenblik dergelijke maatregelen nog niet in overweging zijn. „Tevens Wordt gemeld, dat de gezondheidstoestand van de Koningin zeer gunstig is." De moordaanslag te Dreumel Uit Tiet wordt gemeld: Zoo even wordt hier gevankelijk binnengebracht de vermoedelijke dader H. Gerlach, die in den nacht van Zondag op Maandag den Rijksveldwachter Kamp door een geweerschot van het leven trachtte te berooven. Hij werd hij een zijner familieleden te Dreumel onder het hooi weggehaald. De verslagene Kamp is thans naar het ziekenhuis alhier overgebracht om geopereerd te worden. Zijn toe stand is nog zorgelijk; hij heeft niet minder dan 37 schotwonden in zijn onderlijf. Een gelukskind. Ben bruidegom te 's-Gravenhage, die reeds in de trouwkamer was om zich in den echt te doen verbin den, werd daar ontboden om een dringend bericht te ontvangen. Hem werd de verrassende mededeeling ge daan, dat op zijn aandeel in de Staatsloterij de prijs van f 100.000 was gevalien. Dorpstoestanden. Advertentie in een Noordbrabantsche courant: Groot biljart-concours op Zondag 7 Februari bij den heer A. van Loon, cafe De Druif te Dongen, om een beste Zondagsche broek van den heer F. v. d. N., 10 cent per 10 stooten. Het kortingsprocent aan de Langedijker handelaars. Ten aanzien dezer kwestie werd Woensdagmiddag voor den zooveelsten keer vergaderd door de besturen der bij de zaak betrokken Tuinbouwvereenigingen. Vertegenwoordigd waren de tuinbouwvereeniging Lan- gedijk en Omstreken, Landbouwbelang en Nieuw Le ven, terwijl van Eendracht een schrijven was ingeko men de zaak in een algemeene ledenvergadering aan de orde te zullen stellen. De heer Nobel opent de vergadering, waarna de heer Zeeman de notulen leest der op 27 Januari ge houden vergadering met vertegenwoordigers van Koop handel. De vergadering was uitgeschreven naar aanlei ding van het feit, dat Koophandel en Groentecultuur niet wensehen in te gaan op het bemiddelingsvoorstel, waarbij aan den handel 4/10 pet. korting werd toege zegd, doch blijven vasthouden aan pet. korting. Door den heer Zeeman wordt omtrent de zaak het een en ander meegedeeldhet hoofdbestuur der Tuin bouwvereeniging L. en Omstr. komt met het voorstel om aan de leden der vereenigingen voor te stellen het 4/10 pet. te handhaven, doch bij onwil van den handel de besturen te machtigen tot geheele intrekking der korting voor den handel. Stemmen gaan op om nu maar terstond het V2 pet. voor den handel in te trekken, andere om bij liet gebleken gemis aan medewerking van den handel, het oorspronkelijk besluit pet. korting te handhaven, wat op 't oogenblik nog geschiedt. Aangezien de mee ningen in Koophandel ook verschillen wordt van ver schillende zijden er op aangedrongen om zoo mogelijk langs vredelievenden weg het 4/10 pet. korting voor den handel nog ingevoerd te krijgen en anders maar de korting voor de handelaars geheel in te trekken. Opgemerkt wordt, dat de kassen der vereenigingen aan den Langedijk wel gestijfd kunnen worden uit de ba ten der betaalkantoren, althans van het hoofdbetaal- kantoor. Van het deel, dat de Betaalmeester ontvangt kan best iets af, meent men. Lang en breed wordt over de zaak gesproken, waar bij de houding van Groentecultuur sterk wordt ge gispt, terwijl men van verschillende zijden zijn ver bazing te kennen geeft over de houding van Koophan del, aangezien toch het bemiddelingsvoorstel bij de hoofdmannen dier vereeniging zoozeer in goede aarde viel, dat de besturen der Tuinbouwvereeniging door den voorzitter namens zijn aanwezige medeleden een woord van dank ontvingen voor de wijze, waarop naar een oplossing der kwestie werd gezocht. Sommige bestuursleden meenen, dat moeilijk een bepaald besluit kan worden genomen, aangezien geen officieel antwoord van Koophandel is ontvangen, men acht het althans zeer gewenscht, dat voor de algemeene ledenvergaderingen, dat antwoord inkomt. Aan den secretaris wordt opgedragen officieel antwoord te vra gen aan Koophandel op het voorstel aangenomen in de vergadering van 27 Januari jl. Door de besturen wordt het besluit genomen in de deze maand te houden algeméené Vergaderingen aan de leden voor te stellen het 4/10 pet. korting aan den handel te handhaven, doch te gelijkertijd machti ging te vragen tot intrekking der geheele korting voor den handel, wanneer deze met het 4/10 pet. geen ge noegen neemt, j Ten aanzien der Berlijnsche tentoonstelling zal Don derdag 11 dezer door de subcommissie worden verga derd, waaraan ook Nieuw Leven staande deze verga dering een lid toevoegt, nl. den heer Akkerman. Op voorstel van den heer Wonder zal op de eerst komende gecombineerde vergadering van besturen wor den gesproken over het stichten eener federatie, aan- 1 gezien toch reeds de verschillende besturen voor veler lei zaken met elkaar vergaderen. Medegedeeld wordt, dat op Dinsdag 16 Februari een algemeene bestuursvergadering wordt gehouden, waarin aanwezig zal zijn Prof. Bos, en waarin plannen en begrootingen over 1909 zullen worden vastgesteld ten aanzien der koolziekten. Nog wordt besloten een commissie samen te stellen voor het bepalen der maat bij de uiensorteering, ter wijl men tevens zal trachten om een bepaald merk ingevoerd te krijgen, opdat de herkomst van het pro duct ter kennis komt van den consument. Staande de vergadering worden door de verschillende besturen hier voor de personen aangewezen. Algemeen is men van oordeel, dat wanneer deze zaak door de houwers en handelaars flink aangepakt wordt., dit zeer in het be lang zal zijn van uienteelt en -handel in deze om geving. Tot nog toe is de sorteering in een woord gezegd treurig. Aangezien de rondvraag verder niets oplevert, wordt de vergadering door den heer Slat van Sint Maarten (de heer Nobel had wegens andere bezigheden de vergadering al eerder moeten verlaten) met een woord van dank voor de eendrachtige samenwerking gesloten. Uitslag veiling Langereis, gehouden door Notaris Gottmer Qbdam, d.d. 9 Febru ari 1909. Huismanswoning, boet, erf, .tuin,, boomgaard en wei land aan de Langereis, gemeente Hoogwoud, samen groot 7.56.00 H.A. Opgehouden op f 15983.82. Bedrijfsongeval. Op de binnenplaats van glaspakhuis van de firma Wed. G. Dorens en Zoon, Heerengracht te Amster dam, had Woensdagmorgen een ongeluk plaats, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Uit een 30-tal tegen elkander leunende opstaande groote glas ruiten (van 2 M lengte bij' I1/2 M. breedte) moest een bepaalde ruit w'orden verwijderd. De stoot glas dat is de technische benaming woog naar schatting 700 K.G. Vier man hielden het glas, dat op den grond bleef irusten, vast, doch konden het op een oogen blik niet meer houden. Twee man wisten ter zijde te springen, één kreeg een aantal snijwonden in het gelaat, terwijl de vierde wel een kwartier lang be dolven lag onder het glas, dat geheel aan puntige grui zelementen van een of meer vierk. d.M. was uiteen gevallen. Toen de man bevrijd was, bleek hij voor al gewond te zijn aan het been, voorts aan handen en gelaat. In het magazijn waren verbandmiddelen aan wezig en na een voorloopig verband werdl de man per brancard naar zijn woning overgebracht. De andere gewonde had zich zelf naar het ziekenhuis hegeven om zich te doen verbinden. Ernstig gewond is geluk kig geen van de beide slachtoffers. Barsingerhorn. fot deelname aan het festival, alhier te houden in Juni a.s., daartoe uitgenoodigd door het muziekgezel schap T.O.N.I.D.O., hebben zich bereid, verklaard de harmonie- en fanfarekorpsen van Kolhorn, Winkel, Schagen, Helder, Oude Niedorp, Nooid-Scliarwoudc, Spanbroek—Opmeer en Abbekerk. - Wieringen. Jl. Dinsdagavond werd door de kinderafdeeling van de zangvereeniging Nieuw Leven, onder leiding van dén heer Rijkeboer, een goed geslaagde feestavond in Concordia gegeven. Ondanks het gure weer was een talrijk, ja zeer talrijk publiek opgekomen, om in de vreugde der kleinen te deelen. Wij gelooven wel, dat die groote, haast te groote opkomst, het beste bewijs is dat het ernstig werken en streven van den heer Rijkeboer om den zang op ons eiland te veredelen, zeer op prijs wordt gesteld. De zangnummers, welke door de kinderen gezongen werden, vielen zeer in den smaak, een daverend ap plaus betoonde dan ook telkens de kleinen voor hun kranig werk, eveneens viel zeer in den smaak de ope rette „Het Gouden Gansje". Wij wensehen denlir. Rijke- boer dan ook veel succes bij zijne aangename maar zware taak. Iets over veiligheid op het ijs. Het vereenigingsleven neemt, ook In onze provincie, een groote vlucht. Onder de vereenigingen, die- in eene lang gevoelde behoefte voorzien en daardoor in korten tijd eene bijna algemeene aansluiting verkregen, mag zeker genoemd worden de Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Het mag geacht worden bekend te zijn, dat die ver eeniging thans reeds mag zeggen, dat zij, zoodra.er vertrouwbaar ijs is, aangesloten verkeersbanen heeft, vanaf het noordelijkste puntje van Noordholland tot aan de grenzen van Utrecht en Zuldholland en dat zelfs haar bondslcaartje ook toegang geeft tot ijsba nen in de laatstgenoemde provinciën. Zoodra er ver trouwbaar ijs is, zeiden we en daarmede zeggen we niets te veel. Want moge 't. verkrijgen en onderhouden van ver keersbanen hoofddoel zijn, niet minder wordt door den Bond alles er op aangelegd om de veiligheid op het ijs te bevorderen. Tot de veiligheidsmaatregelen behoort ook het voort durend zenden van briefkaarten, met ijsberichten naar de bladen. Maar toch hoe goed ook bedoeld, zijn die ijsbe richten niet altoos ten volle juist. Vooral als er/.een Zondag tussehenkomt, duurt dit nogal lang. Een vrij groot aantal der afdeelingen van den Ijs bond Hollandsi Noorderkwartier zijn gevestigd op kleinere of ten opzichte van. het postverkeer meer af gelegen plaatsen en toch zijn er daaronder, die voor 't ijsverkeer zeer belangrijk zijn. Den meest accuraten berichtgever van zoo'n afdeel ing kan het overkomen, dat hij zijn ijsbericht onjuist acht... op het oogenblik, dat hij het, bij aankomst van zijn courant daarin leest. Verandering van het weer of van den toestand van het ijs spelen hem dan parten. Het gevoel dat hij mede verantwoordelijk is voor de veiligheid bij het ijsverkeer brengt hem dan tot den wensch om zijn ijsberichten per telegraaf over te brengen. Per telegraaf! Ja, maar... die kosten loope.n nogal op en... de kas van zeer vele afdeelingen is evenwel reeds zoo schraal. Dit bezwaar bracht den. heer W. C. Visser, voorzitter van het district Niedorp er toe om de ijstelegraafcode samen te stellen, die bestaat utt eenige woorden waaraan eene vooraf vastgestelde beteekenis is gegeven. Voor 25 cents kan men daarmede een uitgebreid bericht telegrafeeren. Wellicht komt men er toe, en de voorheelden, door den heer Visser in een uitvoerige missive gesteld, geven daartoe gereede aanleiding, dat enkele afdeelingen voor gemeenschappelijke; rekening laten telegrafeeren. Op districtsvergaderingen is dit te bespreken en nader te regelen Bouwen maar De bouw van 'een nieuw woonhuis met koolberging voor den heer P, v. d, Molen te Groenveld werd bij onderhandsche inschrijving opgedragen aan den heer W. Rus aldaar, Een bonnetje voor een schip. De Kamper Courant schrijft: Als historisch gebeurd wordt onderstaande aardig heid verteld uit „der lustige Krieg", de stoornis in onze vriendschappelijke betrekkingen met Venezuela. Toen een onzer oorlogsschepen een Venezolaansche boot had genomen, sprak haar commandant den Ne- derlandschen kolonel aan ongeveer met de woorden: Mijnheer de commandant! Dat gij mijn schip hebt genomen, soit! Maar beleefd verzoek ik u mij daai- van een schriftelijk bewijs te geven, want anders zie ik gebeuren dat mijn regeering mij beschuldigt de boot te gelde te hebben gemaakt. En de vertegenwoordiger onzer marine was zoo vriendelijk den Venezolaan het bonnetje te geven, waarmede hij gerust in zijn vaderland kon terugkee- ren. Staatspensionneering. Voor ©en goed bezette zaal trad Woensdagavond j.1. de heer Frans Netscher te Kolhorn als spreker op met het onderwerp: Geen menscli meer oud en arm. Na den treurigeri toestand geschetst te hebben van velen onzer, die na een leven van arbeid en zorgen gebrek lijden en kommer in lmn grijsheid, kwam de spreker tot de verschillende ontwerp-pensioenwetteai voor en na door onze regeering ontworpen. Daarna werd de tegenwoordige Engelsche pensioen wet behandeld, evenals de Deensehe, wat spr.. tot de vraag brengtwal Denemarken oen klein land) als liet onze, mogelijk is, zon dat ook niet hier kunnenSpr. meent van ja. Wat zal een Engelsch stelsel bij ons ingevoerd'- den Staat kosten? Volgens eene berekening: van het Handelsblad 15 mil- lioen, naar een opgave van den oud-minister van Fi nanciën De Meestor 12i/b millioem ruim, blijkens Het Volk ruim 9 millioen. Groote getallen nog, doch af schrikwekkend klinken zij niet meer. Millioenen, die uit eene pensioenbelasting naar draagkracht, verhoo ging der successiebelasting en uit bezuiniging op Staats uitgaven stellig zijn, te vinden. Vaak is den Bondsleden toegevoegd„Ge zijl ide alisten", izoo eindigde de spreker zijn warm pleidooi en we aanvaarden deze benaming als een compliment, 't is goed' te streven naar het betere, te werken voor een milder lot der arme ouden. Bij, het debat gaf de heer K. Breebaart Dz. den spreker in overweging te ijveren vóór verandering van art .1 dér Bondsstatuten in dier voege, dat alleen pensioen zal worden gevraagd voor den behoeftige. De spreker herinnerde den heer Breebaart aan het Decembernummer van het Bondsorgaan, waarvan deze als bondslid zeer zeker inzage zou hebben genomen en waarin het hoofdbestuur juist aangeeft in den eerst- komenden tijd in die richting te willen arbeiden. De heer J. Helder richtte hierna hot woord tot den spreker en gaf onder meer enkele wegen aan, waar langs de geldmiddelen, noodig voor eene pensionnee- ring, ten deele konden worden gevonden. Wel Week de spreker in enkele gevallen door den lieer Helder genoemd met dezen van meening te verschillen, maar toch bracht hij hem zijn dank voor dé gemaakte op merkingen. Na een woord van dank lot de vergadering en den spreker sloot hierna de voorzitter de vergadering. Zitting van Woensdag 10 Februari 1909. De ontvangst aan den minister van Marine, den heer WENTHOLT in de Eerste Kamer bereid bij de behandeling zijner begrooting was heel wat schitteren der dan in de Tweede Kamer. Wel gelukte het hem ook in eerste instantie zijn begrooting er door te halen, maar heelemaal onge havend kon de admiraal zijn scheepjes niet in vei lige haven brengen. Zijn verwapening der Kortenaers moest Z.E. opgeven na wannen strijd. In de Eerste Kamer was het al botertje tot op den boöm; de heer v. WASSENAER VAN! ROSAN- DE verklaarde dat de minister geloond had een flink beheerder der marine te zijn. De Wijze waarop deze minister het zedelijkheidspeil trachtte te verhoogen, ofi- der de schepelingen vond zijn hooge goedkeuring; liet verbod 0111 bordeelen te bezoéken werkt uitstekend en de uitgesproken vrees dat daardoor een ander erger kwaad zou ontslaan, weid door de schepelingen! niet eens begrepen. Dat pleit voor onze marine. De ver- hooging van dé slagvaardigheid onzer schepen danken we, volgens den heer v. Wassenaer, ook aan dezen minister. Voor wat hoort wat; I11 zijn antwoord constateerde de minister; dat de heer v. Wassenaer als vlagoffi cier zelf veel lot die slagvaardigheid heeft bijgedra gen. Een andifer spreker, die heer STAAL, was het met den minister niet zoo heel erg eens, hoewel toch ook door hem waardeerende woorden tot Z.E. gericht wer den. Volgens den heer Staal lette de minister niet voldoende bij zijn plannen op de te verdedigen onaf hankelijkheid; te veel op de handhaving onzer neu traliteit.. De heer Staal vond daarom die pantserschepen die de minister hebben wil, niet zoozeer- noodig. Voor één pantserschip kunnen we 10 kleinere schepen heb ben, die ons van heel wat meer nut zouden zijn bij de verdediging onzer onafhankelijkheid. Mijn doel, aldus antwoordde de minister is handha ving onzer neutraliteit en verdediging onzer onafhan kelijkheid beide. Met pantserschepeni, die een duwtje verdragen kunnen, hoopt hij een aanvaller op een af stand te kunnen houden, indien onze neutraliteit ge vaar loopt; in de Caraibische Zee bijl Venezuela zou den wij zonder pantserschepeu niets hebben kunnen uitrichten; gaarne zou de minister veel meer pant- serschepen nebben dan de 4 waarmee hij zich thans tevreden moet stellen, maar de dubbeltjes en de man netjes ziet U. Maar 4 vindt de, minister toch even voldoende vooral nu de schepen van draadlooze tele grafie voorzien zijn en de leider dus ten allen tijde over de 4 schepen kan beschikken.. Voor de handha ving onzer neutraliteit kunnen ze uitmuntende diensten bewijzen; ook voor onze onafhankelijkheid met be hulp van de kleine schepen en de torpedo's. Ook den zedelijkheidsmaatregel kon de heer S TAAL niet goed keuren en had ze van dezen minister niet verwacht; voor jongens zijn verbodsbepalingen goed, voor erva ren menschen leiden ze tot schijnbewegingen. Ik heb eenvoudig voor de marine ingevoerd wat reeds lang bij: het landleger en de mariniers bestaat: ver bod tot het bezoeken van bordeelen. De maatregel wérkt zeer goed, verklaarde Z.E. Hoofdstuk Marine wordt goedgekeurd. Hoofdstuk Financiën levert al heel Weinig belang rijks op. De Maatschappij de „Schelde" wil van het Rijk het „eiland" te Vlissingen in. erfpacht hebben en vindt in den heer IIOVY een pleitbezorger. De mi nister wil wel, waar de Miji moet ook willen en er wat voor over hebben. De minister zal 's Rijks be lang behartigen en als de Mij1, maar wil, ook dat der „Schelde". Ten 3c male springt de heer v. d. DOES DE WIL- LEBOIS in de lires voor de Commissarissen van politic, tor opneming dezer hoeren in het Burgerlijk Pensi oenfonds; zooals men weet deed hij hetzelfde bij de ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken en werd daarbij trouw ter zijde gestaan door den heer v. d. FELTZ. I>a 3 ministers; zullen over de kwestie overleg plegen, doch minister KOLKMAN constateer de dat de zaak niet zoo heel gemakkelijk is; neemt men de commissarissen in het fonds op, dan komen al heel gauw de burgemeesters cn kunnen andere ca I legorieën niet geweigerd. Dat zou het Rijk te veel kos ten. Dit antwoord beviel den hecren maar half en 2e gaven er ook hun ontevredenheid over te kennen. Welk bezwaar is er legen met de gemeentebesturen in overleg te treden en hen bijv. 2/a der bijdragen te doen betalen? alzoo vroegen zij. Geen bezwaar, re- I plicieerde de minister, maar ik kan geen schele oogen maken. Daarmee moesten de heeren genoegen nemen en ze namen hoofdstuk Financiën aan. o Bij de behandeling der Oorlogsbegrooting was de toon nog matter dan bij die van Financiën. De reden 'daar van is verklaarbaar: de minister van Oorlog is voor herstel van gezondheid op reis, terwijl de minister van Marine, die de zaken ad interim waarneemt de oorlogsbegrooting moet verdedigen. De heer STAAL die op hoffelijke wijze aan minister SABRON een spoe dige beterschap toewenscht, bepaalt er zich dan ook toe te verklaren, dat hij zijn bezwaren tegen de hoo- gere bevelvoering, de mobilisatie en dislocatie hand haaft. De heer v. <1. BIESEN was weer weinig gelukkig met zijn pleitrede.' voor hot behoud van het garni zoen te Geertruidenberg dat de minister 0111 strate gische cn andere redenen naar Venlo wil verleggen. De huizen verliezen daardoor 50 p.Gt. van hun waar de dat is nog meer dan het waardeverlies tenge volge van de woningweten 't plaatsje gaat er mee te gronde. Van 1364 af wil hij de geschiedenis van Goerlruidenbei'g vertellen; dat vindt de voorzitter toch wel wat al t'e erg en het Eerste Kamerlid v. d. Biesen wordt er op gewezen, dat hij; afdwaaltArm Geertruidcnberg t Zelfs de lieer v. d. Biésen kan U niet redden. De heer v. Löben Seis wijst nog eens op dé paperassenwoedc in liet leger en de heer VAN VOORST TOT VOORST steekt minister Sabron een pluim op dé kepi voor diens verdediging van offi cieren en kader tegen de aanvallen welke zij te ver duren hebben van de anti-militaire pers als de troep op marseh het minder goed heeft dan bij) moedér thuis. De herziening dér soldijen wordt ondanks het ver zet van dén heer STAAL, die eerst het capitulanlen- stelsel wilde geregeld zien, aangenomen!. Nog kwam heden de Waterstaatsbcgrooling aan de orde; zij zal voor 't eerst door minister REGOUT, nog zoo pas Eerste-Kamerlid, worden verdedigd. Onnoodig tte zeg gen, dat de ontvangst hier schitterend was. Donderdag voortzetting. Tegen belastingverhooging. Uit de' Argentijnsche hoofdstad Buenos Aires wordt geseind, dat de stakingsbeweging, die de laatste dagen in Rosario is uitgebroken als gevolg van de vermeer dering der belastingen, een veel scherperen vorm aan neemt. Drie-en-dertig vakvereenigingen hebben de staking afgekondigd. Handel en nijverheid zijn verlamd. Dwaas gedoe. Te Rohrbach is wat nieuws bedacht op bet stuk van „Vereinsmeierei". Door is de Koenig Ludwig II-Bart- verein opgericht. Wie lid van deze vereeniging worden wil, moet zijn baard a la Lodewijk II van Beieren dra gen. De vereeniging wil ijveren voor de oprichting van een standbeeld voor dezen koning. Tegen spuwen. Een ieder, die op den vloer spuwt in eenig school gebouw, eenigen schouwburg, eenig openbaar gebouw of eenige andere plaats van publieke vermakelijkheid of samenkomst, dan wel in eenig gehuurd openbaar voertuig, of in een tramwagen of spoorwaggon, dan wet op eenige kadé of steiger op smalle wegen of trottoirs langs den openbaren weg, wordt bedreigd met een geld boete ten bedrage van 25 dollars. Zoo ongeveer luidt de tekst eener nieuwe ordon nantie voor Singapore, waar het bestuur een einde wenscht te maken aan een onhebbelijke gewoonte van vele lieden- idASr, die echter ook elders wordt aange troffen. Een vroolijk crediteuren-feest. Uit Kopenhagen is 't bericht van 't volgende zon derlinge feest. De vrienden en treurende leveranciers hadden hun schuldenaar met zijn klinkenden naam allang verge ten; want reeds jaren was het geloden, dat zijn familie hem, toen 't hem wat te „warm" in 't vaderland be gon te worden, naar Amerika had geëxpedieerd. Daar verwierf de ex-bonvivant zich een aanzienlijk vermo- mogen. Op een goeden dag kwam hij in Denemarken terug en kort na zijn aankomst noodigde hij al zijn schuldedschers op een feestmaal in een der elegantste hotels van Kopenhagen. De gasten waren natuurlijk in de hoogste mate verrast, informeerden eens, en jai de oude bekende wds heusch in dat hotel afge stapt. Ze namen de inventatie aan. En het heeft hen niet hoeven te berouwen, want ze werden niet alleen schitterend onlhaald, maar vonden ook onder hun cou vert en keurig envelopje „met inhoud", n.1. het be drag van de schuld van den gastheer, benevens- rente op rente, precies i>erekend. Wie bereid! zulk een verrassing nu eens aan- „Am- sterdam, zooals het leent en wacht?" Wat een moed'! Te Chicaga is den 8en dezer zekere Harry Bauman veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Dat vonnis werd hem opgelegd wegens bedrog en een reeks van i vergrijpen, welke zeer oneigenlijk onder het hoofd „bigamie" waren gebracht. Bauman het moet wel een onverschrokken natuur zijn geweest is, 15 maal in het huwelijk getreden. Dit zou hem misschien veel- eer als een bewijs van zedelijken moed hebben kunnen worden aangerekend, ware hij niet zoo onvoorzichti? geweest, met het sluiten van elk nieuw huwelijl niet te wachten tot hij zich zijn vorige echtgenoot© (n)' had van den hals geschoven. Van Bauman, wiens 1', huwelijken onderscheidenlijk waren gesloten in de Vert eenigde Staten, Engeland en Europa, is nog bekent geworden, dat hij bij zijn inhechtenisneming verloofif was met twaalf jongedochters. Van al die onnoozeletï had hij geld geleend. Bauman had de gewoonte os' zich kort na elk huwelijk uit de voeten te maken metf de bezittingen van zijn slachtoffer. Bestelgoed. Een 6-jarig knaapje heeft geheel alleen van Leipzté vla Vlissingen de reis naar Londen gemaakt. Het ventje had aan zijn jas een kaart, vermeldende het adres; waar de knaap te Londen „besteld" moest worden en hij is dan ook, dank zij de hulp van medereizigers op' zijn bestemming gearriveerd. Koning Eduard in Berlijn. Schitterend winterweer begunstigde de ontvangs' van den Engelschen koning en koningin Alexandra fl Berlijn, en de ontvangst droeg een ongewoon hartelijk karakter. Deze beide elementen zijn eigenlijk de eenige nic' constante in een dergelijke festiviteit in Berlijn. zich geen incidenten voordeden behoort evenzeer het traditioneele programma, als „spalierbildende" f gimenten, de 101 schoten, de tribunes op den Paris!1 platz en de versiering der nuchtere Linden. Toch ook daarin ditmaal een kleine variatie. Voor de ras® leden en leden van het dagelijksch bestuur was tent gebouwd voor de rechts liggende toeschouwers® bune en de eerejonkvrouwen hadden een kleed, da de koude van het asfalt verhinderde door te dringe tot haar voeten terwijl de slingers van groen papieren rozen over en naast den intochtsweg waje vervangen door slingers van kleurig papier. In de sta bleef het over 't algemeen rustig, slechts een bet0

Schager Courant | 1909 | | pagina 2